четвъртък, юни 25, 2026

Орлин Горанов изнесе концерт в Тетевен

Големият български изпълнител Орлин Горанов изнесе концерт пред препълнения пл. „Сава Младенов“ в Тетевен. Това се случи в навечерието на 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Певецът развълнува феновете си с разнообразни песни и любими парчета от соловия си репертоар.

На концерта, освен множеството жители и гости на китното градче, присъстваше и кметът на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. Тя поздрави събралите се от сцената и благодари на г-н Горанов за гостуването, както и за предаденото празнично настроение и прекрасни емоции. В края на събитието д-р Бояджиева подари на певеца подарък за спомен.

Сред присъстващите бяха още зам.-кметът Тони Стоев, председателят на Общински съвет – Тетевен – Мария Стойчева, общински съветници.

Реклама

Ремонтът на детската градина в с. Градежница е към своя край

Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът Тони Стоев и кметът на с. Градежница – Митко Русинов посетиха ДГ „Слънце“ в Градежница, за да инспектират довършителните дейности на ремонта на сградата, касаещ въвеждане на енергоефективни мерки.

Там те се срещнаха с представители на фирмата изпълнител, които подробно обясниха какво е направено, гарантирайки за надеждността и качеството на ремонта. Те изтъкнаха, че са решили и един от големите проблеми на детското заведение, а именно течовете от терасата, която създава неприятности години наред.

Извършените ремонтни дейности включват подобряване на топлотехническите характеристики на ограждащите елементи на сградата – стени, покрив, под и подмяна на дограма. Изградена е отоплителна инсталация на екологично гориво – пелети. Подменени са и съществуващите осветителни тела със съвременни LED осветители.

Инвестицията е в размер на 260 833.33 лв. без ДДС, като се извършва чрез договор с гарантиран резултат (ЕСКО договор).

Реклама

Тетевен почете един от най-големите български военачалници – генерал Владимир Вазов

На 22 май в гр. Тетевен се проведе традиционното шествие в памет на генерал-лейтенант Владимир Вазов. То тръгна от пл. „Сава Младенов“ и завърши пред паметната плоча върху къщата, където ген. Вазов прекарва последните дни от живота си.

Шествието бе поведено от кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, а в него се включиха още: зам.-кметът Борис Врабевски, представители на СОСЗР гр. Тетевен, СОСЗР Сопот-Карлово, Съюза на ветераните от войните – гр. Тетевен, граждани и гости на града.

Председателят на СОСЗР – Тетевен – м-р о.з. Благовест Пандурски поздрави присъстващите и изнесе кратко слово, след което даде думата на кмета на Тетевен.

„Днес ние отново сме се събрали тук пред къщата, в която ген. Владимир Вазов прекарва последните дни от своя героичен живот. Събрали сме се, за да почетем паметта и да отдадем заслуженото на един достоен българин, на една велика личност от нашата история, която е заслужила и уважението на противниковите армии“, отбеляза д-р Бояджиева.

Тя добави още, че ген. Вазов е представян от съвременниците си като човек с изключителна осанка и харизма, бил е строг и справедлив, но същевременно е запазил своята скромност и човещина. Кметът подчерта и факта, че ген. Владимир Вазов незаслужено попада в сянката на своя брат – Иван Вазов.

Д-р Бояджиева получи плакет от Общинската организация на СОСЗР Сопот-Карлово, за съдействието и приноса към делото на организацията. Плакет получи и г-н Пандурски.

Последваха няколко музикални изпълнения от мъжка вокална група ,,Вежен“ гр. Тетевен, а в края на събитието, за да засвидетелстват своята почит и признателност, присъстващите поднесоха цветя пред паметната плоча на единствения български пълководец, почетен от британското кралство след края на Първата световна война.

Цветя бяха поднесени и пред паметника на ген. Владимир Вазов в с. Рибарица от зам.-кмета на Тетевен Борис Врабевски и кмета на селото – Пенка Ганева.

Реклама

В Черни Вит почетоха паметта на Нейо Крачунов – укривателя на Георги Бенковски

На 22 май в с. Черни Вит жители и гости сведоха глави пред героичния подвиг на чернивитчанина Нейо Крачунов. Заловен от турците, жестоко разпитван и подложен на нечовешки мъчения, той отказва да предаде войводата Бенковски и неговите спътници. Съзрял възможност да избяга, при един от разпитите край реката, той се хвърля в нея. Оцелял по чудо, дядо Нейо доживява Освобождението, за да предаде историята на следващите поколения, за да знаят и помнят какви българи са живели тук и какви дела са сторили.

На възпоменателното тържество и по повод 145 г. от Априлското въстание присъстваха зам.-кметът на Община Тетевен – Тони Стоев, кметът на с. Черни Вит – Цветослава Христова, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, множество жители и гости на с. Черни Вит.

Родолюбци и самодейци пресъздадоха и жива картина на героичния подвиг на Дядо Нейо, а събитието се организира и проведе от кметство – с. Черни Вит и НЧ ,,Христо Смирненски 1925“ – с. Черни Вит.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева: За периода 2019-2021 г. Община Тетевен е инвестирала общо 36 656 лв. във футболния терен в Градежница

Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева посети спортния терен в с. Градежница, за да провери как вървят ремонтните дейности. Тя бе придружена от кмета на селото – Митко Русинов, който разясни, че към момента терена ще се подравни, след което ще бъде затревен. Той даде и информация за останалите дейности, които предстоят да започнат.

Д-р Бояджиева отбеляза значимостта на терена за местните жители и футболни клубове, като опроверга появилите се спекулации, че определена политическа партия финансира ремонта. Тя подчерта, че за периода 2019-2021 по инвестиционните програми и програмите за текущи ремонти, Община Тетевен е финансирала дейности по ограждане, реконструкция и вертикална планировка на терена, както и ремонта на съблекалните, като общата стойност на средствата е 36 646 лв. с ДДС.

Как се стига до сегашното състояние на стадиона в с. Градежница?

Ръководството на Община Тетевен през мандат 2011 – 2015г. кандидатства за безвъзмездна финансова помощ с проект: „Обновяване и доизграждане на площадка за спорт и рекреация, разположена в УПИ VII, кв. 26 по ПУП на с. Градежница, община Тетевен“. Договорът по проекта с Държавен фонд „Земеделие“ е сключен на 06.08.2014г., а крайният срок за изпълнение е удължаван два пъти.

На 05.10.2015г. е сключен договор с изпълнителя на строително-монтажни работи (СМР) по проекта, а общият срок за изпълнение на поръчката е бил 90 календарни дни. Остава въпросът, защо предишното ръководство на Община Тетевен сключва договора само 10 дни преди края на Оперативната програма, която приключва на 15.10.2015г. Следователно, проектът само е започнат, незавършен, а стадионът е разкопан и оставен неизползваем, което лишава  местните отбори от възможността да се подготвят и тренират пълноценно.

Реклама

12 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 20 май 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 12 нови положителни случая за COVID-19, от които 7 са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 7 случая

  • жена  на  83 г. от с. Умаревци
  • 4-ма мъже на възраст от 46 до 69  от гр. Ловеч
  • 2 жени на 67 и 80 г.  от гр. Ловеч

За община Троян 3 случая

  • мъж на 45 от с. Голяма Желязна
  • мъж на 25 от гр. Троян
  • жена на 66 от гр. Троян

За община Тетевен –  1 случай

  • мъж  на 56 г. от с. Галата

За община Ябланица –  1 случай

  • жена  на 80 г. от гр. Ябланица

Няма новодиагностицирани мед. лица и учители. От новодиагностицираните случаи 2 души са от 1 семейно огнище, останалите нямат епидемиологична  връзка.

Към 10,00 часа на 21 май 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 5646. Активните случаи са 252, от които 184 на домашна изолация и лечение и 68 хоспитализирани. Починалите лица до момента са 351. Излекуваните лица са 5043. Под карантина са 410 лица.

Починал е мъж на 48 г. от гр. Ловеч с придружаващо хронично неврологично заболяване и астма.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост към 20.05.2021 е 136,3 на 100 хил.население.

Реклама

8 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 19 май 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 8 нови положителни случая за COVID-19, от които 4ма са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 3 случая

  • 2-ма мъже  на  64 и 76 г. от с. Умаревци
  • мъж на 72  от гр. Ловеч

За община Троян – 1 случай

  • жена на 79 от с. Орешак

За община Тетевен –  1 случай

  • жена  на 68 г. от с. Гложене

За община Априлци –  3 случая

  • жена  на 52 г. от гр. Априлци
  • 2-ма мъже  на 32 и 61 г. от гр. Априлци

Няма новодиагностицирани медицински лица и учители. От новодиагностицираните случаи 3 души са от 1 семейно огнище, останалите нямат епидемиологична  връзка.

Към 10,00 часа на 20 май 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 5632. Активните случаи са 273, от които 206 на домашна изолация и лечение и 67 хоспитализирани. Починалите лица до момента са 350. Излекуваните лица са 5009. Под карантина са 415 лица.

Регистрираната 14-дневна заболеваемост към 18.05.2021 е 130,6 на 100 хил. население.

Реклама

Светослав Славчев: Моята задача е организиране на честни избори, продължавам работа с досегашния екип на Областна администрация

Моята задача е организирането на честни избори на 11 юли. Продължавам работа с досегашния екип на Областна администрация и уверявам, че няма да има структурни и кадрови промени, с изключение на политическия кабинет, който ще бъде сменен. Новите зам.-областни управители ще бъдат назначени следващата седмица от министър-председателя. Това заяви днес новоназначеният областен управител на област Ловеч Светослав Славчев на първата си среща с медиите.

Задачата е да възвърнем доверието в институциите и спокойствието на гражданите, подчерта той.

В 9 ч. Славчев се срещна първо с Ваня Събчева, която му връчи печата на администрацията и ключовете на кабинета. Пожелавам Ви успех и съм уверена, че с професионалния опит, който имате, ще се справите с работата, заяви Събчева. Със заповед на Славчев от днес тя е възстановена на длъжността главен секретар на Областна администрация.

Областният управител се представи днес и на екипа на администрацията, където очерта задачите в краткосрочен план, свързани с изборите. Той благодари за свършеното досега по подготовката на изборния процес.

В следващите дни предстоят срещи на Славчев с ръководителите на териториалните структури и кметовете на общините от областта.

Реклама

ОИЦ – Ловеч анонсира предстоящите публични информационни събития за област Ловеч

На 19 май 2021 г. в офиса на Областен информационен център – Ловеч се проведе пресконференция с представители на местни и национални медии, на която екипът на Центъра анонсира предстоящи публични информационни събития в област Ловеч. Информационните събития тази година са на тема „Възможности за кандидатстване по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020 г. и новия интегриран териториален подход по Програмата за развитие на регионите през периода 2021 -2027 г.“ и ще се проведат по график в периода 26 май – 15 юни 2021 г. в часовия диапазон 10:30 – 12:30 ч. В гр. Тетевен събитието ще се проведе на 28 май на пл. „Сава Младенов“.

Поради обявената противоепидемиологична обстановка във връзка с COVID-19,  мобилният офис на ОИЦ – Ловеч ще бъде разположен на централно, комуникативно място във всеки град – общински център. Експертите на ОИЦ – Ловеч ще предоставят информация за предстоящите възможности за участие на общините, бизнеса, НПО, гражданския сектор, териториални звена, агенции и други заинтересовани лица в концепции за интегрирани териториални инвестиции на територията на област Ловеч и на Северозападен регион за планиране, целящи да допринесат за икономическото развитие на територията като цяло, които ще кандидатстват за финансиране по Програмата за развитие на регионите 2021 – 2027 г.

По отношение на преходния период и възможностите по Програмата за развитие на селските райони 2014-2020, местните земеделци и потенциални бенефициенти ще получат информация за възможности за проектно финансиране по отворената в момента под-мярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, която ще финансира проекти, водещи до подобряване на цялостната дейност на земеделското стопанство“ и е отворена до 23 юли 2021 г., както и за отворената от 17 май извънредна под-мярка 21.1 „Извънредно временно подпомагане за земеделските стопани, които са особено засегнати от кризата, предизвикана от COVID 19“, или известната като „COVID 1“ подмярка. Информация, заинтересованите лица, ще получат и за предстоящите подмерки за млади фермери по подмерките 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ и 6.3 „Стартова помощ за развитието на малки стопанства“ по ТПП, както и за възможности за преработватели на селскостопанска продукция по 4.2 „Инвестиции в преработка/маркетинг на селскостопански продукти“.

Екипът на ОИЦ-Ловеч ще бъде на разположение и за запитвания по всички действащи в момента програми.   

Публичните информационни събития ще се проведат, както следва:

 Община Локация Дата Час
ЛетницаПред сграда на Общината, централен площад26.05.2021/сряда/10:30 – 12:30
ТетевенЦентрален площад28.05.2021/петък/10:30 – 12:30
ТроянПред сградата на Общината, централен площад02.06.2021/сряда/10:30 – 12:30
АприлциПред сграда на Общината, централен площад04.06.2021/петък/10:30 – 12:30
УгърчинЦентрален площад, пред сграда на Общината08.06.2021/вторник/10:30 – 12:30
ЛуковитЦентрален площад09.06.2021/сряда/10:30 – 12:30
ЯбланицаПред сграда на Общината, централен площад11.06.2021/петък/10:30 – 12:30
ЛовечПлощад „Екзарх Йосиф I“15.06.2021/вторник/10:30 – 12:30

Реклама

Тринадесет нови заместник-министри са назначени в седем министерства

Тринадесет нови заместник-министри са назначени със заповед на министър-председателя Стефан Янев в седем министерства.

Александър Златанов, Тома Томов и Димитър Петров са новите заместник-министри на здравеопазването.

От началото на годината до момента Златанов заема поста директор на РЗИ-Перник, а преди това в периода 2013 г.-началото на 2021 г. е директор на РЗИ-София област. Дълги години е бил и заместник-директор на ЦСМП-София област. Висшето си образование получава в Медицинския университет в София.

Преди назначаването си за заместник-министър на здравеопазването от март т. г. Тома Томов е началник на COVID-отделението в Александровската болница. Преди това е бил вр.и.д. главен секретар в администрацията на Александровската болница. Висшето си образование получава в Медицинския университет в София.

Димитър Петров е бил директор на Националната здравноосигурителна каса в периода 2003 г. – 2004 г., както и подуправител на НЗОК през 2015 г. и 2017 г. В периода 2006 г.-2013 г. е съветник и експерт в Българския лекарски съюз. От 1997 до 2001 г. е народен представител в 38-ото Народно събрание.

Весела Кондакова, Борислава Танева и Пламен Славов са назначени за заместник-министри на културата.

Весела Кондакова е изпълнителен директор на Българска музикална асоциация от 2018 г., а в периода 2010 г. -2017 г.  последователно ръководи звено „Културно-контактна точка по програма Култура на ЕК” и Бюро „Творческа Европа”, офис Култура към Министерство на културата. Кондакова е външен експерт е в общински програми за култура.

Борислава Танева преподава от 1990 г. в Националната музикална академия, където е професор по пиано в клавирната катедра, а от 2016 г. е заместник-ректор по художественотворческата и международна дейност. Завършва Националната музикална академия като е специализирала в Милано. Танева концертира активно в Европа, Бразилия и Израел, член е на Управителния съвет на Национален фонд „Култура“, основател е и заместник-председател на швейцарско-българската асоциация за култура SBAC, базирана в Женева.

Пламен Славов е доцент по история и по национална сигурност в Пловдивския университет. В периода 2015-2021 е общински съветник в Общински съвет Карлово, а преди това е народен представител в 42, 40 и 38-ото Народно събрание.

За заместник-министри на правосъдието със заповед на премиера Стефан Янев са назначени Мария Павлова и Иван Демерджиев.

Мария Павлова е следовател в Национална следствена служба, чийто говорител е в периода 2018-2019 г., а от 2019 до 2020 г. е ръководител на звено „Аналитично“ в НСлС. Била е служебен министър на правосъдието през 2017 г. Завършва право в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

Иван Демерджиев е председател на Адвокатска колегия -Пловдив от 2019 г., а преди това е секретар на Адвокатския съвет към Адвокатската колегия – Пловдив. Дерменджиев завършва право в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“.

За заместник-министър на земеделието, храните и горите е назначен Крум Неделков, който от януари 2020 г. е заместник-декан по учебно-методична дейност на Ветеринарномедицинския факултет при Тракийския университет в Стара Загора. Неделков има дългосрочна специализация в САЩ, притежава също научна степен доктор, както и има придобита степен магистър по специалността ветеринарна медицина от Тракийския университет в Стара Загора.

 Зарица Динкова е назначена за заместник-министър на външните работи. Има дългогодишен опит в работата с различни европейски институции, включително като политически съветник в Европейския парламент. Била е и старши експерт в Министерството на земеделието и храните, дирекция „Европейска координация и международни отношения“. Висшето си образование получава в УНСС, специалност „Международни отношения”, а от Университета „Комплутенсе“ в Мадрид е магистър по международни икономически отношения. Притежава диплома и от Испанската дипломатическа школа в Мадрид.

Със заповед на министър-председателя са назначени също за заместник-министри на отбраната Пламен Йорданов и Александър Петков, а Росен Барчовски – за заместник-министър на младежта и спорта.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
92 %
1.7kmh
6 %
чт
28 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
28 °
пн
25 °