сряда, юни 24, 2026

Един нов положителен случай на COVID-19 в област Ловеч

На 13 юни на територията на област Ловеч е диагностицирана и поставена под домашна изолация и лечение жена на 26 г. от гр. Ловеч. Регистрираната 14-дневна заболеваемост за областта към 13 юни е 35,1 на 100 хил. население. Това сочи бюлетинът на РЗИ – Ловеч.

Към 11 ч. на 14 юни общо диагностицираните случаи в областта са 5724. Активните случаи са 68, от които 54 на домашна изолация и лечение и 14 хоспитализирани. Починалите лица до момента са 362. Излекуваните лица са 5294. Под карантина са 262 лица. Починала е жена на 90 г. от гр. Априлци с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

Община Тетевен за поредна година бе домакин на фестивала „Здравей, Здраве!“

На 12 и 13 юни в Тетевен се проведе 5-то издание на фестивала „Здравей, здраве!“. Фестивалът бе организиран от фондация „Идея Вита“ и Инициативен съвет – гр. Тетевен, с подкрепата на Община Тетевен. Основната тема на събитието тази година бе „Заедно с природата“. То бе открито от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, която поздрави участниците и присъстващите на форума.

За мен е удоволствие да Ви приветствам по случай откриването на 5-то издание на фестивала „Здравей, здраве!“. Изключително ми е приятно, че нашият град за пореден път е домакин на това събитие, което насърчава популяризирането на здравословен начин на живот във всичките му аспекти, каза д-р Бояджиева. Тя пожела на организаторите на фестивала да имат все същото желание, ентусиазъм и професионализъм при реализирането на това значимо събитие

Фестивалът премина през разнообразна програма, като и двата дни започнаха с паневритмия. Бе представена Детска здравословна изложба, проведе се и дискусия под надслов „Добродетелите – Пътят на две книги“. Организаторите бяха подготвили кулинарен кръжок за деца с приказка, както и музикален кръг. Краят на първия ден бе сложен с разходка сред природата, а на следващия всички желаещи имаха възможността да наблюдават спектакъла „Божественото колело“.

Целта на фестивала е да популяризира здравословния начин на живот във всички негови аспекти, както и да стимулира използването на здравословни стоки и услуги.

Реклама

В Черни Вит отбелязаха 145-та годишнина от гибелта на двамата Ботеви четници – капитан Никола Войновски и Илия Пандурски

На 12 юни в местността „Десеткар“ /село Черни Вит/ се проведе възпоменателно честване по случай 145-та годишнина от героичната гибел на двамата Ботеви четници – капитан Никола Войновски и Илия Пандурски. Събитието се организира всяка година на това място от кметство Черни Вит и НЧ ,,Христо Смирненски 1925 г.“.

Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева приветства присъстващите и изнесе слово, а след нея това направиха кметът на Черни Вит – г-жа Цветослава Христова и председателят на ОбС-Тетевен – г-жа Мария Стойчева.

Да се преклонят пред безсмъртието на българския непреклонен дух бяха общински съветници от ОбС – Тетевен, жители и гости на с.Черни Вит

Всички отдадоха почит към саможертвата на героите с едноминутно мълчание и поднасяне на цветя. След това участници от клуб „Традиция“ пресъздадоха последните мигове от живота на капитан Никола Войновски и Илия Милчев Пандурски, с „жива“ картина.

Историята се знае от местните хора и се предава от уста на уста: „След убийството на Ботев, четата се разделя и 50-ина души тръгват с военния командир на четата Никола Войновски. При тежки боеве в Етрополския Балкан той е ранен и заедно с Илия Пандурски трябва да се укрият в Гложене. Там попадат на Нейо Николов – Брусненина, който ги предава. Главите на двамата са набучени на кол, а телата са погребани от три тетевенски жени. Едни от вечните български майки – Пенка Дикова, Драгана Стоянова и Елка Маринова от местните махали оплакали обезглавените тела на двамата герои и по християнски ги погребали.

Реклама

НЧ „Развитие – 1931“ в с. Рибарица отпразнува 90 годишен юбилей

На 11 юни НЧ „Развитие – 1931“, с . Рибарица отпразнува своята 90-годишнина с юбилеен концерт. Той се проведе в салона на читалището, а в него взеха участие самодейните състави ФТФ „Сборенка“, ДФФ „Сборенчета“, ЖПГ „Планински звуци“ и ТС „Рибарски бисери“.

