Спокойна зимна обстановка в област Ловеч в денонощието от 7ч. на 21 март до 7 ч. на 22 март.
Времето е облачно с превалявания от дъжд. Температурите са в диапазона: -1ºС ÷ 4ºС. Обявен „Жълт“ код за област Ловеч за значителни валежи от сняг, на места снежната покривка ще е от порядъка на 15-20 см.
Пътните настилки са мокри и заснежени, обработени и проходими при зимни условия. На територията на областта са работили 33 снегопочистващи машини. Троянският проход е затворен за движение на всички МПС. Движението по път III-357 Троян – Орешак от км 1+520 до км 1+700 в района на градската част на гр. Троян се ограничава за всички МПС поради изграждане на ново мостово съоръжение.Движението се осъществява по обходни маршрути по улиците в гр. Троян и се регулира с пътни знаци.
В областта няма аварирали и блокирани моторни превозни средства, няма пострадали хора и откъснати населени места, няма и места без електрозахранване и водоснабдяване. През денонощието са постъпили в Оперативния център на РД ПБЗН три сигнала за произшествия, които вече са отстранени: Запален комин в Троян, сигнал за горящ навес н с. Старо Стефаново и сигнал за гръмнала газова бутилка в Ловеч, като последните два са предизвикали материални щети.
На 21 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 12 нови положителни случая за COVID-19, от които 2 са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:
За община Ловеч – 8 случая
мъж на 67 г. от с. Слатина
жена на 74 г. от с. Горан
жена на 70 г. от с. Лисец
4 жени на възраст от 53 до 74 г. от гр.Ловеч
мъж на 58 г. от гр.Ловеч
За община Троян– 2 случая
жена на 70 г. от гр. Троян
мъж на 49 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 1 случай
мъж на 65 г. от с. Галата
За община Ябланица – 1 случай
мъж на 20 г. от с. Златна Панега
Установено е 1 семейно огнище с 2 заразени, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.
Няма новодиагностицирани учители.
Диагностицирана е мед. сестра от МБАЛ Ловеч и фелдшер от ЦСМП Ловеч.
Всички контактни лица са проучени и карантинирани.
Към 11,00 часа на 22 март 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 3644. Активните случаи са 666, от които 508 на домашна изолация и лечение и 158 хоспитализирани. Починалите лица са 201. Излекуваните лица са 2777. Под карантина са 1046 лица.
За изминалото денонощие са починали:
мъж на 62 г.от гр. Ловеч без придружаващи заболявания
жена на 87 г.от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване
мъж на 66 г.от с. Торос с придружаващо сърдечно и хронично бъбречно заболяване
жена на 75 г.от гр. Троян – няма данни за придружаващи заболявания
На 19 март на територията на община Тетевен е проведена специализирана полицейска операция, в хода на която служители на местното районно управление на МВР, са извършили проверка на 99 лица и 69 МПС, като за установени нарушения са съставили 33 глоби с фиш и 5 акта.
Мъж е пострадал след сбиване в заведение в с.Български извор.Сигнал за инцидента е получен в РУ Тетевен на 20 март около 00.30ч., а пристигналите на място полицаи са установили, че обекта работи в нарушение на заповед №рд-01-57/15.03.21 год. на РЗИ-Ловеч. По случая е образувано досъдебно производство и е съставен акт на управителя на обекта. Всички лица участвали в инцидента са установени, а пострадалият е настанен за лечение в болнично заведение, с травма на крака. Работата по случая продължават служители на РУ Тетевен.
На 20 март около 12.30ч. при движение по ПП I-3, 157.700км в посока гр.София, 60-годишен мъж от с.Васильово при управление на лек автомобил и извършване на маневра свързана с преминаване от лява в дясна пътна лента, не е пропуснал движещия се в дясна лента друг автомобил и е предизвикал пътен инцидент, при който са пострадали /с охлузни рани и натъртвания/ 62-годишния водач на другото МПС и 60 –годишна жена пътувала на предна дясна седалка, в същия автомобил. На водачът от с.Васильово е съставен акт по чл.25 ал.2 от ЗДВП.
Временно е ограничено движението по път II-35 Tроян – Кърнаре / проход „Троянски“ / в двете посоки за всички МПС поради снегонавявания и за снегопочистване.
По решение на Областно пътно управление – Ловеч прохода ще бъде затворен за всички превозни средства до четвъртък 25.03.2021 г.
Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, както и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ.
33-годишен е установен от служители на РУ Тетевен, като съпричастен към извършена кражба на сумата от около 310 лв. от частен дом в града. Той е направил пълни самопризнания и с протокол за доброволно предаване е върнал част от откраднатата сума, в размер на 200.00 лева. Сигнал за кражбата е подаден на 18 март от 71 – годишен тетевенец.
Работата по случая продължават служители на РУ Тетевен.
Тръбата за София е укрепена със 72 км анкери, след сложен ремонт тя вече е суха и безопасна
Около 12 часа на 19 март, петък, се пуска движението без ограничения в тунел „Витиня“ на автомагистрала „Хемус“. Ремонтираната тръба за София е с нова облицовка, хидроизолация, отводнителна и дренажна система, асфалтова настилка, система за видеонаблюдение, пожароизвестяване, вентилация, светофарна уредба, осветление и система за светлинно водене, с които се осигуряват по-висока безопасност на пътуването и възможност за бърза реакция при инцидент. В съоръжението са монтирани и 14 реверсивни вентилатора. Тръбата е с енергоефективно LED осветление, монтирани са 375 осветителни тела.
„Витиня“ е най-дългият автомобилен тунел в България – 1195 метра. Строителството му започва през 1974 г. В експлоатация е от 1984 г. и досега не е извършван подобен ремонт. През 2017 г. след инспекция на тръбата за София бе установено, че тя не отговаря на изискванията и за да се гарантира безопасността на пътуващите, бяха изпълнени частични ремонтно-възстановителни дейности. На съоръжението бяха направени множество проучвания и експертизи, въз основа на които се предприе авариен ремонт. Извършени са множество изследвания с георадар и геологически сондажи – сложен процес, към който се пристъпва, след като чрез механични обследвания и огледи са констатирани конструктивни проблеми. Проучванията показаха, че необходимият ремонт ще е по-сложен и ще отнеме повече време от първоначално предвиденото. Установени са кухини както между първичната и вторичната облицовки, така и между първичната облицовка и планината. Причините за наличието им са комплексни. Едната от тях е местоположението на тунела, който е в Гогинския разлом. Друга причина са различните технологии, които са използвани в строителството на съоръжението през 70-те години. Според експертите стоманената армировка е била в гранично състояние до момента, в който носимоспособността й е щяла да стане нулева и при съвсем дребно въздействие е имало опасност да се свлече цялата скална маса.
За усилване на тунела и попълване на кухините между първичната облицовка и скалния масив е инжектиран специален бетонов разтвор през направени за целта 3000 отвора. След това е извършено укрепване на масива и тунелните облицовки, за което са изпълнени анкери с обща дължина около 72 км. Всичките са инжектирани с около 600-700 литра циментов разтвор за всеки анкер. Положени са около 28 125 кв. м хидроизолация, 4500 куб. м пръскан бетон по целия свод на тунела, 516 т армировъчна стомана, 5400 т асфалт, 790 куб. м тротоарни блокове. Изградена е сложна дренажна система, която отвежда водите, задържани от хидроизолацията и предпазва новата облицовка. Изградена е и система за опасни разливи. В резултат от всички дейности тунелът вече е напълно сух и без течове.
В съответствие с европейската директива 2004/54/ЕО на тунел „Витиня“, който е над 1 км дълъг, трябваше да се пробият три напречни галерии, които да свързват двете тръби. Две от тях са пешеходни и една – шосейна. В случай на авария в някоя от тръбите, връзките ще се ползват за евакуация на хора и автомобили, както и за достъп на линейки, пожарни и други специализирани автомобили. Трите галерии са прокопани в тръбата за София, предстои довършването им в тръбата за Варна и монтиране на поръчаните портални врати за нея. Заради пандемията обаче закъснява доставката от чужбина на част от оборудването. След като то пристигне, ще трябва да се пробие вход към всяка една от трите галерии в тръбата за Варна. При извършването на тези дейности и монтирането на вратите, движението в посока Варна за кратко ще трябва да бъде прехвърлено в новата тръба за София. Внимателно ще се прецени кой период е най-удачен за тези дейности, за да не се затруднява трафикът около предстоящите празници.
По повод Световния ден на социалната работа Министерство на труда и социалната политика организира церемонията ,,Социален работник на годината – 2021“. На нея бяха отличени служители, които със своите знания, умения и лични качества ежедневно доказват, че да си социален работник е не просто професия, а призвание. Събитието се проведе за първа година, като се състоя онлайн, а инициативата е на министър Деница Сачева.
Сред номинираните специалисти бе и тетевенката Лора Маринова в категориите ,,Социален работник – социални услуги за деца“ и ,,Социален работник – социални услуги за пълнолетни“. Грамотата за нейните номинации, лично подписана от министър Сачева, бе връчена от д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен.
Изключително съм щастлива да връча тази грамота, която е един вид признание за дългогодишния Ви опит и професионализъм в сферата на социалната работа, особено в дни на изпитание като днешните. Поздравления за труда и всеотдайността, които ежедневно влагате във Вашата работа – с тези думи д-р Бояджиева поздрави г-жа Маринова и ѝ пожела още много успехи. На срещата присъства и г-н Борис Врабевски – зам.-кмет на Община Тетевен.
Лора Маринова е с 13 годишен професионален опит. Работи в Дневен център за лица с увреждания – гр. Тетевен. Тя е социален работник в три услуги, доказва професионализма си ежедневно в отношенията с колегите, потребителите и техните семейства, както и с институциите, с които работи. В условията на пандемия създаде, организира и ръководи дейностите по услугите чрез успешна онлайн връзка.
За Лора Маринова най-голямото признание е обичта и радостта в очите на децата и хората, с които общува всеки ден.
Кампанията включва серия от дейности, сред които предлагане на нови продукти от рециклиран материал, комуникационни активности и акция за почистване на замърсени места
„Рециклирането има смисъл“ – под това мото Лидл България стартира информационна кампания, която има за цел да популяризира намаляването употребата на пластмасата и да стимулира рециклирането. Денят за обявяване на кампанията не е случаен – 18 март е Световният ден на рециклирането. Затова именно на тази дата компанията насочва вниманието към темата.
Чрез предлагане на продукти от рециклиран материал, серия от комуникационни активности и акции за почистване на замърсени локации, Лидл България ще насърчи потребителите да намалят употребата на пластмаса и да рециклират повече. В тази посока е и първата устойчива алтернатива от веригата – най-новите продукти за домакинство. През изминалата седмица компанията представи продукти за дома, направени от 95 до 100% рециклиран материал, с които дава втори живот на пластмасата. От днес до 21 март към тях се добавят и още артикули за дома, произведени с грижа за околната среда.
Сред тях са чадъри, възглавнички за столове и легло за домашни любимци. Чадърите са с текстилна част от 100% рециклиран материал, възглавничките за стол съдържат 100% рециклиран полиестер, а леглото за домашен любимец е произведено от близо 70% рециклиран материал. Любопитни са цифрите, които стоят зад направата на тези продукти. За производството на един чадър са използвани средно 4 рециклирани пластмасови бутилки, а за възглавничките за стол – 2 такива бутилки. Артикулите са сертифицирани и с международния продуктов стандарт Global Recycled Standard (GRS) за гарантирано проверено съдържание на рециклирани материали.
„Всеки един от нас може да допринесе за това да намалим количеството използвана пластмаса в ежедневието си. Това е и целта, която си поставяме с тази кампания – да вдъхновим нашите потребители и да им покажем, че всяка малка крачка води към голямата промяна. Вече близо 4 години в Лидл България сме постоянни в усилията си за намаляване и рециклиране на пластмасата. Продължаваме да следваме тази посока и вярваме, че в лицето на нашите клиенти ще намерим още съмишленици – защото рециклирането и грижата за природата имат смисъл, особено когато обединим усилията си“, коментира Елица Георгиева, ръководител “Корпоративни комуникации” в Лидл България.
Информационната кампания е част от мащабната стратегия на Schwarz Gruppe – REset Plastic, която Лидл България следва неотменно вече близо четири години. Тя цели избягване и намаляване употребата на пластмаса чрез редица мерки – намаляване и рециклиране на пластмасата, редизайн на опаковки собствена марка, почистване и премахване на пластмасови отпадъци от околната среда, както и разработването на иновации.
