четвъртък, юни 25, 2026

За ремонт се ограничава движението в тръбата за София на тунел „Ечемишка“

По време на строителните работи трафикът ще преминава двупосочно в тръбата за Варна

От 27 май, започна ремонт на тръбата за София на  тунел „Ечемишка“ на автомагистрала „Хемус“. За изпълнение на строително-монтажните работи е ограничено преминаването в тръбата за столицата. Трафикът се осъществява двупосочно в тръбата за Варна. Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание, да спазват стриктно поставената сигнализация и ограничението на скоростта.

Съоръжението, с дължина 820 м, е в експлоатация от 1985 г. и е в лошо конструктивно състояние. За привеждането му в съответствие с европейските стандарти за безопасност се предвижда премахване на разрушените части от вторичната облицовка на тръбата за столицата. Конструкцията на съоръжението ще бъде възстановена и ще се монтира нова хидроизолационна система.

Ремонтираната тръба ще е с нова дренажна система, асфалтова настилка, пожароизвестяване, вентилация, видеонаблюдение, светофарна уредба, осветление и система за светлинно водене, с които се осигуряват безопасност на пътуването и възможност за бърза реакция при инцидент. Ще бъде  изградена напречна пешеходна галерия в съоръжението за връзка на двете тунелни тръби, която в случай на авария в някоя от тръбите, ще се ползва за евакуация на хора.

Срокът за изпълнение на ремонтните дейности е до края на септември 2021 г.

Реклама

Смениха и ръководството на АПИ

Ръководството на Агенция „Пътна Инфраструктура“ е сменено. За смяната стана ясно от пост на председателя на управителния съвет Георги Терзийски във Facebook:

„Трудният и неизвестен път е предизвикателството, което те кара да преодоляваш безпътицата. Благодаря на моите спътници по пътищата на съзиданието. Оценката за строителите и разрушителите ще даде времето. Екипът беше страхотен! АПИ е един от моите университети! Благодаря!“.

Очаква се подробности да бъдат дадени по-късно днес.

Реклама

9 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Регистрираната 14-дневна заболеваемост към 26.05.2021 е 92,2 на 100 хил.население.

На 26 май 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 9 нови положителни случая за COVID-19, от които 4ма са хоспитализирани.

За Община Ловеч – 3 случая

  • мъж на 58 г. от гр. Ловеч
  • 2 жени на 46 и 66 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 2 случая

  • мъж на 48 г. от гр. Троян
  • дете на 17 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 4 случая

  • мъж на 63 г. от с. Голям Извор
  • 3 жени на 55, 71 и 78 г. от гр. Тетевен

Няма новодиагностицирани мед. лица и учители. 2 лица са от 1 семейно огнище, останалите нямат епидемична връзка.

Диагностициран е ученик на 17 г. от гр. Троян – при епидемиологичното проучване е установено, че извън семейството не се налагат допълнителни мерки.

Към 11,00 часа на 27 май 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 5674. Активните случаи са 188, от които 147 на домашна изолация и лечение и 41 хоспитализирани. Починалите лица до момента са 355. Излекуваните лица са 5131. Под карантина са 359 лица.

Реклама

В Тетевен се проведе Празничен турнир по мини футбол

На 24 май в гр. Тетевен се проведе Празничен турнир по футбол между представителни отбори на СК „Община Тетевен“, Военновъздушна учебна база /ВВУБ/ „Г. Бенковски“ – гр. Долна Митрополия и местната пожарна – „Пожарникарите“.

Сред присъстващите на турнира бяха кметът на Община Тетевен – Д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът Борис Врабевски и полковник Ивайло Пешаков – началник на щаба на ВВУБ „Георги Бенковски”. Зам.-кметовете Тони Стоев и Красимир Красимиров взеха участие във футболните срещи, като част от отбора на Общината.

