сряда, юни 24, 2026

Областният управител поиска съдействие от министъра на околната среда за финансиране обезвреждането на складовете за пестициди

С предложение за намиране на начини в рамките на националното или европейското финансиране за незабавно екологосъобразно обезвреждане на складовете, в които се съхраняват препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, се обръща днес в писмо до министъра на околната среда и водите Асен Личев областният управител инж. Светослав Славчев.

По проблема в областната администрация в Ловеч се работи от години, но той така и остава нерешен. А е твърде сериозен – излезлите от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок са източник на замърсяване, увреждат околната среда и създават потенциална опасност за живота и здравето на хората. Сградите, съхраняващи пестициди, на територията на област Ловеч се нуждаят от поддръжка, което изисква финансов ресурс, с който общините не разполагат. Допълнително е необходимо да бъдат обезвредени и складовете с неустановена собственост, което създава пък проблеми при обезопасяването им.

Както е известно, през септември 2018 г. стартира проект за обезвреждане на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита (ПРЗ) с изтекъл срок на годност, изпълняван по Българо-швейцарската програма за сътрудничество. До приключване на Програмата на територията на област Ловеч от общо 31 склада са отворени само два – централизираният в с. Карлуково, община Луковит, и складът в гр. Угърчин. В рамките на срока на договора предвид значимата разлика между предварителните прогнози и установените реални количества отпадък и в двата склада са извършени дейности по преопаковане на пестициди. Една част от тях са изнесени за окончателно обезвреждане, останалото е подготвено за транспорт и крайно обезвреждане.

През 2020 г. е сключен договор между община Ловеч и фирма от София и негодните ПРЗ (2642 кг) в склада в с. Владиня са окончателно предадени за обезвреждане, а в склада в кв. Гозница, гр. Ловеч, една част от количествата са преопаковани и изнесени, друга част са налични.  По данни на РИОСВ – Плевен, в останалите 29 склада в област Ловеч към  1 януари 2021 г. има общо 158 118 кг твърди, смесени и течни количества ПРЗ, както и 66 400 кг твърди, смесени и течни количества ПРЗ в централизирания склад в с. Карлуково.

Изразявам силното си безпокойство от нерешените проблеми по обезвреждането на излезли от употреба пестициди и други препарати за растителна защита с изтекъл срок на годност, посочва в писмото си до министър Личев инж. Светослав Славчев. Той се ангажира с оказване на всякаква помощ в рамките на компетенциите си за премахване на опасните складове.

Реклама

Двама младежи от София крадат мотоциклет в с. Български извор

В резултат на проведени оперативно-издирвателни мероприятия от служители на РУ Тетевен – 21 и 19-годишен и двамата от София, са установени като съпричастни към извършена кражба на мотоциклет в с.Български извор.

По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

18-годишен с 0.77 промила се блъска в ограда в Тетевен

На 22 август около 04.25 часа в Тетевен, 18-годишен при управление на лек автомобил е загубил контрол над превозното средство, напуснал е пътното платно и се е ударил в метална врата и ограда на частен дом.

Водачът е откаран в ЦСМП-Тетевен, без опасност за живота. Пробата му за алкохол с техническо средство е отчела 0.77 промила в издишания въздух. На водачът е съставен акт за нарушение на ЗДВП.

Реклама

Областният кризисен щаб по здравеопазване набеляза мерки за ускоряване на ваксинационния процес

Мерки за ускоряване на ваксинационния процес набеляза областният кризисен щаб по здравеопазване на разширено заседание днес. То бе ръководено от председателя на щаба – областният управител инж. Светослав Славчев, участваха представители на РЗИ, общините, болниците в област Ловеч, РЗОК, ОДМВР, РДПБЗН, ЦСМП. Щабът бе свикан в изпълнение на призива на министъра на здравеопазването за ускоряване на ваксинационния процес на местно ниво. Д-р Стойчо Кацаров препоръчва общините в областта да създадат нужната организация за ваксиниране на населението във всички населени места. Целта е постигане на високо ваксинално покритие в цялата страна.

Сред мерките, приети на заседания на общинските щабове по здравеопазване и предложени и одобрени днес, са широка разяснителна кампания, която навсякъде вече е в ход – разпространяване на флаери и други печатни материали, кампанийно присъствие в социалните мрежи, организиране от кметовете на населените места на срещи с общопрактикуващите лекари и изготвяне на списъци на желаещи да се ваксинират, провеждане на срещи с клубовете на пенсионера и читалищата, срещи с ромското население, активна работа на здравните медиатори по разясняване на ползите от ваксинирането. В някои от общинските центрове вече са открити горещи телефони, на които желаещите да се ваксинират може да се запишат, изработени са видеоклипове с послания. От общините заявиха готовност да съдействат с транспорт за хората от селата, които не могат да се организират на място, да бъдат превозени до пункт за ваксиниране.

Решено бе да се засили и контролът по спазването на противоепидемичните мерки – да се правят съвместни проверки от общините, МВР и РЗИ.

До министъра на здравеопазването ще бъде изпратено писмо с предложение за по-активна национална разяснителна кампания, както и да се разработи пакет за диагностика и лечение на болни от ковид от лекарите в извънболничната помощ, за да се облекчат лечебните заведения.

В област Ловеч до момента с приключен ваксинационен цикъл са 16 543-има, или 13,4 % от населението, съобщи главният секретар на РЗИ Маруся Върбанчева, само с първа игла са 17 675 – идентично с нивото в национален мащаб. От медицинския персонал са ваксинирани 49,2 на сто, учителите – 25,32 %, възрастните в социални домове – 37,78 %, хората на 65+ години – 39,1 %.

Към 12 ч. днес общодиагностицираните случаи в областта са 5983. Активните случаи 159, от които 117 на домашна изолация и лечение и 42-ама хоспитализирани.  Излекуваните лица са 5453, починалите 371. Под карантина са 495-има.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост към 19 август е 118,3  на 100 хиляди население. Вчера са диагностицирани 11 нови случая на Ковид-19 – трима са хоспитализирани, останалите са на домашно лечение и изолация.

Реклама

11 нови положителни случая на COVID-19 в област Ловеч

На 19 август 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 11 случая – 3-ма са хоспитализирани, останалите са на домашно лечение и изолация. Няма новодиагностицирани медицински лица и семейни огнища. Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 19.08.2021 е 118,3 на 100 хил. население.

Случаите са разпределени както следва:

За община Ловеч – 5 случая:

  • мъж на 77 г. от с. Къкрина
  • жена на 57 г. от с. Чавдарци
  • жена на 35 г. от гр. Ловеч
  • 2-ма мъже на 27 и 77 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 1 случай:

  • жена на 73 от гр. Троян

За община Летница – 1 случай:

  • мъж на 47 г. от гр. Летница

За община Тетевен – 2 случая:

  • мъж на 73 г. от с. Дивчовото
  • жена на 48 г. от гр. Тетевен

За община Априлци – 1 случай:

  • жена на 27 г. от с. Велчево

За община Угърчин – 1 случай:

  • мъж на 37 г. от гр. Угърчин

Към 12,00 часа на 20 август 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 5983. Активните случаи са 159, от които 117 на домашна изолация и лечение и 42 хоспитализирани. Излекуваните лица са 5453, починалите 371. Под карантина са 495 души. За денонощието са починали мъж на 70 г. от с. Радювене без придружаващи заболявания и мъж на 76 г. от с. Александрово с придружаващо сърдечно заболяване и диабет.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева свика заседание на Общинския кризисен щаб по здравеопазването

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева свика заседание на Общинския кризисен щаб по здравеопазването, на който бяха обсъдени мерките и предложенията за ускоряване на ваксинационния процес и контрола по спазване на въведените противоепидемични мерки.

