петък, юни 26, 2026

74 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 17 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 74 нови положителни случая за COVID-19, от които 15 са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 39 случая

  • жена на 74 г. от с. Слатина
  • мъж на 39 г. от с. Йоглав
  • 19 жени на възраст от 20 до 91 г. от гр.Ловеч
  • 16 мъже на възраст от 34 до 80 г. от гр.Ловеч
  • 2 деца на 13 и 14 години от гр. Ловеч

За община Троян 11 случая

  • мъж на  67 г. от с. Черни Осъм
  • жена на  50 г. от с. Бели Осъм
  • мъж на 63  г. от с. Орешак
  • 2 жени на 59 и 68  г. от с. Орешак
  • 3 жени на 33, 44 и 71 от гр. Троян
  • 3-ма мъже на 23, 50 и 59 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 5 случая

  • 2 жени на 19 и 25 г. от гр. Тетевен
  • 2-ма мъже на 53 и 90 г. от гр. Тетевен
  • жена на 75 от с. Рибарица

За община Луковит 15 случая

  • 10 мъже на възраст от 22 до 78 г. пациенти от ДПБ с. Карлуково
  • 2 жени на 43 и 47 г. пациенти от ДПБ с. Карлуково
  • 3 жени на 26, 37 и 63 г. от гр. Луковит

За община Летница – 3 случая

  • мъж на 66 г. от гр. Летница
  • жена на 58 г. от гр. Летница
  • жена на 23 г. от с. Крушуна

За община Априлци – 1 случай

  • мъж на 60 г. от гр. Априлци

Установени са 12 семейни огнища с 20 заразени, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.

Новодиагностицирани са двама ученици от гр. Ловеч – на 13 и 14 г., и двамата онлайн форма на обучение, не се налага прилагане на мерки.

Новодиагностицирани са 3-ма учители от  гр. Ловеч. При епидемиологичното проучване е установено, че не се налага прилагане на допълнителни мерки.

Няма новодиагностицирани медицински лица.

Новодиагностицирани са още 12 пациенти от ДПБ-Карлуково – 2 жени и 10 мъже от 3 отделения.

РЗИ Ловеч е издало предписания за предприемане на противоепидемични мерки в трите отделения на ЛЗ. Болните от персонала са изолирани съгласно Заповед РД-01-610 от 22. 10. 2020г. Положителните пациенти е невъзможно да бъдат изписани с оглед тежестта на основното психично заболяване. Лекуват се под контрола на специалист пулмолог, с който ЛЗ има сключен договор. Предписаните мерки за изолация, изследване на контактни от персонала и пациенти съгласно разработения план на ЛЗ за действия при регистрирани случаи на Коронавирус сред пациенти и персонал на ДПБ  Карлуково.

Всички контактни лица са проучени и карантинирани.

Към 11,00 часа на 18 март 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 3458. Активните случаи са 582, от които 437 на домашна изолация и лечение и 145 хоспитализирани. Починалите лица са 194. Излекуваните лица са 2682. Под карантина са 928 лица.

За изминалото денонощие са починали:

  • мъж на 70 г.от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно и хронично неврологично заболяване
  • мъж на 58 г.от с. Сливек с придружаващи сърдечно, хронично чернодробно заболяване и диабет без придружаващи заболявания
Реклама

Работодателите ще получават средства от държавата за запазване на заетостта на работници и служители до края на месец май 2021 г.

Правителството прие промени в Постановление № 151 на Министерския съвет от 2020г. за определяне на условията и реда за изплащане на средства на работодатели за запазване на заетостта на работници и служители в сектори и икономически дейности засегнати от разпространението от COVID-19. Промените предвиждат удължаване на срока за изплащане на средствата за запазване на заетостта на работници и служители до 31 май 2021г.

Средства ще продължат да се изплащат за работници и служители, които през периода от 13 март до 31 декември 2020г. са работили на непълно работно време, ползвали са отпуск на основание чл. 173а от Кодекса на труда или работата им е била преустановена поради въведени временни ограничения на дейността. Работниците и служителите следва да са били в трудово правоотношение с работодателя преди 1 октомври 2020 г.

И през допълнителния период на прилагане на мярката размерът на подкрепата от държавата ще е в размер на 60 на сто от осигурителния доход и от дължимите от работодателя осигурителни вноски за месец октомври 2020г.

След промяната на Постановлението за изплащане на средства ще могат да кандидатстват работодатели, доказали спад на приходите от продажби през месеца, предхождащ месеца на кандидатстване, с не по-малко от 20 на сто спрямо усреднените приходи за 2019 г.

До 15 април 2021г. работодателите ще могат да подават заявления за изплащане на средства за периода от 1 януари до 31 март 2021г. Заявленията ще се разглеждат и финансират по досегашния ред.

Финансовите средства ще се превеждат на съответния работодател по банков път от Националния осигурителен институт. Постановлението влиза в сила от 1 април 2021г.

Реклама

Временно изпълняващият длъжността Областен управител разговаря днес с ръководителите на протестиращите самодейни танцови състави

Временно изпълняващият длъжността Областен управител Нели Митева прие и разговаря днес с ръководителите на протестиращите самодейни танцови състави. Те изразиха пред нея несъгласието си с ограничаване правото им на работа, като виждат в това дискриминационно отношение, тъй като в същото време продължават да работят други културни институции. Кристиян Костов и Маргарита Атанасова уверяваха, че по време на репетиции спазват стриктно противоепидемичните мерки и са категорични, че или забраната трябва да важи за всички, или да се разреши и на тях да упражняват дейността си.

„Считаме, че в рамките на година нашият сектор изнесе на гърба си ограниченията от COVID 19, че е налице дискриминационна практика и че в рамките на една година сме имали право на труд само три месеца. Считаме, че мерките са недопустими, целенасочени и лишени от логика“, заяви Костов пред Митева, а и в уведомлението си за протеста им.

Водещи за нас са препоръките на здравните власти, а от първостепенно значение е да се опази и съхрани здравето на всички хора. Следим ежедневно ръста на заболяемостта не само в област Ловеч, но и в цялата страна и търсим баланса, който от една страна може да съхрани икономиката, а от друга – здравето на хората, обясни временният областен управител. Двете страни се договориха да обсъдят обстановката заедно с РЗИ Ловеч утре след решенията, които се очаква да бъдат оповестени от Националния оперативен щаб.

Реклама

54 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 16 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 54 нови положителни случая за COVID-19, от които 14 са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 26 случая

  • жена на 64 г. от с. Александрово
  • жена на 57 г. от с. Славяни
  • жена на 93 г. от с. Соколово
  • 13 жени на възраст от 40 до 79 г. от гр. Ловеч
  • 10 мъже на възраст от 32 до 75 г. от гр. Ловеч

За община Троян 18 случая

  • мъж на  32 г. от с. Ломец
  • мъж на 25  г. от с. Орешак
  • 8 жени на възраст от 32 до 85 г. от гр. Троян
  • 6 мъже на възраст от 19 до 67 г. от гр. Троян
  • 2-ма ученици на 9  и 11  години от гр. Троян

За община Тетевен – 3 случая

  • жена на 49 г. от гр. Тетевен
  • 2-ма мъже на 75 и 77 г. от с. Рибарица

За община Луковит 6 случая

  • 4 мъже на 26, 60, 67 и 75 г. пациенти от ДПБ с. Карлуково
  • жена на 70 г. от с. Румянцево
  • мъж на 33 г. от гр. Луковит

За община Летница – 1 случай

  • мъж на 60 г. от гр. Летница

Установени са 3 семейни огнища със 7 заразени, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка.

Новодиагностицирани са двама ученици от гр. Троян – на 9 и 11 г., съответно от III и V клас. Паралелката от трети клас ще бъде поставена под карантина, за паралелката от пети клас не се налага прилагане на мерки.

Новодиагностицирани са учител от с. Славяни, двама учители от гр. Ловеч и учител от гр. Троян. Не се налага карантиниране на ученици с изключение на паралелката трети клас от гр. Троян.

Новодиагностициран е лекар от гр. Троян и медицинска сестра от гр. Ловеч – безработна.

Новодиагностицирани са четирима пациенти от Второ мъжко отделение на ДПБ г. Карлуково в резултат от предписание на РЗИ – Ловеч за провеждане на изследване на  персонал и пациенти в отделението по повод диагностицирани санитар и пациент в в същото отделение в началото на седмицата. Болните остават на лечение в отделениено, но са осигурени условия за тяхната изолация.

Всички контактни лица са карантинирани.

Към 11,00 часа на 17 март 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 3381. Активните случаи са 532, от които 402 на домашна изолация и лечение и 130 хоспитализирани. Починалите лица са 192. Излекуваните лица са 2657. Под карантина са 888 лица.

За изминалото денонощие са починали:

  • жена на 75 г. от гр. Троян с придружаващо сърдечно заболяване  
  • мъж на 84 г. от гр. Угърчин с придружаващо сърдечно заболяване 
  • мъж на 56 г.от гр. Ловеч без придружаващи заболявания
  • мъж на 41 г.от с. Дерманци без придружаващи заболявания
Реклама

Спират за един час движението от 9-ти до 10-ти км по пътя Коритна – Български извор за взривни работи

Днес – 17 март, от 13 ч. до 14 ч., се спира движението от 9-ти до 10-ти км на път I-4 Коритна – Български извор и от 52-ри до 53-ти км на път III-305 Дерманци – Торос – Гложене. Трафикът се ограничава за извършване на взривни работи в Участък 1 на автомагистрала „Хемус“ – от Боаза до пресичането с път III-307 Луковит – Угърчин /от 87-ми до 103-ти км/. Всички моторни превозни средства ще изчакват на място.

Трафикът в двете пътни отсечки ще се регулира от органите на МВР. Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание, като следват указанията на „Пътна полиция“.

Реклама

37 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 15 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 37 нови положителни случая за COVID-19, от които 9 са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 14 случая

  • мъж на 36 г. от с. Александрово
  • мъж на 73 г. от с. Слатина
  • мъж на 87 г. от с. Деветаки
  • жена на 27 г. от с. Скобелево
  • 7 жени на възраст от 28 до 83 г. от гр.Ловеч
  • 3-ма мъже на 58, 61 и 77 г. от гр.Ловеч

За община Троян 11 случая

  • мъж на  32 г. от с. Ломец
  • жена на 59  г. от с. Ломец
  • жена на 55  г. от с. Чифлик
  • 5 жени на възраст от 19 до 71 г. от гр. Троян
  • 3-ма мъже на 50, 52 и 66 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 2 случая

  • жена на 36 г. от с. Градежница
  • мъж 68 г. от с. Гложене

За община Луковит 6 случая

  • мъж на  74 г. от с. Карлуково
  • мъж на 41 г. от с. Дерманци
  • жена на 68 г. от гр. Луковит
  • 2-ма мъже на 48 и 60 г.
  • ученик на 17 г. от гр. Луковит

За община Априлци – 1 случай

  • мъж на 73 г. от гр. Априлци

За община Летница – 1 случай

  • мъж на 47 г. от с. Крушуна

За община Ябланица – 2 случая

  • жена на 72 г. от с. Златна Панега
  • мъж на 47 г. от гр. Ябланица

Установени са 4 семейни огнища с 5 заразени, останалите новодиагностицирани нямат епидемична връзка. Няма новодиагностицирани учители и медицински работници.

Новодиагностициран е ученик от гр. Луковит обучаван онлайн, не се налагат допълнителни мерки.

Всички контактни лица са карантинирани.

Към 11,00 часа на 16 март 2021 г. общо диагностицираните случаи в областта са 3312. Активните случаи са 469, от които 338 на домашна изолация и лечение и 131 хоспитализирани. Починалите лица са 188. Излекуваните лица са 2655. Под карантина са 783 лица.

За изминалото денонощие са починали:

  • мъж на 72 г. от гр. Тетевен с придружаващи сърдечно и онкологично заболяване; 
  • мъж на 87 г. от с. Ъглен с придружаващо сърдечно заболяване;
  • мъж на 77 г. от гр. Ловеч, няма данни за придружаващи заболявания.
Реклама

Община Тетевен с 8 одобрени проекта от ПУДООС

8 проектни предложения от Община Тетевен са одобрени и класирани в рамките на националната кампания „Чиста околна среда – 2021“, на тема „Обичам природата – и аз участвам“. Конкурсът се организира от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС) към МОСВ. В кампанията общини и кметства могат да кандидатстват за финансиране на проекти до 10 000 лв. с ДДС, a училища, детски градини и ЦПРЛ/ОДК могат да се състезават за проекти до 5 000 лв. с ДДС.

От одобрените проекти един е на Община Тетевен, три са на кметствата, три са на детски градини и един на училище. До 10 хил. лв. ще получат проектите: „Създаване на зона за отдих и монтиране на детски съоръжения за игра на открито в гр. Тетевен“ (9996,24 лв.); „Създаване на зона за отдих в УПИ VІ, кв. 45 в с. Голям извор, общ. Тетевен“ (9 984,00 лв.); „За чиста околна среда в село Дивчовото, Община Тетевен“ (9 999,74 лв.) и „Чиста природа в с. Български извор, общ. Тетевен, обл. Ловеч“ (9 300,00 лв.).

Реализацията им предвижда да се създадат места за отмора, физически занимания и социални контакти на малки и големи, ще се озеленят и модернизират зони за отдих, ще се създадат спортни площадки за най-малките.

С до 5 хил. лв. ще бъдат финансирани: ДГ „Слънце“, с. Градежница, с проект: „Еко – занималня на открито – здраве и красота с природата – ръка за ръка“ (4 994.00 лв.); ДГ „Здравец“, с. Галата, с проект: „Уча и играя на открито“ (5 000 лв.); СУ „Георги Бенковски“, гр. Тетевен, с проект: „Обичам природата и аз участвам“ (4 994,00 лв.) и ДГ „Незабравка“, гр. Тетевен, с проект: „Да се учим и играем на открито“ (4 946,80 лв.).

С реализирането на проектите в детските заведения и училището ще бъдат създадени зелени занимални на открито и пространства за игри на децата и възпитанието им в любов към природата.

Целта на кампанията „Чиста околна среда – 2021г.“ е да изгради обществено отношение по въпросите, свързани с опазването на околната среда, да повиши екологичната култура и загрижеността към мястото, в което живеем.  Дейностите, които се финансират по Националната кампания „Чиста околна среда – 2021 г.” са за реновиране и/или създаване на нови паркови пространства, залесяване и засаждане на почистени площи, създаване и възстановяване на зони за отдих, ремонтиране на детски и спортни съоръжения и други. Целта е с това да се постигне повишаване на екологичното самосъзнание, формиране на позитивна нагласа към природата, затвърждаване на умения и желание за опазване на околната среда.

Реклама

Въвеждат нови мерки в област Ловеч заради ръста на новозаразени с COVID-19

Към 15.03.2021 г. регистрираната 14 дневна заболяемост от COVID-19 в област Ловеч е 315,8 на 100 хиляди население. От месец февруари до момента е изявена тенденция за постепенно нарастване. На заседание на Областният щаб за борба с Ковид-19, проведено на 11.03.2021 г. са обсъдени евентуалните противоепидемични мерки, в случай че заболеваемостта през седмицата надхвърли 300 на 100 000 заболели, което от 13 март вече е факт.

Изготвена е заповед за въвеждане на допълнителни противоепидемични мерки, която е изпратена за съгласуване по процедура с Главния държавен здравен инспектор. След съгласуването й ще бъде публикувана на интернет страницата на РЗИ-Ловеч.

Част от мерките, които влизат в сила от 17 март, са преустановяване на мероприятия на закрито и открито /пазари, тържища, изложения, събори, празници, панаири и др./, с изключение на фермерските пазари. Пазаруването във всички големи търговски обекти ще се извършва задължително с количка. Всички заведения за хранене и развлечения ще работят до 22.00 часа, като се забранява „живата музика“ и DJ.

Няма да се допускат посещения на малолетни и непълнолетни лица в молове, кафенета, ресторанти и развлекателни заведения без родител/попечител.

Според новите мерки, фолклорни, танцови, певчески, театрални и други самодейни формации и групи ще трябва да преустановят репетиции и изяви, спират се и посещенията в залите за групови занимания към фитнес центрове и всички зали за групови занимания по йога, пилатес, аеробика и др.

Преустановява се дейността на пенсионерските клубове и клубовете на инвалида, както и посещението на игрални зали и казина. Всички масови събития като предизборни срещи ще трябва да се провеждат на открито, с маски и спазване на дистанция.

Допълнителните противоепидемични мерки ще влязат в сила от 00,00 часа на 17 март 2021 г. и ще са в сила до 04.04.2021 г.

Реклама

АПИ: Шофьорите да тръгват с автомобили, подготвени за зимни условия

Във връзка с очакваното застудяване и преминаването на дъжда в сняг, Агенция “Пътна инфраструктура” апелира шофьорите да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със съобразена скорост, да спазват дистанция и да не предприемат рискови изпреварвания.

Утре в 12 области – Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Перник, София-град, Софийска, Пловдив, Пазарджик и Благоевград, е определен жълт код за потенциално опасно време за силен вятър, като за областите Перник, София-град и Софийска предупреждението е снежната покривка да достигне 10 см.

Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат обработка на настилките срещу хлъзгавост и заледяване. Машините на пътноподдържащите фирми са в пълна мобилизация за снегопочистване на републиканските пътища. По опорните пунктове има инертни материали – сол, пясък, калциев двухлорид.

За повишаване безопасността на движение, ако метеорологичните условия го изискват, е възможно затваряне на определени участъци за почистване и обработване на настилките с химически вещества и инертни материали. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.

Реклама

10 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 14 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 10 нови положителни случая за COVID-19, от които 2-ма са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 2 случая

  • мъж на 69 г. от с. Александрово
  • жена на 67 г. от гр.Ловеч

За община Троян – 1 случай

  • дете на 4 г. от с. Бели Осъм

За община Тетевен – 2 случая

  • мъж на 84 г. от гр. Тетевен
  • мъж 86 г. от с. Бабинци

За община Луковит – 3 случая

  • жена на  59 г. от с. Карлуково
  • жена на 74 г. от с. Дерманци
  • мъж на 86 г. от с. Бабинци

За община Летница – 2 случая

  • жена на 67 г. от с. Крушуна
  • мъж на 48 г. от с. Горско Сливово

Няма установени семейни огнища, новодиагностицираните нямат епидемична връзка. Няма новодиагностицирани учители и ученици, новодиагностицирана е мед. сестра от ДПБ г. Карлуково.

Новодиагностицираното дете от с. Бели Осъм е посещавало детска градина до 12 март – групата ще бъде карантинирана.

Всички контактни лица са карантинирани.

Към 10,00 часа на 15 март 2021г. общо диагностицираните случаи в областта са 3257. Активните случаи са 442, от които 309 на домашна изолация и лечение и 133 хоспитализирани. Починалите лица са 185. Излекуваните лица са 2630. Под карантина са 670 лица.

За изминалото денонощие е починала жена на 82 г. от гр. Тетевен с придружаващи сърдечно заболяване и хронично неврологично заболяване

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
19.6 ° C
19.6 °
19.6 °
83 %
1.9kmh
2 %
чт
19 °
пт
31 °
сб
30 °
нд
29 °
пн
31 °