Искам най-сърдечно да Ви поздравя по повод 90-годишния юбилей на Вашето читалище. Една годишнина, която ясно говори за придобит опит и богатство на духа, които ни показват, че тук е осъзната необходимостта от всички дейности, които укрепват ствола на читалищната дейност, каза кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева в своето обръщение към ръководството и читалищните дейци. Тя пожела на всички здраве, упоритост и стремеж към извисяване, защото това е необходимо, за да дойде и удовлетворението от постигнатото.

Д-р Бояджиева връчи грамота и плакет „За цялостен принос в развитието на духовния и културен живот в община Тетевен“ на секретаря на читалището – Калина Георгиева. Грамота и плакет „За цялостен принос в развитието на фолклора и танцовото изкуство в община Тетевен“ получи дългогодишният секретар и носител на множество отличия – Павел Кръстев.

Юбилеят бе уважен също от Борис Врабевски – зам. кмет на Община Тетевен и Мария Стойчева – председател на ОбС- Тетевен.

Реклама

Проведе се 12-то издание на „Дни на планинската вода“

На 11 юни в гр. Тетевен се състоя 12-то издание на „Дни на планинската вода“, което се организира от проф. д-р Игнат Игнатов със съдействието на Община Тетевен. Събитието се проведе на извор „Вежница“, намиращ се малко преди началото на гр. Тетевен.

Програмата на събитието включваше анализ на резултатите на шест планински извора, на които са поставени табели за физикохимичните свойства и ефекти върху здравето, както и представяне на анкета за отражение на „Дни на планинската вода” върху туризма в Община Тетевен. Анкетата е част от бъдеща научна статия с фотографии на планинските извори. Лектор бе Александър Игнатов. Събитието завърши с провеждането на футболна среща.

Мероприятието бе уважено от Борис Врабевски – зам. кмет на Община Тетевен и Стефан Стефанов – началник отдел „Хуманитарни дейности, спорт и туризъм“.

Реклама

Ловешка област готова за преброяване 2021, включват се 507 преброители и 152 контрольори

Ловешка област е готова за предстоящото преброяване на населението и жилищния фонд, обявиха на пресконференция днес председателят на временната областна преброителна комисия Милко Недялков, зам.-областен управител, и началникът на отдел „Статистически изследвания“ – Ловеч, към ТСБ Северозапад Цветозария Гатева. Областта е разделена на 181 контролни района, необходимите 507 преброители и 152-ама контрольори са одобрени.

Преброяването на населението и жилищния фонд е част от дейността на Националната статистическа система и Европейската статистическа система, което осигурява надеждна, изчерпателна и съпоставима на европейско ниво информация за броя и характеристиките на населението и жилищния фонд на страната към определен момент. За България то е 18-о поред в близо 140-годишната й демографска история и ще се проведе в периода 7 септември – 3 октомври т. г., резултатите от него ще отразяват състоянието на населението към 7 септември, но ще се използват през целия период до следващото преброяване.

Данните от проведените преброявания дават възможност да се проследи в рамките на един над стогодишен период развитието на човешкия капитал в България, да се характеризира възпроизводството на населението и неговата териториална мобилност. Преброяването е източник на информация по определени социални, демографски и икономически признаци на ниско териториално ниво, както и за различни подгрупи от населението. То е единственият изчерпателен източник на данни за домакинствата и семействата в страната, както и за жилищните условия на населението.

Получените от преброяването данни ще бъдат основа за вземане на информирани управленски решения, разработване на стратегии и конкретни национални и регионални секторни политики от централните и местните органи на управление в страната.

През 2011 г. у нас за първи път беше използван комбиниран метод за събиране на данни – електронно и класическо. Тогава над 40 % от населението на страната се възползва от възможността да се преброи през интернет – в Ловешка област – 33-35 на сто. Тази година се очаква предвид бързото развитие и нарастващото влияние на информационните технологии процентът на електронно преброени да бъде по-голям. Електронно може да се преброим от 7 до 17 септември, след това от 18 септември до 3 октомври преброителите посещават домакинствата.

Какво трябва да знаят хората? Преброителите ще посещават домовете във времето от 8.00 до 20.00 ч., включително събота и неделя. При посещението си те се легитимират със служебна карта. Гражданите ще могат да проверят преброителя си на телефони, които ще бъдат обявени допълнително. При посещение в дома се попълва хартиена карта на място, а който вече се е преброил по интернет, предава на преброителя електронния си код, генериран от системата в края на броенето.

