вторник, юни 23, 2026

В област Ловеч се забранява ползването на вендинг автомати, има нови изисквания и за предлагането на плодове и зеленчуци

Обектите за търговия с храни, които ги предлагат в неопакован вид или в насипно състояние следва да ги съхраняват по начин, възпрепятстващ прекия досег на клиента с тях или да са индивидуално предварително пакетирани, или да се опаковат пред клиента, като служителите задължително работят с предпазни средства съгласно добрите хигиенни практики. Това разпореди РЗИ – Ловеч след проведено неприсъствено заседание на Областния кризисен щаб по здравеопазване, организирано от областния управител Ваня Събчева.

Заповедта на РЗИ – съгласувана с членовете на щаба, да се прилага от утре, 1 април.  В нея се разпорежда още:

  • За предлаганите плодове и зеленчуци, в обектите да се осигурят еднократни найлонови ръкавици/пликове/торбички с оглед намаляване риска от контаминиране на продуктите, като служителите задължително работят с предпазни средства съгласно добрите хигиенни практики;  На видно място да се постави информация за гражданите, че същите преди каквото и да е използване трябва да бъдат добре измити.
  • Забранява се използването на вендинг – автомати, предлагащи топли и студени напитки и други хранителни стоки на открито и в сгради;
  • Ръководителите на банкови клонове да организират стриктно спазване на мерките за дезинфекция на обслужваните банкомати, като се въведе ред за дезинфекцията им;
  • Собствениците на обекти, на територията на които са разположени терминали за самотаксуване за закупуване на електронни винетки, автомати за продажба на жетони и други автомати за самотаксуване да предприемат необходимите действия за редовно почистване и дезинфекция на същите;
  • За дезинфекция на повърхностите обектите по т.4 и т.5 от заповедта да се използват дезинфектанти, които не изискват последваща обработка на повърхностите напр.измиване) и да се поставят табели, указващи спазване на дистанция между гражданите на разстояние 1,5 – 2 метра;
  • В превозните средства за обществен и таксиметров превоз на пътници да се допускат лица само с маски;
  • Водачите на моторни превозни средства за обществен и таксиметров превоз на пътници, при работа да използват лични предпазни мерки – маски, ръкавици. Собствениците на фирмите, предоставящи обществен и таксиметров превоз да прилагат стриктно мерките за дезинфекция на превозните средства.

Както вече стана ясно, със своя заповед министърът на здравеопазването от днес, 31 март, е отменил заповедта си от 30 март за задължителното носене на защитни маски. Областният щаб горещо препоръчва обаче да се насят маски на обществени места – открити и закрити, тъй като не е ясно кои хора са носителите на заразата преди още да са проявили симптоми. Носенето на маски от всички намалява рискът от разпространение на заразата от лица, които са само вирусоносители към този момент, но нямат симптомите на коронавируса.

Реклама

Две лица в Ловешко с актове от по 5 хил. лв. за нарушаване на мерките за ограничаване на коронавирус. Сигналите са над 120

В община Ловеч за последните дни са подадени повече от 120 сигнала за нарушения на приетите мерки и препоръки във връзка с предотвратяването и ограничаването на разпространението на коронавирус. На двама от нарушителите са съставени и актове по 5000 лева, съобщава БНР.

По-голямата част от сигналите са получени в районното управление на полицията, поясни кметът на Ловеч Корнелия Маринова:

„Те са свързани с това, деца да се събират, да играят футбол или каращи колело в централна градска част, младежи, при които се появява тенденция с коли да се събират. Неразбираемо за мен е събирането на възрастни хора за разходка в парка, около хранителните магазини на другарски срещи и раздумки.“

Маринова допълни, че засега на нарушителите се издават предупредителни протоколи.

„Колкото и да се опитваме с добра дума, предвид сложната ситуация, очевидно е, че финансовите санкции са неизбежни.“

До този момент от полицията са съставили два акта от по 5 000 лева за грубо нарушаване на мерките.

Реклама

Отменя се задължителното носене на маски на обществени места

Отменят задължителното носене на маски на обществени места, а причината е липсата на консенсус в обществото. Това каза здравният министър Кирил Ананиев на брифинг в Министерския съвет.

„Току-що подписах заповед, с която отменям точка 9 от моята заповед от вчера до постигане на консенсус в обществото”, заяви Ананиев.

Той обаче призова хората все пак да използват маски ежедневно. И подчерта, че тази мярка твърдо се подкрепя от правителството.

Реклама

Министър Горанов: Промените в закона за бюджета имат за цел да гарантират, че държавата има достатъчно ликвидност и достатъчно възможност да поддържа основните си функции и да ги финансира

На първи етап ще се търсят от пазара 4,2 млрд. лв., останалата част от лимита за дълг ще бъде активирана след време и ако е нужно.

„Глобалната несигурност, породена от ограничителните мерки, свързани с пандемията, прави все по-трудно прогнозирането за развитието на глобалната, европейската и в частност на българската икономика през следващите месеци до края на годината. Затова разработихме 3 сценария. В прогнозата, която предложих вчера на правителството, разглеждаме най-негативния от тях с оглед да сме максимално подготвени с фискални буфери, за да запазим функционирането на всички системи на държавата до края на годината“, това заяви министърът на финансите Владислав Горанов по време на брифинг в Министерския съвет.

Той разясни, че предложената фискална рамка за промените, настъпили от пандемията, е намаление на приходите с 2,44 млрд. лв. и увеличение на разходите с 1,07 млрд. лв. Министърът подчерта, че 70-те млн. лв. са предвидени за допълнителни лихвени разходи, свързани с увеличаването на лимита по държавния дълг, а 1 млрд. лв. ще са за допълнителен трансфер от държавния бюджет по бюджета на ДОО за финансиране на Фонд „Безработица“, с който ще се посрещнат допълнителните разходи за подкрепа на заетост.

Горанов съобщи, че е предложил и увеличение на лимита на държавния дълг, за да се осигури финансиране на дефицита, който ще се формира в резултат на намаление на приходите и увеличение на разходите. „Общият размер на очаквания дефицит в бюджета за 2020 г. се очаква да достигне 3,5 млрд. лв. или около 3 % от БВП. Ако към него добавим и 700 млн. лв. операции по финансиране, свързано с на капитализирането на Българската банка за развитие, се очертава необходимост от осигуряване на допълнително финансиране по линия на дълговото финансиране в размер на 4,2 млрд. лв. над предварителните разчети в Закона за държавния бюджет“, уточни той.

Финансовият министър поясни, че увеличението е от сегашните 2,2 млрд. лв., които са включени в разчетите на годишния Закон за бюджета за обслужване на текущия държавен дълг при сценарий за нулев бюджетен дефицит, до 10 млрд. лв. „От него на първия етап ще бъде необходимо да се търсят от пазара тези 4,2 млрд. лв. нов дълг плюс операции по финансиране, свързани с капитализиране на ББР, а останалата част ще бъде активирана само в случай, че след кризата или в следващите месеци на 2020 г. се налага осигуряване на допълнително ликвидно финансиране по КФП“, подчерта Владислав Горанов.

Министърът на финансите заяви, че в резултат на благоразумната политика и формираните превишения на приходите над разходите няколко години подред нивото на дълга е започнало да спада. „Сега сме предложили увеличението на дълга, за да можем да посрещнем евентуално необходимост от финансиране на разходите при ситуация на не постъпване на приходи в бюджета, т.е. формиране на дефицит. Все още оставаме на една от челните позиции по отношение на дългови равнища. Дългът ще се обслужва от текущото превишение на приходите над разходите във всеки един следващ бюджет. В тази връзка „не се разглежда сценарий за промяна на данъчната политика“, заяви в отговор на въпрос министърът. Той поясни, че такъв дълг се поема чрез емисии на ДЦК на вътрешния пазар, на външния пазар и потенциално финансиране от международни финансови институции.

Министърът заяви, че всички тези мерки имат една цел – да гарантират, че държавата има достатъчно ликвидност и достатъчно възможност да поддържа основните си функции и да ги финансира, за да се изпълняват нормално до края на годината. Той допълни, че с консервативното планиране и добрата фискална политика през последните години сега имаме достатъчно фискални буфери, но трябва да има готовност, ако нещата се развият в по-негативна посока.

Предложенията на правителството за изменение и допълнение на ЗДБРБ за 2020 г. ще бъдат предложени днес на Народното събрание. Финансовият министър изрази надежда, че мерките ще срещнат широка подкрепа от депутатите и до края на седмицата ще бъде приет измененият Закон за държавен бюджет за тази година, адаптиран към новата ситуация.

В отговор на журналистически въпроси Владислав Горанов обясни, че най-негативният сценарий, който в момента се обсъжда, е спад на икономиката с 3 % през 2020 г, тъй като намалението на агрегираните макроикономически показатели по метода на крайно използване се проявяват във всеки един от факторите както по отношение на крайното потребление, така и по отношение на инвестициите, заради глобалната несигурност. „Ако ограниченията, свързани с пандемията, продължат повече от 3 месеца възстановяването в предкризисните нива вероятно ще приключи чак в края на 2021 г.“, допълни той. Финансовият министър не изключи нуждата от втора актуализация на бюджета през есента. „Ако приемем, че изразходваме всичко, това ще означава още една актуализация на бюджета и дефицит до 7 % от БВП“, обясни той. „На първи етап – ще трябва да се търсят от пазара тези 4,2 млрд. лв. Останалата част от лимита за дълг ще бъде активирана след време и ако е нужно“, обясни Горанов.

Относно оценката за загуба в приходната част на бюджета, която правим при този консервативен сценарий, Горанов съобщи, че тя е близо 2,5 млрд. лв. „Глобалната загуба по линия на БВП е в милиарди, но в момента все още не можем да кажем колко сме загубили за тези 2 седмици“, допълни той.

Финансовият министър коментира и мярката, която ще се предложи като единна методика за временно отсрочване на плащания по кредитни задължения. Той подчерта, че тя има за цел да даде възможност на банките да не страдат капиталово. В нея ще се съдържат насоки за равно третиране на всеки банков клиент, който ще пострада или страда от ограниченията, наложени от кризата.

Реклама

Обявиха гратисен период за маските

Ще има гратисен период за маските до 00.00 ч. в събота. Това съобщи ген. Мутафчийски. Той обясни и на какви места са задължителни, предаде Нова ТВ.

„В Закона за здравеопазването е формулирано какво точно е обществено място. Има въпрос за телевизионното студио – то не е такова място, защото има контролиран достъп. Редица други не са с контролиран достъп – магазини, аптеки, метро, обществен транспорт, посещения в болници, при личния лекар, в банка, административна държавна или общинска приемна, КАТ – където няма контролиран достъп.“

Задължителното носене на маска е мярка, която отдалечава въвеждането на други, по-рестриктивни мерки, обясни ген. Мутафчиски.

„Знаете, че има противоречиви версии за носенето на маски. СЗО по-скоро не препоръчва носенето на маски от здрави лица. Основните източници, които ползваме, за въвеждането на мерки, са Китай, Южна Корея, Израел и някои други големи държави. От Израел от снощи маските са задължителни, каза ген. Мутафчийски във връзка с вчерашната заповед на здравния министър Кирил Ананиев за задължително носене на маски на обществени места.

Реклама

За 20 нови случая на COVID-19 съобщи Националният оперативен щаб

За нови 20 положителни проби за COVID-19 съобщи Националният оперативен щаб. С тях потвърдените случаи у нас към момента стават 379, посочи председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Мутафчийски. 

Новите случаи са разпределени както следва: в София – 1; Варна -3; Силистра – 2; Шумен – 1; Бургас – 4; Кюстендил – 4; Кърджали – 1; Пловдив – 3; Стара Загора – 1. От общия брой на потвърдените случаи 18 души са медицински персонал.

Реклама

Дезинформация: как да разпознаете и да спрете митовете за коронавируса

В блогове и в социалните мрежи можете да откриете всякакви твърдения – от това, че източникът на вируса е супа от прилепи, до спекулации, че страните в ЕС се борят една с друга за намалели доставки на медицинско оборудване.

Световната здравна организация (СЗО) заявява, че подобни слухове „се разпространяват по-бързо от вируса” и ги определя като “информационна епидемия от планетарен мащаб”. Основни онлайн платформи предприемат мерки за ограничаването им.

Как можете да разпознаете дезинформацията и да помогнете за спирането на нейното разпространение? Какво прави ЕС по темата? Открийте отговорите по-долу.

Какво прави ЕС срещу дискриминацията?

Европейският съюз се стреми да предоставя обективна и надеждна информация. Затова е създадена обща страница за европейските мерки срещу кризата, която скоро ще съдържа и специална информация за развенчаване на често срещани митове, свързани с епидемията.

Освен това експерти и политици от ЕС и държавите членки редовно провеждат видео конференции, за да обсъждат опитите за дезинформация и да споделят начини за противодействие и запознаване на хората с рисковете. Оказва се натиск и върху онлайн платформите за вземане на мерки срещу измамите в интернет.

Защо хората нарочно публикуват погрешна информация?

Някои хора го правят, за да извлекат изгода – например, за да продават продукти със съмнителна стойност, или да привличат посетители на страницата си, което би увеличило приходите им от реклами.

Според доклад на специалния екип на ЕС срещу дезинформацията източникът на някои неверни твърдения са отделни политически сили, включително крайната („алтернативната“) десница в САЩ, Китай и Русия. В тези случаи целите са политически – да се подкопае Европейският съюз и да се провокират политически промени.

В много случаи обаче хората, които разпространяват дезинформация, просто вярват в съответните твърдения и нямат намерения да причиняват вреди.

Толкова ли е опасна дезинформацията за COVID-19?

В момент, в който много хора са притеснени и се сблъскват с тревожни събития, е по-трудно човек да остане спокоен и да възприема критично получаваната информация.

В миналото разпространението на слухове относно ваксини е карало някои родители да се откажат от ваксинацията на децата си срещу опасни болести като шарката, което по-късно е провокирало епидемии.

Дори и ако хората не повярват на митовете, тяхното разпространение може да подкопае доверието в обективно установени истини и в експертното знание. В крайна сметка това може да доведе до ситуация, в която спонтанно публикуван туит на лаик има същата тежест като задълбочен анализ на професионалист.

Какво мога да направя срещу разпространението на дезинформация?

Дезинформацията разчита, че хората ще ѝ повярват и ще я споделят с други. Лесно е човек да се заблуди. Затова бъдете особено внимателни, когато споделяте новини, предизвикващи силна реакция, или такива, които изглеждат твърде хубави или твърде лоши, за да са верни. Една лесна първа стъпка е да проверите в интернет дали има повече от един надежден източник, който публикува същото нещо.

Ако не сте сигурни, има много наръчници, които обясняват как можете да проверите фактите.

Какво мога да направя, ако забележа някой да споделя дезинформация?

Можете да сигнализирате на съответната социална мрежа, където се сблъсквате с невярното твърдение. Много от дигиталните компании са поели ангажименти да се борят със спекулации, свързани с коронавируса.

Също така можете да говорите с човека, който разпространява твърдението: вероятно той не го прави нарочно. Според изследователите най-добрият начин да промените мнението на хора, които вярват в конспиративни теории, е да се опитате да ги разберете, да ги подканите да мислят критично и да не им се присмивате.

Реклама

Св. Синод се срещна с представители на правителството и кризисния щаб

В Синодалната палата днес се състоя среща между Негово Светейшество Българския патриарх Неофит и епархийските митрополити с вицепремиера Томислав Дончев, проф. генерал Венцислав Мутафчийски и г-н Емил Велинов, директор на Дирекция по Вероизповедания при МС, по повод създалата се извънредна ситуация в страната заради пандемията от коронавирус.

По време на срещата представителите на правителството и кризисния щаб изясниха ситуацията в света и у нас към днешна дата, бяха обсъдени редица въпроси, касаещи богослужебния и молитвен живот в България, както и необходимостта от създаване на организация за посрещането на Възкресение Христово.

Св. Синод запозна представителите на кризисния щаб с предприетите досега мерки и взетите днес решения, а именно:

  1. Св. Синод благославя и подкрепя напълно усилията на държавните институции, насочени към запазване на живота и здравето на българския народ.
  2. Св. Синод на БПЦ-БП, в съответствие с изискванията на държавните институции, призовава вярващите християни да останат по домовете си.
  3. Всички храмове в диоцеза на БПЦ-БП остават отворени и в тях ще се извършват определените за св. Четиридесетница богослужения и молитвени последования.
  4. Чинът на преподаване на св. Причастие остава непроменен. Свещенослужителите се задължават с особено внимание да преподават св. Причастие само на тези православни християни, които са се изповядали при тях и ги познават лично.
  5. Болни, които не могат да посетят храма, при желание за св. Причастие да бъдат причастявани със запасни св. Дарове, като за това се вземат съответните мерки от свещенослужителите, каквато е установената практика в Църквата.
  6. Да се използват дезинфектанти и да се поддържа лична хигиена, подовете на храмовете да се почистват периодично със съответните препарати, иконите да се забърсват, килими, пътеки и др. да бъдат отстранени от интериора на храмовете за по-лесна дезинфекция, местата за сядане да се дезинфекцират на няколко часа. Да се поставят напоени с дезинфектант стелки на входовете на храмовете, които да се поддържат влажни през цялото работно време.
  7. Църковнослужителите да използват лични предпазни средства (маски, ръкавици и дезинфектанти).
  8. Миряните, посещаващи храма, да ползват предпазни маски, както и да спазват регламентираното разстояние.
  9. Свещениците, които имат и най-малки признаци на здравословно неразположение, да се въздържат от богослужения, за което да уведомят епархийския си митрополит.
  10. Тайнствата св. Кръщение и св. Венчание да се извършват с ограничен брой хора, при пълно спазване на изискванията.
  11. Опело на покойник да се извършва на открито, на гроба на покойника, при присъствието само на най-близките.
  12. Св. Синод призовава клира и богохранимото паство да усилят своя духовен подвиг в покаяние, пост, молитва, бдение, изповед и съединяване с Тялото и Кръвта Христови.
  13. Св. Синод изразява благодарност и отправя молитви към Всеподателя Бога за правителството, лекарите, медицинските сестри и работници, за всички останали обществени служители – полицаи, военни, служители в транспорта, магазинерите, всички, които се излагат на риск, за да може ежедневния живот да се съхрани в рамките на възможното.

В края на приема патриарх Неофит изрази своята надежда, че с Божия помощ и с общи усилия кризата ще бъде бързо преодоляна и съвсем скоро ще се завърнем към ежедневния си начин на живот в молитва към Бога в храма и с духовна радост ще посрещнем Възкресение Христово.

Реклама

3 респиратора ще бъдат закупени с част от даренията, постъпили чрез DMS SOLIDARNOST

За всяка от областните болници в Монтана, Силистра и Шумен ще бъде закупен по един респиратор, от какъвто лечебните заведения се нуждаят, за да осигурят в максимална степен адекватна медицинска помощ на пациенти с COVID-19. Средствата са осигурени от постъпилите до момента дарения чрез изпращане на SMS с текст DMS SOLIDARNOST на кратък номер 17 777 за трите мобилни оператора в България. Специализираната апаратура ще бъде доставена най-късно в началото на месец май.

До момента събраната сума чрез DMS SOLIDARNOST възлиза на малко над 125 хил. лв.

Със средствата, постъпили по тази сметка, се планира да бъдат закупени необходима на лекарите специализирана медицинска апаратура и техника, лични предпазни средства с най-висок защитен клас, както и всичко друго, от което спешно се нуждаят болниците в условията на разпространяващата се коронавирусна инфекция.

МЗ информира, че от днес, 30 март, на интернет страницата на Министерството на здравеопазването е публикувана справка за всички дарители и постъпили средства по дарителската сметка, която здравното министерство откри в подкрепа на лечебните заведения, обслужващи пациенти с COVID-19. От 17 март до 27 март т.г. набраната по тази сметка сума възлиза на 1 920 346 лева. Данните за постъпващите средства по сметката ще бъдат актуализирани периодично.

Подробната справка можете да намерите тук: https://www.mh.government.bg/bg/informaciya-za-grazhdani/postpili-dareniya-po-smetka-na-mz/

Реклама

Нова заповед: Навън – само с маска

Всички лица са длъжни да носят защитна маска, когато се намират в закрити или на открити обществени места. Такова нареждане даде здравният министър днес, съобщиха от здравното министерство. Глобата за неспазване на наредбата е 5000 лв. 

С пълния текст на заповедта – Заповед № РД-01-168/30.03.2020 г.

Лекари предупреждават, че вирусът може да причини трайни тежки увреждания на белия дроб дори при хората, които са оздравели. Междувременно 359 са вече заразените с коронавирус у нас. Добрата новина е, че има 17 излекувани.

5 са новите случаи на COVID-19 по данни на Националния оперативен щаб. Не са регистрирани нови административни области, на чиято територия да е регистриран случай на COVID-19. Новите случаи са разпределени както следва: два в София, един в Плевен, един в Монтана и един в Благоевград.

113 са лицата с потвърден COVID-19, които са настанени под лекарско наблюдение в болнични условия, като 13 от тях са интубирани.

По отношение на общата картина: 56% от регистрираните у нас случаи на COVID-19 са при мъже, респективно – 44% при жени. Средната възраст на лицата, дали положителна проба за новия коронавирус, е 45 години.

Регистрираните случаи по административни области са както следва: Благоевград – 11; Бургас – 14; Варна – 17; Велико Търново – 2; Габрово – 2; Добрич – 6; Кърджали – 5; Кюстендил – 2; Ловеч – 1; Монтана – 17; Пазарджик – 7; Перник – 5; Плевен – 9; Пловдив – 21; Сливен – 4; Смолян – 7; София – 223; Стара Загора – 2; Хасково – 1; Шумен – 3.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
24.4 ° C
24.4 °
24.4 °
76 %
1.6kmh
10 %
вт
26 °
ср
25 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
27 °