сряда, юни 24, 2026

Студенти от 8 професионални направления и 18 защитени специалности ще се обучават безплатно

Студенти от 8 професионални направления и 18 защитени специалности ще се обучават безплатно. Това стана възможно, след като правителството одобри списък на професионални направления и защитени специалности, които се освобождават от такси за обучение. Тези направления и специалности са с най-висок бъдещ недостиг от специалисти на пазара на труда.

Целият курс на обучение е безплатен за студентите, приети от учебната 2021/2022 г., в специалности от професионалните направления „Педагогика на обучението по…“, „Религия и теология“, „Математика“, „Физически науки“, „Химически науки“, „Химични технологии“, „Енергетика“, „Материали и материалознание“. Без такси ще се обучават студентите в специалности „Арменистика и кавказология“, „Африканистика, „Индология“, „Иранистика“, „Класическа филология“, „Новогръцка филология“, „Румънска филология“, „Унгарска филология“, „Хебраистика“. В списъка попадат също „Ядрена техника и ядрена енергетика“, „Машини и апарати за хранително-вкусовата и биотехнологичната промиЩленост“, „Машини и апарати за хранително-вкусовата промишленост“, „Топло- и ядрена енергетика“. Безплатно ще е обучението и за студентите, приети в „Ядрена енергетика“, „Корабостроене и морска техника“, „Хидростроителство“, „Металургия“, „Технология
на дървесината и мебелите“.

Мярката се прилага за втора година и ще обхване 8916 студенти в първи и втори курс в 18 държавни висши училища. За покриване на таксите за първия семестър на студентите, приети от учебната 2021/2022 г., ще бъдат необходими 1.6 млн. лева. Те ще са за сметка на разчетени разходи по бюджета на Министерството на образованието и науката за 2021 г. Средствата, необходими за 2022 г., ще бъдат планирани със Закона за държавния бюджет по бюджетите на съответните държавни висши училища. Целта на мярката е да възобнови интереса на кандидат-студентите към тези важни специалности и направления, за да се подготвят кадри, необходими за икономиката и обществения живот.

Реклама

20-годишен от с. Глогово шофира под въздействието на наркотици

На 17 август около 10.00ч. в с.Български извор, полицейски служители са спрели за проверка лек автомобил, управляван от 20-годишен от с.Глогово. Водачът е тестван с техническо средство ,,drugchek 3000 stk 6″, като пробата е отчела наличие на метамфетамин, а в купето на превозното средство полицаите са открили пакетче с прахообразно вещество, с бруто тегло 4.66 грама, което при направен полеви тест е реагирало на кетамин.

Водачът е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, а по случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

Областният кризисен щаб по здравеопазване реши да се увеличат ковид леглата в болниците

На неприсъствено заседание вчера областният кризисен щаб по здравеопазване реши по предложение на РЗИ да се актуализират разкритите ковид легла в лечебните заведения за болнична помощ в област Ловеч за лечение на болни от COVID-19 – усложнени и неусложнени. Това ще се прави при всяка негативна тенденция и установяване на недостиг на легла със заповед на директора на РЗИ след извършена преценка и анализ на заболеваемостта и след предложение на съответната болница.

Задължителният брой легла в лечебните заведения за болнична помощ за дейности по диагностика и лечение на лица, болни от COVID-19, включително и нуждаещи се от интензивно лечение и наблюдение, бяха определени още в началото на август със заповед на директора на РЗИ. Предвид тенденцията за повишаване на заболеваемостта в следващите дни и в по-дългосрочен аспект – до достигане пика на четвъртата вълна на Ковид-19, и риска да настъпят затруднения при приема на пациенти областният управител инж. Светослав Славчев свика вчера неприсъственото заседание на кризисния щаб, за да се определи нуждата от допълнителни легла.

Изпълнителният директор на МБАЛ „Проф. д-р П. Стоянов“ – Ловеч, д-р Румяна Нановска обясни, че броят на леглата е недостатъчен, особено реанимационните, и предложи, ако броят на хоспитализираните продължи да се увеличава, да се разкрие втора реанимация – в Троян.

Изпълняващият длъжността управител на СБАЛББ – Троян, д-р Красимир Ковашки заяви необходимостта от увеличаване на броя легла за неусложнени пациенти от 16 на 32 на този етап.

Към 15 август заболеваемостта от COVID-19 в област Ловеч достигна 97,1 на 100 хиляди население, към 16 август вече е 102 на 100 хиляди. При план на разрешените 17 легла в инфекциозното отделение в областната болница в Ловеч (в т. ч. и две интензивни) и 16 легла в Белодробната болница в Троян към вчерашна дата в МБАЛ – Ловеч, са настанени 15 неусложнени и 4-има усложнени пациенти, а в СБАЛББ – Троян – 15 неусложнени.

В тази връзка със заповед от днес на и. д. директора на РЗИ д-р Даринка Дочева леглата в МБАЛ „Проф. д-р П. Стоянов“ стават 29, от които 15 за неусложнени случаи, ситуирани в отделението по инфекциозни болести, 10 за неусложнени случаи в белодробното отделение и 4 за интензивно лечение в отделението за анестезия и интензивно лечение с осигурена възможност за изолация на болните. В СБАЛББ – Троян, леглата се увеличават на 32 за лечение на неусложнени случаи след трансформиране на пулмологични/фтизиатрични легла и с осигурена възможност за изолация на болните.

В петък ще се проведе присъствено разширено заседание на Щаба, на което ще бъде обсъдено ускоряването на ваксинационния процес. Министърът на здравеопазването д-р Стойчо Кацаров препоръча общините в областта да създадат нужната организация за ваксиниране на населението във всички населени места. Това е във връзка с изпълнението на националния план за ваксиниране срещу COVID-19 в Република България и необходимостта от постигане на високо ваксинално покритие в страната.

Реклама

В Тетевен се проведе XXXV-ят Шахматен турнир „Тетевен оупън 21”

От 7 до 15 август в изложбените зали на НПГГСД „Сава Младенов” в гр. Тетевен се проведе XXXV-ят Шахматен турнир „Тетевен оупън 21”. Турнирът е регистриран във FIDE и е валиден за международно ЕЛО. Той се проведе в 9 кръга по Швейцарска система, а в него взеха участие 72-ма шахматисти. Организатори на проявата бяха ШК „Ан Пасан”, ШК „Етър” и ШК „ЕЛИТ”, със съдействието на Община Тетевен.

Събитието бе открито на 7 август от зам.-кмета на Община Тетевен – Красимир Красимиров, който направи първия ход в състезанието. Той приветства участниците и им пожела успех.

Честта да награди победителите в края на турнира имаше кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Тя поздрави всички състезатели за представянето им, като пожела здраве и много бъдещи успехи. Д-р Бояджиева получи плакет от Българската федерация по шах с благодарност за финансовата подкрепа за провеждането на традиционния шахматен турнир.

При сеньорите на първа позиция се класира Иван Янакиев, втори се нареди Георги Попов, а трети остана Светослав Симеонов. При жените първото място завоюва Петя Караиванова.

Диляна Иванова пък стана първа при девойки до 14 години. Никола Великов спечели първото място при юноши до 14 години, Светлен Иванов остана втори.

Ралица Илиева се класира първа при девойките до 18 години, а Симеон Тодев стана първи при юношите до 18 години.

При момчетата до 10 години на първата позиция се класира Александър Атанасов, а второто място си разделиха Михайл Панайотов и Боян Петров.

При местните шахматисти 1-то място бе за Евгени Бърдарев, втори се нареди Димитър Димитров, а трети остана Маргарит Ничев.

Наследниците на Алекси Милев /създател на турнира в Тетевен през 1979г./ дариха 500 лв., разпределени като специални награди за няколко от участниците.

Реклама

В 7 дневен срок ще започнат ремонтни дейности по мостовото съоръжение, водещо до кв. Пеновото

Общинска администрация уведомяваме, че от днес в 7 дневен срок ще бъдат започнати ремонтни дейности по мостовото съоръжение, чрез което се осъществява достъп до кв. Пеновото, в съответствие с предвидения в Инвестиционната програма за 2021г., обект: „Основен ремонт на мост към кв. Пеновото“, гр. Тетевен.

Предвидените ремонтни дейности налагат ограничаване на движението по моста с оглед осигуряване на технологично време за набиране на якост на бетона. В тази връзка при изпълнение на армираната замазка, мостът ще бъде затворен изцяло. Достъпът до квартала ще се осъществява по обходен маршрут през ул. „Лечо Гайдаря“.

От администрацията молят жителите за разбиране.

Реклама

Община Тетевен с втора прожекция на Лятно кино под звездите

За втори път тази година Община Тетевен организира лятно кино под звездите. Традиционното събитие се провежда по инициатива на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която също присъства на прожекцията на филма на Ники Илиев „Чужденецът“.

В „Чужденецът” участва и световноизвестният актьор от хитовия сериал „Шотландски боец” – Кристоф Ламбер. Освен него и Ники Илиев, във филма участват още Любомир Ковачев, Саня Борисова, Валентин Гошев, Елен Колева, Асен Блатечки.

Продукцията се определя като романтична комедия, а сюжетът е следният – Един французин се влюбва в България, в едно момиче от село, обаче той не знае български и там стават страшни неразбории. Правейки няколко абсурдни грешки главният герой обърква съдбите на две български семейства, както и на своето във Франция. Следва грандиозен сблъсък на култури и поредица от комични ситуации в двата края на Европа – от село Лещен до Париж.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева бе гост на 80-годишния юбилей на НЧ „Христо Ботев 1941“, с. Васильово

На 14 август НЧ „Христо Ботев 1941“, с. Васильово отпразнува своята 80-годишнина с богата програма. Тя се проведе в салона на читалището, а в нея взеха участие както местните самодейните състави, така и тези от Рибарица и Гложене. Специални гости на събитието бяха кметът на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева и председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева.

Преди да започне концерта, секретарят на читалището – Петрана Недялкова запозна присъстващите с историята и създаването му, след което даде думата за приветствие на кмета на селото Радослав Маринов. Своя поздрав към читалищните дейци и присъстващите отправи и д-р Бояджиева, която връчи на секретаря на НЧ „Христо Ботев 1941“ плакет и грамота за „За цялостен принос в развитието на духовния и културен живот в община Тетевен“. Г-жа Стойчева също поздрави всички и връчи плакет по случай 80-годишния юбилей и за активна дейност в съхраняването на читалищната традиция.

Секретарят Петрана Недялкова благодари на всички спонсори, спомогнали за организирането на събитието, а също така отличи и дългогодишния председател на НЧ „Христо Ботев 1941“, с. Васильово – Дочо Събов. Той благодари за уважението и с умиление припомни интересни факти около миналото на читалището.

Програмата завърши с танц на най-малките самодейци, които за пръв път излизат на сцена, а след тяхното изпълнение последва празнична заря.

Реклама

Областният управител отличи осем ученици от област Ловеч

По случай Международния ден на младежта областният управител инж. Светослав Славчев награди осем ученици, отличили се през годината с активна работа при реализиране на младежки инициативи и социално значими каузи или постигнали резултати в различни национални и международни състезания. Те са номинирани от общините, а ето и техните имена:

Василенка Тепавичарова – ученик в 12 клас на НПГГСД „Сава Младенов“ – Тетевен, за учебната 2020/2021 г. Активен участник в извънкласните дейности на училището, в инициативи на община Тетевен и акции на БМЧК – Тетевен. Асистент на знаменосната група в гимназията. Креативна и творческа личност, инициативна. Подпомага и подкрепя новопостъпили ученици като наставник.

Йохан Георгиев – ученик в 9 клас на СУ „Георги Бенковски“ – Тетевен, и председател на Ученическия съвет към училището. Със завиден организационен талант и отношение към нормативната база в системата на предучилищното и училищното образование и към целия обществен живот. Основен организатор на училищните инициативи. Доброволец и зам.-председател на БМЧК – Тетевен. Носител на плакета на СУ „Георги Бенковски“ – „Ученик на годината – 2021 г.“.

Мария Ковачева – ученичка от 12 клас на СУ „Св. Кл. Охридски“ – Троян, през учебната 2020/2021 г. Член на управителния съвет на Общински младежки съвет – Троян. Притежава лидерски умения и необходимите качества и навици за работа в екип, с иновативно мислене и оригинални идеи. Доброволец на благотворителните инициативи „Коледен базар“ и кампанията „Дари на непознат“. Активен участник в клуб „Дебати“. Ангажирана с каузата за опазване на околната среда и екологосъобразния живот.

Емил Георгиев – ученик в 12 клас на СУ „Св. Кл. Охридски“ – Троян, през учебната 2020/2021 г. Като доброволец в инициативата „Дари на непознат“ не само организира на училищно ниво събирането на средства за хранителни продукти за нуждаещи се възрастни и самотни хора, но се и ангажира лично с доставянето на даренията на адрес. За обществената си дейност е награден по решение на педагогическия съвет на училището с наградата на дарителя проф. Гаврилов „Чест и достойнство“.

Десислава Димитрова – ученичка в 12 клас на ПЕГ „Екзарх Йосиф I“ – Ловеч, възпитаник на школата по изобразително изкуство арт клуб „Гея“ при ЦПЛР-ОДК – Ловеч. С много награди и отличия от национални и международни конкурси. Сред номинираните е от Фондация „Димитър Бербатов“ – „Успешните деца на България“, Клуб 2018 и Клуб 2019. Лауреат на Фондация „Шанс за децата и природата на България“ (2018 г. и 2019 г.) за постигнати особени успехи в областта на изобразителното изкуство. Три поредни години е стипендиант на МОН за даровити деца. През последната година активно участва в младежки проекти по международната програма на Европейския съюз „Еразъм +“ за подкрепа на образованието, обучението, младежта и спорта в Европа и Европейския корпус за солидарност.

Константин Василев – ученик в 11 клас на ППМГ – Ловеч. Състезател на ССК „Стратеш Атлетик“ – Ловеч, и КБС „Аякс“ – Троян, в спортовете лека атлетика и биатлон. Има спечелени 45 медала от държавни първенства по лека атлетика, биатлон, ски бягане и ориентиране. Национален състезател по лека атлетика и биатлон. През 2021 г. се класира на 17-о място в спринтовата дистанция на световното първенство по биатлон за юноши в Австрия. Класира се два пъти на второ място в държавното първенство по биатлон за юноши старша възраст. Спечелил националните шампионати по лека атлетика за юноши старша възраст в дисциплините планинско бягане и 3000 метра с препятствия.

Константин Борисов – ученик в 12 клас на СУ „Алеко Константинов“ – Луковит, през учебната 2020/2021 г. Активен участник в инициативи на община Луковит и Общински ученически съвет – Луковит. Член на управителния съвет на Областния младежки съвет. Ученик на годината за учебната 2020/2021 г. в СУ „Алеко Константинов“, носител на наградата на кмета на общината за 24 май.

Алекси Иванов – ученик в 12 клас на ПГСС „Сергей Румянцев“ – Луковит, през учебната 2020/2021 г. Активен участник в инициативи на училището и на община Луковит. Носител на наградата на кмета на общината за 24 май, ученик на годината за учебната 2020/2021 г. на ПГСС „Сергей Румянцев“.

Реклама

Община Тетевен отбеляза Международния ден на младежта

По повод 12 август – Международния ден на младежта, доброволците от БМЧК – Тетевен, БЧК и БМЧК – Ловеч, със съдействието на Община Тетевен, бяха подготвили забавни и интересни игри на пл. „Сава Младенов“.

Кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева поздрави събралите се младежи и деца, като им пожела здраве, щастие, енергия и воля за реализиране на всичките им мечти и начинания.

По време на инициативата бяха раздадени подаръци и награди, а доброволците от БМЧК – Ловеч демонстрираха как и кога се оказва първа долекарска помощ на човек в беда. В края на събитието бяха раздадени грамоти на участниците, а на площада бе изрисуван надпис: 12 август – Международен ден на младежта, около който всички си направиха обща снимка.

Бяха връчени и още едни награди на доброволците от БМЧК – Тетевен, които получиха сертификати от Българския червен кръст за тяхната отдаденост, ентусиазма и приноса към хуманитарните каузи на БЧК и оказаната помощ на нуждаещите се в България.

