петък, юни 26, 2026

Продажбата на лични вещи в интернет е освободена от облагане

Доходите от е-търговия с наложен платеж се записват предварително в данъчната декларация

При продажба на вещи за лично ползване и такива, които не са купени с цел след това да бъдат препродадени, гражданите не дължат данък и няма нужда да декларират получените суми. В случаите, в които става дума за регулярни продажби на стоки, които очевидно не са придобити за лично ползване, а с цел търговия и печалба, гражданите дължат данък, който определят и декларират в годишната данъчна декларация за съответната година.

От 16 март 2021 г. приходната агенция пуска електронната услуга за предварително попълнени данъчни декларации за облагане доходите на физическите лица в Портала за е-услуги. В нея гражданите ще могат да видят и данните, получени в НАП от продажби в интернет с наложен платеж през 2020 г. Те ще имат ангажимента да преценят дали посочените суми от онлайн търговия са от продажби на лични вещи или от продажба на стоки, закупени или произведени с цел препродажба и осъществяване на търговска дейност. В случай че са от продажба на стоки с цел търговия и печалба, физическите лица ще трябва да ги посочат в Приложение № 2 от годишната данъчна декларация по чл. 50 от ЗДДФЛ за 2020 г., в срок до 30 юни 2021 г.

От НАП уточняват, че в случаите, в които физическото лице получава доходи от друга стопанска дейност в качеството си на земеделски стопанин,  свободна професия или занаятчийска дейност чрез продажби в интернет с наложен платеж, получените суми се декларират в Приложение № 3. При продажба на произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети, която не е свързана с извършвана от физическото лице стопанска дейност, доходите се декларират в Приложение № 5. В тези случаи, срокът за деклариране на доходите и за внасяне на дължимия данък е до 5 май 2021 г.

Повече информация за това кои доходи от търговия в Интернет се облагат може да разберете от видеото в канала на НАП в YouTube.

Реклама

Моника Матева ще открие първата си самостоятелна изложба на 13 март

Първата самостоятелна изложба на тетевенската художничка Моника Матева ще бъде открита на 13 март в Галерията на НЧ „Съгласие“ – гр. Тетевен. Поради противоепидемичните мерките, няма да има официално откриване, за да се избегне струпването на много хора по едно и също време. Желаещите да разгледат експозицията ще могат да направят това в съботния ден от 10.30ч. до 14.00ч., а също така и всеки делничен ден от 15 до 20 март – от 17.00ч. до 19.00ч.

Моника си е поставила за цел да популяризира богатата история на родния си край чрез пресъздаване на емблематични културно – исторически паметници върху платно и представянето им на широката публика.

На изложбата ще бъдат представени картини на църква „Св. Всех Святих“, гр. Тетевен, Хаджииванова къща – гр. Тетевен, Къща-музей „Васил Левски“, с. Голям извор, Бобевска къща, гр. Тетевен и др.

Творецът изпълнява проект „С четки и бои из културно – историческото наследство на тетевенския край“ по програма „Творчески инициативи“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Проектът има за цел привличане на внимание на подрастващото поколение, като съдържанието ще бъде поднесено по забавно-образователен начин чрез инструментите на съвременните технологии и социалните мрежи. В нейната фейсбук страница – Мони Матева / Moni Mateva – Art, всяка картина е представена с подробно историческо описание за конкретния паметник.

С подкрепата на Национален Фонд „Култура“

Реклама

Информационен бюлетин на ОД МВР-Ловеч

В седмицата от 01 до 07 март ловешките пътни полицаи са установили общо 43 нарушения на Закона за движение по пътищата /ЗДВП/, за които са съставили 4 акта и 39 глоби с фиш.

21-годишен жител на Троян е задържан за срок до 24 часа в местното районно управление, след като на 08 март около 11.00 часа е установен да управлява лек автомобил в града, с концентрация на алкохол в издишания въздух над 1,2 промила. По случая в РУ Троян е образувано досъдебно производство и работата продължава.

В РУ Ловеч е образувано бързо производство срещу 78-годишен мъж от Ловеч, който на 08 март около 14.00ч. е установен да управлява лек автомобил след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,52 промила. Мъжът е задържан за срок до 24 часа и работата по случая продължава.

36-годишен мъж е задържан за срок до 24 часа в РУ Ябланица по подозрение, че на 06 март е взел дебитна карта от възрастна жителка на града и е изтеглил от нея парична сума, в размер на 1600 лв. След получаване на сигнала и проведени оперативно-издирвателни мерпоприятия   от криминалисти на РУ Ябланица, лицето е установено и е предало сумата от 1100 лева. В РУ Ябланица е образувано досъдебно производство и работата по случая продължава.

Реклама

Д-р Мадлена Бояджиева връчи наградите от фотоконкурса „Зимна приказка в тетевенския балкан“

На празничния 8-ми март, кметът на Община Тетевен – д-р Мадлена Бояджиева връчи наградите от провелия се фотоконкурс „Зимна приказка в тетевенския балкан“. Тя се срещна с авторите на фотографиите, класирали се на 1-во (Александър Игнатов) и 2-ро (Деница Тодорова) място, като ги поздрави и им пожела бъдещи успехи. Наградата за 3-та позиция (София Илиева) ще бъде връчена в друг ден, поради невъзможността на участничката да присъства.

Пандемията от COVID-19 ни принуди да търсим различни начини за изяви, както и за популяризиране на града и общината. Този фотоконкурс беше изключителна възможност именно за това – да покажем колко е привлекателен и какви забележителности крие нашият край. Получихме много красиви и интересни снимки, а конкуренцията бе голяма, което пролича и при гласуването, подчерта д-р Бояджиева преди да връчи наградите.

Александър Игнатов, който спечели първото място, отбеляза, че идеята за конкурса е страхотна. Той също подкрепи тезата, че по този начин градът е бил популяризиран и голям кръг от хора са успели да видят красотата му. Г-н Игнатов предложи да бъде организиран и втори конкурс през тази година под надслов: „Пролет в Тетевен“.

Отново ще припомним фотографиите, класирали се на 1-во, 2-ро и 3-то място:

  • 1-во място – Александър Игнатов;

2-ро място – Деница Тодорова;

3-то място – София Илиева

Реклама

Планирани прекъсвания на електрозахранването на територията на община Тетевен

Планирани прекъсвания на електрозахранването на територията на община Тетевен за периода 08-12.03.2021 г.:

На 08.03.2021 г. /13:30 – 15:30 ч./   На 09.03.2021 г. /13:30 – 15:30 ч./   На 10.03.2021 г. /13:30 – 15:30 ч./   На 11.03.2021 г. /13:30 – 15:30 ч./   На 12.03.2021 г. /13:30 – 15:30 ч./ – Тетевен: Боровец 9, 8, 33, 3, 6, 19, 1, 27, 10, 4, 11, 12, 31, 17, 15a, 2, 25, 13, 29, 23, 2а, 14, Воловийте 12, Люляк 1, Пенка Михайлова 2, 17, 26, 1, 12, 4, 16, 2 Уо на ТП8 Пожарната, 11, 23, 14, 35, 5, 20, 29, 21, 13, 25, 18, 7, 3, 8а, 30, 37, 31, 9, 24, 34, 28, 15, 22, 6, 19, 27, Равни Камък 20, 18

На 09.03.2021 г. /13:31 – 15:30 ч./ – Градежница: Асен Стипцов 13, 5, 7, 3, 9, 11, 1, Иван Вазов 69, 40, 41, 27, 17, 38, 54, 25, 52, 57, 51, 26, 11, 18, 59, 55, 7, 62, 8, 35, 70, 46, 36, 75, 5, 92, 9, 49, 44, 12, 73, 23, 22, 66, 27а, 56, 74, 65, 88, 34, 24, 39, 78, 45, 94, 3, 60, 48, 80, 77, 19, 67, 76, 14, 53, 71, 86, 6, 72, 13, 10, 21, 37, 50, 28, 4, 84, 29, 42, 58, Косовец 42, 30, 32, 12, 16, 6, 14, 34, 5, 11, 17, 2, 4, Люляк 9, 46, 58, 52, 44, 55, 48, 11, 60, 62, 50, 64, 54, 56, 40, Сава Младенов 10, 2, 8, 12, Синчец 2, Хан Аспарух 64, 1, 3, 5, 7, 2

На 11.03.2021 г. /13:30 – 16:30 ч./ – Черни Вит: местност Стратев Кръж

Реклама

9 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 7 март на територията на Област Ловеч са диагностицирани 9 нови положителни случая за COVID-19, от които 5 хоспитализирани. Разпределени са, както следва:

За община Ловеч – 5 случая

  • двама мъже на 31 и 57 г. от гр.Ловеч
  • две жени на 27  и 73 г. гр.Ловеч
  • мъж на 90 г. от с.Деветаки

За община Тетевен – 1 случай

  • мъж на 57 г. от гр. Тетевен

За община Троян – 2 случая

  • жена на  75г. от гр.Троян
  • мъж на  66 г. от с.Калейца

За община Угърчин – 1 случай

  • жена на 77 г. от с. Голец

Установено е едно семейно огнище с два случая, останалите нямат епидемична връзка. Няма новодиагностицирани медицински лица и учители. Контактните лица са карантинирани.

Към 11,00 часа на 8 март 2021г. общо диагностицираните случаи в областта са 3037. Активните случаи са 379, от които 276 на домашна изолация и лечение и 103 хоспитализирани. Починалите лица са 173. Излекуваните лица са 2485. Под карантина са 602 лица.

Починала е жена на 85 г. от с. Торос с придружаващо сърдечно заболяване.

Реклама

57-годишен шофира с 1,72 промила. Задържат извършителите на откраднати гълъби за 840 лв.

В РУ Тетевен е образувано бързо производство и за срок до 24 часа е задържан 57-годишен жител на с.Български извор, който на 05 март е установен да управлява лек автомобил след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,72 промила.

19-годишен жител на Тетевен е установен като съпричастен към извършена на 05 март кражба на 7 гълъба, на стойност  около 840 лв. Младежът е направил пълни самопризнания, по отношение на механизма на извършеното престъпление. Задържан е за срок до 24 часа в РУ Тетевен, а по случая е образувано досъдебно производство и работата продължава. 

Реклама

Баба Лалка Цветанова отпразнува своя 100 годишен юбилей

На 6-ти март баба Лалка Цветанова от Тетевен отпразнува своя 100 годишен юбилей. Тя е единствената столетница на територията на общината и се радва на добро здраве и голямо сплотено семейство.

За цял един век баба Лалка е създала много приятелства и е спечелила уважението на хората, което доказа и получените многобройни поздрави, стихове и подаръци от тях. Сред тях беше и д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен, която пожела на баба Лалка още дълги години да бъде пример за доброта и човечност, както на семейството си, така и на тетевенци. Тя получи букети, торта, парична награда и плакет от Община Тетевен.

Зам.-кметът Тони Стоев също поздрави баба Лалка за нейния юбилей. И между милия разговор между 6 годишния му син и 100 годишната баба, разбрахме, че най-важното нещо в живота освен здравето, е да има мир и разбирателство в семейството.

Реклама

Мъж от Тетевен задържан за побой над приятелката си

32-годишен от Тетевен е задържан за нанесена телесна повреда на 39-годишна жена, с която е съжителствал. Сигнал за инцидента е получен в РУ Тетевен около 07.30ч. на 04 март, извършен е оглед, а потърпевшата е откарана за лечение в плевенска болница.

По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава, като с постановление на Районна прокуратура Тетевен лицето е задържано за срок от 72 часа. 

Реклама

Министър Ангелов докладва на премиера Борисов за епидемичната обстановка в страната

„За последната седмица прави впечатление една положителна тенденция, а именно, че броят на излекуваните е 2 пъти по-малък от броя на потвърдените случаи в сравнение с предходната седмица, където броят на излекуваните беше три пъти по-малък. Това е една положителна тенденция, която отчитаме за реално справяне с пандемичната ситуация“. Това докладва министърът на здравеопазването Костадин Ангелов на премиера Борисов по време на днешното правителствено заседание. Той информира министър-председателя, че на национална база заетостта на леглата за неусложнени пациенти е 48%, а интензивните легла в страната са заети на 57%.

„Създали сме организация за увеличаване на процента на леглата по всички лечебни заведения там, където е необходимо. Считаме, че към този момент епидемията е под контрол“, добави проф. Ангелов. Здравният министър уточни, че през следващата седмица страната ни очаква да получи още ваксини. Той изрази надежда, че производителите ще изпълнят подписаните договори и поетите ангажименти, за да може да изпълняваме фазите по Националния план за ваксиниране срещу COVID-19.

Премиерът Борисов изтъкна, че в момента е третата вълна на пандемията и българските граждани трябва да са отговорни и да спазват противоепидемичните мерки. „Вчера в Германия министър-председателите и канцлерът заседаваха какви мерки още да направят. Ние сякаш сме свършили с пандемията, тя си е заминала. Такова е отношението на хората и не знам кой им внушава, че всичко е преминало“, отбеляза Борисов. Премиерът добави, че в страната ни няма строги ограничения и на практика всичко работи, но хората трябва да бъдат внимателни.

Министър-председателят Борисов уточни, че всички ваксини, които пристигат в страната, веднага се използват.  „Допускаме в страната само ваксини, които са одобрени от Европейската агенция по лекарствата, за другите не може да носим отговорност“, каза още Борисов. Премиерът уточни, че  Агенцията извършва изключително прецизна дейност и ваксините, разрешени от нея, са преминали всички необходими проби и тестове.  

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
78 %
2kmh
3 %
пт
31 °
сб
30 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
27 °