сряда, юни 24, 2026

ОД МВР-Ловеч ще спазва задълженията си за контрол и проверки в цялата област по време на Великденските празници

Мерките нямат за цел да създават затруднения, а да запазят здравето и живота на хората

В ОДМВР-Ловеч е създадена организация за обезпечаване на обществения ред, сигурността и защитата на населението,  както и за осъществяване на контрол по спазването на въведените противоепидемични мерки по време на Великденските празници.

Осигурено е  полицейско присъствие на обществените места около храмовете по време на църковните богослужения и през празничните дни стриктно ще се  следи за спазване на необходимата дистанция между гражданите, носенето на предпазни маски и недопускане струпването на хора на едно място.Осъществени са контакти с органите на местната власт по места с оглед предприемане на съвместни действия по опазване на реда и безопасността в населените места.

Седем са изградените  контролно-пропускателни пунктове  на територията на Ловеч и на тях стриктно ще се прилагат и спазват наложените ограничения относно целта на пътуванията. МВР изпълнява заповедта на министър Ананиев, която е в сила, не е променяна и гласи, че областните градове се напускат, когато има основание –  упражняване на трудова дейност, здравословни причини, завръщане на постоянен или настоящ адрес.  

Преминаването на хора и автомобили без доказана основателна причина и неотложност на пътуването няма да се допуска.
Не трябва да се забравя, че пътни полицаи ще следят за нарушения по ЗДвП по пътищата на територията на цялата област Ловеч.
Полицията съставя и актове за разходки в градинки и струпването на хора. Напомняме, че глобите за неразрешените разходки в паркове и пешеходни зони бяха намалени. При нарушения полицията съставя акт за 300 лева, а при повторно нарушение, глобата е в размер между 1000 и 2000 лева. Санкциите за фирмите също са редуцирани. При първо нарушение на карантинните мерки имуществената санкция е между 500 и 2000 лева, а за второ – нараства до 5000 лева.

От РДПБЗН-Ловеч  съобщават, че през последните дни  са извършили инспекция на  общо 26 православни храма в региона, за които е получена информация, че в тях ще се провеждат църковните богослужения. Проверени са пожарогасителите и евакуационните изходи на обектите, както и обезопасеността на местата за палене на свещи – няма констатирани нарушения. По традиция  екипи на РД ПБЗН ще дежурят в районите на големите църкви и манастири. 

Реклама

122 са лицата излекувани от COVID-19 у нас. Новите случаи са 48

За нови 36 случая на COVID-19 съобщиха от Националния оперативен щаб. От изследваните за изминалото денонощие проби 48 са дали положителен резултат. С това общият брой на регистрираните у нас случаи на COVID-19 става 783.

122-ма са пациентите, излекувани и изписани след болнично лечение.218 от лицата с доказан COVID-19 са под лекарско наблюдение в болнични условия, а 31 от тях са настанени в интензивни структури. 

48 са медицинските служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция, като новите случаи са 9.

Починалите лица с доказан COVID-19 са 37. В УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починал 70-годишен мъж. Пациентът е страдал от артериална хипертония и е бил трахеостомиран.

Реклама

„ЛЕВ ИНС“ подпомага работата на Логистично-координационния център чрез БЧК

БЧК предостави за нуждите на Логистично-координационния център към Националния оперативен щаб за борба с коронавируса 5000 шлема и 10 000 предпазни маски с тройна мембрана, които ще подпомогнат всекидневната работа на служителите от Министерство на вътрешните работи, работещи на първа линия в подкрепа на битката с пандемията от COVID-19.

Така необходимите за оперативната дейност на центъра в момента предпазни средства са получени в БЧК като дарение от Застрахователна компания „ЛЕВ ИНС“. Застрахователната компания е изработила и специално покритие за събития, настъпили вследствие на инфекция от COVID-19, което ще бъде включено напълно безплатно към Груповата „Рискова застраховка живот“ за всички служители на МВР.

Дарението е от изключителна важност за облекчаване и подпомагане на действията, предприети от Министерство на здравеопазването, в борбата за живота на всеки човек.

Реклама

Общо 720 са образуваните досъдебни производства във връзка с пандемията от коронавирус

От въвеждането на извънредното положение на 13.03.2020 г. до настоящия момент, районните прокуратури в цялата страна са образували общо 720 досъдебни производства във връзка с пандемията от новия коронавирус. По-голямата част от делата са за нарушаване на предписания за поставяне под карантина, издадени от съответните регионални здравни инспекции.

Налице са вече и първите наложени от съда наказания, сред които: „лишаване от свобода“ за срок от 6 месеца, изпълнението на което е отложено за срок от 3 години и глоба от 10 000 лв.; „лишаване от свобода“ за срок от 3 месеца, изпълнението на което е отложено за срок от 3 години и глоба от 10 000 лв.; „пробация“ – задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител и глоба в размер на 5 000 лв.

Реклама

Борисов: Бизнесите, които могат работят, тези, които не могат, ще ги компенсираме

„Много съм доволен от напредъка на строителството на автомагистрала „Струма“. Стотици хора работят, стотици семейства имат заплати, миналата седмица платихме, така че за светлите празници хората да имат средства. Дайте им премии, виждате как работят като пчелички“.

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов пред медии по време на инспекцията на строителните дейности на автомагистрала „Струма“. Премиерът Борисов бе категоричен, че напредъкът на изграждането на важната пътна артерия е съществен като на места вече се монтират мантинели, поставят се укрепителни мрежи и се завършват канавки. Към момента са изпълнени около 600 метра от северния и южния портал на тунел „Железница“. Миналата година предсрочно беше пусната за движение отсечката от автомагистралата от Благоевград до подхода към тунела. В момента се довършват останалите близо 6 км след „Железница“ в посока Гърция.

„Първо е поляна, а след това – магистрала и вижте с каква модерна техника се работи“, посочи министър-председателят Борисов. Той изтъкна, че екипите използват всеки един момент от времето, когато е благоприятно, и не спират да строят, въпреки извънредното положение заради COVID-19. „Огромни съоръжения се правят“, подчерта премиерът Борисов и допълни, че при строителството са спазени всички процедури по отношение на опазване на природата, за да не се навреди на околната среда в района.

На инспекцията на трасето присъства и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Той информира премиера, че всяка сутрин на работниците се извършва инструктаж както за безопасността на труда, така и по отношение на предпазните мерки срещу коронавируса. „Така е, да похвалим работниците, организацията – виждате всички са с маски, каски, ръкавици. Шофьорите са карантинирани в кабините, ще стане добре“, подчерта министър-председателят Борисов.

Пред медиите премиерът Борисов заяви, че основната задача на правителството в момента е да бъде опазен животът и здравето на българите. „Трябва да се спазва заповедта на министър Ананиев на базата на подаденото от Щаба и от най-добрите доказани експерти, защото нищо по-добро в света някоя държава не е приложила от България – точно обратното“, посочи министър-председателят. Той изрази увереност, че до няколко месеца медицината ще разполага с ваксини и лекарства срещу коронавируса. Премиерът добави, че правителството не спира да работи активно за справяне със социалните и икономическите последици от COVID-19. „Всички бизнеси, производства, които могат да работят, работят, а тези, които не могат, впоследствие ще ги компенсираме, ще им помагаме. Държавата работи“, акцентира премиерът Борисов.

Реклама

Премиерът Бойко Борисов и министър Танева проведоха видеоконферентна среща със земеделски производители

Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева проведоха видеоконферентна среща със земеделски производители от секторите „Животновъдство“, „Плодове и Зеленчуци“, „Риба и рибни продукти“ и „Пчеларство“. Поводът бе приетото Постановление, с което търговските вериги се задължават да предлагат българска продукция на местни (регионални) производители в обектите им. По време на разговора бяха обсъдени предприетите мерки от страна на държавата и затрудненията, които производителите срещат при реализиране на продукцията си.

Премиерът Бойко Борисов изтъкна, че държавата прави всичко по силите си, за да подкрепи земеделския сектор и родното производство. Министър-председателят беше категоричен, че на първо място сега в условията на извънредно положение е здравето на българските граждани. „Най-важно е да ви запазим живи, после всичко останало ще дойде от само себе си, ще се стегнем и ще го направим. Сега се мъчим с такива мерки да ви помагаме, каквото може да се направи. Първата цел ми е да сме живи“, заяви Борисов.

Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева подчерта, че стремежът е да бъдат подкрепени  малките и местни български производители, за да се запази поминъкът им. По думите й, местната българска продукция е по-свежа, по-прясна и по-позната. Тя бе категорична, че потребителите трябва да имат право на достъп до местното производство.

От бранша посочиха, че стоят зад усилията на кабинета и допълниха, че правителственото постановление е алтернатива за малките производители. Те отбелязаха, че такава организация е създадена и в други държави. На срещата производителите подчертаха, че искат да продават стоката си в България и по думите им, именно търговските вериги са канал за реализация на продукцията им. Те настояват срокът на действие на Постановлението да бъде без ограничение.  Стопаните заявиха още, че адмирират усилията на държавата за решаване на проблемите  в сектор „Земеделие“.

В рамките на разговора министър Танева отбеляза, че въведеното изискване млечните продукти да са изцяло произведени от българско сурово мляко цели да подпомогне сектор „Животновъдство“ – млечно направление при реализацията на сурово мляко. Причината е започналият срив на цената му в цяла Европа. От своя страна производителите благодариха и за всички плащания и субсидии, които получават навреме и Държавен фонд ,,Земеделие“ спазва обявения график.

Реклама

Трима са задържани за притежание на наркотични вещества през вчерашния ден в Троян

29-годишен, криминално проявен е установен в момент на търсене на наркотични вещества предварително поставени от него в отвори на тухлена стена. Мъжът е заявил, че в един от отворите на тухлите е поставил пакетче с метамфетамин. В хода на последвалите процесуално-следствени действия е открита опаковка с бяло кристалообразно  вещество, с общо тегло 0.6 гр., което  при тестване с полеви наркотест е реагирало на метамфетамин.

38-годишен троянец е спрян за полицейска проверка на улица в града, при която е установено, че в джоб на дрехите си държи 5 пликчета със суха, зелена тревиста маса, с общо тегло с опаковката около 10.7 грама. Пред полицаите е заявил, че веществото е чай за пушене.

Вечерта около 18.20 е задържан и 42-годишен жител на Троян след като при извършен му личен обиск, в дрехите му е открито пакетче  с около 1 грам суха, тревиста маса.          

Тримата са задържани, образувани са досъдебни производства и работата по случаите продължава под наблюдението на прокуратурата.

Реклама

Със заповед на МЗ се затварят кооперативните пазари и борсите за периода от 17 до 19 април

Със заповед на министъра на здравеопазването се затварят кооперативните пазари и борсите за периода от 17 до 19 април включително. През тези дни се разрешава функционирането на самостоятелни търговски обекти за хранителни стоки в обособени помещения и аптеките на територията на тези пазари при строго спазване на санитарно-хигиенните и противоепидемични мерки.

Дава се възможност на 15 и 16 април включително, търговците да реализират своята продукция при строго спазване на противоепидемичните мерки, в това число и социалната дистанция, изисквания за лична хигиена, лични предпазни средства и дезинфекция.

Пълният текст на заповедта на министър Кирил Ананиев може да видите – ТУК.

Реклама

Компенсациите за запазване на заетостта ще включват и 60% от дължимите от работодателите осигуровки

Правителството прие промени в постановлението за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите по време на извънредното положение. Съгласно новите разпоредби размерът на компенсациите ще бъде 60 на сто от осигурителния доход за месец януари 2020 г. и от дължимите осигурителни вноски на работодателя на всеки работник или служител, за който е приложен режима за преустановяване на работа или е установено непълно работно време.

В случаите на преустановяване на работа, работодателите, получили компенсации, следва да изплатят пълния размер на трудовото възнаграждение на лицата и дължимите осигурителни вноски за съответния месец. При непълно работно време работодателят изплаща пълния размер на трудовото възнаграждение, определено като за работа при пълно работно време, и дължимите осигурителни вноски за съответния месец.

Съгласно промените работодатели от икономическите дейности „Обучение на водачи на превозни средства“ и „Дневни грижи за малки деца (частен сектор)“, преустановили работа на предприятието или на част от предприятието със своя заповед, издадена въз основа на заповед на държавен орган, също ще могат да кандидатстват за подкрепа.

Промените ще се прилагат и за работодатели, подали заявления за изплащане на компенсации до влизането в сила на постановлението. Финансовите средства, необходими допълнително за изплащане на осигурителни вноски, ще бъдат осигурени от фонд „Безработица“ на държавното обществено осигуряване.

Реклама

22 нови случая на COVID-19 са потвърдени у нас. Общият им брой вече е 735

22 нови случая на COVID-19 са потвърдени у нас. Това стана ясно по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб. През последното денонощие 40 от изследваните проби са дали положителен резултат. С тях случаите на COVID-19 в България стават 735. 105 лица са излекувани и изписани след болнично лечение. От тях 5 са деца. 

От лицата, при които е потвърден новият коронавирус, 210 са настанени в болнични условия под лекарско наблюдение. 29 от тях са в интензивни структури. 

Два от новите регистрирани случаи на COVID-19 са на лица-медицински служители. С тях общият брой на регистрираните у нас случаи на коронавирусна инфекция при медицински лица става 39.

Към административните области с потвърдени случаи на новия коронавирус се включва и Ямбол, където през последното денонощие е регистриран един случай.

Починалите лица с доказан COVID-19 са 36. В УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починала жена на 59 г. Пациентката е страдала от хипертония и чернодробна цироза. Била е на апаратна вентилация през последните дни.

Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на семейството и близките на починалата жена.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
90 %
1.1kmh
76 %
ср
27 °
чт
28 °
пт
27 °
сб
28 °
нд
24 °