На 17 декември 1999 г., с резолюция на Общото събрание на ООН, датата 12 август е приета за Международен ден на младежта. На този ден се препоръчва да бъдат организирани публични събития и инициативи, насочени към младежките проблеми и отчитайки потенциала на младежта като партньори в днешното глобално общество.

Реклама

На поредна работна среща при областния управител обсъдиха пожароопасната обстановка

Основен проблем паленето на сухи треви, институциите призовават към изключителна бдителност и отговорност

На поредна работна среща при областния управител инж. Светослав Славчев днес – втора в рамките за последните десет дни, бе обсъдена пожароопасната обстановка в област Ловеч. Участваха директорът на Регионалната дирекция по горите (РДГ) инж. Павли Богдански, главен инспектор Петър Петров от РДПБЗН, комисар Венцислав Велев от ОДМВР и директорът на областната служба „Земеделие“ Диана Рускова. Институциите отчетоха добро взаимодействие помежду си и по отношение на гасенето на възникнали пожари, и по провежданите превантивни мерки за предпазване от пожари. ОДМВР и РДПБЗН са започнали съвместни проверки по превенция. На младшите полицейски инспектори и екипите на „Пътна полиция“ е разпоредено при констатиране на огън да търсят веднага решение на място. Служителите на всички институции са наясно с пожароопасната обстановка и тези, които са на терен, при констатиране на пожар в земеделски земи веднага докладват координатите на мястото в областната дирекция „Земеделие“. Горските инспектори провеждат заседания с ловните дружинки, обръща се внимание на ловците да не палят огън.

Периодът 5 април – 31 октомври е определен за пожароопасен сезон в горските територии със заповед на областния управител. От обявяването му досега са възникнали пет горски пожара, като са засегнати 200 дка горски територии. От началото на годината до днес те са 9 на 396 дка горски територии.

Основен проблем си остава паленето на сухи треви, особено в последните дни тези пожари стават все по-големи като площ и отнемат повече време и техника. По данни на РДПБЗН през юли пожарите в сухи треви са 101, а само от началото на август до днес те 89. На територията на РСПБЗН – Ловеч, през юли пожарите 41, а през август – 25 (тук се включват и Угърчин и Летница), на  РСПБЗН – Троян, през юли не са регистрирани пожари, през август са 7, в Луковит – те са съответно 21 през юли и 23 през август, в Ябланица – по 8 и в двата месеца.

Трудно се установяват извършителите на пожарите, но обикновено причина за тях са недобросъвестни граждани. Преобладаващата част от дворовете на къщите по селата са обрасли и това представлява опасност. Подобна е съществувала вчера в с. Брестово, където са били запалени сухи треви и стърнища и огънят е тръгнал към селото. Три автомобила на пожарната и доброволци на общината са се справили със ситуацията, която е била трудна и заради вятъра. Вчера огнеборците са гасили три пожара по едно и също време. Затова областният управител още веднъж призова към изключителна бдителност и отговорност от страна на всички граждани, които с действията си биха могли да предотвратят материални загуби и да спасят живот. При забелязване на пожар или запалване на сухи треви, стърнища или други горими отпадъци незабавно да се съобщи на телефон 112, за бъдат предприети необходимите действия за потушаване на огъня. Инж. Славчев пак напомня на земеделските стопани и на хората в населените места, че паленето на стърнища е забранено и подобни действия подлежат на санкция.

От 5 до 20 август е забранено и поддържането на постоянно затревените площи и обработваемите земи в състояние годно за производство. Със заповед на министъра на земеделието, храните и горите е ограничено косенето на трева, машинното почистване, включително и почистването на храсти. Причината е, че при тези дейности досегът на селскостопанската техника с камъни може да предизвика искри, които да доведат до възникване на пожар. Предвид ограниченията за този период земеделските стопани ще бъдат освободени от задължението да поддържат постоянно затревените площи и обработваемите земи и няма да търпят административни санкции от Държавен фонд „Земеделие“.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
17.2 ° C
17.2 °
17.2 °
96 %
0.4kmh
94 %
ср
25 °
чт
30 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
27 °