вторник, юни 23, 2026

Над 340 машини обработват пътните настилки в районите със снеговалеж

Над 340 машини обработват пътните настилки в районите със снеговалеж. Няма въведени ограничения по републиканската пътна мрежа заради започналите през нощта валежи. Без ограничение за всички превозни средства е преминаването през високопланинските проходи, с изключение на прохода “Шипка”, по който през миналата седмица бе спряно преминаването заради изграждането на връзката на обхода на Габрово с първокласния път I-5.

Агенция „Пътна инфраструктура“ апелира шофьорите, на които им се налага да пътуват да тръгват само с подходящи гуми, да карат със съобразена скорост и повишено внимание, спазвайки указанията на „Пътна полиция“. Блокирането на движението от автомобили, които не са подготвени за движение при снеговалеж, затруднява работата на почистващата техника и възпрепятства пътуването на останалите шофьори.

Всички граждани и транспортни фирми могат да получават информация за актуалната пътна обстановка от интернет страницата на АПИ – www.api.bg, и по всяко време от денонощието на тел. 0700 130 20 в АПИ. В агенцията целогодишно работи Ситуационен център, който събира и обобщава данните за състоянието на републиканските пътища.

Реклама

190 е общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 в България

Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 у нас е 190. При трима от хоспитализираните пациенти се стигна до летален изход въпреки усилията на лекарските екипи. При други трима пациенти след болнична изолация бяха отчетени две поредни отрицателни проби, което означава, че пациентите са излекувани. Те вече са изписани от болниците. Това стана ясно от думите на генерал-майор Мутафчийски на брифинга на Националния оперативен щаб във ВМА.

По отношение на последните установени лица с новия коронавирус – повечето са от София, един е от Плевен. Състоянието на повечето пациенти се подобрява. Тежко е състоянието на двама души – пациенти на „Пирогов“.

Генерал-майор Мутафчийски уточни, че се разширява кръгът на лабораториите за тестуване евентуални случаи на новия коронавирус. Лабораторни изследвания ще могат да се извършват и в градовете Бургас, Пловдив и Плевен.

Реклама

Бойко Борисов: Първата ни задача е да защитим живота на хората. Който се заиграе със страховете им, губи

„Президентът услужливо пропусна да каже, че предложението срещу спекулата при цените на основни стоки в Закона за извънредното положение беше на БСП. Те дори заплашиха да излязат от залата, ако не гласуваме тази мярка и ние я гласувахме“. Това заяви премиерът Бойко Борисов в коментар на наложеното от президента Румен Радев вето върху част от текстовете в Закона за извънредното положение.

Министър-председателят припомни, че преди броени дни представители на всички институции и партии са се „съгласили с това, че мерките, които влиза българското правителство, са най-добрите и навременни в цяла Европа“.

„Първата ни задача е да защитим живота на хората. Който се заиграе със страховете им, губи. С новия закон се готвим за най-тежкото. Дай боже, да се размине”, заяви Борисов. 

Той бе категоричен, че правителството няма да допусне да се стигне до намаляване на пенсиите.

Премиерът обясни още, че единственото, за което евентуално ще се използва армията, е да върши работата на полицаи и пожарникари, в случай че техният състав временно намалее.

„Най-лесно е да отворим резервите на държавата. Но никой не знае колко дълго ще продължи кризата. Нека, като видим за колко време ще е тази гадост – 1-2-3 месеца ли ще е – тогава ще извадим пари за засегнатите“, поясни Борисов.

Той коментира и темата с лекарствата, за които се смята, че помагат при лечението на заразени с коронавирус. И бе категоричен, че държавата прави всичко възможно да се сдобием със субстанциите. Когато това стане, големите ни фармацевтични компании имат готовност да започнат производство. 

„През криза се минава с лишения, мобилизация и единство. Затова ме боли, когато сме разделени“, каза още министър-председателят.

В изказването си, че налага вето на закона за извънредно положение, президентът няма нито една конкретна мярка, каза Борисов. Предлага се да се приемат спасителни пакети, но никой не знае продължителността на кризата, каза Борисов.

Не чух английската кралица да се изказва по адрес на премиера Борис Джонсън нито един президент на европейска държава да се изказва срещу своя премиер, каза Борисов. Като перефразира известна поговорка премиерът се обърна към президента Радев: „Не пожелавай властта, защото може да стане твоя“.

Обидиха се като казах, „продайте си един от Мерцедесите или Майбах и ще платите заплатите, всяка кола е поне 200 000 лева“, каза Борисов.

Имаме десет милиарда лева в Държавния резерв – седем милиарда могат да се харчат, три милиарда са Сребърен фонд и за атомната централа, те не могат да се пипат. Ако решим, ние имаме мнозинство, внасяме актуализация на бюджета и ги харчим за един ден. Теглим после още пет милиарда и ги харчим и тях. После идва „Жанвиденовата зима – не искам да съм жив да я гледам“, каза Борисов. Ако бяхме безотговорници това ще направим веднага, подчерта той.

Защо служебното правителство на президента Румен Радев не даде пари на медицинските сестри, а ги даде за самолети Грипен. Сега няма армия, защото ако събереш един батальон, той ще се зарази от коронавирус“ каза още Борисов.

Президентът да си обещава – моята задача е да стискам до край за да оцелеят пенсионерите и държавната система, каза Борисов. Социалните служби се подготвят и ако възрастните хора няма откъде да вземат храна и лекарства, да има кой да им даде. Имаме два милиона пенсионери, дори да са нуждаят 100 хиляди, това е много, каза Борисов.

От няколко дни Великобритания започна да изпълнява мерките, които ние изпълняваме, каза премиерът като добави, че всички държави в ЕС ни дават за пример в борбата със заразата. Нашата тактика е да имаме време да забавим вируса и да имаме време да се лекуват хората. За разлика от популистите, които си менят мнението, ние, с нашите колеги, носим цялата отговорност, каза Борисов.

Реклама

185 са потвърдените случаи на COVID-19 у нас до момента

Общо потвърдените случаи на COVID-19 в България към момента са 185, от които три смъртни случая и трима излекувани. 30 лица, при които е доказан новият коронавирус, остават под лекарско наблюдение в болнични условия. Това посочи генерал-майор Мутафчийски по време на редовния брифинг на Националния оперативен щаб във ВМА.

Директорът на Столичната регионална здравна инспекция д-р Данчо Пенчев съобщи, че под карантина е поставено интензивното отделение на държавната белодробна болница в София, след като персонал на лечебното заведение е дал положителна проба за новия коронавирус. 

От днес Първа база на столичната болница „Софиямед“, както и болница „Токуда“, възобновяват нормалния си режим на работа, с изключение на отделенията, в които са установени пациентите с COVID-19. Това стана ясно още от думите на д-р Пенчев.

Реклама

COVID-19: изследователският пакет е приветстван, ЕС трябва да бъде по-добре оборудван в бъдеще

  • ЕК предлага значителен бюджетен пакет за борба с пандемията
  • Приветстване на извънредните мерки
  • Трябва да инвестираме повече в изследвания и да сме готови за следващата криза

Мерките за реагиране на кризи трябва да бъдат съчетани с дългосрочен ангажимент за научноизследователски програми на ЕС.

„Ние аплодираме мерките, предприети от комисаря Мария Габриел и събирането на почти 140 милиона евро срещу COVID-19. Комисията реагира много бързо при публикуването на специална покана за изразяване на интерес от„ Хоризонт 2020 “ и включването на съответните заинтересовани страни в Инициатива за иновативни лекарства (IMI) за публично-частно партньорство“, заяви докладчикът за „Хоризонт Европа“ Кристиян Елер (ЕНП, Германия)

„Сега трябва да започнем да мислим в перспектива, за да бъдем по-добре подготвени за бъдещето. Изследователската и развойна дейност играе важна роля за справяне с глобалните предизвикателства. Това е още една причина да подкрепим нашето предложение за 120 милиарда евро за програмата „Хоризонт Европа“, добави той.

Изпитание за нашата способността да работим заедно

„Здравната криза, породена от COVID-19, съсредоточава вниманието на всички. Основният приоритет сега е да се спре разпространението на вируса. Зад кулисите се провеждат спешни изследвания за намирането на лечение и ваксина. Изключителната скорост на заразяване с вируса трябва да ни научи, че взаимосвързаният ни свят се е свил значително и че съвместните и координирани действия между държавите са единственият начин за справяне с тази криза “, заяви Кристиян Елер

„Тази криза е изпитание за нашата способност да работим заедно при извънредна ситуация от една страна, и да останем верни на нашите дългосрочни цели, от друга“, каза той.

„Когато тази криза приключи, трябва незабавно да се подготвим за следващата. Това означава да инвестираме повече в научни изследвания и да гарантираме, че програми като „Хоризонт Европа“ няма да станат жертви на краткосрочните спорове между държавите членки“, завърши той.

COVID-19: ЕС и промишлената индустрия трябва да финансират повече изследвания чрез Инициативата за иновативни лекарства

Инициативата за иновативни лекарства (IMI), публично-частно партньорство между Европейската комисия и фармацевтичната индустрия, днес обяви ускорен призив за научно- изследователски предложения за разработване на лечения и диагностика в отговор на разпространението на COVID-19. До 45 милиона евро от финансирането ще дойде от „Хоризонт 2020“, програмата за научни изследвания и иновации на ЕС.

Този призив е част от координирания отговор на ЕС спрямо заплахата за общественото здраве от COVID-19 и допълва спешното финансирането за научни изследвания, което бе наскоро мобилизирано по програмата „Хоризонт 2020“. Можете да намерите повече информация за поканата от IMI тук и за научно-изследователските действия на ЕС относно COVID- 19 тук (източник: Европейска комисия).

Реклама

Президентът ще наложи вето върху част от Закона за извънредно положение

Държавният глава: Имаме бъдеще и след извънредното положение и от нашия разум, действия и солидарност днес зависи какъв ще бъде утрешният ден на България.

Изявление на президента Румен Радев по повод приетия от парламента Закон за мерките и действията по време на извънредното положение:

Уважаеми сънародници,

Народното събрание гласува Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на 13 март. Моето решение е да наложа вето върху част от закона и да го върна за повторно разглеждане в българския парламент.

Кризата изисква обединяване на усилията на институциите и обществото. Кредитът на доверие, който управляващите получиха, трябва да се използва рационално, а не да е прелюдия към безконтролно упражняване на властта. Липсата на кадри, на оборудване и капацитет в здравната ни система и дефицити при организацията се компенсират с крайно рестриктивни мерки, които засилват напрежението и самата криза, в които условия работят медиците и хората в жизненоважни производства и услуги.

Законът атакува последните остатъци от свободата на словото. Няма дефиниция за невярна информация, затова пък българите ги грозят тежки глоби и затвор. Експертите, журналистите и гражданите ще бъдат принудени да си налагат автоцензура и то в условията на динамична промяна на разбирането ни за пандемията, за нейното възприемане и за необходимостта от алтернативни позиции. Тази норма може да бъде употребена за интерпретиране на всяко неудобно свободомислие. И още нещо важно – според приетия закон това ограничение остава и след изтичане на извънредното положение.

Скъпи сънародници,

В момента в света и в частност в България протичат паралелно две кризи: първата е здравната криза, породена от коронавируса, втората е икономическа и социална, породена от мерките за борба срещу вируса. Икономическата криза засега се пренебрегва, тя е на втори план, но тя хвърля стотици хиляди българи в трудна битка за оцеляване. Те имат нужда не от заплахи, а от подкрепа. Всички засегнати страни приемат спасителни пакети за най-бедните, за изпадналите в техническа безработица, за дребните и средните предприемачи, отделят се милиарди. Трябва да отчитаме, че възможностите на нашият бюджет са по-скромни, но нуждите на българите са по-остри и неотложни поради ниските доходи. Липсата на убедителни мерки в подкрепа на засегнатите ще породи социално напрежение в близко бъдеще. Гладът  ще надделее над страха и последствията рискуват да бъдат разрушителни, затова правителството следва неотложно да преразгледа своята политика спрямо най-пострадалите и засегнатите.

Спекулата с най-необходимото – дезинфектанти и лични предпазни средства руши така необходимото доверие в обществото. Срещу спекулата трябва да има безкомпромисни мерки, но те от своя страна не трябва да водят до блокиране на стопанските дейности, до отлагане на дългоочакваното понижаване на цените на топлоенергията и горивата, да възпрепятстват очакваното сезонно намаление на редица стоки. Така предложеният модел за борба със спекулата на практика прави невъзможен вносът на животоспасяващи лекарства и продукти, чиято цена на международния пазар се повишава. 

Споделям напълно убеждението, че в моменти на тежки изпитания въоръжените сили са длъжни да помагат на обществото, но когато им се вменяват функции за употреба на сила извън конституционните правомощия, следва да се търси максимален консенсус между всички отговорни институции с цел минимизиране на риска от злоупотреба със сила, а не решенията да се вменяват на една единствена институция – изпълнителната власт, игнорирайки ролята на върховния главнокомандващ в мирно и във военно време.

Самият закон обрасна с предложения, които нямат пряко отношение към борбата с коронавируса.

Скъпи сънародници,

Уважаеми български политици,

Никоя битка не е спечелена със страх. Тоталната блокада поражда повече проблеми, отколкото решава. В днешното изпитание е важна отговорността на всеки един: ограничаването на контактите, личната хигиена, предпазните средства и обществената солидарност, особено с акцент за опазване на възрастните хора.

Разгърнатите мотиви за ветото ще бъдат обявени в най-кратък срок. Надявам се българските народни представители да ги вземат под внимание, когато гласуват ветото. А българското правителство да побърза с още мерки в подкрепа на най-слабите и засегнатите и то конкретни и адекватни. Нека не забравяме, че ние имаме бъдеще и след извънредното положение и от нашия разум, действия и солидарност днес зависи  какъв ще бъде утрешният ден на България.

Реклама

Парламентът прие на второ четене Закон за мерките и действията по време на извънредното положение

Парламентът прие на второ четене Закон за мерките и действията по време на извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание на 13 март 2020 г. Проектът на закон беше внесен на 16 март 2020 г. от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и група народни представители.

Законът предвижда работниците да имат право на обезщетение от 50 на сто от брутното си възнаграждение при преустановяване работата в условията на извънредно положение. Според разпоредбите работодателите ще могат да предоставят само платен годишен отпуск на работниците или служителите си, без тяхно съгласие. Без да се изисква съгласие от служителите работодателите и органите по назначаване ще могат да предоставят до една втора от платения годишен отпуск на своите подчинени. Въвежда се възможност работодателите и органите по назначаване в зависимост от характера на работата да възлагат надомна работа или работа от разстояние на работниците и служителите си без тяхно съгласие, освен когато това е невъзможно.

Срокът на валидност на личните карти, който изтича в периода от 13 март до 31 октомври 2020 г., се удължава с шест месеца, реши парламентът. Според приетите текстове за времето на удължения срок личната карта е валиден идентификационен документ за самоличност само на територията на България.

До отмяна на извънредното положение няма да се прилагат последиците от забава за плащане на задължения на частноправни субекти, включително лихви и неустойки за забава, както и непаричните последици, като предсрочна изискуемост, разваляне на договор и изземване на вещи, приеха народните представители.

Парламентът реши аптеките да могат да отпускат лекарства само с рецептурна книжка без рецепта съгласно данните за отпуснати лекарствени продукти в нея от предходни месеци и по ред определен от здравната каса. Действието на приетата мярка ще продължи до два месеца след отмяната на извънредното положение, предвижда законът.

От 1 до 3 години лишаване от свобода и глоба от 5 хиляди до 10 хиляди лева ще бъде санкцията за спекула с цените на стоките по време на извънредното предложение, прие Народното събрание.

Реклама

171 е общият брой потвърдени случаи на COVID-19 у нас

8 нови случая на COVID-19 бяха регистрирани у нас, като всички те са при лица от София. Така общо потвърдените случаи на новия коронавирус в България към 22 март, сутринта, е 171.Това съобщи председателят на Националния оперативен щаб и началник на Военномедицинска академия генерал-майор Мутафчийски в рамките на сутрешния брифинг на Щаба.

По отношение разпределението на лицата с COVID-19 по възрастови групи началникът на ВМА посочи, че най-много са регистрираните случаи на граждани от 40 до 49 години, като те представляват 29% от всички лабораторно потвърдени заболели у нас.Във възрастовата група 20-29 г. установените случаи на новия коронавирус са 16 % от всички регистрирани; в групата 30-39 г. – 15%; в групата 50-59 г. – 16 %; в групата на лицата до 19 г. – 7%. Това показва, че младите хора боледуват, преносители са на новия коронавирус, но при тях заболяването протича по-леко, обясни Мутафчийски.

В подкрепа на думите си той посочи, че регистрираните у нас случаи на COVID-19 във възрастовия диапазон до 60 г. представляват 83 % от всички 171 положителни за коронавируса лица.17% са случаите на лица над 60 години, като общият брой на регистрираните случаи в тази категория е 24, при три от които , въпреки усилията на лекарите, се стигна до летален изход.

Реклама

5 са КПП-ата в Ловеч, няма напрежения на тях

Пет са организираните още снощи контролно-пропускателни пунктове на входно – изходните пътища на Ловеч. Те са на вход-изходите за Троян до бензиностанция „Газпром“, за Левски, до фирма „Бомникс“, за Плевен, на разклона за с. Горан, за Севлиево, до паметника, за София над бензиностанция „Петрол“ и за за с. Горан, до завод „Балкан“.

През тях се пропуска преминаването на лица само в случаи на неотложна необходимост от пътуването –към работното място в населено място, по здравословни причини на пътуващия или негови близки, завръщане на настоящия или постоянен адрес по лична карта.

На пунктовете няма напрежение и струпване на превозни средства.

Реклама

МВР предоставя бланка на декларация, която да улесни гражданите за придвижване през КПП в областните градове

За да се избегнат излишни струпвания и опашки от граждани пред общините и гишетата на дирекция „Български документи за самоличност“ за смяна на адрес и отразяването му в личните карти, спешен порядък бе изготвена бланка за декларация. Тя ще служи за представяне пред контролно-пропускателните пунктове в областните градове, които бяха изградени във връзка с изпълнението на заповедта на министъра на здравеопазването, с която се въвеждат нови противоепидемични мерки от 21 март 2020 г.

Припомняме, че от 00:00 часа днес на входовете и изходите на областните градове са изградени контролно-пропускателни пунктове, през които се допуска влизането и излизането на граждани само при възникнала неотложна необходимост – полагане на труд, здравословни причини или завръщане на постоянния или настоящ адрес.

Прикачени документи: Декларация

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
16.9 ° C
16.9 °
16.9 °
89 %
1.8kmh
62 %
вт
27 °
ср
24 °
чт
26 °
пт
28 °
сб
26 °