На срещата присъстваха зам.-кметовете на Тетевен – Борис Врабевски и Тони Стоев, директорът на “МБАЛ – Тетевен – Д-р А. Пешев” ЕООД – д-р Невелина Ганева, началникът на РУ Тетевен – Илия Нешев, началникът на пожарната – Николай Христов, кметове на кметства, представител на РЗИ, общопрактикуващи лекари.

По време на срещата се стигна до общото мнение, че броят на ваксинираните на територията на общината е нисък, а процесът върви все по-бавно. Чуха се и предложения за засилване на информационната кампанията както на местно, така и на национално ниво, защото хората не са достатъчно информирани. Общопрактикуващите лекари казаха, че има отлична организация за ваксиниране, но няма желаещи.

По отношение на контрола по спазване на въведените противоепидемични мерки, д-р Бояджиева даде предложение за провеждането на комплексни проверки от страна на полицията, РЗИ и общинския инспекторат. Проверките ще бъдат насочени към това дали се носят предпазни маски в закрити и обществени пространства, извършва ли се дезинфекция, спазва ли се необходимата дистанция при събирането на големи групи от хора и др.

Реклама

25-годишен е задържан за шофиране без книжка и с фалшиви регистрационни номера

В РУ Тетевен за срок до 24 часа е задържан 25-годишен мъж. На 18 август при управление на лек автомобил в с.Български извор, лицето е спряно за полицейска проверка и е установено, че превозното средство е с регистрационни табели издадени за друго МПС, а водачът шофира без да притежава свидетелство за правоуправмление на МПС.

По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

Проведе се специализирана полицейска операция, насочена срещу битовата престъпност в малките населени места

На 18 август на територията обслужвана от РУ Тетевен, служители на местното районно управление съвместно с ЗЖУ-Плевен са провели специализирана полицейска операция, насочена срещу битовата престъпност в малките населени места и подобряване на пътно-транспортната обстановка на територията на общината.

Полицаите са извършили проверка на 110 лица и 93 МПС, като за установени нарушения са съставили 5 акта и 16 глоби с фиш, посетили са 2 сигнала и са образували 1 бързо производство.

Реклама

15 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за Област Ловеч към 17.08.2021 е 105,3 на 100 хил.население.

На 17 август 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 15 случая – 10 хоспитализирани, останалите са на домашно лечение и изолация. 2 лица са от 1 семейно огнище, останалите нямат епидемиологична връзка. Новодиагностицирани са санитар от ДО на МБАЛ Троян и от СО на МБАЛ Ловеч. На детско отделение е направено предписание за засилване на противоепидемичните мерки и изследване на персонал и пациенти.

Случаите са разпределени както следва:

За община Ловеч – 7 случая:

  • 3 жени на 30, 37 и 61 г. от гр. Ловеч
  • 4 – ма мъже на възраст от 27 до 46 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 4 случая:

  • мъж на 66 г. от с. Орешак
  • 3 жени на 41, 51 и 58 г. от гр. Троян

За община Луковит – 1 случай:

  • мъж на 61 г. от гр. Луковит

За община Летница – 1 случай:

  • мъж на 58 г. от с. Крушуна

За община Угърчин – 2 случая:

  • мъж на 46 г. от с. Кирчевожена на 73 г. от с. Кирчево

Към 10,00 часа на 18 август 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 5951. Активните случаи са 145, от които 99 на домашна изолация и лечение и 46 хоспитализирани 5-тима от хоспитализираните пациенти имат нужда от интензивно лечение. Излекуваните лица са 5437, починалите 369. Под карантина са 521 души.

Реклама

413 лв. ще е линията на бедност в България през 2022 г.

413 лв. ще е линията на бедност в България през 2022 г., реши правителството. Стойността й е с 44 лв. по-висока в сравнение с 2021 г.

Увеличението ще компенсира частично изоставането на националната линия на бедност през миналата година. Актуализирането й ще доведе до повишаване на финансовата подкрепа на хората с увреждания.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
17.2 ° C
17.2 °
17.2 °
96 %
0.4kmh
94 %
ср
25 °
чт
30 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
27 °