четвъртък, юни 25, 2026

Областният управител върна решение на Общински съвет Тетевен

Областният управител Ваня Събчева със своя заповед върна за ново обсъждане решение на Общински съвет Тетевен. То е прието на 31 март и с него се приема разпределение на общата сума на средствата за финансово подпомагане на спортните клубове на територията на община Тетевен, приета с бюджета на община Тетевен за 2020 г. 

При осъществения контрол за законосъобразност е установено, че наредбата, по която са разпределени средствата, не отговаря на изисквания, настъпили с изменение на Закона за физическото възпитание и спорта, които са в сила от 19.01.2019 г. Според промените спортните клубове, кандидатстващи за финансиране пред община Тетевен, трябва да имат валидно членство в съответната лицензирана спортна федерация и да са вписани в публичния Национален регистър на лицензираните спортни организации и на членуващите в тях спортни клубове, воден от Министерството на младежта и спорта (ММС). Тоест изискването спортните клубове да са вписани в Централния регистър към Министерство на правосъдието като юридически лица с нестопанска цел (ЮЛНЦ), определени за извършване на общественополезна дейност, не е достатъчно условие, кандидатстващите клубове да получат финансова подкрепа от община Тетевен. Направеното по този начин разпределение на финансово подпомагане е незаконосъобразно поради противоречие с материалноправния закон. 

При служебно направена проверка в публичния регистър е установено, че се разпределят финансови средства на спортни клубове, осъществяващи дейност на територията на община Тетевен, които към дата на вземане на решението на Общински съвет Тетевен, нямат валидно членство в лицензирана спортна федерация и не са вписани по надлежния ред в Националния регистър на лицензираните спортни организации и на членуващите в тях спортни клубове, воден от Министерство на младежта и спорта. 

Това са мотивите на Областен управител да върне за ново разглеждане приетото решение. Пълния текст на заповедта може да видите в сайта на Областна администрация.

Реклама

Борисов: Има огромен напредък по изграждането на автомагистрала „Хемус“. Строи се, както сме обещали

Огромен напредък има по изграждането на автомагистрала „Хемус“. Строи се, както сме обещали, което помага също за заетостта и за икономиката на страната. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който заедно със заместник-министъра на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков инспектира изграждането на участъка от пътен възел „Боаза“ до пресичането с пътя Луковит-Угърчин.

На отсечката, която е с дължина близо 16 км, се почиства теренът, изграждат се водостоци, извършват се изкопно-насипни работи, изгражда се колекторна система, както и два селскостопански подлеза. Ще бъдат изградени два пътни възела, четири моста и два виадукта. От цялата АМ Хемус остават за изграждане общо 240 км, като прогнозата е до 2024 г. аутобанът да бъде завършен от София до Варна. За строителството на магистралата Агенция „Пътна инфраструктура“ вчера разплати нови 19 006 099,97 лв. за участъка Белокопитово-Буховци. По време на инспекцията на участъка работниците увериха премиера, че са получили заплатите си преди предстоящите празници.

„Виждате за колко кратко време, какъв огромен напредък има и то във време на криза“, отбеляза премиерът Борисов пред журналисти. По думите на министър-председателя е важно  газопроводите и инфраструктурните проекти да продължат да се изграждат и където може, да се работи. По този начин оборотите на държавата ще продължат да работят, макар и забавено в момент, когато заради пандемията икономиката на света е спряла. Борисов напомни, че е важно да се работи като се спазват всички мерки за безопасност.

Премиерът Бойко Борисов отново призова гражданите заради коронавируса да останат по домовете си, като изтъкна, че това е доказано най-добрата мярка. Министър-председателят специално благодари на медиите за това, че призовават хората за същото и показват тежката ситуация в други страни. „Моите опасения са, че това разпускане в следващите дни ще доведе до бум. Бройте след Великден 6-7 дни и ще броим дали сме били дисциплинирана и отговорна нация“, заяви Борисов. Премиерът добави, че с неспазването на мерките на практика се наказват тези, които са спазвали дисциплина. Министър-председателят заяви, че е разпоредил на МВР да бъдат максимално стриктни по отношение на декларациите, подавани на изходите на населените места и изрази възмущението си от опитите да се лъже.

Пред медиите премиерът коментира и исканото увеличение на цените от няколко топлофикации. Борисов определи това като провокация и изрази надежда прокурорите и полицаите да намерят виновните. Министър-председателqт Бойко Борисов напомни, че през март българското правителство е направило голям пробив, намалявайки цената на газа за България с над  40% и то със задна дата.

Реклама

ОД МВР-Ловеч ще спазва задълженията си за контрол и проверки в цялата област по време на Великденските празници

Мерките нямат за цел да създават затруднения, а да запазят здравето и живота на хората

В ОДМВР-Ловеч е създадена организация за обезпечаване на обществения ред, сигурността и защитата на населението,  както и за осъществяване на контрол по спазването на въведените противоепидемични мерки по време на Великденските празници.

Осигурено е  полицейско присъствие на обществените места около храмовете по време на църковните богослужения и през празничните дни стриктно ще се  следи за спазване на необходимата дистанция между гражданите, носенето на предпазни маски и недопускане струпването на хора на едно място.Осъществени са контакти с органите на местната власт по места с оглед предприемане на съвместни действия по опазване на реда и безопасността в населените места.

Седем са изградените  контролно-пропускателни пунктове  на територията на Ловеч и на тях стриктно ще се прилагат и спазват наложените ограничения относно целта на пътуванията. МВР изпълнява заповедта на министър Ананиев, която е в сила, не е променяна и гласи, че областните градове се напускат, когато има основание –  упражняване на трудова дейност, здравословни причини, завръщане на постоянен или настоящ адрес.  

Преминаването на хора и автомобили без доказана основателна причина и неотложност на пътуването няма да се допуска.
Не трябва да се забравя, че пътни полицаи ще следят за нарушения по ЗДвП по пътищата на територията на цялата област Ловеч.
Полицията съставя и актове за разходки в градинки и струпването на хора. Напомняме, че глобите за неразрешените разходки в паркове и пешеходни зони бяха намалени. При нарушения полицията съставя акт за 300 лева, а при повторно нарушение, глобата е в размер между 1000 и 2000 лева. Санкциите за фирмите също са редуцирани. При първо нарушение на карантинните мерки имуществената санкция е между 500 и 2000 лева, а за второ – нараства до 5000 лева.

От РДПБЗН-Ловеч  съобщават, че през последните дни  са извършили инспекция на  общо 26 православни храма в региона, за които е получена информация, че в тях ще се провеждат църковните богослужения. Проверени са пожарогасителите и евакуационните изходи на обектите, както и обезопасеността на местата за палене на свещи – няма констатирани нарушения. По традиция  екипи на РД ПБЗН ще дежурят в районите на големите църкви и манастири. 

Реклама

122 са лицата излекувани от COVID-19 у нас. Новите случаи са 48

За нови 36 случая на COVID-19 съобщиха от Националния оперативен щаб. От изследваните за изминалото денонощие проби 48 са дали положителен резултат. С това общият брой на регистрираните у нас случаи на COVID-19 става 783.

122-ма са пациентите, излекувани и изписани след болнично лечение.218 от лицата с доказан COVID-19 са под лекарско наблюдение в болнични условия, а 31 от тях са настанени в интензивни структури. 

48 са медицинските служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция, като новите случаи са 9.

Починалите лица с доказан COVID-19 са 37. В УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починал 70-годишен мъж. Пациентът е страдал от артериална хипертония и е бил трахеостомиран.

Реклама

„ЛЕВ ИНС“ подпомага работата на Логистично-координационния център чрез БЧК

БЧК предостави за нуждите на Логистично-координационния център към Националния оперативен щаб за борба с коронавируса 5000 шлема и 10 000 предпазни маски с тройна мембрана, които ще подпомогнат всекидневната работа на служителите от Министерство на вътрешните работи, работещи на първа линия в подкрепа на битката с пандемията от COVID-19.

Така необходимите за оперативната дейност на центъра в момента предпазни средства са получени в БЧК като дарение от Застрахователна компания „ЛЕВ ИНС“. Застрахователната компания е изработила и специално покритие за събития, настъпили вследствие на инфекция от COVID-19, което ще бъде включено напълно безплатно към Груповата „Рискова застраховка живот“ за всички служители на МВР.

Дарението е от изключителна важност за облекчаване и подпомагане на действията, предприети от Министерство на здравеопазването, в борбата за живота на всеки човек.

Реклама

Общо 720 са образуваните досъдебни производства във връзка с пандемията от коронавирус

От въвеждането на извънредното положение на 13.03.2020 г. до настоящия момент, районните прокуратури в цялата страна са образували общо 720 досъдебни производства във връзка с пандемията от новия коронавирус. По-голямата част от делата са за нарушаване на предписания за поставяне под карантина, издадени от съответните регионални здравни инспекции.

Налице са вече и първите наложени от съда наказания, сред които: „лишаване от свобода“ за срок от 6 месеца, изпълнението на което е отложено за срок от 3 години и глоба от 10 000 лв.; „лишаване от свобода“ за срок от 3 месеца, изпълнението на което е отложено за срок от 3 години и глоба от 10 000 лв.; „пробация“ – задължителна регистрация по настоящ адрес с периодичност на явяване и подписване пред пробационен служител и глоба в размер на 5 000 лв.

Реклама

Борисов: Бизнесите, които могат работят, тези, които не могат, ще ги компенсираме

„Много съм доволен от напредъка на строителството на автомагистрала „Струма“. Стотици хора работят, стотици семейства имат заплати, миналата седмица платихме, така че за светлите празници хората да имат средства. Дайте им премии, виждате как работят като пчелички“.

Това заяви министър-председателят Бойко Борисов пред медии по време на инспекцията на строителните дейности на автомагистрала „Струма“. Премиерът Борисов бе категоричен, че напредъкът на изграждането на важната пътна артерия е съществен като на места вече се монтират мантинели, поставят се укрепителни мрежи и се завършват канавки. Към момента са изпълнени около 600 метра от северния и южния портал на тунел „Железница“. Миналата година предсрочно беше пусната за движение отсечката от автомагистралата от Благоевград до подхода към тунела. В момента се довършват останалите близо 6 км след „Железница“ в посока Гърция.

„Първо е поляна, а след това – магистрала и вижте с каква модерна техника се работи“, посочи министър-председателят Борисов. Той изтъкна, че екипите използват всеки един момент от времето, когато е благоприятно, и не спират да строят, въпреки извънредното положение заради COVID-19. „Огромни съоръжения се правят“, подчерта премиерът Борисов и допълни, че при строителството са спазени всички процедури по отношение на опазване на природата, за да не се навреди на околната среда в района.

На инспекцията на трасето присъства и заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков. Той информира премиера, че всяка сутрин на работниците се извършва инструктаж както за безопасността на труда, така и по отношение на предпазните мерки срещу коронавируса. „Така е, да похвалим работниците, организацията – виждате всички са с маски, каски, ръкавици. Шофьорите са карантинирани в кабините, ще стане добре“, подчерта министър-председателят Борисов.

Пред медиите премиерът Борисов заяви, че основната задача на правителството в момента е да бъде опазен животът и здравето на българите. „Трябва да се спазва заповедта на министър Ананиев на базата на подаденото от Щаба и от най-добрите доказани експерти, защото нищо по-добро в света някоя държава не е приложила от България – точно обратното“, посочи министър-председателят. Той изрази увереност, че до няколко месеца медицината ще разполага с ваксини и лекарства срещу коронавируса. Премиерът добави, че правителството не спира да работи активно за справяне със социалните и икономическите последици от COVID-19. „Всички бизнеси, производства, които могат да работят, работят, а тези, които не могат, впоследствие ще ги компенсираме, ще им помагаме. Държавата работи“, акцентира премиерът Борисов.

Реклама

Премиерът Бойко Борисов и министър Танева проведоха видеоконферентна среща със земеделски производители

Министър-председателят Бойко Борисов и министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева проведоха видеоконферентна среща със земеделски производители от секторите „Животновъдство“, „Плодове и Зеленчуци“, „Риба и рибни продукти“ и „Пчеларство“. Поводът бе приетото Постановление, с което търговските вериги се задължават да предлагат българска продукция на местни (регионални) производители в обектите им. По време на разговора бяха обсъдени предприетите мерки от страна на държавата и затрудненията, които производителите срещат при реализиране на продукцията си.

Премиерът Бойко Борисов изтъкна, че държавата прави всичко по силите си, за да подкрепи земеделския сектор и родното производство. Министър-председателят беше категоричен, че на първо място сега в условията на извънредно положение е здравето на българските граждани. „Най-важно е да ви запазим живи, после всичко останало ще дойде от само себе си, ще се стегнем и ще го направим. Сега се мъчим с такива мерки да ви помагаме, каквото може да се направи. Първата цел ми е да сме живи“, заяви Борисов.

Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева подчерта, че стремежът е да бъдат подкрепени  малките и местни български производители, за да се запази поминъкът им. По думите й, местната българска продукция е по-свежа, по-прясна и по-позната. Тя бе категорична, че потребителите трябва да имат право на достъп до местното производство.

От бранша посочиха, че стоят зад усилията на кабинета и допълниха, че правителственото постановление е алтернатива за малките производители. Те отбелязаха, че такава организация е създадена и в други държави. На срещата производителите подчертаха, че искат да продават стоката си в България и по думите им, именно търговските вериги са канал за реализация на продукцията им. Те настояват срокът на действие на Постановлението да бъде без ограничение.  Стопаните заявиха още, че адмирират усилията на държавата за решаване на проблемите  в сектор „Земеделие“.

В рамките на разговора министър Танева отбеляза, че въведеното изискване млечните продукти да са изцяло произведени от българско сурово мляко цели да подпомогне сектор „Животновъдство“ – млечно направление при реализацията на сурово мляко. Причината е започналият срив на цената му в цяла Европа. От своя страна производителите благодариха и за всички плащания и субсидии, които получават навреме и Държавен фонд ,,Земеделие“ спазва обявения график.

Реклама

Трима са задържани за притежание на наркотични вещества през вчерашния ден в Троян

29-годишен, криминално проявен е установен в момент на търсене на наркотични вещества предварително поставени от него в отвори на тухлена стена. Мъжът е заявил, че в един от отворите на тухлите е поставил пакетче с метамфетамин. В хода на последвалите процесуално-следствени действия е открита опаковка с бяло кристалообразно  вещество, с общо тегло 0.6 гр., което  при тестване с полеви наркотест е реагирало на метамфетамин.

38-годишен троянец е спрян за полицейска проверка на улица в града, при която е установено, че в джоб на дрехите си държи 5 пликчета със суха, зелена тревиста маса, с общо тегло с опаковката около 10.7 грама. Пред полицаите е заявил, че веществото е чай за пушене.

Вечерта около 18.20 е задържан и 42-годишен жител на Троян след като при извършен му личен обиск, в дрехите му е открито пакетче  с около 1 грам суха, тревиста маса.          

Тримата са задържани, образувани са досъдебни производства и работата по случаите продължава под наблюдението на прокуратурата.

Реклама

Със заповед на МЗ се затварят кооперативните пазари и борсите за периода от 17 до 19 април

Със заповед на министъра на здравеопазването се затварят кооперативните пазари и борсите за периода от 17 до 19 април включително. През тези дни се разрешава функционирането на самостоятелни търговски обекти за хранителни стоки в обособени помещения и аптеките на територията на тези пазари при строго спазване на санитарно-хигиенните и противоепидемични мерки.

Дава се възможност на 15 и 16 април включително, търговците да реализират своята продукция при строго спазване на противоепидемичните мерки, в това число и социалната дистанция, изисквания за лична хигиена, лични предпазни средства и дезинфекция.

Пълният текст на заповедта на министър Кирил Ананиев може да видите – ТУК.

Реклама

Времето

Тетевен
разкъсана облачност
25.4 ° C
25.4 °
25.4 °
75 %
0.7kmh
49 %
чт
22 °
пт
31 °
сб
28 °
нд
29 °
пн
31 °