четвъртък, юни 25, 2026

Премиерът Борисов: Ще подходим отговорно към съставянето на ново правителство

„Българският избирател категорично ни постави на първо място и затова ще подходим отговорно към съставянето на ново правителство“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов в рамките на редовното правителствено заседание. Премиерът напомни, че трудностите, породени от пандемията от COVID-19 в страната, не са отминали и това също изисква отговорното отношение към управлението на държавата.

„Тези, които задават въпроса дали ни е страх от служебно правителство, самите те се страхуват от демокрацията“, добави Борисов и напомни, че основната задача на един служебен кабинет е да проведе честни избори.

Премиерът припомни оценката на международните наблюдатели, според която парламентарните избори у нас се проведоха честно и прозрачно. Според министър-председателя Борисов констатациите им категорично опровергават всички спекулации за честността на вота и превръщат тези внушения в една голяма лъжа. „Продължаваме нататък, по Конституцията има ред и начин, по които се действа“, категоричен бе премиерът Борисов.

Министър-председателят изтъкна ситуацията с COVID-19 и в други европейски държави и напомни, че има страни, които са в локдаун вече месеци наред. „Представете си хората да бяха затворени в България от октомври досега с вечерен час“, добави Борисов. Премиерът отбеляза, че у нас мерките са максимално щадящи и включително през зимата са работили зимните курорти. Министър-председателят акцентира върху европейската солидарност, подкрепата на Европейската комисия и на другите европейски държави, благодарение на които България ще получи общо 2,7 милиона дози ваксини от Пфайзер в най-кратки срокове. „За съжаление, дали е търговска война или не, има кой да каже, но една по една ваксините биват опорочавани“, посочи още премиерът Борисов. Според министър-председателя това може донякъде да попречи на ваксинационния план в страната, но същевременно премиерът изтъкна, че към момента хората могат да бъдат спокойни и има налични РНК ваксини. Борисов обърна внимание също така, че в ЕС вече тече подготовката на договорите относно ваксинацията и за следващите две години. „Това означава, че тази пандемия изобщо не се очаква да се размине лесно и да отмине“, добави министър-председателят Бойко Борисов.

Реклама

Кметът на Тетевен инспектира ремонта на детската градина в с. Градежница

Кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева посети ДГ „Слънце“ в с. Градежница, за да провери докъде е стигнал ремонтът на сградата, касаещ въвеждане на енергоефективни мерки. Там тя се срещна с кмета на селото – Митко Русинов, който я запозна с напредъка на обекта.

Ремонтът включва подобряване на топлотехническите характеристики на ограждащите елементи на сградата – стени, покрив, под и подмяна на дограма. Ще бъде изградена отоплителна инсталация, като се предвижда и преминаване на екологично гориво – пелети. Ще се подменят и съществуващите осветителни тела със съвременни LED осветители.

Необходимите инвестиции са в размер на 260 833.33 лв. без ДДС. Ремонтът се извърша чрез договор с гарантиран резултат (ЕСКО договор). Тези договори имат за предмет изпълнението на мерки за повишаване на енергийната ефективност в сгради, предприятия, промишлени системи и системи за външно изкуствено осветление, като възстановяването на направените инвестиции и изплащането на дължимото на изпълнителя възнаграждение, се извършват за сметка на реализираните икономии на енергия. В конкретния случай, възстановяването на вложените средства за инвестиции ще стане за срок от 7 години.

Д-р Бояджиева и г-н Русинов обсъдиха и някои от най-належащите въпроси за селото. Кметът на Тетевен увери, че до месец ще започне изграждането на подпорните стени, укрепващи коритото на реката, като предстои и ремонтът на улиците, заложени в Инвестиционната програма на Общината. Тя добави още, че скоро трябва да стартират и дейностите по обновяване на спортния терен в селото.

Реклама

Президентът свиква първото заседание на 45-ото Народно събрание на 15 април

Президентът Румен Радев подписа указ, с който свиква на 15 април 2021 г., от 9.00 часа, новоизбраното 45-о Народно събрание на първо заседание. Очаква се утре, 14 април, указът да бъде обнародван в извънреден брой на Държавен вестник. 

„Нека следваме хронологията според Конституцията. Нямам никакво намерение да бавя, редно е в обстановката, в която се намираме, час по-скоро да имаме яснота и, надявам се, стабилно, оперативно, редовно правителство“. Това заяви държавният глава Румен Радев пред журналисти вчера.

Реклама

62 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 12 април на територията на Област Ловеч са диагностицирани 62 нови положителни случая за COVID-19, от които 14 души са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 23 случая

  • жена на 81 г. от с. Слатина
  • жена на 81 г. от с. Горан
  • 2 жена на  21 и 42 г. от с. Смочан
  • мъж на 51 г. от с. Дренов
  • мъж на 90 г. от с. Лешница
  • жена на 71 г. от с. Баховица
  • жена на 71 г. от с. Умаревци
  • 5 мъже на възраст от 44 до 75 г. от гр. Ловеч
  • 11 жени на възраст от 36 до 71 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 28 случая

  • мъж на 56 г. от с. Балканец
  • мъж на 73 г. от с. Бели Осъм
  • жена на 69 г. от с. Бели Осъм
  • жена на 52 г. от с. Врабево
  • 2-ма мъже на 66 и 68 г. от с. Борима
  • 2 жени на 52 и 61 г. от с. Калейца
  • жена на 30 г. от с. Терзийско
  • 10 мъже на възраст от 37 до 85 г. от гр. Троян
  • 8 жени на възраст от 38 до 69 г. от гр. Троян
  • дете на 3 г. от гр. Троян

За община Луковит –  7 случая

  • жена на 72 от с. Дерманци
  • жена на 85 от с. Дъбен
  • жена на 45 пациент на ДПБ г. Карлуково
  • 3-ма мъже на 43, 54 и 59 г. от гр. Луковит
  • жена на 70 г. от гр.Луковит

За община Априлци – 1 случай

  • мъж на 81 г. от гр. Априлци

За община Летница – 1 случай

  • мъж на 71 г. от гр. Летница

За община Угърчин – 1 случай

  • мъж на 51 г. от с. Кирчево

От новодиагностицираните 9 лица са от 5 семейни огнища, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.

Няма новодиагностицирани медицински лица и учители.

Диагностицирано е дете на 3 г. от гр. Троян. Карантинирана за 10 дни е ясленската група – деца и персонал, която е посещавало.

Всички контактни лица са проучени и карантинирани.

Към 11,00 часа на 13 април 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 4860. Активните случаи са 875, от които 640 на домашна изолация и лечение и 235 хоспитализирани. Починалите лица са 274. Излекуваните лица са 3711. Под карантина са 1097 лица.

Починал е мъж на 67 г. от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване, жена на 50 г. от гр.Ловеч – няма данни за придружаващи заболявания  и жена на 51 г. от гр. Троян – няма данни за придружаващи заболявания.

Реклама

27-годишна тетевенка е задържана за притежание на наркотици

27-годишна тетевенка е задържана за срок до 24 часа в местното районно управление на МВР, след като на 12 април в жилищна постройка, обитавана от лицето, полицаи са открили наркотични вещества.

Иззети от служителите на МВР са общо 7 опаковки, с бяло прахообразно вещество, което при направен полеви наркотест е реагирало на  амфетамин, а общото му тегло с опаковките е 100 грама.  В жилището е установен и 33-годишен мъж, който е държал в джоб на дрехите си една бяла на цвят таблетка, реагираща при направен полеви тест на наркотичното вещество кетамин.

По случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

„Зелен коридор“ за желаещите да си поставят ваксина на Астра Зенека

От РЗИ- Ловеч съобщиха е, че от понеделник до петък, от 14 до 16 часа, всички имунизационни кабинети в област Ловеч ще ваксинират в „зелен коридор“ желаещи граждани да си поставят ваксина на Астра Зенека.

Не е необходимо предварително записване. Имунизационните кабинети са в Медицински център Ловеч, Медицински център Троян, МБАЛ Луковит, МБАЛ Тетевен и МБАЛ Кардиолайф Ловеч.

Уведомяваме всички лица, записани в електронната платформа за имунизации, че в посочените имунизационни кабинети ще се извършва имунизация само с ваксина на Астра Зенека.

Всички лица, които са имунизирани в Имунизационния кабинет на РЗИ Ловеч и са със завършена имунизация от две дози от съответната ваксина, могат да получат сертификат за имунизация всеки работен ден от 16 до 17 часа в деловодството на инспекцията.

Реклама

От 19-ти април започва изплащането на годишната финансова подкрепа за хранителни продукти

Със Закона за държавния бюджет на Република България е определено, че през 2021 г. гражданите в България, на които пенсията или сборът от пенсиите заедно с добавките и компенсациите към тях е от 300,01 лв. до 369 лв. включително, ще получат еднократно годишна финансова подкрепа за хранителни продукти в размер на 120 лв. Помощта ще се изплаща чрез бюджета на Министерството на труда и социалната политика от териториалните поделения на Агенцията за социално подпомагане.

Средствата ще се изплащат от Дирекции „Социално подпомагане“ въз основа на предоставена от Националният осигурителен институт информация за хората с пенсия в посочения диапазон и начина, по който тя им се изплаща – чрез пощенска станция в страната или по лична банкова сметка.

За получаването на годишната финансова подкрепа не е необходимо гражданите да подават заявления.

Изплащането в пощенските станции ще бъде в периода от 19-ти до 26-ти април включително. В същият период сумите ще бъдат преведени и по банковите сметки на пенсионерите.

В случай, че някой от гражданите не получи дължимите средства в пощенска станция, от която обикновено взима пенсията си, е необходимо да се обърне към Дирекция „Социално подпомагане“ по местоживеене за уточняване на актуалния му адрес, за да може да бъде включен в списъците в следващ период.

Реклама

5 депутати ще представляват Област Ловеч в 45-то Народно събрание

Със свое решение № 2438-НС от 9 април 2021 г. Централната Избирателна Комисия обяви избраните за народни представители в Четиридесет и петото Народно събрание. В 11 МИР Ловеч мандатите са 5 и са разпределени така: ГЕРБ-СДС – 2 мандата, ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД – 1, БСП за БЪЛГАРИЯ -1 и Движение за права и свободи – ДПС – 1.

БСП за БЪЛГАРИЯ
1 – Ирена Тодорова Анастасова
Движение за права и свободи – ДПС
1 – Рушен Мехмед Риза
ГЕРБ-СДС
1 – Николай Нанков Нанков
2 – Иван Николов Миховски
ПП ИМА ТАКЪВ НАРОД
1 – Станислав Светозаров Балабанов

Реклама

13 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 11 април на територията на Област Ловеч са диагностицирани 13 нови положителни случая за COVID-19, от които 4 души са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 8 случая

  • жена на 73 г. от с. Славяни
  • жена на 50 г. от с. Смочан
  • жена на 77 г. от с. Казачево
  • мъж на 51 г. от гр. Ловеч
  • 3 жени на 51, 60 и 74 г. от гр. Ловеч
  • бебе под 1 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 2 случая

  • жена на 72 г. от с. Дълбок дол
  • мъж на 59 г. от с. Борима

За община Луковит –  2 случая

  • жена на 66 от с. Торос
  • мъж на 66 от с. Торос

За община Угърчин – 1 случай

  • мъж на 69 г. от с. Катунец

От новодиагностицираните 4 лица са от 2 семейни огнища, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.

Няма новодиагностицирани медицински лица и учители.

Всички контактни лица са проучени и карантинирани.

Към 11,00 часа на 12 април 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 4788. Активните случаи са 869, от които 618 на домашна изолация и лечение и 251 хоспитализирани. Починалите лица са 271. Излекуваните лица са 3648. Под карантина са 1025 лица.

Починал е мъж на 54 г. от гр. Луковит с придружаващо заболяване свързано с имунен дефицит и жена на 82 г. от гр. Луковит с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

Бяха залесени близо 16 декара общинска гора край село Черни Вит

Днес се проведе доброволческа акция по залесяването на близо 16 декара пострадала от пожар общинска гора, между селата Черни Вит и Дивчовото. Събитието се организира от Община Тетевен по повод Седмицата на гората и като част от Общинския план за младежта на Община Тетевен за 2021 г.

За целта бяха използвани близо 6 хил. фиданки – 3 хил. зимен дъб, дарени от Гората.бг., и около 3 хил. бял бор. Участие в акцията взеха кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева, зам.-кметът Красимир Красимиров и около 30 души – служители на общинска администрация и дейност „Управление и стопанисване на общински гори“ (УСОГ). Преди да пристъпят към действие, инж. Цветомир Симеонов – ръководител дейност УСОГ, направи инструктаж и даде точни указания за правилното извършване на процеса.

По-рано през седмица служителите от звено „Озеленяване, благоустройство и поддръжка“ към Община Тетевен, засадиха 12 дръвчета в близост до центъра на града – 6 липи и 6 червен американски дъб.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
29 ° C
29 °
29 °
46 %
2.3kmh
4 %
чт
30 °
пт
31 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °