сряда, юни 24, 2026

Здравният министър преустанови част от ин витро процедурите

Здравният министър издаде заповед за дейностите по асистирана репродукция. Със заповедта Кирил Ананиев нарежда преустановяване на следните дейности по асистирана репродукция:

  • започване на нови процедури по хормонална стимулация на пациентки на възраст под 39 години;
  • започване на нови процедури по трансфер на размразени ембриони;
  • започване на вътрематочни инсеминации;
  • изследване на стерилитет, свързан с мъжки фактор;
  • започване на нови процедури по даряване на яйцеклетки.

Изключение от забраната за започване на нови процедури се допуска по отношение на хормонални стимулации и процедури на естествен цикъл за пациентки с анти-Мюлеров хормон под 1 ng/ml, както и при онкологично болни пациенти по отношение замразяване на яйцеклетки или сперматозоиди с предстояща химио- или лъчетерапия.

Започнатите дейности по асистирана репродукция, които подлежат на преустановяване, съгласно заповедта, могат да бъдат довършени при стриктно изпълняване на препоръките за намаляване на риска от разпространение на COVID-19.

Продължаващите дейности по асистирана репродукция ще се изпълняват при спазване на следните условия: всеки пациент да се приема като потенциално заразен с COVID-19 и да се използват всички необходими лични предпазни средства от персонала; да се осигуряват минимум 15 минути отстояние между пункциите, както и цялостна дезинфекция на помещенията между пациентите; добитите яйцеклетки или ембриони да се криоконсервират; започналите стимулации да се завършат с оплождане и криоконсервация на ембрионите; когато се налага трансфер при вече започнала процедура, да се спазват всички изисквания за безопасност от заразяване с COVID-19; препоръчително е два дни преди фоликулната пункция пациентките да имат направен PCR тест за COVID-19 с отрицателен резултат; да се продължи наблюдението на ранните бременности (до 12 г.с.) след ин витро при максимални изисквания за сигурност.

Заповедта на здравния министър можете да видите в прикачения файл – Заповед РД-01-228/21.04.2020 г.

Реклама

49 са новите случаи на COVID-19 у нас. Общият им брой вече е 1015

От изследваните за изминалото денонощие проби 49 са дали положителен резултат. Така потвърдените случаи на коронавирусна инфекция в България стават 1015. Активните случаи са 795. 174 са вече излекуваните пациенти.  281 от пациентите с доказан COVID-19 са настанени в болнични условия, под лекарско наблюдение. От тях 40 се намират в интензивни отделения и клиники. Това стана ясно на редовния брифинг на Националния оперативен щаб

Регистрираните случаи на лица-медицински служители с коронавирусна инфекция са 83. Новите случаи са 3 и са установени както следва: във Видин – 1; в Сливен – 1 и в Бургас – 1. 

До момента у нас са направени 27 000 PCR теста за установяване на коронавирусна инфекция. Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на Щаба проф. Тодор Кантарджиев. По думите му, целта е седмично по метода на PCR да бъдат тествани около 7 хил. души, или по един на хиляда души.

С доказан COVID-19 у нас са починали 47 лица. Два са новите смъртни случаи. Единият е на жена на 77 г. от Сливен. Вторият починал пациент е мъж на 49 г., който е издъхнал в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ след 11-дневна интубация. По информация на Щаба, няма данни починалите лица да са страдали от придружаващи заболявания.

Реклама

Бойко Борисов: От днес започва изплащането на по 650 лв. за полицаите на първа линия (Видео)

Отпускаме по 650 лв. във вид на награди за полицаите на първа линия, като изплащането им започва още от днес. Искам специално да благодаря на служителите на реда за огромната работа, която вършат, заяви премиерът Бойко Борисов на пресконференция в Министерски съвет.

Той каза още, че правителството мобилизира 4,5 млрд. лв. публичен ресурс под формата на 8 различни финансови инструменти за справяне с икономическите последствия от COVID 19. От помощта ще могат да се възползват малкият и среден бизнес, самонаетите и лицата, които заради кризата са в неплатен отпуск и няма да могат да полагат труд.

Премиерът добави, че са въведени 5 стъпки за разхлабване на мерките – отвориха се пазарите; премахнат е часовият прозорец на КПП за облекчаване достъпа до София; разрешени са имунизациите на бебетата, женските консултации и плановите операции. Обсъжда се и възможността за създаване на организация за безопасен достъп за посещения в парковете и планините.

Членството на страната ни в Еврозоната ще даде гаранция за абсолютната прозрачност на работата на българските банки. Убеден съм, че ако продължи кризата с коронавируса, влизането на България в ERM2 и Банковия съюз е единствената спасителна стъпка за страната ни. Работим усилено, за да може още тази седмица да изпратим документите за влизане в чакалнята, подчерта Борисов.

• Отпускаме по 650 лв. във вид на награди за полицаите на първа линия, като изплащането им започва още от днес. Искам специално да благодаря на служителите на реда за огромната работа, която вършат. • Правителството мобилизира 4,5 млрд. лв. публичен ресурс под формата на 8 различни финансови инструменти за справяне с икономическите последствия от COVID 19. От помощта ще могат да се възползват малкият и среден бизнес, самонаетите и лицата, които заради кризата са в неплатен отпуск и няма да могат да полагат труд.• Въведохме 5 стъпки за разхлабване на мерките – отвориха се пазарите; премахнат е часовият прозорец на КПП за облекчаване достъпа до София; разрешени са имунизациите на бебетата, женските консултации и плановите операции. Обсъждаме възможността за създаване на организация за безопасен достъп за посещения в парковете и планините.• Членството на страната ни в Еврозоната ще даде гаранция за абсолютната прозрачност на работата на българските банки. Убеден съм, че ако продължи кризата с коронавируса, влизането на България в ERM2 и Банковия съюз е единствената спасителна стъпка за страната ни. Работим усилено, за да може още тази седмица да изпратим документите за влизане в чакалнята.

Публикувахте от Бойко Борисов в Вторник, 21 април 2020 г.
Реклама

Владислав Горанов: 4,5 млрд. лв. ресурс под формата на финансови инструменти ангажира държавата за периода на кризата

4,5 млрд. лв. ресурс в полза на малкия и средния бизнес, самонаетите и за хората, които са в неплатен отпуск, ще се ангажират под формата на финансови инструменти с публичен ресурс за периода на кризата, породена от коронавируса“. Това съобщи министърът на финансите Владислав Горанов на пресконференция в МС. Министърът направи презентация на програмите на ББР и на „Фонд мениджър на финансовите инструменти в България“, известен като Фонд на фондовете.

Първият представен инструмент  е през ББР и е за отпускане на безлихвени кредити за защита на хората, лишени от възможността да полагат труд поради пандемията, тя е за физически лица, наети на трудов договор в неплатен отпуск и за самоосигуряващите се, като бюджетът е 200 млн. лв. за кредити до 4 500 лв., досега 12 търговски банки са заявили интерес за участват. 

Вторият инструмент също се управлява от ББР и е за осигуряване на необезпечени кредити до 300 000 лв., предоставяни от търговските банки , обемът на програмата е 2 млрд. лв., достъпен е до всички сектори на бизнеса.

Третият инструмент е на Фонда на фондовете за отпускане на кредити с максимален размер до 3,6 млн. лв., с разрешение за рефинансиране на задължения, възникнали преди повече от 60 дни, мярката се администрира отново през търговските банки и е за подпомагане на малки и средни предприятия. През Фонда на фондове има инструмент за микрокредити до 50 000 лв. за предприемачи и самонаети лица с кратка бизнес история. Има и инструмент за капиталови инвестиции, отново чрез Фонда на фондовете, като инвестицията е средно около 800 000 лв., а подкрепата е предназначена за компании с потенциал да подпомогнат възстановяване на икономиката след кризата, особено в сферата на иновациите и дигитализацията. Министърът представи и Фондовете за градско развитие, като отбеляза, че не са нов инструмент, но в периода на кризата са атрактивни, защото могат да се финансират дейности, които обичайно не са банкируеми, бенефициенти биха могли да бъдат общините, публично-частните партньорства и предприятия, засегнати от кризата от секторите – туризъм, транспорт. 

Владислав Горанов изрази надеждата си, че този ресурс ще стигне максимално бързо до хората, за да послужи като буфер за поемане на негативните шокове, които са в резултат на кризата. Финансовият министър анонсира, че за по-голяма информираност на обществеността до дни ще бъдат изготвени видеоклипове за тези финансови инструменти, които ако медиите преценят и имат желание, могат да ретранслират до по-голям кръг потребители. Той уточни, че предстои да се обсъди дали тези клипове да се излъчват безплатно в медиите.

На журналистически въпрос, свързан с очакванията на нашата страна за финансиране заради кризата, след евентуално приемане на България в ERM II и в Банковия съюз, и предвид вече обявените програми на ЕС и на ЕЦБ, министър Горанов коментира, че България би могла да получи това, което вече е станало факт за Дания и Хърватска, а именно – одобряване на суапови линии между централните банки на тези две държави, които са извън еврозоната и ЕЦБ. Горанов съобщи, че БНБ е подала подобно писмо към ЕЦБ и страната ни очаква положително развитие като държава, потенциален член на ERM II.

„Суаповата сделка помага на държавите, които са с плаващ валутен курс или с валутен борд, до определен обем, за който има специална формула, като БНБ да може да предоставя, без това да утежнява резервите й и покритието на лева, български левове на ЕЦБ, срещу което по фиксиран курс да получава евро до размера на одобрената суапова линия. Очаква се да бъдат одобрени няколко милиарда“ – обясни Горанов.

Според него това е голяма подкрепа и гаранция за допълнителна стабилност на валутния борд, който макар да е обезпечен със 150 %, си остава един механизъм на фиксиран курс и в ситуация на криза трябва да бъде максимално защитен и укрепен. Това одобрение може да стане с присъединяването ни към ERM II или преди това, стига страната ни да успее да заяви достатъчно сериозните си намерения за присъединяването, убеден е финансовият министър.

„Участието на България в еврозоната е от изключителна полза, особено за малките икономики, защото в период на криза се вижда, че само колективните и координирани усилия на големите икономики, могат да решават проблемите“ – категоричен е министър Владислав Горанов.  

Реклама

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство за нанесени щети на лек и товарен автомобил

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че на 20 април около 01.15 часа на пътя с.Гложене-гр.Ябланица група лица са счупили стъклата на паркиран лек автомобил и в съседство на него на товарен автомобил. Работата по случая продължават служители на РУ Тетевен.

Останалите новини от ОДМВР-Ловеч за 21.04.2020 год.:

В РУ Луковит е образувано досъдебно производство след получен на 20 април сигнал за взломен хранителен магазин в с.Ъглен. По данни на собствениците са отнети неустановено количество хранителни продукти и алкохол.

Четирима мъже от Луковит, на възраст 62, 55,49 и 20 години са задържани в местното районно управление на МВР по подозрение, че на 19 април са нанесли побой на свой 24-годишен съгражданин. Трима от задържаните мъже са с предишни криминални прояви. Пострадалият е откаран за лечение в плевенска болница, с травма на главата. По случая е образувано досъдебно производство и работа продължават служителите на РУ Луковит.

На 18 април  около 13.45ч. на пътя между с.Златна Панега и с.Румянцево, 35-годишен мъж при управление на мотоциклет «Хонда» е загубил контрол над превозното средство, напуснал е пътното платно и е спрял в крайпътна нива. В резултат на инцидента водачът е с фрактура на подбедрица. Пробата му за алкохол е отрицателна, образувано е досъдебно производство.

28-годишен мъж е настанен в болница след като е пострадал при възникнал скандал и последвал побой между две фамилии. Инцидента е станал на 19 април, в района на старото сметище край Ловеч. Задържани за срок от 24 часа са 4 лица и работата по изясняване на причините за инцидента продължават служители на РУ Ловеч. Образувано е досъдебно производство.

51-годишен мъж е задържан в РУ Троян след като вечерта на 20 април в с.Велчево е установен в момент на извършване на кражба на чували с царевица. В двор разположен в съседство мъжът е бил складирал 3 чувала, а в метална количка е бил приготвил за извозване още 3 чувала с царевица,  всеки с тегло по 40 кг. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължават служители на РУ Троян.

Реклама

Няма радиация от АЕЦ „Чернобил“ във въздуха над България

Няма радиация от  АЕЦ „Чернобил“ във въздуха над България. Това стана ясно на извънреден брифинг в Министерския съвет. В него участваха ген. Венцислав Мутафчийски, директорът на Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ главен комисар Николай Николов и проф. Христомир Брънзов, директор на НИМХ, предаде Нова ТВ.

„Прословутият пожар в Украйна вече е погасен”, заяви главен комисар Николай Николов. „Стойностите на радиационния гама фон са в нормалните за страната граници”, увери още той.  

„Нивата на радиация са толкова ниски, че не могат да бъдат засечени от уредите“, заяви проф. Христомир Брънзов. Във връзка сме са нашите колеги от Украйна, Молдова и Румъния. Знаеме какво става и няма никаква опасност в момента“, добави той.

„Въздушният пренос е от Украйна към България, но системата показва, че това, което ще пристигне, е толкова малко, че няма да бъде отчетено”.

Реклама

От днес се възобновяват детските консултации и плановият прием в лечебните заведения

Със своя Заповед министърът на здравеопазването нарежда от 21 април да бъдат възобновени плановите детски консултации, основните задължителни имунизации, съгласно чл. 19 от Наредба № 15 за имунизациите в Република България, женските консултации, както и плановият прием в лечебните заведения.

Детските консултации и дейностите по поставяне на задължителните имунизации ще се извършват в дните вторник и четвъртък, като в посочените дни общопрактикуващите лекари не следва да обслужват други лица от своите пациентски листи. Детските консултации и дейностите, свързани със задължителните имунизации, ще се провеждат при строго спазване на противоепидемичните мерки и след предварително записан час, с цел предотвратяване струпването на хора пред лекарските кабинети. Предварителното записване на час е задължително и за провеждането на женските консултации, и за осъществяването на медицински прегледи и консултации в диагностично-консултативните центрове и медицинските центрове.

От утре поетапно ще бъдат възобновени приемът и провеждането на плановата лечебна и оперативна дейност, като първоначално ще бъдат приемани най-належащите случаи.

Със Заповед № РД-01-225/20.04.2020 г. може да се запознаете в прикачения файл – Заповед № РД-01-225/20.04.2020 г.

Реклама

Общият брой на регистрираните случаи на новия коронавирус в България вече е 966

За нови 37 случая на COVID-19 съобщиха от Националния оперативен щаб. За последното денонощие 51 от изследваните проби са дали положителен резултат. С тях общият брой на регистрираните случаи на новия коронавирус в България става 966.

752 от тях са активните случаи. Излекуваните пациенти са 170.  

268 пациенти с коронавирусна инфекция се намират под лекарско наблюдение в болнични условия, а 34 от тях са настанени в интензивни структури.Общият брой на лицата-медицински служители с доказан COVID-19 у нас е 80 души. Новите 4 случая са установени както следва: в София – 3; в Хасково – 1. 

Починалите пациенти с доказан COVID-19 са 45. В МБАЛ „Света София“ е починал мъж, който е страдал от диабет. Другият смъртен случай е на мъж, починал във Военномедицинска академия след стентиране на сърцето. Пациентът е страдал от сърдечна недостатъчност и белодробно заболяване.

Реклама

От днес до 30 април електронно ще бъде извършено пробно преброяване на населението и жилищния фонд

Поради епидемиологичната обстановка в страната Централната комисия по преброяването на неприсъствена консултация реши пробното преброяване на населението и жилищния фонд да се проведе само чрез електронна преброителна карта.

Електронното пробно преброяване на населението ще започне в 0.00 ч. на 20 април и ще приключи в 24.00 ч. на 30 април и ще бъде достъпно за цялата страна. Всеки български или чужд гражданин, пребиваващ обичайно на територията на страната, може да се регистрира в приложението за попълване на електронната преброителна карта и да преброи жилището, в което живее, и своето домакинство. Регистрацията се извършва с ЕГН, номер и дата на издаване на валиден български документ за самоличност.

Попълването на преброителната карта ще е възможно само от територията на страната както чрез компютър, така и чрез преносими мобилни устройства по всяко време на денонощието в периода 20 – 30 април 2020 година.

На случаен принцип ще бъдат определени и домакинства, които ще получат покана да попълнят анкетни карти за извадковите изследвания за репродуктивните нагласи и миграционното поведение на населението.

Образци на преброителните карти са достъпни и в момента на сайта на Преброяване 2021.

Целта на предстоящото пробно електронно преброяване е да се тества приложението за събиране на данни и да се прецени дали въпросите са разбираеми и правилно конструирани. След успешното попълване на електронната преброителна карта на потребителите ще бъде осигурена възможност за бележки, коментари и препоръки по отношение на дизайна, бързодействието и потребителската насоченост на приложението. Това ще спомогне да бъде подобрен инструментариумът за провеждането на същинското преброяване.

Националното преброяване на населението и жилищния фонд на територията на цялата страна ще се проведе през януари 2021 година.

Реклама

161 лица са излекувани от COVID-19 в България

Нови 6 случая на COVID-19 са потвърдени у нас. Това съобщиха от Националния оперативен щаб тази сутрин. През последното денонощие от близо 500 проби 19 са дали положителен резултат. Така случаите на коронавирусна инфекция в България стават 884.

8 са новите случаи на излекувани пациенти, с което общият им брой става 161. С доказан COVID-19 под лекарско наблюдение в болнични условия са настанени 246 лица. От тях 35 се намират в интензивни отделения и клиники. 69 са медицинските служители, при които е потвърден новият коронавирус. 

Починалите лица, с доказана коронавирусна инфекция, са 42-ма. Вчера, в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починал мъж на 60 г. Пациентът е страдал от хронична обструктивна белодробна болест /ХОББ/ и пулмофиброза. Бил е поставен на апаратна вентилация в реанимацията на лечебното заведение.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди, че след великденските празници ще бъдат възстановени плановата дейност в лечебните заведения, женските и детски консултации, както и изпълнението на националния имунизационен календар.

Тези дейности ще се провеждат в определени дни, за да се избегне смесването на потоци от пациенти. На този етап свижданията в болниците няма да бъдат възобновени.

Реклама

Времето

Тетевен
облачно
17.2 ° C
17.2 °
17.2 °
96 %
0.4kmh
94 %
ср
25 °
чт
30 °
пт
28 °
сб
29 °
нд
27 °