петък, юни 26, 2026

Община Тетевен и Лесотехническият университет подписаха договор за провеждане на кандидат-инженерни стажове на студенти

Община Тетевен и Лесотехнически университет (ЛТУ) – София подписаха едногодишен договор за провеждане на кандидат-инженерен стаж на студенти от специалност „Горско стопанство“ в Община Тетевен. Той влиза в сила от 1 март 2021 г., а целта му е затвърждаване на познанията и придобиване на практически умения от студентите за бъдещата им работа в Териториални поделения на Държавно горско стопанство (ДГС), Държавно ловно стопанство (ДЛС), ОП и др.

Кметът на града д-р Мадлена Бояджиева подчерта, че това е една добра възможност за младите специалисти, които ще се запознаят с работата и отговорностите на Дейност „Управление и стопанисване на общински гори“ при Община Тетевен.

С подписването на договора ние осигуряваме възможност за допълнително развитие и израстване на тези студенти, като подготовка за бъдещата им работа, която може да се окаже именно тук в Тетевен. Общината е отворена и готова да съдейства винаги, когато става въпрос за предложения, каузи, инициативи, събития и т.н., носещи своите позитиви за хората, каза още д-р Бояджиева.

Кандидат-инженерният стаж е с продължителност шест работни седмици и се провежда в два периода – за редовно обучение – от 22 март до 29 април 2021г. и задочно обучение – в периода от 14 юни до 01 октомври 2021г. Той е насочен към студенти с образователно квалификационна степен „бакалавър“, в дейност „Управление и стопанисване на общински гори“.

Факултетът по „Горско стопанство“ (ФГС) при ЛТУ подготвя „Програма за кандидат-инженерен стаж“ и представя списъците на студентите на Община Тетевен за съгласуване. От своя страна, Общината се задължава да осигури:

     – Условия за безопасна работа, съгласно нормативната уредба;

     – Съдействие за изпълнение на програмата;

     – Контрол върху трудовата дисциплина;

     – Съдействие при приемане на отчет за проведения стаж.

По време на обучението ще бъдат обхванати темите: Организационна структура, управление на горските територии и основни дейности в приемащото предприятие; Характеристика на горските територии, инвентаризация и горско планиране; Административно-наказателен ред по Закона за горите – мерки, нарушения и наказания; Провеждане на сечи в горите – маркиране на насажденията, провеждане на сечите, документация и др.

След приключване на стажа всеки студент представя и защитава писмен отчет пред ръководител дейности „Управление и стопанисване на общински гори /УСОГ/“ в Община Тетевен или упълномощен от него служител. Въз основа на защитата на отчета се изготвя атестат с броя на отработените дни и се поставя оценка за работата на стажанта.

Реклама

Преброяване 2021 ще се състои в периода 7 септември – 3 октомври

Министерският съвет на свое заседание прие Решение преброяването на населението и жилищния фонд в Република България да започне в 0,00 часа на 7 септември 2021 г. и да приключи в 20,00 часа на 3 октомври 2021 г.

Преброяването чрез попълване на електронна преброителна карта ще се проведе по интернет от 0,00 часа на 7 септември 2021 г. до 24,00 часа на 17 септември 2021 г.

Преброяването чрез посещение на домакинствата, сградите и жилищата от преброител ще се извърши от 8,00 часа на 18 септември 2021 г. до 20,00 часа на 3 октомври 2021 г.

Всички данни за населението и жилищния фонд, събрани по време на преброяването, ще се отнасят към 0.00 часа на 7 септември 2021 г., което е т.нар. „критичен момент на преброяването“.

Промяната в периода на провеждане на Преброяване 2021 се налага поради епидемичното разпространение на COVID-19 и съществуващия риск за здравето на преброителите и преброяваните от тях граждани, тъй като дейността изисква директен контакт с лицата и посещение на домакинствата и жилищата. Периодът е съобразен с изискванията на Регламент (ЕО) № 763/2008 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) № 2017/712 на Комисията най-голямото изчерпателно статистическо изследване да се осъществи през настоящата 2021 г. в целия Европейски съюз.

Реклама

8 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11 часа 20 януари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2441, активните случаи са 148, като 33 от тях на болнично лечение, а 115 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2149. Общият брой на карантинираните лица в областта е 166. Починалите са 144.

На 19  януари са новодиагностицирани 8 случая, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 3 случая

  • мъж на 55 г. от с. Слатина
  • мъж на 59 г. от гр. Ловеч
  • жена на 69 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 4 случая

  • мъж на 82 г. от с. Черни Осъм
  • мъж на 72 г. от гр. Троян
  • 2 жени на 72 и 75 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 1 случай

  • жена на 51 г. от гр. Тетевен

От новодиагностицираните 3 лица  са от 2 семейни огнища, останалите нямат епидемиологична връзка помежду си.  2 лица са хоспитализирани, останалите са поставени на домашна изолация и лечение.

Няма новодиагностицирани медицински лица.

Починали са мъж на 79 г. от гр. Априлци с придружаващо сърдечно заболяване и жена на 75 г. от гр. Ловеч с придружаващи сърдечно заболяване и диабет.

Реклама

До 1 февруари може да се променя вида на осигуряването

До 1 февруари самоосигуряващите се лица могат да променят вида на осигуряването си, напомнят от Национална агенция за приходите. Самоосигуряващите се лица задължително се осигуряват във фонд „Пенсии на държавното обществено осигуряване (ДОО), а по свой избор могат да се осигуряват и във фонд „Общо заболяване и майчинство”.

Самоосигуряващите се лица,  които изберат да внасят осигурителни вноски и във фонд „Общо заболяване и майчинство”,  могат да се ползват от всички осигурени социални рискове (без трудова злополука и професионална болест и безработица) на ДОО. Другият вариант е да внасят осигурителни вноски на по-нисък процент само във фонд „Пенсии“  на ДОО (за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт). В този случай обаче, напомнят от НАП, самоосигуряващите се нямат право на парични обезщетения от ДОО в определени ситуации (например т. нар. „майчински” при бременност и раждане).

Видът на осигуряването на самоосигуряващите се лица може да се променя за всяка календарна година, ако е подадена декларация по утвърден образец от изпълнителният директор на НАП. Срокът за подаване на документа е до 31 януари на съответната година. Тази година 31 януари е в неделя затова крайният срок за деклариране и плащане се удължава до 1 февруари.

В 7-дневен срок от започване или възобновяване на трудовата дейност самоосигуряващите се лица определят вида на осигуряването си, като подават декларация по утвърден образец в компетентната териториална дирекция на НАП или чрез е-услугите на приходната агенция с Персонален идентификационен код /ПИК/ или електронен подпис /КЕП/.

При  прекъсване и възобновяване на съответната трудова дейност, както и при започване на друга трудова дейност през календарната година не може да се променя вече избрания и декларирания вид осигуряване.

Реклама

6 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 10 часа 19 януари 2021 г. общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2432, активните случаи са 152, като 33 от тях на болнично лечение, а 119 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2138. Общият брой на карантинираните лица в областта е 172. Починалите са 142.

На 18  януари са новодиагностицирани 6 случая, разпределени както следва:

За Община Троян – 3 случая

  • жена на 81 г. от с. Черни Осъм
  • мъж на 56 г. от с. Чифлик
  • мъж на 51 г. от гр. Троян

За Община Луковит – 2 случая

  • 2 жени на 45 и 69 г. от гр. Луковит

За Община Летница – 1 случай

  • мъж на 48 г. от гр. Летница

Новодиагностицираните лица  нямат епидемиологична връзка помежду си и не са от семейни огнища, 2 лица са хоспитализирани, останалите са поставени на домашна изолация и лечение.

Няма новодиагностицирани медицински лица и починали за денонощието.

Реклама

Образувано е досъдебно производство за шофиране на автомобил без регистрационни табели

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство, след като на 18 януари в с.Български извор, за полицейска проверка, е спрян лек автомобил «Мерцедес», без поставени на него регистрационни табели. Водач на превозното средство е 54-годишен мъж от Ловеч. Работа по случая продължават служители на РУ Тетевен.

РД ПБЗН-Ловеч:

На 18 януари около 09.00ч. огнеборци от РС ПБЗН- Троян са реагирали на сигнал за пожар в лек автомобил, паркиран на ул. «Ген. Карцов» в града. Най-вероятна причина за произшествието е техническа неизправност на превозното средство.

В 03.10ч. на 19 януари в РС ПБЗН-Троян е получен сигнал за пожар в стопанска постройка в махала «Попишка». Огънят е унищожил 40 м2 покривна конструкция и домашно имущество. Спасени са 3 къщи и 10 м3 дърва за огрев. Причина за пожара е късо съединение.

През изтеклото денонощие огнеборците от районните служби към РД ПБЗН-Ловеч са реагирали на още 7 сигнала за запалени сажди в непочистени комини /3 в Троян и 4 в Ловеч/.

Реклама

В четвъртък решават дали ще има отпускане на противоепидемичните мерки

Разхлабване на противоепидемичните мерки в определени сектори и бизнеси бе обсъдено на работно съвещание, свикано от министър-председателя Бойко Борисов. В него участваха членове на правителството и представители на Националния оперативен щаб.

Окончателното решение за отпускането на мерките ще бъде докладвано на премиера Борисов в четвъртък, но при отбелязване на нов ръст на заболеваемостта и сериозен натиск върху лечебните заведения, ограниченията ще бъдат преосмислени и отново затегнати.

Трайните тенденции със справянето със заболеваемостта от COVID-19 позволяват на 4 февруари т. г. от началото на втория учебен срок по определена схема да бъде възстановено присъственото обучение на ученици от 5 до 12 клас. „Много важно е да бъде изготвен план, по който да бъдат върнати в клас учениците по определена от министъра на образованието и от министъра на здравеопазването схема“, изиска премиерът Борисов в хода на работното съвещание. По думите на премиера разхлабването на мерките за фитнесите и спорта трябва да се въвежда паралелно с възстановяването на присъствените занимания в училищата.

Министър-председателят Борисов акцентира също и върху определянето на възможността ресторантите да могат да работят с капацитет от 50% до 22,30 ч вечерта. „Не на последно място трябва да се помисли и магазините в моловете да могат да работят при ясно определен компромисен начин, но без местата, на които се събират много хора вътре около заведенията за хранене и без детските кътове“, категоричен бе премиерът Борисов.

Министър-председателят добави, че настоящите мерки доказаха, че чрез тях се намалява натискът върху болниците и се спасяват човешки животи и здраве. „Но много ясно да се артикулира и с браншовите организации, че при актуализирането на ограниченията ще се водим от това как се движи заболеваемостта“, подчерта премиерът Борисов пред министрите и представителите на НОЩ.

„Ситуацията в страната е нормална, броят на новите случаи е 570. Отчитаме леко покачване на процента на новозаболели с приблизително с 1 на ст, като новохоспитализираните лица са 86“, докладва министърът на здравеопазването Костадин Ангелов по време на работното съвещание. Той добави, че правилно е било взето решението от получените в страната ваксини да бъдат поставени само половината от тях като се запази останалото количество за втората доза, тъй като в момента се наблюдава забавяне на поръчаните от Европейската комисия ваксини за държавите членки заради производители.

„По отношение на спекулациите в публичното пространство за това, че сме избрали или заложили на определена фирма за ваксини, това категорично не отговаря на истината“, подчерта здравният министър. Ангелов добави, че сключените договори за доставката на ваксините са между Европейската комисия и производителите. „Единственото политическо решение, което е взела българската държава, е решението на Народното събрание, с което се упълномощава ЕК да договаря от името на България количества и вид ваксини. В тази връзка ние под никаква форма не сме имали възможност да договаряме количества на дадени производители или да определяме цена на ваксини“, допълни министърът на здравеопазването.

Премиерът Борисов акцентира, че е подсигурено на всеки български гражданин да му бъде поставена тази ваксина, която той пожелае. „В следващите две седмици очакваме по-големи количества дози“, каза още премиерът Борисов.

Председателят на НОЩ проф. Венцислав Мутафчийски обърна внимание, че почти всяка пета положителна проба за COVID-19 е съмнителна за новия вариант на коронавируса, който е много по-заразен. „Очакваме резултатите от изследванията, но това трябва да заостри вниманието“, изтъкна Мутафчийски.

Реклама

Започва тестването на нов софтуер за отчетност при транспортирането на дървесина в горите, стопанисвани от Югозападното държавно предприятие

От началото на тази седмица започва тестването на нов софтуер за отчетност при транспортирането на дървесина в горите, стопанисвани от Югозападното държавно предприятие (ЮЗДП). Целта на фото-регистъра е превенция и предотвратяване на некоректната оценка и неправилно отразяване на количествата транспортирана дървесина. Основните функции на системата са фото-регистрация на превозните средства при издаване на превозен билет за транспорт на дървесина, бързи справки във фото-регистъра, както и автоматизирани проверки по снимки на камиони, направени с телефон. Фото-регистрацията позволява поддържането на голяма база данни със снимков материал за всеки един камион с дървесина, който тръгва от гората с редовен превозен билет, както и съпоставяне на снимките и данните за отделните курсове на автомобила. Освен текущото автоматично разчитане на регистрационните номера на превозните средства, на следващ етап ще бъде създадена и функционалност за автоматично определяне на обема на транспортираната дървесина.

Софтуерът е разработен от частната фирма ICDSoft като дарение в полза на ЮЗДП и е част от съвместната инициатива на двете организации за подобряване на контрола и гарантиране на пълна отчетност за дървесината, добивана и транспортирана от държавните гори. Ползването на системата се осъществява чрез служебния уеб-сайт http://fotoregister.uzdp.bg, като първи тестове ще направят горските служители в 6 от ключовите териториални поделения на ЮЗДП: „ДГС Белово” (област Пазарджик), „ДГС Самоков” (област Софийска), „ДЛС Витошко-Студена” (област Перник), „ДГС Симитли” (област Благоевград), „ДГС Тетевен” (област Ловеч) и „ДЛС Кричим” (област Пловдив). След успешно приключване на тестовете системата ще бъде въведена във всички 38 поделения на ЮЗДП и ще даде възможност на заинтересованите лица да правят справки и да подават сигнали.

 „Фото-регистърът за транспортa на дървесина е поредната иновативна стъпка, която предприемаме за повишаване на прозрачността и гражданския контрол за намаляване на незаконните практики в горите”, коментира директорът на ЮЗДП инж. Дамян Дамянов. През последните години с тази цел бяха разработени и системите за електронни търгове за продажба на дървесина (https://sale.uslugi.io/uzdp), както и публичната уеб-карта на горите и защитените територии в обхвата на ЮЗДП (http://gori.uzdp.bg).

Реклама

500 пчелари и производители са се регистрирали до момента в електронната система за контрол на пръсканията на земеделските площи

Общо 500 потребители – 300 пчелари и 200 земеделски стопани, са се регистрирали до момента в Електронната платформа за оповестяване на растителнозащитните, дезинфекционните и дезинсекционните дейности (ЕПОРД), съобщават от Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ).

Платформата има за цел възможно най-бързо да уведомява собствениците на пчелини за предстоящи третирания с продукти за растителна защита (ПРЗ).

Земеделските производители са задължени да уведомят през ЕПОРД, а не както досега до кметовете на населените места, за предстоящите растителнозащитни дейности не по-малко от 72 часа преди началото им. В момента на завършване на действието в системата от земеделския производител, автоматично тя ще изпраща SMS до собствениците на пчелини. Така се скъсява времето за уведомяване на пчеларите, което ще спомогне за опазването на живота и здравето на пчелите.

ЕПОРД се поддържа от Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ), като регистрацията и използването й са безплатни за всички потребители. Задължително условие е всеки от тях да има валидна електронна поща.

Земеделските стопани се регистрират с имейл и номер на сертификат по чл. 83 от Закона за защита на растенията, наличен в регистъра на лицата, които притежават такъв сертификат, с право за използване на продукти за растителна защита от професионална категория на употреба.

Пчеларите се регистрират с имейл и номер на пчелин от удостоверението за регистрация на животновъдния обект.

Препоръчително е стопаните и пчеларите да се регистрират в електронната платформа до 31 януари 2021 г., но и след тази дата възможността за регистрация няма да бъде преустановена. Регистрация на нови потребители ще бъде възможна, включително за новорегистрирани земеделски стопани, пчелари и собственици на подвижни пчелини.

Платформата дава възможност освен за автоматично генериране и изпращане на SMS и съобщение по електронната поща на уведомления за предстоящо третиране, така и за визуализация върху картата в платформата на местоположението на съответното мероприятие спрямо пчелините.

В случай на третирания в периода до 28 февруари 2021 г., уведомяването може да се извършва по досегашния ред – чрез кмета на населеното място, който обявява и разпространява информацията чрез местните средства за масово осведомяване или през ЕПОРД.

От 1 март 2021 г. оповестяването ще се извършва само чрез електронната платформа.

В периода от 15 март до 31 май, в празнични и почивни дни, на разположение за приемане на сигнали и извършване на проверки се осигуряват мобилни инспектори и служители от ОДБХ за времето от 8:00-18:00 часа.

Реклама

Един нов положителен случай на COVID-19 в област Ловеч

На 17 януари 2021 г. в Националната информационна система е регистриран един положителен случай на COVID-19 за област Ловеч. Касае се за жена на 75 години от гр. Троян. Жената е хоспитализирана и има едно контактно лице.

Към 11,00 часа на 18 януари общо диагностицираните случаи в област Ловеч са 2426, активните случаи са 161, като 33 от тях на болнично лечение и 128 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 2123, а общият брой на карантинираните лица в областта е 182.

14 дневна заболяемост в област Ловеч към 17 януари – 106,9 на сто хил.души население (39 случая) при 155, 0 на 100 хил.за предходната седмица (92 случая)  – спад от 57%

Област Ловеч излезе от червената зона и към 17 януари е в оранжева зона – под 120,0 на 100 хил.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
22.9 ° C
22.9 °
22.9 °
74 %
1.8kmh
70 %
пт
23 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
32 °