вторник, юни 23, 2026

Съобщение относно автобусната линия Тетевен – София – Тетевен

„РАР-Валенсия“ ЕООД съобщава, че ще изпълнява линията Тетевен – София – Тетевен на 06.04.2020 г. /понеделник/ със следните часове:

  • От Тетевен – 06:30 часа;
  • От София – 12:30 часа.
Реклама

Продължава ремонтът на гредите в платното за Варна на виадукта при 19-ти км на АМ „Хемус” (Видео)

След като приключат строителните работи ще се работи в платното за София

От 6 април (понеделник) се ограничава движението в платното за Варна на виадукта край с. Потоп при 19-ти км на автомагистрала „Хемус”. Движението в близо 2-километров участък (между 18-ти и 20-ти км) ще се извършва двупосочно в платното за София. Спирането на трафика е поради продължаване на строителните работи по гредите (горното строене) на съоръжението, които бяха започнати през миналата година. През 2019 г. беше ремонтирано платното на виадукта, което е с нова хидроизолация, фуги, асфалт, парапети, ограничителни системи и т. н. Пътноподдържащото дружество „Автомагистрали“ ще работи мобилизирано, за да може ремонтните дейности на гредите да приключат до средата на месец май. Тогава трафикът ще бъде прехвърлен в изцяло обновеното платно за Варна, а ще бъде затворено платното за София, което досега не е ремонтирано. Очаква се строителните работи по съоръжението в посока столицата да завършат до края на годината.

За улеснение на трафика всеки петък в пиковите часове в района на 19-ти км ще има две ленти за Варна и една за София. В неделя ще има две ленти за София и една за Варна. Реверсивно движение ще бъде въвеждано и при събирането на няколко почивни дни, като двете ленти за Варна ще бъдат в последния работен ден, а за столицата – в последния почивен ден. Скоростта на движение в участъка е до 50 км/ч. Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите да карат разумно, със съобразена скорост, да не предприемат рискови изпреварвания и да спазват стриктно въведената временна организация на движението. Ремонтите са наложителни и трябва да бъдат направени, за да се пътува след това много по-безопасно и удобно по обновени пътни участъци.

Виадуктът при 19-ти км на АМ “Хемус” е с дължина 525 м. В експлоатация е от 1975 г. и от тогава не е основно ремонтиран. През миналата година бяха извършени ремонтни дейности на горното и долното строене на съоръжението. Беше премахната изцяло старата настилка на платното за Варна, ремонтирани са стълбове, греди, ригели и лагери. През 2020 г. започва обновяването на платното за София – горно и долно строене.

Реклама

1700 служители в 34 лечебни заведения ще получат допълнително възнаграждение от 1000 лв. за месец март

1700 служители (медицински и немедицински персонал) в 34 лечебни заведения, където се лекуват пациенти с COVID-19, ще получат допълнителни възнаграждения нетно в размер на 1000 лева за месец март. Средствата ще бъдат преведени в рамките на днешния ден. Това съобщи министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, който обясни механизма на разпределение на средствата по лечебни заведения по време на брифинг в Министерския съвет.

40 души от персонала на болница, в която са хоспитализирани до 5 пациента с COVID-19, ще получат допълнителни възнаграждения. В лечебните заведения, в които пациентите с новия коронавирус са от 5 до 10, допълнителни възнаграждения за март месец ще бъдат преведени на 70 служители от медицинския и немедицинския персонал. В болниците с над 10 хоспитализирани пациенти с коронавирусната инфекция допълнителни възнаграждения ще получат 100 души от персонала на лечебното заведение. За тази цел са предвидени 2,6 млн. лева, уточни министър Ананиев.

3,4 млн. лева ще бъдат разпределени за допълнителни възнаграждения и на работещите в центровете за спешна медицинска помощ, регионалните здравни инспекции, както и за служителите в Националния център по заразни и паразитни болести, като ръководителите на съответните структури са подали информация кои служители и екипи са на първа линия.

Министър Ананиев посочи, че през месец април размерът на средствата за допълнителни възнаграждения се очаква да нарасне, тъй като от началото на месеца има нови области в страната, в които има регистрирани случаи на пациенти с COVID-19.

Средствата са осигурени по проект „Подкрепа на работещи в системата на здравеопазването в условия на заплаха за общественото здраве от COVID-19”, финансиран по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2014-2020 г., на обща стойност 60 000 000 лв. и краен срок за изпълнение 31.12.2020 г. Основните дейности на проекта са свързани с изплащането на допълнителни възнаграждения и осигуряването на лични предпазни средства на медицинския и немедицинския персонал, пряко зает с дейности по наблюдение, диагностика и лечение на пациенти с COVID-19.

Реклама

13 нови случая на COVID-19, общият им брои стана 498

За 13 нови случая на COVID-19 съобщи Националният оперативен щаб тази сутрин. С тях потвърдените случаи на новия коронавирус в България стават 498. От тях 14 са починали, а 34 са излекувани и изписани от лечебни заведения. Към момента 173 от диагностицираните с коронавирусна инфекция пациенти у нас са хоспитализирани и са под лекарско наблюдение. От тях 20 са настанени в интензивни отделения /17 в лечебни заведения в София, 3 в болници в Пловдив/. Това стана ясно от думите на генерал-майор Венцислав Мутафчийски.

COVID-19 е потвърден и при 23 лица-медицински служители. Към административните области с регистрирани случаи на COVID-19 се включва и област Враца, където има един потвърден случай, но поради слабата симптоматика не е хоспитализиран.   

Вчера /3 април/ в 21.00 ч. е починал пациент, който е хоспитализиран същия ден със сърдечна недостатъчност и е интубиран. Очакват се резултатите от изследванията му, но пациентът е бил силно суспектен за COVID-19, съобщи председателят на Националния оперативен щаб.

Реклама

Удължиха извънредното положение до 13 май

По предложение на Министерския съвет и въз основа на конституцията Народното събрание удължи до 13 май извънредното положение заради разпространението на COVID-19, съобщава Нова ТВ.

Гласуването се проведе по приетия извънреден ред – първо своя вот дадоха депутатите от БСП, ДПС, ВОЛЯ и независимите, а след тях – от ГЕРБ и „Обединените патриоти”.

От групата на ГЕРБ и ОП „за” гласуваха 102-ма народни представители. Нямаше против и въздържали се.

Общо от двете групи приеха предложението с гласовете на 122 депутати. 47 бяха „против”, а 7 „въздържали се”. 

Реклама

Карантинирани и самотно живеещи хора над 65 години получават хранителни продукти от БЧК

Карантинирани лица и самотно живеещи хора над 65 години получават хранителни пакети от БЧК. Във връзка с извънредната ситуация Агенция „Социално подпомагане“ е разпоредила на най-голямата доброволческа организация в България – Българският червен кръст, като партньор по „Хранителна програма – 2018“ от „Фонд за европейско подпомагане на нуждаещи се лица“, остатъчните количества след раздаване на основната група да бъдат насочени към групите – самотно живеещи лица над 65 години, лица под карантина, социални патронажи и програма „Топъл обяд“ към общините на територията на област Ловеч.

За целта БЧК получава от общините списъци на лицата, които общо за областта са 1102 души. Средно всеки човек в нужда ще получи хранителен пакет по около 30 кг. Той съдържа пакетирана храна от първа необходимост

За по-бързото разпределяне на количествата пакетите, предназначени за социалния патронаж и програмата „Топъл обяд“ ще се разнесат от социалните патронажи към общините Тетевен, Луковит, Троян и Ловеч, а карантинирани и голяма част от самотно живеещите хора над 65 ще получат подкрепата от БЧК с помощта на кметове и кметски наместници по места.

Днес, 3 април, социалният патронаж с община Тетевен получи пакети за 52 човека и по програмата „Топъл обяд“ за още 49 човека. Отделно от това до 16 април храна ще получат и карантинирани лица от града и самотни хора от селата. На 8 април хранителни пакети ще бъдат раздадени на 163 човека в община Ловеч. На 10 и 15 април съответно ще се раздаде храната и в общините Троян и Луковит. Поетапно ще бъдат раздени хранителни пакети и в другите общини, където има самотно живеещи и карантинирани хора.

След приключване на акцията в Тетевен, директорът на ОС на БЧК Ловеч Цветомира Георгиева докладва на областния управител, че е доволна от добрата организация на общинската администрация, на социалния патронаж и на кметовете на кметства хранителните пакети да достигнат по най-бързия начин до нуждаещите се хора.

Реклама

485 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас. Броят на починалите вече е 14

485 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. Броят на починалите вече е 14 – днес в късния следобед от „Александровска“ болница беше съобщено, че в лечебното заведение е починала 83-годишна жена с COVID-19. Тя е страдала от артериална хипертония и диабет.

По информация на Националния оперативен щаб през деня са доказани още 8 нови случаи, като 5 от тях са в София, 1 в Благоевград, 1 в Кюстендил и 1 във Видин. Лабораториите продължават да работят.

173 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия. 21 са пациентите с COVID-19, които са в интензивни отделения и клиники.

По отношение на общата картина – към 3 април: 275 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 210 на жени. Средната възраст на лицата, при които е доказана коронавирусна инфекция, е 47 години.

Регистрираните случаи по административни области са както следва: Благоевград – 15; Бургас – 21; Варна – 23; Велико Търново – 4; Видин – 2; Габрово – 2; Добрич – 10; Кърджали – 8; Кюстендил – 7; Ловеч – 1; Монтана – 18; Пазарджик – 8; Перник – 6; Плевен – 9; Пловдив – 29; Русе – 1; Силистра – 2; Сливен – 5; Смолян – 13; София – 292; Стара Загора – 3; Хасково – 2; Шумен – 4.

Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители е 22 души.

Реклама

Бойко Борисов: Ограниченията са болезнени, но ще помогнат за овладяване и справяне с разпространението на COVID-19

„Дойдох, за да ви кажа едно голямо благодаря!“ Това заяви министър-председателят Бойко Борисов пред екипа на предприятието „Арексим“ в Смолян, което само за 12 дни реорганизира производството си и от компоненти за автомобилната, елетромеханичната и козметичната промишлености, от вчера вече произвежда най-висок клас защитни очила и шлемове за медицинските специалисти, изправени на първа линия срещу COVID-19. Капацитетът ще достигне по 200 000 броя месечно от защитните очила и шлемове.

По време на посещението ръководството на завода изтъкна пред премиера Борисов, че науката и бизнесът в България са направили това, което в Европа не е сторено. Само за две седмици работниците в Смолян са създали уникален продукт като защитните очила, с които никой в Европа не разполага и за чиято направа в неекстремна ситуация са необходими 6 месеца.

При инспекцията министър-председателят Бойко Борисов бе заедно с вицепремиера Томислав Дончев и председателя на Националния оперативен щаб и началник на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски.  „Очилата са много добри, плътно прилепнали, а шлемът вече осигурява пълната защита. Доволен съм от това, което видяхме, и колегите ще ги харесат“, бе оценката на проф. Мутафчийски за изработените защитни продукти. По думите на премиера Борисов сега е много важно те да бъдат сертифицирани по най-бързия начин.

„Обикаляме България да възстановим производството, да им дадем бизнес на тези хора, защото нямат една поръчка. Искаме през тези поръчки да им осигурим хляб“, заяви премиерът Борисов пред медии по повод посещението си в Смолян. 

Министър-председателят отбеляза, че далеч преди другите държави правителството е възложило на българската индустрия като завода в Смолян, да реорганизират производствата си и използвайки своите възможности днес по поточните им линии вече има произведени модерни и сигурни защитни очила. „Такива сме предплатили на Китай. А шлемовете, които виждате, пък се слагат отгоре и са за най-рисковите места, за да предпазят докторите“, подчерта премиерът Борисов. Той бе категоричен, че след като нуждите от важните предпазни продукти у нас бъдат задоволени, ще бъдат изнесени и на външния пазар. По същия начин работят и много други заводи в България.

В отговор на журналистически въпроси премиерът Бойко Борисов коментира и изявлението на президента Румен Радев по-рано днес по отношение на извънредното положение. „Един родител, който си обича децата и когато трябва да ги заведе на ваксина или на зъболекар, колкото и детето да плаче и да се дърпа, истинският родител знае, че в бъдеще само това може да му спаси живота и да е здраво“, каза премиерът Борисов, коментирайки мерките, наложени от правителството, за да бъдат защитени животът и здравето на българските граждани. Министърът-председателят подчерта, че ограниченията са болезнени, но ще помогнат за овладяване и справяне с разпространението на COVID-19, както и с негативните социално-икономически последици от пандемията.

Реклама

ИК на ГЕРБ възложи на ПГ на партията да внесе проект на решение за замразяване на депутатските заплати

Предлагат и спиране на държавните субсидии за партиите в периода на извънредното положение

На свое заседание днес Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на Парламентарната група на партията да внесе в Народното събрание проект на решение за замразяване на депутатските заплати на база декември 2019 г. за периода на извънредното положение.

Парламентарната група на ГЕРБ, отново по препоръка на ИК на партията, ще внесе предложение за промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, според които политическите партии не получават държавна субсидия в периода на извънредното положение.

Изпълнителната комисия препоръчва на народните представители от ПГ на ГЕРБ да приемат решение за превеждане на половината от месечните си възнаграждания по специално разкрита сметка на ПП ГЕРБ отново за периода на извънредното положение. Събраната сума ще бъде използвана за подпомагане на различни мерки за ограничаване на разпространението на вируса и за намаляване на социално-икономическите щети вследствие на кризата. Средствата в специално разкритата сметка ще бъдат разходвани само след решение на ИК.

Също така Изпълнителната комисия призовава всички кметове на общини, кметства, заместник-кметове на общини и райони, общински съветници, председатели на общински съвети, областни и заместник-областни управители, министри, заместник-министри, евродепутати, членове на ПП ГЕРБ, или избрани от листите на ПП ГЕРБ да даряват и подпомагат различни дейности в борбата срещу коронавируса.

ПП ГЕРБ Ловеч област

Реклама

До 10 април се ограничава движението през прохода „Шипка“ за изграждане на връзката на обхода на Габрово с първокласния път

До 10 април се ограничава движението на всички моторни превозни средства по път I-5 през прохода „Шипка“ (между 154-ти и 183-ти километър). Заради снеговалежите през тази и през миналата седмица се налага удължаване на временната организация на движение. Това е необходимо, за да може обходът на Габрово – път III-5004, да се свърже чрез кръстовище с първокласния път.

Трафикът по път I-5 се пренасочва по следните обходни маршрути:

  • Движението по път I-5 в посока Русе – Габрово – Казанлък ще се отклонява в посока Дебелец – Гурково – Казанлък по път II-55;
  • Пътуващите по път I-6 в посока София – Дунавци – Шипка – Габрово ще се отклоняват в посока Казанлък – Гурково по път I-6, а от там към Гурково – Дебелец по път II-55, а след това към Дебелец – Габрово по път I-5;
  • Движението по път I-6 в посока Бургас – Казанлък – Габрово ще се отклонява в посока Гурково – Дебелец по път II-55, а след това към Дебелец – Габрово по път I-5;
  • Пътуващите по път II-44 в посока Севлиево – Габрово – Казанлък ще се отклоняват към Габрово – Дебелец по път I-5, следва посоката Дебелец – Гурково по път II-55 и към Гурково – Казанлък по път I-6.

Необходимо е шофьорите да карат внимателно и да спазват стриктно пътната сигнализация.

Реклама

Времето

Тетевен
слаб дъжд
25.6 ° C
25.6 °
25.6 °
79 %
0.5kmh
8 %
вт
24 °
ср
26 °
чт
26 °
пт
29 °
сб
28 °