понеделник, юни 22, 2026

50 милиона лева е държавната гаранция за кредитиране на студентите и докторантите за 2020 г.

Министерският съвет прие държавна гаранция за нови кредити през 2020 г. в размер до 50 млн. лв. по Закона за кредитиране на студенти и докторанти.

По този начин държавата оказва финансова подкрепа като гарантира главниците и лихвите по кредитните задължения на студентите и докторантите. Договорените кредити по реда на Закона през предходните години са гарантирани от държавата до тяхното пълно погасяване. Основната цел на кредитирането на висшето образование е осигуряването на финансова подкрепа за студентите и докторантите за обучение във висшите училища. Студентските кредити превръщат висшето образование в по-достъпно.

Съгласно изискванията на Закона за кредитиране на студенти и докторанти министърът на образованието и науката участва в преговорите за издаване на държавни гаранции по този закон и подписва от името на правителството споразуменията за издаване на държавна гаранция с банките, сключили типов договор, въз основа на Решението на МС.

В периода от 2010 г. до 2019 г. типови договори за кредитиране са сключени с осем банки: Банка ДСК ЕАД, Райфайзенбанк (България) ЕАД, Алианц Банк България АД, Юробанк България АД, Първа инвестиционна банка АД, Българо-американска кредитна банка АД, Инвестбанк АД и Обединена българска банка АД. 

Реклама

28 годишен мъж от Тетевен заредил гориво от бензиностанция и избягал

На 26 февруари около 02.00ч. в РУ Тетевен е получен сигнал от служител на бензиностанция в града, че лица са заредили в автомобил гориво на стойност 50 лева, след което са напуснали обекта в неизвестна посока, без да са заплатили дължимата сума. Служители от полицейското управление незабавно са организирали и започнали оперативно издирвателни мероприятия, в резултат на които е установено превозното средство и лицата придвижващи се с него – 28 годишен мъж от Тетевен и пътник – 22 годишна жена.

В хода на проверката е констатирано, че превозното средство е с прекратена регистрация, а водачът не притежава СУМПС. По случая е образувано досъдебно производство, двете лица са задържани за срок до 24 часа и работата продължават служители на РУ Тетевен.

Останалите новини:

По време на проведена специализирана полицейска операция по широкообхватния метод през вчерашния ден служители на РУ Троян са извършили проверка на 26 МПС и 26 лица, като за установени нарушения са съставили 7 глоби с фиш и 3 акта.

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство след получен сигнал, че на 26 февруари около 15.30ч. от стая в Ловчанско читалище са отнети два мобилни телефона. Работата по случая продължават криминалист от РУ Ловеч.

След проведени оперативно издирвателни мероприятия, служители на РУ Ябланица са установили  и задържали 33-годишен мъж, който на 26 февруари е проникнал в частен дом в с.Брестница и се е опитал да отнеме сумата от 10 лева от ръцете на 90-годишния обитател на имота. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

17-годишен младеж е задържан за срок до 24 часа в РУ Ябланица, след като в нощта на 25 срещу 26 февруари от хладилна витрина разположена в двора на частен дом в с.Брестница е отнел безалкохолни напитки на обща стойност около 20.00 лева. По случая е започнала проверка.

Реклама

Всички проби, изследвани днес за коронавирус COVID-19, са отрицателни

Днес, 26 февруари, в Националната референтна лаборатория за новия коронавирус COVID-19 са изследвани 9 проби на лежащо болни граждани, настанени в лечебни заведения в Стара Загора, Хасково, Шумен, Варна и Бургас. Всички те са отрицателни.

Отрицателни са и всички проби, изследвани във Военномедицинска академия.

В Националната референтна лаборатория по-късно днес са постъпили проби от Русе, резултатите от които ще излязат утре, 27 февруари.

Реклама

Обсъдиха мерки за реакция при евентуално разпространение на коронавирус

Мерки за реакция при евентуално разпространение на коронавирус бяха обсъдени на заседание на новоучредения Областен кризисен щаб по здравеопазване в Ловеч, което бе председателствано от областния управител Ваня Събчева.

На срещата присъстваха представители на Регионалната здравна инспекция, Районната здравна каса, общопрактикуващите лекари, директорите на болниците в областта, на Центъра за спешна медицинска помощ, МВР, ДАНС, Регионалното управление на образованието и др.

Всички те представиха готовността си за реакция при евентуални случаи на заболели от коронавирус, като бе обсъден и алгоритъмът на действие при констатирани съмнения или потвърдени случаи на заразени.

От РЗИ информираха за получените и разпространени нормативни документи, насоки и указания. Стана ясно, че се организират срещи с общопрактикуващите лекари, на които получават конкретни инструкции за реакция при наличие на симтоматиката на коронавируса. Лечебните заведения са разработили планове за действия. Директорите на болниците в областта информираха, че разполагат със защитни предпазни средства – маски, ръкавици, престилки, шапки, не всички обаче са според изискванията. Затова троянската белодробна болница е поръчала такива защитни екипи, разполага и с резервен запас от респираторни маски.

Д-р Силвия Моева от Центъра за спешна медицинска помощ в Ловеч също докладва, че имат готовност за реакция, оборудвани са и с всичко необходимо.

На заседанието стана ясно още, че при съмнение за заразен пациент с коронавирус той трябва да се насочва към инфекциозното отделение на ловешката болница, което разполага с 18 легла, но има готовност при нужда да бъдат увеличени. „В отделението ще постъпват болни с оплаквания, идващи от райони, където има доказана инфекция. Ще приема болните с изолация до излизане на резултатите. След това ще бъдат насочват към лечебните заведения в София”, заяви директорът на болницата д-р Румяна Нановска. Тя посочи, че отделението разполага с необходимите лични предпазни средства и дезинфектанти. Персоналът е минал инструктаж. За момента няма данни за пациенти със съмнения за коронавирус.

Директорът на Регионалната здравна инспекция д-р Анета Винева препоръча общините да ограничат масовите мероприятия като предпазна мярка. Тя коментира и случая с групата от ученици и учители от ловешко училище, които се завърнаха преди дни от Италия. Те са под доброволна 14-дневна карантина. Тяхното състояние се следи ежедневно от личните им лекари.

От РУО съобщиха, че всички пътувания на учители и ученици до Италия са отменени.

Реклама

Кметът на Ловеч: Информацията за учениците, завърнали се от Италия, в своята цялост не отговаря на истината!

Кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова снощи  направи следното изявление в личния си профил във фейсбук по повод появила се информация в интернет.

Уважаеми ловчалии, във връзка със статия „Ученици, завърнали се от Италия, щъкат на воля из Ловеч“ публикувана в столичен сайт в 21:34 ч. на 25 февруари 2020, категорично заявявам, че информацията в своята цялост не отговаря на истината!

Фактическата обстановка около прибирането от Италия на групата ученици, придружавани от двама учители – всички от Професионална гимназия по механоелектротехника (ПГМЕТ) гр. Ловеч, е следната:

На 25.02.2020 г., около 4:00 часа сутринта, група от ПГМЕТ гр. Ловеч, състояща се от 16 ученици и 2-ма учители, се прибира от гр. Римини, Италия, където са били по програма „Еразъм+“.

На летището групата е посрещната от заместник-министъра на образованието и науката Таня Михайлова и директора на „ПГМЕТ гр. Ловеч“ инж. Ирина Стоенчева. Веднага са прегледани от медицински екип. След като е установено, че всички са в добро физическо състояние и нямат оплаквания, на място са предприети необходимите инструкции и цялата група е поставена в 14 дневна превантивна домашна карантина. С всички инструкции за карантинния период и правилата, които следва да спазват всички членове на групата, са запознати учениците, техните родители и учителите, които са ги придружавали.

Кметът на Община Ловеч Корнелия Маринова поддържа постоянен контакт с директора на ПГМЕТ гр. Ловеч – инж. Ирина Стоенчева, с началника на Регионално управление на образованието (РУО) – Ловеч, Еленко Начев и представител на Регионална здравна инспекция (РЗИ) – Ловеч и следи състоянието на завърналите се ученици и учители.

Информация за състоянието на децата и двамата възрастни е изпратена своевременно до личните им лекари. Личните лекари от своя страна следят ситуацията и поддържат постоянен контакт с поставените под карантина, като следят за тяхното здравословно състояние.

Учениците категорично не са посещавали учебни занятия и се намират в карантина в домовете си. Ако се установи отклонение от предписания режим на карантина, родителите ще бъдат санкционирани по административен ред.

Молим жителите на Община Ловеч да запазят спокойствие, по случая са взети всички необходими мерки!

Реклама

На 1661 пожара са реагирали службите на РДПБЗН – Ловеч през 2019 г.

През 2019 г. службите на РДПБЗН – Ловеч са реагирали на 2139 сигнали за произшествия. От тях 1661 пожара, от които 229 са с нанесени материални щети и 1432 – без нанесени преки материални щети. Службите на РДПБЗН-Ловеч са се отзовали на 77 сигнала за аварийно-спасителни дейности. Отчетено е значително увеличение в броя на произшествията през 2019 г. спрямо предходната година /с 655 броя/. Увеличението на произшествията се дължи на продължителното засушаване през 2019 г. и свързаните с това пожари без преки материални загуби (предимно в сухи треви и храсти). При пожари през 2019 г. са загинали 4-ма души, а през предходната 2018 г. година са 2-ма. Пострадалите граждани през 2019 г. са 11, а през предходната година са 5-ма; Спасените граждани за 2019 г., на които служители на ПБЗН са оказали помощ при ликвидиране на произшествия са 20.

Основните причини за възникналите произшествията с преки материални загуби през 2019 г. са следнитте:

–        небрежност при боравене с открит огън – 88 произшествия

–        късо съединение – 41 произшествия

–         неправилно ползване на нагревателни и отоплителни уреди – 22

–        в процес на установяване – 27 произшествия

–        техническа неизправност – 25  произшествия

Разпределението на излизанията на службите от РДПБЗН – Ловеч през 2019 г., е както следва:

1. РСПБЗН-Ловеч – 776

2. РСПБЗН – Троян – 311.

3. РСПБЗН-Луковит – 425

4. РСПБЗН-Тетевен – 232

5. РСПБЗН-Ябланица – 221

6. УПБЗН-Угърчин – 139  

7. УПБЗН-Априлци – 35

Държавен противопожарен контрол:

В изпълнение изискванията на чл. 125, ал. 1 от ЗМВР органите за ДПК и ПД са извършили на 100% планираните за годината проверки, а именно:

– комплексни проверки на обекти – 40;

– контролни проверки  за изпълнение на правилата и нормите за пожарна безопасност  – 674. на обекти в експлоатация и  265 на строежи;

– тематични проверки – 1082 на обекти в експлоатация и 35 на строежи;

– съвместни проверки с други ведомства и служби – 64

От всички извършени проверки са констатирани 1784 нарушения в обекти и 7 в строежи, които са предписани за отстраняване в 40 протоколи от комплексни проверки и 416 писмени разпореждания и предписания в заповедни книги на строежи. Упражнен е последващ контрол, като са извършени 440 проверки по изпълнение на предписаните мероприятия.

През 2019 г. са изготвени и връчени 48  акта за установени административни нарушения.

Извършени са и 118 проверки на проекти за съответствие с правилата и нормите за пожарна безопасност, като в резултат на това са издадени 112 положителни становища и 6 откази.

Служители на РДПБЗН са участвали в 80 държавни приемателни комисии и в 80 общински и областни експертни съвети по устройство на територията, изготвили са и 32 пожаротехнически експертизи.

Реклама

Тол системата тръгва от 1 март, няма да има отлагане

Тол системата за тежкотоварни автомобили ще започне да функционира от 1 март, повече компромиси със сроковете няма да бъдат правени. Това заяви заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Николай Нанков на брифинг днес.

Системата е напълно готова. Едва ли има друга страна в Европа, която по такъв иновативен начин да дава три възможности за таксуване – маршрутни карти, GPS тракери и бордови устройства, каза Николай Нанков. В началото очакваме приоритет да бъде даден на маршрутните карти. Поетапно ще започне използването и на останалите възможности, добави той.

Целта на тол системата е да се осигурят повече приходи за ремонт и реконструкция на пътната инфраструктура на базата на един по-справедлив модел. При него, който пътува и руши повече, плаща повече. Тази система не е само начин за събиране на средства. Тя е широкообхватен инструмент на държавата в борбата срещу сивия сектор в транспорта. И именно той е целта на тол системата, не дребните нарушители, допълни Нанков и като пример посочи тези, които претоварват камионите си или правят курсове „на черно“. Още вчера, например, е установен ТИР, който е бил с тегло 57 тона вместо 26, съобщи проф. Олег Асенов, член на УС на Агенция „Пътна инфраструктура“.

Освен контрол на претоварването, такъв ще има и на празните курсове. Системата е в тясна връзка и с митниците, което ще бъде стъпка в борбата с измамите. Осигурена е свързаност на тол системата и с тази на МВР.

Резултатите от борбата със сивия бранш в транспорта ще се видят още тази година. Това е и една от причините за силния отпор срещу въвеждането на тол таксуването.

Проф. Олег Асенов отхвърли твърденията, че държавата се отнася с безхаберие към тази радикална реформа в пътния сектор. Осигурили сме възможност 92 камиона да бъдат обслужвани с маршрутни карти едновременно на граничните контролно-пропускателни пунктове, заяви той. Това не е безхаберие, а системен подход.

Камери на тол системата са монтирани на почти 11 хил. км републикански пътища. От 10 дни те имат възможност да установяват нарушители без винетки, с изключение на местата, за които общините заявяват искане за освобождаване от винетна такса. От 1 март толуването за тежкотоварните превозни средства ще бъде за 3115 км. Отделно мобилните екипи на тол контрола покриват цялата републиканска пътна мрежа от близо 20 000 км.

По отношение на лавината от искания от страна на различни общини за освобождаване на участъци от републиканската пътна мрежа, зам.-министър Нанков обясни, че обхватът на пътища, за които е необходимо да се плаща винетка, не е променян от въвеждането на хартиените стикери, а контролът вече е по-прецизен и строг.

Заместник-регионалният министър обърна внимание, че в последните дни системата е подложена на денонощни хакерски атаки.

Видеоклип, разясняващ принципите на тол системата, може да бъде видян ТУК.

Реклама

Информационен бюлетин ОД МВР-Ловеч

На 25 февруари на територията обслужвана от РУ Ловеч е проведена полицейска операция в хода на която е извършена проверка на 60 МПС и 81 лица, като за установени нарушения са съставени 16 глоби с фиш.

Полицаи от РУ Троян са иззели от частен дом в града боеприпаси калибър 9/19 с 69 броя повече от издаденото за това разрешение по ЗОБВВПИ. По случая е образувано досъдебно производство, а обитателят на имота е задържан за срок до 24 часа.

В РУ Ловеч е образувано досъдебно производство след получен от ЧЕЗ АД сигнал, че от частен дом в с.Смочан е осъществено неправомерно присъединяване към електроразпределителната мрежа, с което са създадени условия за непълно отчитане на потребената електрическа енергия.

В РУ Луковит е образувано бързо производство и за срок от 24 часа е задържан 66-годишен мъж от града, който на 25 февруари около 21.15ч. е установен да управлява лек автомобил след употреба на алкохол, с концентрация в издишания въздух 1,37 промила.

Работата по случая продължава.                             

40-годишен тетевенец е задържан в местното районно управление по подозрение, че е отнел монетник със сумата от около 30 лв. от вендинг машина в града, а на друга вендинг машина е нанесъл материални щети. По случая са започнати проверки и работата продължава.

Реклама

Ученици от Тетевен казаха „Не на тормоза в училище!“

С подкрепата на МКБППМН към Община Тетевен, всяка последна сряда от февруари се отбелязва Световният ден против тормоза в училище, известен като „Ден на розовата фланелка“. Идеята на този ден е да се изрази неприемането на тормоз и насилие в училищетo.

Като знак на съпричастност към идеята, доброволците от БМЧК от НПГГСД“С.Младенов“, СУ „Г.Бенковски“ и ПГ по СЕУ изработиха колаж от собствени снимки и заявиха „Не на тормоза в Училище!“.

За пръв път Денят на розовата фланелка е проведен в Канада през 2007 година като протест, организиран от двама ученици – Дейвид Шепърд и Травис Прайс. Те се обличат в розово, за да символизират своята позиция и неприемане на тормоза в училище.

При откриването на учебната година в тяхното училище група по-големи ученици се подигравали и тормозили един деветокласник, че бил облечен с розово поло, докарвайки го до плач. На следващия ден Дейвид и Травис купили и раздали на съучениците си 50 розови тениски в подкрепа на тормозеното дете. Тази инициатива бързо става популярна сред учениците от други училища и държави.

Изследване върху здравето и поведението на децата в училищна възраст, проведено от Института за изследване на населението и човека в сътрудничество с УНИЦЕФ показва, че учениците в България са сред челните десет от общо 43 изследвани страни, засегнати от проблема „училищен тормоз“. Дискомфортът и отчуждението от училище, ниският успех и тормозът утвърждават рисковите поведения сред юношите.

Агресията, желанието за надмощие, избиването на комплекси, грешките на израстването не са от вчера. Но днес всичко изглежда и вероятно е много по-сериозно, с повече и по-чести сериозни последици заради големият отзвук, който всяка подобна проява получава.

„Славата“, която насилниците получават от негативните коментари по телевизията и в интернет ги кара да са все по-агресивни, все по-забележителни, за да се почувстват поне за малко значими. Защото детската агресия е точно това – отчаян крясък на системно пренебрегвано дете. Заклеймяването на по-буйните деца от най-ранна възраст като „лоши“, неадекватната спрямо съвременните деца учебна програма, неразбирането от страна на учители и родители трудна възраст, каквото е пубертета – всичко това води до ужасяващите сцени, на които ставаме свидетели.

Класовете и съучениците са умалено копие на обществото и средата, в която детето ще се движи като голямо. „Умалено“, но всъщност изопачено заради незрялата нервна система, бушуващите хормони и незнанието как да реагира детето в дадена ситуация. Като над една трета от всички ученици споделят, че са ставали поне веднъж обект на насилие или тормоз в училище, на физическа и вербална агресия, в рамките на една година.

Реклама

Съобщение от Дирекция ,,Бюро по труда“ – гр.Тетевен

СВОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТА

Актуални към 24.02.2020 г.       

СВОБОДНИ РАБОТНИ МЕСТАБрой
1Лекар /по трудов договор/1
2Старши учител ЦДО /по трудов договор/1
Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
20.1 ° C
20.1 °
20.1 °
79 %
0.5kmh
0 %
пн
27 °
вт
26 °
ср
24 °
чт
28 °
пт
25 °