На 08 април, на територията на община Тетевен е проведена специализирана полицейска операция, целяща подобряване на пътнотранспортната обстановка на територията на общината, в хода на която за установени нарушения служителите на местното полицейско управление са съставили 22 глоби с фиш и 6 акта.
63 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
На 08 април на територията на Област Ловеч са диагностицирани 63 нови положителни случая за COVID-19, от които 18 души са хоспитализирани. Разпределени са както следва:
За община Ловеч – 22 случая
- жена на 63 г. от с. Дренов
- 2-ма мъже на 82 и 84 г. от с. Дренов
- жена на 85 г. от с. Горно Павликени
- мъж на 52 г. от с. Владиня
- жена на 23 г. от с. Радювене
- мъж на 50 г. от с. Стефаново
- 9 мъже на възраст от 39 до 74 г. от гр. Ловеч
- 6 жени на възраст от 42 до 67 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 23 случая
- мъж на 73 г. от с. Дълбок дол
- мъж на 35 г. от с. Бели Осъм
- 3-ма мъже на 43, 49 и 67 г. от с. Орешак
- 6 жени на възраст от 43 до 66 г. от гр. Троян
- 12 мъже на възраст от 27 до 73 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 6 случая
- мъж на 58 г. от с. Черни Вит
- жена на 64 г. от с. Градежница
- мъж на 68 г. от с. Градежница
- 2 жени на 56 и 68 г. от гр. Тетевен
- мъж на 74 г. от гр. Тетевен
За община Луковит – 9 случая
- 3 жени на 62, 77 и 81 г. от гр. Луковит
- 6 мъже на възраст от 63 до 88 г. от гр. Луковит
- За община Летница – 1 случай
- мъж на 73 г. от с. Горско Сливово
За община Угърчин – 1 случай
- жена на 34 г. от с. Голец
За община Ябланица – 1 случай
- жена на 63 г. от с. Златна Панега
От новодиагностицираните 10 лица са от 7 семейни огнища, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.
Новодиагностицирани са 2 медицински сестри от МБАЛ Троян.
Всички контактни лица са проучени и карантинирани.
Към 11,00 часа на 09 април 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 4712. Активните случаи са 910, от които 680 на домашна изолация и лечение и 230 хоспитализирани. Починалите лица са 264. Излекуваните лица са 3538. Под карантина са 1190 лица.
Министър Ангелов издаде заповед за противоепидемични мерки в страната от 12 до 30 април
Със заповедта се възобновява присъственият учебен процес за:
- учениците от 1-ви до 4-ти клас и задължителните групи за предучилищно образование;
- учениците, които се обучават в специалните училища за ученици със сензорни увреждания;
- учениците от 5-ти до 12-ти клас, обучавани в слети паралелки и в паралелки, които са единствени в съответния клас на училището;
- учениците от 5-ти до 12-ти клас, при спазване на следния график: от 12.04.2021 г. до 23.04.2021 г. – присъствено се обучават учениците от 7, 8 и 10 клас; от 26.04.2021 г. до 29.04.2021 г. – присъствено се обучават учениците от 5, 9 и 12 клас.
Допуска се провеждането в присъствена среда на групови извънкласни дейности и занимания, дейности по интереси, занимални и други, организирани в училищна и извънучилищна среда, за деца до 4-ти клас.
Във висшите училища се допуска провеждането на: практически занятия, обучения и изпити по практика на студенти, специализанти и докторанти; семестриални изпити с практическа част, които не могат да бъдат проведени в електронна среда; държавни изпити и защити на дипломни работи.
От 12 април се допуска провеждането на културни и развлекателни мероприятия (фестивали, кина, театри, циркови представления, сценични прояви, концерти, музеи, галерии, библиотеки, занятия от танцовото, творческото и музикално изкуство) при използване на не повече от 30% от капацитета на помещенията, спазване на физическа дистанция от най-малко 1.5 м., носене на защитни маски за лице и използване само на седящи места (за концерти, фестивали, театри, циркови представления и други сценични прояви).
Отново от 12 април се допускат посещенията в заведенията за хранене и развлечения при използване на не повече от 50% от капацитета им, ограничено работно време между 6.00 и 23.00 часа.
От 29 април посещенията в дискотеки, бар-клубове, пиано барове, бар-вариете и нощни барове се допускат при използване на не повече от 50% от капацитета им.
От 16 април са разрешени посещенията в игралните зали и казина при използване на не повече от 50% от капацитета им.
От 16 април отпадат и ограниченията за работа на обектите, разположени в търговските центрове.
Със същата заповед здравният министър нарежда физическите и юридическите лица, които са собственици или управляват търговски, административни или други обекти, които предоставят услуги на гражданите, и чиято дейност не е преустановена с тази заповед, да създадат организация за контрол на броя на клиентите в съответния обект, като не допускат повече от 1 човек на 8 кв. м.
С пълния текст на Заповед № РД-01-220/08.04.2021 г. можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-220/08.04.2021 г.
Председателят на ГЕРБ и премиер Бойко Борисов се отказа от мястото си на народен представител
Днес подадох заявление пред ЦИК, с което се отказах от мястото ми на народен представител, обяви председателят на ГЕРБ и министър-председател Бойко Борисов. „На мен имунитет не ми трябва. Като премиер не съм имал и след това не ми трябва. Затова напуснах двата избирателни района, където спечелих и лидерската битка с опонентите“, изтъкна Борисов.
„Опонентите ни се опитаха да говорят за срутищата ГЕРБ и какво стана – срутиха се те. Такова срутване като на БСП аз не съм виждал десетилетия наред“, отбеляза лидерът на ГЕРБ. Борисов призова да не бъдат обиждани избирателите, независимо на коя партия симпатизират и са подкрепили на вота. „Това са български граждани, не се шегувайте помежду си с тежки обиди. Нас ни наричаха срутище, а от 31 многомандатни избирателни района ГЕРБ спечели в 24. Тези, които се срутиха, да си направят изводи, с тези обиди дотам се докараха“, добави Борисов. Лидерът на ГЕРБ напомни, че ГЕРБ е спечелил и избирателните райони, където за подкрепата на избирателите се бореха още Корнелия Нинова, Христо Иванов и Слави Трифонов. „И в селото на президента Радев сме първи, и в Плевен сме първи, и в Учиндол, и в Кюстендил, и в Банкя, и във Враца, Монтана, Видин пак сме първи. Нека се уважаваме, това е трудът, това са гласовете на избирателите“, категоричен беше председателят на ГЕРБ Бойко Борисов.
Лидерът на ГЕРБ посочи, че се отнася с уважение към всички избиратели и към всички опоненти. „Изборите се правят, за да се направи управление. В предизборната кампания се говори с кое си по-добър, но след това целта е да се направи правителство и стабилно управление, за да можеш това, което си говорил, да го изпълниш“, добави Бойко Борисов.
53 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
На 07 април на територията на Област Ловеч са диагностицирани 53 нови положителни случая за COVID-19, от които 16 души са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:
За община Ловеч – 27 случая
- жена на 81 г. от с. Лисец
- мъж на 60 г. от с. Слатина
- мъж на 49 г. от с. Пресяка
- 14 мъже на възраст от 26 до 81 г. от гр. Ловеч
- 10 жени на възраст от 47 до 81 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 19 случая
- мъж на 76 г. от с. Дълбок дол
- мъж на 66 г. от с. Терзийско
- мъж на 72 г. от с. Голяма Желязна
- мъж на 58 г. от с. Орешак
- жена на 53 г. от с. Чифлик
- 6 жени на възраст от 52 до 79 г. от гр. Троян
- 8 мъже на възраст от 43 до 75 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 2 случая
- мъж на 58 г. от с. Голям извор
- жена на 52 г. от с. Гложене
За община Луковит – 3 случая
- 2 жени на 24 и 48 г. от гр. Луковит
- мъж на 51 г. от гр. Луковит
За община Априлци – 1 случай
- мъж на 81 г. от гр. Априлци
За община Летница – 1 случай
- жена на 68 г. от гр. Летница
От новодиагностицираните 9 лица са от 4 семейни огнища, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.
Новодиагностицирано е едно медицинско лице – фелдшер от Ловеч. Всички контактни лица са проучени и карантинирани.
Към 11,00 часа на 08 април 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 4652. Активните случаи са 908, от които 690 на домашна изолация и лечение и 218 хоспитализирани. Починалите лица са 264. Излекуваните лица са 3480. Под карантина са 1185 лица.
Починали са:
- мъж на 65 г. от гр. Ловеч без придружаващи заболявания
- мъж на 59 г. от гр. Троян със затлъстяване
- жена на 68 г. от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване и диабет
- жена на 75 г. от с. Горско Сливово-няма данни за придружаващи заболявания
69 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
На 06 април на територията на Област Ловеч са диагностицирани 69 нови положителни случая за COVID-19, от които 22 души са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:
За община Ловеч – 33 случая
- жена на 60 г. от с. Горан
- мъж на 84 г. от с. Горно Павликени
- мъж на 52 г. от с. Йоглав
- 2 жени на 43 и 82 г. от с. Александрово
- жена на 85 г. от с. Дойренци
- мъж на 53 г. от с. Дойренци
- жена на 66 г. от с. Славяни
- мъж на 52 г. от с. Пресяка
- жена на 74 г. от с. Умаревци
- мъж на 84 г. от с. Умаревци
- 11 мъже на възраст от 27 до 74 г. от гр. Ловеч
- 11 жени на възраст от 40 до 86 г. от гр. Ловеч
За община Троян – 20 случая
- мъж на 50 г. от с. Дълбок дол
- мъж на 62 г. от с. Борима
- жена на 67 г. от с. Дебнево
- 3 жени на 32, 35 и 67 г. от с. Орешак
- жена на 60 г. от с. Бели Осъм
- 7 жени на възраст от 40 до 80 г. от гр. Троян
- 6 мъже на възраст от 50 до 80 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 5 случая
- мъж на 87 г. от с. Черни Вит
- 2 жени на 45 и 50 г. от гр. Тетевен
- 2-ма мъже на 33 и 76 г. от гр. Тетевен
За община Луковит – 7 случая
- 3 жени на 43, 44 и 47 г. пациенти на ДПБ г. Карлуково – поредни
- мъж на 87 г. от с. Дъбен
- жена на 51 г. от гр. Луковит
- 2 –ма мъже на 42 и 74 г. от гр. Луковит
За община Априлци – 1 случай
- мъж на 68 г. от гр. Априлци
За община Ябланица – 3 случая
- мъж на 74 г. от с. Златна Панега
- жена на 59 г. от гр. Ябланица
- мъж на 84 г. от гр. Ябланица
От новодиагностицираните 14 лица са от 10 семейни огнища, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.
Новодиагностицирано е лице – помощен персонал от детска градина в гр. Ловеч. Децата и песонала от групата ще бъдат карантинирани за 10 дни.
За денонощието няма новодиагностицирани медицински лица и учители.
Всички контактни лица са проучени и карантинирани.
Към 12,00 часа на 07 април 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 4601. Активните случаи са 917, от които 704 на домашна изолация и лечение и 213 хоспитализирани. Починалите лица са 260. Излекуваните лица са 3424. Под карантина са 1190 лица.
За денонощието са починали мъж на 82 г. от гр. Угърчин и мъж на 86 г. от с. Белиш – и двамата с придружаващо сърдечно заболяване.
Програмата „Топъл обяд“ е финансово обезпечена до края на годината
„Програмата „Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация“ e финансово обезпечена до края на годината. За целта осигуряваме 39 милиона лева, с което ще бъде помогнато на 60 000 уязвими граждани по програмата“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на днешното редовно правителство заседание.
Министерският съвет прие решение, с което одобри изменение на Оперативната програма за храни и основно материално подпомагане, като по този начин се увеличи бюджета на програмата за настоящата година с 39 млн. лв. „Средствата ще бъдат използвани за изцяло нова операция „Топъл обяд“ в условията на пандемия COVID-19. Тя ще достигне до 60 000 лица като основните групи са хора без доходи или с ниски такива под линията на бедност, хората поставени под карантина без доходи или с ниски доходи и лица, които са обект на социално подпомагане. „Топлият обяд“ се осигурява от началото на годината“, информира министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.
Средствата по програмата се осигуряват по линия на инициативата на Европейската комисия за преодоляване на последствията от кризата – механизма „REACT-EU“. Допълнителният ресурс беше обезпечен от правителството през 2020 г., когато разреши Управляващият орган на оперативната програма предварително да договори отпускането на средствата. Миналата година Министерският съвет отпусна още 14,2 млн. лева за общините по националната програма „Топъл обяд у дома в условията на извънредна ситуация“.
Премиерът Борисов: Осигуряваме условия за изплащане на допълнителните 1000 лева за работещите на първа линия и след 30 април
Кабинетът взе решение още за осигуряването на условия за продължаване на заплащането както на допълнителните възнаграждения от 1000 лв. за медицинския и немедицинския персонал, пряко зает с пациенти е COVID-19, така и за поставяне на ваксини срещу COVID-19, при допускане на удължаване на срока на извънредната епидемична обстановка след 30 април т.г.
„Това е ефективна мярка за справяне с пандемията и за мотивация на кадрите в системата, които денонощно се трудят в безпрецедентните условия като лекуват и спасяват болните българи“, категоричен че премиерът Борисов. Министър-председателят подчерта, независимо от следизборната ситуация, държавата е длъжна да осигури всичко необходимо за медицинския и немедицинския персонал, поставен на първа линия в борба с новия вирус.
Правителството отпусна и 46,4 милиона лева за купуването на допълнителни количества от ваксината срещу COVID-19, произведена от „Пфайзер/Бионтех“. Със средствата ще бъдат осигурени 1 533 037 дози. „Това, което сме обещали на българите, го изпълняваме в пълния му обем. Осигуряваме необходимите количества ваксини, защото само така ще можем да се справим с пандемията“, заяви още министър-председателят Бойко Борисов по време на днешното правителствено заседание.
Поздравителен адрес от д-р Мадлена Бояджиева по случай 7 април – Световен ден на здравето
ДО
Д-Р НЕВЕЛИНА ГАНЕВА
УПРАВИТЕЛ НА „МБАЛ – ТЕТЕВЕН – Д-Р А. ПЕШЕВ“ ЕООД
УВАЖАЕМА Г-ЖО ГАНЕВА,
СКЪПИ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ,
Най-сърдечно Ви поздравявам по случай 7 април – Световен ден на здравето. Най-напред искам да изкажа своята благодарност към всички Вас за професионализма и куража, които ежедневно проявявате в условията на пандемия. Неминуемо ни очаква още една трудна година, изпълнена с предизвикателства, затова бъдете силни, продължавайте да вдъхвате надежда и да носите изцеление на хората.
Тетевенската болница има над 100-годишна история и не трябва да забравяме, че тя е заемала и продължава да заема важно място в системата на здравеопазването в област Ловеч, осъществявайки висококачествена болнична помощ. Болницата ни разполага и с изключителни специалисти, които ежедневно печелят доверието на хората. Радвам се, че в Тетевен има истински лекари, на които можем без колебание да поверим здравето и живота си. Нека още дълги години да продължавате да работите със същия професионализъм и човещина в най-хуманната професия.
Благодаря на всички вас за неуморната енергия, която влагате за авторитета и просперитета на Вашето лечебно заведение. Нека отговорността, всеотдайността и човеколюбието ви ръководят при вземането на ежедневните, понякога нелеки решения!
Можете да разчитате на моето сътрудничество и занапред, за да продължим с отличната ни съвместна работа в името на здравето на българските граждани! Пожелавам Ви много здраве, дълголетие, лично щастие и професионални успехи!
Честит празник!
С уважение:
Д-р Мадлена Бояджиева
КМЕТ НА ОБЩИНА ТЕТЕВЕН
Жител на с. Градежница е задържан за шофиране без книжка и с фалшиви регистрационни табели
В РУ Тетевен е образувано бързо производство и за срок до 24 часа е задържан 28-годишен жител на с. Градежница. На 06 април той е установен да управлява лек автомобил, като превозното средство е било с регистрационни табели издадени за друго МПС.
В хода на проверката полицаите са констатирали също така, че водачът не притежава и свидетелство за управление на МПС. Работата по случая продължава.










