вторник, юни 23, 2026

Правителството прие постановление за изплащане на компенсации за запазване на заетостта в засегнатите от извънредното положение предприятия

На днешното извънредно заседание на МС беше одобрен и договор с Китай за доставка на висок клас предпазни маски

Министър-председателят Бойко Борисов и членовете на Министерския съвет проведоха чрез видеоконферентна връзка извънредно правителствено заседание. Правителството прие Постановление за определяне на условията и реда за изплащане на компенсации на работодатели с цел запазване на заетостта на работниците и служителите при извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г. Размерът на компенсацията е 60 на сто от осигурителния доход за месец януари 2020 г. за всяко лице, за което е приложен режима за преустановяване на работа или е установено непълно работно време. Във втория случай компенсацията се изплаща пропорционално на неотработеното време, но за не повече от четири часа.

Работодателите ще могат да получат средствата при условие, че запазят работните места на работниците и служителите за период, не по-малък от периода, за  който получават компенсации. През този период те ще трябва да заплатят пълния размер на трудовото възнаграждение на лицата за съответния месец и дължимите осигурителни вноски.

За изплащане на компенсации ще може да кандидатства работодател, който поради обявено извънредно положение, въз основа на заповед на държавен орган, е преустановил работата на предприятието, на част от предприятието или на отделни работници и служители. Компенсациите ще се изплащат, когато работата е преустановена за целия период или за част от периода на извънредното положение, но за не повече от 3 месеца. С приемането на постановлението на Министерския съвет ще бъдe подкрепена заетостта на работници и служители, заети в хотелиерството, ресторантьорството,  дейности в областта на културата, спорта и развлеченията, търговията на дребно, пътническия транспорт и др.

Работодатели от други икономически сектори също ще могат да получат компенсации, когато със своя заповед са преустановили работа или са въвели непълно работно време във връзка с извънредното положение. Те ще имат право да получат средства, когато могат да удостоверят намаление на приходите от продажби с не по-малко от 20 % през съответния период, посочен в постановлението. От тази възможност няма да могат да се възползват работодателите, които осъществяват дейност в секторите: Селско, горско и рибно стопанство, Финансови и застрахователни дейности, Държавно управление, Образование, Хуманно здравеопазване и социална работа, Дейности на домакинства като работодатели, недиференцирани дейности на домакинства по производство на стоки и услуги за собствено потребление, Дейности на екстериториални организации и служби.

Работодателите, кандидатстващи за получаване на компенсации, не трябва да са обявени в несъстоятелност или да са в производство по несъстоятелност или ликвидация. Друго условие е работодателите да нямат задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски и да не съкращават персонал през периода на получаване на компенсациите.

Заявленията за изплащане на средствата ще се подават в дирекция „Бюро по труда“ по месторабота. Към тях ще се прилагат документи, необходими за определяне на размера на компенсациите. Комисия, определена със заповед на директора на дирекция „Бюро по труда”, ще разглежда представените документи и в срок до 7 работни дни от тяхното подаване ще се произнася дали работодателят отговаря на критериите за получаване на компенсациите. Информацията ще се изпраща от Агенцията по заетостта по електронен път на Националния осигурителен институт, който ще изплаща средствата. 

Финансовите средства за изплащане на компенсациите, ще бъдат осигурени от фонд „Безработица“ на Държавното обществено осигуряване.

На днешното правителствено заседание беше одобрен също така договор с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия, Китай за доставка на лични предпазни средства – медицински маски тип KN95. Съгласно договора Министерството на здравеопазването ще  закупи 1 000 000 бр. медицински маски тип KN95 на стойност 1 670 000 евро. Те ще бъдат използвани за обезпечаване нуждите на персонала в лечебните заведения, за органите на държавния здравен контрол и за други лица, ангажирани в работата срещу разпространението на COVID-19 в България. Маските за лице, тип KN95 могат да филтрират частици с 95% ефективност, според китайския национален стандарт GB2626-2006.

Министър Ананиев посочи, че бързото разпространение на вируса в световен мащаб е увеличило многократно търсенето на лични предпазни средства и всички държави, в това число и България, изпитват затруднения при осигуряването им. На този етап е от изключително значение да се вземат всички мерки за опазване здравето и живота на медицинските специалисти и лицата, които работят в пряк контакт със заразените от вируса пациенти. Предпазването на медицинските специалисти, участващи в диагностиката и лечението на заболелите, както и на органите, осигуряващи прилагането на противоепидемичните мерки, е от ключово значение както за овладяването на епидемията, така и за създаването на условия здравната система да предоставя своевременна, достъпна и качествена медицинска помощ на нуждаещите се.

Реклама

Бойко Борисов: Хората вече са много дисциплинирани. Дано не се налага да затягаме мерките

В отговор на въпроси на медии за ограничителните мерки във връзка с коронавируса, премиерът Борисов изтъкна, че хората вече са много дисциплинирани. Проблемът идва в събота и неделя, когато е хубаво времето. „Дано не се налага да затягаме мерките. Това не е игра с управляващите, с властта или с полицията на улицата, за да кажеш – „аз успях да ги надхитря, минах без декларация“, каза министър-председателят Бойко Борисов. Той добави, че правителството усилено работи, за да може хората да изкарват пари и заплати, да получават възнаграждение за това, което произведат. „Всички връзки, които имам, съм ги впрегнал в тази посока“, категоричен бе премиерът Борисов.

Обмислят се нови мерки за справяне с COVID-19 заради нарушения на сегашните

По време на инспекция на Гранично контролно-пропускателния пункт „Капитан Андреево“, където вече няма опашки от тежкотоварни автомобили и движението е нормализирано, премиерът се обърна към валията на Одрин Екрем Джаналп с думите:

„Тази артерия на Европейския съюз трябва да работи. Това е най-големият гранично контролно-пропускателен пункт в Европа. Да благодарим на президента Ердоган, на посланика на Турция у нас Айлин Секизкьок, на теб – за това, че успяхме да пуснем тировете да вървят“.

„Отношения между България и Турция са скъпи и приятелски. Приятелството между Вас и г-н Ердоган, нашият президент, рефлектира върху всички наши връзки“, заяви валията на Одрин Екрем Джаналп пред премиера Борисов. Джаналп също отчете важността на „Капитан Андреево“ и го определи като втория най-голям граничен пункт в света. „Благодарение на връзките помежду ни ние много добре се справяме с този пункт, а затова, че работим на 24-часова смяна, приключихме с опашките от тировете“, подчерта валията на Одрин. 

По време на инспекцията на премиера Борисов стана ясно, че буферният паркинг за тирове на бившето военно летище „Узунджово“ функционира добре. Министър-председателят Борисов отбеляза, че държавата активно работи, за да може камионите на „Капитан Андреево“ да минават бързо, шофьорите да не чакат и да свършат работата си. Представители на превозвачите благодариха на премиера, че за пореден път след намесата му, проблемите са разрешени.

Реклама

Обмислят се нови мерки за справяне с COVID-19 заради нарушения на сегашните

Ръководителят на Националния оперативен щаб Венцислав Мутафчийски заплаши с ново затягане на режима за движение в България. Това се разбра от думите му в отговор на въпрос, свързан с нарушенията за придвижване между градовете и на публични места, пише Дневник.

Той посочи, че следваща стъпка е ограничение върху придвижването на хората в самите градове, което да става с декларация, както е в момента между областните градове. „Това е вероятно следващата мярка. Вече е обмислена и е въпрос на време да бъде въведена“, обяви Мутафчийски.

По време на брифинга тази вечер предупреди хората да не смятат, че смъртността се отнася само до хора в напреднала възраст. Посочи, че тя е спаднала до 66 г., след като вчера почина жена на 51 г.

Реклама

15 са излекуваните пациенти с COVID-19 в България. 8 са новите случаи, а общият им брой стана 354

За 8 нови положителни проби за COVID-19 съобщи Националният оперативен щаб. Така общо потвърдените у нас случаи на COVID-19 стават 354.

15 са излекуваните пациенти след като са дали две отрицателни проби, които доказват тяхното излекуване. Под лекарско наблюдение в болнични условия са настанени 127 пациенти. От тях 13 са в интензивни отделения и са интубирани.

Реклама

Окръжна прокуратура-Ловеч води разследване по две досъдебни производства за пътни произшествия със смъртни случаи

Окръжна прокуратура-Ловеч води разследване по две досъдебни производства за пътни произшествия със смъртни случаи.

В РУМВР-Ловеч е образувано досъдебно производство за настъпило ПТП със смъртен случай. На 27.03.2020 г., около 07:00 ч. лекотоварен автомобил със софийска регистрация, при движение по пътя гр. Троян – гр.Ловеч, в  землището на с.Казачево, общ.Ловеч, е напуснал пътното платно и е навлязъл в крайпътна нива. Водачът на автомобила /48-годишен мъж от гр. София/ е успял да слезе и е паднал на земята. При огледа на автомобила не са установени данни за съприкосновение с друг автомобил. Изяснява се причината за настъпване на смъртта на водача.

В РУМВР- Тетевен е образувано досъдебно производство за настъпило ПТП. На 26.03.2020г. , около 22:00ч., лек автомобил се е движел по пътя между с. Голям Извор, общ.Тетевен и гр. Тетевен. На лява пътна крива, по първоначални данни в резултат на движение с несъобразена скорост, автомобилът е напуснал пътното платно и преминавайки през низходящ скат се ударил в дърво. В автомобила са пътували четирима младежи, от които две  момичета. В резултат на удара са пострадали водачът и една от пътничките. Пътникът, който се е возел до водача е починал.

Разследването по двата случая продължава под ръководството на Окръжна прокуратура-Ловеч.

Реклама

8 нови случая на COVID-19. Броят им стана 346

За 8 нови случая на COVID-19 съобщи Националният оперативен щаб. Така общо потвърдените у нас случаи на COVID-19 до момента са 346, като 214 от тях са в столицата. Под лекарско наблюдение в болнични условия са настанени 125 пациенти, 13 от които са в тежко състояние и са интубирани.  

Средната възраст на починалите пациенти е 66 години. Изписани от лечебните заведения пациенти с COVID-19 вече са 14. Всички те са дали по две отрицателни проби за новия коронавирус.

Реклама

3 години лишаване от свобода и глоба от 1000 до 10 хил. лв. за нарушаване на противоепидемичните мерки. РП – Тетевен води 3 дела

В област Ловеч се води разследване по 3 броя дела за нарушаване на противоепидемичните мерки. Те са образувани по чл. 355 от НК и се водят под надзора на Районна прокуратура – Тетевен, като се отнасят за жители на Община Тетевен.

Предвиденото наказание за нарушилите наредбата, правилата или мерките, издадени против разпространяването или появяването на заразна болест по хората, се наказва с лишаване от свобода до три години и глоба от хиляда до десет хиляди лева.

Към 25 март в Апелативна прокуратура – Велико Търново, съгласно заповед на главен прокурор, се наблюдават 30 дела, свързани с извънредното положение /РП – В. Търново – 4, РП-Павликени – 7, РП – Горна Оряховица – 4, РП Свищов – 3, РП- Ловеч -2, РП-Тетевен – 3, РП-Плевен – 6, РП – Русе – 1/.

28 от тях са за неспазване на задължителните мерки от лица, поставени под карантина и неизпълнили задължението да не напускат посоченото място за пребиванe, като деянието е извършено по време на извънредно положение, свързано със смъртни случаи, обявено с решение на НС  от 13.03.2020 г.  за цялата територия на Р България.

Прокуратурата обръща внимание на гражданите, че неспазване на карантинния период от 14 дни, предписан от РЗИ, може да доведе до наказание лишаване от свобода до 5 години и глоба от 10 000 до 50 000 лева.

Реклама

РЗИ-Ловеч разпространи указания за максимална защита на здравето

РЗИ Ловеч разпространи указания за максимална защита на здравето. Те са разработени със съдействието на експерти от Българската агенция по безопасност на храните, като указанията не подлежат на интерпретации с цел постигане еднаквост на практиката на територията на страната.

Във връзка със Заповед № РД-01-124/13.03.2020г. и Писмо № 16-00-4/25.03.2020г. от Министъра на здравеопазването и с цел осигуряване на максимална защита здравето на гражданите, обръщаме внимание на следното:

Търговските обекти (в т. ч. хранителни магазини, аптеки и дрогерии) да създадат организация, така че в обектите да не се допуска струпване на много хора. На местата, където се очаква да се събират по-голям брой от хора, да се поставят табели, указващи да се спазва дистанция както между гражданите, така и между служителите на обекта на разстояние минимум 1, 5-2.0 м, вкл. и пред търговските обекти.

Не се налагат ограничения за брой лица по възрастов признак, които да присъстват в магазините по едно и също време. Препоръчително е при организирането на дейността в търговските обекти да бъде съобразяван броя на посетителите, например да бъдат осигурени 10-15 кв. м. от търговската зала на посетител.

Не се забранява достъпа на лица над 60 годишна възраст на територията на търговските обекти в интервала след 10.30 часа.

Външното пространство извън обектите следва да се оразмери – с указателни табели за спазване дистанция от най-малко 1,5-2 м между чакащите клиенти пред магазините.

Обектите за търговия с храни трябва да осигурят и следните изисквания:

Да се учести периода на провежданата дезинфекция на търговските площи, колички и кошници за пазаруване и други контактни повърхности, като се извършва най-малко три пъти дневно. Необходимо е при възможност да се използват препарати, които не изискват последваща обработка на повърхностите (напр. отмиваме).

Храните, които се предлагат в неопакован вид или в насипно състояние, следва задължително да бъдат съхранявани по начин, който възпрепятства прекия досег на клиента с тях (предпазна бариера-стьклена, плексигласова и т.н.) или да са индивидуално предварително пакетирани. Служителите, съгласно добрите хигиенни практики, задължително работят с предпазни средства.

Алтернативен вариант е опаковане, което може да се извърши пред клиента, като тази дейност се извършва от служители, използващи предпазни средства, съгласно добрите хигиенни практики. Това може да бъде прилагано за храна, която не подлежи на последваща обработка и тук стриктно трябва да се спазват хигиените норми.

За предлаганите плодове и зеленчуци на видно място да се постави информация за гражданите, че същите преди каквото и да е използване следва да бъдат добре измити, като при възможност от бизнес-оператора е добре да бъдат осигурени еднократни найлонови ръкавици/пликове/торбички и др. подобни с оглед намаляване риска от контаминиране на продуктите.

В случаите, когато не може да бъде избегнат контакта с клиента, следва да бъдат предвидени мерки от страна на работодателите с цел спазване на личната хигиена.

Обръщаме внимание, че всички производители и търговци на храни следва да спазват стриктно въведените:

  • добри практики за производство и търговия с храни и системата за анализ на опасностите и критични контролни точки или внедрените процедури в съответствие с нейните принципи, в случаите при които цялостното внедряване на системата е неприложимо;
  • система за управление на безопасността на храните.

Трябва да бъде създадена и организация за стриктен контрол по отношение спазване на въведените процедури за почистване и дезинфекция на помещения и оборудване, поддържане на лична хигиена и здравословното състояние на персонала, съгласно европейското и националното законодателство.

Бизнес-операторите, предлагащи доставката на храна на адрес, като самостоятелна дейност или като част от дейността на операторите на храни (в т. ч. общински социален патронаж и детски кухни подготвящи храна за домашна консумация за деца от 0 до 3 годишна възраст) следва да бъде организирана така, че да не се допуска пряк контакт между доставчика и клиента, при спазване на изискванията за засилени противоепидемични мерки, за което персонала следва да бъде инструктиран. Препоръчително е доставчиците да са снабдени с предпазни средства (маски и ръкавици), както и подходящи средства за дезинфекция на ръце.

Ограничителните мерки за посещение обхващат хранителни обекти, към които има изградени зали за хранене. Когато работодатели са организирали места за хранене на персонала, следва да бъдат взети мерки за недопускане струпване на много хора.

Във всички обекти, където работодателите са организирали изхранване на работещи и др. (тип работнически стол или бюфет), следва да се осигури възможност за разделяне по време и/или място на лицата от различни структурни звена (отдели, цехове и др.), като се ограничи контакта с други лица от други структурни звена. Като алтернативни варианти може да бъде осигурено временно предоставянето на храна на място в рамките на структурното звено (чрез индивидуални пакети или индивидуални опаковки) или обособяването на други възможности за ограничаване на прекия контакт между служителите.

Бизнес операторите, предлагащи храни, следва да осигурят на работещите лица подходящо работно облекло (не е необходимо специално защитно облекло) и предпазни средства (маски и ръкавици) в определените от тях рискови зони. Ползването им следва да бъде изисквано само когато служителят влиза в пряк контакт или се очаква дадена дейност да изисква пряк контакт с клиента, външни на организацията лица (напр. доставчици и др.), както и при боравенето с непредварително опаковани храни, предмети или парични средства.

Добра практика е обособяването на самостоятелни дейности за отделни групи от персонала с идентични трудови задачи, като разделяне по време на идването на работа, дейностите по преобличане, ползване на почивки, хранене и спазване на предварително разписани маршрути. Изпълняването на едни и същи дейности в рамките на работния ден от ограничен брой хора ще ограничи броя на лицата, които ще трябва да бъдат карантинирани, в случай на установено заболяване.

Обръщаме внимание, че на интернет страницата на Министерство на здравеопазването, на Националния център по заразни и паразитни болести, на Националния център по обществено здраве и анализи са публикувани информационни материали, вкл. и илюстровани, които биха могли да бъдат адаптирани и поставени на видно място в хранителните магазини с цел по-добра информираност на клиентите, включващи и информация за личната отговорност на всеки.

На интернет страницата на Министерство на здравеопазването са посочени и временни насоки за почистване на околната среда в обекти различни от лечебни заведения, конто могат да бъдат ползвани от всички бизнес оператори и работодатели.

Във връзка c гореизложеното напомняме, че по отношение спазването на добри практики за производство и търговия с храни и личната хигиена на работещите в местата, където се предлагат храни, контрол следва да бъде осъществяван от съответния бизнес оператор.

За всички други търговски обекти контролът е в задълженията на работодателя.

Реклама

Поредна жертва на коронавируса. Броят им вече е 8

Почина още една жена с коронавирус у нас. Тя е на 51 години и беше настанена за лечение в болницата в Благоевград. Късно снощи в лечебното заведение почина и 74-годишната й майка. 

Броят на жертвите, заразени с COVID-19 в България, вече е осем. 

По-рано днес от ВМА съобщиха, че към момента положителни проби у нас са дали 338 души. Новите случаи са 7 – те са установени в Пловдив (3 случая), Варна (1 случай), Кърджали (1 случай), Смолян (1 случай), Сливен (1 случай).

Излекуваните са 11.

Реклама

Шест станаха жертвите на коронавирус у нас. Заразените вече са 331

Шестима са вече починалите с COVID-19 българи. Броят на заразените достигна. Това съобщи ген. Венцислав Мутафчийски на брифинг в Министерския съвет в събота следобед, съобщава Нова ТВ.

Новорегистрираните случаи са 18. 122-ма пациенти са в болница, 8 от тях са интубирани. Доказани са още пет нови случая в Благоевград. Шестата жертва на заразата е от Кюстендил.

На брифинга бе съобщено за още двама оздравели и изписани пациенти с коронавирус. Единият от тях е бил настанен в „Пирогов“, а другият – във ВМА.

Ген.-майор Мутафчийски бе категоричен, че страната ни все още не е достигнала нито платото, нито пика на заразата. И изрази мнение, че вероятно наложената карантина и мерките за борба с COVID-19 дават резултат. Ген.-майор Мутафчийски обаче предупреди, че ако хората продължават да се разхождат по улиците без причина, вероятно България ще има съдбата на най-засегнатите от вируса страни като Италия и Испания.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
24.4 ° C
24.4 °
24.4 °
76 %
1.6kmh
10 %
вт
26 °
ср
25 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
27 °