петък, юни 26, 2026

47 са новите случай на COVID-19 у нас

От днес спират брифингите на Оперативния щаб

За последното денонощие от 1126 изследвани за COVID-19 проби 47 са дали положителен резултат. 14 от тях бяха съобщени вчера /1 май/ към 17 ч., а новите, регистрирани към тази сутрин, са 33. Това съобщи секретарят на Националния оперативен щаб доц. Димо Димов. Така доказаните случаи на новия коронавирус в България стават  общо 1588. Активните случаи са 1232. Излекуваните лица са 287. 

Към административните области с регистрирани случаи на новия коронавирус се включва и област Разград, където през последното денонощие е регистриран първи случай.

Потвърдените през последното денонощие случаи на COVID-19 /общо 47/ са разпределени по области, както следва: Благоевград – 5; Видин – 22; Враца – 1; Кюстендил – 2; Пазарджик – 1; Перник – 2; Плевен – 3; Пловдив – 1; Разград – 1; Сливен – 1; Смолян – 1; София – 6; Ямбол – 1.В лечебни заведения са настанени 317 пациенти с доказана коронавирусна инфекция. От тях 43 са в интензивни отделения или клиники.

Регистрираните случаи при лица-медицински персонал са 174. Четири са новите случаи, установени, както следва: в София – 3; в Плевен – 1.

69 са общо починалите пациенти, при които е потвърдена коронавирусна инфекция. Последният съобщен случай е на починал в МБАЛ – Сливен лекар. Касае се за жена на 43 г., която е работела в инфекциозното отделение на лечебното заведение. Била е хоспитализирана и интубирана в интензивното отделение на болницата, но въпреки усилията на медиците, се е стигнало до летален изход. 

От днес спират брифингите на Оперативния щаб за борба с коронавируса. На 51-вия ден в отсъствието на генерал Мутафчийски от пресслужата на кабинета обявиха, че спират ежедневните пресконференции. Мотивът – изявленията вече създавали напрежение в обществото.

„Мотивът за това е убеждението ни, че българското общество е достатъчно добре информирано за всички особености около коронавируса. Все по-често започват да се чуват и гласове на критика, според които брифингите нанасят повече вреда, отколкото полза“, обясни Севделина Арнаудова – ръководител на правителствената пресслужба.

Решението идвало след внимателен анализ на ситуацията и разговор с премиера.

Реклама

Отменя се задължителното носене на маски или други предпазни средства на открити обществени места

Днес, 1 май, след среща между министър-председателя и членове на правителството с Националния оперативен щаб, в рамките на която бяха дискутирани противоепидемичните мерки във връзка с разпространението на COVID-19, здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед, с която отменя задължителното носене на маски и други предпазни средства на открити обществени места.

В заповедта се посочва „Всички лица, които се намират на открити обществени места ( в т.ч. паркове, улици, автобусни спирки) са длъжни да спазват изискването за социална дистанция и всички противоепидемични мерки, като при необходимост от контакт с други лица да носят предпазна маска или друго средство, покриващо носа и устата“.

Със Заповед № РД-01-247/01.05.2020 г. можете да се запознаете в прикачения файл- Заповед № РД-01-247/01.05.2020 г.

Реклама

Отпада забраната за посещения на национални и природни паркове и планини

Със своя заповед, издадена днес, 1 май, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев възлага на кметовете на общини и на областните управители да създадат необходимата организация за посещения на гражданите във всички национални паркове, природни паркове, планини и други обособени места с паркова среда извън населените места на територията на общините, без да се използва градски транспорт, лифтове и посещения на хижи и туристически обекти.

Заповедта е следствие от среща, проведена по-рано днес, между министър-председателя и членове на правителството с Националния оперативен щаб. В рамките на срещата бяха дискутирани противоепидемичните мерки във връзка с разпространението на COVID-19.

Със Заповед № РД-01-248/01.05.2020 г. можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-248/01.05.2020 г.

Реклама

Удължен е срокът за плащане на задължения с отстъпка от 5% на данъка върху недвижимите имоти и данъка върху превозните средства

С приетия Закон за мерките и действията по време на извънредното положение /ДВ, бр.28 от 24 март 2020 г./ е удължен срокът за плащане на задължения с отстъпка от 5% на данъка върху недвижимите имоти и данъка върху превозните средства за предплатилите целия годишен данък за 2020 г. до 30 юни 2020 г. Това съобщиха от отдел „Местни данъци и такси“, при Община Тетевен.

Съгласно направеното изменение, сроковете за плащане през 2020 г. стават както следва:

Данък върху недвижимите имоти и данък върху превозните средства /Срок за плащане – на две равни вноски/:

  • Първа вноска – до 30.06.2020 г.
  • Втора вноска – до 31.10.2020 г.

На предплатилите до 30 юни 2020 г. данъка за цялата година, се прави отстъпка 5 на сто от размера на годишното задължение.

По Решение на Общински съвет – гр. Тетевен е удължен срокът за плащане с отстъпка от 3% и на таксата за битови отпадъци за предплатилите цялото годишно задължение за 2020 г. до 30 юни 2020 г.

Такса битови отпадъци /Срок за плащане – на две равни вноски/:

  • Първа вноска – до 30.06.2020 г.
  • Втора вноска – до 31.10.2020 г.

На предплатилите до 30 юни 2020 г. таксата за битови отпадъци за цялата година, се прави отстъпка 3 на сто от размера на годишното задължение.

Забележка: Сроковете за плащане на всички останали местни данъци остават непроменени /патентен данък, туристически данък, данък върху таксиметров превоз на пътници/!

Задълженията си за местни данъци и такси към Община Тетевен може да заплатите по един от следните начини:

  • В брой – на касата в отдел „Местни данъци и такси” при Община Тетевен, находящ се в гр.Тетевен, ул.“Ив.Вазов“ №42, ет.1;
  • В брой – на касата във всяко кметство на територията на община Тетевен;
  • По банков път – по приходната банковата сметка на общината;
  • С пощенски запис;
  • Чрез касите на „ИЗИПЕЙ“ АД в страната и чужбина – препоръчваме
  • Чрез касите в клоновете на „Български пощи”ЕАД в цялата страна – препоръчваме
  • Чрез ПОС устройство на касата в отдел „Местни данъци и такси” при Община Тетевен, находящ се в гр.Тетевен, ул.“Ив.Вазов“ №42, ет.1

Справка за задълженията си може да направите на тел.: 0678/52200, вътр.137.

Реклама

Наемателите на държавни имоти с намалена или преустановена дейност ще могат да бъдат освобождавани изцяло или частично от плащане на наем

Размерът на наемите ще може да се намалява

Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание.

Прието беше решение, съгласно което до отмяната на извънредното положение наемателите или ползвателите, които са ограничили или преустановили дейността си в имоти – държавна собственост вследствие на мерките и ограниченията, наложени по време на извънредното положение, ще могат да бъдат освобождавани изцяло или частично от плащането на наем за тях. Размерът за наемателите и ползвателите – физически или юридически лица, ще може да бъде намаляван. Това ще става със заповед, издадена от министри, областни управители или ръководители на други ведомства, които са предоставили имотите – държавна собственост, под наем или за ползване.

За да може да се пристъпи към прилагането им, наемателите и ползвателите на държавните имоти ще трябва да удостоверят, че са ограничили или прекратили дейността си като предоставят финансови или други документи, удостоверяващи това обстоятелство.

Облекчителните мерки ще се прилагат за времето, през което физическите и юридическите лица – наематели или ползватели, са ограничили или преустановили своята дейност в съответните държавни имоти, в срока на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. и въведените противоепидемични мерки срещу COVID-19 в страната.

Реклама

До 30 дни отсрочка за плащането на битови сметки за електроенергия

Със заповед на министъра на енергетиката Теменужка Петкова от днес срокът за плащане на битови сметки за електроенергия ще бъде удължен от 20 на 30 дни.

Отсрочката представлява надграждане на досега взетите мерки в условията на извънредно положение заради COVID-19, съобщи министър Петкова на брифинг в Министерския съвет. Законът за извънредното положение предвижда възможност министърът на енергетиката да предприеме такава мярка, съгласувано с Националния оперативен щаб и след анализ на сигурността на енергийната система.

Направеният анализ сочи, че 70% от сметките на битовите потребители до момента са платени без забавяне, като 26% от тях – в удължения първоначално срок (20 дни). Сключени са над  10 700 индивидуални споразумения за разсрочване на сметките на битови клиенти. Електроразпределителните предприятия са извършили плащанията си към Националната електрическа компания почти на 100%, тя от своя страна се е разплатила с производителите на електроенергия. Министър Петкова призова потребителите да заплащат своите сметки регулярно според възможностите си, за да не се натрупват в бъдеще по-големи дължими суми за тях.  Едновременно с това се запазва възможността всеки клиент да договори и разсрочване на дължимите суми за електроенергия.

В условията на извънредно положение няма потребители със спряно електрозахранване, информира министър Петкова. Тя призова клиентите да търсят възможности за безкасово плащане на своите сметки, което дава гаранция за сигурност и опазване на живота и здравето на хората в условията на пандемията от коронавирус.

Реклама

Министър Ананиев с нова Заповед

Със своя заповед министърът на здравеопазването допълва Заповед № РД-01-225/20.04.2020 г., с която от 21 април бяха възобновени детските и женските консултации, задължителните имунизации и плановият прием в лечебните заведения.

В заповедта е разписан редът, по който да се провеждат задължителните планови имунизации и реимунизации, препоръчителните имунизации по национални програми, както и профилактичните прегледи при лица до 18-годишна възраст при стриктно спазване на въведените противоепидемични мерки.

Със заповедта също така се определят редът и мерките, при които да се осъществява приемът и провеждането на планова лечебна и оперативна дейност.

С пълния текст на Заповед № РД-01-243/29.04.2020 г. можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-243.

Реклама

Очаква се 43 800 първокласници да получат помощ в началото на следващата учебна година

Еднократната помощ за ученици, записани в първи клас през учебната 2020/2021 г., ще бъде 250 лв. реши правителството. С тази помощ се очаква да бъдат подкрепени около 43 800 деца.

Еднократната помощ се отпуска по реда на Закона за семейни помощи за деца. Право да я получат имат семейства, чиито деца са записани в първи клас в държавно или общинско училище за първи път. Задължително условие за получаването на средствата е средномесечният доход на член от семейството за предходните 12 месеца да е по-нисък или равен на 450 лв.

Помощта се отпуска без доходен тест за деца с трайни увреждания, деца с един жив родител и за деца, настанени в семейства на роднини и близки и приемни семейства по реда на чл. 26 от Закона за закрила на детето. Срокът за подаване на заявлението декларация за отпускане на помощта за следващата учебна година е до 15 октомври 2020 г.

Реклама

Търговски вериги с 10 и повече търговски обекта в страната се задължават да предлагат регионална продукция

Търговски вериги с 10 и повече търговски обекта в страната се задължават да предлагат регионална продукция. Правителство прие изменение на Постановление № 70 на Министерския съвет от 2020 г. за осигуряване на основни групи храни, произведени на територията на Република България в търговските обекти, представляващи вериги от магазини. Изменението касае привеждане на приетото ПМС № 70 в съответствие с текста на Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. – определението за търговски вериги, както и осъществяването на контрола за изпълнение на разпоредбите на постановлението.

Контролът по изпълнение на постановлението се осъществява от Българската агенция по безопасност на храните. За неспазване на изискванията на постановлението се налагат санкции, съгласно чл. 16а, ал. 2 от Закона за мерките и действията по време на извънредното положение. При нарушение се налага имуществена санкция от 15 000 до 25 000 лв., при повторно нарушение – от 30 000 лв. до 50 000 лв.

Припомняме, че с ПМС № 70 се въвежда изискване местата за продажба да са с площ – достатъчна за излагане и продажба на съответните хранителни продукти, както и да са обозначени по подходящ начин, от който да е видно, че предлаганите продукти са регионално производство. На тези места следва да се предлагат мляко и млечни продукти от българско сурово мляко; риба и рибни продукти; прясно месо и яйца; пчелен мед; пресни сезонни плодове и зеленчуци, произведени от регионални производители. Приетите изменения не изискват промяна на досегашния ред на доставки в обектите, единствената цел е да бъде дадена възможност за предлагане на местна (регионална) продукция.

Регионални производители са производители или групи/организации на производители с място на осъществяване на дейността на територията на административната област, в която се намира съответният търговски обект или на територията на съседна, граничеща с нея административна област. За административни области София-град и София-област за съседни се считат областите, граничещи със София – област, както и област Пловдив. Производителите трябва да са регистрирани по Закона за подпомагане на земеделските производители или да притежават обект, регистриран съгласно Закона за храните.

Реклама

Mинистерският съвет одобри 21 национални програми за развитието на образованието за 2020 година

Министерският съвет одобри 21 национални програми за развитие на образованието за 2020 година. С тях ще се подпомага обучението в детските градини, в училищата и центровете за подкрепа на личностно развитие.

Четири от програмите са изцяло нови – „Разработване на учебни помагала и на методически ръководства, оценяване и одобряване на проекти на учебни помагала за подпомагане на обучението, организирано в чужбина, на проекти на учебници и на проекти на учебни комплекти“, „Участвай и променяй — родителят, активен партньор в училищния живот“, „Предоставяне на съвременни условия за работа на децата и учениците в Центрове за подкрепа за личностно развитие“ и „Изграждане на училищна STEM среда“.

В НП „Осигуряване на съвременна образователна среда“ също има нови моменти – ще се изпълняват два нови модула: „Библиотеките като образователна среда“ и „Площадки за обучение по безопасност на движението по пътищата“. По програмата продължава финансирането на модулите „Модернизиране на системата на професионалното образование“, „Подобряване на условията за експериментална работа по природни науки“, „Подкрепа на целодневното обучение на учениците“ и „Културните институции като образователна среда“.

Надграждане с нови дейности има и в НП „Успяваме заедно“ и „Роден език и култура зад граница“. Първата ще се реализира посредством три модула, като новите дейности са обособени в два от модулите – „Иновативна детска градина“ и „Обединени за качествено предучилищно образование“.

В НП „Роден език и култура зад граница“ са разработени и ще се изпълняват новите модули „Подкрепа за квалификация на учителите от българските неделни училища в чужбина“ и „Партньорства“.

През 2019 година, новата тогава НП „ИТ бизнесът преподава“ беше насочена само към ИТ сферата. През 2020 година действието на програмата се пренасочва към бизнеса като цяло и дейностите ще се осъществяват във всички училища с профилирана или професионална подготовка в областта на STEM професии и профили. Програмата ще се нарича „Бизнесът преподава“.

Продължава реализирането на програмата „Иновации в действие“, която подкрепя нововъведенията в училищата в страната, споделянето на успешни практики и креативното мислене. Разработен е нов модул „Форуми за иновации в образованието“, който предполага по-добро разпространение и прилагане на иновативните практики в българското училище.

НП „Изграждане на училищна STEM среда“ цели мотивиране на учениците за изучаване на природни науки, математика и технологии, повишаване на образователните резултати, придобиване на компетентности, на трайни знания, ключови умения и нагласи, ориентирани към практиката, развитието на учениците и провокиране на интереса им към технологичните професии.

Ще продължи изпълнението и на НП „Мотивирани учители“, която стартира през 2019 година. В тазгодишната програма ще се обръща особено внимание на необходимостта от мотивирани специалисти в училищата с групи, застрашени от социална изолация. Целта е повишаване качеството на образованието в училищата в уязвими общности, с ученици с ниски резултати и с нисък социално-икономически статус.

Министерството на образованието и науката ежегодно разширява обхвата на националните програми в изпълнение на приоритетите за повишаване обхвата и намаляване броя на напусналите образователната система, за подпомагане на децата и учениците в тяхното развитие, за модернизиране на материалната база и за мотивиране и подкрепа на педагогическите специалисти.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
18.2 ° C
18.2 °
18.2 °
77 %
1.4kmh
1 %
пт
28 °
сб
29 °
нд
29 °
пн
31 °
вт
31 °