Съставът на ВВУБ „Г. Бенковски“ – гр. Долна Митрополия значително превъзхождаше опонентите си и заслужено спечели първото място. След оспорван двубой, отборът на „Пожарникарите“ победи след дузпи СК „Община Тетевен“ и се класира на втора позиция. Общинският отбор получи бронзовите медали.

Наградите бяха връчени от кмета на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева.

Индивидуални отличия:

  • Най-добър вратар – Людмил Караянев – Община Тетевен;
  • Голмайстор – Константин Генков – ВВУБ „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия;
  • Най-възрастен играч – Валери Вълчев – Община Тетевен;
  • Най-добър съдия – Румен Трифонов;
  • Феърплей – Община Тетевен;
  • Най-добър защитник – Мариян Димитров – ВВУБ „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия;
  • Най-коректен футболист – Стефан Маринов – „Пожарникарите“;
  • Най-добър Треньор – Лайош Лащев – ВВУБ „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия
Реклама

Отборът на НПГГСД „Сава Младенов“ – Тетевен спечели среброто от Националното състезание по „Горски многобой“

32 състезатели от 9 професионални гимназии от направление „Горско стопанство“ участваха в тазгодишното Национално състезание „Горски многобой“. Надпреварата се проведе в местността „Батова“. За първи път организатор и домакин беше Професионална гимназия по горско стопанство и дървообработване „Николай Хайтов“ във Варна.

В първия етап от състезанието първо място в саденето на фиданки заслужи Борислав Методиев от ПГЗС „Александър Стамболийски“ в село Чомаковци. Георги Мазаков от НПГГС „Христо Ботев“ във Велинград е първенец в „Разпознаване на иглолистни и широколистни видове, дървесина, стъпки, следи от дивеч, болести и вредители“. Първи в стрелбата с пневматична пушка е Северин Моллов от ПЛГ „Никола Вапцаров“ в Банско. Стоил Марински от гимназията във Велинград е първи в спортния риболов.

В индивидуалното класиране на първи етап начело е Георги Мазаков, следван от Стоил Марински и Северин Моллов.
Вторият етап от състезанието включваше подготовка на бензиномоторен верижен трион за работа, комбинирано рязане на шайби и поваляне, кастрене, разкройване и кубиране на иглолистно дърво. Най-добри в повалянето бяха учениците от ПГСГС – Кърджали.

В отборното класиране първа е ЛПГ в Берковица, следвана от отбора на НПГГСД „Сава Младенов“- Тетевен и НПГГС „Христо Ботев“ във Велинград. В този етап от състезанието участваха 5 от общо 9 отбора, тъй като изискването е участниците да притежават свидетелство за правоспособност за работа с горска техника.

В крайното класиране на състезанието на първо място са учениците от Велинград, следвани от отборите на Тетевен и Берковица.

Реклама

4 нови положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 25 май 2021 на територията на Област Ловеч са диагностицирани 4 нови положителни случая за COVID-19, от които 2-ма са хоспитализирани.

Касае се за жена на 67 г. и двама мъже на 45 и 63 г. от гр. Троян и мъж на 76 г. от с. Смочан.

Няма новодиагностицирани мед. лица и учители и лица от семейни огнища.

Към 10,00 часа на 26 май 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 5670. Активните случаи са 210, от които 155 на домашна изолация и лечение и 55 хоспитализирани. Починалите лица до момента са 355. Излекуваните лица са 5115. Под карантина са 410 лица.

Починали са: мъж на 73 г. от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване и мъж на 75 г. от с. Г. Сливово – няма данни за придружаващо заболяване. Регистрираната 14-дневна заболеваемост към 25.05.2021 е 93,8 на 100 хил. население.

Реклама

„Локомотив“ – Горна Оряховица спечели детския футболен турни за Купата на кмета в Тетевен

На 24 май в град Тетевен се състоя детски футболен турнир за Купата на кмета на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева. В турнира се включиха 4 отбора – деца родени 2008 г. (футбол 9) – „Бенковски“ – Тетевен, „Олимпик“ – Тетевен, „Локомотив“ – Г. Оряховица и „Ботев“ – Враца.

Началото на състезанието бе дадено от д-р Бояджиева, която приветства децата, техните треньори и родители на стадион „Г. Бенковски“. На официалното откриване присъства и зам.-кметът Красимир Красимиров.

Срещите се проведоха по схема – всеки срещу всеки. Отборите показаха добра игра и до последно не беше ясно името на победителя. Първото място бе завоювано от „Локомотив“ – Г. Оряховица, след тях остана отборът на „Бенковски“ – Тетевен. На трета позиция останаха децата от „Ботев“ – Враца, а отборът на „Олимпик“ – Тетевен остана на 4-та позиция.

Купите на победителите и индивидуалните награди за най-добрите играчи в турнира бяха връчени от д-р Бояджиева и г-н Красимиров.

Индивидуални награди:

  • Най-добър вратар – Алекс Деянов – „Локомотив“ – Г. Оряховица;
  • Най-добър защитник – Кристиян Димитров – „Ботев“ – Враца;
  • Най-добър нападател – Емре Алнев – „Локомотив“ – Г. Оряховица;
  • Най-техничен играч – Йордан Димитров – „Бенковски“ – Тетевен;
  • Голмайстор на турнира – Денис Миленов – „Ботев“ – Враца;
  • Най-коректен състезател – Росен Аладжов – „Олимпик“ – Тетевен;
  • Най-млад играч – Димитър Трифонов – „Олимпик“ – Тетевен;
  • Най-полезен състезател – Владислав Валериев – „Бенковски“ – Тетевен;
  • Най-добър треньор – Стефчо Маринов – „Бенковски“ – Тетевен;
  • Най-добър съдия – Христо Хинков.
Реклама

В Рибарица се състояха жива картина и възпоменателен митинг по случай гибелта на войводата Георги Бенковски

На 25 май в с. Рибарица, местността „Костина“, традиционно се проведе възпоменателен митинг, посветен на 145-та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски.

Думи на признателност към делото на Гаврил Груев Хлътев и героите от Април 1876г. поднесоха д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен и бригаден генерал Юлиян Радойски – началник на Висше военновъздушно училище ,,Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия.

Г-жа Галина Златарева, автор на романа „Медальонът“, поднесе своето слово за Бенковски, след което подари своя роман на д-р Бояджиева, на зам.-кметовете Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, на Пенка Ганева – кмет на с. Рибарица, както и на Младен Маринов – бивш министър на вътрешните работи.

Програмата продължи с награждаване на военнослужещи и цивилни служители, със Заповед на министъра на отбраната, за постигнати високи резултати при изпълнение на служебните задължения и принос към отбраната на страната, както и по случай 6-ти май – Ден на храбростта и Празник на Българската армия.

Със Заповед на началника на Висше военновъздушно училище ,,Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия, бяха наградени военнослужещи и цивилни служители от ВВВУ „Георги Бенковски“ за постигнати високи резултати при изпълнение на служебните си задължения, проявен професионализъм и по повод 25 май – патронен празник на училището.

Бяха поднесени венци и цветя пред паметника на войводата, след което представители на клуб „Традиция“ пресъздадоха последните минути от живота му.

На митинга присъстваха още зам.-командирът на ВВС – бригаден генерал Петьо Мирчев, бригаден генерал Юлиян Радойски – началник на Висше военновъздушно училище ,,Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия, бившият министър на отбраната – Красимир Каракачанов, бившият министър на вътрешните работи – Младен Маринов, Мария Стойчева – председател на ОбС – Тетевен, общински съветници, жители и гости на Рибарица.

Възпоменанията, по повод 145-та годишнина от Априлската епопея и смъртта на Бенковски, започнаха още на 24 май с Тържествена заря-проверка на пл. „Сава Младенов“ в гр. Тетевен.

