петък, юни 26, 2026

Шезлонги и чадъри стават безплатни

Плажните принадлежности – чадъри, шезлонги, масички, ще бъдат безплатни тази година. Това стана ясно на брифинг в МС след заседание на Коалиционен съвет във вторник.

„Ще се прилага използването на талони или купони – ваучери за туризма. Разбрали сме се те да бъдат използвани само от хора, които са плащали осигуровките си. Размерът и действието на ваучерите предстои да бъде прецизирано. Имаме единодушно мнение и позиция, че ваучерите ще се използват като средство за насърчаване на туристическия бранш. Те ще бъдат възможни и за ученици – за зелени училища, например“, каза Валери Симеоновот НФСБ.

Вицепремиерът Томислав Дончев заяви, че има сериозни спорове по темата с ваучерите. „Това е едно безспорно добро намерение. Но какво правим с хората с високи доходи? На тях един ваучер за безплатна почивка не им е от полза. В следващите дни ще продължат разговорите по тази тема на политическо и професионално ниво”, заяви Дончев.

Ще се удължи и правото за строителство по морето до 15 юни. 

„По искане на ресторантьорския бизнес ще се измени последната заповед на министъра на здравеопазването и задължителното разстояние между масите в заведенията ще стане 1,5, а не 2,5 метра. Обслужващият персонал ще работи с шлемове, а не само с маски“, обяви Симеонов. 

На брифинга стана ясно още, че управляващите са се разбрали за ускорено доизграждане на магистрала „Хемус“. Ще се продължи работата по описаните и нуждаещи се от спешен ремонт мостове и виадукти. Реконструкцията на язовирите също ще се ускори.

Реклама

През 2024 г. ще се пътува по АМ „Хемус“ от София до Варна

През 2024 г. ще пътуваме по автомагистрала „Хемус“ от София до Варна. Това е реалистичният срок. Ако сме оптимисти, можем да го съкратим. Предвидили сме всички възможности за забавяне на процедурите заради обжалвания. Това съобщи пред БТВ заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. И добави, че АМ „Хемус“ е мечта не само за цяла Северна България, но и основен приоритет.

Нанков напомни, че за „Хемус“ има осигурено финансиране от държавния бюджет. То е от излишъка с добрата фискална политика на финансовото министерство и с волята на правителството. Насочили сме максимално усилията на държавата и местната власт за нейното доизграждане, каза Николай Нанков.

Процедурата за строителството на тунел под вр. Шипка е под условие при осигуряване на финансиране. Такова ще се търси по линия на бюджета на Агенция „Пътна инфраструктура“, чрез бъдещи постъпления от тол такси или други инструменти – европейски средства или заеми. Малко над 240 млн. е цената, на която е обявена обществената поръчка, като се очаква тя да бъде намалена. Тунелът ще бъде най-дългият в България – малко над 3 км. Ще има още 4 малки тунела, 6 виадукта и мостови съоръжения.

На АМ „Струма“ в момента се проектират и са възложени за изпълнение нови екологични мерки за съществуващото трасе през Кресненското дефиле. Отсечката може да бъде завършена и с национално финансиране от тол системата, а средствата в този програмен период да бъдат пренасочени – например към АМ „Европа“, заедно с жп отсечката, което ще е доказателство за интегрирания и комплесен подход при определяне и изпълнение на транспортните проекти. Първият участък от магистралата до Калотина предстои да бъде завършен през тази година.

Идеята за разширяване на АМ „Тракия“ между София и Пловдив не е изоставена. Предстоят геоложки проучвания на трасето.

По отношение на искането на строителния бранш да може да се работи между 14 и 16 часа Нанков посочи, че промяната трябва да бъде подложена задължително на обществено обсъждане.

Реклама

Учебната година приключва дистанционно и няма да се удължава. Матури ще се проведат присъствено на 1 и 3 юни

Учебната година трябва да приключи неприсъствено и в електронна среда. Няма да се увеличава учебното време за никой клас. Няма нужда от общо удължаване на учебната година. Детските градини обаче остават затворени. Това заяви на брифинг министърът на образованието Красимир Вълчев, предаде Нова ТВ.

