На 14 март около 12.40ч. в РС ПБЗН-Тетевен е получен сигнал за пожар в стопанска постройка, в местността Лъчките. Огънят е унищожил постройката и около 1 тон фураж, а благодарение намесата на огнеборците са спасени съседна сграда и куче. Причините за произшествието се разследват от РУ-Тетевен.
33-годишен е задържан за шофиране с 2,46 промила
33-годишен от Тетевен е задържан за срок до 24 часа в местното районно управление на МВР, след като на 13 март около 22.44ч. при управление на лек автомобил в с. Бабинци е спрян за полицейска проверка, при която е установено, че шофира след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,46 промила.
По случая е образувано бързо производство и работата продължава.
Кметът на Тетевен посети изложбата на тетевенската художничка – Моника Матева
Кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева бе сред гостите при откриването на първата самостоятелна изложба на художничката Моника Матева. Събитието се състоя на 13 март в Галерията на НЧ „Съгласие“ – гр. Тетевен, като бяха спазени всички противоепидемични мерки. Сред гостите бяха зам.-кметът Борис Врабевски и председателят на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева.
Поздравления за това, което правиш. Всички картини са изключително красиви и с внимание към детайла. Продължавай смело напред, бяха думите на д-р Бояджиева към Моника преди да й връчи грамота и цвете. Тя подчерта, че е изключително радостна от факта, че млади хора остават тук – в родния си град, за да работят и творят.
Моника получи поздрави и от председателя на ОбС – Тетевен – Мария Стойчева, която й връчи плакет, като признание към нейния труд.
Целта на изложбата е да популяризира богатата история на родния ми край чрез пресъздаване на емблематични културно – исторически паметници върху платно и представянето им на широката публика, коментира художничката.
Сред експонатите можеха да се видят – църквата „Св. Всех Святих“, гр. Тетевен, Хаджииванова къща – гр. Тетевен, Къща-музей „Васил Левски“, с. Голям извор, Бобевска къща, гр. Тетевен и др.
Картините са част от проекта, който изпълнява Моника – „С четки и бои из културно – историческото наследство на тетевенския край“ по програма „Творчески инициативи“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“. Той има за цел привличане на вниманието на подрастващото поколение, като съдържанието ще бъде поднесено по забавно-образователен начин чрез инструментите на съвременните технологии и социалните мрежи.
Желаещите да разгледат експозицията ще могат да направят това всеки делничен ден от 15 до 20 март – от 17.00ч. до 18.00ч.
Акция “Жълти стотинки” – „Деца помагат на деца“
В благотворителна кампания “Жълти стотинки” вече 12 години „Деца помагат на деца“. Инициативата оползотворява по хуманен начин привидно безполезните стотинки в портмонето на българина. До този момент в страната са събрани над 345.000лв, с които се закупува медицинска техника, необходима за лечението на деца.
Едноименната операция събира жълти стотинки на стойност 0,01 лв., 0,02 лв. и 0,05 лв., които понастоящем са предвидени за отделенията по педиатрия и неонатология на МБАЛ „Д-р Стамен Илиев“ АД в Монтана. Най-необходимото оборудване монтанската болница е транспортен кувьоз и целта тази година е да се съберат 63 216 лв. Тяхната кампания била планирано да приключи през декември, но поради нарастващите случаи на Covid-19 удължат срока.
Всеки, който желае да помогне с налични жълти стотинки, може да го направи на определените за това стационарни пунктове в страната:
Д-р Мадлена Бояджиева: Реконструкцията на водопроводната инфраструктура е най-важният приоритет за града и селата
Измина една трудна година, която беше изпълнена с редица предизвикателства. Пандемията COVID-19 засегна голям брой хора, разруши и постави на изпитание икономиките, здравните и социалните системи на много страни, включително и на нашата. Въпреки това, годината беше успешна, защото реализирахме редица проекти, които превърнаха община Тетевен в едно по-благоприятно място за живеене. Това каза кметът на Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева пред Общинския съвет при представянето на отчета на Програмата за управление на Община Тетевен за 2020 г.
През тази година ни предстои още повече работа, защото въпреки всичко, което направихме, стоят още много въпроси за разрешаване, отлагани години наред, подчерта д-р Бояджиева.
По думите на кмета, през първата година от втория мандат е наблегнато предимно на проектирането на различни по значимост проекти, за да могат да се реализират те през следващите години.
ИЗГРАЖДАНЕ НА СЪВРЕМЕННА ИНФРАСТРУКТУРА
През 2020 г. е изготвен проект за „Реконструкция на улица „Иван Вазов“ и превръщането му в пешеходна зона (от ЦКБ до градинката при А1)“ в гр. Тетевен. Изпълнението му предстои през 2021 г.
Завършен бе и проект „Рехабилитация на участък на общински път LOV 1116 Тетевен, кв. Полатен – III-358 – Голям извор до кръстовището с път – /I-3/ „Ябланица – Джурово“. Строежът е въведен в експлоатация, за което е издадено Разрешение за ползване. Проектът се осъществи от Община Тетевен с европейско финансиране.
В процес на приключване е европейският проект за ремонт на улици: „Рехабилитация на общинска улична мрежа в сервитутното очертание на гр. Тетевен: ул. „Иван Вазов”, гр. Тетевен; ул. „Здравец” – гр. Тетевен; ул. „Вит” – кв. Полатен, гр. Тетевен; ул. „Даковото” – с. Рибарица, Община Тетевен: ул. „Васил Левски” – с. Галата, Община Тетевен“, финансиран по договор с Държавен фонд ,,Земеделие“.
През изминалата година се работеше и по подобряване на състоянието на републиканската пътна мрежа на територията на община, чрез взаимодействие с компетентните държавни органи. Бе даден стартът на ремонт на пътното платно на републикански път III-358 „Шипково – Рибарица“. Обектът се изпълнява от Областно пътно управление – Ловеч, а строително-монтажните работи ще продължат и през 2021 г. Успоредно с този ремонт Община Тетевен ще изгради и участъци с тротоарна настилка в границите на село Рибарица, което ще се осъществи с отпуснати средства от правителството/ПМС 165/2018 г./.
Поетапно бе възстановена, изграждана и обновена уличната мрежа в почти всички населени места на общината. В инвестиционната програма за 2020 г. за основен и текущ ремонт на уличната настилка бяха изпълнени обекти в гр. Тетевен, с. Рибарица, с. Гложене, с. Черни Вит, с. Дивчовото, с. Български извор, с. Малка Желязна и с. Васильово (подробности вижте тук).
На територията на общината бяха изградени подпорни стени и почистени речни корита като превенция от наводнения и свлачища. Със собствени финансови средства са изпълнени строително-монтажни работи по укрепване на подпорна стена на ул. „Кривина“ № 4, с. Голям извор и подпорна стена между реката и площадното пространство пред кметството в с. Градежница. Направено бе и укрепване на улица „Иглика“ в мах. Асен, с. Гложене и на част от улица „Христо Ботев“ в с. Черни Вит“. Също така бе възстановен мостът към м. Равнище в с. Глогово и беше укрепен мостът за кв. „Обединение“ в гр. Тетевен.
Бяха предприети действия за подобряване ефективността на уличното осветление чрез поетапната му подмяна. Изпълнени бяха дейностите по обект: „Изграждане на улично осветление по ул. „Христо Ботев“ (от сградата на полицията до кръстовището с моста за Кооперативния пазар).
Подобри се енергийната ефективност и се обновиха общинските сгради (училища, детски градини, читалища и др.) чрез използване възможностите за финансиране с европейски и други средства. Тук попада: изпълнение на енергоефективни мерки с гарантиран резултат (ЕСКО) на сграда Детска градина „Слънце“ – с. Градежница. За обекта е издадено разрешение за строеж и е проведена процедура за избор на изпълнител. Извършен е частичен ремонт на покрива на изнесената група от ДГ „Васил Левски“ в с. Гложене и др.
През 2020 г. бе възложено и изпълнението на обект: “Изграждане на ограда, алеи и тераси за разширението на гробищен парк – Тетевен“. Предвижда се строително монтажните работи да приключат през 2021г.
В с. Бабинци беше изградена нова детска площадка. Бе осъществен текущ ремонт на оградата на детската площадка кв. Полатен, като е поставено ново комбинирано детско съоръжение за игра.
Община Тетевен осигури безплатен интернет достъп посредством Wi-Fi зони в ключови райони – 6 в Тетевен и 1 в Рибарица. Това стана възможно чрез спечелен проект по инициативата „WiFi4EU“ на Европейската комисия.
Реконструкцията на водопроводната инфраструктура е най-важният приоритет за града и селата, а Община Тетевен прави всичко необходимо за продължаване на поетапното разрешаване на проблема. С Писмо до МРРБ и Областния управител на Ловеч от 2020 г., д-р Мадлена Бояджиева е входирала и подробна докладна записка относно състоянието на водоснабдителната мрежа във всяко населено място в община Тетевен. Описани са неотложните мерки и обекти, за които е необходима финансова подкрепа за обновяване на инфраструктурата и подобряване на питейно-битовото водоснабдяване.
През миналата година към МРРБ и Министерство на финансите /МФ/ са входирани и искания за финансово подпомагане за изготвяне на инвестиционен проект за: Основен ремонт и реконструкция на магистрален водопровод Рибарица – Тетевен и изграждане на централен напорен водоем на гр. Тетевен, както и за хидроложко проучване за допълнителни водоизточници в с. Глогово.
В резултат на съвместната работа на Общината и „ВиК“ АД – гр. Ловеч, през 2020 г. са реализирани: Частична подмяна на водопровод по ул. „Симеон Куманов“ в гр. Тетевен, като са подменени 310 лин. м. водопровод. Извършен е основен ремонт на водопровода по ул. „Васил Левски“ в с. Галата – обектът е финансиран от Община Тетевен, като са подменени около 850 лин. м. водопроводна мрежа.
Изготвен е и одобрен инвестиционен проект за обект: „Реконструкция на водопроводна мрежа в обхвата на: ул. „Димитър Благоев“, ул. „Христо и Калин Цакови“, ул. „Александър Стамболийски“, ул. „Братя Хаджи Иванови“, ул. „Васил Йонков“, ул. „Иван Туйков“, ул. „Илия Темелски“, ул. „Кардан“, ул. „Михайл Койчев“, ул. „Нейо Крачунов“, ул. „Тома Васильов“, ул. „Трескавец“ и част от ул. „Чаира“. Внесено е искане за финансиране в ПУДООС към Министерството на околната среда и водите.
Община Тетевен получи целеви средства с Постановление № 165 от 2018г. на Министерски съвет за изграждане на напорен резервоар от 100 куб. м. в с. Глогово и напорен резервоар от 200 куб. м. в с. Галата в размер на 300 000 лв. Предстои изпълнението им през 2021 г.
През 2020 г. са изпълнени дейности по текущ ремонт на съществуващ резервоар и монтаж на дозатор за хлориране в с. Градежница; Доставка на надземен вертикален безшевен полиетиленов резервоар 10 000 литра в с. Глогово; Текущ ремонт на улична канализация, гр. Тетевен и ремонт на линейни отводнители при кръстовището в м. Брязово и ул. „Даковото“ в с. Рибарица.
Подробна информация може да видите – ТУК.
Настоящата статия за отчета на Програмата за управление на Община Тетевен за 2020 г. обхваща само раздел: Изграждане на съвременна инфраструктура.
30 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
На 11 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 30 нови положителни случая за COVID-19, от които 8 са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:
За община Ловеч – 15 случая
- дете на 12 г. от с. Слатина
- 8 жени на възраст от 34 до 82 г. от гр.Ловеч
- 6 мъже на възраст от 28 до 86 г. от гр.Ловеч
За община Троян – 4 случая
- жена на 71 г. от гр.Троян
- 3-ма мъже на 66, 71 и 88 г. от гр. Троян
За община Тетевен – 5 случая
- 3-ма мъже на 53, 58 и 60 г. от гр. Тетевен
- 2 жени на 48 и 77 г. от гр. Тетевен
За община Луковит – 4 случая
- 2 жени по на 54 г. от гр. Луковит
- мъж на 66 г. от гр. Луковит
- мъж на 53 г. от с. Румянцево
За община Априлци – 1 случай
- мъж на 54 г. от гр. Априлци
За община Летница – 1 случай
- мъж на 53 г. от с. Крушуна
Установено е 1 семейно огнище с 1 положително лице, останалите нямат епидемична връзка. Няма новодиагностицирани медицински лица, новодиагностициран е учител от гр. Тетевен-последно на работа на 8-ми март, няма да бъдат предприемани мерки.
Диагностициран е ученик в VI клас от гр. Ловеч, паралелката ще бъде поставена под карантина за 10 дни.
Всички контактни лица са карантинирани.
Към 10,00 часа на 12 март 2021г. общо диагностицираните случаи в областта са 3178. Активните случаи са 416, от които 306 на домашна изолация и лечение и 110 хоспитализирани. Починалите лица са 179. Излекуваните лица са 2583. Под карантина са 643 лица.
За изминалото денонощие са починали:
- жена на 78 г. от гр. Ловеч с придружаващи сърдечно заболяване и диабет
- жена на 68 г. от с. Малиново без придружаващи заболявания
- мъж на 81 г. от гр. Угърчин с придружаващи сърдечно заболяване и хронично бъбречно заболяване.
Бе проведена специализирана полицейска операция
Вчера, 11 март, на територията обслужвана от РУ Тетевен е проведена специализирана полицейска операция, с участието на служители от местното районно управление на МВР и от ЗЖУ-Плевен.
В рамките на предприетите действия полицейските служители са извършили проверка на 161 МПС и 194 лица, като за установени нарушения са съставили 33 глоба по фиш и 5 акта.
При преминаване на границата на 300 на 100 000 заболели ще се предприемат допълнителни противоепидемични мерки в област Ловеч
Към 11 март регистрираната 14-дневна заболяемост от COVID-19 в област Ловеч е 280 на 100 000 население. Това стана ясно на проведено днес присъствено заседание на Областния кризисен щаб по здравеопазване, свикано от вр. изп. дл. Областен управител Нели Митева.
От РЗИ – Ловеч информираха още, че от месец февруари до момента е изявена тенденция за постепенно нарастване: в периода 15.02.-21.02 заболяемостта е 120,7 на 100 000 население и седмичен ръст спрямо седмица 6 от 27%; от 22.02.-28.02 вече имаме заболяемост 197,4 на 100 000 и седмичен ръст от 44, 8% спрямо предходната седмица. От 1 до 7 март заболяемостта вече е 265,2 на 100 000 и ръст за седмицата 7,7%.
Диагностицираните и активни случаи в област Ловеч са 414, от които 302 са в домашна изолация и лечение и 112 са хоспитализирани в лечебни заведения за болнична помощ. Отчетлива е тенденцията за хоспитализираната заболяемост, акцентираха от РЗИ. Разпределението на болните по общини е, както следва:
Община Априлци – един заболял;
Община Летница – 18 заболели;
Община Ловеч – 153;
Община Луковит – 103;
Община Тетевен – 39;
Община Троян – 78;
Община Угърчин – 10 и
Община Ябланица – 12 заболели.
Общо диагностицираните случаи в областта са 3154, излекуваните са 2563, което представлява 81% от случаите. Починалите лица са 177, или 5,6% от всички потвърдени случаи.
По време на работното заседание бяха обсъдени и се постигна консенсус по допълнителни противоепидемични мерки, които ще се въведат при преминаване на 300 на 100 000 заболели. Предвижда се да преустанови провеждането на мероприятия на закрито и открито /пазари, тържища, изложения, събори, празници, панаири и др./, като изключение ще се допуска само за фермерските пазари при спазване на дистанция от не по-малко от 2 м между щандовете, задължително носене на маски от търговците и клиентите и контрол за спазване еднопосочността на движение;
Пазаруването във всички търговски обекти тип „супермаркет“ и „хипермаркет“ да се извършва задължително с количка, предоставена от съответния търговец. Броят на количките да бъде редуциран с цел спазване на физическа дистанция между посетителите от най-малко 1.5 м., собствениците и ползвателите на търговските обекти да организират пропускателен режим и да контролират спазването на мярката.
Във всички заведения за хранене и развлечения (ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и други) ще се въведе работно време до 22.00 часа използване на не повече от 50% от капацитета им и спазване на отстояние от 1,5 метра между облегалките на столове на две съседни маси с не повече от шест човека на маса, носене на защитни маски от персонала, дезинфекция на съответните маса и столове след всеки посетител и да не се допуска струпване на хора между масите, както е забрана на жива музика и DJ. Няма да се допускат посещения на малолетни и непълнолетни лица в молове, кафенета, ресторанти и развлекателни заведения без родител/попечител.
Ако заболеваемостта нарасне фолклорни, танцови, певчески, театрални и други самодейни формации и групи ще трябва да преустановят провеждането на репетиции и изяви. Ще се преустановяват и посещенията в залите за групови занимания към фитнес центрове и всички зали за групови занимания по йога, пилатес, аеробика и др. подобни.
Ще се преустанови дейността на пенсионерските клубове и клубовете на инвалида, както и посещението на игрални зали и казина. Всички масови събития като предизборни срещи ще трябва да провеждат на открито, с маски и спазване на дистанция.
Тези и други мерки ще се въведат при необходимост със заповед на директора на РЗИ-Ловеч.
38 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
На 10 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 38 нови положителни случая за COVID-19, от които 24 са хоспитализирани. Разпределени са, както следва:
За община Ловеч – 20 случая
- 9 мъже на възраст от 43 до 76 г. от гр.Ловеч
- 7 жени на възраст от 45 до 78 г. от гр.Ловеч
- мъж на 75 г. от с. Малиново
- жена на 69 г. от с. Малиново
- мъж на 73 г. от с. Пресяка
- жена на 70 г. от с. Пресяка
За община Троян – 9 случая
- седем жени на възраст от 37 до 82 г. от гр.Троян
- мъж на 73 г. от гр. Троян
- мъж на 73 г. от с. Чифлик
За община Луковит – 5 случая
- жена на 23 г. от гр. Луковит
- мъж на 53 г. от гр. Луковит
- жена на 43 г. от с. Дъбен
- мъж на 87 г. от с. Ъглен
- мъж на 34 г. от с. Дерманци
За община Летница – 3 случая
- жена на 66 г. от гр. Летница
- двама мъже на 29 и 73 г. от гр. Летница
За община Угърчин – 1 случай
- мъж на 75 г. от с. Голец
Установени са 8 семейни огнища с 12 положителни лица, останалите нямат епидемична връзка. Няма новодиагностицирани медицински лица и учители.
Всички контактни лица са карантинирани.
Към 10,00 часа на 11 март 2021г. общо диагностицираните случаи в областта са 3154. Активните случаи са 414, от които 302 на домашна изолация и лечение и 112 хоспитализирани. Починалите лица са 177. Излекуваните лица са 2563. Под карантина са 654 лица.
За изминалото денонощие е починал мъж на 73 г. от с. Пресяка, няма данни за придружаващи заболявания.
30-годишен от Тетевен е задържан за шофиране след употреба на наркотици
30-годишен от Тетевен е задържан за срок до 24 часа в местното районно управление, след като на 10 март около 15.45ч. при управление на лек автомобил е спрян за полицейска проверка, при която с помощта на техническо средство е установено, че управлява след употреба на амфетамин и метамфетамин.
По случая е образувано бързо производство и работата продължава.


















