вторник, юни 23, 2026

Нови 43 бр. дела за нарушаване на извънредните мерки са взети под специален надзор от Апелативна прокуратура В.Търново

За периода от 31 март до 6 април 2020 г., Апелативна прокуратура – Велико Търново взе на специален надзор нови 43 броя досъдебни производства, образувани във връзка с извършени нарушения, свързани с извънредното положение. Така наблюдаваните дела стават общо 91 броя.

Най-много, 88 броя, са за неспазване на задължителните мерки от лица, поставени под карантина и неизпълнили задължението да не напускат  мястото за пребиваване /престъпление по чл. 355 от НК/. Едно досъдебно производство на РП-Ловеч за продажба на промишлени стоки /дезнфектанти/, неотговарящи на изискванията /престъпление по чл.231 НК/, едно досъдебно производство на РП – В. Търново за предаване на неверни съобщения за тревога във фейсбук /престъпление по чл. 326 от НК/ и едно досъдебно производство на РП –Троян по чл.209 от НК, за продажба на „дезинфектант“, без доставения разтвор да е такъв.

От новите 43 дела, взети на специален надзор, всички са свързани с нарушена от страна на граждани мярка – поставяне под карантина, като делата са на РП – В.Търново /12 бр./, РП-Павликени /6 бр./, РП –Г.Оряховица /2 бр./, РП – Свищов /2 бр./, РП – Плевен /14 бр./, РП-Русе /4 бр./, РП Габрово /2 бр./, РП-Севлиево /1 бр./

Наблюдаваните дела се разпределят както следва: РП – В. Търново – 18, РП-Павликени – 13, РП – Горна Оряховица – 7, РП Свищов – 13, РП- Ловеч -3, РП-Тетевен – 3, РП-Плевен – 23, РП – Русе – 5, РП – Севлиево – 2, РП- Троян – 1, РП – Габрово – 3.

Прокуратурата обръща внимание на гражданите, че напускането на дома през  периода на карантина  от лицата, по отношение на които е определена такава мярка, е престъпление, наказуемо с лишаване от свобода до 5 години и глоба.

Реклама

Работодатели могат да наемат на втори трудов договор работници в неплатен отпуск от други фирми

За наетите не е необходимо разрешение от първия работодател

Работници, които са в неплатен отпуск поради спиране или свиване на дейността на техните предприятия заради въведеното извънредно положение, могат да бъдат наети на втори договор от други работодатели, чиято дейност не е пострадала. За наемането на втори трудов договор не се изисква разрешение от работодателя, с когото наетият има сключен основен трудов договор, освен ако няма изрична забрана в него за това.

Няма и ограничения за времето, в което работниците и служителите могат да полагат труд по втория трудов договор, докато са в неплатен отпуск, предвид факта, че в този период на практика те не работят. Единственото изискване е вторият работодател да въведе такава организация на работното време, която да гарантира спазването на междудневните и седмичните почивки.

Именно с цел повече възможности за намиране на допълнителна работа в условията на извънредно положение Агенцията по заетостта апелира заети лица, каквито по смисъла на закона са работещите в неплатен отпуск, да се регистрират в бюрата по труда.

ИА ГИТ напомня, че безработни и социално слаби могат да получават допълнителен доход, като работят в селското стопанство по силата на трудов договор за краткосрочна сезонна селскостопанска работа за обработване на насаждения и прибирането на реколтата от плодове, зеленчуци, розов цвят и лавандула. Наетите на т.нар. еднодневни трудови договори не губят право на социални помощи и обезщетения.

Реклама

643 заявление от работодатели са постъпили по схемата 60/40

643 заявление от работодатели са постъпили в Агенцията по заетостта за компенсация от държавата за запазване на работните места по схемата 60/40 за периода на извънредното положение. Това е почти двойно увеличение спрямо последния работен ден на миналата седмица. 

Фирмите са посочили, че искат да получат помощ за осигуряване на доходите на 7231 свои служители. Те са предимно микро и малки предприятия в секторите „Рестрорантьорство“, „Хотелиерство“, „Преработваща промишленост“ и др. Сред тях има ресторанти, питейни заведения и такива за бързо хранене, както и цехове за изработка на мебели.

Реклама

577 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас

577 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. През днешния ден са доказани още 12 нови случая, като 7 са в София, 3 в Стара Загора, 1 в Пловдив и 1 в Кърджали. Лабораториите продължават да работят.

213 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 21 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники.

По отношение на общата картина – към 7 април: 325 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 252 на жени. Средната възраст на лицата, при които е доказана коронавирусна инфекция, е 48 години.

Регистрираните случаи по справка, предоставена от Националния оперативен щаб, са както следва: Благоевград – 18; Бургас – 25; Варна – 24; Велико Търново – 4; Видин – 2; Враца – 2; Габрово – 2; Добрич – 11; Кърджали – 10; Кюстендил – 7; Ловеч – 2; Монтана – 18; Пазарджик – 11; Перник – 8; Плевен – 9; Пловдив – 32; Русе – 3; Силистра – 2; Сливен – 9; Смолян – 14; София – 340; Стара Загора – 14; Хасково – 6; Шумен – 4.

Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 31 души.

Починалите лица, при които е установен COVID-19, са 23. Днес в УМБАЛ „Света Анна“, София, е починал 36-годишен мъж с положителна проба за COVID-19. Пациентът е хоспитализиран на 30 март в инфекциозно отделение заради белодробно страдание. Заради влошаване на състоянието е приведен в реанимация, където впоследствие е поставен на апаратна вентилация. Мъжът е бил с фиброза на белия дроб и трахеостома, получени в резултат на пътно-транспортно произшествие преди години.

Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на близките и семейството на починалия мъж.

Реклама

Областният управител проведе трето неприсъствено заседание на кризисния щаб по здравеопазване

Областният управител Ваня Събчева проведе трето неприсъствена заседание на Областния кризисен щаб по здравеопазване в Ловеч. Както вече е ясно, той бе създаден като координиращ работата на регионалните институции и местните власти орган по ограничаване разпространението на COVID-19 /коронавирус/ и спазването на мерките, предприети в извънредното положение.

Дневният ред включваше представянето на актуалната към момента епидемична обстановка в областта, информация относно осъществената контролна дейност на територията на областта от ОДБХ Ловеч в изпълнение на заповедите на Министъра за здравеопазването; информация за необходимостта от здравни медиатори за работа на терен в ромските общности и възможности за привличането им по програми за заетост и обсъждане на предприети действия от общините във връзка с организация на дезинфекцията на етажната собственост.

По данни на Информационната система за лицата под карантина-единна в цялата страна, за област Ловеч данните сочат /към 10 ч. на 7 април/, че е изтекла 14-дневната карантина за 886 лица от началото на епидемичната ситуация и въвеждане на карантинните мерки през м.февруари. В период на карантина и медицинско наблюдение са 430 лица, влезли в страната и въведени в системата от ГКПП чрез предписания за поставяне под карантина, контактни на доказани положителни за COVID-19 лица и лица, поставени под карантина от инспекторите на Регионална здравна инспекция. РЗИ осъществява наблюдение на 22 лица, които не са осъществили правото си на избор на личен лекар, докладва д-р Анета Винева, като подчерта, че системата се администрира от Министерство на здравеопазването, като до29 март т.г. вкл. са въведени всички данни за карантинирани лица, като данни са въвеждани едновременно от всички инспекции за лица на тяхна и на територията на друга инспекция, така че в реално време да е актуален броят на карантинираните лица. Представени бяха и резултатите от осъщественият контрол от РЗИ-Ловеч на разпоредените мерки.

ОДБХ Ловечпредставиха информация относно осъществената от тях контролна дейност на територията на областта в периода 13.03 до 26.03.2020 г.Извършени са 15 проверки на обекти за търговия на дребно, 9 проверки в производствени обекти и 4 проверки на обекти за търговия на едро. За периода са издадени две предписания в обект тип кухня-майка „Държавен социален патронаж“ и на склад за търговия на едро с храни. Също така са извършени две проверки по сигнали и жалби на граждани, като е съставен един акт за установяване на административно нарушение.

В изпратените до Областен управител писма общините докладват за необходимостта от здравни медиатори за работа на терен в ромските общности, като от предоставената информация стана ясно, че имат нужда от такива лица, и въпреки проведени процедури за подбор, все още не са назначени. Очаква се Националната мрежа на здравните медиатори да предостави информация на какъв етап е подготовката за преминаване към дистанционна форма на обучение, във връзка с необходимостта от подпомагане действията на общините на терен, сред уязвимите общности, за предотвратяване разрастване на епидемията от COVID 19.

По отношение дейностите по дезинфекция на етажната собственост стана ясно, че в някои общини са въвели мерки за осъществяване на необходимата дезинфекция, предоставени са разяснителни материали, указващи задълженията и препоръките към домоуправителите, раздадени са предпазни маски и ръкавици, които да се ползват при посещение на Обществени сгради.

Областна администрация представи за съгласуване Проект на Правилник за организацията и дейността на Областен кризисен щаб по здравеопазване. Предложения и допълнения са постъпили от Община Ловеч, като препоръките са приети и отразени.

На заседанието е станало ясно, че информацията, изпращана от РЗИ-Ловеч, като списък карантинирани лица, писма и заповеди, относно шофьори на тежкотоварни автомобили и др. касаещи извънредното положение в страната едновременно ще бъде препращана електронно към Регионалните полицейски управления и към общинските администрации.

По искане на Областен управител РЗОК-Ловеч уведомява, че не са извършвани проверки, както и не са получавани указания от НЗОК за действия от тяхна страна, във връзка със значително намаления обем на работа в лечебните заведения през месец март, което се потвърждава и от получено писмо от НЗОК, очакват се и данните от болниците.

Протоколът от неприсъственото заседание е публикуван в сайта на Областна администрация.

Реклама

Общинска фондация „Тома Васильов“ предостави на болницата в Тетевен сумата от 4050 лв.

Днес Общинска фондация „Тома Васильов“ предостави на МБАЛ „Д-р Ангел Пешев“ ЕООД, гр. Тетевен финансови средства в размер на 4050 лева. Сумата е предназначена за подпомагане на кухненския блок на лечебното заведение. Това съобщи Мария Стойчева – председател на ОбС – Тетевен, както и на Управителния съвет на Фондацията.

„Като председател на Управителния съвет на Фондацията съм щастлива, че решението бе взето единодушно от членовете на Общото събрание на 31.03.2020 г., с цел подкрепа на здравеопазването на местно ниво“, каза още г-жа Стойчева.

Реклама

Поздравителен адрес от д-р Мадлена Бояджиева по повод Световния ден на здравето

На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето и Деня на здравния работник. Това е професионалният празник на всички лекари, зъболекари, сестри, акушерки, фармацевти и всички здравни работници, посветили живота си на каузата да опазват здравето на хората.

По случай празника кмета на Община Тетевен д-р Мадлена Бояджиева поздрави всички нейни колеги и медицински специалисти:

УВАЖАЕМИ КОЛЕГИ,

УВАЖАЕМИ МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ,

За мен е чест да Ви поздравя по повод Световния ден на здравето и Деня на здравния работник!

В ситуация като тази, когато държавата ни е изправена пред предизвикателството COVID-19, повече от всякога Вашата отдаденост към най-хуманната професия, е нужна на обществото ни. Вие сте тези, които ни вдъхват вяра в труден момент като днешния, че има на кого да разчитаме.

Но признанието на Вашите усилия и труд не трябва да бъдат оценявани само в такъв момент. Трябват да бъдат ценени всеки ден! Защото от мига, в който сте положили клетва, Вие се грижите за здравето и благополучието на всеки един от нас! Не е лек изборът да пренебрегнете себе си, за да служите на другите и затова вярвам, че в даден момент всеки един човек се прекланя пред Вашите усилия, амбиция и всеотдайност.

Бъдете вдъхновени и не спирайте да вървите напред и нагоре в благородната ни професията! Продължавайте да бъдете винаги добри и състрадателни!

Пожелавам на всички Вас и Вашите семейства здраве, късмет и благополучие!

Честит празник!

С уважение:

Д-р Мадлена Бояджиева

КМЕТ НА ОБЩИНА ТЕТЕВЕН

Реклама

Възстановява се дейността на съботния кооперативен пазар

Във връзка със Заповед № РД-01-179/06.04.2020 г. на Министъра на здравеопазването със Заповед № 235/07.04.2020 г. на Кмета на Община Тетевен се възстановява дейността на съботния кооперативен пазар, считано от 11.04.2020 г. с работно време всяка събота от 8:00 ч. до 13:00 ч.

Със Заповедта се разрешава извършване на търговска дейност само на земеделски производители.

Дейността на кооперативния пазар ще се извършва при стриктно спазване на въведените противоепидемични мерки от страна на МЗ и Община Тетевен:

  • Разпределение на местата за разполагане на продукция на земеделски производители при спазване на дистанция от минимум 2 метра между продавачите, предлагащи продукция и между клиентите;
  • Поставяне на заграждения, с цел предотвратяване струпване на хора и определяне на задължително еднопосочно движение на потребителите в рамките на пазара;
  • Осигуряване на контролиран достъп на потребителите към съответните места на продавачите;
  • Поставяне на информационни табели със задължителни разпоредби за прилагане на противоепидемичните мерки;
  • Задължително ползване на предпазни средства от продавачи и потребители;
  • Осигуряване от страна на продавачите на съответните санитарно-хигиенни мерки за предлагане на стоките в опаковки и предпазването на храните от вторично замърсяване;
  • Извършване от страна на продавачите на задължителна дезинфекция на заетите площи и спазване на лична хигиена;
  • Задължителна дезинфекция на свободните търговски площи преди началото и след края на работното време.

С пълния текст на Заповед № 235/07.04.2020 г. на Кмета на Община Тетевен и с въведените противоепидемични мерки за възстановяване дейността на кооперативния пазар, може да се запознаете ТУК

Реклама

Депутатите без заплати за периода на извънредното положение в страната

Народните представители единодушно решиха по време на извънредното положение в страната техните възнаграждения да се превеждат по бюджета на Министерството на здравеопазването.

Народното събрание прие на второ четене промени в Закона за държавния бюджет на Република България за 2020 г. С тях се подсигуряват средства за неотложни разходи, свързани с мерките за противодействие на разпространението на COVID-19 в България и за ограничаване на икономическите последици от извънредното положение.

Парламентът прие на второ четене и изменения в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г.

Реклама

Нова заповед за влизането в България и поставянето под карантина издаде здравният министър

Здравният министър издаде заповед, с която се въвежда временна забрана за влизането на територията на Р България. Със заповедта се въвежда и ред за поставяне под карантина. Въвеждат се и специални правила по отношение на лицата, осъществяващи предоставянето на стоки и услуги.

С текста на заповедта можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
21.2 ° C
21.2 °
21.2 °
90 %
1.3kmh
9 %
вт
20 °
ср
26 °
чт
26 °
пт
29 °
сб
28 °