сряда, юни 24, 2026

Съдийската колегия на ВСС откри 27 процедури за избор на административни ръководители в органите на съдебната власт

Решението ще се обнародва след изтичане на извънредното положение

Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет на основание чл. 167, ал. 2, във връзка с чл. 194а, ал. 1 от Закона за съдебната власт, откри процедури за избор на административни ръководители в органите на съдебната власт.

С решението се стартират процедури за 14 съдилища, в които длъжността „административен ръководител – председател“ е свободна: Окръжен съд – Ловеч, Окръжен съд – Смолян, Районен съд – Ардино, Районен съд – Велинград, Районен съд – Мадан, Районен съд – Нови пазар, Районен съд – Оряхово, Районен съд – Пещера, Районен съд – Първомай, Районен съд – Средец, Районен съд – Тервел, Районен съд – Тетевен, Районен съд – Трявна и Районен съд – Тополовград.

Откриват се също процедури за 13 съдилища, в които предстои да изтече мандатът на избрания административен ръководител: Районен съд – Панагюрище, Районен съд – Харманли, Районен съд – Никопол, Районен съд – Чепеларе, Районен съд – Айтос, Районен съд – Малко Търново, Районен съд – Казанлък, Районен съд – Сливен, Районен съд – Козлодуй, Апелативен съд – Велико Търново, Районен съд – Несебър, Районен съд – Монтана и Районен съд – Бяла Слатина.

Решението ще бъде обнародвано в „Държавен вестник“ и ще се публикува на интернет сайта на ВСС след приключване на извънредното положение. Предложения за назначаване на административни ръководители могат да се подават в едномесечен срок от датата на обнародване на свободните длъжности в „Държавен вестник“.

Реклама

50 нови случая на COVID-19 са регистрирани у нас през изминалото денонощие

През изминалото денонощие за новия коронавирус са изследвани 859 проби. От тях 50 са дали положителен резултат. Така потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в България стават 1437. Това стана ясно по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб.

Излекуваните пациенти са 243-ма. Към момента 287 лица с потвърдена коронавирусна инфекция се намират под лекарско наблюдение в болнични условия. 39 от тях са настанени в интензивни структури.

Регистрираните лица-медицински служители у нас с доказан COVID-19 са 155. Новите случаи са 5 и са установени както следва: в София – 3; в Плевен – 1; във Видин – 1.

Направените тестове у нас до момента са 45 208, съобщиха от Националния оперативен щаб. От общия брой на потвърдените случаи на новия коронавирус 61 са на починали лица. Три са случаите, регистрирани през последното денонощие. Във ВМА-Сливен е починала жена на 60 г. Тя е страдала от хронична сърдечна недостатъчност и исхемична болест на сърцето. В „Пирогов“ е починала 58-годишна жена, страдала от артериална хипертония. Третият смъртен случай е на мъж на 70 г. в Пловдив, който е страдал от сърдечна недостатъчност.

Реклама

Община Тетевен подкрепя Кампанията ,,ИЗБИРАМ 380“ за насърчаване консумацията на български продукти

Асоциация на земеделските производители в България (АЗПБ) стартира национална информационно-образователна кампания ИЗБИРАМ 380, съвместно със специализираната земеделска онлайн платформа Agrozona.bg. Целта на инициативата е промяна на потребителските навици и насърчаване консумацията на български продукти в търговските вериги. Кампанията се провежда с институционалната подкрепа на Министерството на земеделието, храните и горите (МЗХГ).

Кампанията ИЗБИРАМ 380 се изправя срещу кризата като популяризира българския баркод. Инициативата подпомага българската икономика в условията на разрастваща се криза заради COVID-19. Повишената консумация на български продукти е спасителна мярка за земеделието и хранително-вкусовата промишленост.

Първите три цифри на баркода на всяка стока показват държавата на произход. Българският префикс е 380 – с бърза проверка на баркода, всички могат да разпознаят произхода на продукта и да се уверят, че той е произведен в България. За целта е необходимо потребителите да обърнат стоката, която е в ръцете им и да разберат къде е произведена.

Община Тетевен се включва в популяризиране на кампанията, като напълно подкрепя идеята за насърчаване консумацията на български продукти. Селското стопанство на територията се развива устойчиво, като има 13 землища, разположени в планински и полупланински район, като в по-голямата си част са с пресечени стръмни терени. Общата площ на селскостопанския фонд за 2019 г. е 162441 дка.

Подробности за Кампанията ,,ИЗБИРАМ 380“ вижте ТУК или на https://izbiram380.agrozona.bg/

Реклама

ЧЕЗ Електро предоставя възможност за индивидуални планове при затруднения с плащане на сметките за ток

Изготвянето на споразумение за разсрочено плащане става след оценка на спецификата на потребление на клиента и възможностите му за изплащане на натрупаните задължения по съгласуван между двете страни график

За клиентите, изпитващи временни затруднения при заплащане на дължимите суми в срок, ЧЕЗ Електро предоставя възможност за изготвяне на индивидуални планове за разсрочено плащане на сметките за ток. След оценка на спецификата на потребление на клиента и възможностите му за изплащане на натрупаните задължения по съгласуван между двете страни график, се изготвя споразумение за разсрочено плащане, което се подписва от клиента и дружеството. Клиентът поема ангажимент да заплаща текущите си сметки, като едновременно с това заплаща на вноски натрупаните стари задължения. При наличие на подписано споразумение за разсрочено плащане, за периода на споразумението не се прилага като крайна мярка прекъсване на електрозахранването на клиента.

Заявления за разсрочено плащане се приемат в центровете за обслужване на клиенти, които в ситуацията на извънредно положение, работят с потребители всеки ден от понеделник до петък от 09:00 ч. до 15:00 ч. Помещенията се дезинфекцират, като обслужването е организирано при спазване на препоръките на Министерство на здравеопазването за разстояние между служител и клиент, както и между служителите на дружеството.

Заявление за разсрочване може да се заяви и на имейл info@cezelectro.bg, както и на информационната линия 0700 10 010, като в тези случаи, при постигане на споразумение за период и размер на вноските за изплащане на стари задължения, клиентът трябва да посети еднократно център за клиенти на ЧЕЗ Електро, за да подпише споразумителния протокол за разсрочване на плащанията.

Срокът за заплащане на сметките за електроенергия на битовите потребители на ЧЕЗ Електро продължава да бъде два пъти по-дълъг от нормативно определените в Общите условия 10 дни. Битовите клиенти могат да заплащат дължимата сума за консумирана електроенергия в рамките на 20 дни след издаване на фактурата за потребление от ЧЕЗ Електро. Във всяка фактура за консумирана електроенергия, издавана от „ЧЕЗ Електро България“ АД се съдържа информация за сроковете за плащане на дължимите суми. При забавяне на плащането на дължими суми за консумирана електроенергия клиентите на дружеството се уведомяват по телефон, електронна поща или писмо на хартиен носител. ЧЕЗ Електро информира и със sms клиенти, пропуснали стандартния срок за плащане на сметката.

За улеснение на клиентите при плащане на сметките за консумирана електроенергия, ЧЕЗ Електро България предлага и 9 начина за безкасово плащане – по банков път чрез директен дебит, банкомат или платежно нареждане, по интернет чрез интернет банкиране, системите на ePay.bg, ОББ, Icard.bg и Транскарт или директно през сайта на ЧЕЗ, с sms през системите на ePay и Icard. На разположение на клиентите са 6 280 места за плащане, включително каси на партньорите ни „Изипей“, „Фастпей“, „Български пощи“, Банка „ДСК“, „УниКредит Булбанк“. В тях се спазват разпоредените противоепидемични мерки за ограничаване възможността от заразяване с COVID-19. Подробна информация за всички начини за плащане и линкове към съответните финансови организации може да се намерят на сайта на ЧЕЗ Електро (www.cez.bg), секция „За клиента“, подсекция „Начини на плащане“.

Реклама

Шофьор с 2,99 промила припада на пътя

На 26 април около 15.10ч. в РУ Ябланица е получен сигнал, че водач на лек автомобил движещ се по пътя от с.Златна Панега към с.Батулци е отбил в ляво на пътното платно, отворил е вратата на превозното средство и е паднал в неадекватно състояние. На място е изпратен полицейски екип и екип на ФСМП-Ябланица. Установено е, че водачът е на 49-години, а пробата му за алкохол с техническо средство «Дрегер» е отчела 2,99 промила в издишания въздух. След медицински преглед мъжът е задържан в РУ Ябланица за срок от 24 часа, а по случая е образувано досъдебно производство.

Останалите новини от ОД МВР – Ловеч:

В РУ Троян е образувано досъдебно производство след като на 24 април в частен дом в гр.Априлци, обитаван от 43-годишен мъж, полицаи са открили  и иззели двуцевна, успоредна, пушка и 19 боеприпаси за нея. Мъжът не е представил пред служителите на МВР надлежно разрешение, което се изисква съгласно  Закона за оръжията, боеприпасите, взривните вещества и пиротехническите изделия.

Служители на РУ Луковит след проведени оперативно-издирвателни мероприятия съвместно с полицаи от РУ Червен Бряг са установили самоличността на 3 момчета от с.Радомирци, на възраст 20, 16 и 15 годинини, които в нощта на 24 срещу 25 април са отнели 2 велосипеда от къща в Луковит, а от друг имот в града са отнели дамски портфейл със сумата от 100лева и лични, и служебни документи. Полицаите са установили местонахождението на едно от лицата и са иззели велосипедите и портфейла /без паричната сума в него/. Продължава работата по издирването на останалите две момчета. По случая е образувано досъдебно производство.

В РУ Луковит е образувано досъдебно производство след получен сигнал на 26 април, че след счупване на стъкла на прозорците е проникнато в къща в с.Карлуково и са отнети хранителни продукти и кабели. Работата по случая продължава.

23-годишен мъж от Троян е задържан в местното районно управление на МВР след като на 24 април около 19.00ч при извършена полицейска проверка е установено, че в кутия от цигари държи канабис с бруто тегло 1 грам. По случая е образувано досъдебно производство.

Реклама

Възобновяват се дейности по асистирана репродукция

Здравният министър издаде заповед за възобновяване на дейности по асистирана репродукция, които бяха временно преустановени.

Дейностите по асистирана репродукция ще се изпълняват при спазване на следните условия: всеки пациент да се приема като потенциално заразен с COVID-19 и да се използват всички необходими лични предпазни средства от персонала; да се осигуряват минимум 15 минути отстояние между пункциите, както и цялостна дезинфекция на помещенията между пациентите; добитите яйцеклетки или ембриони да се криоконсервират; започналите стимулации да се завършат с оплождане и криоконсервация на ембрионите; когато се налага трансфер при вече започнала процедура, да се спазват всички изисквания за безопасност от заразяване с COVID-19; препоръчително е два дни преди фоликулната пункция пациентките да имат направен PCR тест за COVID-19 с отрицателен резултат; да се продължи наблюдението на ранните бременности (до 12 г.с.) след ин витро при максимални изисквания за сигурност.

Всички лечебни заведения, които изпълняват дейности по асистирана репродукция трябва стриктно да спазват въведените противоепидемичните мерки. Те ще подлежат на засилен контрол от страна на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ и от Регионалните здравни инспекции.

Със Заповед РД-01-238/26.04.2020г. можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-238/26.04.2020 г.

Реклама

1300 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас

1300 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. През днешния ден са доказани още 10 нови случая, като 7 са в София, 2 в област Кюстендил и 1 в област Пазарджик. Лабораториите продължават да работят.

301 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 41 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники. 

По отношение на общата картина – към 26 април: 653 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 647 на жени.

138 са медицинските служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция.

Регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са в областите, както следва: Благоевград – 41; Бургас – 47; Варна – 26; Велико Търново – 18; Видин – 62; Враца – 3; Габрово – 4; Добрич – 13; Кърджали – 13; Кюстендил – 53; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 24; Перник – 11; Плевен – 101; Пловдив – 44; Русе – 12; Силистра – 5; Сливен – 39; Смолян – 33; София – 668; Стара Загора – 36; Хасково – 15; Шумен – 4, Ямбол – 8. 

Починалите лица, при които е установен COVID-19, са 56. Днес в областната болница в Бургас е починал 70-годишен мъж. Пациентът е страдал от онкологично заболяване. 

Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на семейството и близките на починалия мъж.

Реклама

Кметовете решават кога отварят парковете за посещение

Със заповед на министъра на здравеопазването от днес, 26 април, се разпорежда на кметовете на общини спрямо техните правомощия да създадат необходимата организация за прилагане на мерки, съобразно спецификата на градските паркове и градини на територията на общината при спазване на съответните противоепидемични мерки за посещение от граждани.

Кой и при какви условия ще има право да посещава парковете също ясно е разписано в заповедта: деца до 12 години, задължително с техни родители или членове на техните семейства, но не повече от двама възрастни, във времето от 9.30 до 18.30 ч. всеки ден, както и собственици на кучета, но не повече от един за същия период от време.

Мерките, които трябва да се спазват, са носене на предпазни маски, спазване на дистанция от 2,5 метра спрямо други семейства, влизане и излизане от парка единствено през отворените и обозначени за целта пунктове, използване на обозначените маршрути, като се забранява употребата на алкохол, сядане на пейки и тревни площи.

Заповедта може да видите – ТУК.

Реклама

Нови 63 случая на COVID-19 са регистрирани за последното денонощие у нас

46 са новите случаи на COVID-19 у нас. Това съобщиха от Националния оперативен щаб. 63 положителни проби са регистрирани за последните 24 часа. С тях доказаните случаи на новия коронавирус в България стават 1234.

983 са активните случаи. 54 лица с потвърден COVID-19 са починали, а 197 са излекувани. Под лекарско наблюдение в болнични условия, с доказана коронавирусна инфекция, са настанени 285 пациенти. 41 от тях се намират в интензивни отделения и клиники.

6 от новите положителни проби са установени при лица-медицински персонал, както следва: в София – 1; във Видин – 5. Така общият брой на медицинските служители с потвърден COVID-19 у нас става 135.

Реклама

Утре движението от 49-ти до 48-ми км на АМ „Хемус“, в посока София, ще е в една лента

Утре – 25 април, от 9 ч. до 18:30 ч., движението от 49-ти км до 48-ми км на АМ „Хемус“, в посока София, ще се осъществява в една лента. Поради ремонтни дейности на пътната настилка ще бъде ограничено преминаването по активната и изпреварващата лента. Трафикът в участъка ще се извършва в аварийната лента.

Необходимо е шофьорите да се движат с повишено внимание и съобразена скорост, като спазват стриктно поставената сигнализация.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
17.2 ° C
17.2 °
17.2 °
96 %
0.4kmh
94 %
ср
25 °
чт
30 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
27 °