вторник, юни 23, 2026

Общо 446 лица от област Ловеч са поставени под карантина

За 26.03.2020 година в Регионална здравна инспекция гр. Ловеч са получени 36 формуляра за събиране на данни на пристигащи от зони с разпространение на COVID-19 и предписания за поставяне под карантина по Заповед №РД-01-130/17.03.2020 година на министъра на здравеопазването от здравните пунктове на граничните контролно-пропусквателни пунктове на страната.

Общо 446 лица от област Ловеч са поставени под карантина към 26.03.2020 година включително. От същия ден е отпаднала карантината на 9 лица.

Лицата без избор на личен лекар и които се наблюдават от Регионалната здравна инспекция са 42, а останалите се обхващат от общопрактикуващите лекари. Няма оплаквания или симптоматика за коронавирус при карантинираните лица. При оплаквания по спешност, действията се обсъждат и предприемат съвместно от ЦСМП, РЗИ и личния лекар на лицето.

Реклама

28 дни е задължителната карантина за лица, при които е потвърден COVID-19

На задължителна домашна изолация (карантина) подлежат следните потвърдени случаи на COVID-19 – лица без симптоми, т.е. такива, които са контактни или установени в хода на епидемичното проучване, както и лица с леки клинични оплаквания (телесна температура < 38℃, кашлица, неразположение, хрема, възпалено гърло, стомашно-чревни симптоми като гадене, повръщане и/или диария, без промени в психичния статус, т.е. объркване или летаргия, и без придружаващи хронични заболявания или имунокомпрометиращи състояния и др.).

На карантина за срок от 28 дни, считано от датата на изписването от лечебно заведение, подлежат и всички, при които е бил потвърден случай на COVID-19 и заради това са били настанени в болница.

Такива са нарежданията на здравния министър Кирил Ананиев, разписани в Заповед № РД-01-165 от 27.03.2020 г., с която се изменя Заповед № РД-01-129/16.03.2020 г. В новата заповед на здравния министър се казва още, че на основание чл. 60, ал. 1, във връзка с чл. 74 от Административнопроцесуалния кодекс се разпорежда предварително изпълнение на заповедта с цел осигуряване живота и защитата здравето на гражданите. Мерките, посочени в настоящата заповед, се предприемат с цел ограничаване разпространението на епидемията от COVID-19.

Реклама

Още един починал от коронавирус у нас. 313 станаха лабораторно потвърдените случаи

Общо 313 станаха случаите на новия коронавирус, регистрирани в страната. Това заяви председателят на Националния оперативен щаб генерал-майор Мутафчийски.  

Той съобщи за четвърти смъртен случай в следствие на COVID-19. Леталният изход е настъпил при  пациент на болница „Пирогов“ въпреки усилията на медиците да спасят живота на мъжа. 

Министерството на здравеопазването изказва съболезнования на семейството и близките на мъжа.

Реклама

Областна администрация Ловеч работи активно и в извънредно положение, продължава да изплаща обезщетения за АМ „Хемус“

Две седмици след въвеждането на извънредно положение в страната заради вирусната инфекция COVID 19 данните сочат, че Областна администрация Ловеч продължава активно работата си. В деловодната система, за периода от 13 до 26 март 2020 г., са заведени като входяща и изходяща кореспонденция 426 документа, от тях: жалби, запитвания и молби на граждани – 6, заявления за услуги – 22, заповеди – 18, в т.ч. заповеди за дейността – 11, заповеди държавна собственост – 7;  протоколи от общински съвети  – 7,  кореспонденция ОМП и защита при бедствия – 36.

Осигурена и продължава работата на Информационния център при пълно спазване на изискванията за взети противоепидемични мерки.

Продължава работата и на комисията, която разглежда постъпилите заявления за изплащане на обезщетение за имотите, отчуждени с решение на Министерски съвет за изграждане на АМ „Хемус“, в землищата на с. Каленик, с. Лисец, с. Баховица и с. Славяни, област Ловеч. През периода от 13 до 26 март тя е провела две заседания, разгледани са 14 преписки, по които са изплатени 26 007,11 лв. За имотите в землищата на с. Дерманци, с. Торос и с. Пещерна, с. Български извор и с. Брестница е провела две заседания, на които са разгледани 14 преписки и са изплатени 21 540 лв.

Общо за двата участъка са изплатени 47 547,11 лв. През периода са постъпили  общо 11 нови заявления за изплащане на обезщетения, които предстои да се разгледат.

През този период са проведени три заседания на комисията по управление на имоти и вещи – държавна собственост, като са разгледани общо 5 преписки. Изготвя се документация за обявяване на три търга за отдаване под наем на имоти – държавна собственост, и за два договора за предоставяне на  имоти-държавна собственост на ведомства.

Областна администрация продължава работата по осъществяване на административния контрол по законосъобразност на заповеди и решения на общинските съвети, както и по подготовка на информация за различни министерства, какъвто е случаят с информация до Инспектората на Министерство на културата относно изпълнение на административна мярка, касаеща възстановяване на къща-музей „Васил Левски“ в с. Батулци, община Ябланица.

