понеделник, юни 22, 2026

За 3 115 км тежкотоварните автомобили ще плащат тол такси

Общата дължина на пътищата, за които тежкотоварните превозни средства над 3,5 тона ще плащат тол такси при стартирането на системата от 1 март 2020 г., е 3 115 км. Това са 803 км автомагистрали и 2 312 км пътища първи клас.

С решение на Министерския съвет днес беше одобрен списъкът на пътищата, за които товарните автомобили ще плащат за изминато разстояние. В списъка тол сегментите са с обща дължина 6 050 км, като в приложените таблици към решението участъците са описани и в двете посоки на движение.

Съгласно Тарифата за таксите, които се събират за преминаване и ползване на републиканската пътна мрежа, платени ще са само автомагистралите и пътищата първи клас извън урбанизираните територии. За 2 935 км пътища втори клас ставката ще е нулева. Те остават в обхвата на тол системата, тъй като за тях е установено преминаване на не по-малко от 600 тежкотоварни автомобила средно дневно.

От обхвата на тол системата са изключени още участъци в лошо експлоатационно състояние, както и 12 171 км третокласни пътища.

Тол сегментите са над 5 800 броя. Най-дългият платен участък е по магистрала „Марица“ с дължина от почти 24 км – между село Крепост и отбивката за град Харманли. Най-късият тол сегмент в платения обхват е малко над 150 м в района на област Шумен. Най-новият участък е отсечката Ябланица – Боаза на автомагистрала „Хемус“, която беше пусната в експлоатация през октомври 2019 г.

Реклама

Община Тетевен отбеляза 147 години от безсмъртието на Васил Левски

Днес отбелязахме 147 години от гибелта на най-светлата личност в българската история – Васил Левски. Пред паметника на Апостола в Тетевен се събраха малки и големи, за да се преклонят пред делото и паметта му.

Слово изнесе председателят на ОбС – Тетевен Мария Стойчева. Тя призова да се обединим, да съхраним всичко българско, да загърбим злободневието, за да изграждаме чистата и свята република, която ни завеща Левски.

Децата от  ДГ “Васил Левски“ припомниха с рецитал и песни  живота и делото  на Апостола. В знак на признателност към безсмъртното му дело бяха поднесени венци и цветя от зам.-кметът на Община Тетевен Тони Стоев, председателят на ОбС – Тетевен Мария Стойчева, представители на образователни, културни и държавни институции, жители и гости на града.

Васил Иванов Кунчев е роден на 18 юли 1837 година в Карлово. Известен като Васил Левски и Апостола на свободата. Идеолог и организатор на българската национална революция, основател на Вътрешната революционна организация (ВРО) и на Българския революционен централен комитет (БРЦК), български национален герой. Левски е един от ония политически мъже, който още приживе с идеи, смелост и деятелност, с единство на думи и дела печели признание, а след героичната си гибел става знаме на всичко чисто, демократично и напредничаво в българското историческо развитие.

Реклама

805 нарушители и 730 електронни фиша са издадени за шофиране без е-винетка на 17 февруари

730 собственици на пътни превозни средства ще получат електронен фиш за шофиране без електронна винетка на 17 февруари. Това са нарушителите, които са установени от камерите на тол системата в първия ден от работата им, но не са били спрени за проверка от мобилните контролни екипи в рамките на деня. Общо 805 са всички пътни превозни средства, които са ползвали републиканската мрежа без платена пътна такса. 

Спрените от тол контрола на пътя 75 превозни средства са платили компенсаторна такса.

От понеделник започна автоматичното правоприлагане чрез камерите на тол системата. То цели да дисциплинира потребителите, така че да не бъдат санкционирани.

Камерите са разположени върху 295 стационарни контролни рамки, които покриват 10 800 км от близо 20 000 км републиканска пътна мрежа. Контролът се осъществява допълнително и от 105 мобилни екипа.  