Реклама

В Тетевен се проведе тържествена заря – проверка

На 24 май в град Тетевен се проведе тържествена заря – проверка, посветена на 145–та годишнина от Епилога на Априлското въстание и гибелта на войводата Георги Бенковски. Както всяка година, гости и тетевенци сведоха глави пред паметта на загиналите герои, отдавайки почит към тяхната саможертва.

Кметът на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева отправи своето приветствие към присъстващите и напомни за героичните подвизи на предците ни, които не трябва да забравяме.

„Пет века българската душа е напоена с мъка и гнет. Пет века тежки синджири виснат над нашия народ, но едно знаменито събитие през 1876г. променя съдбата ни. Това събитие, рожба на нашия народ, показа на Европа и Света, че България е жива и я има и повече не може да търпи потисниците си, че е готова на всичко за своята свобода и достойнство“, каза д-р Бояджиева.

Тя добави, че всяка година, на този площад, отново възкръсват събитията от Април 1876 година и ние с чувство на патриотизъм и преклонение си спомняме българските възрожденци и революционери – Бенковски, Раковски, Ботев, Хаджи Димитър, Левски, Захари Стоянов, Каблешков, Волов както и за всички знайни и незнайни герои, жертвали живота си за отвоюването на свободата.

„Това, което можем да направим ние, е да напомняме за делата и саможертвата на нашите братя, герои и мъченици, оставили костите си на бойното поле или из далечни азиатски затвори, да предаваме историята им на идните поколения, да покажем какви хора са живели по нашите земи и да научим уроците, които са ни оставили“, завърши кметът.

Приветствие към събралите се отправи и бригаден генерал Юлиян Радойски – началник на Висше военновъздушно училище ,,Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия.

Гости на традиционната заря – проверка бяха ген.-майор Димитър Петров – командир на ВВС, бригаден генерал Юлиян Радойски – началник на Висше военновъздушно училище ,,Георги Бенковски“ – гр. Долна Митрополия, бившият министър на отбраната – Красимир Каракачанов, бившият министър на вътрешните работи – Младен Маринов, Мария Стойчева – Председател на ОбС-Тетевен, зам.-кметовете Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, общински съветници, жители и гости на Тетевен.

Преди официалната част присъстващите се насладиха на музикалните изпълнения на Представителния духов оркестър на ВВС. Краят на вечерта бе сложен с красива и пъстра тържествена заря.

Реклама

Тетевен отбеляза 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност

Празничния ден в Тетевен започна с концерт на самодейните състави на НЧ „Развитие 1931“ с. Рибарица, НЧ „Христо Ботев 1941“ с. Васильово и НЧ „Ариф Дженин 1961“ с. Глогово, след което кметът на града – д-р Мадлена Бояджиева поздрави събралите се. Директорът на НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен – Ирена Филипова също отправи своето приветствие по случай празника.

След концерта на читалищата, д-р Бояджиева връчи почетни грамоти на учители от училищата и детските градини за съществен принос в развитието на образователното дело, отдаденост към децата и тяхната успеваемост, за прояви на творческо, нетрадиционно мислене и търсене на иновативни подходи за обучение.

Грамоти получиха и всички читалища от общината за съществен принос в съхраняването и развитието на българската култура и изкуство.

В отбелязването на празника се включиха зам.-кметовете Борис Врабевски, Тони Стоев и Красимир Красимиров, председателят на ОбС-Тетевен – Мария Стойчева, учители, ученици, жители и гости на Тетевен.

Малко преди да започне официалната част, д-р Бояджиева и г-н Врабевски разгледаха изложбата на младия художник Радостин Васков, който им показа своите картини и разказа подробности около създаването им.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
18.1 ° C
18.1 °
18.1 °
84 %
1.8kmh
6 %
ср
18 °
чт
28 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °