събота, юни 27, 2026

21 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11 часа 30 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 2236, активните случаи са 377, като 87 от тях на болнично лечение, а 290 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1727. Общият брой на карантинираните лица в областта е 454. Починалите до момента са 132.

Новодиагностицираните 21 случая са разпределени, както следва:

За Община Ловеч – 11 случая

  • мъж на 68 г. от с. Радювене
  • жена на 48 г. от с. Баховица
  • 4 жени на възраст от 45 до 80 г. от гр. Ловеч
  • 5 мъже на възраст от 39 до 77 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 4 случая

  • 2 жени на 59 и 67 г. от гр. Троян
  • 2 мъже на 63 и 80  г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 1 случай

  • жена на 33 от гр. Тетевен

За Община Луковит – 3 случая

  • мъж на 70 г. от с. Карлуково
  • мъж на 66 г. от гр. Луковит
  • жена на 75 г. от гр. Луковит

За Община Априлци – 1 случай

  • жена  на 33 г. от с. Скандалото

За Община Ябланица – 1 случай

  • мъж  на 68 г. от гр. Ябланица

От новодиагностицираните са хоспитализирани 7 души, останалите са на домашна изолация и лечение. Няма новорегистрирани от семейни огнища, заболелите нямат епидемиологична връзка помежду си.

Починалите за денонощието са:

  • мъж на 82 г. от гр. Ловеч – няма данни за придружаващи заболявания        
  • жена на 75 г. от гр. Луковит с придружаващо сърдечно заболqване
  • мъж на 86 г. от гр. Априлци с придружаващи сърдечно и хронично бъбречно заболяване
Реклама

Премиерът Борисов: Удължаваме мярката 60/40 до септември 2021 г., продължава подкрепата на правителството за засегнати и затворени бизнеси

„Днес удължаваме мярката 60/40 до края на март, а в следващите седмици ще гарантираме прилагането й до септември 2021 г. Продължаваме подкрепата за туризма и транспорта с мярката 80/20, а от първи януари въвеждаме помощта от 75/0 за затворените бизнеси“.

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на днешното заседание на Министерския съвет, което се проведе чрез видеоконферентна връзка. Премиерът Борисов бе категоричен, че правителството ще продължи да оказва подкрепа на българските граждани, засегнатите от пандемията, както и на най-уязвимите групи от населението.

По отношение на мярката 60/40 министър-председателят Борисов изтъкна, че държавата заделя огромен финансов ресурс за приложението й. „Днес разпределяме 300 милиона лева от бюджета за 2021 г. за удължаване на мярката 60/40 до март, с което ще запазим 180 000 работни места. А с още 300 милиона лева гарантираме приложението на подкрепата до септември“, подчерта премиерът Борисов. До момента по мярката са изплатени над 627 млн. лв. и са запазени 250 000 работни места.

Правителството реши също да удължи до 31 март 2021 г. срокът за изплащане на компенсации с цел запазване на заетостта в размер на 290 лв. месечно на работниците, служителите и самоосигуряващите се лица от секторите „Транспорт“, „Хотелиерство и ресторантьорство“ и „Туризъм“.

„Допустимите кандидати по мярката са работодатели от секторите пътнически и градски транспорт, пътнически сухопътен транспорт, хотелиерство, ресторантьорство. Право на подпомагане по тази линия имат и самоосигуряващи се лица с дейност в същите сектори, както и упражняващи свободна професия, и еднолични търговци“, заяви министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

До този момент по мярката са разплатени 43 милиона лева и са запазени около 30 000 работни места. За удължаването й до края на март са осигурени още 40 милиона лева, които ще бъдат отпуснати от Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“. „Това означава, че общо ще бъдат дадени 83 милиона лева“, подчерта министър-председателят. Премиерът Борисов акцентира също върху важността на мярката 75/0 за затворените бизнеси.

„Работниците от затворените от 1 до 31 януари бизнеси ще получават компенсации в размер на 75% от осигурителния си доход. Това е повече от досегашните 24 лв., които даваме и е за наетите на 8-часов работен ден. На практика мярката означава, че работодателите не дължат нищо, а работниците им получават 75% от дохода си“, посочи министър-председателят Бойко Борисов. Дотук кандидатствалите по мярката са над 5000 работодатели за 23 000 работници, което струва на държавата 11 млн. лв.

Реклама

Правителството отпусна още 125 милиона лева за ваксини срещу COVID–19

125 милиона лева отпусна правителството на днешното си заседание с цел осигуряване на ваксини в борбата срещу COVID-19. „С тези 125 милиона лева, общо 305 милиона лева са дадени от парите на българските данъкоплатци за ваксини. Ваксините са безплатни и се слагат само при желание от страна на всеки българин“, заяви премиерът Бойко Борисов и напомни, че ваксините са одобрени от Европейската агенция за лекарства и Европейската комисия.

„Ваксината е единственото, което може да ни извади от пандемията. С огромните усилия на всички наши лекари и медицинските сестри, санитари, лаборанти, личния им пример, който дадоха с ваксинирането. Това е единственият шанс, който цивилизованият свят вижда в момента – чрез ваксините да излезем от тази война“, каза още Борисов, като в същото време постави акцент и върху своевременната подкрепа на правителството в социално-икономическата сфера.  „Правим всичко необходимо, за да пазим работните места, да запазим бизнесите“, добави Борисов.

По време на правителството заседание министърът на здравеопазването Костадин Ангелов информира, че ваксинацията върви по план и вече са ваксинирани 3844 души в цялата страна. „Във всички области на страната е направена организация за ваксинирането на медицинския персонал на първа линия“, посочи министър Ангелов. Министерството на здравеопазването ще стартира също така информационна кампания, за да може всеки български граждани да бъде осведомен за процеса на ваксинирането.  Очаква се в началото на следващата година в България да пристигне и следващата пратка ваксини, за което е създадена необходимата организация.

Реклама

4 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11 часа 29 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 2208, активните случаи са 384, като 91 от тях на болнично лечение, а 293 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1695. Общият брой на карантинираните лица в областта е 445. Починалите до момента са 129.

Новодиагностицираните 4 случая са разпределени, както следва:

За Община Ловеч – 1 случай

  • жена на 90 г. от гр. Ловеч

За Община Тетевен – 1 случай

  • мъж на 57 от гр. Тетевен

За Община Луковит – 1 случай

  • мъж на 64 г. от с. Беленци

За Община Летница – 1 случай

  • мъж на 62 г. от гр. Летница

2-ма са хоспитализирани и 2-ма са на домашна изолация и лечение. Няма новорегистрирани от семейни огнища.

Починалите за денонощието са:

  • мъж на 76 г. от с. Ъглен с придружаващи сърдечно и хронично белодробно заболяване
  • жена на 82 г. от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване      
Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

На 25 декември около 12.45ч. в РУ и РС ПБЗН Троян е получен сигнал за пожар, в къща в с.Орешак. При гасене на огъня е открит трупа на 80-годишния собственик на имота, който е бил трудноподвижен. Изгорели са още 3м2 дюшеме, домашно имущество и са опушени около 40м2 стени. По случая в РУ Троян е образувано досъдебно производство и работата продължава.

В периода от 23 до 28 декември на територията на ОД МВР-Ловеч са регистрирани общо 6 пътни инцидента, при които са пострадали 11 човека.

На 26 декември около 00.50ч. в с.Дебнево, 26-годишен мъж от селото при управление на лек автомобил на мокър и хлъзгав път е загубил контрол върху управлението на превозното средство и се е ударил в крайпътен стълб. Водачът е откаран за преглед във ФСМП-Троян с рана на главата, прегледан е и е освободен. Пробата му за алкохол с техническо средство е отчела 0.98 промила в издишания въздух.  На водачът е съставен акт за нарушение на ЗДВП

На 27 декември около 12.15ч. в Ловеч, на кръстовището образувано от ул. «Княз Имеретнски» и бул. «България», 78-годишен мъж при управление на лек автомобил «Рено» не е пропуснал и е ударил движещия се по бул. «България» /път с предимство/ «Фолксваген Голф» управляван от 30-годишен мъж от града. Водачите са прегледани на място и са освободени, пробите им за алкохол са отрицателни. На водачът на «Рено»-то е съставен акт за нарушение на ЗДВП.

На 26 декември около 13.50ч. на път lov 2204 км.1+040, 43-годишна жена от София при управление на  лек автомобил в посока с.Славщица е загубила контрол върху управлението, напуснала е пътното платно и се е ударила в крайпътно дърво. При инцидента са пострадали две жени, на 66 и 40 години и 3 деца, които са пътували в превозното средство. Те са откарани за преглед в ловешката болница. Пробата за алкохол на водачката е отрицателна, съставен и е акт за нарушение на ЗДВП.

50-годишен мъж е задържан за срок до 24 часа в РУ Луковит след като на 26 декември около 15.45ч. при управление на лек автомобил в града е спрян за полицейска проверка и тестването му за алкохол, с техническо средство дрегер е отчело 3,15 промила в издишания въздух. Водачът е съпроводен от служителите на МВР до ФСМП-Луковит, където е дал и кръвна проба. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

В РУ Троян е образувано досъдебно производство след получен на 26 декември сигнал, че 35-годишен мъж в явно нетрезво състояние е повредил страничните огледала на 4 леки автомобили, паркирани на ул. «Стефан Караджа» в града. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

35-годишен мъж от София е задържан за срок до 24 часа в РУ Троян, след като на 27 декември около 03.20ч. е установен да управлява лек автомобил по ул. «Ген. Карцов» в града след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,9 промила. По случая е образувано досъдебно производство.

23-годишен жител на с.Ъглен е задържан за срок до 24 часа в РУ Ловеч след като на 28 декември около 15.15ч. е установен да управлява лек автомобил след употреба на наркотични вещества- амфетамин и метамфетамин. По случая е образувано досъдебно производство.

На 25 декември в РУ Луковит е получен сигнал от жител на с.Карлуково, че от улицата пред дома му е отнет личният му автомобил  «Фолксваген» , който е бил паркиран с ключ поставен в контакта, а от помещение в къщата е установил липсата на около 20 кг. суджуци. Незабавно криминалисти  от РУ Луковит  са започнали издирвателни мероприятия, в резултат на които са установили две криминално проявени лица на 16 и 18 години и двамата от плевенски села, които са заподозрени като съпричастни към извършената криминална проява. Малко по-късно превозното средство е открито на адрес в гр.Луковит, без видими щети, а част от отнетите хранителни продукти са върнати на собственикът им. Двамата мъже са задържани за срок от 24 часа в РУ Луковит, а по случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

Медицинска сестра Цветомира Шонова е първият имунизиран медик в Ловеч

Медицинската сестра в ОАИЛ Цветомира Шонова е първият имунизиран медик в Ловеч. Днес стартира имунизационната кампания срещу COVID 19.

100 дози от първата пратка пристигнаха в РЗИ – Ловеч и бяха разпределени до имунизационните кабинети на МБАЛ в Ловеч, Троян, Тетевен и Луковит.

Днес в 10 ч. в присъствието на областния управител Ваня Събчева, директора на РЗИ –Ловеч д-р Анета Винева, изпълнителния директор на МБАЛ Ловеч д-р Румяна Нановска започна работата по имунизацията на заявилите желание медицински специалисти на първа линия. Сред първите имунизирани в Ловеч са и управителят на МЦ Ловеч д-р Илияна Казакова и началникът на Спешно отделение д-р Николай Дяков. ВМБАЛ Троян първият, получил имунизация, е началникът на лабораторията д-р Доневска, в МБАЛ Луковит – д-р Светлана Величкова от Неврологично отделение и д-р Верена Василева, лекар в ковид-отделението и в МБАЛ Тетевен – д-р Иво Лачев – изп. длъжността управител на болницата и началник на отделението по хирургия.

Преди да започне имунизацията РЗИ проведе първоначален инструктаж на медицинските лица в имунизационните кабинети, след което всеки от имунизираните бе предварително прегледан, а след ваксинирането остана под наблюдение в рамките на 15-20 минути. Всички от първите имунизирани се чувстваше добре след този период.

Първата фаза на Националния ваксинационен план включва медицински и немедицински специалисти, работещи в среда с висок риск от заразяване себе си и пациентите си. В тази група са включени лекари, специалисти по здравни грижи, помощен персонал в лечебни заведения за болнична и извънболнична помощ – ОПЛ, специализирана медицинска помощ, лаборатории. В групата се включват стоматолози, зъботехници, фармацевти и помощник фармацевти. В тази група попадат и медицинските специалисти от учебни и детски заведения. Част от служителите на РЗИ, провеждащи епидемиологични проучвания и пробонабиране също попадат в тази група. Общо заявилите желание за ваксиниране от тези съсловия са 720 души. Обхващането им ще продължи през януари със следващите доставки на ваксина.

Имунизирането на всички лица от първа фаза, изявили желание за имунизация, ще бъдат обхванати в създадените със заповед на директора на РЗИ Специализирани имунизационни кабинети (СИК) към МБАЛ Ловеч, в координация с Медицински център Ловеч; СИК към МБАЛ Троян и СИК към Медицински център Троян, СИК към МБАЛ Тетевен и СИК към МБАЛ Луковит. Разпределението на лицата от първа фаза е направено в съответната заповед. За обхващането на подлежащите контингенти в общините Тетевен и Луковит ще бъде изискано от кметовете съдействие за осигуряване на медицински персонал от училищното здравеопазване за подпомагане дейността на имунизационните кабинети.

По-големите количества ваксина, които ще се получават още от началото на 2021г. ще бъдат съхранявани в РЗИ Ловеч в подходящ за целта фризер и температура на съхранение минус 70°, който ще бъде доставен към 20 януари. Обхващането на лицата от първа фаза на Имунизационния план ще се извършва при максимална организация и координация на РЗИ и Имунизационните кабинети. В рамките на 29 и 30 декември ще приключи имунизирането на първите 100 души в област Ловеч с първа доза от ваксината. Втората доза от ваксината ще се приложи след 21 дни.

Реклама

Имунизационната кампания срещу COVID -19 в област Ловеч започва днес

Имунизационната кампания срещу COVID -19 в област Ловеч започва на днес, 29 декември, едновременно в градовете Ловеч и Троян от 10,00 часа, а в Тетевен и Луковит от 11 часа. В рамките на два дни ще бъдат обхванати общо 100 лица медицински и помощен персонал от ковид-структурите на болниците и филиалите на Спешна медицинска помощ като най-рискова група от заразяване.

Ваксините за област Ловеч (100 дози) вече пристигнаха в РЗИ Ловеч при стриктно спазване на хладилната верига и температурно съхранение от 2-8 градуса. Те са разпределени и ще бъдат предоставени в Имунизационните кабинети на МБАЛ Ловеч, МБАЛ Троян, МБАЛ Тетевен и МБАЛ Луковит, като количества са на базата на заявилите желание за ваксиниране медицински специалисти и санитари, а именно:

  • МБАЛ Ловеч – 30 дози и 15 дози за ФСМП Ловеч
  • МБАЛ Троян – 20 дози + 5 дози за желаещи от СБАЛББ Троян
  • МБАЛ Тетевен – 20 дози
  • МБАЛ Луковит – 10 дози

Първите ваксинирани медици ще бъдат, както следва:

  • МБАЛ Ловеч – Д-р Казакова – Управител на МЦ Ловеч, Д-р Николай Дяков – началник на Спешно отделение и Цветомира Шонова – мед.сестра в ОАИЛ
  • МБАЛ Троян – Д-р Доневска началник на лабораторията
  • МБАЛ Луковит – Д-р Светлана Величкова – от Неврологично отделение и д-р Верена Василева лекар в ковид-отделението
  • МБАЛ Тетевен – Д-р Иво Лачев – изпълняващ длъжността Управител на болницата и началник на отделението по хирургия

РЗИ ще проведе първоначален инструктаж на медицинските лица в имунизационните кабинети. Създадена е организация по места и график за имунизиране на 29 и 30 декември, когато ще приключи имунизирането на първите 100 души в област Ловеч с първа доза от ваксината. Втората доза от ваксината ще се приложи след 21 дни.

Реклама

30 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 12 часа 23 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 2138, активните случаи са 480, като 123 от тях на болнично лечение, а 357 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1543. Общият брой на карантинираните лица в областта е 545. Починалите до момента са 115.

Новодиагностицирани 30 случая, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 13 случая

  • жена на 66 г. от с. Малиново
  • жена на 51г. от с. Йоглав
  • 7 мъже на възраст от 30 до 86 г. от гр. Ловеч
  • 4 жени на възраст от 29 до 69 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 5 случая

  • жена на 61 г. от с. Врабево
  • мъж на 63 г. от с. Терзийско
  • мъж на 37 г. от с. Орешак
  • 2 жени на 65 и 74 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 3 случая

  • жена на 63 г. от с. Гложене
  • 2 мъже на възраст 56 и 73 г. от гр. Тетевен

За Община Луковит – 2 случая

  • жена на 71 г. от с. Бежаново
  • жена на 72 г. от гр. Луковит

За Община Летница – 2 случая

  • мъж на 53 г. от с. Горско Сливово
  • жена на 60 г. от гр. Летница

За Община Угърчин – 1 случай

  • жена на 75 г. от гр. Угърчин

За Община Ябланица – 1 случай

  • жена на 50 г. от гр. Ябланица

3 случая от Първо мъжко отделение на Държавна  психиатрична  болница гр. Ловеч (съобщени предварително от РЗИ-Ловеч на 21 декември и отразени в Националната информационна система на 23 декември).

Хоспитализираните са 15 души, останалите са на домашна изолация и лечение. Няма новорегистрирани от семейни огнища, заболелите нямат епидемиологична връзка помежду си. Новодиагностицирана е медицинска сестра от СБАЛББ Троян.

Реклама

Ловеч, Тетевен и Летница вече са заявили готовност да предоставят жилища на командировани медици в цялата страна

64 общини имат готовност да предоставят жилища за медицински специалисти, които се отзоват на апела за подкрепа на своите колеги от страната. Програмата се разработва от здравното министерство, съвместно с Националното сдружение на общините в Република България и е насочена към обезпечаване на  медицински кадри там, където те липсват.

Общо 112 жилища от общинския фонд предоставят за медици общините. 40 от тях са заявили и готовност да поемат режийните разходи за настанените специалисти. В експресното допитване, проведено от НСОРБ още 19 общини декларират, че могат да обезпечат настаняване в хотели или общежития.

Сред общините, които се включват в програмата са не само големите  областни центрове като Бургас, Велико Търново, Русе, Ямбол, Видин, Пазарджик, Хасково, Смолян, Ловеч, Кърджали, Сливен и Добрич, но и средни и малки общини като Николаево, Тетевен, Антон, Летница, Долна баня, Исперих, Брацигово, Кубрат, Никопол, Баните Кнежа, Долни чифлик, Мадан, Каварна, Червен бряг, Ситово, Дулово, Трявна, Костенец, Етрополе, Чирпан, Попово, Павликени, Девин, Раднево и много други.

Преди дни бяха осигурени един милион лева за ремонт на бившия учителски институт, който ще стане общежитие за медицински сестри в Пазарджик. Там ще има изнесено обучение по специалността. Общините предоставят за настаняване и подходящи апартаменти в общински почивни бази, туристически хижи, общежития, общински и частни хотели.

Готовност да подпомогнат инициативата на Министерството на здравеопазването за укрепване капацитета на болниците в страната са заявили не само общини, на чиято територия има държавни или общински болници, но и такива, които не разполагат с лечебни заведения. Техните жители ползват здравни услуги на територията на други общини и това е сериозно основание за проява на солидарност в сегашната трудна ситуация.

Освен общински жилища за лекари и медицински специалисти програмата ще осигури и допълнително финансиране за заплати. Здравното министерство и НСОРБ предстои да уточнят конкретните параметри на механизма, който ще гарантира здравеопазването във всяка точка на страната в условията на пандемия.

През 2021 г. бюджетът, с който здравното министерство ще подпомогне лечебни заведения  в отдалечени и труднодостъпни райони ще бъде 45 млн. лв.  Средствата ще бъдат разпределени между 75 болници в страната.

Предстои промяна и в наредбата за специализациите, с която ще  бъде дадена възможност те да се провеждат и в общинските и някои от областните болници. Конкретната информация по общини с данни за ведомствени жилища, които могат да бъдат веднага предоставени  за командировани, съгласно Кодекса на труда, лекари, медицински специалисти и доброволци от страната, НСОРБ е изпратило на министъра на здравеопазването.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

На 22 декември на територията на община Угърчин е проведена специализирана полицейска операция за противодействие на битовата престъпност в малките населени места, с участието на служители от РУ Угърчин и ЗЖУ-Плевен. В хода на предприетите действия полицейските служители са обходили 7 населени места, извършили са проверки на 139 лица и 88 МПС, като за установени общо 22 нарушения са съставили 5 акта по ЗБЛД, 2 по Закон за горите, 3 акта по ЗДВП и 1 по Наредба 1 на общински съвет Угърчин, както и са съставили 10 глоби с фиш.

В РУ Луковит е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че около 02.20ч. на 22 декември, на паркинг пред жилищна кооперация в Луковит са нарязани двете предни гуми на паркиран там лек автомобил BMW. По случая е образувано досъдебно производство и работа продължават служителите на РУ Луковит.

28-годишен мъж от Ловеч е задържан за срок от 24 часа в РУ Угърчин, след като в хода на провеждаща се специалицзирана полицейска операция за противодействие на битовата престъпност, при управление на лек автомобил в с.Драгана е спрян за полицейска проверка, и с помощта на техническо средство е установено, че шофира след употриба на наркотични вещества – амфетамин и метамфетамин.

В хода на последвалите процесуално следствени действия, в превозното средство полицаите са открили и иззели високорисково наркотично вещество с бруто тегло 2.6 грама, което при полеви тест е реагирало на кетамин. Мъжът е задържан, а в РУ Угърчин са образувани 2 досъдебни производства и служителите продължават работа по случаите.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
19.2 ° C
19.2 °
19.2 °
76 %
1.2kmh
2 %
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °
ср
29 °