събота, юни 27, 2026

23 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч. Починали са 2 души от Тетевен

Към 22 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 2095, активните случаи са 472, като 118 от тях на болнично лечение, а 354 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1508. Общият брой на карантинираните лица в областта е 540. Починалите до момента са 115.

Новодиагностицирани 23 случая, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 6 случая

  • жена на 73 г. от с. Славяни
  • мъж на 79 г. от с. Александрово
  • 2 мъже на възраст 64 и 79 г. от гр. Ловеч
  • 2 жени на 59 и 76 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 1 случай

  • мъж на 52 г. от гр. Троян

За Община Луковит – 3 случая

  • 3 жени на възраст 21,72 и 79 г. от гр. Луковит

За Община Угърчин – 1 случай

  • жена на 43 г. от с. Кирчево

12 случая от Първо мъжко отделение на Държавна  психиатрична  болница гр. Ловеч (съобщени предварително от РЗИ-Ловеч на 21 декември и отразени в Националната информационна система на 22 декември)

Новодиагностицираните медицински лица са лекар от МБАЛ Ловеч и санитар от ДПБ Ловеч.

Починалите са:

  • мъж на 87 г. от гр. Тетевен с придружаващо сърдечно заболяване
  • мъж на 78 г. от гр. Тетевен с придружаващи сърдечно и хронично белодробно заболяване
Реклама

Завърши ремонтът на виадукта „Потоп“ при 19-ти км на АМ „Хемус“

При пътуването за Коледа единственото ограничение на магистрала заради ремонт ще е в района на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“

Днес завърши ремонтът на платното за София на виадукта „Потоп“ при 19-ти км на АМ „Хемус“. Досега преминаването в близо 2-километров участък (между 18-ти и 20-ти км) се извършваше двупосочно в ремонтираното през лятото платно за Варна. Съоръжението е с дължина 525 м. В експлоатация е от 1975 г. и досега не беше ремонтирано. Възстановителни дейности са извършени на горното и долното строене на моста. Премахната е изцяло старата настилка, ремонтирани са стълбове, греди, ригели и лагери. Виадуктът е с нова хидроизолация, фуги, асфалт, парапети, ограничителни системи и т. н.

Утре – 22 декември, приключва ремонтът в платното за София в 12-километровия участък от АМ „Тракия“ между пътните възли „Белозем“ и „Оризово“. Досега движението преминаваше в ремонтираното платно за Бургас. Строителните дейности стартираха в началото на октомври като първо се обнови платното за Бургас, а след това и в посока столицата. Те са част от започналия поетапен ремонт на общо 52 км от АМ „Тракия“. Отсечката е с нова асфалтова настилка, подобрено отводняване, нова хоризонтална маркировка, пътни знаци и ограничителни системи.

Изпълнителят на обектите – държавното дружество „Автомагистрали“, което отговаря за поддържането на участъците от „Хемус“ и „Тракия“, работи максимално мобилизирано, за да може предвидените строителни дейности да приключат преди предстоящите Коледа и Нова година и шофьорите да пътуват спокойно, безопасно и удобно. Със завършването на строителните работи сега единственият магистрален участък, на който има въведена временна организация заради ремонтни дейности ще бъде в района на тунел „Витиня“ на АМ „Хемус“. В предстощите почивни дни, както е и в момента, леките автомобили ще преминават двупосочно в ремонтираната тръба за Варна. 

„Витиня“ е най-дългият пътен тунел у нас – 1195 м, и е в експлоатация от 1984 г. След ремонта съоръжението ще бъде изцяло в съответствие с европейската директива 2004/54/ЕО за минималните изисквания за безопасност на тунелите на Трансевропейската пътна мрежа (TEN-T). В тази връзка той ще има три напречни тунелни връзки, които ще свържат двете тръби на тунела. Изграждат се две пешеходни и една шосейна връзка, които да се ползват за евакуация на хора и автомобили, както и за достъп на линейки, пожарни и други специализирани автомобили в случай на авария в една от тръбите. По този начин съоръжението изцяло ще отговаря на европейските изисквания.

Тунел „Витиня“, заедно с тунел „Траянови врата“ на автомагистрала „Тракия“, ще са първите в страната с внедрена система „Тетра“, която се управлява от МВР и ще дава информация в реално време и възможност за бързо предупреждение, реакция и взаимодействие по време на кризисна ситуация. Агенция „Пътна инфраструктура“ има ангажимент към изграждането на техническата инфраструктура в съоръженията. С новите технологии ще може да се подава информация към ситуационните центрове на АПИ, МВР, пожарната, за да се реагира на първата минута и така да се осигури бърза реакция при рискови инциденти.

В тръбата за София на тунел „Витиня“ се изгражда осветителна система с адапционно осветление в двата й края и водещо осветление, каквото има и в тръбата за Варна. Видеонаблюдението ще е без сляпа точка в целия тунел. Доставени са дизелов агрегат за аварийно електроснабдяване, вентилационни системи, система за събиране на опасни разливи от настилката, „умни“ знаци с указания и информация и др.

Ремонтните дейности в тръбата за София започнаха през 2018 г., веднага след като приключи работата в тръбата за Варна. През миналата година бяха направени множество изследвания с георадар и геологически сондажи, при които се установиха кухини както между първичната и вторичната облицовки, така и между първичната облицовка и скалния масив. Комплексни са причините за наличието на кухини, някои от които са със значителни размери. Една от тях е местоположението на тунела в Гогинския разлом. Освен това технологиите по време на строителството му преди близо 40 години са били различни от сегашните – при изграждането на съоръжението не е положена хидроизолация по цялото сечение на тунелната тръба, в резултат на което води от скатния масив са увредили носещата конструкция на тунела.

Установените нарушения наложиха извършване на пълно обследване на съоръжението. Направени са множество проучвания и експертизи, които показаха, че необходимият ремонт ще е по-сложен и ще отнеме повече време от първоначалните очаквания и се налага да бъдат предприети спешни аварийни мерки. За заздравяване на тунела и попълване на кухините между първичната облицовка и скалния масив е инжектиран 3500 куб. м специален бетонов разтвор през направени за целта 3000 отвора. Още над 6000 куб. м бетонов разтвор е инжектиран между първичната и вторичната облицовка. След това е извършено укрепване на масива и тунелните облицовки, за което са изпълнени над 7000 анкера с обща дължина около 70 км. Всичките са инжектирани с около 600-700 литра циментов разтвор за всеки анкер.

Положена е над 33 600 кв. м хидроизолация по цялата дължина на тръбата за столицата. Изградена е сложна дренажна система, която отвежда водите, задържани от хидроизолацията и предпазва новата първична носеща облицовка. Строителите изграждат и системата за опасни разливи. В резултат от всички дейности тунелът вече ще е напълно сух за разлика от времето преди ремонта, когато в него винаги имаше течове.

Реклама

8 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11,00 часа на 21 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 2077, активните случаи са 514, като 144 от тях на болнично лечение, а 370 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1450. Общият брой на карантинираните лица в областта е 532. Починалите до момента са 113.

Новодиагностицирани 8 случая, всичките в Община Ловеч:

За Община Ловеч – 8 случая – всички от едно огнище – Държавна психиатрична болнца гр.Ловеч

  • 6 мъже на възраст от 25 до 64 г. от гр. Ловеч
  • 2 жени на 50 и 53 г. от гр. Ловеч

По повод четири пациента с повишена температура от Първо мъжко отделение на Държавна  психиатрична  болница гр. Ловеч на 18.12.2020 и положителни  бързи антигенни тестове, на 19.12.2020 г. РЗИ разпореди изследване на целия персонал и всички пациенти в отделението с бързи тестове.  От изследваните  общо 43-ма пациенти 20 са с положителен резултат от бързия антигенен тест. От персонала са изследвани 15 души, положителни са 3-ма – лекар, мед. сестра и санитар. На всички положителни лица от РЗИ е извършено пробонабиране за изследване с  PCR тест за окончателен резултат и на  20.12.20г. всички са потвърдени.