Матурите ще се провеждат на 1 и 3 юни и ще започват с час по-късно – в 9 часа. В стаите ще се допускат около 10 ученици, които ще бъдат пазени само от един квестор, съобщи министърът. Учениците ще имат възможност да кандидатстват във висши учебни заведения, тъй като забавянето на връчването ще е само с 4 дни на 26 юни.

„В матурата по БЕЛ няма да се включват въпроси от цикъла на Вапцаров, както и относно „Железния светилник“ на Димитър Талев. Това не означава, че няма да се включва материал, преподаден в електронна среда. Ние считаме, че то постигна резултатите си“, обясни Вълчев. 

Изпитите на седмокласниците ще се проведат на 15 юни по БЕЛ и на 17 юни по математика. Те ще започнат в 9 часа. Нито едно от училищата не е предвидило изпитът по чужд език да е балообразуващ, за това той няма да се провежда.

За учениците, които са в карантина, ще се създаде възможност за полагане на самостоятелен изпит, след два отрицателни PCR теста. По последни данни техният брой е 14.

Относно висшите учебни заведения, Вълчев поясни, че те ще вземат сходни мерки, но ще бъдат индивидуално обособени от всеки ВУЗ. Очаква се до дни решенията на ректорите за приключване на семестриалната година, както и за кандидатстудентските изпити да бъдат обявени на страниците на съответните университети. Според Вълчев на места ще бъдат удължени изпитните сесии минимално. Кандидатстудентските кампании ще се проведат през юли.

На 2 и 4 юни ще могат да се провеждат допълнителни държавни изпити, с оценката от които може да се кандидатства във ВУЗ. Те ще се провеждат сутрин и следобед, съответно от 8 и от 14 часа.

Вълчев подчерта, че външно оценяване за 4-ти и 10-ти клас няма да има. Това беше съобщено на брифинг от финансовия министър Владислав Горанов в понеделник вечерта. Образователният министър не препоръчва провеждането на абитуриентски балове.

Реклама

Шофьорите да карат с повишено внимание в тунел „Ечемишка“ на АМ „Хемус“

Днес от 9 ч. до 16 ч., шофьорите да карат с повишено внимание в тунел „Ечемишка“ на  автомагистрала „Хемус“поради профилактика на осветлението.

Водачите е необходимо да се движат също внимателно и със съобразена скорост в участъка между 190-ти км и 198-ми км на път I-3 Правец – Ботевград. До 10 май ще се ремонтира пътната настилка.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка в страната от интернет страницата на АПИ –api.bg, както и по всяко време на денонощието на телефон 0700 130 20 в АПИ.

Реклама

57 са новите случаи на COVID-19 у нас

За последните 24 часа за COVID-19 са изследвани общо 1158 проби. 57 от тях са дали положителен резултат, като 20 бяха съобщени вчера /4 май, към 17 ч./, а към тази сутрин са потвърдени 37. Тези данни изнесе секретарят на Националния оперативен щаб доц. Димо Димов.

Регистрираните случаи на коронавирусна инфекция у нас към момента са общо 1689. Активните случаи са 1269. 78 са починалите лица, а излекуваните са 342-ма.

Случаите на новия коронавирус, потвърдени през изминалото денонощие /общо 57/, са разпределени по области, както следва: Благоевград – 2; Велико Търново – 1; Видин – 21; Габрово – 1; Кюстендил – 1; Монтана – 2; Плевен – 7; Сливен – 1; София – 6; Хасково – 4; Ямбол – 11.

Пациентите с доказан COVID-19, които са настанени в лечебни заведения, са 316. 37 от тях се намират в интензивни структури.

Пет от новите случаи са потвърдени при лица-медицински персонал, като в София е установен 1, в Пазарджик – 3-ма и в Сливен – 1. С тях общият брой на медицинските служители, при които е доказана коронавирусна инфекция, става 182-ма души.

Реклама

21 са новите случай на заразените с COVID-19. Общият им брой е 1632

21 oт изследваните през последното денонощие за COVID-19 общо 527 проби са дали положителен резултат. 7 от тях бяха съобщени вчера /3 май, към 17 ч./, а 14 са потвърдени към тази сутрин. Това съобщи секретарят на Националния оперативен щаб доц. Димо Димов.

Общият брой на доказаните към момента случаи на новия коронавирус в България е 1632. Излекуваните пациенти са 321.