Броят се лицата, които обичайно живеят в жилището, както и лицата, които обичайно живеят там, но поради някаква причина отсъстват временно, стига да не е повече от една година. Отсъстващите повече от 12 месеца и живеещи в чужбина влизат в категорията българи в чужбина. Лицата, които работят като шофьори, пилоти, капитани или други професии, свързани с отсъствие, се броят в семейното жилище. Учениците в основното и средното образование, които живеят извън семейното жилище, също се броят, за разлика от студентите – те се броят в мястото, където учат. Заварените в жилището лица, роднини, приятели се броят като временно присъстващи.

Всички преброители и контрольори ще преминат обучение. Преди да им бъдат разпределени преброителните участъци, те ще бъдат проверени в системата на МВР и Министерството на правосъдието за издадени вече наказателни постановления/решения и/или заведени досъдебни производства в цялата страна. На всеки преброител ще бъде възложено с договор да преброи предварително определени преброителни участъци, в които живеят 200-250 лица в около 100-120 жилища.

Реклама

Обсъдиха изготвянето на стратегия за приобщаване на ромите

Изготвянето на Стратегия за равенство, приобщаване и участие на ромите бе обсъдено днес на разширено заседание на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, председателстван от областния управител инж. Светослав Славчев. В тази координационно-информационната среща участваха зам.-областният управител Милко Недялков, зам.-председател на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, регионалните ръководители на РЗИ, „Социално подпомагане“, дирекция „Земеделие“ и Службата по заетостта, представители на общините, РУО и НПО, здравни медиатори в училища от областта. Стъпките по разработването на Стратегията представиха Нели Митева, директор на дирекция „Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост“ в областната администрация, и старши експертът Христо Троански, секретар на Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси.

В изпълнение на заповед на председателя на Националния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси Междуведомствена експертна работна група с участието на представители на институции и граждански организации подготви проект на Национална стратегия на Република България за равенство, приобщаване и участие на ромите 2021-2030. Проектът заедно с отразените предложения от членове на работната група е публикуван за обществено обсъждане на 10 декември 2020 г. с дата на приключване 31 януари т. г., удължен впоследствие до 12 април. Проведените парламентарни избори през април 2021 г. и предстоящите предсрочни избори през юли 2021 г. забавиха процеса по приемане на Националната стратегия и поставиха на дневен ред подготовката на областни и общински стратегии.

В изпълнение на целите на Стратегията до септември 2021 г. следва да се осъществи областно планиране – всяка област да изготви областна стратегия, а всички общини на територията на областта – общински планове за действие.

Стратегията ще подпомогне обединяването на усилията на национално и регионално ниво на всички заинтересовани страни, включително на ромите, за да се предприемат действия за преодоляване на едно от най-сериозните социални предизвикателства – да се сложи край на изключването им.

Стратегията е рамков документ, който задава насоките за изпълнение на политиките за социално-икономическо приобщаване и участие на ромите. Отчита научените уроци и надгражда постигнатото в периода на изпълнение на Националната стратегия на Република България за интегриране на ромите (2012-2020). Планът за действие е разработен като отворен документ за тригодишен период, който ще се актуализира на база регламентирани периодични анализи.

Направеният анализ на факторите, предизвикателствата, планираните мерки за периода на изпълнение на Стратегията до 2020 г. показва, че не е постигната амбицията да се сложи край на изключването на ромите, като същевременно се отчитат положителни резултати и първоначална промяна в тенденциите.

Пандемията от COVID-19 засили уязвимостта на изолирани и маргинализирани ромски общности и показа спешната нужда от по-ефективен и всеобхватен политически отговор на национално, европейско ниво и най-вече на местно ниво.

За постигане на дългосрочната цел за осигуряване на ефективно равенство и намаляване на различията между ромите и останалата част на населението в Стратегията са заложени три хоризонтални цели в областта на равенството, приобщаването и участието и четири секторни цели в областта на образованието, здравеопазването, жилищните условия и заетостта.

Много роми в България страдат от крайна бедност, безработица, ниско ниво на образование, неадекватни жилищни условия, лошо здравеопазване и благосъстояние.

Социалното изключване засилва предразсъдъците срещу ромите, което прави тяхната маргинализация социално приемлива.

В особено неравнопоставено положение остават категории от ромската общност като ромските жени, младежи, възрастни хора. Ромските жени и младежи продължават да изостават спрямо ромските мъже и жените в общото население в ключови области като здравеопазване, образование и заетост.

Постигането на равенство, приобщаване и участие на ромите изисква сътрудничеството на всички пряко ангажирани институции на национално, регионално и местно ниво в партньорство с гражданското общество и  пълноценно участие на ромите в този процес.

За да се реализира реален напредък до 2030 г., в който ромските общности в цялото си многообразие имат равни възможности и равно участие във всички сфери на живота, се изискват съвместни действия от всички участници в процеса.

Проектът на Стратегията се приема от Министерския съвет на Република България, като документът задава насоки на действия в приоритетните области за периода 2021-2030 г. Всяка област разработва своята областна стратегия, базирана на анализите на потребностите и спецификите на местните общности, която се внася за разглеждане и съгласуване в Областния съвет за сътрудничество по етническите и интеграционните въпроси, откъдето се предлага за утвърждаване от Областния съвет за развитие.

Реклама

Само един положителен случай на COVID-19 в област Ловеч

Само един положителен случай на COVID-19 за 9 юни на територията на област Ловеч. Диагностицирана и хоспитализирана е жена на 77 г. от с. Баховица. Това съобщават от РЗИ – Ловеч.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост за областта към 9 юни е 36,7 на 100 хил. население.

Към 9,00 ч. на 10 юни общо диагностицираните случаи в областта са 5719. Активните случаи са 81, от които 60 на домашна изолация и лечение и 21 хоспитализирани. Починалите лица до момента са 360. Излекуваните лица са 5278. Под карантина са 275 лица.

Починали са жена на 70 г. от Априлци – няма данни за придружаващи заболявания, и двама мъже на 80 г. и 83 г. от Троян с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

На работна среща при областния управител бяха обсъдени мерки за стабилизиране на ловешката болница

На проведена днес по инициатива на областния управител инж. Светослав Славчев работна среща бяха обсъдени конкретни мерки за стабилизиране на МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Ловеч. Участваха зам.-областният управител Милко Недялков, изпълнителният директор на болницата д-р Румяна Нановска и началниците на отделенията. Решено бе да се изпрати до министъра на здравеопазването предложение с искане да бъде нормализирано управлението на лечебното заведение и попълването на борда на директорите да стане по правилата. Областният управител ще предложи на община Ловеч да отдели и ремонтира жилища от общинския си жилищен фонд, които да бъдат предоставени на привлечени за работа в МБАЛ лекари. Ще бъде поискано от останалите общини, миноритарни собственици на МБАЛ, по-активно участие и подпомагане на областната болница. Ще се потърси съдействието на бизнеса за учредяване на стипендии за млади медици, които след завършване на висшето си образование да се завърнат в Ловеч и да останат на работа в болницата.

Лекарите настояха за промяна в статута на областните болници, в частност и на ловешката, за да може да изпълняват те и социални функции, да лекуват здравнонеосигурени и да поемат тежките случаи. Поискаха още да се отдели стопанската от медицинската дейност в лечебните заведения.

Областният управител заяви, че ще се обърне към общинските болници в Троян и Луковит за подкрепа в спасяването на ловешкото акушеро-гинекологично отделение, което е пред реална опасност от закриване поради липса на лекари.

Реклама

Поради авария на магистрален водопровод е нарушено водоподаването в Тетевен

„ВиК”АД ГРАД ЛОВЕЧ, ПРОИЗВОДСТВЕНО ПОДЕЛЕНИЕ ТЕТЕВЕН, СЪОБЩАВА, ЧЕ ПОРАДИ АВАРИЯ НА МАГИСТРАЛЕН ВОДОПРОВОД РИБАРИЦА-ТЕТЕВЕН, НА 08.06.2021 ЩЕ БЪДЕ НАРУШЕНО ВОДОПОДАВАНЕТО НА ГР.ТЕТЕВЕН ДО ОТСТРАНЯВАНЕ НА АВАРИЯТА.

ВиК АД гр. Ловеч – ПП Тетевен поднася своите извинения на засегнатите потребители и се надява на Вашето разбиране. Допълнителна информация може да получите на телефон 0889 404 158 и 0678 52174 – Дежурен/Технически Ръководители, ВиК поделение Тетевен.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
21.9 ° C
21.9 °
21.9 °
74 %
0.7kmh
66 %
ср
20 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °