сряда, юни 24, 2026

Общият доход на човек се вдигна до 1712 лв. за първото тримесечие на 2020

Общият доход средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2020 г. е 1 712 лв. и нараства с 12.7% спрямо същия период на 2019 година, сочат данните на НСИ.

В структурата на общия доход с най-висок относителен дял e доходът от работна заплата (58.5%), следван от доходите от пенсии (27.7%) и от самостоятелна заетост (5.6%). Спрямо първото тримесечие на 2019 г. относителният дял на дохода от работна заплата се увеличава с 0.9 процентни пункта, а доходът от социални обезщетения и помощи – с 0.5 процентни пункта. Относителният дял на дохода от самостоятелна заетост намалява с 0.8 процентни пункта, а доходът от пенсии – с 0.2 процентни пункта.

В номинално изражение през първото тримесечие на 2020 г. в сравнение със същото тримесечие на 2019 г. доходите средно на лице от домакинство по източници на доход се променят, както следва:

  • Доходът от работна заплата нараства от 874 на 1 002 лв. (с 14.6%).
  • Доходите от пенсии се увеличават от 424 на 473 лв. (с 11.6%).
  • Доходът от самостоятелна заетост остава без промяна – 96 лева.
  • Доходите от социални обезщетения и помощи нарастват от 35 на 50 лв. (с 42.2%).

През първото тримесечие на 2020 г. относителният дял на паричния доход на домакинствата в общия доход е 99.5%, а делът на дохода от натура е 0.5%.

Общият разход на лице от домакинство през първото тримесечие на 2020 г. е 1 486 лв. и се увеличава с 5.9% спрямо същото тримесечие на 2019 година.

В структурата на общия разход с най-голям относителен дял са разходите за храна и безалкохолни напитки (31.0%), следвани от разходите за жилище (17.4%), данъци и социални осигуровки (14.7%) и транспорт и съобщения (11.6%).

Спрямо първото тримесечие на 2019 г. относителният дял на разходите за храна и безалкохолни напитки се увеличава с 0.8 процентни пункта, разходите за здравеопазване – с 0.9 процентни пункта, а разходите за данъци и социални осигуровки – с 0.7 процентни пункта. Относителният дял на разходите за жилище намаляват с 0.8 процентни пункта.

Като абсолютни стойности през първото тримесечие на 2020 г. в сравнение със същото  тримесечие на 2019 г. видовете разходи средно на лице от домакинство се променят, както следва:

  • Разходите за храна и безалкохолни напитки се увеличават от 423 на 461 лв. (с 9.0%).
  • Разходите за алкохолни напитки и цигари нарастват от 59 на 65 лв. (с 11.6%).
  • Разходите за облекло и обувки намаляват от 42 на 35 лв. (със 17.3%).
  • Разходите за жилище (вода, електроенергия, отопление, обзавеждане и поддържане на дома) нарастват от 255 на 258 лв. (с 1.3%).
  • Разходите за здравеопазване се увеличават от 84 на 102 лв. (с 20.7%).
  • Разходите за транспорт и съобщения нарастват от 170 на 172 лв. (с 1.0%).
  • Разходите за свободно време, културен отдих и образование намаляват от 49 на 47 лв. (с 5.2%).
  • Разходите за данъци и социални осигуровки се увеличават от 196 на 219 лв. (с 11.8%).

Потреблението на основни хранителни продукти средно на лице от домакинство през първото тримесечие на 2020 г. е без съществена промяна спрямо същото тримесечие на 2019 година. Увеличение се отчита в потреблението на зеленчуци от 10.9 на 11.9 кг, плодове от 11.1 на 11.7 кг, яйца – от 37 на 39 бр., прясно мляко от 4.1 на 4.4 кг, картофи от 6.7 на 7.0 килограма. Намалява консумацията на хляб и тестени изделия от 21.0 на 20.5 килограма. Без промяна остава потреблението на сирене, зрял фасул и захар.

Реклама

Благодарствено писмо от д-р Невелина Ганева към дарителите на Тетевенската болница

Благодарствено писмо от името на колектива на „МБАЛ-Тетевен – Д-р Ангел Пешев“ ЕООД, изказвам своята огромна благодарност и уважение към нашите дарители, които в този тежък момент на изпитание за болницата и за цялата здравна система в страната, отвориха сърцата си, за да помогнат на медицинските ни екипи в денонощната им битка за спасяването на човешки животи.

Предоставената ни от тях финансова помощ дава възможност да бъдат закупени ЛПС – еднократни и многократни гащеризони, предпазни шлемове , специализирани с висок клас на защита предпазни маски, калцуни, еднократни престилки, дезинфектанти и смесители за тях и така да се осигури максимална защита на персонала на „МБАЛ-Тетевен-Д-р Ангел Пешев“ЕООД при изпълнение на професионалните му задължения в сложната епидемиологична обстановка.

Благодарим Ви! Бъдете здрави!

  1. Алексей Илиев Петров – 10 000 лв.
  2. Красимир Любомиров Велчев – 3 000 лв.
  3. Български дарителски форум – дарение от Фонд „Обединени срещу COVID-19” – 8 000 лв.
  4. Таня Христова Михайлова – 500 лв.
  5. Кметът на Община Тетевен –д-р Мадлена Бояджиева, зам.кметовете Борис Врабевски и Тони Стоев, общинските съветници от ПП ГЕРБ- Асен Асенов, Атанас Орлинов, Драгомир Димитров, инж. Емил Максимов, Иван Цветанов, д-р Иван Цачев, Мария Стойчева, Свилен Русинов и д-р Цветелина Врабевска. Общата дарена сума е в размер на – 3 600 лв.
  6. „АНИС СК”ООД , гр.София – 1 000 лв.
  7. Инж.Емил Максимов – 300 лв. / поръчка към „МАКС ГРУП-Тетевен“ ООД/
  8. Димитър Цветанов Аврамов – 250 лв.
  9. Иван Георгиев Аджаров – 100 лв.
  10. Христо Йончев Йончев – 40 лв.
  11. Български лекарски съюз – предпазни средства.

Д-р Невелина Ганева

Управител „МБАЛ-Тетевен-д-р Ангел Пешев „ЕООД

Реклама

Съобщение относно автобусна линия Тетевен – Плевен

Реклама

В участъка с ремонт на АМ „Тракия“ и при 19-ти км на АМ „Хемус“ ще има две ленти за Бургас и за Варна (Видео)

За улеснение на трафика всеки петък от 14 ч. ще има две ленти за Бургас и за Варна и една за София в участъка с ремонт на автомагистралите „Тракия“ и при 19-ти км на „Хемус“. В неделя от 14 ч. до 10 ч. в понеделник ще има две ленти за столицата и една за Бургас и Варна. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да карат разумно, със съобразена скорост, да не предприемат рискови изпреварвания и да спазват стриктно въведената временна организация на движението. Ремонтите са наложителни и трябва да бъдат направени, за да се пътува след това много по-безопасно и удобно по обновени пътни участъци.

На АМ „Тракия“ в момента се ремонтира платното за София на 5 виадукта – при 13-ти, 15-ти, 17-ти, 18-ти и 20-ти км на автомагистралата. Движението в близо 14-километров участък (между 9-ти и 23-ти км) се извършва двупосочно в обновеното през миналата година платно за Бургас.

Дружеството „Автомагистрали“ работи изключително мобилизирано, за да може ремонтните дейности на петте виадукта по АМ „Тракия“ да завършат до 1 юли. Предвидените дейности включват ремонт на пътните плочи, греди, дилатационни фуги и тротоарни блокове, хидроизолация, асфалтова настилка, маркировка, нови предпазни парапети и мантинели. Съоръжението при 13-ти км е с дължина 254 м, при 15-ти км – 322 м, при 17-ти км – 322 м, при 18-ти км – 242 м, а при 20-ти км – 404 м. Продължава и ремонтът на долното строене.

На АМ „Хемус“ е ограничено движението в платното за Варна на виадукта край с. Потоп при 19-ти км. Преминаването в близо 2-километров участък (между 18-ти и 20-ти км) се извършва двупосочно в платното за София. Спирането на трафика е за ремонт на гредите (горното строене) на съоръжението, които започнаха през миналата година. През 2019 г. беше ремонтирано платното на виадукта, което е с нова хидроизолация, фуги, асфалт, парапети, ограничителни системи и т. н. Очаква се строителните работи на гредите да приключат през месец май и след това трафикът ще бъде прехвърлен в изцяло обновеното платно за Варна, а ще бъде затворено платното за София, което досега не е ремонтирано. Прдвижда се строителните работи по съоръжението в посока столицата да завършат до края на годината. Виадуктът при 19-ти км на АМ “Хемус” е с дължина 525 м. В експлоатация е от 1975 г. и досега не е основно ремонтиран. През миналата година бяха извършени ремонтни дейности на горното и долното строене на съоръжението. Премахната е изцяло старата настилка на платното за Варна, ремонтирани са стълбове, греди, ригели и лагери. През т. г. започва обновяването на платното за София – горно и долно строене.

На АМ „Хемус“ продължава ремонтът на тръбата за София на тунел “Витиня” и на платното за Варна на стоманения виадукт при 35-ти км. Трафикът по мостовото съоръжение се осъществява двупосочно в платното за София, като има една лента за Варна и една за столицата. Строителните работи включват нови хидроизолация, отводняване, асфалтова настилка, ограничителни системи и маркировка. Предвидена е подмяна на дилатационни фуги, лагери, усилване на връзките на стоманената конструкция, антикорозионна защита на съоръжението и др.

В пиковите часове при интензивен трафик е възможно по-бавно предвижване в участъците с ремонт и поради това шофьорите е необходимо да предвидят повече време за пътуване и да не предприемат рискови изпреварвания. Eмоционалното шофиране не гарантира по-кратко пътуване, но застрашава живота и здравето на всички останали, които спазват правилата.

Алтернативен маршрут на АМ „Тракия“ в посока Бургас е Подбалканският път I-6, а на АМ „Хемус“ в посока Монтана и Видин – проходът „Петрохан“ и Искърското дефиле.

Реклама

Подновяват футболното първенство от 5 юни

Министърът на младежта и спорта Красен Кралев издаде заповед, с която се разрешава подновяването на футболните първенства в Първа и Втора професионална лига на 05.06.2020 г. Мачовете ще се играят без публика, съобщават от Спортното министерство.

До стартирането на официалните срещи се допуска организиране и провеждане на подготвителен триседмичен период за възстановяване тренираността на играчите:

– I-ви етап за провеждане на подготвителния тренировъчен процес в професионалния футбол – от 15.05.2020 г. до 20.05.2020 г., като тренировъчни занимания на открито да се провеждат на групи с до 5 спортисти и до 2 треньори.

– II-ри етап за провеждане на подготвителния тренировъчен процес в професионалния футбол – от 21.05.2020 г. до 26.05.2020 г., като тренировъчни занимания на открито да се провеждат на групи с до 11 спортисти и до 3 треньори.

– III-ти етап за провеждане на подготвителния тренировъчен процес в професионалния футбол – от 27.05.2020 г. до 04.06.2020 г., като тренировъчни занимания на открито да се провеждат с целия отбор. В етапа се разрешава провеждането на контролни срещи без публика за въвеждане на отборите в първенството.

Етапите и сроковете за подготовка са изцяло съобразени с предложението на Българския футболния съюз (БФС).

В срок до 21.05.2020 г. БФС трябва да предложи за съгласуване с министъра на здравеопазването набор от противоепидемични мерки и правила за провеждане на контролните срещи и срещите от първенството.

Задължително е спазването на строги противоепидемични мерки. Тоалетните, съблекалните, съдовете за отпадъци, общите части, уредите, помещенията и другите съоръжения да се почистват и дезинфекцират най-малко на всеки час. Трябва да бъдат осигурени диспенсери, течен сапун и еднократни кърпи за ползване. Не се позволява струпване на много хора едновременно в общите помещения.

Със същата Заповед от днес се допуска упражняването на колективни спортове за аматьори с до 12 участници без състезателен характер, без публика и само на открити места, при спазването на всички противоепидемични мерки.

Реклама

Разследват смъртта на кошута край с. Рибарица

Полицаи от РУ Тетевен след проведени оперативно издирвателни мероприятия са установили 30-годишен жител на с.Васильово по подозрение, че е причинил смъртта на кошута. Трупа на животното е открит на 11 май в местност край с.Рибарица. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава под наблюдението на РП-Тетевен.

Останалите новини от ОДМВР – Тетевен:

На 13 май около 12.10ч. на ул. «Княз Имеретински» в Ловеч,  мъж от с.Голец при управление на лек автомобил и маневра завиване надясно се е ударил с мотоциклет «Хонда». В резултат на инцидента водачът на мотоциклета е с нараняване на ходилото. Пробите за алкохол на двамата водачи са отрицателни.

Служители на РУ Угърчин след проведени оперативно издирвателни мероприятия са установили и задържали за срок от 24 часа 16-годишен местен жител по подозрение, че в нощта на 12 срещу 13 май от частен дом в селото е отнел сумата от 2000 лева. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължават служители на РУ Угърчин.

Служители на РУ Троян, в хода на работата с 49-годишен, криминално проявен и осъждан жител на кюстендилско село, който на 13 май беше задържан за кражба на ел.проводници от междустълбия в махала Миревска са установили и съпричастността му към кражба на 1020м. ел.проводници от с.Шипково, извършена през декември 2019 год. Работата по случаите продължават служители на РУ Троян. Образувани са досъдебни производства.

Реклама

Какво включват четирите нови заповеди на министър Ананиев

Вчера извънредното положение бе заменено от извънредна епидемична обстановка. Това беше обявено на извънреден брифинг в Министерския съвет.

От 14 май до 14 юни се обявява извънредна епидемична обстановка на територията на страната

Здравният министър издаде 4 нови заповеди, които вече са в сила. Те определят правилата, по които ще живеем в извънредната епидемична ситуация:

  • Първата от тях определя противоепидемичните мерки – Заповед № РД-01-262/14.05.2020 г.
  • Втората разписва ограниченията при влизане или излизане от държавата и позволява да се прилага задължителната карантина от 14 дни – Заповед № РД-01-265/14.05.2020 г.
  • Третата разписва правилата за налагане на карантина и изолация при контакт с болни – Заповед № РД-01-264/14.05.2020 г.
  • Четвъртата определя кои обекти продължават да работят и кои остават затворени. Както стана ясно, правилата остават такива, каквито са и в момента – Заповед № РД-01-263/14.05.2020 г.
Реклама

От 14 май до 14 юни се обявява извънредна епидемична обстановка на територията на страната

Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание. Прието беше Решение за обявяване на извънредна епидемична обстановка, считано от 14 май 2020 г. до 14 юни 2020 г.

Възползвахме се от възможността, тъй като няма рязка промяна в развитието на болестта. Считаме, че мерките, които сме предлагали досега, трябва да продължат. Правителството смята, че пандемията на COVID-19 представлява опасност за здравето на българските граждани. Това заяви здравният министър Кирил Ананиев по повод обявяването на извънредна епидемиологична обстановка от 14 май до 14 юни. Това стана ясно след съобщение от Министерски съвет.

Сред мотивите за решението на Ананиев е фактът, че не е ясно какво причинява заболяването, както и липсата на лекарство против болестта. На базата на това решение министърът ще издаде няколко заповеди, групирани в 4 вида. Те ще бъдат публикувани до 00 часа на сайта на Министерство на здравеопазването и започват да функционират от полунощ.

COVID-19  е заболяване, което се развива в целия свят, предава се от човек на човек и води до тежки последствия. Огнищата на болестта са разпространени в цялата страна. Освен тези, които се заредиха в семейна среда и в болничните заведения, огнища има и в редица социални домове“, обясни Ананиев. 

Възобновяват се и трансплантациите. Можем да възстановим тази дейност, защото донорите отиват в други държави, които са в по-влошена обстановка. У нас има създадена напълно безопасна организация, заяви още здравният министър. Отварят се и парковете и градските градини за движение, това ще става със заповед на кметовете и областните управители.

Ананиев увери, че в зависимост от ситуацията, ще се предприемат други мерки за борба срещу коронавируса.  Той е против отмяната на 14-дневната карантина за влизащите в страната от други страни. Заповедта за това остава в сила.

Националният оперативен щаб пък ще дава брифинг само веднъж дневно – сутринта. Това е решено след среща на ръководството на Щаба с премиера Борисов. 

Относно детските градини, Ананиев обяви, че е съставен план. Обмисля се да се пусне анкета сред родителите за това, доколко са склонни да пуснат децата си на детска градина. Ще се въведе и алгоритъм за отваряне детските градини и ясли. Ще има изисквания както към родители и децата, така и към персонала. Ананиев и министър Вълчев са стигнали до решение, ако бъдат отворени детските градини, то групите да са с не повече от 10 деца.

Пандемията от COVID-19 представлява тежка извънредна ситуация, свързана с общественото здраве в национален и световен мащаб и представлява непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите. Заболяването поставя системата на общественото здравеопазване в извънредна ситуация, в която е необходима и изключително важна своевременната реакция и въвеждането на мерки за намаляване на риска от разпространение, както и възможността за тяхната промяна и адаптиране според новите научни данни за заболяването и причинителя му.

След извършена от главния държавен здравен инспектор оценка на съществуващия епидемичен риск в България и констатираната непосредствена опасност за живота и здравето на гражданите, са налице обстоятелствата, обуславящи министърът на здравеопазването да предложи на Министерския съвет обявяването на извънредната епидемична обстановка.

Реклама

Тетевенската болница с дарение от Фонд „Обединени срещу COVID-19“

Фонд „Обединени срещу COVID-19“ предостави финансово дарение на МБАЛ Тетевен „Д-р Ангел Пешев“ ЕООД в размер на 8 000 лв. Целта на дарението е закупуване на защитни средства, дезинфектанти и медицински консумативи.

Фонд „Обединени срещу COVID-19“ е създаден за подпомагане на уязвими общности, засегнати от кризата с вируса COVID-19 в България и е иницииран от Български дарителски форум, Фондация „Америка за България“, Посолство на САЩ в България и Американска търговска камара в България. Благодарение на набраните дарителски средства от фондации, компании и индивидуални дарители, Фондът подкрепя дейности, насочени към първостепенни нужди.

Реклама

Обръщение на Областния управител Ваня Събчева

Уважаеми жители на област Ловеч,

Изтича извънредното положение, въведено от Народното събрание точно преди два месеца – на 13 март, с цел ограничаване на разпространението на COVID 19 и произлезлите от това трудности в държавата.

От няколко дни със свои заповеди Министърът на здравеопазването отмени някои забрани и на практика разреши връщането ни към нормалното положение. Много е важно обаче всички ние да осъзнаем, че ежедневието ни е променено, опасността все още е тук, сред нас и ние трябва да пренастроим ежедневието си, спазвайки известни ограничения и противоепидемични мерки. Отговорност към здравето и живота ни и този на близките ни, дисциплина на обществени места, висока лична хигиена и физическа дистанция в общуването ни е необходимо повече от всякога. Защото охлабването на въведените мерки, които ни спасиха в началото на пандемията, днес са ключ към нова вълна на коронавируса.

Лекари, медицински сестри, санитари, полицаи, социални работници и доброволци бяха хората, които на първа линия дадоха всичко от себе си в справяне с възникналата криза, като опазиха и своето здраве. Тези хора и след отпадането на извънредното положение ще продължат да бъдат на своя пост, ще продължат да изпълняват задълженията си с висок професионализъм и отдаденост. Благодаря на всички тях за силата, куража и отговорността, проявени в условия на пандемията!

Благодаря на членовете на Областния кризисен щаб по здравеопазване! Нашата обща работа продължава обаче. До момента са проведени осем заседания, като от тях три присъствени и пет неприсъствени, а от неприсъствените две извънредни. Всички протоколи от тях са на разположение на официалната интернет страница на ОА – Ловеч. Няма непроведени заседания и неразгледани въпроси.

Изказвам благодарност към всички членове на Щаба и кметовете на общини за добрата координация, адекватност, бързи решения и добър контрол на тяхното изпълнение. За тези два месеца в област Ловеч имаше само два случая на заразени пациенти, които бяха навременно излекувани и сега са напълно здрави. Това се дължи на добрата съвместна работа на всички институции.

Специално благодаря на РЗИ Ловеч – ролята на здравните инспектори бе огромна, благодарение на тях успяхме да сведем до минимум разпространението на вируса в областта. Екипът на РЗИ ще продължи да полага всички усилия, спазвайки стриктно указанията на Националния оперативен щаб, контролирайки изпълнението на заповедите на Министерството на здравеопазването, епидемиологичен надзор на заболяването, наблюдението на лица без личен лекар, методична помощ и контрол на лечебните заведения, поставяне под карантина на контактни лица, на положителни лица и пробонабиране, контрол за спазване на мерките, ограниченията и други. Благодаря ви, колеги!

Благодаря на екипа на Областна администрация, който продължи да изпълнява всички свои задачи! Благодаря на медиите за интереса към работата ни и за коректното отразяване на обстановката в областта!

Сега най-важното е да осъзнаем, че опасността не е отминала, вирусът е тук, сред нас и само ако продължим да бъдем отговорни, дисциплинирани и обединени в усилията си ще го победим!

Благодаря и на всички жители на област Ловеч, които бяха стриктни при спазването на мерките за неразпространение на заразата и с поведението си допринесоха за добрия на този етап изход от нея в област Ловеч.

Бъдете здрави!

Ваня СЪБЧЕВА

Областен управител

Реклама

Времето

Тетевен
слаб дъжд
22.6 ° C
22.6 °
22.6 °
89 %
1.2kmh
100 %
ср
25 °
чт
27 °
пт
28 °
сб
28 °
нд
28 °