вторник, юни 23, 2026

В РУМВР-Луковит е образувано досъдебно производство за извършен грабеж на самотно живеещ мъж

В РУМВР-Луковит е образувано досъдебно производство за извършен грабеж  на самотно живеещ мъж

В РУМВР-Луковит е образувано досъдебно производство за извършен грабеж  на самотно живеещ мъж на 92г. в гр.Луковит. На 08.04.2020г. около обяд, три лица са проникнали в жилището на пострадалия, като са разбили входна врата. Нанесли са на мъжа побой, при което пострадалият започнал да вика името на съседа си. Тримата побягнали, като със себе си взели кутия с цигари. Пострадалият е бил намерен от съседа, който уведомил полицията. Възрастния мъж бил освидетелстван в болницата и е установено нараняване на главата.

След проведени издирвателни мероприятия са установени извършителите на престъплението. Това са три лица от гр.Червен бряг, като единият от тях е непълнолетен на 15г., а останалите са малолетни.

Непълнолетният извършител е задържан  за 24ч. и след повдигане на обвинение ще бъде внесено искане за постоянна мярка „Задържане под стража“. Същият непълнолетен е познат на полицията, като срещу него се води друго досъдебно производство за престъпления от общ характер извършени през 2019г.

Досъдебното производство се наблюдава от РП-Луковит.

Реклама

АПИ публикува интерактивна карта на „зелените коридори“, преминаващи през България

На интернет страницата на Агенция „Пътна инфраструктура“ – www.api.bg, е публикувана интерактивна карта на маршрутите на „зелените коридори“ за доставка на стоки, по които транзитният трафик преминава през територията на България. Тя съдържа и полезна информация за зоните за отдих по „зелените трасета“. Картата е в бутон „Зелени коридори“ на www.api.bg и на сайта www.bgtoll.bg – бутон „Зелени коридори за преминаване през републиканската пътна мрежа“.

От картата шофьорите могат да видят по определения маршрут, по който преминават, какви условия предлагат местата за отдих и почивка, брой места за спиране, санитарен възел, възможност за купуване на храна, наличие на интернет, автомивка, осветление и видеоконтрол на паркинга, възможност за зареждане на гориво, най-близка спешна помощ, брой места за зареждане на хладилни превозни средства и др.

Основните трасета на „зелените коридори“ преминават по маршрутите, част от европейската транспортна мрежа, и свързват ГКПП „Калотина“ с ГКПП „Капитан Андреево“ и с ГКПП „Капитан Петко войвода“, ГКПП „Дунав мост 2“ при Видин с ГКПП „Кулата“, ГКПП „Дунав мост 1“ при Русе с ГКПП „Капитан Андреево“ и с ГКПП „Капитан Петко войвода“.

От Сърбия към Турция и Гърция „зеленият маршрут“ тръгва от граничния пункт „Калотина“ по път I-8 към София, от там по Северната скоростна тангента към АМ „Тракия“ и АМ „Марица“ до ГКПП „Капитан Андреево“ или по второкласния път II-80 към ГКПП „Капитан Петко войвода“ на гръцката граница. При ГКПП „Калотина“ ТИР-овете могат да изчакат на паркинг с 30 места, при Сливница е осигурено място за отдих с 50 места, преди Божурище – с 40. На Източната дъга на Софийския околовръстен път, в участъка Кривина – Казичене, има 3 големи паркинга с общо 150 места. На АМ „Тракия“ при мотел „Ихтиман“ две зони за отдих в двете посоки осигуряват общо 50 места, а в района на пътен възел „Пазарджик“ са 4 зони за отдих за общо 50 ТИР-а. На АМ „Марица“ в района на Любимец са разположени три паркинга със 100 места. При отбивката за ГКПП „Капитан Петко войвода“ има две зони за отдих с терен за 100 ТИР-а, в района на Генералово и Капитан Андреево има 4 паркинга със 75 места общо.

„Зеленият коридор“ от Румъния към Гърция от ГКПП „Дунав мост 2“ е по път I-1 (E-79) Видин – Ботевград, от там по околовръстния път на Ботевград II-17, след това по АМ „Хемус“ към Северната скоростна тангента, по Западната дъга на Софийския околовръстен път към АМ „Струма“ и път I-1 до ГКПП „Кулата“. По направлението по-големите паркинги са в Северната промишлена зона на Видин със съответно 180 и 65 места, при изхода на Дунавци в посока Видин – с 80 места. На АМ „Хемус“ има две големи площадки за отдих – при Жерково с 50 места и при Елешница с 60 места. При Струмяни има паркинг с 40 места, в района на Драката в посока Сандански са осигурени 85 места, при Кулата – 130 места.

Маршрутът от Румъния към Турция или Гърция от „Дунав мост 1“ е по път I-5 Русе – Велико Търново, през Прохода на Републиката към Гурково, след това по Подбалканския път I-6 Николаево – Мъглиж. Връща се на път I-5 Тулово – Стара Загора – Димитровград и по АМ „Марица“ към ГКПП „Капитан Андреево“ на турската граница или продължава по второкласния път  II-80 към ГКПП „Капитан Петко войвода“ на гръцката граница. В района на „Дунав мост 1“ има 4 паркинга със 105 места общо, а най-големият паркинг по направлението е на бул. „България в Русе“ със 150 места. При изхода на Русе в посока Бяла има още три паркинга с общо 100 места. В с. Волово има два паркинга с 65 места, а в района на гара Бяла – 6 зони за отдих със 145 места. При Гурково има два паркинга с общо 80 места.

От Северна Македония към Турция „зеленият маршрут“ тръгва от ГКПП „Гюешево“ по път I-6 към Кюстендил, продължава по АМ „Струма“, Западната дъга на СОП, Северната скоростна тангента, Източната дъга на СОП и от там към АМ „Тракия“ и АМ „Марица“.

„Зелени коридори“ за доставка на стоки бяха въведени от Европейската комисия с цел ограничение на разпространението на COVID-19. Правителството определи граничните пунктове на българска територия, през които ще се осигурява безпрепятственото преминаване на стоки – „Кулата“ и „Капитан Петко войвода“ на границата с Гърция, пунктовете при Видин и Русе на границата с Румъния, ГКПП „Калотина“ на границата със Сърбия, ГКПП „Капитан Андреево към Турция, а към Северна Македония е ГКПП „Гюешево“.

Преминаването през тези гранични пунктове на „зелени коридори“, включително всякакви проверки и здравни прегледи на транспортните работници, не бива да надвишава 15 минути по вътрешните сухопътни граници. Граничните преходи на „зелени коридори“ трябва да бъдат отворени за всички товарни автомобили, превозващи всякакъв тип стоки.

Линк към интерактивна карта на Зелените коридори, преминаващи по републиканската пътна мрежа – ТУК.

Реклама

ЧЕЗ Разпределение мобилизира служители за работа през нощта

В интерес на гражданите и икономиката компанията ще присъединява нови клиенти в малките часове на денонощието

В подкрепа на бизнеса и гражданите ЧЕЗ Разпределение България предприема мерки за изпълнението на заявки за нови присъединявания към електроразпределителната мрежа. Неизпълнението на подобни ангажименти може да доведе до икономически вреди, загуби на работни места, битови неудобства и др.

Тъй като за реализацията на нови присъединявания се налагат временни прекъсвания на електрозахранването, компанията реорганизира своята дейност и мобилизира служители за работа през нощта. По този начин прекъсванията на електрозахранването ще се извършват в малките часове на денонощието – между 01:00 ч. и 05:00 ч., когато ще засягат възможно наймалък брой активни потребители. Времетраенето на прекъсванията ще се свежда до възможния минимум. Няма да се прекъсва услугата за болници, институции и администрации с обществена значимост.

ЧЕЗ Разпределение продължава да изпълнява своя ангажимент да не смущава хората, които работят и учат от вкъщи, като не извършва планирани ремонти на мрежата, които налагат прекъсване на електрозахранването, и осъществява само неотложни дейности.

В дружеството обаче продължават да постъпват искания за включване към мрежата на обекти на граждани и фирми. Те са провели последователно и законосъобразно всички процедури за присъединяване към електроразпределителната мрежа и са сключили съответните договори за това. ЧЕЗ Разпределение е длъжна да прилага принципа на равнопоставеност и да ги обезпечи с електрозахранване, както всички други свои клиенти, като не засяга допълнително частни и бизнес интереси в тази сложна извънредна обстановка.

Компанията осъзнава обществената значимост на извършваните от нея дейности. За дружеството е от първостепенно значение да изпълнява лицензионните си задължения, като същевременно осигурява надеждно електрозахранването в ситуация на прилагане на строги противоепидемични мерки.

Реклама

Община Тетевен разширява обхвата на патронажната грижа за възрастни хора и лица с увреждания

В условията на кризата, свързана с пандемията от COVID-19, една от основните задачи на Община Тетевен е подпомагане на възрастните и самотните хора. В тази връзка Общината разширява обхвата на патронажната грижа чрез включване по проект BG05M9OP001-2.101 “Патронажна грижа за възрастни хора и лица с увреждания – Компонент 3”, като общата стойност на проекта е 161 865 лв. Основните дейности са предоставяне на услуги в домашна среда за хора от уязвими групи, във връзка със спазване на мерки срещу пандемията от COVID-19.

Идентифицирана е нужда от предоставянето на услуги по домовете на около 99 лица в контекста на създалата се извънредна епидемична ситуация в страната. Дейността е насочена към възрастни хора над 65 г. с ограничения или невъзможност за самообслужване, хора с увреждания и техните семейства и възрастни в риск, като по този начин ще се защити обществения интерес и ще се отговори на нуждите на населението от превенция разпространението на COVID-19.

Услугите за лицата по домовете ще включват доставка на храна, хранителни продукти и продукти от първа необходимост, вкл. лекарства (закупени със средства на потребителите или с други средства, различни от тези по договора), заплащане на битови сметки, заявяване и получаване на неотложни административни услуги.

Ще бъдат назначени 16 лица на пълен работен ден.

Реклама

Окръжна прокуратура-Ловеч възложи проверки, свързани с продажбата и цените на лекарствените средства в аптечната мрежа

По разпореждане на Върховна административна прокуратура Окръжна прокуратура-Ловеч възложи на РЗИ-Ловеч да извърши проверка, свързана с продажбата и цените на лекарствените средства в аптечната мрежа на Ловешка област.

Проверките се извършват от комисия, включваща представители на РЗИ, РЗОК и ОДМВР-Ловеч. За периода 16.03.2020 г. – 27.03.2020 г. са извършени проверки на 16 аптеки и две дрогерии на територията на община Ловеч. При проверките не са установени нарушения в ценообразуването на предлаганите лекарствени продукти.

През периода 30.03.2020 . – 02.04.2020 г. комисията е извършила проверки на 12 аптеки на територия на общините Троян и Тетевен. При проверките не са установени нарушения в ценообразуването на лекарствените продукти.

Комисията е установила,че в обектите се спазват изискванията на почистване, дезинфекция и ползването на лични предпазни средства.

От ТД НАП са извършени проверки на 4 магазина за продажба на хранителни стоки. Не са констатирани нарушения на данъчното и осигурително законодателство.

Проверките ще продължат до края на извънредното положение в страната.

Реклама

18 са новите случаи на COVID-19, общият им брои стана 611

18 са новите случаи на COVID-19, потвърдени у нас. Това съобщиха от Националния оперативен щаб. С новите положителни проби общият брой на доказаните случаи на коронавирусна инфекция в България става 611. От тях излекувани и изписани след болнично лечение са вече 48 души. 

Средната възраст на излекуваните е 47 г. 31 от тях са мъже, а 17 – жени.

233 от пациентите, диагностицирани с COVID-19, са под лекарско наблюдение в болнични условия. 27 от тях са настанени в интензивни структури.

Една от новите положителни проби, установени при лица-медицински служители, е на 62-годишна лекарка, която е интернист в хирургията на УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“. В момента тя е на домашно лечение.С нея общият брой на лицата-медицински служители, които са дали положителни проби за коронавирусна инфекция, става 33. От тях 13 са мъже, а жените са 20.

Починалите от COVID-19 пациенти към момента са 24. Те представляват 3,9 % от общия брой на потвърдените случаи.

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев съобщи, че от масовото изследване на 1016 полицейски служители до момента 0,7 % са дали положителен резултат. Генерал-майор Мутафчийски обяви, че от военните колективи са изследвани над 1000 души без симптоматика, като от тях под 0,7% са дали положителен резултат.

Реклама

Община Тетевен получи поредно дарение

Община Тетевен получи поредно дарение, направено от фирма „ХАРМОНИЯ ГРУП“ АД, гр. Ловеч – собственик на семейния хотел „Virgin Ribaritsa“.

Фирмата предостави дезинфекционни препарати за дезинфекция на обществени пространства, улици, тротоари, кооперативен пазар. Също така и прах за пране за пералнята към общинска фирма „Свежест“, която в условията на извънредното положение активно обслужва ,,МБАЛ Тетевен д-р А. Пешев“.

От Община Тетевен изказват своите благодарности на всички дарители досега!

Реклама

Пренасочват 40 млн. лв. за борба с коронавируса

Правителството одобри изменение на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 (ОПРР) с цел пренасочване на средства за борба с COVID-19, като част от мерките за подготовка на националната здравна система да се справи с извънредната ситуация и нарастващия брой на заболелите. ОПРР ще мобилизира над 40 млн. лв европейски и национални средства, за да подпомогне лечебните заведения в България да реагират ефективно в създалата се безпрецедентна ситуация.

Финансирането ще бъде осигурено от недоговорен или спестен до момента ресурс по оперативната програма, който ще бъде пренасочен към приоритетна ос „Регионална здравна инфраструктура“. Средствата ще бъдат използвани за купуване на оборудване за болнични инфекциозни отделения като инхалатори и респираторни апарати, както и за доставка на лекарства, консумативи, тестове, защитно облекло, лични предпазни средства, маски и др. продукти и услуги, необходими за укрепване на капацитета на лечебните заведения в страната за реагиране на кризата с COVID-19.

Подкрепата ще се предостави на Министерство на здравеопазването, което ще определи вида и броя на необходимото оборудване и медицински консумативи, които да бъдат купени, на базата на текущ анализ на ситуацията, прогнозни данни за разпространение на заразата и планираните мерки от страна на правителството.

Изменението на програмата стана възможно в резултат на промените, предложени от страна на Европейската комисия в Общия регламент за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове във връзка със специфичните мерки за мобилизиране на инвестициите в здравните системи на държавите членки и в други сектори от техните икономики в отговор на разпространението на COVID-19.

Реклама

Борисов разпореди да се освободи бордът на директорите на Българската банка за развитие

Бордът на директорите на Българската банка за развитие ще бъде освободен. Това обяви премиерът Бойко Борисов на брифинг в Министерския съвет, предаде Нова ТВ.

„Възмутен съм от това, което направи ББР. Понеже и финансовият министър ми каза, че с него никой не се е консултирал, и с министрът на икономиката, който е принципал на тази банка също. Разпоредил съм изпълнителен директор и борд да бъдат незабавно освободени. Нито аз съм знаел, но не ми отива да го кажа, защото Банката действа. За народа това е държавна банка. Министърът да свиква борда и да освобождава всички в нея“, обяви премиерът.

Във вторник Банката пусна самостоятелна програма, която е извън 700-те милиона лева, гласувани преди дни от правителството.

Реклама

4 са новите случаи на COVID-19 по данни на Националния оперативен щаб

За 4 нови случая на COVID-19 съобщи Националния оперативен щаб тази сутрин. С тях регистрираните случаи на новия коронавирус у нас стават 581. От тях 23-ма пациенти са починали, а 42-ма са вече излекувани и изписани от лечебни заведения. 

Диагностицираните с COVID-19 пациенти, които са под лекарско наблюдение в болнични условия, са 213. От тях 21 са настанени в интензивни отделения.

Една от новите положителни проби е на 64-годишна жена – рентгенов лаборант в София. С това лицата-медицински служители, при които е потвърдена коронавирусна инфекция, стават 32-ма души. Те представляват 5,5 % от общия брой на регистрираните у нас случаи на COVID-19.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
21.2 ° C
21.2 °
21.2 °
90 %
1.3kmh
9 %
вт
20 °
ср
26 °
чт
26 °
пт
29 °
сб
28 °