В РУ Луковит за срок до 24 часа е задържан 49-годишен мъж, който на 01 декември около 23.00ч. е установен да управлява лек автомобил в града след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2.17 промила. По случая в РУ Луковит е образувано бързо производство.
През вчерашния ден полицейска операция е проведена и на територията обслужвана от РУ Тетевен. Полицаите са проверили 54 лица и 42 МПС, като за установени нарушения са съставили 9 акта за административни нарушения и 9 глоби с фиш по ЗДВП.
На 30 ноемри около 14.00ч. в строяща се сграда в кв. „Изток“ на гр.Луковит е намерено тялото на мъртво момиче, като е установено, че това е 16-годишно дете от града. При последвалия първоначален оглед по трупа са открити следи от насилие, а от местопроизшествието са събрани следи и веществени доказателства, иззети са и записи от камери за видеонаблюдение.
В резултат на бързите и професионални действия на служителите от МВР е установен и задържан 25-годишен мъж. Лицето е привлечено като обвиняем и с постановление на наблюдаващия прокурор е задържано за срок от 72ч.
Следствените действия под наблюдението на Окръжна прокуратура Ловеч продължават.
Пускат тунел „Ечемишка” преди празниците. Такава цел са си поставили от АПИ, стана ясно на брифинг на МРРБ. В момента тръбата на тунела в посока София е в ремонт, а движението се извършва в платното за Варна.
„Подобна е ситуацията в тунел „Троянови врата”. Тунелът беше в ужасно състояние. 15 декември е крайният срок да се отворят и двата тунела. Ще имат аварийно осветление”, обясни шефът на АПИ инж. Ивайло Денчев.
В последния ден от учебната седмица и по покана на г-жа Станислава Стоянова, учител от НУ „Хаджи Генчо“, гр. Тетевен, заместник-председателят на БМЧК – Тетевен Йохан Георгиев и доброволецът Зорница Иванова, посетиха учениците от 1-ви клас като им дадоха полезни знания по първа долекарска помощ. Инструктираха ги за стъпките, които трябва да направят при всяка неизбежна ситуация и справянето и с нея до намесата на лекарски екип. Демонстрираха им на манекен сърдечен масаж и изкуствено дишане.
От своя страна учениците от класа зададоха въпросите си към доброволците и имаха възможността да упражнят извънгръдните притискания на манекена. В рамките на един час учениците получиха ценни знания и останаха доволни от срещата. Споделиха, че за в бъдеще биха участвали в съвместна дейност с доброволците от БМЧК при Община Тетевен.
На 29 ноември 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 71 души. Хоспитализираните са 11, останалите са на домашно лечение и изолация. От новодиагностицираните 15 души са от 7 семейни огнища, 3 лица са поредни случаи в семейството, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 29.11.2021 е 485 на 100 хил. население.
Новодиагностициран е 1 медицински специалист и 1 детски учител в детска градина от гр. Троян. Децата от групата са поставени под карантина като контактни.
Случаите са от 7 общини на областта и са разпределени както следва:
За община Летница – гр. Летница – 4
За община Ловеч –31 случая – един случай за селата Лешница, Лисец, Баховица, Малиново, Стефаново, Деветаки, с. Александрово – 2, гр. Ловеч – 23 случая
За община Луковит – с. Беленци 1, гр. Луковит – 1
За община Троян – 28 – по един случай за селата Калейца, Шипково и Орешак, с. Дълбок дол – 2, гр. Троян – 23
За община Тетевен – 2 – с. Галата- 1, с. Рибарица – 1
За община Угърчин – 2 – с. Драгана – 1, с. Лесидрен – 1
За община Ябланица – с. Голяма Брестница – 2
Към 11,30 часа на 30 ноември 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 10 003. Активните случаи са 719, от които 570 на домашна изолация и лечение и 149 хоспитализирани. Излекуваните лица са 8632, под карантина са 1004 души, починалите 652.
На 30 ноември 2021 година в системата са отразени починали от и със COVID: жена на 74 г. от с. Тодоричане и мъж на 75 г. от с. Хлевене със сърдечно заболяване, мъж на 63 г. от гр. Ловеч с хронично белодробно и сърдечно заболяване.
На всички Вас, както и на гражданите, е известно безпрецедентното увеличение на цената на ел. енергията през последните месеци. В медиите и обществото се говори много затова и за пагубното му отражение върху бизнеса в България. Но това поскъпване се отразява изключително негативно и върху общините, които са едни сериозни консуматори на ел. енергия. Дейността на Община Тетевен също е свързана с консумацията на немалко количество ел. енергия – за улично осветление, за отопление на детски и социални заведения, исторически музей и т.н. Това каза кметът на Община Тетевен по време на 27-то заседание на Общински съвет – Тетевен.
Общината не е фирма и не генерира печалба. Местните приходи са относително постоянни и до голяма степен те се формират от данъци и такси, като на този етап не е ясно откъде можем да набавим допълнителни средства, с които да плащаме огромните сметки, генерирани през последните 2-3 месеца, както и тези, които се очертават за следващата 2022 г., отбеляза кметът.
Тя каза, че за последните 6 години, до 01.09.2021г., цената на електроенергията, която Община Тетевен заплаща, се е движела до 196 лв. с ДДС за мегаватчас.
Цената на електроенергията заедно със съпътстващите такси за последните месеци се е увеличила 3 пъти, а цените на борсата за месец ноември 2021г. минават прага от 600 лв. с ДДС за мегаватчас. Направихме прогноза за разхода за електрическа енергия на общината и второстепенните разпоредители, без училищата, за 2022г. и от нея се вижда, че годишната консумация е 2 059 мегаватчаса, подчерта д-р Бояджиева.
По думите й при цена от 600 лв. с ДДС, заедно с останалите допълнителни такси, общата цена на ел. енергията ще стане около 703 лв. за мегаватчас с ДДС, или при прогнозна консумация от 2 059 мегават часа сумата, която трябва да плати Общината за ел. енергия за следващата година ще бъде около 1.5 млн. лв.
Важно е да се отбележи, че около 48% от тази изразходвана ел. енергия се ползва за улично осветление, т.е. през 2022г. ел. енергията за осветление ще струва на Община Тетевен около 700 хил. лв. И то при положение, че цената ще остане на сегашното ниво и няма да се покачва. За сравнение, досега сметките за осветление са били около 200 хил. лв. годишно, добави д-р Бояджиева.
В последните години се увеличиха значително броя на осветителните тела /от 2550 през 2015г. до 3445 през 2021г./. Отзовавали сме се на всяко искане на кметовете и на съграждани за поставяне на нови улични лампи. И така би трябвало да бъде. Наша задача е да създаваме благоприятна жизнена среда за нашите съграждани. Подменили сме голяма част от осветителните тела с енергоспестяващи и въпреки увеличения брой лампи, разходите за ел. енергия са се запазили през тези години. С неколкократното поскъпване на тока ще бъдем изключително затруднени да осигурим тази услуга на хората в пълен капацитет. И искам те да знаят това, отбеляза кметът.
Затова алармирам Вас като общински съветници и по този начин и гражданите на община Тетевен, че вероятно ще се наложи да се въведат някои непопулярни мерки. Вече издадох заповед за въвеждане на строги икономии на ел. енергия в общинска администрация и във всички звена и второстепенни разпоредители с бюджетни средства.
На този етап няма да коментирам драстичното увеличение на цените на строителните материали през последните 6 месеца, което ще увеличи значително бъдещите инвестиционни разходи и ще направи така, че със същите средства ще бъдат направени много по-малко инвестиции – ремонти на улици, пътища и т.н.
Правя това изявление с огромна загриженост по отношение състоянието на общинския бюджет за 2022г. и възможностите общината да изпълнява в пълен обем своите ангажименти. Винаги сме били открити и откровени с гражданите и затова искам те да знаят всички тези проблеми и наши притеснения, завърши д-р Бояджиева.
40-годишен мъж е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, след като на 29 ноември около 17.30ч. в града е спрян за полицейска проверка и с помощта на техническо средство е установено, че шофира след употреба на наркотични вещества.
На водачът са съставени 2 акта, образувано е и бързо производство. Работата по случая продължава РУ Тетевен.
Възстановено е движението за превозните средства до 12 тона за столицата
Аварирал румънски ТИР с износени гуми е причина за затрудненото движение тази сутрин на АМ „Хемус“ в посока София, в отсечката между тунелите „Топли дол“ и „Ечемишка“.
Препречването на платното от превозно средство е затруднило работата на снегопочистващите машини и това е довело до образуването на колона от автомобили. Веднага е създадена организация за изтегляне на авариралия камион и възстановяване на движението за МПС до 12 тона. От началото на снеговалежа над 30 снегопочистващи машини обработват АМ „Хемус“ в участъка от изхода на София до 88-ми км. Над 20 сантиметра е падналият сняг и работата на машините продължава.
Агенция „Пътна инфраструктура“ отново апелира шофьорите, на които им предстои пътуване, да тръгват с автомобили с подходящи за зимните условия гуми, да карат със съобразена скорост и повишено внимание, да спазват необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.
Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат необходимите действия за обработка на настилките.
Временно движението по път II-35 Троян – Кърнаре /Троянски проход/ е ограничено за МПС над 12 т поради снегопочистване.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.