събота, юни 27, 2026

Областният управител свика работна среща за обсъждане на националния план за ваксиниране

Областният управител Ваня Събчева свика работна среща за обсъждане организацията и изпълнението на Фаза І от националния план за ваксиниране срещу COVID – 19 в Област Ловеч. Според него страната е разделена за доставка на ваксини на 6 района. Област Ловеч е включена в район 2 заедно с областите Плевен, Габрово, Велико Търново и Русе. Отговорник по изпълнението на заложените дейности е РЗИ – Велико Търново.

На работната среща бе представена Пътна карта на имунизационния процес с ваксина срещу COVID – 19. Тя касае дейностите по създаването и организацията на работа на имунизационни екипи, специализирани имунизационни кабинети (СИК), доставка, съхранение и разпространение на ваксините на територията на област Ловеч, във връзка с изпълнение на Първа фаза от Националния ваксинационен план за COVID-19 и има за цел да предвиди оптимални ресурс и капацитет за изпълнението на тези дейности. Дейностите в изпълнение на  II, II, IV и V фаза от Националния ваксинационен план са предмет на допълнителна разработка и изпълнение от Общопрактикуващите лекари след допълнителни указания от Министерство на здравеопазването.

Документът е динамичен, с готовност за адекватна промяна, в зависимост от обстановката, подчерта на срещата директорът на РЗИ Ловеч д-р Анета Винева. Тя разясни и етапите в подготовката за ваксиниране на населението. РЗИ Ловеч получава заявените количества ваксина. След пристигане на ваксините в РЗИ Ловеч, те се складират в хладилна камера при минус 70 градуса. Температурата се следи денонощно с термодатчици и алармира при всяко отклонение от разрешените стойности. РЗИ Ловеч разпределя и раздава при предварителна заявка до 48 часа необходимите количества ваксина на определените специализирани имунизационни кабинети /СИК/, получаващите ваксината отговарят за спазването на хладилната верига, съгласно инструкциите на производителя.

Разкриването на СИК в област Ловеч ще стана със заповед на директора на РЗИ Ловеч. Такива ще имав Лечебни заведения – на територията на МБАЛ Ловеч с екипи на МБАЛ Ловеч за фаза I, на територията на „МБАЛ – Троян“ ЕООД  за фаза I, на територията на „МБАЛ Тетевен“ ЕООД за фаза I, на територията на „МБАЛ – Луковит“ ЕООД  за фаза I; в МЦ „Ловеч“ за фаза I и в МЦ „Троян“ за фаза I.

В СИК в лечебните заведения за болнична помощ се имунизират: вМБАЛ Ловеч – медицински персонал и немедицински персонал (санитари, шофьори на линейки и др.), работещи в лечебното заведение, РКЦ Ловеч и ФСМП Ловеч; медицински и немедицински персонал от МБАЛ „Кардиолайф“, медицински и немедицински персонал от ДПБ Ловеч; в МБАЛ Тетевен – медицински и немедицински персонал на лечебното заведение, ФСМП Тетевен и ФСМП Ябланица; медицински персонал, работещ в първичната и специализираната извънболнична помощ на територията на община Тетевен и община Ябланица, лекари по дентална медицина, фармацевти и помощник-фармацевти, друг персонал в лечебни и здравни заведения от двете общини; в МБАЛ Луковит – медицински и немедицински персонал, работещ в лечебното заведение, медицински персонал, работещ в първичната и специализираната извънболнична помощ в община Луковит, ФСМП Луковит, медицински и немедицински персонал от ДПБ гара Карлуково, лекари по дентална медицина, фармацевти и помощник-фармацевти, друг персонал в лечебни и здравни заведения от община Луковит; в МБАЛ Троян – медицински персонал и немедицински персонал (санитари, шофьори на линейки и др.), работещ в лечебното заведение, ФСМП Троян, медицински и немедицински персонал от СБАЛББ Троян.

В кабинетите в Медицинските центрове се имунизират – вЛовеч – медицински и немедицински персонал, работещ в първичната и специализираната извънболнична помощ – МЦ, МТЛ, СМДЛ на територията на общините Ловеч, Летница и Угърчин и персонал на РЗИ, РЗОК, БЧК при одобрение от страна на Национален ваксинационен щаб; в Троян – медицински и немедицински персонал, работещ в първичната и специализираната извънболнична помощ – МЦ, МТЛ, СМДЛ на територията на общините Троян и Априлци.

На работната среща днес бе обсъден алгоритъмът на действие на имунизационните кабинети от изготвяне на заявката за необходимите количества ваксини до самото ваксиниране на хората.Всеки СИК организира работата си по имунизация, съобразно изискванията за работа в условията на COVID-19 – лицата влизат по един в кабинета; не се допуска струпване в чакалнята, посетителите са на разстояние минимум 1,5 метра; посетителите задължително са с лични предпазни средства, покриващи носа и устата; след всеки трети посетител се извършва дезинфекция и проветряване за 10 минути.

В първа фаза имунизации се извършват само на лица, които удостоверяват с документ, че са медицински специалисти, работещи в лечебно заведение или друга, описана по – горе структура, в съответствие с разписаното в Националния план за ваксинация. В следващите фази (от 2 до 5-та) имунизации се извършват на лица с адресна регистрация по документ за самоличност в област Ловеч или при представяне на документ за постоянно пребиваване на адрес в областта. Регистрацията на лицето се извършва в Единната ИС (ЕИС) за COVID-19 в модула „Имунизации“. Алтернативен вариант (докато стане готов модула) – чрез регистрация в Книгата за имунизации на СИК.

Биопродуктите пристигат в многодозови флакони и без консуматив за прилагане, съгласно Националния ваксинационен план за COVID-19. Обезпечаване с консумативи и оборудване, необходими за съхранението на биопродуктите и извършването на манипулациите се извършва отделно.

Контрол върху цялостния ваксинационен процес се извършва от РЗИ на териториален принцип. Той е планов, периодичен и внезапен, включва контрол върху документалната част за извършваните ваксини, а именно паспортизацията за извършени имунизации, стриктно спазване на хладилната верига, съхранение на ваксините, отчет за броя на извършените ваксини, както и получени нежелани реакции при ваксинации. Всеки един СИК е длъжен да предоставя информация за броя поставени ваксини до 10 число на месеца за предходния месец.

Реклама

34 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 11,00 часа на 17 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 2000, активните случаи са 547, като 152 от тях на болнично лечение, а 395 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1348. Общият брой на карантинираните лица в областта е 681. Починалите до момента са 105.

Новодиагностицираните случаи са 34, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 7 случая

  • жена на 85 г. от с. Слатина
  • 5 мъже на възраст от 43 до 62 г. от гр. Ловеч
  • жена на 45 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 18 случая

  • жена на 29 г. от с. Бели Осъм
  • жена на 62 г. от с. Орешак
  • мъж на 66 г. от с. Орешак
  • жена на 74 г. от с. Черни Осъм
  • 8 мъже на възраст от 25 до 80 г. от гр. Троян
  • 6 жени на възраст от 30 до 74 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 3 случая

  • мъж на 66 г. от гр. Тетевен
  • 2 жени на възраст 25 и 54 г. от гр. Тетевен

За Община Луковит – 3 случая

  • мъж на 48 г. от с. Дерманци
  • жена на 83 г. от гр. Луковит
  • мъж на 21  г. от гр. Луковит

За Община Априлци – 2 случая

  • 2 мъже на  47 и 51 г. от гр. Априлци

За Община Ябланица – 1 случай

  • мъж на  51 г. от гр. Ябланица

От тях са хоспитализирани  10 души, всички останали са на домашно лечение и изолация. От диагностицираните 4 лица са от 2 семейни огнища,  останалите нямат епидемиологична връзка по между си.

Починали за изминалото денонощие:

  • мъж на 84 г. от гр. Ловеч с придружаващо  хронично белодробно заболяване
  • мъж на 65 г. от гр. Троян с придружаващо сърдечно заболяване и диабет
  • жена на 83 г. от гр. Луковит с придружаващо сърдечно заболяване

Реклама

2 акта и 16 глоби след специализирана операция на пътна полиция

На 15 декември служители на РУ Тетевен са провели специализирана операция за подобряване на пътнотранспортната обстановка, на територията на община Тетевен, като за установените нарушения, са съставили 2 акта и 16 глоби с фиш.

Останалите новини от ОДМВР – Ловеч:

На 16 декември около 12.50ч. на път 358 с посока на движение към гр.Ябланица, 71- годишна жена при управление на лек автомобил и поради здравословен проблем е загубила контрол върху превозното средство, навлязла е в насрещното платно и се е ударила в дижещия се там лек автомобил BMW. При сблъсъка BMW -то от своя страна се e завъртяло и е напуснало пътното платно, като се е преобърнало в крайпътната канавка. Леко ранен при инцидента е пътник от BMW -то, пробите за алкохол на двамата водачи са отрицателни, а на 71-годишната водачка е съставен акт за нарушение на ЗДВП.

В РУ Ябланица е образувано бързо производство и за срок от 24 часа е задържан 39-годишен мъж от Луковит, който на 17 декември около 03.00ч. е установен да управлява лек автомобил в с.Златна Панега след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,04 промила. Работата по случая продължава.

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство и се разследват причините за възникнал пожар в едноетажна къща  в с.Славяни. При инцидента няма пострадали хора, нанесени са материални щети.

Реклама

Славена и Петя Петкови от СКО ,,Вежен“ с награди от Община Тетевен

В навечерието на предстоящите Коледни и Новогодишни празници, кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева награди младите таланти на Тетевен, Славена и Петя Петкови от СКО ,,Вежен“. Наградите – грамоти и еднократна финансова помощ, бяха връчени за постигнати високи резултати в областта на спорта, след постъпило предложение, заседание и Решение на Комисията на детето при Общината.

Двете сестри имат многобройни участия в състезания по спортно ориентиране, включително и в Държавни първенства и Национална купа ,,България“. На първенствата многократно представят Община Тетевен и постигат отлични резултати, класирайки се сред призовите места.

Д-р Бояджиева пожела здраве и още по-големи успехи на двете момичета. Тя изрази радостта си, че в Тетевен има млади надежди в областта на спорта, които са сериозни, дисциплинирани и устремени. Те са бъдещето на нашия край, както и пример за по-малките, допълни кметът.

На награждаването присъстваха – зам.-кметът Красимир Красимиров и гл. експерт „Спорт, интеграция и младежки дейности“ – Димчо Диков.

Реклама

Предложиха противоепидемичните мерки да продължат да действат до 31 януари 2021 г.

Действащите противоепидемични мерки, въведени на 27 ноември 2020 г., да продължат да действат до 31 януари 2021 г. като изключения да бъдат направени за учениците от 1 до 4 клас, детските градини и местата за хранене към хотелите.

Това предложиха здравният министър Костадин Ангелов и членовете на Националния оперативен щаб на работно съвещание при министър-председателя Бойко Борисов. Още миналата седмица премиерът изиска от НОЩ да подготви доклад за ефективността на противоепидемичните мерки и експертно становище за тяхното действие предвид актуалната обстановка с COVID-19. 

„Обществото очаква от нас в следващите дни да бъде информирано и то своевременно какво възнамеряваме да правим на базата и то единствено и само на медицинската експертиза – според броя на заразените, на оздравелите и др.“, заяви в началото на съвещанието министър-председателят Бойко Борисов.

Здравният министър докладва, че за една седмица броят на излекуваните българи от новия вирус е 18 907 души. „Другото положително като резултат от въвеждането на мерките е, че заболеваемостта в страната спадна и вече е под 600 на 100 000 души население. Нямаме области, оцветени в черно, където тя е над 1000 на 100 000 души“, изтъкна министър Ангелов.

Въпреки посочените тенденции обаче България запазва мястото си по заболеваемост в ЕС, продължава да държи 10-а и 11-а позиция, а по показателя смъртност страната ни е на първо място.

В този контекст и след проведените редица срещи със съсловните организации и компетентните структури, министърът на здравеопазването предложи на премиера всички разписани мерки, които спират да действат на 21 декември 2020 г., да продължат да се прилагат до 31 януари 2021 г. с изключение на следните: разрешаване на учениците от 1 до 4 клас да започнат да посещават училище от 4  януари догодина, както и отваряне на детските градини и яслите; от 1 януари да се отворят галерии, музеи, кина, както и театрите, които не са затваряни, като работят при капацитет от 30% и през седалка; разрешаване местата за хранене в хотелите да могат да работят с до 50% заетост само за гости на хотелите с въведен вечерен час до 22 ч.

Здравният министър подчерта, че поради продължаващия силен натиск върху здравната системата е немислимо да се говори за още по-голямо разхлабване на ограниченията у нас. „Затова всички останали мерки, които и към момента действат, предлагаме да продължат да се прилагат до 31 януари 2021 г. като следващото им преразглеждане да бъде на 21  януари, отнасящо се за периода след 1 февруари“, добави здравният министър.

Министър-председателят Бойко Борисов бе категоричен, че при взимането на решения винаги се е облягал на становището на експертите. Премиерът изтъкна, че на фона на затегнатите мерки в Европа и света, България продължава да прилага най-либералния режим, който щади психиката на хората и им дава възможност за свободно движение. „При настоящата ситуация и при тази натовареност на здравната система можем да удържим със сега действащите мерки и да се надяваме след празниците новите случаи да продължат да намаляват“, подчерта премиерът Борисов.

Министър-председателят посочи, че удължаването на мерките до 31 януари 2021 г. изисква държавата да осигури нови 250 милиона лева, с които да се компенсират временно затворените бизнеси или тези с ограничена дейност. „Трябва да преминем през тези дни. Пандемията е непредсказуема, затова – колкото може да се пазим с дисциплина, дистанция, дезинфекция“, заяви премиерът Борисов. Той изиска всекидневно да се прилага строг контрол по изпълнението на противоепидемичните мерки, а на нарушителите – да се налагат санкции.

„Направеното предложение за удължаването на мерките е много балансирано, така ще укрепим крехката тенденция към намаляване на случаите на COVID-19, а след празниците ще обсъдим възможност да смекчим допълнително мерките“, заяви в хода на работното съвещание при премиера главният държавен здравен инспектор Ангел Кунчев. Председателят на НОЩ и началник на ВМА Венцислав Мутафчийски допълни, че предвид заболеваемостта към момента не може да има по-голямо разхлабване на ограниченията.

Подробности с финално уточняване на направените предложения за мерките и съответните срокове ще бъдат съобщени утре на редовния брифинг на министъра на здравеопазването и представителите на НОЩ.

Реклама

Тетевенска художничка ще пресъздаде емблематични за региона културно – исторически паметници по програма на Национален фонд „Култура“

Талантливата  художничка Моника Матева си е поставила за цел да популяризира богатата история на родния си край чрез пресъздаване на емблематични културно – исторически паметници върху платно и представянето им на широката публика.

Творецът изпълнява проект „С четки и бои из културно – историческото наследство на тетевенския край“ по програма „Творчески инициативи“ с подкрепата на Национален фонд „Култура“.

Като художник, обичащ родния си край, тя планира да нарисува десет емблематини сгради – паметници на културата, повлияли на самосъзнанието ни и запазили българския дух.

Проектът има за цел привличане на внимание на подрастващото поколение, като съдържанието ще бъде поднесено по забавно-образователен начин чрез инструментите на съвременните технологии и социалните мрежи. В нейната фейсбук страница – Мони Матева / Moni Mateva – Art, всяка картина ще бъде представяна с подробно историческо описание за конкретния паметник.

Планираните за художествено пресъздаване сгради в проекта са:

  1. Църква „Св. Всех Святих“ – гр. Тетевен
  2. Тетевенски манастир „Св. Илия“ – гр. Тетевен
  3. Гложенски манастир „Св. Георги Победоносец“
  4. Исторически музей – гр. Тетевен
  5. Хаджииванова къща – гр. Тетевен
  6. Бобевска къща – гр. Тетевен
  7. Къща-музей „Васил Левски“ с. Голям извор
  8. Килийно училище – с. Голям извор
  9. Къща-музей на Павел Туйков – гр. Тетевен
  10. „Просветилище наше“ – до тетевенската църква

Готовите творби ще бъдат представени на изложба в изложбената зала на Читалище „Съгласие“ гр. Тетевен  през месец февруари 2021 г., както и на онлайн изложба в социалните мрежи.

Вижте някои от готовите творби по проекта:

С подкрепата на Национален фонд „Култура“

Реклама

44 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч

Към 12,00 часа на 16 декември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 1956, активните случаи са 547, като 136 от тях на болнично лечение, а 411 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 1307. Общият брой на карантинираните лица в областта е 673. Починалите до момента са 102.

Новодиагностицираните случаи са 44, разпределени както следва:

За Община Ловеч – 20 случая

  • мъж на 34 г. от с. Умаревци
  • жена на 27 г. от с. Дойренци
  • мъж на 59 г. от с. Лисец
  • мъж на 70 г. от с. Българене
  • жена на 63 г. от с. Българене
  • 9 мъже на възраст от 37 до 81 г. от гр. Ловеч
  • 6 жени на възраст от 39 до 77 г. от гр. Ловеч

За Община Троян – 8 случая

  • мъж на 48 г. от с. Дебнево
  • мъж на 55 г. от с. Гумощник
  • мъж на 46 г. от с. Орешак
  • мъж на 51 г. от с. Черни Осъм
  • 2 мъже на 32 и 91 г. от гр. Троян
  • 2 жени на 56 и 67 г. от гр. Троян

За Община Тетевен – 8 случая

  • жена на 68 г. от с. Глогово
  • 2 мъже на 57 г. от гр. Тетевен
  • 5 жени на възраст от 49 до 53 от гр. Тетевен

За Община Луковит – 5 случая

  • мъж на 45 г. от с. Карлуково
  • жена на 53 г. от с. Бежаново
  • 2 жени на 43 и 56 г. от гр. Луковит
  • 1 мъж на 41  г. от гр. Луковит

За Община Летница – 3 случая

  • 2 мъже на  68 и 75 г. от гр. Летница
  • мъж на 62 г. от с. Крушуна

От тях са хоспитализирани  7 души, всички останали са на домашно лечение и изолация. От диагностицираните 10 лица са от 6 семейни огнища,  останалите нямат епидемиологична връзка по между си.

Починали за изминалото денонощие:

  • мъж на 77 г. от гр. Троян с придружаващо сърдечно, хронично бъбречно заболяване, диабет и затлъстяване
Реклама

Жена изгубила портфейла си в Тетевен. Намерен е след намесата на полицията

През вчерашния ден в РУ Тетевен е постъпил сигнал от 34-годишна жена, която е съобщила, че същия ден в интервала от 10.00ч. до 10.30ч., в района на центъра на града, е изгубила портфейла си, с намиращите се в него лични документи и сумата от около 150 лева. Незабавно са организирани оперативно-издирвателни мероприятия, в резултат на които изгубената вещ и намиращите се в нея пари и документи са открити в 66-годишна жена. По случая е образувано проверка.

Останалите новини от ОДМВР – Ловеч:

На 15 декември, на територията на РУ Ловеч е проведена специализирана полицейска операция  по безопасност на движението и опазване на обществения ред. В хода на предприетите действия полицаите са извършили проверка на 135 МПС и 156 лица, установили са 37 нарушения, за които са съставили 2 акта и 35 глоби с фиш.

В РУ Ябланица е образувано бързо производство и за срок до 24 часа е задържан 24-годишен жител на с.Румянцево, който на 16 декември около 00.50ч. е установен да управлява лек автомобил, в посока гр. Луковит, без да притежава свидетелство за правоспособност и след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 0.97 промила. Превозното средство е било без задна регистрационна табела , а за предната табела е установена, че е издадена за друг автомобил. Работата по случая продължава.

Реклама

Правителството отпусна 56 милиона лева в подкрепа на туристическия бранш, засегнат от пандемията

„Отпускаме 56 милиона лева в сферата на туризма за предотвратяване на последиците от COVID 19“. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на правителственото заседание.

Държавата ще предостави държавна помощ на туроператорите и туристически агенти в размер на 4% от сумата на декларирания от тях годишен оборот без ДДС за 2019 г. Безвъзмездно предоставените средства ще се използват за приоритетно компенсиране на загуби, произтичащи от отказали се от ваучери клиенти, както и от удържани от доставчици на услуги суми.

„С 51 милиона лева ще помогнем безвъзмездно на близо 1600 предприятия, които са в сферата на туроператорска и туристическата агентска дейност“, информира вицепремиерът и министър на туризма Марияна Николова.

Разпоредбите в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение предвиждат средствата да се предоставят на туристическите оператори и туристическите агенти по ред, определен с наредба на министъра на туризма и при спазване на правилата за държавните помощи. В тази връзка проектът на наредба е изпратен на Европейската комисия, като следва да се има предвид, че помощта се отпуска и изплаща след нотификация от Комисията.

Министерският съвет прие и Постановление, с което се одобрява отпускането на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на туризма в размер на 4 993 723 лв. за 2020 г. За преодоляване на последиците във връзка с пандемията се предвижда две години след отмяната на извънредното положение Министерството на туризма да предоставя на туроператорите, които използват въздушни превозвачи с валиден оперативен лиценз за изпълнение на чартърни полети до България с цел туризъм, държавна субсидия в размер на 35 евро за всяка седалка от максималния пътнически капацитет на самолета за всеки полет. Субсидията се отпуска за всяка седалка, заета от лице, ползващо туристическа услуга в България, само за полети с капацитет не по-малко от 100 места.

Реклама

156 000 000 лева се осигуряват за финансиране на мерки за малки, средни и микро предприятия

„Със 156 000 000 лева от Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ ще можем да финансираме мерки за микро, малки и средни предприятия“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов по време на редовното правителствено заседание. Кабинетът реши Министерството на икономиката в сътрудничество с Националната агенция по приходите да обяви процедура за подбор на проекти, по които ще могат да кандидатстват фирмите, засегнати от временните противоепидемични мерки.

„Министърът на финансите, заедно с колегите от НАП и парламента,  извършиха огромна работа, за да можем от приходна агенция да я превърнем в разплащателна, така че по-най-бързия начин парите да стигат до бенефициентите“, подчерта премиерът Бойко Борисов.

Министърът на икономиката Лъчезар Борисов уточни, че процедурата е подкрепа на предприятия, преустановили или ограничили дейността си в резултат на заповедите на министъра на здравеопазването във връзка с противоепидемичните мерки. „Приемането на документи за кандидатстване, обработката и изпращането на помощта се предвижда да се извършва от НАП изцяло по електронен път. Заложени са изключително кратки срокове за подаване на проектни предложения – две седмици и за предоставяне и изплащане – една седмица“, уточни министърът.

Близо 5 000 000 лева ще бъдат предоставени на община Девня, реши още правителството. Средствата ще са за реконструкция и изграждане на елементи от общинската пътна инфраструктура в общината. „Изграждането на инфраструктурата ще от значение за бъдещото развитие на региона чрез строителството и ще се използва от всички инвеститори в региона. А също ще допринесе и за лесен достъп до пристанище „Варна-запад“, допълни министърът на икономиката. Инфраструктурата се изгражда във връзка с изпълнението на сертифицирания по Закона за насърчаване на инвестициите проект „Инсталация за производство, опаковане и съхранение на сода бикарбонат“ на „Солвей Соди“ АД. Инвестицията на компанията е в размер на 60 000 000 лева.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
21.9 ° C
21.9 °
21.9 °
75 %
0.9kmh
12 %
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °
ср
31 °