сряда, юни 24, 2026

Носенето на защитна маска задължително до 13 май

До 13 май, включително, всички граждани, които се намират в закрити или на открити обществени места трябва да носят еднократна или многократна маска за лице или друго средство, покриващо носа и устата (кърпа, шал и т.н.). Това нарежда министърът на здравеопазването със своя Заповед от днес.

Издаването на новата заповед е обусловено от усложняващата се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVlD-19 на територията на страната и нарастващия брой на регистрираните случаи на коронавирусна инфекция.

Поставянето на защитна маска при посещение на обществени места намалява епидемиологичния риск от заразяване с новия коронавирус, както за лицето, носещо маската, така и за околните. Трябва да се има предвид, че в редица случаи заболяването протича безсимптомно, което означава, че един човек може да е заразоносител и да не знае.

В същото време наличните до момента научни данни свидетелстват, че вирусът се задържа дълго времевърху метални, пластмасови и стъклени повърхности – по тази причина, носейки маска, гражданите ограничават до минимум възможността да се заразят.

Със заповедта можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-236/24.04.2020 г.

Реклама

Безработните в Ловешко за март са близо 800 души

В Ловешка област през март са се регистрирали близо 800 души в бюрата по труда, като повече от половината – 530, в периода на извънредното положение. От тях 306 са посочили като причина мерките за ограничаване на коронавируса, съобщиха от дирекцията „Регионална служба по заетостта“ – Ловеч.

Безработицата в областта е 11 на сто, като увеличението спрямо февруари е с 0,5 пункта, а спрямо март миналата година – с 1,5 на сто. Общо към 31 март хората без работа в областта са 6123.

Сред новорегистрираните безработни през март най-голям дял заемат освободените от преработващата промишленост /26.3 процента/, следвани от търговията /14.1 на сто/ и сектора „хотелиерство и ресторантьорство“ /8.5 процента/, предаде БНР.

Постъпилите на работа безработни през месеца са 439, като 90 процента от тях са устроени в реалната икономика. След въвеждането на извънредното положение работа са започнали 115 души. През месеца други деветима, търсещи работа, от групата на пенсионерите, учащите и заетите, също са намерили своето ново работно място чрез бюрото по труда.

Заявените работни места на първичния пазар на труда през месеца са 228, като 89 на сто от тях са в частния сектор.

Реклама

17-годишен тетевенец е задържан за притежание на метамфетамин

17-годишен тетевенец е задържан за срок от 24 часа в местното районно управление след като на 23 април около 10.00ч. при извършена му полицейска проверка е установено, че държи опаковка с бяло, прахообразно вещество, с бруто тегло 0.20 грама. При направен полеви тест веществото е реагирало на метамфетамин. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Останалите новини от информационния бюлетин на ОД МВР-Ловеч:

79-годишна пешеходка е пострадала леко при пътен инцидент в Троян. Вчера около 10.40ч. на ул.“Охрид“ в Троян, 38-годишен водач на лек автомобил при движение на заден ход е блъснал жената. Потърпевшата е прегледана в болнично заведение и е освободена за домашно лечение. На водачът е съставен акт за нарушение на ЗДВП, пробата му за алкохол е отрицателна.

Полицаи  от РУ Ябланица са установили 3 момчета, на възраст 17,16 и 15 години /всички от с.Орешене/, като имащи отношение към кражба извършена от частен дом в селото, в периода от м.ноември 2019 год. до 23 април 2020 год. По данни на собствениците от имота са отнети тапети, кабели и други инструменти и предмети за стопанството и бита.

Част от отнетите вещи са предадени доброволно от лицата. По случая е образувано досъдебно производство и е уведомена Районна прокуратура Тетевен.

В РУ Ябланица е образувано досъдебно производство и за срок от 24 часа е задържан 50-годишен жител на с.Малък Извор по подозрение, че в прериода от 20 до 23 април е проникнал в частен дом в селото и е отнел хранителни продукти и алкохол. Част от отнетите продукти са открити и иззети. Работата по случая продължава.

В резултат на проведени оперативно издирвателни мероприятия, служители на РУ Луковит са установили 4 лица, на възраст 13, 15, 16 и 18 години, които в нощта на 19 срещу 20 април са проникнали в имот в с.Ъглен и са отнели 4 велосипеди.

Вещите обект на престъплението са намерени и иззети по надлежният ред. По случая в РУ Луковит е образувано досъдебно производство и продължава работата по документирането на цялостната престъпна дейност на лицата.

Реклама

НАП: Срокът за обявяване на доходите е 30 април

Еднолични търговци и земеделски стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, декларират и внасят данъци и осигурителни вноски до края на юни

Над 230 000 души са подали годишните си данъчни декларации за облагане на доходите по електронен път до момента, съобщиха от Национална агенция за приходите. Над 80 % от всички получени в агенцията формуляри са изпратени онлайн, като общият брой на  обработените декларации е малко над 284 800.

От НАП напомнят, че подаването на декларации за доходите на физически лица и плащането на данъка върху общата годишна данъчна основа трябва да стане до 30 април. В същия срок е необходимо да се декларират и внесат окончателните осигурителни вноски за 2019 г.

Едноличните търговци, включително плащащи патентен данък, и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, подават годишните си декларации за доходите до 30 юни 2020 г. Независимо от удължения срок обаче, много ЕТ вече са подали годишните си данъчни декларации, посочват от НАП. Ако желаят да ползват отстъпка от 5% върху данъка си за довнасяне, тези лица следва да подадат годишната си декларация и да внесат дължимия по нея данък в срок до 1 юни.  Също до края на юни е срокът, в който едноличните търговци и земеделските стопани, избрали да се облагат като еднолични търговци, трябва да декларират и внесат окончателните социални и здравни осигурителни вноски. Заедно с годишната си данъчна декларация, те подават и декларация образец  № 6 с общия размер на дължимите за предходната година осигурителни вноски. Срокът за годишно изравняване на осигурителните вноски за  физическите лица обаче остава непроменен – 30 април.

В случай, че едноличен търговец или регистриран земеделски стопанин, който се облага като ЕТ, е получил и доходи, които не са свързани с тази му дейност, като например от наем, те се декларират в срок до 30 април. А в срок до 30 юни 2020 г. трябва да подаде нова годишна данъчна декларация за всички доходи, включително и от дейността си като ЕТ, като направи и годишно изравняване на осигурителните вноски. 

Приходното ведомство напомня, че подаването на данъчните и осигурителни декларации и документи, както и плащането към бюджета  могат да се извършват чрез портала за е-услуги: https://inetdec.nra.bg/, с персонален идентификационен код (ПИК) на НАП.

Подробна информация за данъчните и осигурителни правила по време на извънредното положение е достъпна в специална рубрика на сайта на НАП: https://nap.bg/page?id=762

Информационният център на НАП отговаря на въпроси на клиенти на телефон: 0700 18 700 от 8.30 часа до 18.00 часа в делнични дни на цена, според тарифите на съответния оператор.

Реклама

Въведоха временна забрана за влизането в България на лица и превозни средства, идващи от Република Турция

Министърът на здравеопазването издаде заповед, с която въвежда временна забрана за влизане на територията на Република България на лица и пътни превозни средства, влизащи от Република Турция през граничните контролно-пропускателни пунктове Лесово – Хамзабейли, Капитан Андреево – Капъкуле, Малко Търново.

Изключение се допуска за тежкотоварни автомобили, превозни средства със специален режим на движение, автомобили превозващи хора, които се нуждаят от лечение, както и автомобили, изпълняващи хуманитарни мисии.

Забраната е в сила от 00:00 ч. на 24 април до 23:59 ч. на 26 април.

Със Заповед № РД-01-231/23.04.2020 г. можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-231/23.04.2020 г.

Реклама

90 нови случая на COVID-19 са потвърдени у нас за последните 24 часа

За 74 нови случая на COVID-19 у нас съобщиха от Националния оперативен щаб тази сутрин. През последното денонощие са регистрирани 90 положителни проби. Така потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в България стават 1171. Активните случаи са 890. Починалите пациенти с потвърден COVID-19 са 52- ма, а излекуваните – 193. 

270 от пациентите, при които е доказан COVID-19, са настанени в болнични условия под лекарско наблюдение. От тях 37 се намират в интензивни структури.129 са лицата-медицински служители у нас, които са дали положителни проби за новия коронавирус, съобщи Националният оперативен щаб.

Реклама

Драстично увеличение на заразените с COVID-19 у нас. Общият им брой вече е 1081

Новите случаи на COVID-19 у нас са 57. Това съобщиха от Националния оперативен щаб тази сутрин. За последното денонощие 66 от изследваните проби са дали положителен резултат. С това регистрираните случаи на новия коронавирус у нас стават 1081. 841 са активните случаи.

Излекуваните пациенти са 190. От потвърдените до момента случаи на COVID-19 22 са установени при деца под 10 г., а 39 – при лица до 18-годишна възраст.Пациентите с доказана коронавирусна инфекция, които са настанени в болнични условия под лекарско наблюдение, са 262. 37 от тях се намират в интензивни структури.

Медицинските служители, при които е потвърден COVID-19, са 95. Новите 12 случая са установени както следва: в София – 6; във Велико Търново – 4; в Сливен – 2. От общия брой на регистрираните случаи на коронавирусна инфекция у нас 50 са на починали лица. Вчера в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починала жена на 71 г. Пациентката е страдала от артериална хипертония, мозъчно-съдова болест, диабет тип 2, епилепсия и други придружаващи заболявания. Била е с тежка двустранна пневмония и е поставена на апаратна вентилация в реанимацията на лечебното заведение.

Реклама

Над 61 000 служители ще запазят работните си места благодарение на мярката 60/40

Над 61 000 служители ще запазят работните си места благодарение на мярката 60/40. За 12 дни от нейното стартиране са подадени 4445 заявления от работодатели за 61 337 техни работници. До момента одобрените работодатели са 715. Те ще получат компенсации за запазване на заетостта на 11 996 служители.

Над 37% са от сектор „Хотелиерство и ресторантьорство“ – ресторанти, заведения за бързо хранене, питейни заведения, хотели и места за настаняване. Те ще получат държавна помощ за 3555 работници. 10% от одобрените работодатели са от сферата на производствените дейности, а други 3% са собственици на фитнес зали, спортни клубове и др. Одобрение са получили още строителни компании, фирми от секторите „Дейност на увеселителни и тематични паркове“, „Артистична и творческа дейност“, „Прожектиране на филми“ и др.

Неодобрените заявления са 158 за 459 служители, като причини са грешки, пропуски и несъответствия в попълнената документация. Всички кандидатствали работодателите се уведомяват за решенията на Агенцията по заетостта. Изплащането на компенсациите започна в средата на миналата седмица, като за два дни държавна помощ вече са получили 278 предприятия за 5595 работници. Общият размер на отпуснатите средства е 1 565 983,78 лв.

Реклама

РЗИ разреши работата на вендинг автоматите

Директорът на РЗИ Ловеч д-р Анета Винева промени своя заповед от 31 март т.г. /вижте тук/, с която в т. 3 се забраняваше работата на вендинг автоматите в областта. В заповедта с днешна дата се отмерят и т. 7 и т. 8, тъй като разпореждането в тях е включено вече в заповед на министъра на здравеопазването, тоест НЕ отпадат наложените в тях забрани, а само основанието за тях.

С днешната заповед на РЗИ, която влиза в сила от утре, 23 април, всъщност се разрешава работата на вендинг автоматите за топли и студени напитки и храни на територията на област Ловеч, разположени на открито и в сгради при спазване на здравно-хигиенните изисквания и организация за почистване и дезинфекция от собствениците на машините.

Важно е да се знае, че контролът по спазването на противоепидемичните мерки за тяхното обслужване ще е засилен и ще се осъществява от ОДБХ. Проверки ще извършват и служители на ТД на НАП, офис Ловеч.

Новата заповед можете да видите – тук.

Реклама

На 22 април отбелязваме Деня на Земята под мотото “Действия срещу изменението на климата“

На 22 април 2020 г. Денят на Земята отбелязва своята 50-та годишнина. Тазгодишната тема на кампанията е „Действия срещу изменението на климата – огромното предизвикателство на нашето съвремие“.

Изменението на климата е предизвикателство за бъдещето на човечеството и за функционирането на животоподдържащите системи, които правят света ни обитаем.

Тази година отбелязването става в условията на извънредни мерки заради епидемията от коронавирус. Това е и една от причините EARTHRISE (глобалното движение за изменение на климата, водено от младежки климатични групи в координация с Earth Day Network – глобалния организатор на Деня на Земята) да постави нов глобален стандарт за Деня на Земята 2020 г.

Време е за смели, креативни и иновативни решения. Това изисква действия на всички нива – от бизнеса до местните власти и правителствата. Всеки отделен човек също има реално влияние и сила като потребител, избирател и член на общност в името на промяната. Светът се нуждае от нас и нашите действия. Има толкова много неща, които всеки може да направи, за да защити и помогне за възстановяването на планетата: участие в почистване; присъединяване към най-голямата гражданска научна инициатива в световен мащаб (Earth Challenge 2020); провеждане на местно събитие!

Дори оставайки вкъщи и поддържайки социално дистанциране, все още можем да упражним нашата отговорност да действаме в полза на околната среда. Независимо къде се намираме, ние можем да направим промяната!

Още за инициативите и възможностите всеки да се включи отбелязването на Деня на Земята може да научите ТУК.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
17.2 ° C
17.2 °
17.2 °
96 %
0.4kmh
94 %
ср
25 °
чт
30 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
27 °