В изпълнение на стратегията REset Plastic Лидл България работи по изпълнението на две цели – да намали количеството пластмаса в опаковките на продуктите собствена марка с 20% до 2025 г. и да направи 100% от опаковките на продуктите си собствена марка максимално рециклируеми. За постигането им компанията прилага редица последователни мерки. След намаляване теглото на тарелките за прясно месо, Лидл Бълграия въведе и такива с още по-малко съдържание на пластмаса, изработени от над 90% рециклиран материал и 100% рециклируеми. Част от продуктите за почистване от собствената марка на Lidl W5 вече са в опаковки от 100% рециклирана пластмаса. Едновременно с това компанията работи и в посока намаляване съдържанието на пластмаса в бутилките на продуктите. От началото на 2020 г. Лидл България преустанови продажбата на пластмасови изделия за еднократна употреба. В нехранителния си асортимент веригата представи първите си спортни обувки собствена марка с текстилна част от 100% рециклирана пластмаса, 25% от която е от стари пластмасови бутилки, събирани от плажове и крайбрежни райони.
От понеделник, 22 март, в цялата страна се въвеждат по-строги мерки за борба с пандемията COVID-19. Ограниченията ще са в сила 10 дни. Това обявиха здравните власти на седмичния брифинг в Министерския съвет.
Увеличаващите се пациенти в болниците, както и положителните проби бяха част от мотивите на министъра на здравеопазването проф. Костадин Ангелов за въвеждането на мерките.
Когато специалистите казват, че сега е моментът да бъдат въведени мерките, ние ги въвеждаме. Много пъти съм казвал, че нямам колебания да издам заповед за мерки, когато това се наложи. Считаме, че сега е моментът и го правим”, отбеляза министър Ангелов. Той посочи, че не може да каже дали настоящата вълна на коронавируса е последната за страната.
„Нека всички политици, които твърдят, че се грижат за живота и здравето на българските граждани, че мислят за хората, да го докажат с делата си, като не превръщат ситуацията с COVID-19 в знаме на говоренето си по време на предизборната кампания“, подчерта здравният министър.
Ето какви мерки влизат в сила от понеделник:
Преустановяват се посещенията във всички заведения за хранене и развлечения. Допускат се само доставки или вземане на храна за дома или офиса.
Преустановяват се присъствените учебни занятия в училища и центрове за подкрепа;
Преустановяват се групови извънкласни занимания;
Преустановява се присъственият учебен процес във висшите учебни заведения, с изключения;
Преустановяват се посещенията в детски градини и детски ясли;
Всички юридически и физически лица, които са собственици или управляват обекти – места за хранене в хотелите, следва да организират дейността си по начин, който осигурява изхранването на гостите по стаите;
Преустановява се провеждането на конгресно – конферентни мероприятия – семинари, конкурси, обучения, тиймбилдинги, изложения или други мероприятия в присъствена форма;
Преустановяват се посещенията на фитнес центрове и зали за групови занимания, както и самостоятелни плувни комплекси и басейни;
Преустановява се провеждането на всички културни и развлекателни мероприятия – кина, музеи, галерии, сценични прояви, концерти, занятия на танцовото, творческото, музикалното изкуство и др.
Не се допуска организирането и провеждането на събирания и тържества от частен характер – сватби, кръщенета и др. с присъствие на повече от 15 души;
Всички колективни и индивидуални спортни мероприятия с тренировъчен и спортен състезателен характер за всички възрастови групи на закрито и открито се провеждат без публика;
Преустановява се провеждането на групови туристически пътувания – екскурзии с организиран транспорт и груповите посещения до туристическите обекти;
Забранява се провеждането на масови обществени мероприятия на открито – празненства, събори, фестивали и др.;
На всички пазари, тържища и базари се създава организация за еднопосочно движение и спазване на дистанция от най-малко 1.5 м между посетителите;
Преустановяват се посещенията в игралните зали и казината;
Преустановяват се посещенията във всички търговски обекти, предлагащи нехранителни стоки, с нетна търговска площ над 300 кв.м. Изключения се допускат за обектите, предлагащи хранителни стоки, представляващи магазини тип супермаркет или хипермаркет.
Преустановяват се посещенията на търговските центрове, представляващи една или повече сгради, в които са разположени магазини, заведения и други търговски обекти и търговски центрове тип мол, с изключение на магазините за хранителни стоки, лечебни заведения, аптеки, дрогерии, оптики, зоомагазини, банки, застрахователи, доставчици на платежни услуги, ателиета за химическо чистене, офиси на телекомуникационни оператори и други доставчици на съобщителни услуги в тях;