Общо установените положителни случаи в ДПБ са 23 – трима души персонал и 20 пациенти на Първо мъжко отделение. От тях регистрирани в Националната информационна система за наблюдение на Ковид до момента са 8.

При установяване на първите положителни антигенни тестове е издадено предписание  за предприемане на противоепидемични мерки в отделението. При потвърждаване на резултатите, от вчера със заповед на директора на РЗИ, Първо мъжко отделение е карантинирано до оздравяване на всички пациенти. Пациентите с положителен резултат са изолирани в самостоятелно крило и лечението им се осъществява на място, след консултации с терапевт и инфекционист. Състоянието им е задоволително, няма пациенти, нуждаещи се от кослородно лечение. РЗИ осигури на ДПБ достатъчно лични предпазни средства за персонала.

За изминалото денонощие, починалите лица в област Ловеч са:

  • мъж на 60 г. от гр. Тетевен – няма данни за придружаващи заболявания
  • мъж на 75 г. от гр. Ловеч с придружаващи сърдечно и хронично неврологично заболяване
  • жена на 83 г. от с. Дерманци с придружаващо сърдечно заболяване
  • жена на 74 г. от гр. Ловеч с придружаващи заболявания диабет, сърдечно и хронично неврологично заболяване
Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че в периода от 19 до 20 декември от частен дом в гр.Летница са отнети златни накити, с общо тегло по данни на собствениците около 32 грама. Работата по случая продължават криминалисти от РУ Ловеч.

На 19 декември около 15.00ч. на третокласен път III-401, на изхода на гр.Ловеч, служители на РУ Ловеч са спрели за проверка лек автомобил, управляван от 31-годишен мъж от София. В хода на проверката е установено, че в превозното средство се държат наркотични вещества – установени и иззети са  14 стръкчета зелена листна маса, както и суха, кафеникаво-зелена тревиста маса, които при полеви тест са реагирали на канабис. Иззетата тревиста маса е с бруто тегло 50 грама. По случая е образувано досъдебно производство, водачът на лекия автомобил е задържан и работа продължават служители на РУ Ловеч.

В РУ Троян за срок до 24 часа е задържан 36-годишен, криминално проявен мъж, който на 20 декември около 22.00ч. е установен да управлява лек автомобил в Троян след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,37 промила. В хода на работата с лицето е установено, че малко преди да бъде спрян от полицейските служители е ударил паркиран в с.Балканец лек автомобил, но не е спрял , а е продължил движението си към гр.Троян. Работата по случая продължава, образувано е досъдебно производство.         

26 годишен мъж е задържан в РУ Ловеч след като на 20 декември , на ул. «Стара планина» е установен да държи 2 листчета сгънати по специфичен начин и съдържащи бяло кристалообразно вещество, което при тестване с полеви тест е реагирало на наркотичното вещество метамфетамин. Общото бруто тегло на веществото е 1,4 гр. Работата по случая продължава, образувано е досъдебно производство.

Реклама

33 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 12,00 часа на 18 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 2019, активните случаи са 525, като 153 от тях на болнично лечение, а 372 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1386. Общият брой на карантинираните лица в областта е 681. Починалите до момента са 108.

Новодиагностицираните случаи са 33, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 17 случая

  • жена на 52 г. от с. Казачево
  • 5 мъже на възраст от 57 до 72 г. от гр. Ловеч
  • 11 жени на възраст от 35 до 73 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 3 случая

  • мъж на 37 г. от с. Дебнево
  • мъж на 25 г. от с. Врабево
  • мъж на 90 г. от с. Добродан

За Община Тетевен – 5 случая

  • 2 мъже на 38 и 53 г. от гр. Тетевен
  • 3 жени на възраст от 38 до 47 г. от гр. Тетевен

За Община Луковит – 3 случая

  • жена на 56 г. от гр. Луковит
  • 2 мъже на 79 и 81г. от гр. Луковит

За Община Априлци – 1 случай

  • мъж на  58 г. от гр. Априлци

За Община Летница – 1 случай

  • жена на  59 г. от с. Крушуна

За Община Угърчин – 2 случая

  • жена на 43 г. от гр. Угърчин
  • мъж на  61 г. от с. Лесидрен

За Община Ябланица – 1 случай

  • мъж на  63 г. от с. Златна Панега

От тях са хоспитализирани  5 души, всички останали са на домашно лечение и изолация. От диагностицираните 2 лица са от 1 семейно огнище,  останалите нямат епидемиологична връзка по между си.

Починали за изминалото денонощие:

  • мъж на 60 г. от гр. Ловеч – няма данни за придружаващи заболявания
  • мъж на 63 г. от гр. Ловеч с придружаващо сърдечно заболяване, диабет и хронично неврологично заболяване
  • мъж на 81 г. от с. Терзийско – няма данни за придружаващи заболявания
Реклама

Проведена е специализирана полицейска операция за подобряване на пътнотранспортната обстановка

На 17 декември на територията на Тетевен е проведена специализирана полицейска операция за подобряване на пътнотранспортната обстановка в града.

По време на операцията, за установени нарушения, пътните полицаи са съставили 22 глоби с фиш, 3 акта по ЗДВП и 1 акт по ЗБЛД.

Реклама

Полицията откри трупи без контролна горска марка в цех за преработка на дървесина

На 17 декември, около 17.00ч., служители на РУ Тетевен са спрели за проверка в града товарен автомобил, с водач 45-годишен мъж, превозвал дървени трупи. На място е извършен оглед, при който е установено, че част от трупите са без контролна горска марка и не отговорят по кубатура на посочената в съпътстващите ги превозни билети.

Последвал е оглед в двор на цех за преработка на дървесина  в тетевенско село, където са открити трупи за бичене, като част от тях са без поставена контролна горска марка, а  общата кубатура на складираната дървесина не отговаря на посочената такава  в съпътстващите ги документи.

По случая е образувано досъдебно производство и работа продължава под наблюдението на Районна прокуратура Тетевен.

Реклама

20 годишна жена от тетевенско село е задържана за притежание на наркотични вещества

На 17 декември около 22.30ч. служители на РУ Тетевен са извършили проверка на лек автомобил, с водач 68 годишен и пътник – 20 годишна жена. В хода на полицейските действия жената доброволно е предала на полицаите 3 пакетчета, съдържащи суха тревиста маса, с общо тегло 1.96гр.

При направен полеви тест веществото е реагирало на кетамин. Открито е и пакетче с тегло 0.02гр. , което при тестване е реагирало положително на наркотичното вещество хероин.

Жената е задържана за срок до 24 часа, а по случая в РУ Тетевен е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

Деца, лишени от родителска грижа, получиха коледни пакети от Българския червен кръст

В област Ловеч бяха получени 100 коледни пакети с лакомства за деца, лишени от родителска грижа. На 16 и 17 декември в община Тетевен бяха раздадени 38 от тях на деца и младежи, които посещават трите средни училища в града.

Благотворителната инициатива се реализира от Българския червен кръст – гр. Ловеч, със съдействието на Български младежки червен кръст при Община Тетевен.

Реклама

На 18 и 19 декември ще се извършват ремонтни дейности по част от АМ „Хемус“

Утре – 18 декември, от 9 ч. до 16:30 ч.,  движението за София между 35-ти и  36-ти км на АМ „Хемус“ ще се осъществява във втора активна и изпреварващата ленти. Поради частични ремонти на асфалтовата настилка ще бъде ограничено движението в първа активна лента.

На 18 и 19 декември, от 8 ч. до 17 ч., движението в посока Варна в участъка от км 58 до км 59 на АМ „Хемус“ ще се осъществява в изпреварващата лента поради ремонтни дейности на асфалтовата настилка.

Необходимо е шофьорите да карат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват стриктно поставената сигнализация.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
19.2 ° C
19.2 °
19.2 °
76 %
1.2kmh
2 %
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °
ср
29 °