понеделник, юни 22, 2026

Програма по случай отбелязването на 3-ти март в община Тетевен

По случай Националния празник на Република България – 3 март – Община Тетевен е подготвила следната програма:

08:30 ч. – Начало на мотошествие, водено от Мотоклуб „Скални орли“ и поднасяне на цветя на паметниците на Петко Милев Страшния, Сава Младенов, Георги Бенковски, Христо Габровчето и Баньо Маринов;

10:00 ч. – Панахида пред паметника на загиналите за Освобождението на Тетевен руски войни в двора на храм „Св. Всех Святих“, гр. Тетевен

10:30 ч. – Шествие от църква „Св. Всех Святих“ до пл. „Сава Младенов“, гр. Тетевен;

11:00 ч. – Тържествено издигане на знамето на Република България и слово на Кмета на община Тетевен;

11:15 ч. – Празнична програма с участието на народната певица Николета Николова с „Гайдарска дружина“, ученици от НУ „Хаджи Генчо“ – гр. Тетевен, ТФ „Ева“ при НЧ „Съгласие 1869“- гр. Тетевен и др.

Реклама

Премиерът Бойко Борисов свиква извънредно заседание на Съвета по сигурността

Министър-председателят Бойко Борисов свиква утре, 25 февруари, в 8,30 ч извънредно заседание на Съвета по сигурността във връзка с разпространението на вируса COVID-19.

В рамките на консултативния и координиращ орган към Министерския съвет ще бъдат обсъдени данни за разпространението на заболяването, предприетите срещу него мерки в национален и международен аспект, както и необходимите по-нататъшни действия.

Реклама

МРРБ предлага комплекс от програми за енергийно обновяване на сградния фонд в страната

Министерството на регионалното развитие и благоустройството предлага разработването на комплекс от програми за енергийно обновяване на жилищния сграден фонд в страната. Предвижда се паралелното прилагане на програмите и поетапно изпълнение на мерките в тях.

Това стана ясно от интервю на Гергана Благиева – директор на дирекция „Жилищна политика“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството за предаването „Събуди се“ на Нова телевизия.

„Идеята е в тези програми да бъдат внедрени мерки към различните категории сгради – еднофамилни или ниско етажно застрояване, многофамилни здания“, обясни Благиева и допълни: „Така например, някои от тях ще бъдат насочени към подмяна на горивна база или инсталиране на ВЕИ в отделни сгради, където е възможно.“

Около 704 хиляди са обитаваните жилишни сгради, чиято енергийна ефективност трябва да бъде подобрена, показва анализ за състоянието на жилищния фонд у нас по поръчка на МРРБ.

Сред сградите най – много са еднофамилните къщи – 650 хиляди, 55 хиляди са блоковете, 3200 сгради от семеен тип и 500 общежитията.

По разчети на Министерството на регионалното развитие и благоустройството се очаква до 2030-та година да бъдат обновени около една пета от 700-те хиляди обитавани жилищни сгради – обект на мерки за подобряване на енергийната ефективност.

Предвижда се в бъдеще програмите да бъдат с финансов механизъм, което означава разработването на кредитни пакети, така че да бъдат отпуснати нисколихвени кредити на собствениците с поносима месечна вноска за погасяване на заемите.

„Целта ни е до 2025-та година да има разработени мерки  за енергийна ефективност, които да обхванат по-голямата част от сградния фонд, като след това ще продължи изпълнението на още мерки поетапно“, подчерта Благиева.

За да бъдат улеснени хората, се предвижда още регламентирането на т.нар. специализирани посредници, които да подпомагат целия процес по обновяване на сградите от кандидатстването за финансиране до момента, в който се отчитат изпълнените мерки.

Подготвят се промени и в Закона за управление на етажната собственост, за да се засили ролята на професионалните домоуправители, които също могат да подпомогнат процеса на енергийно обновяване.

Предвижда се създаването и на т.нар. „едно гише“ към общините, където да се дава безплатна консултация на хората за целия процес по обновяване на сградите.

Реклама

Кръгла маса „Професионално образование и обществена реализация“

В Центъра за подкрепа и личностно развитие – Тетевен  се проведе кръгла маса под наслов: „Професионално образование и обществена реализация“ с ученици от средните училища на територията на общината: СУ „Г. Бенковски“, ПГ по СЕУ и НППГСД „Сава Младенов“. Събитието е част от проект „НПО – партньор и гарант за открито и отговорно участие на гражданите в област Ловеч“, ОП „Добро управление“, изпълняван от Сдружение „Екомисия 21 век“ – Ловеч с партньорството на общините от областта.

Събитието е и част от дейностите по Младежкия план за 2020 г. на Община Тетевен, Стратегическа цел 1: Създаване на благоприятна и подкрепяща среда за качествено образование и професионална реализация на младите хора в общината. Като партньор по проекта Община Тетевен реализира подготовката, организацията и модериране на срещата.

В обръщението към участниците представителите на Сдружение „Екомисия 21 век“ г-жа Рена Керезова и г-жа Тинка Иванова изтъкнаха изключителната важност на връзката между професионалното образование и обществената реализация, а г-жа Камелия Кънчева- Началник отдел „ХДСТ“ благодари на училищните ръководства за поредното ефективно и ползотворно сътрудничество при реализиране на общинските младежки политики.

Под формата на ролеви игри, участниците, разделени в три смесени отбора от различните училища трябваше да презентират или отгатват професиите, за които те се обучават в професионалните и профилирани паралелки, както и да познават и презентират професии, които се упражняват в местния бизнес. Най – атрактивна беше последната игра, в която задачата на всеки отбор беше да изготви проект на къща за гости, заедно със съответните зони и съоръжения за отдих и занимания, проект за обзавеждането и да предложи пакет от услуги за потребителите, който да бъде част от маркетингова реклама.

Забавлявайки се, участниците демонстрираха знания и умения, придобити в тяхното професионално обучение и възможностите за реализация в местни фирми и организации.

Реклама

Специализираните операции срещу битовата престъпност продължават

Специализираните операции срещу битовата престъпност дават резултат и те ще продължат. Това  заявиха на брифинг днес старши комисар Милен Маринов директор на ОД МВР-Ловеч и Валентин Вълчев административен ръководител на Окръжна прокуратура -Ловеч  по повод двете специализирани полицейски операции проведени през последните дни в Троян и Ловеч. Действията на полицейските служители са били под ръководството на прокуратурата.

Акцията в Троян и околните села е продължила  24 часа и в  рамките на предприетите действия е разкрит грабеж в с.Орешак.  В деня на операцията в РУ Троян е получен сигнал от жителка на селото, че предния ден в дома й са влезли 3 познати лица, които чрез измами и заплаха са отнели от нея 2 златни пръстена. Лицата са установени и задържани – двама мъже на 19 и 25 години и момиче на 14 години, всички криминално проявени. Отнетите пръстени са открити и иззети от заложна къща. По случая е образувано досъдебно производство, а две от лицата са с постоянна мярка задържане под стража, заявиха още от прокуратурата.

В с.Балканец след получен сигнал и претърсване на къща служителите на реда са установили и иззели пневматична пушка преработена за стрелба с патрони и боеприпаси за нея. Старши комисар Милен Маринов допълни още , че при опарацията в Троян и околните села полицейските екипи са извършили проверка на 464 МПС и на 510 лица, като за установени нарушения са съставили 18 акта по ЗДВП и 70 глоби с фиш. Действията са осъществени от служители на икономическа, криминална и пътна полиция при РУ Троян и служители на Зонално жандармерийско управление-Плевен и са били насочени към спазването на Закона за движение по пътищата, следене за вещи и предмети обект на престъпни посегателства, търговия  с акцизни стоки без бандерол и др. Участие в полицейската операция са взели и представители на НАП, Комисията за защита на потребителите и на Агенция „Митници“.

Окръжният прокурор съобщи, че на 19 февруари при специализираната полицейска операция срещу битовата престъпност в Ловеч и общината са установени извършителите на две кражби, като са образувани и две досъдебни производства. Друго досъдебно производство е образувано за притежание на наркотици.  Проверени от полицията по разпореждане на Окръжна прокуратура са 5 лица, които имат две и повече висящи досъдебни производства, като за две от тях е установено, че са  обвиняеми и са задържани. Още едно досъдебно производство е образувано за държане на акцизни стоки без бандерол. В рамките на операцията служители на РУ Ловеч са проверили десетки автомобили и лица.

Целта на предприетите съвместни действия от полицията и прокуратурата е освен превенция на битовата престъпност и реализация, в резултат на предхождаща работа, както и  установяване на лица обявени за ОДИ, заяви още Валентин Вълков.

От прокуратурата коментираха пред журналистите и проверка извършена от ДАНС и ОД МВР-Ловеч по повод доставено от Полша месо за фабрика в Луковит, като заяви че в хода на разследването трябва да бъде изяснено количеството доставено месо, какво се е случило с месото което е било възбранено от БАБХ и дали са спазени законовите изисквания при унищожаването му.

По повод на променената от Окръжен съд-Ловеч мярка на пътния полицай Йордан Петков от «постоянна» в «домашен арест», директорът на ОД МВР-Ловеч съобщи, че се изготвя предложение до министъра на вътрешните работи във връзка с влязлото в сила решение на съда, с което служителя да бъде отстранен от работа.

Всички проверките по случая  предстои да бъдат приключени.

Реклама

С 20 млн.лв. от ОПРР купуваме две въздушни линейки, ще се търси възможност едната да се ползва и за планинско спасяване

Има възможност държавата за купи два хеликоптера за медицинско спасяване с осигурените от Министерството на регионалното развитие и благоустройството 20 млн. лв. по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.  Това съобщи заместник-министърът и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова, която взе участие в работна среща в парламента, инициирана от народния представител Димитър Главчев с участието на  представители на Министерството на здравеопазването, Емил Нешев – директор на Планинската спасителна служба, експерти и представители на граждански организации.  Ще се търси възможност в рамките на осигуреното финансиране един от двата хеликоптера да бъде оборудван и със съоръжения за планинско спасяване, стана ясно след срещата.

Зам.-министър Николова отбеляза, че в настоящия програмен период МРРБ е осигурило 163 млн.лв. за модернизация на спешната медицинска помощ чрез ремонт и преоборудване на центровете за спешна помощ в страната, както и доставка на нови линейки, включително с висока проходимост. През м.г. с подкрепата на Европейската комисия са осигурени допълнителни 20 млн.лв. Анализите към момента сочат, че със средствата могат да бъдат осигурени два хеликоптера за медицинско спасяване, реакция при бедствия, кризи и донорски операции, както и за оказване на помощ в труднодостъпни и отдалечели райони на страната.

„С колегите от Министерството на здравеопазването ще направим всичко възможно да изпълним максимално бързо проекта, който предвижда освен доставка на санитарни хеликоптери, и оборудването на нужната наземна инфраструктура за ползването им“, отбеляза Николова. Тя добави, че при структуриране на проекта ще стане ясно къде ще бъдат базирани хеликоптерите, лицензирането на площадки за кацане, хангари. Предвидено е и обучение на съответните екипи.

Паралелно с това трябва да бъдат подготвени и всички нормативни документи, които изискват регламентите за работата на въздушните линейки.

Мярката за осигуряването на въздушните линейки ще бъде отворена през месец март, а Министерството на здравеопазването, което е бенефициент, ще има два месеца, за да подаде проектно предложение и да кандидатства за средствата. Зам.-министър Николова обърна внимание, че здравното министерство може да обяви процедура за доставка на хеликоптерите под условие и готовност за стартиране на процедура за избор на изпълнител за доставка на техниката.

Участниците подкрепиха проекта и декларираха готовност за подпомагане на реализацията му. На следваща среща ще  бъдат поканени и представители на МВР и ВВС, които също да дадат експертно мнение и да споделят опита си. От страна на ПСС бе декларирана готовност за обучение на екипите.

Реклама

БАБХ затвори предприятие за разфасоване на птиче месо в Луковит

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) прекрати дейността на предприятие за разфасоване на птиче месо в Луковит. За унищожаване са насочени 82 тона и 461 кг птичи продукти, които в момента на проверката са били с изтичащ срок на годност. Не е допуснато разпространението на продукция от предприятието за търгуване.

Инспектори от ОДБХ Ловеч са извършили проверка в предприятието, при която са открити сериозни нарушения. Фирмата е извършвала обработка на месо, за която няма регистрация по Закона за храните. Бизнес операторът без разрешение от контролния орган е променил предназначението на предприятието си.

Установено е неправилно съхранение на готова продукция, както и на странични животински продукти. Открити са храни от животински и неживотински произход, които не са разрешени като асортимент на предприятието.

На бизнес оператора са издадени актове за констатираните нарушения с максималните по закон финансови санкции. Продължава изпълнението на мерките по официален контрол в обекта.

Извършената проверка е съвместна между Областната дирекция по безопасност на храните в Ловеч, служители на Икономическа полиция и НАП.

Реклама

Зам.-мин. Кръстева: През пролетта започваме изготвянето на Стратегическия план по новата Обща селскостопанска политика

„В момента много активно работим по анализите за новата Обща селскостопанска политика (ОСП), вече ги финализираме и работим по потребностите, като в края на април ще започнем неговото реално изготвяне.“ Това заяви заместник-министърът на земеделието, храните и горите Вергиния Кръстева при откриването на среща на тема Общата селскостопанска политика след 2020 г. в гр. Ловеч, организирана със съдействието на Звеното за управление на Национална селска мрежа (НСМ).

Тя заяви, че в Стратегическия план по новата ОСП ще влязат директните плащания, мерките по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) и секторните програми – пчеларство и винарство.

„Акцент в днешната среща ще е именно новата Обща селскостопанска политика. Призовавам Ви да бъдете активни с предложения. За целта създазохме и специален email адрес cap@mzh.government.bgq на който очакваме Вашите коментари и предложения във връзка с новата ОСП.“, подчерта Кръстева.

„За периода 2014-2019 г. земеделските производители в област Ловеч са получили финансова подкрепа с европейски и национални средства в размер на 294,6 млн. лв., което представлява близо 2% от общо предоставения в земеделието публичен ресурс за същия период.“, заяви зам.-министър Кръстева.

Тя посочи, че селското стопанство през 2018 г. формира 8,8% от Брутната добавена стойност за икономиката на област Ловеч, което е над средното за страната (3,9%).

Мария Христова, координатор на Координационната група за Общата селскостопанска политика след 2020 г. (ОСП), сформирана към МЗХГ, запозна  присъстващите над 200 земеделски стопани с хода на преговорния процес на ниво ЕС относно ОСП 2021-2027 и предложените от Европейската комисия преходни разпоредби за 2021 г.

Тя заяви, че 2021 г. ще бъде преходна за земеделските производители, а Стратегическият план по новата Обща селскостопанска политика (ОСП) ще заработи през януари 2022 г.

„Основна позиция на България е запазване на бюджета по новата ОСП на нивата, които са в момента, за да няма сътресения в секторите. Водим преговори за по-високи нива на обвързана подкрепа и запазване на този инструмент. Настояваме и за запазване на националната преходна помощ и след 2021 г.“, уточни Христова.

 „Няма пречка всички настоящи мерки от Програмата за развите на селските райони (ПРСР) да бъдат включени в Стратегическия план по новата ОСП. Планира се 30 % от бюджета на бъдещата ПРСР да бъде насочен за агроекология и климат, биологоично производство и хуманно отношение“, каза още Мария Христова

Тя заяви, че зелените плащания ще се заместят с еко схема и те ще бъдат част от кръстосаното съответствие и екологизация.

Експертите на МЗХГ разясниха новостите около приемите през 2020 година по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014- 2020), представяйки актуална информация за предстоящите за отваряне инвестиционни и компенсаторни мерки на Програмата.

Фермерите от областта бяха запознати и с новите моменти в законодателството в сектор „Животновъдство“ с акцент биосигурността. Бяха представени и възможностите за подкрепа на животновъдите по целевите приеми през 2020 г. по следните подмерки на ПРСР 2014-2020 г.: подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“, 5.1 „Подкрепа за инвестиции в превантивни мерки“, 5.2 „Инвестиции за възстановяване на селскостопанския производствен потенциал“ и 6.3 „Стартова помощ за малки земеделски стопанства“.

В рамките на периода 2014 – 2018 г., броят на отглежданите биволи в област Ловеч се увеличава с 59%, а този на птиците – с 21%. Повишение се наблюдава и при пчелните семейства – с 12%, което допринася за нарастване на добива на пчелен мед с около 7%, стана ясно по време на срещата.

Експерти от Звеното за управление на НСМ представиха ролята, целите и дейността на Мрежата, както и ролята на новата Мрежа за ОСП в бъдещия модел на прилагане на ОСП след 2021 г.

Реклама

Наличието на камера на тол системата в населено място не означава, че хората в него ще бъдат глобявани

Автоматичното правоприлагане трябваше да заработи от 1 март, пуснахме го тестово, предварително. Това е преценка на Национално тол управление. Уведомихме, че започва автоматично правоприлагане, като в същото време течаха и преговорите между Агенция „Пътна инфраструктура“ и Столична община. Това притесни хората, които нямат винетки. Те трябва да са спокойни. Камерите имат няколко опции – могат да бъдат само трафик камери, да бъдат включени на опция тол и винетка или на опция само тол.

Това обясни в интервю за Нова телевизия министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова.

Регионалният министър обърна внимание, че София е по-различен случай, тъй като столицата е разделена на райони. В АПИ вчера е подаден списък на републиканските пътища, които да бъдат освободени от плащане на винетна такса. Преговорите са пред финал. Северната скоростна тангента ще се освободи само за винетки, но не и за тол.

Миналата година бе дадена възможност на общините, които искат пътища на тяхна територия да са без винетки, да ги вземат и да ги поддържат, напомни Аврамова. Предложени са им два варианта. Единият – да вземат пътищата и те да станат общински. Другият вариант е за съвместно поддържане. Министърът даде за пример Шумен, където един квартал е отдалечен и затова е направено искане за освобождаване на пътя до него от винетна такса. На кмета е предложено да се направи изменение на общия устройствен план и да се премести табелата за край на населеното място.

Искания за прекласиране на пътни участъци от републикански в общински са получени от няколко общини – Белица, Челопеч, Павликени, Рила, Шумен и Варна.

Всички граждани, които пътуват по републиканската пътна мрежа, трябва да плащат винетка, за да има средства за издръжка, посочи Аврамова. Таксата се дължи за участъците извън урбанизираните територии.

Във връзка със сигнал за монтирани камери във видинското с. Новоселци тя обясни, че част от всички над 300 трафик камери са дооборудвани с такива на тола. Някои от тях са поддържащи, следят участъците от тол системата, които са сегменти от републиканската пътна мрежа. Министърът обърна внимание, че гражданите не трябва да се подвеждат от камерите в населените места и наличието им не означава, че те ще бъдат глобени. Винетна и тол такса не се изисква за отсечките между табелите за начало и край на населено място.

Регионалният министър апелира да няма напрежение. Всички сигнали, които получаваме, ги обработваме. Тол системата трябва да заработи от 1 март. Там, където има проблем, ще реагираме, добави тя.

Републиканската пътна мрежа се поддържа от АПИ със средствата от винетни такси и след първи март – от тол такси. Ако всички в държавата решат, че от някое село трябва да отидат до общинския център и това не трябва да бъде платено по републиканската пътна мрежа, цялата система на таксуване ще бъде опорочена. Движим се по общински и държавни пътища, обърна внимание Аврамова.  

В отговор на въпрос дали на общините няма да е по-евтино да купуват винетки на хората, вместо да плащат за поддръжка, министърът отговори, че е задаван въпросът колко ще струва на Столична община, защото голяма част хората в Нови Искър, например, имат винетки за пътуване и извън София. Нямаме преброяване колко хора точно от Нови Искър имат или нямат винетка, но общината е взела решение за освобождаване от винетки за определени участъци, допълни тя.

Имаме постоянен и непрекъснат диалог с всички браншови организации по предстоящия старт на тол системата от 1 март. Информираме ги своевременно за всичко, което се случва. От понеделник се провеждат тестове с различни превозни средства над 3,5 т, оборудвани с GPS тракери и бордови устройства по пътищата на България, каза още министърът. Тестват се устройствата, които трябва да имат съвместимост със системата.

Аврамова обясни, че има три варианта за плащане на тол такса от тежкотоварни автомобили. Единият е чрез маршрутни карти, които ще бъдат достъпни на местата за продажба на електронни винетки – тол терминали, бензиностанции и в областните пътни управления. Ще бъдат разкрити още 34 работни места по граничните пунктове. При покупката им се посочва от къде се тръгва и има възможност да се изберат точки по маршрута, за да се конкретизира.

Вторият вариант са GSP тракери. По-голяма част от камионите имат такива устройства, имат договори с доставчици на такива тракери, които трябва да сключат договор с оператор – национален доставчик на услуги. Към момента това са „Интелигентни трафик системи“ и „Конкорд смарт инфраструктура“, които имат съвместимост със системата. Има 11 заявления от фирми, които оперират с GPS системи, като 7 от тях вече са в процедура по вписване в публичния регистър на АПИ и потребителите могат да ползват устройствата им.

Третият вариант са бордовите устройства. От тази нощ платформата на „Интелигентни трафик системи“ вече е отворена и може да се купи такова устройство, съобщи регионалният министър.

Реклама

8.8 % е относителният дял на заетите лица в нефинансовите предприятия в Тетевен

По окончателни данни на Националния статистически институт, годишен отчет за дейността си през 2018 г. са представили 5 636 нефинансови предприятия, осъществявали дейност в област Ловеч, или с 2.0% повече в сравнение с 2017 година.

Най-голям относителен дял имат нефинансовите предприятия от сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 37.3%, следван от сектор „Преработваща промишленост” – 12.8% и сектор  „Хотелиерство и ресторантьорство” – 9.9%.

Най-голям е броят на микропредприятията (до 9 заети) – 5 210, или 92.4%  от общия брой предприятия. Малките предприятия (от 10 до 49 заети) са 6.1%, средните предприятия (от 50 до 249 заети) – 1.3%, а големите предприятия (над 250 заети) – 0.2% от всички предприятия в областта.

Предприятията, приключили 2018 г. с печалба, са 4 178, със загуба – 829 и с нулев финансов резултат – 629.

Фиг. 1. Структура на нефинансовите предприятия в област Ловеч според крайния финансов резултат от дейността им през 2018 година

Нетни приходи от продажби

Реализираните нетни приходи от продажби за областта са на стойност 2 408 млн. лв., което е с 4.8% повече спрямо 2017 година. Най-голям е делът на сектор „Преработваща промишленост”, в който са реализирани 1 205 млн. лв., или 50.0% от нетните приходи за областта, следван от сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 700 млн. лв., или 29.1%.

Произведена продукция

През 2018 г. нефинансовите предприятия в област Ловеч са произвели продукция в размер на 1 831 млн. лв., или с 5.4% повече спрямо предходната година.

Водещ в икономиката на областта е сектор „Преработваща промишленост”, в който са произведени 64.8% от общата продукция, следван от сектор „Селско, горско и рибно стопанство” – 8.1% и сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 7.1%.

Заети лица

Броят на заетите лица в нефинансовите предприятия в област Ловеч е 29 508, което  е с 1.9% по-малко спрямо 2017 година. С най-висок относителен дял е сектор  „Преработваща промишленост” – 48.7% от общия брой заети,  следван от сектор „Търговия; ремонт на автомобили и мотоциклети” – 19.3%.

В микропредприятията работят 32.8% от заетите в областта, в малките предприятия – 23.3 %, в средните предприятия – 22.0%, а в големите предприятия – 21.9%.

С най-голям относителен дял на заетите лица в нефинансовите предприятия в областта е община Ловеч – 36.5%, следвана от община Троян – 35.5% и община Тетевен – 8.8%.

Методологични бележки

Обхват – всички сектори по КИД – 2008 с изключение на „Финансови и застрахователни дейности“, „Държавно управление“, „Дейности на организации с нестопанска цел“ и „Дейности на домакинствата“.

Брой предприятия – всички предприятия, които са били активни през цялата или част от референтната година и са представили годишен отчет за дейността си в НСИ и/или НАП.

Оборотът включва стойността на всички приходи от продажби на собствена продукция, купени и продадени в същия вид стоки, предоставени услуги и продадени суровини и материали, включително начислените акцизи, които са фактурирани през отчетния период. Не се включват приходите от продажби на дълготрайни активи, приходите от финансирания, финансовите и извънредните приходи. В стойността на оборота не се включват и начислените данъци от вида на данъка върху добавената стойност (ДДС), които са за сметка на крайния потребител.

Произведената продукция включва стойността на оборота, намалена с балансовата стойност на продадените активи, без тази на собствените дълготрайни активи. В нея се включва и изменението на запасите от продукция и незавършено производство, както и стойността на направените разходи за придобиване на активи по стопански начин.

Финансов резултат – разликата между печалбата и загубата за дадено ниво на агрегация.

Заети лица – всички лица, работещи в дадено предприятие на пълно или непълно работно време, включително сезонните и надомните работници (преизчислени в еквивалент на пълна заетост), работещите собственици, наетите по договор за управление и контрол, наетите по извънтрудови правоотношения (граждански договори), които не работят при друг работодател и неплатените семейни работници.

Реклама

Времето

Тетевен
ясно небе
16.5 ° C
16.5 °
16.5 °
79 %
1kmh
0 %
пн
28 °
вт
26 °
ср
24 °
чт
28 °
пт
24 °