Във връзка с напредналата фаза на подготовка на стратегическите документи за новия програмен период 2021-2027 г.е проследен първи проект на Споразумението за партньорство. Изпратено е подкрепително решение за съгласуване на изменение на Оперативна програма  „Региони в растеж“ 2014-2020 г. и индикативната й годишна работна програма за 2020 г., както и предложената Методология и критерии за подбор на операции „Борба с COVID 19“ по „Регионална здравна инфраструктура“ на Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.

Във връзка с подготовка на Годишния доклад за наблюдение на изпълнението на Регионалния план за развитие на СЗР 2014-2020 г. за 2019 г. полученaта информация  от общините в областта, от Областно пътно управление (ОПУ) и Дирекция „Регионална служба по заетостта“ (ДРСЗ) се събира и обобщава.

Извършени са поредица от дейности, свързани с дейността на Областния кризисен щаб по здравеопазване във връзка с ограничаване на разпространението на COVID-19.  Проследява се ежедневно ситуацията по отношение на инфекцията в област Ловеч, както и всички административни мерки, заповеди и друга информация, които постъпват от министерства, РЗИ Ловеч и други институции.

Изготвена е информация до Логистично-координационен център, относно необходимост от предоставянето на допълнителни дезинфекционни материали и оборудване за нуждите на общините от област Ловеч, извън заявката за лични предпазни средства към РЗИ-Ловеч, както и писмо с предложение на фирма от Община Тетевен, готова да изработва маски и защитни облекла.

Предприети са необходимите действия за провеждане на неприсъствени заседания на Областния кризисен щаб по здравеопазване: актуализирана е заповедта за състава на Щаба, изпратени са материали за провеждане на първо неприсъствено заседание. Изпратено е писмо до членовете за събиране на предложения за включване на точки в дневния ред за провеждане на второ неприсъствено заседание на Областен кризисен щаб по здравеопазване към Областна администрация Ловеч.

Ежедневно се подготвя медиен интернет мониторинг на тема: Мерки против разпространението на коронавирус, който включва актуалната информация за потвърдените случаи, публикации, издадени заповеди и предприети действия от министерства, общини, областни администрации и др.

Във връзка с постановление на Окръжна прокуратура Ловеч от 18.03.2020 г. и указаните в обстоятелствената му част действия, предвид извънредните мерки за предпазване, ограничаване и преодоляване последиците от разпространението и заразата с COVID-19 е събрана и изпратена информация от общините на територията на област Ловеч за установените самотно живеещи лица, както и предприетите мерки за подкрепа на установените лица. Информацията ежеседмично ще бъде актуализирана на база изпратена информация от общините от областта.

Извършена е подготовка и проведено неприсъствено заседание на Областната епизоотична комисия. Координирани са действията на областно ниво с ОДБХ Ловеч по събиране на информация относно ваксинация за Нюкясълска болест по птиците. Проследени са получените списъци с информация относно отглежданите птици в личните стопанства от населените места в област Ловеч, във връзка с изпълнение на Програмата за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните и зоонозите –  в частта ваксинация Нюкясълска болест при птиците.

Във връзка с изготвянето на Годишен мониторингов доклад за 2019 г. за изпълнение на Областната стратегия за развитие на социалните услуги се събират и обобщават данните от общините.

Проведени са три заседания накомисията по управление на имоти и вещи – държавна собственост,на които са разгледани 5 преписки. Подготвена е тръжна документация за обявяване на търг за поставяне на вендинг машина в имот държавна собственост, заповеди за предоставяне на безвъзмездно управление на имоти държавна собственост и писмо за прекратяване на договор.

През отчетния период са изготвени 15 удостоверенияза липса или наличие на АДС, отговори на запитвания на граждани по телефона, осъществени дежурства на служители в Центъра за административно обслужване по график.

Всички служители изпълняват поставените им задачи компетентно и в срок, а със служителите, които осъществяват своите служебни задължения дистанционно, администрацията е в непрекъсната връзка.

Продължава и работата на пресцентъра на Областна администрация.

Реклама

Общо 212 легла за болни от COVID 19 определени в област Ловеч

Общо 212 легла за болни от COVID 19 са определени за област Ловеч. Това е разписано в заповедта на министър Кирил Ананиев, с която определя лечебните заведения и съответните структури в тях, които да извършват лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19.

В заповедта е посочено кои лечебни заведения извършват лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19 в неусложнено състояние и кои лечебни заведения обслужват пациенти с COVID-19 в състояние, изискващо интензивно лечение.

В заповедта е посочено и разпределението на болничните легла по лечебни заведения.

Пълният текст на заповедта може да видите – ТУК.

Реклама

23-годишен мъж е загинал при пътен инцидент в Тетевенско

На 26 март около 22.00 часа в землището на с.Голям Извор 28-годишен мъж от Тетевен, при управление на лек автомобил, е загубил контрол над превозното средство, напуснал е пътното платно и се е ударил в дърво.

При инцидента на място е починал 23-годишен пътник, който се е возил на предна дясна седалка, а жена на 21-години, която също е пътувала в автомобила е откарана в болнично заведение с фрактура, а друга на 19-години е настанена в болница за наблюдение.

Пробата за алкохол на водачът е отрицателна, а причините за инцидента се изясняват. Образувано е досъдебно производство.

Реклама

Офисите на Еконт в Етрополе и Тетевен с дарителска кампания

Екипите на Еконт в градовете Етрополе и Тетевен стартираха инициатива за събиране на дарения за МБАЛ ”проф.Ал.Герчев” в гр.Етрополе и за МБАЛ ”Д-р Ангел Пешев” в гр.Тетевен.

Уважаеми съграждани и жители на гр.Тетевен, в условията на извънредно положение трябва да бъдем съпричастни към лекарите, сестрите и целият медицински персонал, който е на първа линия, сподели екипа на Еконт в Тетевен.

На видно място в двата офиса ще бъдат поставени урни, а първите дарители бяха управителят и служителките на Еконт в Тетевен и Етрополе.

Кампанията ще продължи до края на извънредното положение. Парите ще се предават редовно на всеки 2 седмици и са предназначени за маски, защитни облекла, бързи тестове или за други нужди, свързани със настоящата ситуация – по преценка на ръководството на болниците. Урните ще бъдат отваряни в присъствието на управителите на лечебните заведения.

Надяваме се много офиси в страната да ни последват в тази инициатива, в подкрепа на техните местни болници. Прекрасно разбираме, че трябват много пари, но се надяваме примера ни да последват по-големи фирми и организации. Допълнително ще предоставим и банковите сметки на двете болници, съобщиха още от Еконт.

Реклама

Осем станаха пациентите, излекувани от COVID-19 у нас

21 са новите случаи на COVID-19, регистрирани у нас. С тях общият брой на потвърдените случаи на новия коронавирус в България става 264. Излекуваните пациенти вече са осем. Това съобщи генерал-майор Мутафчийски по време на брифинга на Националния оперативен щаб във ВМА.

Новите случаи на коронавирусната инфекция са установени в градовете, както следва: в София – 14, в Хасково – 1, в Кърджали – 1, в Смолян – 2, Плевен – 1, във Велико Търново – 1 и във Варна – 1.

Положителна проба за COVID-19 днес са дали и двама военнослужещи от мисията ни в Косово. И двамата военни нямат клинични оплаквания. Извършена е авиомедицинска евакуация и двамата предстои да бъдат настанени във Военномедицинска академия.

Български военнослужещ в мисията ни в Румъния също е с положителна проба за новия коронавирус. Той е настанен в инфекциозна клиника в Букурещ. Това стана ясно още от думите на генерал-майор Мутафчийски.

Директорът на Столичната регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев съобщи, че от днес под карантина са четири отделения на столичната Пета градска болница. Това са диагностично-консултативният блок, вътрешното, пулмологичното и интензивното отделения на лечебното заведение. Причината е, че в болницата са регистрирани четири случая на COVID-19.

Реклама

Министерството на здравеопазването стартира DMS кампания в подкрепа на българските медици, работещи в условията на COVID-19

Днес най-важното е усилията на всеки от нас да бъдат насочени към това, заедно, като общество, да преминем през изпитанието COVID-19 и да излезем от него не просто по-силни, а и единни.

Сега от най-голяма подкрепа се нуждаят здравната ни система и всички онези хора, чиито професионални знания и опит са фокусирани върху това да гарантират на всички нас адекватна медицинска грижа по време на пандемия.

Това е трудна задача, изискваща съпричастност. Затова призоваваме българските граждани, които имат възможност, да бъдат солидарни и да се включат в кампанията, дарявайки 1 лв. чрез изпращането на SMS с текст DMS SOLIDARNOST на кратък номер 17777 за трите мобилни оператора в България (не се удържа ДДС).

Всички набрани средства ще бъдат изразходвани при пълна прозрачност. С направените дарения ще бъдат закупени необходима на лекарите специализирана медицинска апаратура и техника, лични предпазни средства с най-висок защитен клас, както и всичко друго, от което спешно се нуждаят болниците в условията на разпространяващата се коронавирусна инфекция.

Целта, която заедно си поставяме, е да бъдат събрани 5 млн. лв.

Нека бъдем солидарни!

Реклама

12 са новите случаи на COVID-19 у нас. Oбщият им брой е 276

12 са новите случаи на COVID-19, регистрирани у нас. С тях общият брой на случаите става 276. Това съобщи генерал-майор Мутафчийски на редовния сутрешен брифинг на Националния оперативен щаб. Новите случаи на коронавирусната инфекция са установени, както следва: три в Бургас, четири в Пловдив, четири в Инфекциозна болница, София, и един в Кюстендил. 

Със 7473 легла, които да обслужват болни с коронавирусна инфекция, разполагат лечебните заведения  у нас. От тях 1137 са в болниците в София. Интензивните легла са общо 1347, като 518 от тях са в столичните болници. Това посочи началникът на ВМА.  До момента са извършени 6454 лабораторни изследвания по метода PCR, уточни още председателят на Щаба.

Реклама

Времето

Тетевен
разкъсана облачност
21.7 ° C
21.7 °
21.7 °
86 %
0.7kmh
33 %
вт
27 °
ср
24 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
27 °