Камерите на тол системата снимат нарушителите и автоматично ги вкарват в базата с данни. Ако в същия ден бъдат спрени на пътя от мобилните екипи на тол контрола, ще имат възможност да платят по-ниска санкция – т. нар. компенсаторна такса. Тя е 70 лв. за леките коли, 125 лв. за превозните средства между 3,5 т и 12 т и 175 лв – за тези над 12 т. Ако откажат да платят компенсаторна такса на мобилните екипи, им се издава акт за установяване на административно нарушение и за да продължат пътя си следва да платят стойността на една уикенд винетка за леките коли и седмична винетка за тежкотоварните автомобили. И в този случай нарушителите имат възможност да платят компенсаторна такса, за да избегнат по-високите глоби. Това трябва да стане в 14-дневен срок, по банков път.

Ако нарушителите нe бъдат спрени на пътя, в края на деня системата автоматично издава на собственика на превозното средство електронен фиш, който се изпраща по пощата. Те имат 14-дневен срок от получаването на фиша, за да платят компенсаторна такса по банков път. В случай че това не се случи и електронният фиш влезе в сила, глобите са 300 лв. за леките автомобили до 3,5 т и 1800 лв. за тежкотоварните превозни средства.

Електронният фиш ще се анулира при плащане на компенсаторната такса в срок, както и в случаите, когато пътното превозно средство е обявено за издирване или за него законът не изисква плащане на пътна такса.

Напомняме на шофьорите, че проверка на валидността на е-винетките, включително и на издадените чрез Агенцията за социално подпомагане, както и на тези на пререгистрирани автомобили, може да бъде направена на сайта www.bgtoll.bg.

Водачите трябва да внимават при въвеждането на данните на пътните превозни средства, независимо дали го правят лично или с помощта на служебно лице.

Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е на собственика или на ползвателя, като в случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса. Корекции в електронната система за събиране на пътни такси не са възможни.

Данните могат да бъдат въведени на кирилица или латиница, стига графично да отговарят на данните от талона на автомобила. Тирета, интервали или други знаци не се изписват. Знакът за нула (0) и знакът за буквата О не са взаимозаменяеми.

Реклама

На 18 февруари 2020 г. Община Тетевен ще отбележи 147 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски

На 18 февруари 2020 г. Община Тетевен ще отбележи 147 години от гибелта на Апостола на свободата – Васил Левски.

Събитието ще се проведе пред паметника на Дякона в града от 11:00 часа. Участие в програмата ще вземат децата от Детска градина ,,Васил Левски“ – Тетевен.

Реклама

Полицейски операции

Полицейски операции проведени на 14 февруари

РУ Луковит –  служители на местното районно управление са обходили 12 населени места на територията на общината, извършили са проверки на 53 лица и 53 МПС, установили са 24 нарушения, за които са съставили 1 акт и 23 глоби с фиш.

РУ Тетевен – проверени от полицейските служители са 96 лица и 82 МПС, съставени са 2 акта по ЗДВП, 1 акт по ЗБЛД, 25 глоби с фиш, образувано е 1 досъдебно производство и е задържано 1 лице.

РУ Троян – полицаи са проверили 92 лица и 87 МПС, като за констатирани нарушения са съставили 4 акта и 18 глоби с фиш.

РУ Ловеч – на територията на общините Ловеч и Летница полицейски служители съвместно със ЗЖУ-Плевен са обходили 19 населени места, проверили са 95 МПС и 123 лица, констатирали са 31 нарушения, за които са съставили 7 акта и 24 глоби с фиш.          

РУ Угърчин – проверени са 65 МПС и 84 лица, установени са 9 нарушения за които са съставени 1 акт и 8 глоби с фиш.

Реклама

26-годишен мъж е задържан в РУ Тетевен за притежание на наркотични вещества

На 14 февруари в Тетевен, при полицейска проверка и последвал личен обиск на лицето е установено, че държи  хартиена опаковка със съдържащо се в нея бяло прахообразно вещество, с бруто тегло 0.20 грама. При направен полеви тест веществото е реагирало на „метамфетамин“. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

От днес шофьорите без е-винетка ще бъдат санкционирани и чрез камерите на тол системата

От днес – 17 февруари, шофьорите, които пътуват по републиканската пътна мрежа без валидна електронна винетка, ще бъдат санкционирани и чрез камерите на тол системата. Нарушителите ще бъдат снимани и автоматично ще влизат в базата с данни. Ако в същия ден бъдат спрени на пътя от мобилните екипи на тол контрола, ще имат възможност да платят по-ниска санкция – т. нар. компенсаторна такса. Тя е 70 лв. за леките коли, 125 лв. за превозните средства между 3,5 т и 12 т и 175 лв – за тези над 12 т. В противен случай в края на деня ще им бъде изпратен електронен фиш по пощата за плащане на глоба – 300 лева за леките автомобили до 3,5 тона и 1800 лв. за тежкотоварните превозни средства. Глобата може да бъде избегната, ако в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш, бъде платена компенсаторна такса. Тя се плаща само по банков път, като в платежното нареждане се посочва номерът на електронния фиш.

След старта на тол системата на 1 март, за камионите и автобусите над 3,5 тона, компенсаторните такси ще са от 150 лв. до 750 лв. в зависимост от масата на превозното средство и броя оси.

Камерите на тол системата обхващат 10 800 км от републиканската пътна мрежа и въпреки че след 1 март платените участъци за тежкотоварните превозни средства ще са 3115 км, камерите и по останалите трасета ще работят, макар и с нулева ставка. За останалите участъци от републиканската пътна мрежа от общо 20 000 км, за които се дължи електронна винетка, контролът ще се осъществява както и досега – от 105-те мобилни екипа на Националното тол управление. При старта на електронната система не беше възможен контрол от камерите на тола, тъй като през 2019 г. все още имаше валидни хартиени винетки.

Съгласно наредбите към Закона за движението по пътищата, ако водачът откаже да плати на място на мобилните екипи, ще му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение. За да продължи пътя си, шофьорът трябва да плати уикенд винетка за лека кола и седмична винетка – за тежкотоварните автомобили, или съответно от 1 март – т. нар. максимален тол. В противен случай ще бъде глобен – с 300 лв. за леките автомобили до 3,5 тона, а за тежкотоварните – с 1 800 лв. След старта на тол системата, ако водачът е декларирал неверни данни за масата, осите и екокатегорията на камиона или автобуса, санкцията е 2 500 лв.

Електронният фиш ще се анулира при плащане на компенсаторната такса в срок, както и в случаите, когато пътното превозно средство е обявено за издирване или за него законът не изисква плащане на пътна такса.

Напомняме на шофьорите, че проверка на валидността на е-винетките, включително и на издадените чрез Агенцията за социално подпомагане, както и на тези на пререгистрирани автомобили, може да бъде направена на сайта www.bgtoll.bg.

Водачите трябва да внимават при въвеждането на данните на пътните превозни средства, независимо дали го правят лично или с помощта на служебно лице. Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е на собственика или на ползвателя, като в случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса. Корекции в електронната система за събиране на пътни такси не са възможнaи.

Данните могат да бъдат въведени на кирилица или латиница, стига графично да отговарят на данните от талона на автомобила. Тирета, интервали или други знаци не се изписват. Знакът за нула (0) и знакът за буквата О не са взаимозаменяеми.

Реклама

Увеличиха еднократната помощ за новородено или осиновено дете в община Тетевен

Община Тетевен увеличи еднократната помощ за новородено или осиновено дете от 200 на 500 лв., с цел продължаване на политиката за стимулиране раждаемостта и подкрепата на младите семейства в общината.

Радвам се, че от тази година в община Тетевен увеличихме еднократната финансова помощ за новородено или осиновено дете и вече ще изплащаме сумата от 500 лв. за всяко новородено, коментира кметът на Тетевен д-р Мадлена Бояджиева.

По думите ѝ, съгласно действащия правилник, тази помощ се отпуска само при условие, че новороденото или осиновеното дете е с постоянен и настоящ адрес на територията на Община Тетевен, родителите са навършили 18 годишна възраст към датата на раждане или осиновяване, имат завършено не по-ниско от средно образование, имат непрекъснати здравноосигурителни права и нямат просрочени задължения към Община Тетевен.

Целта ни е да продължим усилията си за по-ефективна политика за подкрепа на младите семейства, стимулиране на раждаемостта сред семействата със средно и по-високо образование и поощряване на младите хора да отглеждат високообразовани и стойностни граждани, подчерта д-р Бояджиева.

Реклама

Нов координационен център на МОСВ следи управлението на водите, отпадъците и качеството на въздуха

Новият Национален координационен център, изграден по решение на министъра на околната среда и водите Емил Димитров, беше представен днес в МОСВ пред представители на медиите и депутати от ресорната парламентарна комисия. Центърът ще координира работата на институциите по контрола върху дейностите по управление на водните ресурси, отпадъците и качеството на атмосферния въздух. В центъра има две оперативни зали – в едната е Националният център за управление на водите, както и проследяване качеството на атмосферния въздух, в другата зала се обработва информация за отпадъците.

В центъра се следят нивата на язовирите, правят се анализи на притока и оттока на водите и се координира работата с различните институции, обясни зам.-министърът на околната среда и водите Красимир Живков. Той добави, че в момента с най-голямо внимание се следят комплексните и значими язовири под 50% от общия им обем. Директорът на дирекция „Управление на водите“ в МОСВ Илияна Тодорова допълни, че в центъра се събира ежедневна информация от всички оператори, които ползват вода от комплексните и значими язовири, и ще се изготвя всекидневен бюлетин. Вече са достъпни и видими в реално време данните от системата за състоянието на язовирите, стопанисвани от „Напоителни системи“ ЕАД, „Софийска вода“ АД и „Язовири и каскади“ ЕАД.

 В друга зала се наблюдава управлението на отпадъците. „Вече следим в реално време за всеки превоз на отпадъци през границите. Информацията се препраща на РИОСВ за последващ контрол на площадките за съхранение на отпадъци. Имаме и видеонаблюдение от съоръженията, които изгарят отпадъци“, каза Георги Бадев, младши експерт в дирекция „Управление на отпадъците и опазване на почвите“ в МОСВ. В центъра е създадена и ще се поддържа база данни от всички съоръжения за изгаряне на отпадъци, както и регистър на всяка нотификация и съгласие за превоз на отпадъци. Тук постъпва информация от „Гранична полиция“ и Агенция „Митници“ за контрол по границите. Оперативният център следи чрез видеонаблюдение какво влиза на входа на предприятията за изгаряне и какво се подава към пещите. В момента към системата са включени три циментови завода и „ТЕЦ – Сливен“. Има и дежурни екипи от РИОСВ, които са на разположение на контролните органи, и при съмнение за нарушения ще отиват на митническите пунктове.

Председателят на парламентарната Комисия по околната среда и водите Ивелина Василева съобщи, че депутати от ГЕРБ подготвят законови промени, които ще въведат задължителна ОВОС при всяко инвестиционно намерение за изгаряне на отпадъци.

Преди представянето на координационния център ръководството на МОСВ проведе изнесено заседание с депутатите от парламентарната Комисия по околната среда и водите. Зам.-министрите Красимир Живков и Николай Кънчев представиха пред депутатите мерките за засилване на контрола в управлението на водите и на отпадъците.  На срещата присъстваха и представители на циментовите заводи, които изгарят отпадъци.

По отношение на водите зам.-министър Живков съобщи, че в месечния график за управление на водите за февруари са редуцирани водните обеми за питейно-битово водоснабдяване  в съответствие с реално използваните през 2019 г. количества. ВиК са уведомени да използват алтернативни повърхностни и подземни източници. До края на 2020 г. ще заработи системата за управление и мониторинг на река Искър в реално време като първи етап от изграждането на Национална система, посочи Илияна Тодорова.

Народните представители изразиха одобрение за предприетите от екипа на министър Емил Димитров действия по отношение управлението на водите. „Във връзка с текущото състояние и обемите в комплексните и значими язовири, предназначени за питейно-битово водоснабдяване, аз бих насърчила регулярното публично оповестяване на информация за тях и предприетите мерки, за да могат хората по места да са спокойни. Подкрепям усилията по засилване на контрола от страна на екипа на МОСВ, Националният координационен център е стъпка към това“, отбеляза председателят на комисията Ивелина Василева. „Предстои огромна работа, защото когато стратегиите за ВиК, хидроенергетиката, хидромелиорациите и вредното въздействие върху водите станат готови, ние трябва да дадем законодателна подкрепа“, заяви Атанас Костадинов от ПГ на „БСП за България“.  Джевдет Чакъров от ПГ на ДПС приветства възстановяването на оперативното звено и изрази надежда то да допринесе за координация на управлението на водните ресурси в настоящата сложна ситуация.

„По отношение на отпадъците въведохме крути мерки по засилване на координацията между контролните органи по вноса и използването на отпадъци – от пресичането на границата до оползотворяващото съоръжение съгласно всички изисквания на закона. Освен че в момента се осъществява 100-процентов физически контрол още на самата граница,  Националният координационен център разполага с електронни досиета на всеки оператор“, отбеляза директорът на дирекция „Управление на отпадъците и опазване на почвите“ в МОСВ Славея Стоянова. 

Представителите на циментовите заводи – „Холсим“, „Златна Панега цимент“ и „Девня цимент“, бяха категорични, че предприетите от МОСВ действия са стъпки в правилна посока. Те ще имат двоен ефект – от една страна ще успокоят обществото, от друга засилването на контрола ще подпомогне работата на легалния бизнес.

Реклама

Има възможност страната ни да купи два хеликоптера за медицинска помощ с европейски средства

????????????????????????????????????

Отварят за обществено ползване новата спортна база на реновираните със средства от ОПРР учебни заведения

Страната ни би могла да купи два хеликоптера за медицинско спасяване с осигурените от Министерството на регионалното развитие и благоустройството 20 млн. лв. по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.  Това стана ясно по време на днешното заседание на Комитета за наблюдение на програмата, председателствано от заместник-министърът и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова.

През ноември миналата година бе взето решение за осигуряване на финансиране за доставката на един хеликоптер, но разчетите към днешна дата сочат, че би могло да се доставят два. Мярката за осигуряването на въздушните линейки ще бъде отворена през месец март, а Министерството на здравеопазването, което е бенефициент, ще има два месеца, за да подаде проектно предложение и да кандидатства за средствата. Освен доставката на хеликоптери, с ресурса се предвижда и осигуряване на хангари, обособяване на хеликоптерни площадки в страната и покриване на цялата съпътстващата инфраструктура за експлоатацията на летателните средства. Зам.-министър Николова обърна внимание, че до сега у нас не е реализирана  подобна мярка, като с подкрепата на ЕК се осъществява пилотен проект, който ще допринесе за цялостно покритие на държавата с този вид услуга.  „Сега ще направим най-важната стъпка, в рамките на която ще осигурим основата като инфраструктура и покриване на административните изисквания. На следващ етап ние ще можем да  надграждаме, доставяйки още техника“, коментира заместник-регионалният министър. За тази цел могат да се ползват и европейски средства  през следващия програмен период.  Така ще се подобри достъпът до медицинска помощ в труднодостъпни и отдалечени райони и спешна реакция при кризи, произшествия, бедствия, спасителни и донорски операции. И към момента МЗ може да обяви процедура за доставка на хеликоптерите под условие и готовност за стартиране на процедура за избор на изпълнител за доставка на техниката. С финансиране от програмата предстои ремонт на спешните медицински центрове в страната, доставят се и нови линейки.

Комитетът за наблюдение утвърди и методология и критерии за подобряване на спортната база в 102 обновени по ОПРР училища в страната, собственост на Министерството на образованието и науката. С ресурс от 2,5 млн. лв. в тях ще могат да се доставят нови спортни уреди, да се изградят фитнеси на открито, да се създадат условия за тренировъчни дейности, строителство на нови спортни площадки и други с цел подобряване на инфраструктура и насърчаване на активния спорт. Зам.-министър Николова отбеляза, че всички спортни съоръжения, които са изградени или предстои да се изградят с финансиране по програмата, ще могат да се ползват и от обществеността извън учебни план-график. Процедурата за кандидатстване ще бъде отворена през месец март, а срокът за подаване на проекти е два месеца. „Така допринасяме за ефективното използване на нови и иновативни тренировъчни системи, за да развиваме различни направления в спорта и да подобряваме физическата активност на населението. Ние подсигуряваме и спортна инфраструктура за обществеността, особено там, където такава липсва, за максимално оползотворяване на инвестициите и тяхната устойчивост“, каза още тя.

Членовете на комитета утвърдиха и методологията за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. Към нея ще бъдат насочени близо 2 млн. лв. от ОПРР за внедряване на мерки за подобряване на безопасността на пътната инфраструктура в съответствие с националните и европейски приоритети. Планира се изграждане на интелигентна транспортна система по първи, втори и трети клас пътища от републиканската пътна мрежа, обновени по ОПРР, с оглед намаляване броя и тежестта на пътните произшествия, засилване на контрола на движението и ефективността на пътното поддържане. Внедряването на интелигентна транспортна система ще помага на водачите с ценна и навременна информация, чрез сензори, метеорологични и пътни станции, интелигентни електронни пътни знаци с променливо съдържание и възможност за засичане на скорост. Те ще са разположени в критични точки, определени след анализ, по главни пътища извън магистралите.

Зам.-министър Деница Николова информира още, че изпълнението на ОП „Региони в растеж“ е успешно. Към момента е договорен над 87% от ресурса й, който е малко над 3 млрд. лв. Почти 53%  са разплатените  средства към  крайните бенефициенти, а над 30% са сертифицираните разходи. Няма рискове за неусвояване на ресурса, каза още тя. Към момента се изпълняват над 600 проекта, а 270 са приключени. Особено успешни са проектите за енергийна ефективност в обществени и жилищни сгради в по- малките градове, бенефициенти на ОПРР. Там се отчитат резултати като понижаване на електроенергията за отопление с над 60%. При проектите за развитие на туристическите атракции, които се изпълняват с финансови инструменти за нисколихвено финансиране са одобрени 33 проекта за над 216 млн. лв.

Йо Говаертс от Генерална дирекция „Регионална и градска политика“ в Европейската комисия, която участва в заседанието, даде висока оценка за постигнатите резултати по отношение на обновената учебна сграда на Националната спортна академия, където заседава комитета. Тя отбеляза, че така може да се види постигнатото по програмата. По отношение на изпълнението на ОПРР тя коментира, че се отчита обема свършена работа и подготовката на новата оперативна програма за периода 2014-2020 г., проектът на който ще бъде представен до края на месец март.

Реклама

Времето

Тетевен
предимно ясно
17.6 ° C
17.6 °
17.6 °
71 %
2.1kmh
14 %
пн
27 °
вт
25 °
ср
24 °
чт
25 °
пт
23 °