сряда, юни 24, 2026

Бяха наградени участниците в общинския етап на Международния конкурс „С очите си видях бедата“

Днес бяха наградени участниците от общинския етап на Международния конкурс за детска рисунка „С очите си видях бедата“. Конкурсът се проведе под формата на изложба в началото на месец юни, а комисия определи победителите. Организатор на общинския етап бе РСПБЗН – Тетевен съвместно с Община Тетевен.

Децата бяха наградени с грамоти и подаръци от зам.-кмета на Тетевен – г-н Тони Стоев и началника на пожарната в града – гл. инспектор инж. Николай Христов.

В конкурса участваха 21 малки художници, разпределени в три възрастови групи: от 7 до 10 години, от 11 до 13 години и от 14 до 18 години. Задача на децата и учениците бе да пресъздадат със средствата на изобразителното изкуство познанията си за бедствията в световен мащаб, способите за защита и самозащита. Една от целите на конкурса е да се насърчи развитието и реализацията на проявени творчески заложби при подрастващите, защото рисуването, както и изкуството, им предоставят възможност да изразят техните мисли, чувства и емоции.

Класираните на първите три места рисунки във всяка възрастова група, от съответната категория в районния етап, се изпращат в регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Ловеч за участие в областния етап на конкурса.

За първи път Конкурсът за детска рисунка „С очите си видях бедата“ се провежда през 2002 г. по инициатива на Държавна агенция „Гражданска защита“ като мероприятие включено в Националния календар за извън училищните дейности на МОН, свързано с обучението на учениците по правилата за действие и поведение при бедствия, пожари и извънредни ситуации. През 2012 г. прераства в Международен конкурс под егидата на Секретариата на откритото частично споразумение за големите рискове към Съвета на Европа.

Списък на наградените:

Първа възрастова група от 7 до 10 години:

  1. Християна Симеонова Симеонова – 8 години /НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен/
  2. Мария Надкова Цанкова – 8 години /НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен/
  3. Ива Евелинова Христова – Трети клас /Център за подкрепа за личностно развитие – гр. Тетевен/

Втора възрастова група от 11 до 13 години:

  1. Анна-Мария Михайлова Михайлова – 12 години /ОУ „Георги Бенковски“- с. Черни Вит/
  2. Борислав Радославов Иванов – 12 години /ОУ „Васил Левски“- с. Голям извор/
  3. Юнона Бисерова Руснакова – 12 години /ОУ „Васил Априлов“- с. Градежница/

Трета възрастова група от 14 до 18 години:

  1. Иван Делийски – 14 г. Ивайло Александров – 13 г. /ОУ „Г. Бенковски“ – с. Черни Вит/
  2. Атанаска Цветелинова Славчева – 14 година /ОУ „Георги Бенковски“- с. Черни Вит/
  3. Михаела Радославова Михайлова – 14 години /ОУ „Георги Бенковски“- с. Черни Вит/
Реклама

Неправоспособни и под въздействието на наркотици мъж и жена бягат от полицията

Мъж на 30 години и жена на 28 години са задържани за срок до 24 часа в РУ Тетевен, след като вчера около 12.00ч. на ПП I-4 в района на „Боаза“,  лек автомобил не е спрял на подаден със стоп палка от страна на полицейски патрул сигнал и е продължил към с.Торос. Там превозното средство е спряно от друг автопатрул на РУ Тетевен.

Установено, в хода на последвалата полицейската проверка е, че двете лица в колата – мъж на 30 и жена на 28 години са неправоспособни, а тестването им за наркотични вещества с техническо средство дрегер ,,drugchek 3000 stk 6″, е отчело наличието на «амфетамин» и «метамфетамин» и при двамата. Жената доброволно е предала на полицейските служители опаковка, със съдържащо се в нея бяло кристалообразно вещество и с бруто тегло 2 грама, което при направен полеви тест е реагирало на „метамфетамин“.

Изяснява се кой от двамата е шофирал превозното средство и не се е подчинил на подадения полицейски сигнал. По случая са образувани 3 досъдебни и 1 бързо производство и работата продължават служителите на РУ Тетевен.

Реклама

Кметът на Община Тетевен връчи плакет на Изабела Янкова за историческия й успех от Световната купа по спускане в Австрия

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева се срещна с Изабела Янкова, за да я поздрави и да й връчи плакет за постигнати високи спортни резултати, както и за историческия й успех от Световната купа в спускането по планинско колоездене.

Тетевенката донесе първия медал на България от Световна купа (UCI WORLD CUP). Възпитаничката на „Райдърс Юнайтед“ спечели бронз при девойките в спускането на Mercedes-Benz UCI MTB World Cup в Леоганг, Австрия. Победителка в състезанието стана австрийката София Гутохърл, втора е Леона Перини от Франция.

За пореден път ни накара да се чувстваме горди тетевенци и българи. Този невероятен личен успех е повод да засвидетелстваме своята гордост и признателност към таланта, професионализма и устрема, който притежаваш. Продължавай да мечтаеш и да покоряваш нови върхове, каза д-р Бояджиева по време на срещата.

Изабела сподели, че спортът, който си е избрала, изисква големи физически и психически усилия, както и финансови възможности. Тя коментира, че директорът на „Райдърс Юнайтед“ – Данаил Ангелов, помага финансово, доколкото е възможно и подчерта, че получава минимални средства от спонсори и Българската федерация по колоездене, които не са достатъчни, за да покрият разходите й за състезанията.

Тетевенката каза още, че е получавала предложения да се състезава за други Европейски страни, като от Испания са й предложили да покрият всички разходи около състезанията, които й предстоят, но тя категорично е избрала да остане и да се състезава за България. 

Д-р Бояджиева отбеляза, че Община Тетевен също ще подпомогне финансово младата ни надежда в колоезденето, като отправи пожелания за златен медал от следващия голям форум.

По повод бронзовия медал на ученичката от Тетевен, директорът на „Райдърс Юнайтед“ и член на УС на Българската федерация по колоездене /БФК/ – Данаил Ангелов коментира, че това е пробив в световното колоездене и исторически успех за България. Той припомни, че предният ни подобен успех е бронзов медал от Европейско първенство през 2013г., спечелен от Ева Димитрова.

Реклама

Два нови положителни случая на COVID-19 в област Ловеч

На 15 юни на територията на област Ловеч са диагностицирани и хоспитализирани мъж на 57 г. от гр. Ловеч и жена на 83 г. от с. Дойренци, съобщават от РЗИ. Новодиагностицираните нямат епидемиологична връзка.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за област Ловеч към 15 юни е 25,3 на 100 хил. население.

Към 9 ч. на 16 юни  общо диагностицираните случаи в областта са 5727. Активните случаи са 51, от които 39 на домашна изолация и лечение и 12 хоспитализирани. Починалите лица до момента са 363. Излекуваните лица са 5313. Под карантина са 217 лица. Починала е жена на 73 г. от гр. Троян  с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

14 колектива с участие в петото юбилейно издание на областния фолклорен фестивал „Тройче“

*Снимката е илюстративна

14 колектива ще участват в петото юбилейно издание на областния фолклорен фестивал „Тройче“, който се провежда под патронажа на областния управител на Ловеч. След Троян (2016), Тетевен (2017), Угърчин (2018) и Луковит (2019) тази година проявата ще е в Ловеч. Домакин е община Ловеч, а организатор Народно читалище „Бяла Анаста – 2016“.

Фестивалът има конкурсен характер, участниците са разпределени в три възрастови групи: деца от 6 до 11 г., деца от 12 до 18 г. и любители над 18 г., те ще изпълнят по два танца. Фолклорният празник започва в събота, 19 юни, в 10 ч. в Спортната зала в Ловеч. Най-добрите ще бъдат определени от жури, председателствано от проф. д-р Даниела Дженева, директор на фолклорен ансамбъл „Тракия“, зам.-ректор на АМТИИ „Асен Диамандиев“ – Пловдив, и членове Благовеста Калчева, дългогодишен артист балетист в ансамбъл „Тракия“ и преподавател в Академията, и Светлана Станева, солист балетист в ансамбъл „Тракия“ и също преподавател в Академията.

Ще се надпреварват състави от Троян, Угърчин, Тетевен, Ябланица, с. Баховица, с. Орешак, с. Гложене и Ловеч. Голямата награда на фестивала за най-добро представяне ще връчи областният управител инж. Светослав Славчев. Награди ще бъдат присъдени и от името на домакина и на организатора на културното събитие.

Докато журито заседава, поздрав ще отправят към участници и публика организаторите от Народно читалище „Бяла Анаста – 2016“.

Мисията на областния фолклорен фестивал „Тройче“ е да даде възможност за изява на талантите от любителското фолклорно танцово изкуство във всички възрастови групи, организирани към читалища, училища, културни центрове и институции, сдружения на територията на област Ловеч. Целта е да се стимулират хореографите да творят и създават нови произведения, ръководителите да обновяват разнообразието в репертоара, а танцьорите да покажат майсторство на изпълненията и вярна интерпретация.

Всяка година различен град от област Ловеч е домакин на събитието. Миналата година то бе отложено заради пандемията.

Реклама

Как да получим цифров COVID сертификат за завършена ваксинация или преболедуване

Със Заповед № РД-01-389/31.05.2021 г. на Министъра на здравеопазването са утвърдени образци на Цифров COVID сертификат на ЕС за завършена ваксинация срещу COVID-19. Цифров COVID сертификат може да се получи за завършен ваксинационен курс с еднодозова ваксина, с двудозова ваксина и за незавършен курс с двудозова ваксина. Сертификат се създава в електронния имунизационен регистър след вписване на извършената ваксинация и се предоставя по искане на лицето, получило ваксина срещу COVID-19, от медицинския специалист, приложил ваксината или от неговия общопрактикуващ лекар. Това съобщават от РЗИ – Ловеч.

Лицата, ваксинирани в Имунизационния кабинет на РЗИ – Ловеч могат да получат сертификат след завършен ваксинационен курс в РЗИ – Ловеч всеки делничен ден от 16.00 ч. до 17.00 ч.

Цифров COVID сертификат може да се свали в електронен формат и от ваксинираното лице от интернет страницата на Националната здравна информационна система – https://his.bg. В рубриката „Аз и моето семейство“ от падащо меню се избира „Цифров COVID сертификат на ЕС“, след което се попълват исканите данни.

Цифров COVID сертификат на ЕС могат да изтеглят само лица с приключил курс на ваксинация или лица ваксинирани с първа доза след 01.06.2021 г. Лицa ваксинирани с първа доза преди 01.06.2021 г. ще могат да изтеглят своя сертификат след приключване на курса на ваксинация – поставени две дози за двудозов тип ваксина и поставена една доза за ваксината на Janssen-Cilag International NV.

ВАЖНО! Моля уверете се, че когато попълвате полето  Национален референтен номер (НРН), въвеждате номера на последната поставена Ви доза. Ваксинираните лица следва да въведат НРН от стария си сертификат.  

Със Заповед № РД-01-417/04.06.2021 г. на Министъра на здравеопазването е утвърден образец на Цифров COVID сертификат на ЕС за преболедуване на COVID-19. Сертификатът за преболедуване се създава в Националната информационна система за борба с COVID-19 за лицата, които са регистрирани като потвърдени случаи на COVID-19 и вписани в Националната информационна система за борба с COVID-19. Сертификатът е валиден от 15-тия до 180-тия ден от датата от първия положителен резултат от PCR изследване за COVID-19. Лица с положителен бърз антигенен тест за COVID-19 към момента не могат да получат Цифров COVID сертификат на ЕС за преболедуване на COVID-19.

Цифров COVID сертификат може да се свали в електронен формат от лицето от интернет страницата на Националната здравна информационна система – https://his.bg. В рубриката „Аз и моето семейство“ от падащо меню се избира „Цифров COVID сертификат на ЕС“, след което се попълват исканите данни.

ВАЖНО! Моля, въведете телефонния номер, който сте посочили за контакт при даването на проба за изследване за COVID-19 или номера, който фигурира в регистъра на РЗИ в посочения формат.

