петък, юни 26, 2026

От днес до 30 април електронно ще бъде извършено пробно преброяване на населението и жилищния фонд

Поради епидемиологичната обстановка в страната Централната комисия по преброяването на неприсъствена консултация реши пробното преброяване на населението и жилищния фонд да се проведе само чрез електронна преброителна карта.

Електронното пробно преброяване на населението ще започне в 0.00 ч. на 20 април и ще приключи в 24.00 ч. на 30 април и ще бъде достъпно за цялата страна. Всеки български или чужд гражданин, пребиваващ обичайно на територията на страната, може да се регистрира в приложението за попълване на електронната преброителна карта и да преброи жилището, в което живее, и своето домакинство. Регистрацията се извършва с ЕГН, номер и дата на издаване на валиден български документ за самоличност.

Попълването на преброителната карта ще е възможно само от територията на страната както чрез компютър, така и чрез преносими мобилни устройства по всяко време на денонощието в периода 20 – 30 април 2020 година.

На случаен принцип ще бъдат определени и домакинства, които ще получат покана да попълнят анкетни карти за извадковите изследвания за репродуктивните нагласи и миграционното поведение на населението.

Образци на преброителните карти са достъпни и в момента на сайта на Преброяване 2021.

Целта на предстоящото пробно електронно преброяване е да се тества приложението за събиране на данни и да се прецени дали въпросите са разбираеми и правилно конструирани. След успешното попълване на електронната преброителна карта на потребителите ще бъде осигурена възможност за бележки, коментари и препоръки по отношение на дизайна, бързодействието и потребителската насоченост на приложението. Това ще спомогне да бъде подобрен инструментариумът за провеждането на същинското преброяване.

Националното преброяване на населението и жилищния фонд на територията на цялата страна ще се проведе през януари 2021 година.

Реклама

161 лица са излекувани от COVID-19 в България

Нови 6 случая на COVID-19 са потвърдени у нас. Това съобщиха от Националния оперативен щаб тази сутрин. През последното денонощие от близо 500 проби 19 са дали положителен резултат. Така случаите на коронавирусна инфекция в България стават 884.

8 са новите случаи на излекувани пациенти, с което общият им брой става 161. С доказан COVID-19 под лекарско наблюдение в болнични условия са настанени 246 лица. От тях 35 се намират в интензивни отделения и клиники. 69 са медицинските служители, при които е потвърден новият коронавирус. 

Починалите лица, с доказана коронавирусна инфекция, са 42-ма. Вчера, в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починал мъж на 60 г. Пациентът е страдал от хронична обструктивна белодробна болест /ХОББ/ и пулмофиброза. Бил е поставен на апаратна вентилация в реанимацията на лечебното заведение.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди, че след великденските празници ще бъдат възстановени плановата дейност в лечебните заведения, женските и детски консултации, както и изпълнението на националния имунизационен календар.

Тези дейности ще се провеждат в определени дни, за да се избегне смесването на потоци от пациенти. На този етап свижданията в болниците няма да бъдат възобновени.

Реклама

3 години затвор или глоба от 100 до 300 лева за неверни данни при преминаване през КПП

Всеки, който е подал неверни данни при преминаване през КПП, подлежи на наказателно преследване. Обвиненията ще бъдат по Наказателния кодекс, а санкциите са лишаване от свобода до 3 години или глоба от 100 до 300 лева, предаде Нова ТВ.

Още в четвъртък от полицията обясниха, че започват внимателна проверка на всички декларации от пропускателните пунктове в последните два дни.

През КПП-тата без ограничения могат да преминават само автомобили в специален режим, аварийни екипи на комуналните дружества, медицински екипи и хора, които имат нужда от медицинска помощ. Не е спрян и трафикът на камиони със стока.

„Не знам тези, които са успели да заблудят, как ще се върнат при наложените мерки. В малка част от проверените декларации откриваме много сериозни нарушения, съответно тези, които са попълнили неверни данни, ще си имат проблеми с правосъдието”, обясни министърът на вътрешните работи Младен Маринов.

Реклама

Ваня Събчева и старши комисар Маринов провериха обстановката в областта

Областният управител Ваня Събчева и старши комисар Милен Маринов, директор на ОД на МВР Ловеч провериха обстановката в областта. Те се срещнаха тази вечер с дежурните полицаи на 7-те КПП-та.

Създадена е организация за обезпечаване на обществения ред, сигурността и защитата на населението,  както и за спазването на въведените противоепидемични мерки по време на Великденските празници. Обстановката е спокойна, няма струпване на пътуващи или пристигащи в Ловеч, стриктно се прилагат и спазват наложените ограничения относно целта на пътуването.

В Троянския манастир към 19.00 ч. са влезли едва 35 човека, осигурено е полицейско присъствие и стриктно се спазва необходимата дистанция между гражданите, носенето на предпазни маски и недопускане струпването на хора, видя лично Събчева. Тя отново благодари на служителите на реда за отличното изпълнение на професионалните им задължения.

През почивните дни ще продължат проверките на обстановката в областта, както и спазването на указанията около храмовете на Великден.

Припомняме, че досега в област Ловеч успешно са излекувани и двамата пациенти с доказан коронавирус, единствени засега. Първият бе в инфекциозното отделение на МБАЛ – Ловеч, а втория, изписан преди ден, в Белодробната болница в Троян.

Умолявам жителите на област Ловеч, както и гостите пристигнали за празниците, да спазват всички противоепидемични мерки като задължителното носене на защитни маски и отстояние на 2 метра един от друг. Към момента обстановката е наистина спокойна и не искаме поведението ни през тези празнични дни да я промени в негативен план след седмица, две, апелира за пореден път областният управител.

Реклама

АСП получи дарение от над 100 таблета за дистанционно обучение на деца в ЦНСТ

104 деца от Центрове за настаняване от семеен тип ще се включат с в дистанционното обучение, след като поетапно ще получат персонални таблети. Устройствата са предоставени на Агенцията за социално подпомагане (АСП) от частен дарител. Повечето вече достигнаха до деца, настанени в социални услуги в Кюстендил, Дупница,Ловеч, Луковит, Смолян и с. Павелско, община Чепеларе, като им бяха занесени лично от заместник-директорите на АСП Мая Василева и Виктория Тахова. След Великден предстои и учениците от шест ЦНСТ в Габрово и Севлиево също да получат нови таблети от директора на АСП Румяна Петкова, с които да могат да участват в онлайн уроците със съучениците си.

Освен мобилните устройства дарителят предостави и 180 000 лв. на Фонд „Социална закрила“. С 30 000 лв. от тях ще бъде осигурено хранене на 200 лица и семейства в обществена трапезария в Сливен. Останалите 150 000 лв. ще бъдат пренасочени към програмата „Топъл обяд“, по която хора с увреждания, възрастни над 65 г., бездомни, хора под карантина или с ниски доходи получават храна. По желание на дарителя с 90 000 лв. от сумата приоритетно ще бъде осигурен топъл обяд на нуждаещи се от общините Враца, Лом и Тетевен.

Реклама

Баничарниците в областта информирани как да работят

48 заведения за бързо обслужване, тип „баничарница“ в област Ловеч са информирани как да работят в условия на извънредното положение. Това информира областния управител Ваня Събчева директорът на ОДБХ д-р Росен Федерчев.

След като РЗИ Ловеч даде становище по въпроса могат ли и при какви условия да работят тези заведения, на 17 април, петък, са извършени посещения на част от обектите от тип „баничарница“, регистрирани в ОДБХ на територията на Област Ловеч с цел запознаване на бизнес-операторите с изискванията за извършване на дейност по време на обявеното извънредно положение по отношение завишаване на хигиенните изисквания с цел предоставяне на безопасни храни. Срещу подпис са връчени копия от заповед на Изпълнителния Директор на БАБХ и информационни материали, уверяват от ОДБХ.

В община Ловеч от регистрираните 18 обекти, дейност извършват 5 баничарници, 7 от бизнес-операторите вече са уведомени срещу подпис за мерките, които трябва да прилагат при работа в извънредно положение; за община Троян от регистрираните 10 обекти, дейност извършват 2, а запознати са 7 от бизнес- операторите срещу подпис; в община Луковит от регистрираните 9 обекти са проверени 5 и няма работещи към момента, но бизнес-операторите на проверените обекти са запознати с изискванията за работа в извънредно положение; в община Тетевен от регистрираните 6 обекти са проверени 5 и няма работещи към момента. Бизнес- операторите на проверените обекти са запознати с изискванията за работа в извънредно положение, в община Ябланица бизнес операторът работи и е уведомен за изискванията за работа в извънредно положение.

В рамките на деня от регистрираните 48 обекти са посетени общо 35 от тях в общините Ловеч, Троян, Тетевен, Луковит и Ябланица. От посетените, дейност извършват 8 бр. обекти, а общо 25 от бизнес-операторите са запознати с мерките за работа с дадените им конкретни указания от инспекторите от отдел „Контрол на храните“ при ОДБХ- Ловеч.

Посещенията и проверките на тези обекти ще продължат през празничните дни и след това от инспектори от отдел „Контрол на храните“, уверяват още от ОДБХ Ловеч.

Реклама

Съобщение от Териториално статистическо бюро – Северозапад

Във връзка с Решение от 13.03.2020 г. на Народното събрание на Република България за обявяване на извънредно положение и Заповед №РД-01-124/13.03.2020 г. на министъра на здравеопазването, ръководството на НСИ взе решение да бъдат преустановени посещенията на домакинствата от служители на териториалните статистически бюра.

За да се продължи да се изпълнява Националната статистическа програма, приета от Министерски съвет с Решение №19 от 17.01.2020, Обн., ДВ, бр 6 от 21.01.2020, в условията на извънредно положение, служители на териториалните статистически бюра ще събират необходимата информация от физическите лица в тези домакинства по телефона.

Реклама

РЗИ Ловеч и ОДБХ Ловеч за работата на обекти за тестени закуски

Във връзка с множество запитвания предоставяме информацията на РЗИ Ловеч и ОДБХ Ловеч относно работата на обекти за производство на тестени закуски (баничарници):

При спазване на всички здравно-хигиенни изисквания, разпоредени от Министерство на здравеопазването и Националния оперативен щаб и осигурени условия за недопускане прекия контакт на клиента с неопаковани предварително храни, обектите за тестени закуски могат да работят, спазвайки следните изисквания:

  • Да не се допуска влизането на клиенти в обекта;
  • Да не се допуска кръстосано замърсяване на храна и пари (следва опаковането на закуските и боравене с парични средства да е от различни лица в обекта);
  • Задължително използване на предпазно работно облекло, маски и ръкавици от работниците в обекта;
  • Да се учести дезинфекционния режим в обекта;
  • Да не се допуска на работа в обекта персонал със здравословни оплаквания;
  • Да се създаде организация за недопускане струпване на хора на прилежащите към обекта площи, като чрез подходящи табели, указания се указва спазването на дистанция на 1,5-2 м между лицата.
  • Стриктен контрол от страна на бизнес-оператора на тези обекти за спазване въведените процедури за почистване и дезинфекция на повърхности и оборудване, поддържане на лична хигиена и здравословно състояние на персонала.

Всички останали заведения за бързо обслужване – снек-бар, бистро, закусвални, обекти, предлагащи фастфууд (сандвичи, скара, сосове, салати, пържени картофи, сладкарски изделия, сладолед, топли напитки и др.), попадат в обхвата на заповед № РД-01-124/13.03.2020г. на Министъра на здравеопазването, на които е разрешено доставки на адрес при строго спазване на санитарно-хигиенните изисквания.

Реклама

Обръщение от д-р Мадлена Бояджиева по случай настъпващите Великденски празници

УВАЖАЕМИ СЪГРАЖДАНИ,

Наближава Великден – най-светлият празник за всички вярващи християни по света. Празник, който чества възкресението на Исус Христос, безкористните му мисли, саможертвата му за човешката нация. Саможертва, която ние, като разумни и интелигентни съвременни хора, трябва да оправдаваме с действия всеки изминал ден.

Днес България и светът са изправени пред нечувано досега изпитание, в което единствено вярата и ангелите-спасители – лекарите и медицинските сестри, работещи на първа линия, могат да ни спасят от невидимия враг. Но спасението идва едва тогава, когато сме готови да го приемем с чисти помисли и пречистени души, когато самите ние искаме да се спасим.

Обръщам се към всички с призив на тези светли празници да останем у дома. И да изпълняваме стриктно препоръките на професионалистите. Да бъдем със семействата си, да компенсираме недостигащото в напрегнатото ежедневие време, да се усмихнем и да се помолим за здраве и спасение, за да преминем през това изпитание като запазим най-ценното – човешкия живот. Нека да благодарим на тези, които нямат възможност да прекарат празниците с техните най-близки и да покажем уважение пред труда, усилията и хуманността им.

Измина един труден месец, в който променихме изцяло начина си на живот. Някои се лишиха от работата си, други се лишиха от комфорта си. Но в това трудно време Бог ни даде възможност да се поспрем, да се замислим и да преоценим ценностите си. Нека изтърпим още малко трудности, за да можем след време отново да започнем да водим пълноценен живот заедно – с нашите роднини, с нашите приятели, с нашите колеги. Нека саможертвата и усилията на всички дотук да не са напразни. Всичко това зависи единствено от нас.

Желая Ви светли празници, които да бъдат изпълнени с уют и топлота, защото това може да бъде дадено само и единствено от семейството у дома. Желая Ви здраве и вяра, за да възвърнем силите си. И не на последно място Ви желая смирение, за да се вслушваме в знаците на Бог и Вселената, за да се опазим!

С уважение:

Д-р Мадлена Бояджиева

КМЕТ НА ОБЩИНА ТЕТЕВЕН

Реклама

Дарителска акция под надслов „Искам да си здрав!“

В навечерието на Великден членове и симпатизанти на общинската организация на ВМРО – Българско национално движение – Тетевен, направиха дарение за 150 човека, потребители на социалната услуга „Топъл обяд“.

Пакетите, кръстени под името „ Искам да си здрав!“ съдържат маска за многократна употреба, чифт предпазни ръкавици и пакет мокри кърпи.

В присъствието на д-р Мадлена Бояджиева – Кмет на Община Тетевен, г-н Михаил Михайлов – председател на общинската организация на ВМРО – БНД – Тетевен, връчи дарението на г – жа Мила Герджикова – управител на СУ „ДСП“, като пакетите ще бъдат разпределени по предназначение.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
19.6 ° C
19.6 °
19.6 °
83 %
1.9kmh
2 %
чт
19 °
пт
31 °
сб
30 °
нд
29 °
пн
31 °