вторник, юни 23, 2026

71-годишна жена е загинала при пътен инцидент край с.Български извор

На 06 април около 03.40ч. в РУ Тетевен е получен сигнал за пешеходка, която се движи опасно по средата на пътното платно на ПП I-4, на изхода на с.Български извор. На мястото незабавно е изпратен екип на РУ Тетевен, който открива в лявата пътна лента труп на жена, с видими следи от пътно- транспортно произшествие. Открита е и регистрационна табела на автомобил. Установено е, че тялото е на 71-годишна жена от селото, която още през деня е била напуснала дома си в неизвестна посока.

Малко по-късно в сградата на Участък-Български извор се е явил 20-годишен мъж от с.Кирчево, който е заявил, че е управлявал лекия автомобил при произшествието, с пътник в превозното средство 17-годишно момиче.

Двете лица са тествани с техническо средство за наличие на алкохол, като пробите им са отрицателни. Взета им е и кръв за изследване за наличие на наркотични вещества. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Останалите новини от информационния бюлетин на ОД МВР-Ловеч за 7 април:

На 06 април около 11.30ч. на железопътен прелез край с.Йоглав, 43-годишен мъж при управление на лек автомобил с посока на движение към път 301 е преминал през прелеза при приближаващ локомотив с един вагон, пътуващ в посока към град Ловеч. В резултат на инцидента превозното средство е ударено от локомотива в задната си част, а 43-годишния водач е прегледан от екип на ЦСМП-Ловеч и е освободен. Пробата му за алкохол е отрицателна, съставен му е акт за  нарушение на ЗДВП.

Двама мъже на възраст 33 и 28 години са задържани през вчерашния ден в РУ Ябланица след като са установени  да излизат с велосипеди от двора на необитаема къща в гр.Ябланица. При извършена проверка от полицейските служители е констатирано  взломяване на входната врата на имота. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

42-ма са излекуваните пациенти от COVID-19 у нас

16 са новите положителни проби за COVID-19. Това съобщиха от Националния оперативен щаб тази сутрин. Общият брой на потвърдените случаи на коронавирусна инфекция у нас вече е 565. 22-ма от тях са починали, а оздравелите и изписани от лечебни заведения са вече 42-ма.

От установените до момента случаи 320 са мъже, а 245 са жени. Най-младият пациент с доказан COVID-19 e на 1 г., най-възрастният на 90 г. Средната възраст на починалите е 66,5 г. 

От общия брой на регистрираните случаи към момента 201 пациента са под лекарско наблюдение в лечебни заведения. 26 от тях са настанени в интензивни структури.

Лицата с доказан COVID-19 от медицинския персонал са вече 31. От тях 8 души са служители на Центъра за спешна медицинска помощ в София.

Реклама

549 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас

549 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. През днешния ден са доказани още 8 нови случаи, като всички те са в София. Лабораториите продължават да работят.

201 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 26 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники.

По отношение на общата картина – към 6 април: 313 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 236 на жени. Средната възраст на лицата, при които е доказана коронавирусна инфекция, е 47,7 години.

Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 30 души.

Починалите лица, при които е установен COVID-19, са 22. Днес в УМБАЛСМ „Н. И. Пирогов“ е починала 90-годишна жена. Пациентката е страдала от диабет, сърдечна недостатъчност, хронична обструктивна белодробна болест и други придружаващи заболявания.

Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на близките и семейството на починалата жена.

Реклама

Нова заповед на МЗ нарежда общините да създадат организация за функционирането на кооперативни и фермерски пазари

Всяка община да създаде организация за функционирането на кооперативните и фермерските пазари, като се отчете конкретната специфика като разположение, капацитет и брой на участващите производители за директни доставки на малки количества суровини и храни до краен потребител. Това разпорежда министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в своя заповед от днес, 6 април.

С цел опазване на всички участници във веригата от продавач до купувач могат да се прилагат допълнително и следните практики – разширяване на площта на фермерските пазари, поставяне на информационни табели, въвеждане на заграждения с цел предотвратяване на струпването на хора и определяне на задължително еднопосочно движения и други.

В заповедта се разпорежда още да се даде достъп на стопаните до обработваемите земеделски площи и достъп на земеделските производители за продажба на пазара на произведената от тях продукция при спазване на всички изисквания, целящи намаляване на риска от COVID19.

Пълният текст на заповедта може да видите ТУК.

Реклама

443 са под карантина в област Ловеч

Към 10.00 часа на 06.04.2020 година по данни на Информационната система за лицата под карантина-единна в цялата страна, за област Ловеч данните са следните:

  • Изтекла е 14 дневната карантина за 836 лица от началото на епидемичната ситуация и въвеждане на карантинните мерки през м.февруари;
  • В период на карантина и медицинско наблюдение са 443 лица-влезли в страната и въведени в системата от ГКПП чрез предписания за поставяне под карантина, контактни на доказани положителни за COVID-19 лица и лица, поставени под карантина от инспекторите на Регионална здравна инспекция.
  • Към същия момент медицинско наблюдение от здравните инспектори на РЗИ се осъществява на 19 лица, които не са осъществили правото си на избор на личен лекар. 

През изминалата седмица и по време на дежурствата в съботния и неделен ден  инспекторите от дирекция „Надзор на заразните болести“ осъществиха контакт и наблюдение на 40 лица с наложена 14 дневна карантина, без избор на ОПЛ и наблюдавани от РЗИ.

Извършени са съвместни проверки на адрес с инспектори от РУ Троян, РУ Тетевен и РУ Луковит за спазване на наложена карантина с предписания от органите на РЗИ, както следва:

• 8 адреса с 8 лица под карантина от Тетевенска община;

• 5 проверки на адрес на 5 лица в община Луковит;

• 7 проверки на адрес с 9 карантинирани лица от гр. Троян.

Реклама

66-годишен мъж се обърнал в канавка край с. Български извор

На 04 април около 15.20ч. в землището на с.Български извор, 66-годишен мъж от гр.Павликени при управление на лек автомобил е загубил контрол над превозното средство, напуснал е пътното платно и се е обърнал в канавка. Водъчът е откаран за преглед във ФСМП-Ловеч, пробата му за алкохол е отрицателна.

Останалите новини от информационния бюлетин на ОД МВР-Ловеч за 06.04.2020 год.:

В РУ Луковит е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че от неустановена дата до 05 април е разбита наследствена къща в с.Ъглен и са отнети рендосвачка, бензинови лампи, ръчен свредел, бормашина и др. Работата по случая продължава.

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство и се разследва кражбата на  неустановен брой осветителни тела и 3 датчици за тях, извършена в периода от м.март до 05 април от подлез на бул. «Мизия» в града. Работата по случая продължава.

Служители на РУ Ябланица след проведени оперативно издирвателни мероприятия са установили четирима младежи от с.Орешене, на възраст от 15 до 17 години, които в нощта на 04 срещу 05 април са извършили кражба на моторен трион, ел.косачка и 4 разклонители от частен дом в селото. По случая е образувано досъдебно производство.

На 03 април в РУ Ловеч е получен сигнал, че от частен дом в с.Кирчево е отнета сумата от 135 евро и 20 лева. Незабавно към мястото са изпратени служители на РУ Угърчин, като в резултат на проведени издирвателни мероприятия по «горещи следи» е установен и задържан 17-годишен младеж от селото.  По случая е образувано е досъдебно производство и продължава работата по изясняване на цялостната фактическа обстановка.                                    

Двама мъже от Ловеч, на възраст 31 и 18 години са задържани за срок от 24 часа в районното управление на МВР в града по подозрение, че на  03 април са отнели 39 дъски с размери 11х53см и 58 дъски с размери 19х53см. от производствено хале в Северна индустриална зона.

Образувано е досъдебно производство.

56-годишен, криминално проявен мъж от Ловеч е задържан за срок от 24 часа в местното районно управление след като на 03 април около 11.30ч е направил опит да отнеме икона от храм „Св. пророк Илия“, разположен в ж.к „Младост“. По случая е образувано досъдебно производство.

36-годишен жител на Ловеч е задържан за срок от 24 часа в РУ Ловеч по подозрение, че в нощта на 02 срещу 03 април е отнел 95 кутии с цигари от магазинна на ул. «Търтовска» в града.

По случая е образувано досъдебно производство.                                                           

30-годишен, криминално проявен мъж от с.Ъглен е задържан в РУ Луковит след като на 03 април вечерта при възникнал скандал в селото и последвало сбиване е пострадал 44-годишен негов съселянин, също известен на полицията. Потърпевшият е с фрактура на ръка. По случая е образувано досъдебно производство и работат продължават служители на РУ Луковит.

Реклама

Общо 15 899 теста за COVID-19 са направени у нас

Общо 15 899 теста за COVID-19 са направени в лабораториите у нас от началото на дейността им до днес. Първите тестове започнаха да се извършват в Националната референтна лаборатория и във Военномедицинска академия, след което бяха разкрити лаборатории и в Стара Загора и Варна. В Националната референтна лаборатория на 28 януари 2020 г. е проведено първото изследване на проба за COVID-19, а във ВМА първият тест за новия коронавирус е извършен на 2 февруари т. г. 

Тестовете са направени в лабораториите както следва: в Националната референтна лаборатория към НЦЗПБ – 5037, във Военномедицинска академия – 2767 и 1250 бързи, в Стара Загора – 1400, в болница „Токуда“ – 470, в Бургас – 300, във  Варна – 825, в УМБАЛ „Софиямед“ – 750 и в лаборатория „РАМУС“ – 3100.

Реклама

Регистрираните случаи на новия коронавирус у нас станаха 541

10 са новите случаи на COVID-19. Така регистрираните случаи на новия коронавирус у нас са 541. Броят на починалите е 21. Генерал-майор Венцислав Мутафчийски съобщи, че тази сутрин е починал 72-годишен мъж от Пещера, който е страдал от множество заболявания. Бил е интубиран в последните дни.

Излекуваните и изписани от лечебни заведения пациенти с COVID-19 са вече 39. 30 са вече медицинските служители, при които е потвърден COVID-19 у нас. От тях 17 са лекари, 8 – медицински сестри и друг медицински персонал – 5. Работещите в Центровете за спешна медицинска помощ с доказан COVID-19 са 7 души.

Към момента 210 от пациентите с доказана коронавирусна инфекция са хоспитализирани и са под лекарско наблюдение. 22 от тях са настанени в интензивни отделения. Генерал-майор Мутафчийски посочи, че в момента във Военномедицинска академия и в Националната референтна лаборатория разполагат със запас от 11 400 теста с китове за екстракция на РНК.

От вчера е открита лаборатория в Плевен, като са направени първите тествания на апаратурата и днес тя започва да работи.

Реклама

522 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас

Положителните проби за COVID-19 за последното денонощие са 24. Починалите пациенти са четирима. За мъж в „Пирогов“ не е било съобщено вчера, защото пробата му е излязла късно снощи. 

Новите регистрирани случаи са 13 – в София, в Бургас – момче на 17 години, Стара Загора – 3, Перник – 2, Сливен – 2, Русе – мъж на 21 г., върнал се от Англия, Пловдив – 1, Кърджали – 1.

Общо починалите са 18 души, а средната им възраст е 65 г. Няма нова област за изминалото денонощие. 

Излекуваните са 37, като сред тях новите са трима. Сред излекуваните 23 са мъже и 14 са жени, а средната им възраст е 47 години.

В София случаите са 308, като 111 от тях са хоспитализирани. 19 са интубираните. Около 30% от случаите на коронавирус са свързани с пътуване извън страната.

192 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 26 от тях са в интензивни структури. От всички 522 диагностицирани – 299 (57%) са мъже и 223 (43%) жени.

Най-възрастният пациент е на 86 години, а най-малкият – на 1 година. Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 23 души.

Реклама

Двама пациенти с COVID-19 починаха в УМБАЛ “Света Анна”

Мъж на 54 г. е починал днес в болница “Света Анна”. Пациентът е страдал от ХОББ, диабет и хипертония, дал е и положителна проба за коронавирус.

Също днес в УМБАЛ “Света Анна” е починал и 86-годишен мъж, също с положителна проба за COVID-19. Пациентът е бил с белодробна недостатъчност и сърдечни заболявания.

Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на семействата и близките на починалите.

До момента смъртните случаи вече са 17.

Реклама

Времето

Тетевен
слаб дъжд
25.6 ° C
25.6 °
25.6 °
79 %
0.5kmh
8 %
вт
24 °
ср
26 °
чт
26 °
пт
29 °
сб
28 °