Реклама

Отборът на ФК „Озрен“ спечели „А“ окръжна футболна група – Ловеч

Д-р Мадлена Бояджиева връчи златните медали на шампионите

През изминалия уикенд завърши първенството в „А“ окръжна футболна група – Ловеч. Решаващият мач се проведе на стадиона в с. Голям извор, където местният ФК „Озрен“ се наложи над „Чавдар“ (Троян) с 4:2 и по този начин си осигури първата позиция в първенството, спечелвайки 40 т. На втора позиция останаха играчите на „Априлци 2001“ с 38 т., а на трета позиция се нареди „Ботев“ (Луковит) с 35 т.

Сред присъстващите на футболната среща бяха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, кметът на Голям извор – Илиян Маринов и председателят на Областния съвет на БФС – Николай Денчев.

След последния съдийски сигнал г-н Денчев връчи купата, а д-р Бояджиева и г-н Маринов раздадоха златните медали на шампионите от ФК „Озрен“. Кметът на Голям извор също получи медал – за принос в развитието на футбола в селото.

Реклама

На 15 и 16 юни движението при виадукта на 19-ти км на АМ „Хемус“ ще е двупосочно в платното за Варна

Днес – 15-ти юни, и в сряда /16 юни/ от 9 ч. до 17 ч. движението между 20-ти и 18-ти км на автомагистрала „Хемус“ по виадукта край с. Потоп ще е двупосочно в платното за Варна. За изпитване на реконструирани ригели на съоръжението ще бъде ограничено преминаването в платното за София.

Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и да спазват стриктно поставената сигнализация.

Реклама

Гриша Ганчев посети лагера на националите в класическия стил в Тетевен

Източник: Българска федерация по борба

Гриша Ганчев, член на управителния съвет на БФ Борба, посети лагера на националите в класическия стил в Тетевен.

Един от най-големите мецeнати на българския спорт изгледа тренировката на най-добрите ни състезатели заедно с кубинците, които ще останат на подготовка у нас месец. Пратениците на островната страна са единствените в класическия стил с пълен състав от шестима състезатели за игрите в Токио.

У нас за атака на четвърта си олимпийска титла се подготвя Михай Нунес Лопес в категория до 130 кг, който пристигна в Тетевен с трима спаринг партньори.

В състава на гостите е и друг олимпийски шампион – Исмаил Бореро, спечелил злато в категория до 59 кг на игрите Рио 2016.

С асовете на Куба тренират всичките ни най-добри състезатели, водени от селекционера Армен Назарян. Сред тях са Кирил Милов и Айк Мнацаканян, също с квоти за игрите, както и европейският шампион от 2020-а Едмонд Назарян.

Гостите останаха очаровани от базата в Тетевен и отклониха офертите да преместят подготовката си в Самоков. Кубинците ще са на лагер у нас до 2 юли.

Реклама

В Тетевен се проведе 61-ят национален туристически поход на жените

От 9 до 13 юни в община Тетевен се проведе 61-ят национален поход на жените, организиран от Българска федерация по туризъм с помощта на Община Тетевен и Клуб пешеходен туризъм „Царичина“ гр. Тетевен.

По време на похода бяха обиколени няколко маршрута, включващи красивите тетевенски върхове, екопътеки и заслони. Той е ІI-та категория на трудност по Националната спортна класификация /НСК/. Същият има за цел да въздейства благотворно върху здравето на участничките, да придобият навици за природосъобразен начин на живот, да популяризира туризма сред жените, като начин за активен отдих и да се покрият изискванията по НСК за разрядите по туризъм.

Проявата бе закрита с тържествена вечеря, на която присъства и зам.-кметът на Община Тетевен – Борис Врабевски. Той приветства участничките в похода и връчи поздравителен адрес от кмета на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, на секретарят на БФТ – Делка Кавъркова по случай 70-годишния й юбилей.

Представителки от различни туристически дружества бяха единодушни в коментарите си, че са много доволни от престоя си в Тетевен и ще дойдат отново.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
21.9 ° C
21.9 °
21.9 °
74 %
0.7kmh
66 %
ср
20 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °