сряда, юни 24, 2026

18 май – Международен ден на музеите

На 18 май 1978 г. за първи път се чества Международният ден на музеите. Решението за това е взето през 1977 г. в Москва на ХІ-та генерална конференция на Международния съвет на музеите. Думата „музей“ идва от латинската дума „museum“, която е от гръцки произход и произлиза от „mouseion“. „Mouseion“ било мястото (понякога храм), което било посветено на музите, покровителките на изкуствата в гръцката митология.

В модерната си форма музеят възниква като индивидуална колекция от куриозни предмети на аристократи през Ренесанса. Националната държава превръща музеите в стожер на своята културна идентичност. Днес, когато светът е движен от глобализацията, музеят е превърнат в главно средство за привличане на туристи.

Историческият музей в Тетевен е основан през 1911 година от тетевенеца Михал Койчев. Отделя се в самостоятелна сграда през 1932 година, когато по инициатива на градския благотворителен комитет „Георги Бенковски“ и по проект на архитектите Иван Васильов и Димитър Цолов, е построен дом – паметник с доброволния труд и дарения на местните жители, в знак на признателност и почит към паметта на загиналите за свободата им техни съграждани. В нея е разположена музейната сбирка,чието начало поставя през 1911 г. учителят по естествени науки Михал Койчев.

С течение на времето музейната сбирка се обогатява и разширява. За нуждите на музея, през 1974 година сградата е преустроена и разширена.Исторически музей – гр. Тетевен, се финансира от общинския бюджет като местна дейност.Музейната експозиция включва три раздела: Археология, Етнография и Възраждане.

Изложени са разнообразни археологически находки:* оръдия на труда от късния палеолит и неолит;* съдове, култова пластика, оброчни плочки, разкриващи материалната и духовна култура на траките по тези земи;* средновековни оръжия, съдове, монети и други.

Етнографският отдел на музея представя облеклото, бита и занаятите, характерни за тетевенския район: резбарство, тъкачество, златарство. Показани са автентични женски и мъжки народни носии от Тетевен, с. Бабинци, с. Лесидрен, с. Малка Желязна, с. Рибарица, както и колекции бродерии и пафти.Отдел „Възраждане“ разкрива чрез фотографии, документи, ордени и лични вещи участието на жителите на тетевенския край в борбите за национално освобождение. Музейният фонд наброява около 4600 експоната.

Исторически музей – гр. Тетевен

18 май – Международен ден на музеитеИсторическият музей в Тетевен е основан през 1911 година от тетевенеца Михал Койчев. Отделя се в самостоятелна сграда през 1932 година, когато по инициатива на градския благотворителен комитет „Георги Бенковски" и по проект на архитектите Иван Васильов и Димитър Цолов, е построен дом – паметник с доброволния труд и дарения на местните жители, в знак на признателност и почит към паметта на загиналите за свободата им техни съграждани. В нея е разположена музейната сбирка,чието начало поставя през 1911 г. учителят по естествени науки Михал Койчев. С течение на времето музейната сбирка се обогатява и разширява.За нуждите на музея, през 1974 година сградата е преустроена и разширена.Исторически музей – гр. Тетевен, се финансира от общинския бюджет като местна дейност.Музейната експозиция включва три раздела: Археология, Етнография и Възраждане.Изложени са разнообразни археологически находки:* оръдия на труда от късния палеолит и неолит;* съдове, култова пластика, оброчни плочки, разкриващи материалната и духовна култура на траките по тези земи;* средновековни оръжия, съдове, монети и други.Етнографският отдел на музея представя облеклото, бита и занаятите, характерни за тетевенския район: резбарство, тъкачество, златарство. Показани са автентични женски и мъжки народни носии от Тетевен, с. Бабинци, с. Лесидрен, с. Малка Желязна, с. Рибарица, както и колекции бродерии и пафти.Отдел „Възраждане" разкрива чрез фотографии, документи, ордени и лични вещи участието на жителите на тетевенския край в борбите за национално освобождение.Музейният фонд наброява около 4600 експоната.

Публикувахте от Община Тетевен в Понеделник, 18 май 2020 г.
Реклама

Областният управител прие един язовир в Летница и отказа един на община Ловеч

Областният управител Ваня Събчева прие един язовир от община Летница, който ще бъде прехвърлен чрез дарение на основание Закона за водите /ЗВ/ за стопанисване от Държавното предприятие „Управление и стопанисване на язовири“.

Съгласно разпоредби от ЗВ, прехвърлянето на собствеността се извършва чрез договор за дарение, сключен между кмета на община Летница и Областния управител на област Ловеч.

В мотивите на кмета на община Летница е описано, че язовирът не е отдаден на концесия или под наем. По думите му, безопасността на населението и инфраструктурата в застрашените от язовир „Кълбочерец“ зони ще може да се обезпечи в по-голяма степен, ако язовирът се поддържат и експлоатира от държавата, чрез Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“. Като приложение към писмото са представени препис от решение на Общински съвет Летница за безвъзмездно прехвърляне на язовир, акт за публична общинска собственост, актуална скица, издадена от Служба по геодезия, картография и кадастър по местонахождение на имота.

Договорът между Областния управител на област Ловеч и кмета на община Летница да се сключи в 14-дневен срок от уведомяването на кмета на община Летница, Министъра на икономиката и изпълнителния директор на Държавно предприятие „Управление и стопанисване на язовири“, пише още в заповедта на Областен управител.

При същата процедура на разглеждане е отхвърлен предлаган като язовир в землището на с. Деветаки обект от община Ловеч. Комисия от експерти, сформирана със заповед на Областен управител, констатира, че посоченият обект не е язовир по смисъл на дефиницията в ЗВ.

Това е и мотивът за отказ за приемане на имота, а именно: заявеният за прехвърляне от община Ловеч воден обект не е язовир по дефиницията на ЗВ. Според закона Областният управител отказва със заповед да приеме дарението и връща предложението и придружаващата го преписка на съответната община, когато:

  1. заявеният за прехвърляне от общината воден обект не е язовир,
  2. предложението се отнася за язовир, отдаден на концесия, или
  3. липсва акт за общинска собственост.
Реклама

Новият график на автобусна линия Тетевен – София

Реклама

Строителството на АМ „Хемус“ е спряно в два участъка заради археологически разкопки

Строителството на автомагистрала „Хемус“ е спряно в два участъка между п.в. „Боаза“ и п.в. „Дерманци“ в Ловешко, заради археологически разкопки, които трябва да бъдат извършени там, съобщи областният управител на Ловеч Ваня Събчева, предаде БТА.

По думите й, след официално запитване до Агенция „Пътна инфраструктура“, от там са информирали, че на 8 май е публикувана покана до Националния археологически институт с музей при БАН за извършване на пълни археологически проучвания на два обекта в участък на автомагистрала „Хемус“ на територията на Ловешка област. Единият е в района на п.в. „Боаза“ при село Брестница. За него се счита, че е от римски период – от средата на 2 до средата на 3 век. Вторият обект е между селата Торос и Дерманци и е регистриран като ранносредновековен металургичен център. Обектите са открити в края на миналата година.

До 15 май е срокът за постъпване на предложения за извършване на археологическото проучване, което ще продължи 60 дни. Строително-монтажните работи в тези участъци ще бъдат възстановени след получаване на протокол от Министерството на културата за освобождаване на терена за строителство.

Реклама

Хванаха бракониерите, убили бременна кошута в Рибарица. Оказва се, че това са системни нарушители на реда

С години продължават бракониерските набези в Тетевенския балкан, а местните жители многократно са сигнализирали и медии, и контролиращите органи, но досега без резултат.

До 11 май т.г., след подаден сигнал служители на ТП „Държавно горско стопанство – Тетевен“. Тогава горските са открили труп на отстреляна зряла бременна кошута от вида благороден елен в близост до асфалтов път на изхода на с. Рибарица посока с. Шипково. В рамките на 24 часа след предприетите незабавни и адекватни съвместни действия от служителите на МВР Тетевен, РП Тетевен и ТП „ДГС Тетевен“ към ЮЗДП – Благоевград, рецидивистите-бракониери са заловени, съобщиха от blitz.bg.

Трябва да се отбележат и специалните заслуги на началника на полицията в Тетевен главен инспектор Светослав Съев за светкавичните мерки, след които лицата, извършили безобразното нарушение, са установени и задържани в следствения арест на МВР Тетевен. Повдигнати са им обвинения по Закона за лова и опазване на дивеча и са образувани досъдебни производства.

Оказва се, че това са системни нарушители от Тетевен – Георги Георгиев и Марсел Милчев, които през последните месеци са следени постоянно, но въпреки това, всеки път са успявали да се измъкнат. Установено е, че през последните две години, двамата са убили десетки животни – благородни елени, сърни и диви свине, с цел продажба на дивечово месо. Последните им набези са от 10 май т.г., когато Георги Георгиев и Марсел Милчев заедно със своите приятели тръгват от Тетевен към Рибарица със джип Cherokee. На изхода на Рибарица те осветяват с фаровете три броя кошути, като в последствие стрелят с незаконно притежавана ловна пушка по една от тях. Три сачми попадат в областта на главата, причинявайки моментална смърт. В рамките само на десет минути бракониерите разфасоват бременната кошута, взимайки със себе си само задните бутове, предните плешки и рибиците и отпрашват мигновено посока гр. Тетевен, уточняват от полицията.

След като са установили самоличността на бракониерите, органите на реда извършват обиски на домовете им, като изземат незаконно притежавани оръжия и боеприпаси. Оказва се също така, че лицето Марсел Милчев е залавян още като непълнолетен заедно с баща си преди пет години след бракониерски лов отново в с. Рибарица. Разследването по случая продължава.

Местните жители изказват своята благодарност на началник РУ -Тетевен – главен инспектор Светослав Съев, че благодарение на професионалните действия най-накрая безчинстващите с години бракониери са заловени. Надеждата им е те да получат справедливо правосъдие и да изтърпят наказанието си. Не на последно място – прокуратурата да разследва докрай покровителството на бракониерството в района.

Реклама

Фитнес залите и моловете отварят утре

Здравният министър издаде Заповед № РД-01-268/15.05.2020 г., на основание на която търговските центрове тип МОЛ могат да работят с клиенти от понеделник, 18 май. Остава забраната на територията на МОЛ-овете да работят увеселителните и игрални зали и баровете, както и закритите търговски площи на заведения за хранене и развлечения – ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейните заведения и кафе-сладкарници, развлекателни центрове, детски и спортни съоръжения на закрито. Изключение са заведенията за хранене в тях с открита площ и самостоятелен вход.

Със същата заповед от понеделник, 18 май, дейността си могат да възстановят и фитнес залите при заетост на местата не повече от 10 човека за груповите занимания и не повече от 1 човек на 4 кв. м. площ.

Със заповедта се дава възможност институциите от системата на предучилищното и училищното образование да организират обучение на ученици, оценяване и подкрепа за личностно развитие, а  висшите училища да организират обучение и оценяване на студенти и на докторанти, доколкото и ако е възможно от разстояние в електронна среда чрез използване на средствата на информационните и комуникационните технологии. Изключенията от тази забрана са ясно разписани в текста на заповедта.

Дейностите, които не се преустановени или забранени с новата заповед – Заповед № РД-01-268/15.05.2020 г., се провеждат при спазване на всички противоепидемични мерки, въведени със Заповед № РД-01-262 от 14.05.2020 г.

Със Заповед № РД-01-268/15.05.2020 г. можете да се запознаете тук.

Реклама

В неделя отбелязваме Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН

Всяка година, през третата неделя на месец май, светът отбелязва Международния ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН.

В България Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН се отбелязва от 1992 година. Тази година инициативата ще премине под мотото: „ХИВ – помним, действаме, продължаваме”.

Поради пандемията от COVID-19 и необходимостта всички ние да пазим здравето на хората от най-рисковите категории, сред които са и живеещите с вируса на ХИВ/СПИН, тази година всеки, който иска да се включи в отбелязването на деня за съпричастност, може да го направи, като на 17 май, в 21.00 часа, постави на прозореца запалена свещичка или друга светлина в знак на солидарност.

За първи път Международният ден за съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН се отбелязва в Сан Франциско и Ню Йорк през 1983 г., когато все още се знае твърде малко за болестта. Днес в инициативата участват над 1 200 организации в 115 държави, като тя е повод хората от различни страни по света да заговорят за СПИН. Целта е както повишаване на информираността и чувствителността към темата, така и ограничаване на свързаната с ХИВ стигма и ангажиране на повече хора в борбата срещу СПИН. 

По данни на „Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН” от началото на годината до 13 май 2020 г. са открити нови 83 ХИВ – серопозитивни лица, с което регистрираните носители на ХИВ в страната от 1986 г. до сега са 3 367. Над 90% от новорегистрираните са се инфектирали по сексуален път, над 8% – при инжекционна употреба на наркотици. Броят на починалите от ХИВ /СПИН през 2019 г. е 38 лица.

Към 31 март 2020 г. общо 1 745 лица с ХИВ се проследяват в секторите за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН.

Реклама

Предлагат създаването на „Държавна петролна компания“ за гарантиране на максимална конкуренция на пазара на горива

Министерството на финансите предлага създаването на държавно предприятие „Държавна петролна компания“ към министъра на икономиката, която да изпълнява всички функции на държавния резерв за съхранение и обновяване на резервите на петролни енергийни продукти. Така ще се оптимизира управлението на задължителните резерви и ще се гарантира постигането им и устойчивото им поддържане в изпълнение на изискванията на европейското законодателство.

С оглед подобряване на конкуренцията на пазара и осигуряване на максимално ниски цени за гражданите и бизнеса, като допълнителна дейност, компанията ще изгради в следващата една година бензиностанции на територията на цялата страна в населените места и на основните пътни артерии. Бензиностанциите на държавната компания ще осигуряват възможност за зареждане и на електромобили, в контекста на стратегията за нисковъглеродна икономика и опазване на околната среда.

С цел гарантиране на максимална конкуренция на пазара на горива, лицензираните складодържатели няма да могат да отказват съхранението на горива на други вложители. Предвижда се и държавната компания да разполага със складови бази, в които да се съхраняват горива и на други вложители.

Реклама

Бойко Борисов разпореди организация за отваряне на моловете

Министър-председателят Бойко Борисов разговаря с представители на големи търговски обекти тип мол и на Българската ритейл асоциация. След срещата, на която присъстваха също министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, министърът на икономиката Емил Караниколов и председателят на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски, премиерът Борисов разпореди организация за отварянето на търговските обекти от понеделник. Заповедта ще бъде издадена от здравния министър по-късно днес.

„С колегите от икономиката, здравеопазването и щаба последните 2 седмици работим по темата с много дискусия, с много медицински аргументи и се надяваме да отработваме въпросите един по един. В много от държавите в момента се говори за разхлабване на мерките, а в България някои от търговските обекти въобще не бяха спирани“, посочи премиерът Бойко Борисов.

По време на срещата детайлно бяха разискани условията, при които да бъде възобновена дейността на моловете предвид борбата с разпространението на COVID-19 у нас. Бе изтъкнат също приносът на бранша за българската икономика, което налага въпроса за рестартиране на дейността му.

Премиерът Борисов отбеляза още, че е задължително да продължи да се спазва балансът между постепенното възстановяване на нормалния икономически живот и осъществяването на противоепидемичните мерки с цел максимална защита на здравето на българските граждани.

Реклама

Средната работна заплата в страната за март е 1 321 лв.

По предварителни данни на Националния статистически институт наетите лица по трудово и служебно правоотношение към края на март 2020 г. намаляват с 25.1 хил., или с 1.1%, спрямо края на декември 2019 г., като достигат 2.26 милиона. Спрямо края на четвъртото тримесечие на 2019 г. най-голямо намаление на наетите лица се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 19.8%, „Строителство“ – с 3.4%, и в „Други дейности“ – с 2.0%. Най-голямо увеличение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение е регистрирано в дейност „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 5.5%.

В структурата на наетите лица по икономически дейности най-голям е относителният дял на наетите по трудово и служебно правоотношение в дейностите „Преработваща промишленост“ и „Търговия, ремонт на автомобили и мотоциклети“ – съответно 21.5 и 17.2%.

В края на март 2020 г. в сравнение с края на март 2019 г. наетите лица по трудово и служебно правоотношение намаляват с 54.0 хил., или с 2.3%. Най-голямо намаление на наетите се наблюдава в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 24.9 хил., „Преработваща промишленост“ – с 20.6 хил., и „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети“ – с 8.1 хил., а най-голямо увеличение – в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 8.4 хиляди. В процентно изражение намалението е най-значително в икономическите дейности „Хотелиерство и ресторантьорство“ – с 22.8%, „Преработваща промишленост“ – с 4.1, и „Култура, спорт и развлечения“ – с 3.9%, а най-голямо увеличение е регистрирано отново в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 9.0%.

Средната брутна месечна работна заплата за януари 2020 г. е 1 323 лв., за февруари – 1 308 лв., и за март – 1 321 лева.

През първото тримесечие на 2020 г. средната месечна работна заплатаe 1 317 лв. и нараства спрямо четвъртото тримесечие на 2019 г. с 0.3%. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение, са „Операции с недвижими имоти“ – с 12.1%, и „Създаване и раз-пространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 4.7%. Най-значително намаление на заплатите е регистрирано в икономическите дейности „Култура, спорт и развлечения“ – със 7.8%, „Други дейности“ – със 7.6%, и в „Селско, горско и рибно стопанство“ – със 7.1%.

През първото тримесечие на 2020 г. средната месечна работна заплата нараства с 9.0% спрямо първото тримесечие на 2019 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Операции с недвижими имоти“ – с 20.6%, „Образование“ – с 12.5%, и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения“ – с 10.4%.

Икономическите дейности с най-високо средномесечно трудово възнаграждение на наетите лица по трудово и служебно правоотношение през първото тримесечие на 2020 г. са:

  • „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко-съобщения“ – 3 236 лева;
  • „Финансови и застрахователни дейности“ – 2 120 лева;
  • „Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“ – 2 031 лева.

Най-нископлатени са били наетите лица в икономическите дейности:

  •  „Хотелиерство и ресторантьорство“ – 737 лева;
  •  „Други дейности“ – 891 лева;
  •  „Селско, горско и рибно стопанство“ – 937 лева.

Спрямо същия период на предходната година средната месечна работна заплата през първото тримесечие на 2020 г. в обществения сектор нараства с 10.6%, а в частния – с 8.6%.

Реклама

Времето

Тетевен
слаб дъжд
22.6 ° C
22.6 °
22.6 °
89 %
1.2kmh
100 %
ср
25 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °