вторник, юни 23, 2026

ЧЕЗ Електро препоръчва разумно потребление на електроенергия

Работата и обучението от вкъщи на повече членове на семейството, както и ниските температури от последните дни, са свързани с повишаване на потреблението на електроенергия в домакинствата

„ЧЕЗ Електро България“ АД напомня на клиентите да продължават да следят и активно да контролират потреблението на електроенергия в домовете си и през периода на извънредната ситуация. Поради изпълнение на разпоредените мерки за ограничаване възможността от заразяване с коронавирус, в голяма част от домакинствата повече членове на семейството остават вкъщи и дистанционно изпълняват своите служебни или други ангажименти.

Използването на електрически уреди за по-дълго време – осветителни тела, електронна техника, по-честото приготвяне на храна, както и отоплението през дните с ниски температури, ще се отразят и върху размера на месечните фактури за електроенергия.
Тъй като консумацията е основен фактор при формиране на сметката за ток, „ЧЕЗ Електро България“ АД призовава към разумно потребление и прилагане на мерки за енергийна ефективност. Някои от действията не изискват нито специални усилия, нито закупуването на нови уреди, но със сигурност водят до по-голям контрол на разходите за електроенергия в домакинствата, без да нарушават комфорта.

Прилагането на мерки за енергийна ефективност би могло да спести до 20% от разхода за енергия без да наруши спокойствието и уюта на домакинството. Използването на енергийно ефективни лампи, прането на дрехи на 30°C, изключването на електроуреди от мрежата, когато не се използват, са част от мерките, изискващи малки или никакви инвестиции, които също водят до намаляване на месечните сметки за ток.

Икономии при отоплението с електроуреди могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус. Това ще понижи потреблението на ток с до 10%. Разходите за подгряване на вода ще се намалят също с до 10, ако температурата на нагревателя се понижи от 60°C на 55°C.

Изключването на електрическите уреди от контакта, когато не се използват, може да намали сметката за електричество с до 5%, както и да предотврати евентуалните повреди по тях при по-дълго отсъствие от дома.

Ако при готвене се използва остатъчната топлина на фурната и тя се изключва 10 мин. преди края на времето за печене, може да се спести до 18% от сумата, която се заплаща за електроенергията за нейната работа. Близо 20% икономия на електроенергия ще осигури готвенето с капак и използването на тенджера под налягане, както и намаляването на фурната с 20оС, когато се приготвя ястие в керамични или стъклени съдове. Те задържат по-добре топлината, затова при готвенето с тях е нужна по-малко енергия. Върху котлоните на готварската електрическа печка е препоръчително да се поставят съдове с размер, съответстващ на размера на котлона, с дебело и равно дъно – неравност от 1 мм на дъното води до преразход на 15% електроенергия.

Около 6-10% от всяка сметка за електроенергия на едно домакинство са за осветление. Модерните технологии позволяват да се пести енергия от осветлението в дома без да се нарушава необходимият комфорт за осветеност. Замяната на крушките с енергоспестяващи – например компактни луминисцентни или светодиодни (LED), може да осигури до 80% икономия на енергия от осветление.

Реклама

Нови 2 жертви на коронавируса у нас, заразените вече са 477

Нови два случая на починали с коронавирус у нас. Става въпрос за 81-годишен мъж от Стара Загора и 58-годишен мъж, който е бил настанен в „Пирогов“. Пациентът от Стара Загора е издъхнал в болницата в четвъртък. Бил е приет с декомпенсиран диабет и кетоацидоза, предаде Нова ТВ

„Проявил е белези на коронавирусна инфекция и такава на дихателните пътища. Много бързо е развил двустранна бронхопневмония и дихателна недостатъчност“, заяви ген.-майор Венцислав Мутафчийски по време на редовния брифинг на Оперативния щаб.

Общо 477 души са заразените с коронавирус в България до момента. През изминалото денонощие диагностицираните с положителна проба за COVID-19 са 28 души. От тях 8 са приети в болница. 

Той обяви, че повечето тестове, с които се работи във ВМА и в другите болница, са от дарения. „Вчера ми се обади Цвета Караянчева и ми съобщи, че ГЕРБ иска да си заплати тестовете“, поясни Мутафчийски.

За последните 24 часа нови заразени има в следните градове: София – 21; Пловдив – 2; Смолян – 2 ; Бургас – 1; Кърджали – 1; Велико Търново – 1.

 

Реклама

Работодателите трябва да ограничат до минимум преките контакти между работещите

Работодателите задължително трябва да дезинфекцират работните места най-малко два пъти в рамките на работния ден, както и да създадат организация на работа, която да ограничи до минимум преките контакти между работниците и служителите в предприятието. Това са част от мерките за превенция на риска от разпространение на COVID-19, които се въвеждат със заповед на министъра на труда и социалната политика Деница Сачева до отмяна на въведеното на 13 март извънредно положение.      

Със заповедта работодателите се задължават да въведат пропускателен режим, който да гарантира, че на територията на предприятието няма да бъдат допуснати работници и  външни лица, които имат симптоми на остри заразни заболявания. Задължително е и осигуряването на  необходимите условия за спазване на лична хигиена на работещите, както и на лични и колективни средства за защита на персонала. При използване на служебен транспорт е необходимо дезинфекциране и проветряване на превозните средства след всеки курс.

Работниците и служителите с грипоподобни симптоми трябва да бъдат временно отстранени от работа. Същата мярка се прилага и в случай, че те не използват предоставените им лични предпазни средства.  

Изпълнението на всички мерки от заповедта трябва да се обсъдят в Комитетите/Групите по условия на труд в предприятията, а в предприятията с по-малко от 5 работещи – с всички работници и служители. Изпълнението на заповедта ще се контролира от Главната инспекция по труда. Пълният текст на заповедта можете да видите тук.

Реклама

457 вече са потвърдените случаи на COVID-19 у нас

457 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. Броят на починалите е десет. Оздравели и изписани след болнично лечение са 25.

Новите лабораторно доказани случаи са 8, като всички са в София. Лабораториите работят и в момента, като продължават да изследват взети днес проби.

179 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 18 от тях са в интензивни структури.

По отношение на общата картина – към 2 април: 258 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 199 на жени.

Регистрираните случаи по административни области са както следва: Благоевград – 14; Бургас – 20; Варна – 23; Велико Търново – 3; Видин – 1; Габрово – 2; Добрич – 10; Кърджали – 7; Кюстендил – 6; Ловеч – 1; Монтана – 18; Пазарджик – 8; Перник – 6; Плевен – 9; Пловдив – 27; Русе – 1; Силистра – 2; Сливен – 5; Смолян – 11; София – 274; Стара Загора – 3; Хасково – 2; Шумен – 4.

Непроменен остава общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители – 20 души.

Реклама

МОН с проект за нови дати на изпитите за 7 и 12 клас при удължено обучение в електронна среда

Държавните зрелостни изпити за дванадесетокласниците може да се проведат на 30 май и 1 юни вместо на 20 и 22 май. Това е вариант, който се обмисля, ако учебните занятия в училищата бъдат възстановени едва на 14 май. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев преди очакваното удължаване на извънредното положение.

Той посочи, че са водени разговори с висшите училища и те са готови да изчакат с приемните кампании, като ще се необходими 7-8 дни за издаване на дипломите на зрелостниците. Ще има изместване на приемните кампании и в училищата в държавите от ЕС.

Националното външно оценяване (НВО) за седми и десети клас вероятно ще се проведе на 13 и 15 юни вместо планираните досега 9 и 11 юни дни.

Предвижда се НВО за четвърти клас да е на 29 и 30 май вместо на 27 и 28 май.

Няма да има материал, който не е усвоен във външното оценяване, увери министърът. Той бе категоричен, че няма причина да не се проведат НВО.

Учениците няма да имат пролетна ваканция, ще почиват само по време на великденските празници. Дните от предварително планираната ваканция от 13 до 16 април ще се използват за консултации, компенсиране на пропуските и занимания по интереси.

Обсъжда се съботните дни да бъдат използвани за занимания по интереси, музика, изобразително изкуство, спорт, за психологическа подкрепа.

Децата със затруднения в обучението, както и тези 11 процента, които не са обхванати в електронно обучение, ще отучват през юни и през юли, каза министър Вълчев. Той подчерта, че това се е случвало и досега, когато някой не е учил достатъчно през учебната година. По думите му се обсъжда да има повече занимания по интереси, повече летни занимални. Той акцентира, че ще е важно и детските градини да работят, защото родителите няма да имат отпуски.

Ще се наложи и отмяна на провеждането на националните кръгове на олимпиадите, както и на всички национални състезания.

Министър Вълчев уточни, че промените ще бъдат обсъдени с професионалната общност и социалните партньори.

За пореден път той благодари на учителите и родителите за това, че се случва обучението в електронна среда. По думите му въпреки трудностите, има обмен на практики и взаимопомощ в системата.

Реклама

В Тетевен сигнал за кражба, а 41-годишна жена от с. Галата се блъска в дърво с колата си

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че от частен дом в града са отнети, хладилник, пералня и домакинска посуда. На 01 април, в хода на проведените оперативно- издирвателни мероприятия от служители на РУ Тетевен отнетите вещи са установени в друг частен дом, като обитателят на имота ги е върнал незабавно и е споделил пред полицаите, че са му били продадени от 33-годишен тетевенец. Работата по случая продължава.

На 01 април около 11.00ч., 41-годишна жена от с.Галата при управление на лек автомобил е загубила контрол върху превозното средство, напуснала е пътното платно и се е блъснала в дърво. Пробата за алкохол на водачката е отрицателна. Жената е прегледана в луковитската болница и е освободена за домашно лечение.

Реклама

Близо 400 машини почистват пътищата в районите със снеговалеж

Близо 400 машини обработват пътните настилки в районите със снеговалеж. Поради силно снегонавяване и за снегопочистване е ограничено преминаването на тежкотоварните камиони над 12 тона през прохода „Предел“, в цяла Смолянска област, както и по път III-198 Гоце Делчев – Катунци, по път I-5 Кърджали – Пчеларово и по път III-865 Кърджали – Ардино. В област Смолян превозните средства до 12 тона трябва да се движат с вериги по републиканските пътища. Жълт код за опасно време днес е определен в областите Смолян, Кърджали, Хасково и Ямбол. Прогнозата на метеоролозите е за увеличаване на снежната покривка в областите Смолян и Кърджали и за валежи от дъжд над 20 л/кв.м в областите Хасково и Ямбол.

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им се налага да пътуват да тръгват само с подходящи гуми, да карат със съобразена скорост и повишено внимание, спазвайки указанията на „Пътна полиция“. Блокирането на движението от автомобили, които не са подготвени за движение при снеговалеж, затруднява работата на почистващата техника и възпрепятства пътуването на останалите шофьори.

Реклама

25 са вече излекуваните от COVID-19 в България, 10 са починалите лица

Още 27 от изследваните към тази сутрин /2 април/ лабораторни проби за COVID-19 са дали положителен резултат. Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Венцислав Мутафчийски. 

С новите положителни проби потвърдените случаи на COVID-19 в България стават 449. От тях 10 са починалите лица, при които е бил установен коронавирусът. 25 са излекуваните и изписани от лечебните заведения граждани.167 от лицата, при които е потвърден COVID-19, са под лекарско наблюдение. От тях 17 са в интензивни структури. 

От всички потвърдени случаи на COVID-19 у нас 252 са мъже, а 197 са жени.

Реклама

С неприсъствени заседания продължава работата си Областният кризисен щаб по здравеопазване в Ловеч

С неприсъствени заседания продължава работата си Областният кризисен щаб по здравеопазване в Ловеч. Той се председателства от областния управител Ваня Събчева и в началото на епидемията е провел общо 5 заседания – три присъствени и две неприсъствени, подготвя се трето, като така именно ще продължи и занапред.

Трябва да се научим да комуникираме без да присъстваме в зала, като не се намалява възможността всеки да изрази мнението си и да постави въпросите си, коментира Събчева. Тя уточни, че протоколите от заседанията се публикуват в сайта на Областна администрация, а тя се чува ежедневно по телефона с членове на щаба за уточняване на дневния ред и коментираните въпроси, за да се изготви удовлетворяващото всички, но и преди всичко най-доброто за жителите на областта решение.

След изготвянето на протокола, той се изпраща към пресцентъра, откъде се изготвя информационен материал за медиите и социалните мрежи.

Последното заседание бе изнесена актуална информация за наблюдаваните лица в област Ловеч и резултатите от проверките на РЗИ по сигнали, предоставени от ОД на МВР и общини. Утвърдена бе форма за подаване на сигнал за неспазване на карантина от страна на кметовете и кметските наместници. Бе представена информация във връзка с процедурата за преструктурирането на отделения в болничните заведения за лечение на COVID-19.

Материалите по точките от дневният ред са изпратени с изходящо писмо до членовете на Областния кризисен щаб по здравеопазване за коментари и становища, като в рамките на указания срок не са постъпили коментари, допълнения и забележки, поради което се счита, че материалите се одобряват и приемат.

Така ще продължи работата и занапред.

Областният щаб призовава да се спазват указанията на отговорните институции за овладяване разпространението на COVID 19, хората да останат по домовете си, а ако ходят на работа, да използват защитни маски и добра лична хигиена. Препоръчително е маски да се носят и в закрити или открити обществени места, както и в транспортните средства за превоз на пътници. Най-сигурният начин за ограничаване разпространението на коронавирус си остава спазването на дистанцията от 2 метра.

Реклама

57-годишен мъж с COVID-19 е починал в кюстендилската болница. 422 станаха потвърдените случаи

Тази сутрин в интензивното отделение на болницата в Кюстендил е починал 57-годишен мъж, при който по-рано е доказан COVID-19. По информация на лечебното заведение мъжът и съпругата му наскоро са се завърнали от Германия. Той е страдал от лекостепенна хипертония, а в лечебното заведение е диагностициран и с двустранна пневмония. В кюстендилската болница с двустранна пневмония и доказан COVID-19 е хоспитализирана и съпругата, която в момента е в стабилно състояние.

422 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. Броят на починалите е девет. Оздравели и изписани след болнично лечение са 20.

Новите лабораторно доказани случаи са 10, като 8 от тях са в София, а 2 в Благоевград. Лабораториите работят и в момента, като продължават да изследват взети днес проби.

207 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 18 от тях са в интензивни структури.

По отношение на общата картина – към 1 април: 241 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 181 на жени.

Регистрираните случаи по административни области са както следва: Благоевград – 13; Бургас – 20; Варна – 20; Велико Търново – 2; Габрово – 2; Добрич – 8; Кърджали – 7; Кюстендил – 6; Ловеч – 1; Монтана – 17; Пазарджик – 7; Перник – 6; Плевен – 9; Пловдив – 26; Русе – 1; Силистра – 2; Сливен – 5; Смолян – 7; София – 254; Стара Загора – 3; Хасково – 2; Шумен – 4.

Непроменен остава общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители – 20 души.

Реклама

Времето

Тетевен
много силен дъжд
25.6 ° C
25.6 °
25.6 °
71 %
2.3kmh
14 %
вт
26 °
ср
25 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
27 °