вторник, юни 23, 2026

От СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен публикуваха график за присъственото обучение на учениците от утре

Поради достигната заболеваемост между 500 и 750 на 100 000 души население за Община Тетевен от утре, 21 октомври, в СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен, присъственото обучение ще се осъществява при следния график:

  • За периода 21 октомври – 29 октомври включително присъствено ще се обучават учениците от 7, 8, 10 и 12 клас, а учениците от 5, 6, 9 и 11 клас ще се обучават в електронна среда от разстояние.
  • За периода от 02.11.2021 до 05.11.2021 г. включително присъствено ще се обучават учениците от 5, 6, 9 и 11 клас, а учениците от 7, 8, 10 и 12 клас ще се обучават в електронна среда от разстояние.

Седмичното разписание се запазва. Учебните часове за учениците от 5 и 6 клас в електронна среда са по 30 мин. В електронния дневник на Школо е отразено дневното разписание на учебните часове за учениците в прогимназиален етап в електронна среда.

От учебното заведение отправят молба към всички ученици, които от утре преминават към обучение в електронна среда – да проверят настройките и готовността на устройствата, от които работят в платформата Microsoft Teams и при проблем да сигнализират на класния си ръководител. Начало на учебните занятия за всички е 08.00 часа.

Очакваме учениците от 7, 8, 10 и 12 клас утре присъствено на училище. Учениците от 10 а клас ще учат в кабинет №12, а учениците от 12 а клас ще учат в кабинет №13, се посочва още в съобщението.

Реклама

104 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

За второ поредно денонощие новите случаи на коронавирус у нас са близо 5 хиляди. Процентът на положителните проби обаче се покачва в сравнение с предходното денонощие. Положителни са пробите на 22,3% от изследваните 22 264 души. Точният брой на новоинфектираните е 4 957. Активните случаи вече са 65 331. 

На 19 октомври 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 104 случая. Хоспитализираните са 19, останалите са на  домашно лечение и изолация. 29 лица са от 15 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 19.10.2021 е 472,7  на 100 хил.население.

Няма новодиагностицирани медицински лица.  Под карантина като контактни лица са поставени 3 паралелки от гр. Ловеч.  Новодиагностицираните ученици са 13, учителите са 7 – 3-ма в гр. Ловеч, 2 –ма в гр. Луковит и по един в гр. Тетевен и с. Голяма Брестница. При проучването е установено че при 10 от учениците и при учителите не се налагат допълнителни мерки, освен в семействата.

Случаите са разпределени както следва:

За община Ловеч – 48 случая:

жена на 67 г. от с. Славяни

мъж на 46 г. от с. Лисец

жена на 74 г. от с. Лисец

мъж на 65 г. от с. Горан

жена на 76 г. от с. Баховица

мъж на  52 г. от с. Казачево

2-ма мъже на 23 и 50 г. от с. Соколово

мъж на 42 г. от с. Александрово

мъж на 49 г. от с. Умаревци

13 мъже на възраст от 34 до 81 г. от гр. Ловеч

18 жени на възраст от 19 до 86 от гр. Ловеч

6 ученици от 12 до 17 г. от гр. Ловеч, 1 ученик на 16 г. от с. Соколово

За община Троян – 16 случая:

мъж на 40 г. от с. Черни Осъм

мъж на 63 г. от с. Бели Осъм

мъж на 69 г. от с. Орешак

8 жени на възраст от 40 до 83  г. от гр. Троян

5 мъже на възраст от 52 до 87 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 14  случая:

3-ма мъже на 20, 53 и 56 г. от гр.Тетевен

9 жени на възраст от 39 до 71 г. от гр.Тетевен

2-ма ученици на 10 и 15 г. от гр. Тетевен

За община Луковит – 18  случая:

жена на 91 г. от с. Бежаново

жена на 56 г. от с. Дерманци

дете на 3 г. от с. Дерманци

мъж на 33 г. от с. Карлуково

2 жени на 66 и 85 г. от с. Карлуково

мъж на 26 г. от с. Златна Панега

4 жени на възраст от 38 до 83 г. от гр. Луковит

4 мъже на възраст от 33до 59 г. от гр. Луковит

2-ма ученици на 13 и 15 г. от гр. Луковит и 1 ученик на 13 г. от с. Ъглен

За община Априлци – 1  случай:

жена на 81 г. от гр. Априлци

За община Угърчин – 4  случая:

ученик и студент  на 12 и 19  г. от с. Драгана

жена на 61 г. от с. Кирчево

2-ма мъже на 64 и 72 г. от гр. Угърчин

За община Ябланица – 3  случая:

жена на 55 г. от гр. Голяма Брестница

жена на 70 г. от гр. Ябланица

ученик на 18 г. от с. Добревци

Към 14,00 часа на 20 октомври 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 7756. Активните случаи са 763, от които 602 на домашна изолация и лечение и 161 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 6500, под карантина са 1412 души, починалите са 493.

Починала е жена на 76 г. от гр. Летница с диабет и сърдечно заболяване,  мъж на 48 г. от гр. Ловеч – няма данни за придружаващи заболявания, жена на 78 г. от гр. Ловеч  с диабет и сърдечно заболяване и жена на 77 г. от гр. Априлци – няма данни за придружаващи заболявания.

Реклама

От утре се въвежда „зелен сертификат“ за дейности на закрито

„Нараства 14-дневната заболяемост в страната, увеличава се броят на хоспитализираните с COVID-19, отчитаме увеличение на броя на смъртните случаи. Това ни принуждава да въведем допълнителни противоепидемични мерки“. Това съобщи министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров на брифинг в МЗ.

„Направихме обсъждания с широк кръг експерти, в това число с разширения състав на Експертния съвет по епидемиология, с директорите на регионалните здравни инспекции в страната и с всички заинтересовани страни – министерства и други администрации, туристически и ресторантьорски бранш, болнични асоциации и др. Дискутирахме двата варианта, предложени от главния държавен здравен инспектор – за въвеждане на по-строги ограничителни мерки или за приемане на алтернативния вариант за изискване на т.нар. „зелен сертификат“. Окончателното ни решение е от 00:00 часа на 21 октомври в сила да влезе изискването за притежаване на „зелен сертификат“, обяви здравният министър.

Всички дейности, които се извършват на закрито, следва да бъдат провеждани при изискването посетителите/участниците да предоставят „зелен сертификат“ за ваксинация, за преболедуване, или за негативен резултат от изследване за COVID-19, а организаторите следва да осигурят контрол на входа на обекта/мероприятието относно проверката на сертификатите. Тази мярка ще се отнася за посещения в заведенията за хранене и развлечения, кина, театри, фитнеси, спортни зали, търговски обекти над 300 кв. м., с изключение на хранителни магазини, банкови институции и аптеки, и др.

По отношение на образователната система: предвижда се преминаването в обучение в електронна среда от разстояние да бъде обвързано с 14-дневната заболяемост на ниво община. При заболяемост от 750 на 100 хил. души население присъственото обучение следва да бъде преустановено. При нива на заболяемостта от 500 до 750 на 100 хил. души население 50% от учениците трябва да се обучават онлайн. Ако нивата на заболяемостта са от 250 до 500 на 100 хил. души, отсъстващите ученици са повече от 20%, или под карантина са 30% от учениците, обучението също се организира като 50% от децата учат присъствено, а другите 50%, на ротационен принцип – в електронна среда. Решението за преминаването в електронна среда и графиците за обучението в електронна среда са ангажимент на Министерството на образованието и науката. Няма да бъдат въвеждани ограничения за посещенията на детски и градини и ясли, категоричен бе д-р Кацаров.

За присъствено обучение в университетите студентите ще трябва да представят „зелен сертификат“. На академичните ръководства остава преценката дали обучението да се провежда по този ред, или да се премине в дистанционна форма на обучение.

Работещите в болниците, комплексните онкологични центрове и диализните центрове, както и персоналът на старческите домове, ще бъдат задължени, от 21 октомври, да предоставят „зелен сертификат“, за да упражняват дейността си.

Изискването за „зелен сертификат“ трябва да покриват и всички лица, които ще извършват контрол спрямо гражданите относно притежанието на документа за ваксинация, преболедуване или отрицателен резултат от тест за COVID-19, съобщи още министър Кацаров.

Той бе категоричен, че контролът по отношение на лицензираните лаборатории, които издават „зелени сертификати“, ще бъде засилен и в случай на установени нарушения, е възможно да се премине към отнемане на лицензи.

Провеждането на спортни състезания на картотекирани състезатели към лицензирани федерации се допускат без публика, освен ако не е установен вход със „зелен”сертификат, независимо дали се провеждат на открито или на закрито.

„Нека да спазваме мерките“, настоя д-р Кацаров и допълни: „Призовавам хората да се ваксинират“. Здравният министър също така предупреди, че ако не се спазват ограниченията, няма да се постигне намаляване на случаите. Ако се стигне до недостиг на болнични легла, единствената и последна мярка остава национален локдаун, стана ясно от думите му. „Никой не желае да се стига дотам“, каза министър Кацаров.

Заповед № РД-01-856/19.10.2021 г. може да видите – тук.

Реклама

ФК „Светкавица“ – Градежница записа първа победа през този сезон в Женското първенство

Отборът на „Светкавица“ – Градежница победи „Риал“ – Ковачевци и постигна първа победа през тези сезон в Националното първенство за жени. Двубоят бе част от 7-ия кръг и завърши при резултат 3:1 в полза на домакините, като трите точки се оказаха и първи за момичетата в зелени спортни екипи.

Стефани Величкова даде ранен аванс на гостите още във втората минута, но след добрата игра на домакините и попаденията на Радостина Рашева (28’, 92′) и Силвия Найденова (66’), „Светкавица“ грабна успеха.

С тази победа „Светкавица“ събра три точки в актива си и се изкачва до 14-то място. „Риал“ от своя страна остава с 10 пункта и заема 6-та позиция в класирането.

Ще припомним, че в първенството своите сили мерят 16-те най-елитни отбора в страната, като ФК „Светкавица“ е единственият клуб от област Ловеч, който получи право за участие в него.

Реклама

88 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 18 октомври 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 88 случая. Хоспитализираните са 17, останалите са на  домашно лечение и изолация. 16 лица са от 7 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 18.10.2021 е 472,7  на 100 хил. население.

Новодиагностициран е соматолог от гр. Ловеч и мед. сестра от ДПБ гр. Ловеч. Под карантина като контактни лица e поставена 1 паралелка от гр. Луковит.  Новодиагностицираните ученици са 8, учителите – 5. При проучването е установено че при 7 от учениците и при учителите не се налагат допълнителни мерки, освен в семействата.

Случаите са разпределени както следва:

За община Ловеч – 35 случая:

жена на 29 г. от с. Дренов

мъж на 58 г. от с. Баховица

2 жени на 51 и 58 г. от с. Баховица

жена на  43 г. от с. Дойренци

мъж на 43 г. от с. Дойренци

мъж на 44 г. от с. Славяни

11 мъже на възраст от 27 до 96 г. от гр. Ловеч

12 жени на възраст от 19 до 88 от гр. Ловеч

3-ма ученици 15, 16 и 17 г. от гр. Ловеч, на 15 г. от с. Славяни  и на 17 г. от с. Малиново

За община Троян – 31 случая:

2 жени на 53 и 75 г. от с. Борима

жена на 55 г. от с. Калейца

мъж на 48 г. от с. Врабево

дете на 3 г. от с. Врабево

жена на 48 г. от с. Чифлик

мъж на 45 г. от с. Чифлик

жена на 89 г. от с. Шипково

12 жени на възраст от 19 до 79  г. от гр. Троян

11 мъже на възраст от 24 до 82 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 7  случая:

2-ма мъже на 31 и 68 г. от гр.Тетевен

3 жени на 76, 78 и 79 г. от гр.Тетевен

ученик на 9 г. от с. Галата и на 17 г. от гр. Тетевен

За община Луковит – 10  случая:

мъж на 67 г. от с. Бежаново

2 жени на 49 и 53 г. от с. Дерманци

2 жени на 57  и 58 г. от гр. Луковит

3-ма мъже 46, 60, 60 г. от гр. Луковит

2-ма ученици на 16 и 18 г. от гр. Луковит

За община Априлци – 2  случая:

мъж на 72 г. от гр. Априлци

жена на 58 г. от гр. Априлци

За община Угърчин – 3  случая:

мъж на 43 г. от с. Драгана

2-ма мъже на 64 и 72 г. от гр. Угърчин

Към 14,00 часа на 19 октомври 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 7671. Активните случаи са 705, от които 561 на домашна изолация и лечение и 144 хоспитализирани.  Излекуваните лица са 6478, под карантина са 1377 души, починалите са 488.

Починала е жена на 73 г. от гр. Тетевен с придружаващо хронично заболяване и  мъж на 73 г. от с. Златна Панега – няма данни за придружаващи заболявания.

Реклама

Кметът на Тетевен: Няма да има повишение на данъците и на такса смет през 2022г.

Това каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в интервю за Зетра Медия. В него кметът разказва за текущите и настоящи ремонти от Инвестиционната програма на Общината, за сътрудничеството с висши учебни заведения, за инсталираното модерно видеонаблюдение и получените награди през последните месеци.

Планирате ли повишаване на местните данъци и такси през следващата година и каква е събираемостта им към момента?

-И през 2022г. в община Тетевен няма да има повишение на данъците и на такса смет. Припомням, че те не са променяни от 2016 г. Отчитам икономическата криза, която настъпва и трудностите, пред които ще се изправят хората. Считам, че евентуално повишаване на данъците няма да повиши значително приходите и че трябва да насочим усилия към събиране на дължимите данъци от възможно повече данъкоплатци. За съжаление има граждани и фирми, които на са плащали задълженията си години наред. Гражданите трябва да знаят, че освен права имат и задължения, които трябва да изпълняват съвестно.

Активно работим за увеличаване на събираемостта и за събиране на просрочените задължения и мисля, че можем да се поздравим с добри резултати. Въпреки пандемията и редица други фактори, трябва да отбележим, че за деветмесечието на 2021г. събраните приходи от данъци и от такса битови отпадъци са близо 2 660 000 лв., което почти се равнява на събраните средства за цялата 2020 г., както и на тези от цялата предходната 2019г.  Бележи се тенденция и за повишаване на събираемостта при недоборите/непостъпили плащания от данъци и такси от предишни години/, като само до 30 септември 2021 г. са събрани 530 570 лв., а за сравнение през цялата 2020 г. са събрани 488 хил. лв., за 2019 г. събраната сумата е 517 хил. лв.Мисля, че това е добре свършена работа, с която можем да се похвалим.

Кои са основните обекти в инвестиционната програма на Общината за 2021 г. и на какъв етап е тяхното изпълнение?

-Един от нашите приоритети като общинското ръководство е подобряване на техническата инфраструктура. Инвестиционната програма на Община Тетевен за 2021 г. е на обща стойност 11 039 375 лв. в т.ч.: разчетени разходи за инвестиции от общинския бюджет – 5 363 992 лв. и капиталови разходи, финансирани от ЕС – 5 675 383 лв. Трябва да отбележа, че програмата обхваща обекти както в град Тетевен, така и във всички останали населени места на общината.

Към този момент повече от обектите са готови, а останалите са в процес на работа. Един от ключовите проекти в град Тетевен е продължаването на пешеходната зона по главната улица на града, ул. „Иван Вазов“ и оформяне на паркинг и зелени площи на площад „Първи ноември“. По този обект активно се работи и ще бъде завършен в предвидения срок.

Друг основен обект е ул. „Отец Паисий“ в кв. Полатен, която до този момент не беше асфалтирана. Това е една от най-дългите улици в квартала – 648 м. Тук се извършва основен ремонт, като вече са изградени подпорни стени, направени са тротоари и бордюри, както и отводнителни съоръжения, а съвсем скоро ще бъде положена и асфалтовата настилка.

По ул. „Иван Фурнаджиев“ в гр. Тетевен бяха подменени водопроводната и канализационна мрежа, вече е изградено уличното трасе и е поставена бетоновата настилка, като остава да бъдат извършени финални строителни дейности. По-рано през годината основно бе ремонтирана и ул. „Лечо Гайдаря“ в града.

Значителен ремонт бе извършен и на моста в кв. Пеновото, който е строен през 70 години, а сега бе направен първият му ремонт оттогава. Бе подменена бетоновата замазка, положи се нова асфалтова настилка, като се поставиха нови тротоарни блокове и парапети. Обектът е връзката на живущите в един от големите ни квартали с главния път към центъра на града. Съвсем скоро мостът бе отворен за движение.

Други новоасфалтирани улици са „Извора“ в с. Български извор, „Христо Кърпачев“, „Юри Гагарин“ и „Иван Туйков“ в с. Глогово, „Найден Стоянов“,  „Гецо Атанасов“ и „Илия Пандурски“ в с. Гложене и „Равна“ в с. Голям извор. На всички тях бе извършен основен ремонт. Основни ремонти бяха направени и на улиците „Хан Крум“ в с. Черни Вит, „Пангарата“ и „Филип Тотьо“ в с. Рибарица. Предстои основният ремонт и на ул. „Ал. Стамболийски“ в Галата и улиците „Люляк“, „Ал. Стамболийски“ и „В. Левски“ в Градежница.

Направихме ремонт и на стъпалата на ул. „Симеон Куманов“, водещи към една от забележителностите на града ни – манастира „Свети Илия“. Бяха оформени алеи, изградена бе ограда и стъпала в новата част на гробищния парк в Тетевен.

Построихме две нови детски площадки в гр. Тетевен и с. Дивчовото, за които Община Тетевен получи финансиране от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ. Бяха извършени дейности по  реновиране и на други детски площадки на територията на града.

В курорта Рибарица започнахме изграждане на тротоари с дължина близо 4 км. Завършва Ремонтът на  главния път Тетевен – Рибарица и тротоарите ще придадат завършен вид на този път, осигурявайки една съвременна визия на планинския ни курорт и разбира се, по-голяма сигурност за пешеходците.

Като превенция от наводнения в с. Глогово, в рисков участък, бяха изградени подпорни стени от двете страни на реката с обща дължина близо 330 м.

В инвестиционната програма влиза и ремонт на покривните конструкции на Дневен център за лица с увреждания – гр. Тетевен, на училището в с. Глогово и в с. Български извор, както и на детската градина в с. Глогово.

Направен бе частичен ремонт на водопроводната мрежа в Галата, Градежница, Голям извор, Васильово и Тетевен. Изградени са водостоци и отводнителни съоръжения, а в гр. Тетевен е извършен и текущ ремонт на канализационната система. В процес на изграждане са резервоари за питейна вода в селата Галата и Глогово.

 В НЧ „Хаджи Генчо“ в Тетевен предстои да започне построяване на помещение за хранене – нова свободностояща сграда в границите на парцела, която ще осигури място за хранене на 60-70 деца.

Видяхме, че са поставени камери на множество места в град Тетевен. Това ще осигури ли по-голямо спокойствие на гражданите?

През изминалите месеци изградихме съвременна и модерна система за видео наблюдение с оптично трасе, която на този етап включва 46 камери, разположени на възлови места. Две от камерите се намират на входа и изхода на град Тетевен и имат функцията да записват регистрационните табели на автомобилите. Останалите 44 устройства са монтирани на ключови точки като централната градска част, пешеходни зони, кръстовища и други публични площи. Камерите са с разделителна способност, осигуряваща високо качество на изображението.

Сигурността на гражданите е сред ключовите приоритети в нашата работа и считам че новата система за видеонаблюдение ще осигури по-високо ниво на защита и превенция на престъпленията и ще има важна роля за разкриване на престъпления, при случаи на пътно-транспортни произшествия, за противодействие на престъпността, за опазване на обществения ред и сигурност.

През следващата година имаме намерение да надградим системата с допълнителни камери, за да обхванем още по-голяма част от града. 

Наскоро получихте две награди за „Успешно популяризиране на българските традиции и обичаи“ и за „Принос в развитието на местното самоуправление“, разкажете ни повече за тях.

За мен бе чест да получа тези награди, които са признание за труда на ръководния екип на Общината и на цялата Общинска администрация през последните години. Това ми дава увереност и самочувствие, че вървим в правилната посока и че резултатите от свършената работа са видими.

Благодаря на Националното сдружение на общините в Република България Персоналната награда за „Принос в развитието на местното самоуправление“, за оценката на моята работа и за признанието. Тази награда е плод на усилена работа, постоянство и стремеж към развитие на местната власт и на община Тетевен в интерес на гражданите. Тя е резултат и от добрата работа на Общинската администрация и успешното взаимодействие и подкрепа на Общинския съвет.

Община Тетевен бе удостоена и с наградата „Успешно популяризиране на българските традиции и обичаи“ за 2021 г. от медийна компания „К и П Адвъртайзинг“, издател на списание Дестинация България. Тази награда е оценка и признание за труда на Общинска администрация през последните години за развитието на туризма, възраждане на местните традициите и обичаи, както и за нашите партньори – кметствата и читалищата на територията на общината. За нас като местна власт е важно да развиваме туризма, да възраждаме местните традиции и обичаи, както и да запазим идентичността на община Тетевен. Затова не е случайно, че основни акценти от културните програми в общината са празници, в които освен чисто развлекателния елемент се чувства и вековният дух на балканджиите – тетевенци – с техния бит и поминък, с тяхното родолюбие.

Наскоро подписахте меморандум за сътрудничество с УНСС. Разкажете ни за какво включва той и има ли и други университети, с които си сътрудничите?

Преди дни подписахме меморандум за сътрудничество между Община Тетевен и Университета за национално и световно стопанство. За нас сътрудничеството с УНСС ще бъде изключително полезно, защото имаме нужда както от квалифицирани специалисти за общинската администрация, публичния сектор, горското и селско стопанство, така също и от проучвания и изследвания в различни социални направления. Университетът има богат опит в подготовката на анализи и концепции за развитието на общините и регионите, а стратегиите за устойчиво развитие на местно ниво са неразривно свързани с образованието и бъдещето на младите хора. Меморандумът е за срок от 3 години. Чрез него Общината и УНСС декларират съгласието си за сътрудничество и изразяват готовност и желание за осигуряване на по-добри шансове за кариерно развитие и реализация на студенти от УНСС чрез посещения на място, срещи с практици, организация на учебни и преддипломни стажове и практики, трудови борси и други инициативи в техен интерес. Партньорството ще се реализира и при осъществяване на проучвания и научни изследвания в областта на публичната администрация и местното самоуправление, чрез организиране на публични лекции и дискусии, чрез съвместно кандидатстване по проекти и програми, чрез организиране на публични събития за представяне на добри практики по публично управление и обучение в тази област, както и обмен на информация.

В началото на годината подписахме и едногодишен договор с Лесотехнически университет (ЛТУ) – София за провеждане на кандидат-инженерен стаж на студенти от специалност „Горско стопанство“ в отдел Управление и стопанисване на общински гори в Община Тетевен. С подписването на договора ние осигуряваме възможност за допълнително развитие и израстване на тези студенти, като подготовка за бъдещата им работа, която може да се окаже именно тук в Тетевен.

Общината е отворена и готова да съдейства винаги, когато става въпрос за предложения, каузи, инициативи, събития и др., носещи своите позитиви за хората, в частност за младото поколение.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева откри битов навес, част от проект „Създаване на зона за отдих в село Голям извор, община Тетевен”

На 16 октомври в с. Голям извор бе извършено освещаване на битов навес, намиращ се в музеен комплекс „Школото“. То бе извършено от Негово високо преосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил, а на събитието присъстваха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, кметът на селото Илиян Маринов, народните представители в 46-то Народно събрание – Николай Нанков и Младен Маринов, жители и гости на Голям извор.

Искам да благодаря на кмета на селото г-н Илиян Маринов за отличната ни съвместна работа, която доведе до реализацията на още един успешен проект в селото, каза кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева при откриването на съоръжението.

Жителите на село Голям извор подкрепяха идеята за настоящия проект от самото начало, а тяхното желание за включване в реализирането на дейностите бе предпоставка за успешното му завършване. Затова изказвам своята признателност към всички, приели тази задача като лична цел и помогнали за нейното осъществяване, каза още д-р Бояджиева.

Навесът е построен по проект „Създаване на зона за отдих в село Голям извор, община Тетевен” чрез националната кампания „Чиста околна среда – 2021“, на тема „Обичам природата – и аз участвам“. Конкурсът се организира от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ.

Проектът включваше почистване на терена зад църквата „Св. Възнесение Господне“, изграждане на навес с дървена конструкция с автентична каменна настилка и орнаментика, в духа на съседните сгради, засаждане на храсти и цветя в пространството около навеса – с доброволен труд и дарения от жителите на с. Голям извор.

Отпуснатите от ПУДООС средства за проекта са на стойност близо 10 хил. лв., като за пълното му завършване е събрана допълнителна сума, осигурена от Клуб на голямоизворяните – София и Общинска фондация „Тома Васильов“.

Проектът цели подобряване на екологичната обстановка в селото, създаване на по-приятна и облагородена физическа среда. С реализирането му се създават условия за по-добро оползотворяване свободното време на жителите и гостите на селото чрез провеждане на традиционни празници и чествания, фолклорни обичаи, беседи и т.н.

Реклама

Първото издание на Празника на хляба се състоя в с. Голям извор

На 16 октомври в с. Голям извор се проведе първото издание на Празника на хляба, имащо за цел да съхрани и възроди местните традиции и обичаи. Събитието бе организирано от кметство с. Голям извор и НЧ „Найден Григоров 1900“, със съдействието на Община Тетевен, като бяха спазени всички регламентирани противоепидемични мерки.

Програмата започна в църквата на селото със Света архиерейска литургия от Негово високо преосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил, след което бе извършено освещаване на битов навес, намиращ се в музеен комплекс „Школото“.

Навесът е построен по проект „Създаване на зона за отдих в село Голям извор, община Тетевен” чрез националната кампания „Чиста околна среда – 2021“, на тема „Обичам природата – и аз участвам“. Конкурсът се организиран от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ.

Проектът включваше почистване на терена зад църквата „Св. Възнесение Господне“, изграждане на навес с дървена конструкция с автентична каменна настилка и орнаментика, в духа на съседните сгради, засаждане на храсти и цветя в пространството около навеса – с доброволен труд и дарения от жителите на с. Голям извор.

Проектът е на стойност близо 10 хил. лв. и цели подобряване на екологичната обстановка в селото, създаване на по-приятна и облагородена физическа среда. С реализирането му се създават условия за по-добро оползотворяване свободното време на жителите и гостите на селото чрез провеждане на традиционни празници и чествания, фолклорни обичаи, беседи и т.н.

Искам да благодаря на кмета на селото г-н Илиян Маринов за отличната ни съвместна работа, която доведе до реализацията на още един успешен проект в селото, каза кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева при откриването на съоръжението.

Жителите на село Голям извор подкрепяха идеята за настоящия проект от самото начало, а тяхното желание за включване в реализирането на дейностите бе предпоставка за успешното му завършване. Затова изказвам своята признателност към всички, приели тази задача като лична цел и помогнали за нейното осъществяване, каза още д-р Бояджиева.

След освещаването на навеса за отдих се проведе и Кулинарната изложба на хлебни изделия, която бе открита от кмета на селото Илиян Маринов. На изложбата местните хора демонстрираха своето майсторство в приготвянето на тестени изделия, по традиционни рецепти. Със свои кулинарни ястия се включиха близо 15 участници, които получиха грамоти и подаръци за показаните умения, творчество и креативност.

С хляба започва и свършва човешкия живот – така ни учат българските народни традиции и вярвания. По-ценно и по-важно от него няма, затова хлябът заема основно място на трапезата ни – и в делник, и в празник, отбеляза д-р Бояджиева, по време на изложението. Тя подчерта, че днешното събитие се е вписало съвсем естествено в Културния календар на Общината, защото идеята му стои близко до народната почит към насъщния и предава на поколенията след нас вековното преклонение на народа ни пред хляба.

На събитията присъстваха още: председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници, народните представители от 46-то Народно събрание – Николай Нанков и Младен Маринов, жители и гости на селото.

Реклама

Работещите и самоосигуряващите се във временно затворените заради Ковид бизнеси ще получават компенсация от 75% от осигурителния им доход до края на 2021 г.

Работещите и самоосигуряващите се във временно затворените с акт на държавен орган заради Ковид икономически дейности ще получават компенсация в размер на 75% от осигурителния си доход за юли за времето, през което са ползвали неплатен отпуск заради наложените ограничения. Това реши правителството с приемането на Постановление на Министерския съвет за определяне на условията и реда за изплащане на този вид финансова подкрепа до края на 2021 г.

Когато договореното работно време в месеца, за който се изплаща компенсация, е по-малко от договореното работно време в месеца, от който се определя размерът й, тя ще се изплаща пропорционално.

Месечният размер на компенсацията на самоосигуряващите се е 75% от определения със Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване минимален осигурителен доход за тази категория за месеца, за който се изплаща компенсацията.

Сумите за компенсации са допустими от датата на издаване на заповедта за неплатен отпуск за работниците и служителите или датата на акта на държавния орган за самоосигуряващите се лица, но не по-късно от 31 декември 2021 г.

Финансовите средства, необходими за изплащане на компенсациите ще бъдат осигурени авансово с бюджетни средства за сметка на Министерството на труда и социалната политика. В последствие средствата могат да бъдат възстановени от очакваната допълнително пренасочване на средства за България през 2022 г. по линия на инструмента на ЕС за подкрепа на засегнатите от кризата с Ковид държави – REACT EU.

Реклама

За 14-та поредна година в Тетевен се проведе финален любителски волейболен турнир

Тетевен бе домакин за поредна 14-та година на традиционно провеждащите се Любителски волейболни турнири, под егидата на Община Тетевен и ВК Тетевен Волей.

В тазгодишната финална надпревара, участие взеха цели девет състава от цялата страна, а събитието се проведе в рамките на два дни, в началото на м. Октомври. Преди това последно състезание се проведоха 4-ри квалификационни турнира с общо 16 отбора, като за финала се класираха 8 отбора плюс състава на домакините.

Регламента предвиждаше провеждането на доста срещи, а те от своя страна поднесоха емоционално и драматично развитие, защото отборите бяха разделени в три групи по три отбора. Съставът на Тетевен Волей не взе участие в последният момент поради контузени и болни състезатели.

След интригуващите срещи, абсолютно заслужено, с първото място се поздрави отборът на Русе, побеждавайки на финала с резултат 3:1 гейма състава на „Сокол“ София, а отборът на „Крис“ Варна завоюва бронзовите медали след победа в малкия финал над отбора на „Елит“ Силистра.

Крайното класиране оформиха съставите на „Инкредибалс“ София, КСВ София, „Доростол“ Силистра, „Вел“ Велико Търново и Тетевен Волей.

Всички отбори получиха награди /медали и купи/, осигурени с любезната подкрепата на Община Тетевен, и си тръгнаха от гр. Тетевен с желание и нагласа за ново участие в тази традиционна надпревара през 2022г.

Реклама

Времето

Тетевен
слаб дъжд
25.6 ° C
25.6 °
25.6 °
79 %
0.5kmh
8 %
вт
24 °
ср
26 °
чт
26 °
пт
29 °
сб
28 °