четвъртък, юни 25, 2026

ИК на ГЕРБ възложи на ПГ на партията да внесе проект на решение за замразяване на депутатските заплати

Предлагат и спиране на държавните субсидии за партиите в периода на извънредното положение

На свое заседание днес Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на Парламентарната група на партията да внесе в Народното събрание проект на решение за замразяване на депутатските заплати на база декември 2019 г. за периода на извънредното положение.

Парламентарната група на ГЕРБ, отново по препоръка на ИК на партията, ще внесе предложение за промени в Закона за мерките и действията по време на извънредното положение, според които политическите партии не получават държавна субсидия в периода на извънредното положение.

Изпълнителната комисия препоръчва на народните представители от ПГ на ГЕРБ да приемат решение за превеждане на половината от месечните си възнаграждания по специално разкрита сметка на ПП ГЕРБ отново за периода на извънредното положение. Събраната сума ще бъде използвана за подпомагане на различни мерки за ограничаване на разпространението на вируса и за намаляване на социално-икономическите щети вследствие на кризата. Средствата в специално разкритата сметка ще бъдат разходвани само след решение на ИК.

Също така Изпълнителната комисия призовава всички кметове на общини, кметства, заместник-кметове на общини и райони, общински съветници, председатели на общински съвети, областни и заместник-областни управители, министри, заместник-министри, евродепутати, членове на ПП ГЕРБ, или избрани от листите на ПП ГЕРБ да даряват и подпомагат различни дейности в борбата срещу коронавируса.

ПП ГЕРБ Ловеч област

Реклама

До 10 април се ограничава движението през прохода „Шипка“ за изграждане на връзката на обхода на Габрово с първокласния път

До 10 април се ограничава движението на всички моторни превозни средства по път I-5 през прохода „Шипка“ (между 154-ти и 183-ти километър). Заради снеговалежите през тази и през миналата седмица се налага удължаване на временната организация на движение. Това е необходимо, за да може обходът на Габрово – път III-5004, да се свърже чрез кръстовище с първокласния път.

Трафикът по път I-5 се пренасочва по следните обходни маршрути:

  • Движението по път I-5 в посока Русе – Габрово – Казанлък ще се отклонява в посока Дебелец – Гурково – Казанлък по път II-55;
  • Пътуващите по път I-6 в посока София – Дунавци – Шипка – Габрово ще се отклоняват в посока Казанлък – Гурково по път I-6, а от там към Гурково – Дебелец по път II-55, а след това към Дебелец – Габрово по път I-5;
  • Движението по път I-6 в посока Бургас – Казанлък – Габрово ще се отклонява в посока Гурково – Дебелец по път II-55, а след това към Дебелец – Габрово по път I-5;
  • Пътуващите по път II-44 в посока Севлиево – Габрово – Казанлък ще се отклоняват към Габрово – Дебелец по път I-5, следва посоката Дебелец – Гурково по път II-55 и към Гурково – Казанлък по път I-6.

Необходимо е шофьорите да карат внимателно и да спазват стриктно пътната сигнализация.

Реклама

МС одобри два договора за доставка на лекарствени продукти за лечение на COVID-19

Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание.

Правителството одобри два проекта на договори, които Министерството на здравеопазването предстои да сключи с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия.

Съгласно първия договор МЗ ще закупи 171 429 опаковки Hydroxychloroquine Sulfate Tablets 100 mg. на стойност 582 858, 60 щатски долара.

Вторият договор предвижда България да закупи 30 000 опаковки от лекарствения продукт Azithromycin Dispersible Tablet 250 mg. на стойност 46 200 щатски долара.

Лекарствените продукти са необходими за лечението на пациенти с COVID-19. Въз основа на споделените от страни с опит в лечението на COVID-19 – Китай и Италия, както и от Центъра за контрол и превенция на заразните болести – Атланта, данни от клинични протоколи и препоръки се установява, че лекарствените продукти хидроксихлорохин и азитромицин се използват в различни комбинации при лечението на заболяването.      

Министърът на здравеопазването Кирил Ананиев посочи, че бързото разпространение на вируса в световен мащаб е увеличило многократно търсенето на лекарствени продукти, за които има данни, че повлияват положително болните и потискат развитието на вируса. Всички държави, в това число и България, изпитват затруднения при осигуряването им, поради което и със Заповед № РД-01-141 от 20.03.2020 г. на министъра на здравеопазването се забрани износът на лекарствени продукти на хининова основа с цел задоволяване на нуждите на българския пазар.

Договорите ще бъдат подписани във възможно най-кратки срокове.

Реклама

ЧЕЗ Електро препоръчва разумно потребление на електроенергия

Работата и обучението от вкъщи на повече членове на семейството, както и ниските температури от последните дни, са свързани с повишаване на потреблението на електроенергия в домакинствата

„ЧЕЗ Електро България“ АД напомня на клиентите да продължават да следят и активно да контролират потреблението на електроенергия в домовете си и през периода на извънредната ситуация. Поради изпълнение на разпоредените мерки за ограничаване възможността от заразяване с коронавирус, в голяма част от домакинствата повече членове на семейството остават вкъщи и дистанционно изпълняват своите служебни или други ангажименти.

Използването на електрически уреди за по-дълго време – осветителни тела, електронна техника, по-честото приготвяне на храна, както и отоплението през дните с ниски температури, ще се отразят и върху размера на месечните фактури за електроенергия.
Тъй като консумацията е основен фактор при формиране на сметката за ток, „ЧЕЗ Електро България“ АД призовава към разумно потребление и прилагане на мерки за енергийна ефективност. Някои от действията не изискват нито специални усилия, нито закупуването на нови уреди, но със сигурност водят до по-голям контрол на разходите за електроенергия в домакинствата, без да нарушават комфорта.

Прилагането на мерки за енергийна ефективност би могло да спести до 20% от разхода за енергия без да наруши спокойствието и уюта на домакинството. Използването на енергийно ефективни лампи, прането на дрехи на 30°C, изключването на електроуреди от мрежата, когато не се използват, са част от мерките, изискващи малки или никакви инвестиции, които също водят до намаляване на месечните сметки за ток.

Икономии при отоплението с електроуреди могат да се постигнат с намаляване на температурата в помещенията с 1 градус. Това ще понижи потреблението на ток с до 10%. Разходите за подгряване на вода ще се намалят също с до 10, ако температурата на нагревателя се понижи от 60°C на 55°C.

Изключването на електрическите уреди от контакта, когато не се използват, може да намали сметката за електричество с до 5%, както и да предотврати евентуалните повреди по тях при по-дълго отсъствие от дома.

Ако при готвене се използва остатъчната топлина на фурната и тя се изключва 10 мин. преди края на времето за печене, може да се спести до 18% от сумата, която се заплаща за електроенергията за нейната работа. Близо 20% икономия на електроенергия ще осигури готвенето с капак и използването на тенджера под налягане, както и намаляването на фурната с 20оС, когато се приготвя ястие в керамични или стъклени съдове. Те задържат по-добре топлината, затова при готвенето с тях е нужна по-малко енергия. Върху котлоните на готварската електрическа печка е препоръчително да се поставят съдове с размер, съответстващ на размера на котлона, с дебело и равно дъно – неравност от 1 мм на дъното води до преразход на 15% електроенергия.

Около 6-10% от всяка сметка за електроенергия на едно домакинство са за осветление. Модерните технологии позволяват да се пести енергия от осветлението в дома без да се нарушава необходимият комфорт за осветеност. Замяната на крушките с енергоспестяващи – например компактни луминисцентни или светодиодни (LED), може да осигури до 80% икономия на енергия от осветление.

Реклама

Нови 2 жертви на коронавируса у нас, заразените вече са 477

Нови два случая на починали с коронавирус у нас. Става въпрос за 81-годишен мъж от Стара Загора и 58-годишен мъж, който е бил настанен в „Пирогов“. Пациентът от Стара Загора е издъхнал в болницата в четвъртък. Бил е приет с декомпенсиран диабет и кетоацидоза, предаде Нова ТВ

„Проявил е белези на коронавирусна инфекция и такава на дихателните пътища. Много бързо е развил двустранна бронхопневмония и дихателна недостатъчност“, заяви ген.-майор Венцислав Мутафчийски по време на редовния брифинг на Оперативния щаб.

Общо 477 души са заразените с коронавирус в България до момента. През изминалото денонощие диагностицираните с положителна проба за COVID-19 са 28 души. От тях 8 са приети в болница. 

Той обяви, че повечето тестове, с които се работи във ВМА и в другите болница, са от дарения. „Вчера ми се обади Цвета Караянчева и ми съобщи, че ГЕРБ иска да си заплати тестовете“, поясни Мутафчийски.

За последните 24 часа нови заразени има в следните градове: София – 21; Пловдив – 2; Смолян – 2 ; Бургас – 1; Кърджали – 1; Велико Търново – 1.

 

Реклама

Работодателите трябва да ограничат до минимум преките контакти между работещите

Работодателите задължително трябва да дезинфекцират работните места най-малко два пъти в рамките на работния ден, както и да създадат организация на работа, която да ограничи до минимум преките контакти между работниците и служителите в предприятието. Това са част от мерките за превенция на риска от разпространение на COVID-19, които се въвеждат със заповед на министъра на труда и социалната политика Деница Сачева до отмяна на въведеното на 13 март извънредно положение.      

Със заповедта работодателите се задължават да въведат пропускателен режим, който да гарантира, че на територията на предприятието няма да бъдат допуснати работници и  външни лица, които имат симптоми на остри заразни заболявания. Задължително е и осигуряването на  необходимите условия за спазване на лична хигиена на работещите, както и на лични и колективни средства за защита на персонала. При използване на служебен транспорт е необходимо дезинфекциране и проветряване на превозните средства след всеки курс.

Работниците и служителите с грипоподобни симптоми трябва да бъдат временно отстранени от работа. Същата мярка се прилага и в случай, че те не използват предоставените им лични предпазни средства.  

Изпълнението на всички мерки от заповедта трябва да се обсъдят в Комитетите/Групите по условия на труд в предприятията, а в предприятията с по-малко от 5 работещи – с всички работници и служители. Изпълнението на заповедта ще се контролира от Главната инспекция по труда. Пълният текст на заповедта можете да видите тук.

Реклама

457 вече са потвърдените случаи на COVID-19 у нас

457 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас по данни на Националния оперативен щаб. Броят на починалите е десет. Оздравели и изписани след болнично лечение са 25.

Новите лабораторно доказани случаи са 8, като всички са в София. Лабораториите работят и в момента, като продължават да изследват взети днес проби.

179 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 18 от тях са в интензивни структури.

По отношение на общата картина – към 2 април: 258 от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са на мъже и 199 на жени.

Регистрираните случаи по административни области са както следва: Благоевград – 14; Бургас – 20; Варна – 23; Велико Търново – 3; Видин – 1; Габрово – 2; Добрич – 10; Кърджали – 7; Кюстендил – 6; Ловеч – 1; Монтана – 18; Пазарджик – 8; Перник – 6; Плевен – 9; Пловдив – 27; Русе – 1; Силистра – 2; Сливен – 5; Смолян – 11; София – 274; Стара Загора – 3; Хасково – 2; Шумен – 4.

Непроменен остава общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 при лица-медицински служители – 20 души.

Реклама

МОН с проект за нови дати на изпитите за 7 и 12 клас при удължено обучение в електронна среда

Държавните зрелостни изпити за дванадесетокласниците може да се проведат на 30 май и 1 юни вместо на 20 и 22 май. Това е вариант, който се обмисля, ако учебните занятия в училищата бъдат възстановени едва на 14 май. Това съобщи министърът на образованието и науката Красимир Вълчев преди очакваното удължаване на извънредното положение.

Той посочи, че са водени разговори с висшите училища и те са готови да изчакат с приемните кампании, като ще се необходими 7-8 дни за издаване на дипломите на зрелостниците. Ще има изместване на приемните кампании и в училищата в държавите от ЕС.

Националното външно оценяване (НВО) за седми и десети клас вероятно ще се проведе на 13 и 15 юни вместо планираните досега 9 и 11 юни дни.

Предвижда се НВО за четвърти клас да е на 29 и 30 май вместо на 27 и 28 май.

Няма да има материал, който не е усвоен във външното оценяване, увери министърът. Той бе категоричен, че няма причина да не се проведат НВО.

Учениците няма да имат пролетна ваканция, ще почиват само по време на великденските празници. Дните от предварително планираната ваканция от 13 до 16 април ще се използват за консултации, компенсиране на пропуските и занимания по интереси.

Обсъжда се съботните дни да бъдат използвани за занимания по интереси, музика, изобразително изкуство, спорт, за психологическа подкрепа.

Децата със затруднения в обучението, както и тези 11 процента, които не са обхванати в електронно обучение, ще отучват през юни и през юли, каза министър Вълчев. Той подчерта, че това се е случвало и досега, когато някой не е учил достатъчно през учебната година. По думите му се обсъжда да има повече занимания по интереси, повече летни занимални. Той акцентира, че ще е важно и детските градини да работят, защото родителите няма да имат отпуски.

Ще се наложи и отмяна на провеждането на националните кръгове на олимпиадите, както и на всички национални състезания.

Министър Вълчев уточни, че промените ще бъдат обсъдени с професионалната общност и социалните партньори.

За пореден път той благодари на учителите и родителите за това, че се случва обучението в електронна среда. По думите му въпреки трудностите, има обмен на практики и взаимопомощ в системата.

Реклама

В Тетевен сигнал за кражба, а 41-годишна жена от с. Галата се блъска в дърво с колата си

В РУ Тетевен е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че от частен дом в града са отнети, хладилник, пералня и домакинска посуда. На 01 април, в хода на проведените оперативно- издирвателни мероприятия от служители на РУ Тетевен отнетите вещи са установени в друг частен дом, като обитателят на имота ги е върнал незабавно и е споделил пред полицаите, че са му били продадени от 33-годишен тетевенец. Работата по случая продължава.

На 01 април около 11.00ч., 41-годишна жена от с.Галата при управление на лек автомобил е загубила контрол върху превозното средство, напуснала е пътното платно и се е блъснала в дърво. Пробата за алкохол на водачката е отрицателна. Жената е прегледана в луковитската болница и е освободена за домашно лечение.

Реклама

Близо 400 машини почистват пътищата в районите със снеговалеж

Близо 400 машини обработват пътните настилки в районите със снеговалеж. Поради силно снегонавяване и за снегопочистване е ограничено преминаването на тежкотоварните камиони над 12 тона през прохода „Предел“, в цяла Смолянска област, както и по път III-198 Гоце Делчев – Катунци, по път I-5 Кърджали – Пчеларово и по път III-865 Кърджали – Ардино. В област Смолян превозните средства до 12 тона трябва да се движат с вериги по републиканските пътища. Жълт код за опасно време днес е определен в областите Смолян, Кърджали, Хасково и Ямбол. Прогнозата на метеоролозите е за увеличаване на снежната покривка в областите Смолян и Кърджали и за валежи от дъжд над 20 л/кв.м в областите Хасково и Ямбол.

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им се налага да пътуват да тръгват само с подходящи гуми, да карат със съобразена скорост и повишено внимание, спазвайки указанията на „Пътна полиция“. Блокирането на движението от автомобили, които не са подготвени за движение при снеговалеж, затруднява работата на почистващата техника и възпрепятства пътуването на останалите шофьори.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
28.3 ° C
28.3 °
28.3 °
56 %
1.7kmh
0 %
чт
30 °
пт
31 °
сб
29 °
нд
28 °
пн
30 °