сряда, юни 24, 2026

3 години затвор или глоба от 100 до 300 лева за неверни данни при преминаване през КПП

Всеки, който е подал неверни данни при преминаване през КПП, подлежи на наказателно преследване. Обвиненията ще бъдат по Наказателния кодекс, а санкциите са лишаване от свобода до 3 години или глоба от 100 до 300 лева, предаде Нова ТВ.

Още в четвъртък от полицията обясниха, че започват внимателна проверка на всички декларации от пропускателните пунктове в последните два дни.

През КПП-тата без ограничения могат да преминават само автомобили в специален режим, аварийни екипи на комуналните дружества, медицински екипи и хора, които имат нужда от медицинска помощ. Не е спрян и трафикът на камиони със стока.

„Не знам тези, които са успели да заблудят, как ще се върнат при наложените мерки. В малка част от проверените декларации откриваме много сериозни нарушения, съответно тези, които са попълнили неверни данни, ще си имат проблеми с правосъдието”, обясни министърът на вътрешните работи Младен Маринов.

Реклама

Ваня Събчева и старши комисар Маринов провериха обстановката в областта

Областният управител Ваня Събчева и старши комисар Милен Маринов, директор на ОД на МВР Ловеч провериха обстановката в областта. Те се срещнаха тази вечер с дежурните полицаи на 7-те КПП-та.

Създадена е организация за обезпечаване на обществения ред, сигурността и защитата на населението,  както и за спазването на въведените противоепидемични мерки по време на Великденските празници. Обстановката е спокойна, няма струпване на пътуващи или пристигащи в Ловеч, стриктно се прилагат и спазват наложените ограничения относно целта на пътуването.

В Троянския манастир към 19.00 ч. са влезли едва 35 човека, осигурено е полицейско присъствие и стриктно се спазва необходимата дистанция между гражданите, носенето на предпазни маски и недопускане струпването на хора, видя лично Събчева. Тя отново благодари на служителите на реда за отличното изпълнение на професионалните им задължения.

През почивните дни ще продължат проверките на обстановката в областта, както и спазването на указанията около храмовете на Великден.

Припомняме, че досега в област Ловеч успешно са излекувани и двамата пациенти с доказан коронавирус, единствени засега. Първият бе в инфекциозното отделение на МБАЛ – Ловеч, а втория, изписан преди ден, в Белодробната болница в Троян.

Умолявам жителите на област Ловеч, както и гостите пристигнали за празниците, да спазват всички противоепидемични мерки като задължителното носене на защитни маски и отстояние на 2 метра един от друг. Към момента обстановката е наистина спокойна и не искаме поведението ни през тези празнични дни да я промени в негативен план след седмица, две, апелира за пореден път областният управител.

Реклама

АСП получи дарение от над 100 таблета за дистанционно обучение на деца в ЦНСТ

104 деца от Центрове за настаняване от семеен тип ще се включат с в дистанционното обучение, след като поетапно ще получат персонални таблети. Устройствата са предоставени на Агенцията за социално подпомагане (АСП) от частен дарител. Повечето вече достигнаха до деца, настанени в социални услуги в Кюстендил, Дупница,Ловеч, Луковит, Смолян и с. Павелско, община Чепеларе, като им бяха занесени лично от заместник-директорите на АСП Мая Василева и Виктория Тахова. След Великден предстои и учениците от шест ЦНСТ в Габрово и Севлиево също да получат нови таблети от директора на АСП Румяна Петкова, с които да могат да участват в онлайн уроците със съучениците си.

Освен мобилните устройства дарителят предостави и 180 000 лв. на Фонд „Социална закрила“. С 30 000 лв. от тях ще бъде осигурено хранене на 200 лица и семейства в обществена трапезария в Сливен. Останалите 150 000 лв. ще бъдат пренасочени към програмата „Топъл обяд“, по която хора с увреждания, възрастни над 65 г., бездомни, хора под карантина или с ниски доходи получават храна. По желание на дарителя с 90 000 лв. от сумата приоритетно ще бъде осигурен топъл обяд на нуждаещи се от общините Враца, Лом и Тетевен.

Реклама

Баничарниците в областта информирани как да работят

48 заведения за бързо обслужване, тип „баничарница“ в област Ловеч са информирани как да работят в условия на извънредното положение. Това информира областния управител Ваня Събчева директорът на ОДБХ д-р Росен Федерчев.

След като РЗИ Ловеч даде становище по въпроса могат ли и при какви условия да работят тези заведения, на 17 април, петък, са извършени посещения на част от обектите от тип „баничарница“, регистрирани в ОДБХ на територията на Област Ловеч с цел запознаване на бизнес-операторите с изискванията за извършване на дейност по време на обявеното извънредно положение по отношение завишаване на хигиенните изисквания с цел предоставяне на безопасни храни. Срещу подпис са връчени копия от заповед на Изпълнителния Директор на БАБХ и информационни материали, уверяват от ОДБХ.

В община Ловеч от регистрираните 18 обекти, дейност извършват 5 баничарници, 7 от бизнес-операторите вече са уведомени срещу подпис за мерките, които трябва да прилагат при работа в извънредно положение; за община Троян от регистрираните 10 обекти, дейност извършват 2, а запознати са 7 от бизнес- операторите срещу подпис; в община Луковит от регистрираните 9 обекти са проверени 5 и няма работещи към момента, но бизнес-операторите на проверените обекти са запознати с изискванията за работа в извънредно положение; в община Тетевен от регистрираните 6 обекти са проверени 5 и няма работещи към момента. Бизнес- операторите на проверените обекти са запознати с изискванията за работа в извънредно положение, в община Ябланица бизнес операторът работи и е уведомен за изискванията за работа в извънредно положение.

В рамките на деня от регистрираните 48 обекти са посетени общо 35 от тях в общините Ловеч, Троян, Тетевен, Луковит и Ябланица. От посетените, дейност извършват 8 бр. обекти, а общо 25 от бизнес-операторите са запознати с мерките за работа с дадените им конкретни указания от инспекторите от отдел „Контрол на храните“ при ОДБХ- Ловеч.

Посещенията и проверките на тези обекти ще продължат през празничните дни и след това от инспектори от отдел „Контрол на храните“, уверяват още от ОДБХ Ловеч.

Реклама

Съобщение от Териториално статистическо бюро – Северозапад

Във връзка с Решение от 13.03.2020 г. на Народното събрание на Република България за обявяване на извънредно положение и Заповед №РД-01-124/13.03.2020 г. на министъра на здравеопазването, ръководството на НСИ взе решение да бъдат преустановени посещенията на домакинствата от служители на териториалните статистически бюра.

За да се продължи да се изпълнява Националната статистическа програма, приета от Министерски съвет с Решение №19 от 17.01.2020, Обн., ДВ, бр 6 от 21.01.2020, в условията на извънредно положение, служители на териториалните статистически бюра ще събират необходимата информация от физическите лица в тези домакинства по телефона.

Реклама

РЗИ Ловеч и ОДБХ Ловеч за работата на обекти за тестени закуски

Във връзка с множество запитвания предоставяме информацията на РЗИ Ловеч и ОДБХ Ловеч относно работата на обекти за производство на тестени закуски (баничарници):

При спазване на всички здравно-хигиенни изисквания, разпоредени от Министерство на здравеопазването и Националния оперативен щаб и осигурени условия за недопускане прекия контакт на клиента с неопаковани предварително храни, обектите за тестени закуски могат да работят, спазвайки следните изисквания:

  • Да не се допуска влизането на клиенти в обекта;
  • Да не се допуска кръстосано замърсяване на храна и пари (следва опаковането на закуските и боравене с парични средства да е от различни лица в обекта);
  • Задължително използване на предпазно работно облекло, маски и ръкавици от работниците в обекта;
  • Да се учести дезинфекционния режим в обекта;
  • Да не се допуска на работа в обекта персонал със здравословни оплаквания;
  • Да се създаде организация за недопускане струпване на хора на прилежащите към обекта площи, като чрез подходящи табели, указания се указва спазването на дистанция на 1,5-2 м между лицата.
  • Стриктен контрол от страна на бизнес-оператора на тези обекти за спазване въведените процедури за почистване и дезинфекция на повърхности и оборудване, поддържане на лична хигиена и здравословно състояние на персонала.

Всички останали заведения за бързо обслужване – снек-бар, бистро, закусвални, обекти, предлагащи фастфууд (сандвичи, скара, сосове, салати, пържени картофи, сладкарски изделия, сладолед, топли напитки и др.), попадат в обхвата на заповед № РД-01-124/13.03.2020г. на Министъра на здравеопазването, на които е разрешено доставки на адрес при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания.

Реклама

Обръщение от д-р Мадлена Бояджиева по случай настъпващите Великденски празници

УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,

Наближава Великден – най-светлият празник за всички вярващи християни по света. Празник, който чества възкресението на Исус Христос, безкористните му мисли, саможертвата му за човешката нация. Саможертва, която ние, като разумни и интелигентни съвременни хора, трябва да оправдаваме с действия всеки изминал ден.

Днес България и светът са изправени пред нечувано досега изпитание, в което единствено вярата и ангелите-спасители – лекарите и медицинските сестри, работещи на първа линия, могат да ни спасят от невидимия враг. Но спасението идва едва тогава, когато сме готови да го приемем с чисти помисли и пречистени души, когато самите ние искаме да се спасим.

Обръщам се към всички с призив на тези светли празници да останем у дома. И да изпълняваме стриктно препоръките на професионалистите. Да бъдем със семействата си, да компенсираме недостигащото в напрегнатото ежедневие време, да се усмихнем и да се помолим за здраве и спасение, за да преминем през това изпитание като запазим най-ценното – човешкия живот. Нека да благодарим на тези, които нямат възможност да прекарат празниците с техните най-близки и да покажем уважение пред труда, усилията и хуманността им.

Измина един труден месец, в който променихме изцяло начина си на живот. Някои се лишиха от работата си, други се лишиха от комфорта си. Но в това трудно време Бог ни даде възможност да се поспрем, да се замислим и да преоценим ценностите си. Нека изтърпим още малко трудности, за да можем след време отново да започнем да водим пълноценен живот заедно – с нашите роднини, с нашите приятели, с нашите колеги. Нека саможертвата и усилията на всички дотук да не са напразни. Всичко това зависи единствено от нас.

Желая Ви светли празници, които да бъдат изпълнени с уют и топлота, защото това може да бъде дадено само и единствено от семейството у дома. Желая Ви здраве и вяра, за да възвърнем силите си. И не на последно място Ви желая смирение, за да се вслушваме в знаците на Бог и Вселената, за да се опазим!

С уважение:

Д-р Мадлена Бояджиева

КМЕТ НА ОБЩИНА ТЕТЕВЕН

Реклама

Дарителска акция под надслов „Искам да си здрав!“

В навечерието на Великден членове и симпатизанти на общинската организация на ВМРО – Българско национално движение – Тетевен, направиха дарение за 150 човека, потребители на социалната услуга „Топъл обяд“.

Пакетите, кръстени под името „ Искам да си здрав!“ съдържат маска за многократна употреба, чифт предпазни ръкавици и пакет мокри кърпи.

В присъствието на д-р Мадлена Бояджиева – Кмет на Община Тетевен, г-н Михаил Михайлов – председател на общинската организация на ВМРО – БНД – Тетевен, връчи дарението на г – жа Мила Герджикова – управител на СУ „ДСП“, като пакетите ще бъдат разпределени по предназначение.

Реклама

Областният управител върна решение на Общински съвет Тетевен

Областният управител Ваня Събчева със своя заповед върна за ново обсъждане решение на Общински съвет Тетевен. То е прието на 31 март и с него се приема разпределение на общата сума на средствата за финансово подпомагане на спортните клубове на територията на община Тетевен, приета с бюджета на община Тетевен за 2020 г. 

При осъществения контрол за законосъобразност е установено, че наредбата, по която са разпределени средствата, не отговаря на изисквания, настъпили с изменение на Закона за физическото възпитание и спорта, които са в сила от 19.01.2019 г. Според промените спортните клубове, кандидатстващи за финансиране пред община Тетевен, трябва да имат валидно членство в съответната лицензирана спортна федерация и да са вписани в публичния Национален регистър на лицензираните спортни организации и на членуващите в тях спортни клубове, воден от Министерството на младежта и спорта (ММС). Тоест изискването спортните клубове да са вписани в Централния регистър към Министерство на правосъдието като юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ), определени за извършване на общественополезна дейност, не е достатъчно условие, кандидатстващите клубове да получат финансова подкрепа от община Тетевен. Направеното по този начин разпределение на финансово подпомагане е незаконосъобразно поради противоречие с материалноправния закон. 

При служебно направена проверка в публичния регистър е установено, че се разпределят финансови средства на спортни клубове, осъществяващи дейност на територията на община Тетевен, които към дата на вземане на решението на Общински съвет Тетевен, нямат валидно членство в лицензирана спортна федерация и не са вписани по надлежния ред в Националния регистър на лицензираните спортни организации и на членуващите в тях спортни клубове, воден от Министерство на младежта и спорта. 

Това са мотивите на Областен управител да върне за ново разглеждане приетото решение. Пълния текст на заповедта може да видите в сайта на Областна администрация.

Реклама

Борисов: Има огромен напредък по изграждането на автомагистрала „Хемус“. Строи се, както сме обещали

Огромен напредък има по изграждането на автомагистрала „Хемус“. Строи се, както сме обещали, което помага също за заетостта и за икономиката на страната. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който заедно със заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков инспектира изграждането на участъка от пътен възел „Боаза“ до пресичането с пътя Луковит-Угърчин.

На отсечката, която е с дължина близо 16 км, се почиства теренът, изграждат се водостоци, извършват се изкопно-насипни работи, изгражда се колекторна система, както и два селскостопански подлеза. Ще бъдат изградени два пътни възела, четири моста и два виадукта. От цялата АМ Хемус остават за изграждане общо 240 км, като прогнозата е до 2024 г. аутобанът да бъде завършен от София до Варна. За строителството на магистралата Агенция „Пътна инфраструктура“ вчера разплати нови 19 006 099,97 лв. за участъка Белокопитово-Буховци. По време на инспекцията на участъка работниците увериха премиера, че са получили заплатите си преди предстоящите празници.

„Виждате за колко кратко време, какъв огромен напредък има и то във време на криза“, отбеляза премиерът Борисов пред журналисти. По думите на министър-председателя е важно  газопроводите и инфраструктурните проекти да продължат да се изграждат и където може, да се работи. По този начин оборотите на държавата ще продължат да работят, макар и забавено в момент, когато заради пандемията икономиката на света е спряла. Борисов напомни, че е важно да се работи като се спазват всички мерки за безопасност.

Премиерът Бойко Борисов отново призова гражданите заради коронавируса да останат по домовете си, като изтъкна, че това е доказано най-добрата мярка. Министър-председателят специално благодари на медиите за това, че призовават хората за същото и показват тежката ситуация в други страни. „Моите опасения са, че това разпускане в следващите дни ще доведе до бум. Бройте след Великден 6-7 дни и ще броим дали сме били дисциплинирана и отговорна нация“, заяви Борисов. Премиерът добави, че с неспазването на мерките на практика се наказват тези, които са спазвали дисциплина. Министър-председателят заяви, че е разпоредил на МВР да бъдат максимално стриктни по отношение на декларациите, подавани на изходите на населените места и изрази възмущението си от опитите да се лъже.

Пред медиите премиерът коментира и исканото увеличение на цените от няколко топлофикации. Борисов определи това като провокация и изрази надежда прокурорите и полицаите да намерят виновните. Министър-председателqт Бойко Борисов напомни, че през март българското правителство е направило голям пробив, намалявайки цената на газа за България с над  40% и то със задна дата.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
90 %
1.1kmh
76 %
ср
27 °
чт
28 °
пт
27 °
сб
28 °
нд
24 °