Заседание на Областната комисия
по безопасност на движението по пътищата проведе зам.-областният управител
Бойко Пъдарски. Във форума участва Анжелина Тотева, зам.-председател на
Държавната агенция „Безопасност на движението по пътищата“ и експерти.
Работата ни е превантивна, а
целта една – да опазим животи, Агенцията заедно с представители
на МВР, МРРБ, МТИТС подготвяме напълно нов Закон за
движение по пътищата, работим в много направления, като един от акцентите ни е
образователна работа в партньорство с МОН, за да обхванем и започнем
възпитанието как да се държим на пътя от най-ранна детска възраст. Предвидени
са и възможности за финансиране на проекти на общини за създаване на площадки
за обучение на децата в дворовете в детски градини и училища. Целта на това е
да възпитаме у децата стремеж и правила да правилно поведение на пътя и в
превозните средства, обясни Тотева в хода на заседанието. Тя се спря и на други
дейности на Агенцията, като внесе яснота и по актуалния въпрос в последните дни
за гражданите, които напускат страната ни. „Никой не ограничава правото за
придвижване и пътуване на гражданите“, подчерта Тотева. По думите й на
граничните пунктове те имат възможност при желание да платят глобите си, ако
имат такива. Тя подчерта, че по-важното е, че там им се връчват фишовете, които
иначе е трудно да бъдат навреме връчени при невъзможност да бъдат намерени нарушителите
на посочения в личната карта адрес. „Тази информация бе манипулирана в
обществото, но истината е такава – на граничните пунктове се прави проверка за
неплатени глоби или за невръчени такива – след като се връчи документът, шофьорите
могат да платят чрез терминал с отстъпка, да обжалват в 14-дневен срок или да
изберат друг начин и време за плащане, но това не означава, че не могат да
напуснат страната. Впрочем това е изключително важно и за граждани на чужди
държави, които преминавайки през България, често извършват нарушения или ПТП и
я напускат. Сега те няма да могат да си тръгнат преди да им бъде връчено
нарушението“, подчерта още Тотева.
Анжелина Тотева изрази
задоволството си от това, че Областна администрация Ловеч е една от малкото,
представили в срок и без забележки Областен план за безопасност на движението
по пътищата, отговарящ на всички изисквания на Агенцията. Широко бе коментирана
и инициативата „Да освободим тротоарите за пешеходците“, както и трудното й
реализиране. Вече повече от две години виждаме, че няма устойчив реален
резултат и все още на много места в Ловеч и Троян виждаме паркирани коли по
тротоарите и пешеходци, които заради това трябва да слязат на пътното платно и
животът им да е застрашен от преминаващи до тях коли, коментира Пъдарски, и
предостави снимки от последните дни на такива случаи. Причината затова е
непостоянният и неефективен контрол.
С
близо 40% са намалели пътните инциденти на територията на Област Ловеч от
началото на годината. „Позитивна тенденция се наблюдава като цяло в областта,
но постигнатите резултати не могат да ни успокояват“, каза Анжелина Тотева. По
думите ѝ намалелият трафик по време на извънредното положение е сред факторите
допринесли за намаляване на пътните инциденти, както на регионално, така и на
национално ниво. „Сега е много важно всички институции да набележат и
предприемат допълнителни мерки, за да не допуснем с увеличението на трафика да
отбележим рязко увеличение на пътнотранспортните произшествия с ранени и
загинали“, подчерта тя
По
време на заседанието бяха коментирани някои от проблемите в областта, както и
изпълнението на Областния план за повишаване безопасността на движението по
пътищата. След пускането в експлоатация на участъка от АМ Хемус между Ябланица
и Боаза се наблюдава и спад на пътните инциденти по Републикански път I-3 на
територията на област Ловеч. „Това е още едно доказателство колко е важна
модернизацията на инфраструктурата за намаляване на пътния травматизъм“,
коментира Анжелина Тотева.
Подготвя
се през тази година провеждането на учение за реакция на институциите от
единната спасителна система в рамките на областта, стана ясно по време на
заседанието. Сред обсъжданите варианти за него е проверка на реакцията на
институциите при сериозно пътнотранспортно произшествия в тунелно съоръжение.
Обсъдено бе, че именно планирането и реализирането на подобни учения са
най-важният механизъм за проверка на наличните ресурси и възможностите за
реакция на единната спасителна система.
Сред
акцентите на срещата бе и предстоящото отбелязване на 29 юни – Националния ден
за безопасност на движението по пътищата. Областната администрация, съвместно с
Община Ловеч планират инициативи, с които да привлекат допълнително внимание на
обществеността към проблемите на пътната безопасност.
От началото на годината на територията на Област Ловеч са настъпили 53 пътнотранспортни произшествия със загинали и ранени (намаление от около 40% в сравнение със същия период на миналата година); загинали са 5 човека (2 пъти по-малко жертви в сравнение с 2019 г.) и са ранени 81 души (около 30% намаление).
Реклама