На 16 октомври в с. Голям извор ще се проведе първото издание на Празника на хляба. Програмата ще започне в 9. 30 часа със Света архиерейска литургия в църквата от Негово високо преосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил. В 11.00 часа ще бъде извършено освещаване на битов навес в музеен комплекс „Школото“, а от 11.30 часа ще се състои Кулинарна изложба на хлебни изделия.
Събитието се организира от кметство с. Голям извор и НЧ „Найден Григоров 1900“, със съдействието на Община Тетевен, при спазване на всички регламентирани противоепидемични мерки.
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 12.10.2021 е 339,5 на 100 хил. население.
На 12 октомври 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 46 случая. Хоспитализираните са 10, останалите са на домашно лечение и изолация. 17 лица са от 11 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
На територията на областта са разкрити 159 легла за лечение на Ковид-19, като 10 от тях са за интензивно лечение. Към 11 часа на 13.10.2021 г. хоспитализираните пациенти са 129, от които 21 в лечебни заведения извън територията на Област Ловеч, а 10 от хоспитализираните имат нужда от интензивно лечение.
Новодиагностицирани медицински лица няма. Диагностицирани са 2-ма учители от гр. Ловеч и от гр. Луковит. Под карантина като контактни лица са поставени деца от група в детска градина в гр. Луковит, а в другият случай не са необходими допълнителни мерки освен в семейството.
Новодиагностицирани са 3-ма ученици от гр.Ловеч – двама на 14 г. от една и съща паралелка, която ще бъде карантинирана и 1 на 16 г. при когото не се налага предприемане на мерки в училището, предприети са мерки само по отношение на семейството.
Случаите са разпределени както следва:
За община Ловеч – 18случая:
мъж на 48 г. от с. Скобелево
мъж на 26 г. от с. Лисец
5 мъже на възраст от 35 до 53 г. от гр. Ловеч
8 жени на възраст от 27 до 64 от гр. Ловеч
3-ма ученици на 14, 14 и 16 г.от гр. Ловеч
За община Троян – 9 случая:
жена на 72 г. от с. Черни Осъм
жена на 85 г. от с. Горно Трапе
мъж на 66 г. от с. Балканец
4 жени на възраст от 41 до 67 г. от гр. Троян
2-ма мъже на 40 и 80 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 7 случая:
мъж на 67 г. от с. Васильово
6 мъже на възраст от 21 до 56 г. от гр.Тетевен
За община Луковит – 12 случая:
мъж на 55 г. от с. Карлуково
жена на 43 г. от с. Дерманци
5-ма мъже на възраст от 31 до 75 г. от гр. Луковит
5 жени на възраст от 37 до 81 г. г. от гр. Луковит
Към 11,00 часа на 13 октомври 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 7323. Активните случаи са 528, от които 399 на домашна изолация и лечение и 129 хоспитализирани. Излекуваните лица са 6326, под карантина са 902 души, починалите са 469.
Починала е жена на 87 г. от Дом са стари хора „Върбовка“ с придружаващо сърдечно заболяване и мъж на 89 г. от гр. Троян с придружаващо сърдечно заболяване.
На 12.10.2021 г. нововаксинираните са 96, а бустерните дози до момента са 75.
На 12 октомври с тържествена програма бяха отбелязани 166 години от рождението на активния обществен деец и крупен дарител – тетевенецът Тома Васильов. Събитието се състоя пред барелефа на възрожденеца, намиращ се на сградата на Община Тетевен, където своята почит отдадоха представители на местната власт, учители, ученици и граждани.
Човек, достоен за възхищение и пример за идните поколения. Активен обществен деец и крупен дарител, Тома Васильов продължава да живее и днес, благодарение на делото и завета си, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева пред събралите се.
Днес е бележита дата в тетевенската история. История, която помни предците ни и направеното от тях. История, която ни учи и продължава да ни наставлява до ден днешен и която трябва да предаваме на поколенията след нас, подчерта д-р Бояджиева.
Тя завърши с думите на Сервантес: „Народ, който не помни своето минало, няма бъдеще“, като добави още, че трябва да помним миналото, за да градим успешно бъдещето.
Събрали сме се, за да отдадем заслужена почит към един тетевенец, който преди 84 години напусна този свят, но остави непреходно наследство за нас и нашите деца. Събира ни един от почетните граждани на Тетевен, една от личностите на столетието с траен принос в полза на обществото – благодетеля Тома Васильов, изтъкна в своето слово председателят на ОбС-Тетевен и Общинска фондация „Тома Васильов“ – Мария Стойчева.
Четейки завещанието на Тома Васильов и днес се изумяваме от това, че в няколко страници е събрана мъдростта на един човек, на цяла една епоха, в която се изграждат темелите на нова България. Това завещание е красноречив пример за живот и дейност, отдадени на обществото, отдадени на България, каза още г-жа Стойчева.
Тя подчерта, че завещанието на Тома Васильов е живо и днес, а ярък пример за това е Общинска фондация „Тома Васильов“, чиито цели са да развива и усъвършенства духовните ценности, гражданското общество, образованието, здравеопазването, науката, културата и т.н.
От учредяването на фондацията са отпуснати стипендии на 100 ученици и 51 студенти, а през тази година са отпуснати парични средства по внесени молби, съгласно Устава на фондацията, в размер на над 30 хил. лв., каза още г-жа Стойчева.
Благодарствено слово към Благодетеля бе поднесено от Ванеса Боевска – ученичка от СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, след което най-малките следовници на големия тетевенец – тези от НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, завършиха програмата с рецитиране на стихове и музикални изпълнения.
Цветя в знак на признателност към делото и живота на Тома Васильов бяха поднесени от: Общински съвет Тетевен, Община Тетевен, НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, СУ „Георги Бенковски“ – гр. Тетевен, НПГГСД „Сава Младенов“ – гр. Тетевен, Национална професионална гимназия по строителство, електротехника и услуги – гр. Тетевен, НЧ „Съгласие 1869“ – гр. Тетевен, Исторически музей – гр. Тетевен, СОСЗР – Тетевен, Съюз на ветераните от войните – Тетевен, ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен, ДГ „Незабравка“ – гр. Тетевен, ЦПЛР – гр. Тетевен, политически партии, граждани.
Районна прокуратура – Ловеч ръководи досъдебно производство за престъпление по чл. 311, ал 1 от НК, за това, че на неустановена дата през 2021г. в град Ябланица, Ловешка област, длъжностно лице – медицински фелдшер, в кръга на службата си съставил официален документ – сертификат за ваксинация, в който удостоверил неверни обстоятелства, с цел да бъде използван като доказателство за тези обстоятелства.
На 11.10.2021г., в ОД МВР Ловеч е получена оперативна информация за фиктивно извършване и отчитане на ваксинации за СОVID-19, от медицинско лице в гр. Ябланица, с цел издаване на сертификати с невярно съдържание.
По образуваното досъдебно производство, под ръководството на Районна прокуратура-Ловеч, Териториално отделение-Тетевен, са проведени процесуалноследствени действия от служители на РУ на МВР – Ябланица и ОД МВР Ловеч, в хода на които са извършени претърсване и изземване на три адреса, един от които е работното място на медицинското лице. Иззети са техника и документи, имащи отношение към случая. Извършват се разпити на свидетели и е възложена експертиза на иззетите технически средства и електронни устройства.
Действията по разследването продължават под ръководството на Районна прокуратура-Ловеч, ТО-Тетевен.
В изпълнение на Дейност 4 по проект „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ в салона на Община Тетевен се проведе мотивационна кампания за родители на деца от уязвими групи. Събитието бе организирано от ДГ „Васил Левски“ – гр. Тетевен и Община Тетевен, а целта бе да се формира у родителите мотивация за активно приобщаване на децата им в системата на предучилищното образование.
Кампанията бе открита от зам.-кмета на Община Тетевен – Борис Врабевски и се проведе на два етапа, в които взеха участие общо 62-ма души – 32 в единия и 30 в другия. Всяка среща бе водена от психолог и мотиватор, които разясниха идеята на кампания, бе прожектиран кратък мотивационен клип, след който се проведоха няколко теми, дискусии и занимания.
Основната цел на проекта е навременното ранно обхващане и образователното приобщаване на деца от уязвимите групи в предучилищното образование, подкрепа на достъпа им до качествено образование, подкрепа на социалното им приемане и сближаване за изграждането им като пълноценни граждани и за успешна професионална, социална и личностна реализация.
Проектът цели разширяване на достъпа до предучилищно образование на децата от уязвими групи и живеещи в бедност. Предучилищното образование е важен период в живота на детето с оглед формиране на положително отношение към училището и създаване на мотивация за учене.
Проектът предвижда набор от мерки като – предоставяне на допълнително обучение по български език за децата с различен майчин език като ефективно средство за социално приобщаване в групата на връстниците, изплащане на такси за посещаване на целодневна детска градина като преодоляване на икономически бариери за включване и премахване на една от най-значимите причини за неучастие в предучилищно образование, мотивация на родителите за активно сътрудничество между семейството и детската градина.
Проект № BG05M2ОP001-3.005-0004 „Активно приобщаване в системата на предучилищното образование“ между Министерството на образованието и науката – конкретен бенефициент, и ИА ОПНОИР – управляващ орган на ОП НОИР. Проектът се реализира по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ (ОП НОИР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове, с конкретен бенефициент – Министерството на образованието и науката (МОН) в партньорство с Центъра за образователна интеграция на децата и учениците от етническите малцинства (ЦОИДУЕМ).
Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 11.10.2021 е 317,4 на 100 хил.население.
На 11 октомври 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 34 случая. Хоспитализираните са 6, останалите са на домашно лечение и изолация. 9 лица са от 5 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.
Новодиагностицирани медицински лица няма. Диагностицирани са 2-ма учители от гр. Ловеч и един учител от гр. Луковит. Под карантина като контактни лица са поставени деца от група в детска градина в гр. Луковит, а в другият случай не са необходими допълнителни мерки освен в семейството.
Новодиагностицирани са 3-ма ученици съответно от гр. Троян, с. Лисец и с. Александрово. При проведеното епидемиологично проучване е наложена карантина на паралелка ученици от гр. Троян, в останалите случаи не се налага предприемане на мерки в училището, предприети са мерки само по отношение на семействата.
Случаите са разпределени както следва:
За община Ловеч – 14случая:
мъж на 27 г. от с. Умаревци
4-ма мъже на 20, 21, 37 и 48 г. от гр. Ловеч
6 жени на възраст от 31 до 71 от гр. ловеч
2-ма ученици на 12 г.от с. Александрово и на 16 от с. Лисец
бебе под 1 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 5 случая:
жена на 51 г. от с. Черни Осъм
мъж на 72 г. от с. Черни Осъм
жена на 51 г. от гр. Троян
мъж на 30 г. от гр. Троян
ученик на 15 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 6 случая:
мъж на 29 г. от с. Малък извор
жена на 56 г. от с. Гложене
2 жени на 29 и 59 г. от с. Градежница
2 жени на 57 и 73 г. от гр.Тетевен
За община Луковит – 7 случая:
4-ма мъже на 41, 61, 70 и 74 г. от гр. Луковит
3 жени на 37, 57 и 70 г. от гр. Луковит
За община Априлци – 1 случай:
жена на 68 г. от гр. Априлци
За община Ябланица – 1 случай:
мъж на 82 г. от с. Добревци
Към 11,00 часа на 12 октомври 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 7255. Активните случаи са 489, от които 365 на домашна изолация и лечение и 124 хоспитализирани. Излекуваните лица са 6299, под карантина са 872 души, починалите са 467.
Починала е жена на 86 г. от с. Хлевене с придружаващо сърдечно заболяване.
На 11.10.2021 г. нововаксинираните са 54, а бустерните дози до момента са 62.
ПП „Възраждане“ представи днес листата си с кандидати за народни представители от 11-ти МИР-Ловеч за предстоящите парламентарни избори на 14 ноември. Водач на листата е Красимира Цекова, а след нея се нареждат:
Станислав Николов;
Марин Генов;
Милен Белев;
Георги Нешев;
Бисер Линков;
Мариян Марков;
Людмил Матев;
Весела Иванова;
Ивайло Иванов.
ДПС ще участва с максимално допустимият брой кандидати – 10. Ето и хората, които ще се борят за влизане в следващото Народно събрание от област Ловеч:
Уважаеми общински съветници, кметове на кметства, служители на общинската администрация,
На 12 октомври отбелязваме Деня на българската община. През 1998 г. делегатите на Общото събрание на Националното сдружение на общините вземат това решение, водени от желанието да се създаде нова традиция в историята на българските общини, която да свързва миналото, настоящето и бъдещето на местното самоуправление в България.
Датата не е случайна. На този ден, през 1882 г., в брой на Държавен вестник е публикуван първият „Закон за общините и градското управление“, който за първи път регламентира дейностите и устройството на местните органи на държавната власт в Княжество България.
По този повод приемете моите най-сърдечни поздравления. Ние, работещите в структурата на местното самоуправление, носим отговорността за развитие на местните секторни политики. Наше призвание е да превърнем община Тетевен в по – добро място за живеене, отдих и туризъм. Убедена съм, че няма да спрем да се развиваме и подобряваме, защото всички ние, работещи за и в полза на хората, осъзнаваме нашата висока отговорност.
Смятам, че и занапред местната администрация ще продължи да бъде все така близо до хората, пример за добро управление и коректен партньор на бизнеса. Нека постигнатите безспорни резултати ни мотивират да реализираме с работата си още по-смели проекти и да се справяме с още по-големи предизвикателства в полза на обществото и по-доброто бъдеще на община Тетевен.
Вярвам, че усилията на всички нас ще намерят достойна оценка в очите на гражданите на нашата община, които помнят и признават направеното.
Желая на всички, които изграждат авторитета на местното самоуправление – здраве, професионализъм и нестихваща енергия за по – добри резултати в полза на хората!
„Различното в тези избори е това, че ще изберем и президент в лицето на проф. Анастас Герджиков и вицепрезидент в лицето на Невяна Митева.“ – каза след регистрацията водачът на листата Николай Нанков.
Според Нанков да се гласува на тези избори е цивилизационно важно: „Ние ще избираме не само хората, които да поемат отговорност за управлението на държавата. Но и екипът, който ще има трудната задача да построи нови мостове на мястото на разрушените, да ни обедини в каузи и да ни върне надеждата, убита с юмрук“ – категоричен беше водачът на листата за Ловеч.
Николай Нанков представи и отбора си, с който се явява на тези избори:
Областният управител инж. Светослав Славчев проведе работна среща с ръководството на ОДМВР – Ловеч, и Районната избирателна комисия (РИК) по подготовката на изборите за президент и вицепрезидент и изборите за народни представители, които ще се проведат едновременно на 14 ноември.
Обсъдена бе създадената организация и предстоящите ангажименти за организирането на честен и прозрачен вот. Областният управител изтъкна, че очаква пълна координация между ведомствата, за да бъде обезпечен изборният процес и той да премине гладко и спокойно.
На срещата главният секретар на областната администрация Ваня Събчева информира за свършеното досега – определен е техническият екип за организационно-техническата подготовка на вота, като е разработен и утвърден планът му за действие, обезпечена е работата на РИК с осигурено помещение и всичко необходимо за дейността, изпратена на ЦИК и администрацията на Министерски съвет е информацията за брой избиратели и необходим тираж бюлетини, определени са помещенията за съхранение на бюлетините, на изборните книжа и материали и упълномощените да ги получат служители. Уточнена е необходимостта на общините от торби и кутии за отрязъци, поръчани са печатите за запечатване на помещенията, в които ще се съхраняват изборните книжа и материали след изборите. Изискана е информация от общините за помещенията за съхраняване на бюлетините, изборните книжа и материали след получаването им до предаването на секционните комисии. От сряда в областната администрация започват да пристигат изборните книжа.
В момента в РИК текат регистрациите на кандидатските листи, срокът за което изтича утре. Председателят Валентина Недялкова съобщи, че са образувани 269 секционни избирателни комисии (СИК), определен е броят на членовете им – 7-9, като срокът за назначаването им е 19 октомври. 176 са СИК, в които ще се гласува машинно, и 93 – с хартиени бюлетини. Най-малката секция е в с. Славщица (19 гласоподаватели), а най-голямата – в с. Кирчево (970). До момента са създадени и три подвижни СИК за хора с увреждания – в Троян, Тетевен и Луковит, три за поставени под карантина – Троян и Луковит, и три в ковид отделения – Троян и Луковит. Общият брой избиратели в област Ловеч са 118 514.
И за тези избори, които са 2 в 1, е предвидена разяснителна кампания. Кога и с колко машини се ще гласува пробно, ще стане ясно допълнително, но при всички случаи ще бъде проведено във всяко населено място, където вотът ще бъде даван със специализирано устройство.
Директорът на ОДМВР старши комисар Станислав Великов обяви, че се следва планът на министерството за изборния процес, създадени са координационни групи, днес ще бъде проведена и среща с прокуратурата, съставът е обучен. Предстои охранително обследване на секциите. Главен инспектор Петър Петров от РДПБЗН докладва, че се проследява за наличие на противопожарни уреди в секциите и как се действа с тях, генераторите, нужни при евентуални проблеми с електрозахранването, са проверени – всички са изправни. Създаден е щаб за изборите и план за обезопасяване на изборния процес.
Институциите заявиха, че строго ще се следи за нарушения на изборното законодателство и за обезпечаване на обществения ред.