вторник, юни 23, 2026

Министър Маринов: Нямаме място за отстъпление, за да се справим ни трябва цялата енергия на обществото

Министърът на вътрешните работи Младен Маринов в една от инспекциите си днес обясни, че се действа така, че да не бъдат затруднени гражданите в тази ситуация.

Той припомни, че вече е разпространена бланка – декларация, която те да попълват, достатъчно в момента е да е посочен адресът на който живеят, не е необходимо да ходят до общините и да си променят адресните регистрации. Декларацията е достъпна чрез сайта на МВР, включително и полицейските служители ще разполагат с празни бланки за попълване. Мярката важи на този етап за областните центрове.

Разчитам на съвестта и отговорността на всеки гражданин, защото тези извънредни мерки се прилагат извънредно, както за тях, така и за органите на реда, каза министър Маринов и апелира възрастните хора да спазват въведените изисквания.

Вътрешният министър посочи, че има засечени опити за продаване на фалшиви дезинфектанти, случаи, по които са образувани досъдебни производства, предотвратен е и опит за контрабанда на 30 тона спирт.

Правим всичко възможно да намалим щетите. Нарушителите на карантина се увеличават, тази сутрин е задържан водач на товарен автомобил, който е под карантина, но е предпочел да не я спазва.  Над 7 хиляди души са поставени под карантина, има над 60 досъдебни производства за нарушаване на този режим, посочи министър Маринов. Той заяви, че има известно напрежение на КПП-тата и изрази надежда, че през тези два почивни дни ще се види практическото приложение от мярката.

Има и полицаи, които са под карантина. На този етап те не са много, нашите хора са на първа линия, спрени са всички почивки. Благодаря на полицаите, които и в момента са на улицата и работят. Нямаме място за отстъпление и за да се справим, ни трябва мобилизацията и енергията на цялото общество, категорично заяви министър Маринов.

Реклама

163 са заразените с коронавирус у нас

163 станаха заразените с коронавирус у нас. 8 от тях са със сериозна симптоматика и са на възраст между 20 и 50 години. Новите случаи в София са 18, а в Бургас има още двама. В Пазарджишка област има един пациент. Средната възраст на починалите е 74 години. Това съобщи председателят на Оперативния щаб за борба с коронавируса ген. Венцислав Мутафчийски

„Само вчера в Италия са загинали над 600 човека за един ден. Само вчера. Искам да уточня, че болестта не поразява само възрастни хора, но при тях смъртността е много по-голяма“, допълни Мутафчийски. 

„Едното контактно лице от Бургас е рехабилитатор в Дом майка и дете в града и сега цялото заведение е под карантина. Тримата пациенти, които дадоха два поредни отрицателни резултата – едно от ВМА и две от Плевен – вече са изписани“, каза той.

Мутафчийски отново изрази възмущението си, че гражданите масово не изпълняват мерките и не ограничават излизанията си. Той заяви, че не може да предположи кога ще бъде пикът на заразата у нас.

Реклама

Домашни животни могат да бъдат разхождани в паркове и градинки

Министерството на здравеопазването информира, във връзка с издадената днес заповед на здравния министър за въвеждане на нови противоепидемични мерки, които влизат в сила от 00.00 на 21 март, че домашни любимци може да бъдат разхождани в паркове и градинки. Не трябва обаче да се предизвикват струпвания на граждани, като за целта следва да се спазва дистанция от минимум един метър между собствениците на домашните животни.

При спешни случаи домашните животни следва да бъдат консултирани с ветеринар. Когато се касае за рутинни прегледи, последните трябва да бъдат отложени.  Неотложни ветеринарни прегледи могат да се извършват в предварително уговорен с кабинета/клиниката час и при създаден ред, недопускащ струпване на хора. Специалистите и помощният персонал следва да използват лични предпазни средства  (ръкавици и маски).

Реклама

Коронавирусът взе 627 жертви за един ден в Италия

COVID-19 отне живота на над 10 000 души. Само в Италия днес са починали 627 души. Там дори казват, че пикът на болестта не е дошъл. В пристанището на Генуа голям круизен кораб беше превърнат в болница. А в Испания мерките стават все по-крайни – като разпъване на военни палатки по паркинги, за да се настаняват болни. С починалите днес общият брой на жертвите на болестта там надмина 1000, съобщиха от Нова ТВ.

Редица държави и регионални правителства затягат мерките за борба със заразата. Бавария обяви пълна забрана да се излиза от дома без доказателства за целта на излизането. „За съжаление, това което ми казва полицията е, че много грааждани не спазват препоръките, които им направихме. Те не осъзнават серионзността на ситуацията и не рабират, че освен за себе си, представляват заплаха и за околните”, каза Маркус Зьодер, премиер на Бавария.

Пълна блокада беше наложена и на американския щат Калифорния. Свободното движение беше ограничено, като на жителите ще е разрешено да напускат домовете си само за закупуване на храна, лекарства и да разхождат кучетата си. Губернаторът Гавин Нюсъм допусна, че повече от половината от 40-милионното население на щата ще се зарази от коронавируса в следващите два месеца.“Това е момент, когато трябва да говорим открито. Трябва да кажем истината на хората“, коментира губернаторът на щата.

С повече от 14 хиляди заразени Съединените щати е сред една от тежко засегнатите страни. Но заедно с мерките има и такива места – хиляди студенти не смятат, че коронавируса трябва да нарушава пролетната им ваканция и купонясват по плажовете.

Реклама

142 станаха заразените с COVID-19 у нас. Трима са излекувани

142 са заразените с коронавирус у нас. Заразата стигна и до Шумен. Това съобщи началникът на Оперативния щаб ген.-майор Венцислав Мутафчийски на редовния брифинг в събота сутрин.

При нас има един случай с две отрицателни проби. Той ще бъде освободен днес и ще бъде под карантина 30 дни. В Плевен първите двама заболели също са с две отрицателни проби. И те ще бъдат освободени. Така, че вече имаме трима излекувани у нас. Имаме първи случаи на коронавирус в нови градове. В Добрич има 4 заразени, а в Шумен – един, подчерта Мутафчийски.    

Той добави, че към момента заразените у нас мъже са 84, а жените – 58. Средната възраст на болните е 42 години. Най-младият заразен е на 4 години, а най-възрастният на 81. Трима са починали. Смъртността ни е 2,1 %.

Реклама

Пациентът с коронавирус от Троян е в добро състояние

Пациентът от Троян, диагностициран с COVID-19 и настанен в Ловешкото инфекциозно отделение, е в добро състояние и всеки ден се подобрява.

Общият брой лица от област Ловеч, завърнали се от страни с интензивно разпространение на коронавирус и с наложена домашна карантина е 150. До 19.03.202 година, включително, карантината е отпаднала за 4 лица.

Съгласно Заповед № РД-01-130/17.март 2020г. на министъра на здравеопазването, под задължителна карантина с предписания за 14 дневен период се поставят лица, пристигащи от Китай, Иран, Бангладеш, Индия, Малдиви, Непал, Шри Ланка, Испания, Италия, Южна Корея, Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия, Франция, Германия, Нидерландия и Швейцария.

Предписанието се издава от граничните здравни власти. РЗИ-Ловеч издава предписания за задължителна карантина на контактни лица на потвърден случай с COVID-19, както и на водачите на тежкотоварни автомобили, които са в задължителна карантина по време на престоя си на територията на областта, което е регламентирано в Заповед № РД-01-140/19.03.2020г. на Министъра на здравеопазването.

Реклама

Преустановява се предлагането на кафе, топли и студени напитки и други стоки от вендинг-автомати, разположени на открито

Със Заповед № 209/20.03.2020 г. на Кмета на Община Тетевен, се преустановява предлагането на кафе, топли и студени напитки и други стоки от вендинг-автомати, разположени на открито. Вендинг-автомати за кафе, топли и студени напитки и стоки на закрито (в административни сгради, в хранителни магазини, в бензиностанции и др.) могат да работят, като се прилагат всички мерки за безопасност и хигиенизиране на автоматите.

Заповедта беше въведена във връзка с предотвратяване и ограничаване на разпространението на коронавируса COVID-19 в община Тетевен и поради постъпили сигнали за струпване на хора около вендинг-автоматите на открито, невъзможността за извършване на контрол за периодично почистване и хигиенизиране и осигуряване на пропускателен режим до автоматите на открито, което създава опасност за здравето на хората.

Заповед № 209/20.03.2020 г. на Кмета на Община Тетевен вижте ТУК

Реклама

ОТ УТРЕ: Забраняват се разходките в паркове и градини

От 00.00 ч. в петък се забраняват разходките в паркове, градски градини, спортни и детски площадки и съоръжения на открити и закрити обществени места. В часовете от 8.30 до 10.30 всеки ден хранителни магазини и аптеки ще могат да посещават само хора на възраст над 60 години. Това обяви министърът на здравеопазването Кирил Ананиев на извънреден брифинг в МС. И допълни: „Полицията ще следи дали мярката се спазва“, съобщава Нова ТВ.

„Органите на Министерството на вътрешните работи ще организират контролно-пропускателни пунктове на входно-изходните пътища на областните центрове и ще извършват проверка на целта на пътуването на гражданите. През пунктовете ще се пропуска преминаването на лица в случай на неотложно пътуване, обосновано от доказана потребност от трудово естество, здравословни причини или завръщане на постоянния адрес. Това се удостоверява със служебна бележка от работодателя, медицински документ или документ за самоличност. Забранява се на лицата до 60-годишна възраст да посещават хранителни магазини и аптеки всеки ден от 08:30 до 10:30 ч.“, каза още Ананиев.

„Виждате, че вдигаме нивото на мерките, които прилагаме. Ще видим дали ще се изпълняват от българските граждани. Ако резултатът е негативен, ще вдигнем още нивото на сигурност, като лицата, които напускат домовете си, ще трябва да декларират за своята собствена отговорност“, каза още министърът на здравеопазването.

Вътрешният министър Младен Маринов посъветва хората, които работят извън областните центрове в следващите 2 дни да се снабдят със служебни бележки от работодател, за да могат да минават през съответните контролнопропускателни пунктове.

„Призивът към всички граждани е да спазват стриктно разпоредбите, да си подготвят документите, така че по-бързо да бъдат проверени на контролните пунктове и да продължават да спазват дисциплината”, каза Маринов.

На този етап мерките са само за областните градове.

Реклама

Забранява се износът на лекарства на хининова основа

Министърът на здравеопазването издаде заповед, с която се забранява износът на лекарства на хининова основа до второ нареждане. Целта е да бъдат задоволени нуждите на българския пазар във връзка с обявената от СЗО пандемия и усложняващата се епидемична обстановка, свързана с разпространението на COVID-19 на територията на България.

Със заповедта можете да се запознаете в прикачения файл – Заповед.

Реклама

Община Тетевен набира доброволци

Във връзка с постоянната потребност от упражняване на ефективен контрол върху заповедите на Националния и Общински временни щабове за ограничаване на разпространението на коронавирус и последователните усилия на общинското ръководство за опазване на здравето на жителите, Община Тетевен набира доброволци сред бившите служители на МВР, МО и Пожарна безопасност и защита на населението.

Желаещите могат да заявят това на тел.: 0678/5 22 00; вътр. 100 – дежурен по Община.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
17.5 ° C
17.5 °
17.5 °
94 %
1.3kmh
18 %
вт
26 °
ср
23 °
чт
26 °
пт
27 °
сб
21 °