петък, юни 26, 2026

13 нерегламентирани сметища са почистени през 2020 г. – това отбеляза д-р Бояджиева в годишния си отчет

На провелата се на 18 февруари сесия на Общински съвет – Тетевен, бе приет Годишния отчет по изпълнението на Програмата за управление на Община Тетевен за мандат 2019 г.- 2023 г., за 2020 г. В него кметът на Общината – д-р Мадлена Бояджиева представи извършените дейности, свързани с подобряване на инфраструктурата, политиките за по-добро образование, предприетите мерки относно COVID-19, туризма и др.

В него д-р Бояджиева обръща внимание и на дейностите, свързани със създаването на чиста благоприятна околна среда. През 2020 г. са почистени 13 нерегламентирани сметища – гр. Тетевен – 4 броя, с. Гложене – 5 броя , с. Български извор – 3 броя и с. Галата – 1 брой. През април Община Тетевен организира и проведе пролетно почистване на замърсени терени – общински пътища, крайпътни обекти, туристически обекти и маршрути. Участие взеха 50 служители от администрацията.

Освен служителите от отдел ,,Европейски програми, проекти и околна среда“, ангажирани с контрола, работата и проблемите, свързани с опазването на околната среда са и служителите от създаденото ново звено ,,Общински инспекторат“. От месец май до края на 2020 г. общинският инспекторат е извършил 143 контролни проверки на дейностите по сметосъбиране и поддържането на чистотата. В резултат на проверките на фирмата, извършваща събирането и транспортирането на битовите отпадъци, са наложени санкции в размер на 4 310 лв.

През 2020 г. бе реализиран и един дългоочакван проект „Закриване и рекултивация на старо депо за битови отпадъци на Община Тетевен, Област Ловеч“. Проектът е на стойност 1 149 520.39 лв. с ДДС. През ноември изпълнението бе прието от комисия и приключи техническата рекултивация на старото депо за битови отпадъци в село Гложене. След нея предстои биологична, която ще продължи три години и включва засяване на тревните семена и грижи за поддържане на растителността. Теренът на старото депо ще се рекултивира за начин на трайно ползване пасище – мера.

Стремежът на ръководството на Община Тетевен е да опазва чистотата в населените места и да намали отпадъците, които се депонират на регионалните депа, чрез въвеждане на съвременни, европейски практики за събиране на отпадъците. В тази връзка бе разработен проект „Изграждане на системи за разделно събиране и оползотворяване на зелените и биоразградими отпадъци и на строителните отпадъци, генерирани на територията на община Тетевен, включително на площадка за разделно събиране в ПИ 15165.104.8 по КК и КР на с. Гложене, Община Тетевен“. Необходимостта от разработване на такъв проект е нормативно обоснована от изискванията на Закона за управление на отпадъците (ЗУО) и подзаконовите нормативни актове към него.

Реклама

Продължават мерките на държавата за подкрепа на бизнеса и гражданите в засегнатите сектори

Продължава подкрепата за бизнеса и гражданите в засегнатите от противоепидемичните мерки сектори и икономически дейности. По мярката 60/40 в Ловешка област още 51 работодатели са подкрепени за запазване на заетостта на 1540 работници и служители – за периода януари – март т. г. По мярката за миналата година са подпомогнати 250 работодатели за запазване на 4448 работници и служители.

Документи за кандидатстване в Бюрото по труда се приемат до 16 април, работодатели, които са одобрени за участие през предходния период, може да удължат срока за получаване на финансовата подкрепа.

От началото на годината до края на февруари 131 работодатели от областта са одобрени за 634 наети и осигурявани от тях работници и служители да получат компенсации за периода на неплатен отпуск през ноември и декември м. г. и януари т. г. по проекта „Запази ме“.

Мерки ще продължат до юни.

Реклама

Старши комисар Дончо Манов е новият директор на ОДМВР-Ловеч

Старши комисар Дончо Манов (в средата)

Със заповед на министъра на вътрешните работи от 10 март 2021 год., Дончо Манов е временно преназначен на длъжност Директор II степен на ОД МВР-Ловеч, със специфично наименование „старши комисар“.

Той бе представен днес от зам.-главния секретар на МВР – главен комисар Стоян Темелакиев.

От името на ръководството на МВР – главен комисар Темелакиев благодари на Цветозар Цанков за отговорността, която е поел в последните дни, да ръководи ОД МВР-Ловеч и му пожела с опита и експертността си да продължава да работи за доброто име на ОДМВР-Ловеч.

Старши комисар Дончо Манов се обърна към състава, с пожелание за екипна работа и постигане на отлични резултати от ОД МВР-Ловеч в борбата с престъпността.

Дончо Русев Манов е роден през 1975 год. в Ловеч. Средно образование е завършил в родния си град, а висше в Технически университет-гр. Габрово и в  СА „Димитър Апостолов Ценов“ гр. Свищов, специалност „Финансов мениджмънт“. Семеен, с две деца.

Преминал е през специализирани курсове към Международна правоприлагаща академия – ILEA – през 2009 г. в Будапеща – Унгария.

Работа в системата на МВР е започнал през януари 2000 год., като мл. разузнавач в сектор „Криминална полиция“ в РУ Ловеч.  А от 2005 год. до момента  е работил  в сектор „Борба с организираната престъпност“.

Реклама

33 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 09 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 33 нови положителни случая за COVID-19, от които 7 хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 10 случая

  • шестима мъже на възраст от 24 до 58 г. от гр.Ловеч
  • три жени на възраст 39, 59  и 62 г. от гр.Ловеч
  • дете на 15 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 3 случая

  • жена на  60 г. от гр.Троян
  • мъж  на  48 г. от гр. Троян
  • дете на 15 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 4 случая

  • три жени на 45, 60, 60 г. от гр. Тетевен
  • жена на 69 г. от с. Бабинци

За община Луковит – 10 случая

  • две жени на 58 и 67 г. от гр. Луковит
  • жена  на  45 г. от с. Бежаново
  • жена  на  19 г. от с. Румянцево
  • две жени на 39 и 76 г. от с. Дерманци
  • двама мъже  на  45 и 71 г. от с. Карлуково
  • жена  на  73 г. от с. Карлуково
  • мъж на 66 г. от с. Торос

За община Летница – 4 случая

  • две жени на 55 и 69 г. от гр. Летница
  • мъж на 47 г. от гр. Летница
  • мъж на 56 г. от с. Крушуна

За община Ябланица – 2 случая

  • мъж на 81 г. от гр. Угърчин
  • мъж на 43 г. от с. Златна Панега

Установено е едно семейно огнища с двама души, останалите нямат епидемична връзка. Новодиагностициран е лекар от гр. Тетевен и санитар от МБАЛ Луковит, новодиагностицирани е учител от гр. Тетевен, карантиниран по рано като контактно лице.

Диагностицирани двама ученици от Ловеч и Троян, не се налага прилагане на допълнителни мерки.

Всички контактни лица са карантинирани.

Към 11,00 часа на 10 март 2021г. общо диагностицираните случаи в областта са 3105. Активните случаи са 389, от които 292 на домашна изолация и лечение и 97 хоспитализирани. Починалите лица са 176. Излекуваните лица са 2540. Под карантина са 658 лица.

За изминалото денонощие са починали: мъж на 62 г. от гр.Ловеч и мъж на 67 г. от с. Дерманци с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

Премиерът Борисов: С над 1 милиард лева са подпомогнати българските пенсионери по време на пандемията

Правителството осигури 105 милиона лева за изплащането на добавката от 50 лева за месец април за всички пенсионери у нас

„С над 1 милиард лева са подпомогнати българските пенсионери по време на пандемията, причинена от коронавируса“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание, на което кабинетът осигури 105 млн. лева за изплащането на добавката от 50 лева към пенсиите за месец април на всички пенсионери, независимо от размера на техните пенсии. Средствата са осигурени за сметка на преструктуриране на разходите и трансферите по централния бюджет.

„Над 2 100 000 пенсионери получават добавката от 50 лева, която изплащаме от август м. г. Но и преди това правителството е подкрепяло пенсионерите и за Великден, и за Коледа като за целта се осигуряваха по 50 милиона лева“, припомни премиерът Борисов. Министър-председателят бе категоричен, че стриктно спазваната в последните години финансова дисциплина и доброто функциониране на пенсионната система позволяват днес – във времето на пандемията, пенсионерите, които са сред най-уязвимите, да бъдат активно подкрепяни от правителството.

„През месец април ще изплатим и по 120 лева на 392 000 пенсионери, които имат пенсия между 300,01 лв. и 396 лв., както е заложено в Закона за бюджета на държавното обществено осигуряване“, добави министърът на труда и социалната политика Деница Сачева в хода на правителственото заседание.

Премиерът Борисов отбеляза също, че поддържаният нисък дефицит у нас и фактът, че България е втората държава по най-нисък външен дълг в ЕС след Естония, гарантират още осигуряването на средства както за изграждането и ремонти на църкви, манастири, джамии, но и за антикризисните мерки за нуждаещи се групи като културните дейци, както и за всички общини в България.

Реклама

164 машини са обработвали републиканските пътища през нощта

164 машини са обработвали пътищата от републиканската пътна мрежа през нощта, за да се осигури безопасно пътуване на шофьорите. Снегопочистващата техника на пътноподдържащите фирми е в 24-часов работен режим. Съоръженията и настилките се обработват срещу заледяване и хлъзгавост.

Днес в 22 области в страната – Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Шумен, Добрич, Варна, Перник, София-град, Софийска, Пловдив, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик и Смолян, е определен жълт код за потенциално опасно време със значителни валежи от дъжд и сняг.

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със скорост, съобразена с пътните условия, да спазват дистанция, да не предприемат рискови маневри, както и изпреварване на снегопочистващата техника. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.

За повишаване безопасността на движение при необходимост ще се затварят отделни участъци за обработване на настилките с химически вещества и инертни материали, а там, където се налага заради силния вятър и снегонавявания, е възможно трафикът да се спира изцяло до подобряване на метеорологичните условия и почистването на пътя.

Реклама

24-годишен от Глогово е задържан за шофиране без книжка

24-годишен от с.Глогово е задържан в РУ Тетевен, след като на 09 март около 12.30ч. е установен да управлява лек автомобил в селото без да притежава свидетелство за правоуправление.

При проверка полицаите от местното районно  управление са констатирали, че превозното средство е и с поставени регистрационни табели, които са издадени за друго МПС. По случая е образувано бързо производство и работата продължава.

Реклама

АПИ: Утре се очакват валежи от дъжд и сняг

Във връзка с метеорологичната прогноза за понижаване на температурите и очаквани снеговалежи над по-голямата част от страната, Агенция “Пътна инфраструктура” апелира шофьорите да тръгват на път с автомобили, подготвени за зимни условия, да карат със съобразена скорост, да спазват дистанция и да не предприемат рискови изпреварвания. Утре е определен жълт код за потенциално опасно време и снеговалеж в 20 области в Западна, Централна, Северна и Южна България – Видин, Монтана, Враца, Плевен, Ловеч, Габрово, Велико Търново, Русе, Търговище, Разград, Силистра, Шумен, Перник, София-град, Софийска, Пловдив, Кюстендил, Благоевград, Пазарджик, Смолян.

Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат обработка на настилките срещу хлъзгавост и заледяване. Машините на пътноподдържащите фирми са в пълна мобилизация за снегопочистване на републиканските пътища. По опорните пунктове има инертни материали – сол, пясък, калциев двухлорид.

За повишаване безопасността на движение, ако метеорологичните условия го изискват, е възможно затваряне на определени участъци за почистване и обработване на настилките с химически вещества и инертни материали. Блокирането на движението от превозни средства, които не са подготвени за зимни условия, затруднява пътуването на всички останали шофьори и работата на снегопочистващата техника.

Реклама

27 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 08 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 27 нови положителни случая за COVID-19, от които 6 хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 6 случая

  • трима мъже на 33, 47 и 68 г. от гр. Ловеч
  • жена на 71 г. гр. Ловеч
  • мъж на 49 г. от с. Радювене
  • дете на 2 г. от гр. Ловеч

За община Троян – 4 случая

  • три жени на  59, 69 и 70 г. от гр.Троян
  • мъж  на  44 г. от гр. Троян

За община Тетевен – 5 случая

  • жена на 82 г.от гр.Тетевен
  • трима мъже на 66, 72 и 83 г.от гр.Тетевен
  • жена на 75 г.от с. Рибарица

За община Луковит – 9 случая

  • жена на 68 г. от гр. Луковит
  • двама мъже на 59 и 78 г. от гр. Луковит
  • двама мъже  на  38 и 55 г. от с. Бежаново
  • жена  на  37 г. от с. Бежаново
  • жена на 54 г. от с. Дерманци
  • двама мъже  на  43 и 53 г. от с. Карлуково

За община Летница – 1 случай

  • жена на 66 г. от гр. Летница

За община Угърчин – 2 случая

  • мъж на 81 г. от гр. Угърчин
  • мъж на 45 г. от с. Орляне

Установени са две семейни огнища с по двама болни, останалите нямат епидемична връзка. Няма новодиагностицирани медицински лица и учители. Контактните лица са карантинирани. Към 11,00 часа на 09 март 2021г. общо диагностицираните случаи в областта са 3076. Активните случаи са 380, от които 289 на домашна изолация и лечение и 91 хоспитализирани. Починалите лица са 174. Излекуваните лица са 2522. Под карантина са 619 лица. Починалите са 174. За изминалото денонощие е починала жена на 73 г. от с. Александрово с придружаващи сърдечно и хронично бъбречно заболяване.

Реклама

Нели Митева поема Областна администрация като временно изпълняващ длъжността Областен управител

Директорът на дирекция Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост“ в Областна администрация Ловеч – Нели Митева, е временно изпълняващият длъжността Областен управител, считано от датата на излизане до датата на завръщане от отпуск по изискванията на Изборния кодекс на областния управител Ваня Събчева.

Това става с решение на Министерски съвет от 4 март за назначаване на временно изпълняващи длъжността областен управител на областите Враца, Добрич и Ловеч.

В решението за временно изпълняващи са назначени още Юлиян Димитров за областен на Враца и Румен Русен за областен на Добрич.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
78 %
2kmh
3 %
пт
31 °
сб
30 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
27 °