Регистрираните през изминалото денонощие случаи /общо 21/ на COVID-19 са разпределени по области, както следва: Благоевград – 1; Враца – 1; Пазарджик – 5; Плевен – 5; Пловдив – 2; Смолян – 1; София – 6.

Пациентите, при които е доказана коронавирусна инфекция и са настанени в болнични условия под лекарско наблюдение, са 321. От тях 40 са в интензивни отделения или клиники.

Потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители у нас са 177. Нов случай е установен при лекар от ЦСМП София.

Починалите лица, при които е доказан новият коронавирус, са 74. Последният случай е регистриран във Военномедицинска академия, където е починал мъж на 48 г. Пациентът е страдал от онкологично заболяване.

Реклама

Отварят терасите и градините на заведенията, провеждането на курсове, плувните басейни и спортуването на открито

Днес, 3 май, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев издаде заповед, с която допуска посещенията на търговски площи на открито (градини, тераси и др.) на ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения и кафе сладкарници, при спазване на следните противоепидемични мерки:

  • а) разполагане на масите по начин, осигуряващ разстояние не по-малко от 2,5 метра между тях и не повече от четири лица на маса или на едно семейство;
  • б) обслужващият персонал да е с поставена защитна маска за лице;
  • в) да се почистват и дезинфекцират повърхностите на масите и столовете след всеки посетител;
  • г) да се поставят на видни места диспенсери с дезинфектант за ползване от посетителите на заведението.

Със заповедта на изпълнителния директор на Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) се възлага, съгласувано с министъра на здравеопазването, в срок до 05.05.2020 г.,  да определи и други изисквания и организация на работа на тези обекти.

Друга точка от заповедта урежда провеждането на обучения от учебните центрове за обучение на водачи за придобиване на правоспособност за управление на моторно превозно средство; учебните центрове, които извършват обучение на водачи на моторни превозни средства за извършване на превоз на опасни товари и/или курсове за обучение на консултанти по безопасността; учебните центрове, които провеждат курсове за обучение на водачи за придобиване на начална квалификация и за усъвършенстване на познанията им (периодично обучение); лицата, които извършват първоначално и периодично обучение на технически специалисти в пунктовете за проверка на техническата изправност на пътни превозни средства; висшите училища, които извършват първоначално и периодично обучение на инструкторите; учебните центрове, които извършват специална и допълнителна подготовка на морските лица; учебните центрове, които извършват обучение в областта на гражданското въздухоплаване; центровете за професионално обучение и квалификация в железопътния транспорт.

Организаторите на обученията са длъжни да осигурят спазването на мярката за социална дистанция и на всички противоепидемични мерки, в т. ч.: носене на защитни маски за лице и дезинфекция на използваните превозни средства и други съоръжения.

Заповедта на здравния министър допуска и упражняването на индивидуален спорт на открито, в т. ч. тенис, колоездене, лека атлетика, голф и др., при спазване на дистанция от най-малко 2,5 метра между отделните спортуващи.

Допускат се и посещенията на самостоятелни плувни комплекси и басейни, без да се разрешава функционирането на прилежащите към тях търговски обекти, при спазването на следните противоепидемични мерки:

  • а) провеждане на задължителен филтър на входа, като на всички посетители се измерва телесната температура. Не се допускат лица с повишена телесна температура;
  • б) осигуряване на условия за спазване на дистанция от 2,5 метра между чакащите да влязат;
  • в) обработката и дезинфекцията на водата в плувния басейн да се извършва по начин, осигуряващ поддържането на остатъчен свободен хлор във водата 0.4-0.5 мг/л;
  • г) тоалетните, съблекалните, съдовете за отпадъци, общите части, уредите, помещенията и другите съоръжения да се почистват и дезинфекцират най-малко на всеки един час;
  • д) осигуряване на диспенсери с дезинфектант, течен сапун и еднократни кърпи за ползване от посетителите;
  • е) ползване от персонала на защитни маски за лице и ръкавици;
  • ж) дезинфекциране след всеки посетител на използваните принадлежности (чадъри, шезлонги, столове, гардероби и др.);
  • з) създаване на организация за недопускане струпване на много хора едновременно в общите помещения (съблекални и тоалетни);
  • и) разстоянието между шезлонгите на два чадъра в площите на открито около басейните да бъде най-малко 4 метра, а когато единият чадър се ползва от повече от двама члена на едно семейство, минимум  8 метра; един чадър да се ползва от не повече от две лица или членовете на едно семейство;
  • к)  недопускане работата на водни атракциони, включително и такива за деца.

