петък, юни 26, 2026

Георги Терзийски: Усложнява се обстановката в Североизточна България. Шофьорите да не тръгват на път, ако не е необходимо

Заради интензивните снеговалежи и бурен вятър се образуват навявания и преспи и се усложнява обстановката Североизточна България. Шофьорите да не тръгват на път към тази част от страната, ако не е необходимо. Това призова на брифинг за актуалната пътна обстановка председателят на Управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ Георги Терзийски. В Източна България днес е определен оранжев код за потенциално опасно време в 9 области:  Силистра, Добрич, Разград, Търговище, Варна, Шумен, Сливен, Бургас и Ямбол.

Ако се налага пътуване, шофьорите да тръгват с автомобили, оборудвани с вериги и подготвени за зимните условия, каза още Терзийски и апелира шофьорите на тежкотоварните камиони да спазват всички разпореждания на МВР и на АПИ, за да не се допуска затрудняване на работата на снегопочистващата техника. Там, където е необходимо, ще бъде ограничавано временно движението, за да се извърши снегопочистване и да се осигури безопасносното пътуване на всички, заяви председателят на АПИ.

Поради навявания, намалена видимост и снегопочистване временно е ограничено движението по АМ „Тракия“ от пътен възел „Зимница“ до Бургас. Шофьорите трябва да карат с повишено внимание и съобразена скорост по обходния маршрут: АМ „Тракия“ при пътен възел „Зимница“ – с. Зимница – „Петолъчката“ –  път I-6 Карнобат – Айтос – Бургас и обратно. Поради обилния сняг и навявания за всички автомобили е затворен най-високият старопланински проход „Троянски“. Без ограничения е преминаването през проходите „Петрохан“, „Шипка“ и „Република“. Заради интензивен снеговалеж и почистване е ограничено преминаването на МПС над 12 т през проходите „Превала“ и „Рожен“, както и по път III-866 Девин-Михалково.

Отпаднаха ограниченията за автомобили над 12 тона по направленията София – Русе и и София – Варна на територията на областите Ловеч и Велико Търново, информира Георги Терзийски и посочи, че няма сигнали за бедстващи хора и закъсали автомобили.

Директорът на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ в АПИ инж. Даниел Иваничков информира, че от бурните ветрове се образуват навявания и преспи в областите Шумен и Добрич, както и в област Бургас. Поради навявания е ограничено движението на всички автомобили по път I-9 Каварна – Шабла. Временно е спряно преминаването на тежкотоварни МПС над 12 тона по пътя Шумен – Каолиново, както и по третокласния път към Аксаково, каза инж. Иваничков. Той призова всички водачи да карат с повишено внимание, заради очакваните големи количества сняг в областите Шумен, Варна, Добрич и Бургас.

Реклама

От началото на февруари отварят залите за фитнес, спорт, танци и културни мероприятия, както и магазините в големите търговски центрове

От 4 февруари да се възобнови присъственото обучение на учениците от 5 до 12 клас по строго определен ред. От началото на февруари врати отново ще могат да отворят залите за фитнес, спорт, танци и за културни мероприятия, както и магазините в големите търговски центрове. Това бе обсъдено по време на работно съвещание, което премиерът Бойко Борисов свика в Министерския съвет с представители на Националният оперативен щаб /НОЩ/, ваксинационния щаб и министри. Той разпореди на здравния министър Костадин Ангелов да проведе среща с представителите на ресторантите, заведенията и нощните клубове и отново да обсъдят възможни варианти за тяхното функциониране.

„Нека все пак си спомнят, че преди един месец имаше хора, които починаха в линейки, обикаляйки. Нямаше легла в болниците, имаше хора, които прекараха много тежко и се бореха за легла. Това беше преди един месец. За радост с нашите мерки ние това го спряхме в рамките на седмици“, посочи министър-председателят. Борисов обърна внимание, че ако заведенията заработят отново сега, при повишаване на броя на заразените с коронавирус, отново ще трябва да бъдат затворени и в такъв случай държавата по-трудно ще може да изплаща помощ, защото пак ще са необходими нотификации за това.

България се намира в много добро положение към момента, в резултат на предприетите мерки заболеваемостта на 14-дневна база е под 100 на 100 000 души и сме една от четирите европейски държави извън червената зона. Алармиращ факт обаче е разпространението на новия вариант на COVID-19, който вече е и в България и е необходимо да се намали скоростта на неговото разпространение. С тези аргументи Националният оперативен щаб препоръча постепенно разхлабване на противоепидемичните мерки в България.

„Днес ще предприемем действия за издаване на заповед за влизане на територията на страната на всички граждани, идващи от трети страни и от Европейския съюз, със задължително влизане у нас с писиар тест. По този начин искаме да осигурим територията на Република България и да повишим сигурността на българските граждани по отношение на внасянето на новия вариант на коронавируса в страната“, заяви министърът на здравеопазването Костадин Ангелов.

Председателят на Националният оперативен щаб и началник на ВМА Венцислав Мутафчийски и директорът на „Пирогов“ Асен Балтов докладваха, че в ръководените от тях лечебни заведения намалява броят на хоспитализираните пациенти и на настанените в реанимация. „България се намира в една много добра ситуация, но в страната ни е изолиран новият вариант на вируса и това е алармиращ факт, който трябва да заостри вниманието ни“, категоричен беше председателят на НОЩ. Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на щаба Тодор Кантарджиев отбеляза, че няма медицински доказателства, сочещи, че новият вариант на COVID-19 минава по-тежко, но със сигурност е по-заразен.

По отношение на изпълнението на ваксинационния план министър Костадин Ангелов докладва, че до момента над 26 000 души са имунизирани, като на 4610 лица е поставена и втората доза от ваксината. В част от областите на страната ще започне ваксинирането на учителите. Подготвят се и списъците с желаещите да се ваксинират и от третата ваза на ваксинационния план. „Нека хората да знаят, че максимум за 3-4 дни след пристигането на ваксината, половината от количествата се поставят, а другата половина се пази за след 21 дни, за втората доза. При тези разклатени доставки, ние не рискуваме здравето на хората“, категоричен беше премиерът. Изпълнителният директор на Агенцията по лекарствата Богдан Кирилов докладва, че днес в страната са пристигнали повече от 14 000 дози ваксини, които веднага ще започнат да бъдат поставяни. От следващата седмица доставките ще бъдат на седмична база. Очаква се и решението на Европейската агенция по лекарствата и за третата ваксина, която ако бъде одобрена, ще може да се доставя още от следващия месец. Кирилов изтъкна още, че има достатъчно количества Ремдесивир, както и медицински кислород.

Реклама

3 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 10 часа 25 януари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2465, активните случаи са 121, като 34 от тях на болнично лечение, а 87 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2197. Общият брой на карантинираните лица в областта е 130. Починалите са 146.

14 дневната заболяемост от  COVID-19 към 24.01.2021 г. в област Ловеч  61,2 на 100 хил.души население при 100,37 на 100 хил. към 17 януари.

На 24  януари са новодиагностицирани 3 случая, разпределени както следва:

За Община Тетевен – 1 случай

  • мъж на 71 г. от с. Глогово

За Община Луковит – 1 случай

  • жена на 82 г. от с. Дерманци

За Община Ябланица – 1 случай

  • жена на 75 г. от гр. Ябланица

Новодиагностицираните лица нямат епидемиологична връзка, всички са на домашна изолация и лечение.

Няма новодиагностицирани медицински лица.

За денонощието е починал мъж на 72 г. от гр. Ловеч, няма данни за придружаващи заболявания.

В периода 26 – 29 януари продължава ваксинирането на медицински персонал от лечебните заведения. С новата доставка ваксини и от началото на кампанията в област Ловеч ще бъдат обхванати над 400 медицински и немедицински специалисти, заявили желание за ваксиниране.

С настоящото разпределение за област Ловеч ще бъдат обхванати почти всички заявили желание медицински специалисти на територията на област Ловеч. Останалите от тях, които не са заявили и впоследствие заявят желание, също ще бъдат обхванати при следваща доставка. На сайта на РЗИ Ловеч периодично ще бъде публикувана информация за последващи доставки и дати за ваксиниране. В тази връзка всички необхванати и желащи да се ваксинират медицински и немедицински лица от лечебните заведения за болнична помощ и извънболнична помощ  от I фаза могат да подават заявка в Специализираните имунизационни кабинети към Медицински център Ловеч, Медицински център Троян, МБАЛ Луковит и МБАЛ Тетевен.

Информация за регистрираните остри респираторни заболявания (ОРЗ)

В седмицата 18.01.-24.01.2021 година включително регистрираната заболяемост от остри респираторни инфекции в гр. Ловеч е 56,35 на 10 хиляди население и не се отчита ръст в сравнение с  регистрираната заболяемост от ОРЗ в предходната седмица.

Реклама

Утре се очаква понижение на температурите и валежи от сняг

Във връзка с очакваното понижение на температурите и прогнозата на метеоролозите, че утре от северозапад ще започнат валежи от сняг, а до вечерта в Централна и Източна България дъждът ще премине в сняг. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да тръгват на път с автомобили,подготвени за зимни условия, да карат внимателно, със съобразена скорост, да спазват дистанция и да не предприемат рискови изпреварвания.

В северозападните райони утре са възможни поледици. Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и предприемат обработка на настилките срещу хлъзгавост и заледяване. За повишаване безопасността на движение, ако метеорологичните условия го изискват, е възможно затваряне на определени участъци за почистване и обработване на настилките с химически вещества и инертни материали.

          Всички машини на пътноподдържащите фирми са в пълна мобилизация за снегопочистване на републиканските пътища. По опорните пунктове има инертни материали – сол, пясък, калциев двухлорид.

Реклама

Товарен автомобил се удря в кола при „Боаза“

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и за срок от 24 часа е задържан 53-годишен мъж от Варна, който на 22 януари около 16.50ч. на ПП I-4, в местността „Боаза“, при управление на товарен автомобил, е ударил спрян лек автомобил.

При инцидента са нанесени незначителни материални щети по превозните средства, но тестването с техническо средство на водача е показало 2,19 промила алкохол в издишания въздух. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

11 камери ще следят за реда на старото сметище в село Гложене

В края на миналата година приключи първият етап от проекта за закриване и рекултивация на старото депо за битови отпадъци на Община Тетевен в село Гложене. Сега предстои да бъде извършена биологичната рекултивация, която ще продължи три години и включва засяване на тревните семена и грижи за поддържане на растителността. Теренът на старото депо ще се рекултивира за начин на трайно ползване пасище – мера.

През настоящия месец бяха поставени и 11 камери за видео наблюдение, които ще записват случващото се на територията на сметището. Чрез тях по-лесно ще бъдат заснети евентуални нарушения като незаконно изхвърляне на отпадъци в района. След това ще бъдат санкционирани и извършителите на деянието.

Камерите са с висококачествено изображение, позволяващо проследяването на най-малкия детайл. Те могат да разпознават и засичат хора и лицата им, както  и превозни средства и техните номера. Разполагат и с активна светкавица.

Реклама

За 5 дни служители на ОД МВР-Ловеч са установили над 500 нарушения по пътищата в областта

Нарушенията са констатирани в рамките на специализирана полицейска операция за безопасност на движението, в малките населени места и градовете, която стартира в цялата страна от 19.00ч. на 15 януари и продължи до вечерта на 20 януари.

На територията на ОДМВР – Ловеч основното, за което са следили екипите, е неправилно изпреварване, отнемане на предимство на останалите превозни средства и на пешеходците, използване на обезопасителни средства от водачите и пътниците, недопускане на управление от неправоспособни водачи, както и недопускане на управление от водачи, употребили алкохол, наркотични вещества и/или техните аналози.

В хода на предприетите действия служителите на ОД МВР-Ловеч са проверили 875 МПС и 1072 лица, като за установени нарушения са съставили 427 фиша и 85 акта /от тях: неизползване на обезопасителни системи, колани и каски – 31, неправоспособни водачи -3, отнемане на предимство на пешеходец – 0, нарушения извършени от пешеходци – 6,  неспазване на пътни знаци и маркировка – 66, управление на МПС след употреба на наркотици и техните аналози – 0, шофиране след употреба на алкохол над 1.2 промила – 2, преминаване на забраняващ сигнал на светофарна уредба – 0, без задължителна застраховка ГО – 6 и др.

С помощта на автоматизирани технически средства и системи, за периода са установени 143 нарушения на скоростните режими и са връчени 106 ел.фиша.

Реклама

Седем са новите случаи на COVID-19 в област Ловеч

На 21  януари са новодиагностицирани 7 случая на COVID-19 в област Ловеч. Те са разпределени както следва:

За Община Ловеч – 4 случая

  • 4 мъже на възраст от 58 до 63 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 1 случай

  • жена на 27 г. от гр. Троян

За Община Луковит – 2 случая

  • 2 жени на 39 и 67 г. от гр. Луковит

Новодиагностицираните лица нямат епидемиологична връзка. 2 лица са хоспитализирани, останалите са поставени на домашна изолация и лечение.  Няма новодиагностицирани медицински лица и починали за денонощието.

Към 10 часа 22 януари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2450, активните случаи са 132, като 32 от тях на болнично лечение, а 100 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2174. Общият брой на карантинираните лица в областта е 157. Починалите са 144.

Реклама

Стартира втора фаза за имунизации, първата остава отворена

В следващата седмица се очаква да стартираме втора фаза за имунизации срещу COVID19, първата обаче, в която се поставят ваксините на желаещите медици остава отворена. Това стана ясно на проведена работна среща при областния управител Ваня Събчева. На нея, директорът на РЗИ Ловеч д-р Анета Винева докладва как се изпълнява имунизационния план.

Първоначалните заявки за първа фаза, в която са включени медицински специалисти от болничната и извънболничната помощ, фармацевти и помощник фармацевти, стоматолози, част от общо практикуващите лекари, санитари – бяха високи, но впоследствие след множество покани за имунизация този брой относително намаля. До момента са имунизира 323 лица, като 98 имат и завършена имунизация – по две дози. При следващата доставка на ваксини ще имунизираме още 115 лица, които са заявили желание. Така общо ще бъдат обхванати около 430 медицински специалисти и работещи на първа линия в здравните заведения, поясни д-р Винева. Тя подчерта, че фазата остава отворена и във всеки момент, когато някои лекари, медицински сестри и друг персонал, включен в нея, пожелаят да се имунизират, това ще бъде направено веднага след получаването на следващите количества. Предполагам, че медицинските лица, които не са се ваксинирали все още, впоследствие ще пожелаят това, защото много от тях изкараха инфекцията и към момента имат антитела, тоест не е препоръчително да се ваксинират сега, обясни д-р Винева, като акцентира, че всички медицински специалисти ще бъдат обхващани приоритетно във всеки един етап от кампанията.

Количествата, които получаваме в областта не са големи, те са изготвени на база подадени заявки, но не на 100 %. Това се отнася за цялата страна и вече става ясно защо е така – заради намалените доставки от производителя. През февруари очакваме да се компенсират количествата. Важно е да се знае, че за всички лица, получили първа доза има осигурена налична втора доза и тя ще бъде доставена и направена в уречения срок – осигурена е и налична, поясни Винева.

Във втора фаза са включени потребителите и персоналът в домовете за стари хора и всички социални услуги от резидентен тип. Заявената бройка, която най-вероятно също ще претърпи промяна по думите на д-р Винева, е за 264 лица от общо 24 социални институции в област Ловеч, което представлява 41 % общо от работещите и живеещите в тях. Част от тези институции са за лица с ментални увреждания, за които ние ще забавим малко прилагането на ваксината, докато се издирят и получим от близките и попечителите им информираното съгласие. Има и още един аспект – дори и да имаме това съгласие, ако тези хора физически не позволят да бъдат ваксинирани, то това насила няма да става по никакъв начин, стана ясно още на работната среща.

По думите на д-р Винева следващата седмица започва поставянето на ваксината на потребителите на домовете за стари хора в Угърчин и Добродан. Дозите, с които ще разполага РЗИ отговарят на броя на заявените там желаещи и по този начин няма да се допусне похабяване на ваксина. Впрочем това е много важен фактор при разпределението на получените количества, като д-р Винева поясни, че внимателно се организира процесът, като се има предвид, че вече от един флакон могат да се извадят 6, а не 5 както досега дози.

Във втората фаза на имунизационния план влизат и работещи с училища и ВУЗ-ове. Досега желание за имунизация са заявили общо 495 лица – педагози и непедагогически състав. Те ще бъдат обхванати в имунизационните кабинети, които вече работят, като на места медицинското лице от училището ще бъде и медицинското лице, което ще участва в екипа, които извършва имунизацията, заради недостиг на хора в някои общини, поясни още Винева.

От 25 до 29 януари предстои изследване с бързи антигенни тестове за COVID-19 на педагози и непедагогически персонал в средното образование в цялата страна. Изследването е по желание и ще се извърши по график в лабораторията на РЗИ Ловеч. В област Ловеч заявилите желание да се изследват са 422 лица.

Целта на настоящото изследване с бързи антигенни тестове е навременно да се открият положителни лица за COVID-19, които може да са без оплаквания (вирусоносители) или с различни по вид клинични симптоми (болни) като повишена температура, кашлица, задух, отпадналост, мускулни болки, хрема, запушен нос, загуба на обоняние или вкус и др.

С провеждането на такова мащабно изследване се цели да се намали възможността за предаване на инфекции от COVID-19 от вирусоносител или болен в училищна среда. Същото ще допринесе и за направата на моментна снимка на реалното разпространение на вирусът SARS-CoV-2 сред населението като цяло.

Реклама

3 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11 часа 21 януари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2445, активните случаи са 138, като 31 от тях на болнично лечение, а 106 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2164. Общият брой на карантинираните лица в областта е 155. Починалите са 144.

На 20  януари са новодиагностицирани 3 случая, разпределени както следва:

За Община Троян – 2 случая

  • 2 жени на 44 и 82 г. от гр. Троян

За Община Летница – 1 случай

  • мъж на 41 г. от гр. Летница

От новодиагностицираните 1 лице  е от семейно огнище, останалите нямат епидемиологична връзка.  1 лице е хоспитализирано, останалите са поставени на домашна изолация и лечение.

Няма новодиагностицирани медицински лица и починали за денонощието.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
22.9 ° C
22.9 °
22.9 °
74 %
1.8kmh
70 %
пт
23 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
32 °