59-годишен мъж от с.Български извор е задържан за срок до 24 часа в РУ Тетевен, след като на 15 ноември около 13.10ч. на ПП I-4 в района на Боаза, при управление на лек автомобил е бил спрян за полицейска проверка, при която е установено, че управлява след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 2,35 промила. Мъжът е дал и кръвна проба в болницата в Тетевен. По случая е образувано досъдебно производство.
Областният щаб по здравеопазване прие проект на заповед на РЗИ Ловеч и тя влиза в сила от 16 ноември, понеделник
Областният щаб по здравеопазване, свикан на 12 ноември от областния управител Ваня Събчева за вземане на решение за въвеждане на допълнителни противоепидемични мерки на територията на област Ловеч, прие проект на заповед на РЗИ.
Както вече стана ясно, проектът на заповед бе изпратен до членовете на Щаба, които до 15 ч. днес, 13 ноември, трябваше да изразят своите становища, мнения и коментари. В срок своята позиция писмено изразиха общините Летница, Ловеч, Тетевен и Троян, както и Областна дирекция по безопасност на храните. Всички те са заявили съгласието си и одобрили без забележки направените предложения, като подкрепят въвеждането на допълнителните противоепидемичните мерки, разписани в документа. Останалите членове на Щаба и общини, които не са изпратили писмо, се счита, че приемат предложените мерки с мълчаливо съгласие.
Областен кризисен щаб по здравеопазване към Областна администрация Ловеч съгласува и приема Заповед на Регионална здравна инспекция – Ловеч (РЗИ), относно въвеждане на следните противоепидемични мерки на територията на област Ловеч, считано от 16.11.2020 г. до 30.11.2020 г. включително.
Заповедта на РЗИ – ТУК.
Многопрофилната болница в Ловеч има спешна нужда от медицински сестри
МБАЛ „Проф. д-р Параскев Стоянов“ изпитва остра нужда от медицински сестри. В писмо до Областния кризисен щаб по здравеопазване прокуристът на лечебното заведение д-р Атанас Атанасов пише: „Във връзка с разпространението на COVID-19, усложнената епидемична обстановка в област Ловеч и нарастващия поток от тежко болни в структурата за лечение на пациенти с COVID-19 беше извършено реорганизиране на легловата база на болницата, временно преустановяване дейността на някои отделения и пренасочване на персонал към инфекциозно и пневмо-фтизиатрично отделение. Въпреки предприетите действия и извършените структурни и организационни промени лечебното заведение продължава да изпитва остър недостиг от медицински сестри за работа в COVID-зоната“.
Д-р Атанасов търси съдействие за привличане на медицински сестри или за командироване в „МБАЛ Проф. д-р Параскев Стоянов“ АД Ловеч на сестри от системата на училищното и детското здравеопазване за осигуряване на адекватни грижи за хоспитализираните пациенти. За условията и размера на възнагражденията заинтересованите могат да се обадят на телефон 088 8879386 – д-р Атанасов.
40 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
Към 12,00 часа на 13 ноември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 773, активните случаи са 441, като 96 от тях на болнично лечение, а 345 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 307. Общият брой на карантинираните лица в областта е 575.
Новодиагностицираните случаи са 40, разпределени както следва:
За Община Ловеч – 12 случая
- 5 жени на възраст от 63 до 78 г. от с. Сливек – дом за стари хора
- 2 мъже на 66 и 69 г. от с. Сливек – дом за стари хора
- мъж на 34 г. от с. Радювене
- 3 мъже на възраст от 56 до 73 г. от гр. Ловеч
- жена на 47 г. от гр. Ловеч
За Община Троян – 19 случая
- 2 жени на 47 и 89 г. от с. Орешак
- мъж на 61 г. от с. Велчево
- мъж на 78 г. от с. Голяма Желязна
- 8 жени на възраст от 35 до 73 г. от гр. Троян
- 7 мъже на възраст от 51 до 79 г. от гр. Троян
За Община Луковит – 1 случай
- мъж на 49 г. от гр. Луковит
За Община Тетевен – 5 случая
- жена на 47 г. от с. Галата
- жена на 51 г. от с. Малък извор
- 3 жени на възраст от 49 до 86 г. от гр. Тетевен
За Община Априлци – 2 случая
- 2 мъже на 56 и 75 г. г. от гр. Ябланица
За Община Ябланица – 1 случай
- мъж на 79 г. от гр. Ябланица
От тях са хоспитализирани са 12 души, всички останали са на домашно лечение и изолация. Новите случаи нямат епидемиологична връзка по между си.
Новодиагностицираните медицински лица са:
- мед. сестра от СБАЛББ
Починалите за денонощието са двама:
- мъж на 85 г. от гр. Ябланица с придружаващо сърдечно заболяване
- мъж на 85 г. от с. Лисец
Епидемичната ситуация в ДПЛУФ с. Сливек община Ловеч и предприетите противоепидемични мерки от Регионална здравна инспекция гр. Ловеч са следните:
По повод заболяване на медицинска сестра в ДПЛУФ с. Сливек и положителен PCR тест РЗИ Ловеч организира и проведе профилактични изследвания с бързи антигенни тестове за заразеност на целия обслужващ персонал – 18 лица и изследвания на всички потребители – 37 с PCR тестове. Доказани положителни до момента са 3 лица от персонала на ДПЛФУ Сливек, които са карантинирани и 9 потребители. Настанен е в лечебно заведение за болнична помощ 1 потребител, останалите са изолирани и остават на лечение в определени помещения на втори етаж на сградата на дома и са без оплаквания. Грижите за тях се поемат от отделен обслужващ екип под наблюдението и контрола на ОПЛ на дома. Осигурени са с достатъчно количество консумативи, дезинфектанти, миещи и лични предпазни средства. Очакват се резултати от пробите на останалите 8 потребителя. Издадено е предписание за ДПЛФУ за предприемане на хигиенни и противоепидемични мерки.
АПИ: Високопланинските проходи вече са в режим на зимно поддържане
От 13 ноември e въведено зимното поддържане на участъците от републиканските пътища, преминаващи през високопланински проходи с височина над 550 м, както и в пътните отсечки с надморска височина над 800 м. Областните пътни управления следят метеорологичните прогнози по райони и ще предприемат обработка на настилките в участъците, където има предпоставки за заледяване и хлъзгавост особено рано сутрин, когато температурите са доста по-ниски.
Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира всички шофьори да подготвят автомобилите си за движение при зимни условия, да не чакат първите минусови температури и да следят за доброто техническо състояние на превозното средство. Нека да тръгват на път само с подходящи гуми, да карат внимателно, със съобразена скорост, да спазват правилата за движение, необходимата дистанция и да не предприемат резки маневри. Блокирането на движението от автомобили, които не са подготвени за движение при зимни условия, затруднява работата на специализираната техника и възпрепятства пътуването на всички останали шофьори.
В поддържането на 20 000 км републикански пътища през зимните месеци ще участват около 3000 снегопочистващи машини – снегорини, техника за разпръскване на пясък и т. н. По опорните пунктове има инертни материали – сол, пясък, калциев двухлорид за обработка на настилките, като доставките за зимен сезон 2020/2021 продължават.
31 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
Към 12,00 часа на 12 ноември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 737, активните случаи са 442, като 91 от тях на болнично лечение, а 351 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 272. Общият брой на карантинираните лица в областта е 572.
Новодиагностицираните случаи са 31 разпределени както следва:
За Община Ловеч – 18 случая
- жена на 70 г. от с. Дойренци
- жена на 68 г. от с. Йоглав
- мъж на 85 г. от с. Лисец
- мъж на 73 г. от с. Хлевене
- жена на 42 г. от с. Малиново
- мъж на 84 г. от с. Радювене
- жена на 69 г. от с. Стефаново
- 6 мъже на възраст от 27 до 63 г. от гр. Ловеч
- 5 жени на възраст от 59 до 70 г. от гр. Ловеч
За Община Троян – 9 случая
- жена на 62 г. от с. Орешак
- жена на 38 г. от с. Борима
- 6 жени на възраст от 45 до 85 г. от гр. Троян
- мъж на 39 г. от гр. Троян
За Община Луковит – 1 случай
- мъж на 28 г. от гр. Луковит
За Община Тетевен – 1 случай
- мъж на 57 г. от с. Галата
За Община Ябланица – 2 случая
- 2 мъже на 69 и 72 г. от гр. Ябланица
От тях са хоспитализирани са 16 души, всички останали са на домашно лечение и изолация. Новите случаи нямат епидемиологична връзка по между си.
Новодиагностициран е учител в ОУ в гр. Луковит – последно на работа на 05 ноември, няма да се предприемат мерки и учител от гр. Троян, който преподава онлайн и няма контакти с ученици.
Новодиагностицираните медицински лица са:
- мед. сестра от МБАЛ- Троян – няма да се предприемат мерки, в отделението няма пациенти, останалият персонал лаботи в друго отделение
- лаборант от СБАЛББ – Троян
От днес в страната се въвеждат допълнителни противоепидемични мерки
От 12 ноември до 30 ноември, с издадена днес Заповед № РД-01-651/11.11.2020 г. здравният министър въвежда следните противоепидемични мерки на територията на Р България:
- Преустановяват се присъствените учебни занятия (в т. ч. учебни практики, стажове, изнесени учебни часове, изпити, дуална система на обучение и др.) за учениците от пети до дванадесети клас в областите с достигната 14-дневна заболяемост над 119,9 на 100 хил. души население и 15% отсъстващи по причини, свързани с поява на симптоми на COVID-19, от провеждащите присъствено обучение ученици за периода 4-11.11.2020 г. Решението за преминаване в обучение в електронна среда от разстояние се взема от министъра на образованието и науката при условията и по реда на чл. 105, ал. 6 и 115а, ал. 1, 4 и 5 от Закона за предучилищното и училищното образование.
- Провеждането в присъствена среда на групови извънкласни дейности и занимания, дейности по интереси, занимални и други се допуска само за училищата и паралелките, които провеждат присъствено обучение.
- Преустановяват се присъствените групови занятия в центровете за подкрепа на личностното развитие, с изключение на тези, които са организирани по начин, който не допуска смесване на деца от различни паралелки/групи.
- Преустановява се присъственият учебен процес във висшите училища, с изключение на практическите упражнения, които не могат да се осъществяват от разстояние в електронна среда. Изключение се допуска и за практическите упражнения по клинични дисциплини, учебната практика (клиничен стаж), преддипломния стаж и държавните изпити на студентите по регулирани медицински професии от професионални направления „Медицина“, „Дентална медицина“ и „Здравни грижи“, както и държавните изпити за придобиване на специалност в системата на здравеопазването, при стриктно спазване на мерките за превенция и контрол на инфекциите съгласно Наредба № 3 от 2013 г. за утвърждаването на медицински стандарт по превенция и контрол на вътреболничните инфекции.
- Всички заведения за хранене и развлечения (ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове, с изключение на тези по т. 9) могат да работят само в часовете между 06.00 и 23.30 ч. През останалите часове на денонощието се допускат само доставки по домовете.
- Магазините за хранителни стоки и аптеките организират работата си, като допускат лица на и над 65-годишна възраст в съответните обекти само в часовете между 8.00 и 10.00 ч. В посочените часове не се допускат лица под 65-годишна възраст.
- Малолетните и непълнолетни лица могат да посещават търговските центрове, включително такива тип МОЛ, само ако са придружени от техен родител, съответно настойник/попечител или от друго пълнолетно лице.
- Преустановява се провеждането на планов прием и планова оперативна дейност в лечебните заведения за болнична медицинска помощ и комплексните онкологични центрове, с изключение на дейностите, свързани с трансплантация на органи, тъкани и клетки, диагностиката и лечението на пациенти с онкологични и онкохематологични заболявания, дейностите по асистирана репродукция и ражданията, независимо от метода на родоразрешение, дейностите по рехабилитация, продължително лечение и психиатрична помощ.
- В изпълнение на т. 3 от Заповед № РД-01-439 от 27.07.2020 г. директорите на регионалните здравни инспекции предприемат действия и прилагат мерки на лечебните заведения за болнична помощ и комплексните онкологични центрове на територията на съответната област, като определят задължителен брой легла за лечение на пациенти с основна или с придружаваща инфекция със SARS-CoV-2 от не по-малко от 20 % от обявените в съответната регионална здравна инспекция брой легла на всяко лечебно заведение за болнична помощ и комплексен онкологичен център.
С пълния текст на заповедта можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-651/11.11.2020 г.
Възстановен е мостът в село Глогово
Приключи възстановяването на разрушения от пороите през 2018 г. мост в село Глогово. Реконструирани са устоите на мостовото съоръжение, изградена е нова връхна конструкция и са поставени парапети за обезопасяване при преминаване.
,,Изключително важно е да няма откъснати хора в никоя точка на територията на община Тетевен, тъй като в създалата се ситуация с разрастващата се епидемия от COVID-19, до всички жители трябва да бъде осигурен достъп. Изказвам благодарности към всички институции, които оказаха съдействие по един или друг начин, този достъп да бъде възможен“ – коментира кметът на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева.
През юли месец 2018 г. на територията на община Тетевен бе обявено бедствено положение. От падналите обилни валежи бе разрушен мостът в с. Глогово, като бе прекъснат достъпът до няколко махали в селото. До няколко дни след това екип на българската армия постави понтонен мост и достъпът бе временно възстановен.
След демонтирането на понтонния мост през 2020 г., започна възстановяването на моста в Глогово. През месец август д-р Бояджиева инспектира текущата работа, а служители на общинска администрация през цялото време извършваха контрол на строителните дейности. Към момента той вече е напълно готов и е осигурен автомобилният достъп до махалите в селото.
24 са новите положителни случаи на COVID-19 в област Ловеч
Към 11,00 часа на 10 ноември общо диагностицираните случай в област Ловеч са 653, активните случаи са 394, като 68 от тях на болнично лечение, а 326 на домашно лечение и изолация. Излекуваните са 236. Общият брой на карантинираните лица в областта е 653.
Новодиагностицираните случаи са 24 разпределени както следва:
За Община Ловеч – 14 случая
- 5 мъже на възраст от 44 до 81 г. от гр. Ловеч
- 6 жени на възраст от 31 до 81 г. от гр. Ловеч
- 1 жена на 54 г. от с. Малиново
- 2 мъже на 44 и 64 г. от с. Горан
За Община Троян – 3 случая
- мъж на 60 г. от с. Орешак
- жена на 83 г. от с. Голяма Желязна
- жена на 35 г. от гр. Троян
За Община Луковит – 6 случая
- 3 мъже на възраст от 54 до 78 г.гр. Луковит
- жена на 69 г. от с. Дерманци
- мъж на 66 г. от с. Румянцево
- мъж на 31 г. от с. Карлуково
За Община Ябланица – 1 случай
- Мъж на 85 г. от гр. Ябланица
От тях са хоспитализирани са 11 души, всички останали са на домашно лечение и изолация. Новите случаи нямат епидемиологична връзка по между си.
Няма новодиагностицирани деца/ученици и учители. Новодиагностициран е 1 лекар от МБАЛ-Ловеч.
За денонощието починалите са 4:
- мъж от гр. Троян на 70 г. с придружаващи заболявания – хронично бъбречно заболяване, диабет и сърдечно заболяване;
- мъж от с. Гложене на 62 г. с придружаващи заболявания неврологично заболяване, диабет и сърдечно заболяване;
- жена от гр. Ловеч на 71 г. с придружаващо сърдечно заболяване;
- жена от гр. Троян на 73 г. с придружаващи заболявания хронично бъбречно заболяване и сърдечно заболяване.
Верижна катастрофа край с. Градежница
На 09 ноември около 19.00ч. в землището на с.Градежница, 19-годишен младеж от с.Галата при управление на лек автомобил, е загубил контрол над превозното средство, навлязъл е в насрещното платно и се е ударил с движещия се там друг автомобил, който пък от своя страна е ударен и от движещо се след него и неспазващо дистанция друго превозно средство.
Леко пострадали са две пътнички от втория автомобил, които са прегледани и освободени, а пробите за алкохол на водачите на трите превозни средства са отрицателни.