Заповед № РД-01-249/03.05.2020 г. влиза в сила от утре, 4 май, с изключение на т. 1 (вж. прикачения файл), която влиза в сила от 06.05.2020 г. – Заповед № РД-01-249/03.05.2020 г.

Реклама

Бойко Борисов: От две седмици от Щаба ме умоляват да спра да се гаврите с тях

Съзирам поредния умисъл и ще кажа, че Щабът никога не е разформирован, а работи на пълни обороти. Така започна изявлението си в Министерския съвет премиерът Борисов във връзка с отменените брифинги на членовете на Националния оперативен щаб, предаде Нова ТВ.

„Екипът на Щаба е избран в зависимост от ситуацията, за да имаме най-бързите действия. Той е голям и част от него се явяваше всяка сутрин в лицето на председателя му и информираше”, посочи Борисов.  

Министър-председателят обясни, че всяка сутрин в 7 часа Щабът се среща с него и заедно коментират теми по стотици пъти до постигане на пълен консенсус. „Едва тогава те идват и обявяват това, което сме коментирали”, разясни премиерът.  

„От две седмици от Щаба ме умоляват да спра да се гаврите с тях. Има хора, които идват да се гаврят. Умоляваха ме да прекратим това и да работим по друг начин”, обясни Борисов. 

Според премиера спекулациите за напрежение между него и проф. Мутафчийски са начин да се подрони работата и доверието в правителството и Щаба. На въпрос дали е имало някакво напрежение между него и Мутафчийски, министър-председателят отговори: „Какво напрежение? От над 20 години ми е приятел. Ние сме го издигнали, за да стигне до този пост. По десет пъти на ден говорим”. 

„Ние планирахме всеки ден как да пуснем парковете и планината. Някои тулупи спят до обяд и после ми пишат постове, а ние ставаме рано сутрин, без заплата го правим това, без почивен ден. Един от най-добрите ми приятели написа „Убиха генерала, защо не му благодариха”. Какво да благодаря, Щабът работи на пълни обороти”, подчерта премиерът.

„За да угодим и на едните, и на другите, решихме секретарят на Щаба да излиза и да изчита данните, тоест който не иска да гледа щаб, чува информацията, ако искате и на прессъобщение ще го пускаме”, каза още той. 

Премиерът сподели, че всяко негово изказване започвало с умоляване на хората. „Извинявам се, съжалявам”. Ето днес работят планините, нека да се пазим сами, да се спазват дисциплината и реда. Нека продължим да се пазим, за да можем да отпуснем мерките и животът да започне да става все по-нормален. Няма нито една индикация, че всичко това ще свърши скоро. Умуваме как свиквайки, да живеем с този вирус, с нашите мерки, плюс самите хора да се пазят, да се отварят все повече сектори, за да имаме нормален живот в условията на пандемия”, добави премиерът и допълни, че финансовият министър Владислав Горанов настоява всеки ден за отпускане определени мерки. 

Той даде пример с Франция и мерките, които са предприети там. „Например, изпращаш SMS, чакаш и когато ти кажат „излез”, тогава го правиш. Каква карантина карате вие в София? Улиците ли са празни, парковете ли са празни? И само с бързите и ефективни мерки сме на най-ниските нива и дисциплината на огромната част от българите сами да се пазят”, разясни още премиерът.

Борисов посочи, че страната ни използва цялата палитра от знаещи хора. „Експертен съвет, събрал съм най-добрите. Ако имаме успехи, ще бъдем всички щастливи, ако имаме загуба, ще е само моя”, заключи министър-председателят. 

Реклама

23 са новите случаи на COVID-19, съобщиха за втори починал лекар

През изминалото денонощие за COVID-19 са изследвани 982 проби. От тях 23 са дали положителен резултат, като 6 бяха съобщени вчера /2 май, към 17 ч./, а новите, потвърдени към тази сутрин, са 17. Тази информация изнесе секретарят на Националния оперативен щаб доц. Димо Димов.

1611 е общият брой на регистрираните към момента случаи на коронавирусна инфекция в България. 1231 са активните случаи. Излекуваните лица са 308.

Потвърдените за последните 24 часа случаи на коронавирусна инфекция /общо 23/ са разпределени по области, както следва: Благоевград – 1; Видин – 8; Пазарджик – 1; Плевен – 1; Пловдив – 1; Сливен – 3; София – 6; Стара Загора – 1; Ямбол – 1.

321 пациенти с доказан COVID-19 са настанени в лечебни заведения, а 40 от тях се намират в интензивни структури.

176 са лицата-медицински персонал, при които е потвърден новият коронавирус. Установени са нови два случая – при лекар и при технически секретар в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“.

Общо 72 са починалите лица, при които е установен COVID-19.

В спешното отделение на „Александровска“ вчера е починал лекар на 61 г. от ЦСМП София, съобщи тази сутрин доц. Димов. Преди време жената е била лекувана в УМБАЛ „Св. Анна“, откъдето е изписана с два отрицателни резултата за COVID-19. Заради влошено здравословно състояние вчера тя е била транспортирана от спешна помощ до „Александровска“ болница. Била е с тежка дихателна недостатъчност и придружаващи заболявания. Въпреки усилията на медиците пациентката е издъхнала при приема в лечебното заведение.

Реклама

Тетевенец с пълна стипендия за едногодишно обучение в САЩ

Никола Николов от гр. Тетевен, ученик в ПГПЧЕ „Алеко Константинов“ – гр. Правец, беше одобрен от програма за ученически обмен в САЩ Kennedy Lugar  – Youth Exchange and Study (YES). Никола е ученик в 10 В клас и изучава немски и испански език.

Какво представлява програма YES?
Обменната програма за ученици Кенеди-Лугар (YES) е основана от Американския конгрес през октомври 2002 г., като отговор на събитията от 11 септември 2001г. Програмата се финансира от Държавния департамент през Бюрото за образователни и културни въпроси (ECA) и предоставя на конкурентно подбрани ученици от цял свят стипендия, за да прекарат една академична година в САЩ в приемно семейство, да посещават гимназия, като целта е да се подпомогне разбирателството между хората в САЩ и хората от други страни по света.

Как се кандидатства по програмата?
Критериите през които преминава селекцията на стипендиантите са много високи и освен препоръка от преподавател и академична справка за успеха на кандидата в училище има:

Първият етап  включва писане на  три есета на английски език на теми:

  • събитие през последните две години, което е помогнало на кандидата да разбере нещо повече за себе си;
  • две или три качества, които кандидатът притежава и биха му помогнали успешно да се справи с предизвикателството в обменната програма;
  • пример за спор или дебат, в който кандидатът не е бил съгласен с другите и как е защитил мнението си.

Вторият етап включва стандартизиран тест по английски език за определяне ниво на владеене на езика и интервю с представители на програмата. Предстои интервю за виза.

Какво осигурява стипендията?

  • Двупосочен билет за международно и вътрешно пътуване (от дома до САЩ и обратно);
  • Месечна издръжка, която позволява на учениците да участват в училищни събития и за лични нужди;
  • Настаняване за една година в селектирано американско семейство;
  • Записване в Американско средно училище;
  • Активности, свързани с ориентация в програмата, включващи подготовка преди заминаване, ориентация в САЩ и подготовка за реинтеграция;
  • Активности в местни общности;
  • Медицинска застраховка, изключваща предхождащи медицински състояния и зъболекарска грижа.

За ПГПЧЕ „Алеко Константинов“ –  Правец е вече традиция успешни и активни ученици да бъдат одобрявани по програмите за международен обмен. Те са нашите посланици.

Практиката досега показва, че стипендиантите по програмите се завръщат в своите училища и допринасят за изграждането на нов мироглед, като ги превръщат в конкурентно подготвени кадри за международния пазар на кариерното развитие.

Пожелаваме успех на Никола и го очакваме следващата година да сподели своите впечатления и даде своя принос за подобряване качеството на обучението в нашето училище.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
18.2 ° C
18.2 °
18.2 °
77 %
1.4kmh
1 %
пт
28 °
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °