сряда, юни 24, 2026

Има възможност страната ни да купи два хеликоптера за медицинска помощ с европейски средства

????????????????????????????????????

Отварят за обществено ползване новата спортна база на реновираните със средства от ОПРР учебни заведения

Страната ни би могла да купи два хеликоптера за медицинско спасяване с осигурените от Министерството на регионалното развитие и благоустройството 20 млн. лв. по Оперативна програма „Региони в растеж“ 2014-2020 г.  Това стана ясно по време на днешното заседание на Комитета за наблюдение на програмата, председателствано от заместник-министърът и ръководител на Управляващия орган на ОПРР Деница Николова.

През ноември миналата година бе взето решение за осигуряване на финансиране за доставката на един хеликоптер, но разчетите към днешна дата сочат, че би могло да се доставят два. Мярката за осигуряването на въздушните линейки ще бъде отворена през месец март, а Министерството на здравеопазването, което е бенефициент, ще има два месеца, за да подаде проектно предложение и да кандидатства за средствата. Освен доставката на хеликоптери, с ресурса се предвижда и осигуряване на хангари, обособяване на хеликоптерни площадки в страната и покриване на цялата съпътстващата инфраструктура за експлоатацията на летателните средства. Зам.-министър Николова обърна внимание, че до сега у нас не е реализирана  подобна мярка, като с подкрепата на ЕК се осъществява пилотен проект, който ще допринесе за цялостно покритие на държавата с този вид услуга.  „Сега ще направим най-важната стъпка, в рамките на която ще осигурим основата като инфраструктура и покриване на административните изисквания. На следващ етап ние ще можем да  надграждаме, доставяйки още техника“, коментира заместник-регионалният министър. За тази цел могат да се ползват и европейски средства  през следващия програмен период.  Така ще се подобри достъпът до медицинска помощ в труднодостъпни и отдалечени райони и спешна реакция при кризи, произшествия, бедствия, спасителни и донорски операции. И към момента МЗ може да обяви процедура за доставка на хеликоптерите под условие и готовност за стартиране на процедура за избор на изпълнител за доставка на техниката. С финансиране от програмата предстои ремонт на спешните медицински центрове в страната, доставят се и нови линейки.

Комитетът за наблюдение утвърди и методология и критерии за подобряване на спортната база в 102 обновени по ОПРР училища в страната, собственост на Министерството на образованието и науката. С ресурс от 2,5 млн. лв. в тях ще могат да се доставят нови спортни уреди, да се изградят фитнеси на открито, да се създадат условия за тренировъчни дейности, строителство на нови спортни площадки и други с цел подобряване на инфраструктура и насърчаване на активния спорт. Зам.-министър Николова отбеляза, че всички спортни съоръжения, които са изградени или предстои да се изградят с финансиране по програмата, ще могат да се ползват и от обществеността извън учебни план-график. Процедурата за кандидатстване ще бъде отворена през месец март, а срокът за подаване на проекти е два месеца. „Така допринасяме за ефективното използване на нови и иновативни тренировъчни системи, за да развиваме различни направления в спорта и да подобряваме физическата активност на населението. Ние подсигуряваме и спортна инфраструктура за обществеността, особено там, където такава липсва, за максимално оползотворяване на инвестициите и тяхната устойчивост“, каза още тя.

Членовете на комитета утвърдиха и методологията за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ на Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“. Към нея ще бъдат насочени близо 2 млн. лв. от ОПРР за внедряване на мерки за подобряване на безопасността на пътната инфраструктура в съответствие с националните и европейски приоритети. Планира се изграждане на интелигентна транспортна система по първи, втори и трети клас пътища от републиканската пътна мрежа, обновени по ОПРР, с оглед намаляване броя и тежестта на пътните произшествия, засилване на контрола на движението и ефективността на пътното поддържане. Внедряването на интелигентна транспортна система ще помага на водачите с ценна и навременна информация, чрез сензори, метеорологични и пътни станции, интелигентни електронни пътни знаци с променливо съдържание и възможност за засичане на скорост. Те ще са разположени в критични точки, определени след анализ, по главни пътища извън магистралите.

Зам.-министър Деница Николова информира още, че изпълнението на ОП „Региони в растеж“ е успешно. Към момента е договорен над 87% от ресурса й, който е малко над 3 млрд. лв. Почти 53%  са разплатените  средства към  крайните бенефициенти, а над 30% са сертифицираните разходи. Няма рискове за неусвояване на ресурса, каза още тя. Към момента се изпълняват над 600 проекта, а 270 са приключени. Особено успешни са проектите за енергийна ефективност в обществени и жилищни сгради в по- малките градове, бенефициенти на ОПРР. Там се отчитат резултати като понижаване на електроенергията за отопление с над 60%. При проектите за развитие на туристическите атракции, които се изпълняват с финансови инструменти за нисколихвено финансиране са одобрени 33 проекта за над 216 млн. лв.

Йо Говаертс от Генерална дирекция „Регионална и градска политика“ в Европейската комисия, която участва в заседанието, даде висока оценка за постигнатите резултати по отношение на обновената учебна сграда на Националната спортна академия, където заседава комитета. Тя отбеляза, че така може да се види постигнатото по програмата. По отношение на изпълнението на ОПРР тя коментира, че се отчита обема свършена работа и подготовката на новата оперативна програма за периода 2014-2020 г., проектът на който ще бъде представен до края на месец март.

Реклама

Стартира вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания

По повод 14 февруари 2020 г. – „Свети Валентин – ден на влюбените“ стартира вторият етап на Националната АНТИСПИН кампания. Същата се реализира в рамките на Националната програма за превенция и контрол на ХИВ и СПИ на Министерството на здравеопазването в партньорство с регионалните здравни инспекции, общини, неправителствени организации, учебни заведения, читалища, социални институции и други.

Партньорите ни ще участват в повече от 130 АНТИСПИН инициативи, които ще бъдат съчетани с информация за безрисково сексуално поведение и с мотивиране за консултиране и изследване за ХИВ. И през тази година са планирани здравни презентации, дискусии и обучения за превенция на ХИВ и сексуално предавани инфекции. Медицински екипи ще предлагат доброволно консултиране и изследване за инфекцията в лаборатории и в работещите кабинети за анонимно и безплатно консултиране и изследване за ХИВ (КАБКИС) в РЗИ и на терен.

Националната АНТИСПИН кампания се провежда всяка година в общо 4 етапа. Тя започва традиционно на 1 декември. Вторият етап е по повод 14-ти февруари, а през третата неделя на месец май (деня на съпричастност със засегнатите от ХИВ/СПИН) стартира третият, пореден етап. Четвъртият, финален етап, е лятната АНТИСПИН кампания.

През 2019 г. около 341 000 лица са се изследвали и са узнали своя ХИВ-статус.

По данни на „Националната програма за превенция и контрол на ХИВ/СПИН” към Министерството на здравеопазването от началото на годината до 12 февруари 2020 г. са открити нови 28 ХИВ-серопозитивни лица, с което носителите на ХИВ в страната официално са 3 312 лица.

И през 2019 г. 85,3% от новорегистрираните с ХИВ-инфекция са се инфектирали по сексуален път, а 14,3% са се инфектирали при инжекционна употреба на наркотици. Запазва се тенденцията броят на новорегистрираните мъже да е над пет пъти по-голям от този на жените. Най-засегната е възрастовата група 30-39 г. – 41%, следвана от възрастовата група 20-29 г. – 24%.

Към 31 декември 2019 г. общо 1 695 лица с ХИВ се проследяват в секторите за лечение на пациентите с ХИВ/СПИН, а 1 651 (97%) от тях получават съвременна антиретровирусна терапия.

Честотата на новорегистрираните случай с ХИВ инфекция на 100 000 души население в страните от ЕС и ЕИП през 2018 г. е 5.1, за България показателят е 4.4, т.е. страната ни е с по-ниско разпространение на ХИВ сред страните от ЕС и ЕИП.

С инициативите по повод Национална АНТИСПИН кампания – 14 февруари можете да се запознаете на интернет страниците на регионалните здравни инспекции.

Реклама

Планирани прекъсвания в електрозахранването на територията на община Тетевен

На 20.02.2020 Г. /09:30 – 15:30 Ч./   На 21.02.2020 Г. /09:30 – 15:30 Ч./ – Галата:   Васил Левски 108,125,115,117,105,131,124,126,135,119,104,122,136,106,109,113,134,112,90,118,130,141,111,137,101,102,133,138,116,121,123,129,127,139,107, Вела Пеева 13,15,2,3,6,4,7,5,1,11, Габаре 3,11, Георги Кирков 1, Гергана 1,3,4,2, Димитър Полянов 13,3,2,6,5, Йордан Йовков 22,13,5,26,17,15,11,20,27,24, Пейо К.Яворов 15,13,31,7,27,19,10,25,11,1,2,23,33,4,21,12,8,6, Пещера 2,10,6,9,11,8,3,7,13,1,4,5, Христо Ботев 42,77,58,95,68,63,59,79,62,85,54,40,71,48,44,89,34,56,91,57,60,67,50,87,66,70,64,69,36,72, Христо Смирненски 15,4,7,13,5,6,2,9,8,17

На 18.02.2020 Г. /10:00 – 14:00 Ч./ – Тетевен:   Вършец 69

Реклама

В Голям извор зарязаха лозята по случай Трифон Зарезан

На 14 февруари тетевенското село Голям извор отпразнува Деня на лозаря – Трифон Зарезан. Всяка година голямоизворчени спазват традициите и различни поколения се включват в подготовката и организацията. Според трудовия обичай, свързан с първия стопански процес в годишния цикъл на обработка на лозата, в селото зарязаха лозята. Преди това бе извършен водосвет за здраве и благоденствие в местната църква ,,Възнесение Господне“.

Самодейци от НЧ ,,Найден Геров 1900 г.“ – с. Голям извор, пресъздадоха ритуала, както традицията повелява. Питка, украсена с фигури от тесто във формата на лозов лист и грозд, сирене, сланина, туршия, луканка и др. бяха приготвени и сложени на трапезата. Бъклицата с червено вино бе украсена с чимшир, здравец, бръшлян и вързана с червен конец. След което настъпи и рязането на лозята, като лозето бе наречено и благословено за по-хубава и по-голяма реколта през годината.

Празникът бе организиран от кметство Голям извор и кметът Илиян Маринов и НЧ ,,Найден Геров 1900 г.“. Част от празника бяха д-р Мадлена Бояджиева – Кмет на Община Тетевен, Мария Стойчева – Председател на ОбС-Тетевен, жители и гости на селото.

Реклама

От 17 февруари шофьорите без е-винетка ще бъдат санкционирани и чрез камерите на тол системата

От понеделник – 17 февруари, шофьорите, които пътуват по републиканската пътна мрежа без валидна електронна винетка, ще бъдат санкционирани и чрез камерите на тол системата. Нарушителите ще бъдат снимани и автоматично ще влизат в базата с данни. Ако в същия ден бъдат спрени на пътя от мобилните екипи на тол контрола, ще имат възможност да платят по-ниска санкция – т. нар. компенсаторна такса. Тя е 70 лв. за леките коли, 125 лв. за превозните средства между 3,5 т и 12 т и 175 лв – за тези над 12 т. В противен случай в края на деня ще им бъде изпратен електронен фиш по пощата за плащане на глоба – 300 лева за леките автомобили до 3,5 тона и 1800 лв. за тежкотоварните превозни средства. Глобата може да бъде избегната, ако в 14-дневен срок от получаване на електронния фиш, бъде платена компенсаторна такса. Тя се плаща само по банков път, като в платежното нареждане се посочва номерът на електронния фиш.

След старта на тол системата на 1 март, за камионите и автобусите над 3,5 тона, компенсаторните такси ще са от 150 лв. до 750 лв. в зависимост от масата на превозното средство и броя оси.

Камерите на тол системата обхващат 10 800 км от републиканската пътна мрежа и въпреки че след 1 март платените участъци за тежкотоварните превозни средства ще са 3115 км, камерите и по останалите трасета ще работят, макар и с нулева ставка. За останалите участъци от републиканската пътна мрежа от общо 20 000 км, за които се дължи електронна винетка, контролът ще се осъществява както и досега – от 105-те мобилни екипа на Националното тол управление. При старта на електронната система не беше възможен контрол от камерите на тола, тъй като през 2019 г. все още имаше валидни хартиени винетки. В момента продължават тестовете на електронния фиш и той ще бъде пуснат ефективно на 17 февруари 2020 г.

Съгласно наредбите към Закона за движението по пътищата, ако водачът откаже да плати на място на мобилните екипи, ще му бъде съставен акт за установяване на административно нарушение. За да продължи пътя си, шофьорът трябва да плати уикенд винетка за лека кола и седмична винетка – за тежкотоварните автомобили, или съответно от 1 март – т. нар. максимален тол. В противен случай ще му бъде издадено наказателно постановление и ще бъде глобен – с 300 лв. за леките автомобили до 3,5 тона, а за тежкотоварните – с 1 800 лв. След старта на тол системата, ако водачът е декларирал неверни данни за масата, осите и екокатегорията на камиона или автобуса, санкцията е 2 500 лв.

Електронният фиш ще се анулира при плащане на компенсаторната такса в срок, както и в случаите, когато пътното превозно средство е обявено за издирване или за него законът не изисква плащане на пътна такса.

Напомняме на шофьорите, че проверка на валидността на е-винетките, включително и на издадените чрез Агенцията за социално подпомагане, както и на тези на пререгистрирани автомобили, може да бъде направена на сайта www.bgtoll.bg.

Водачите трябва да внимават при въвеждането на данните на пътните превозни средства, независимо дали го правят лично или с помощта на служебно лице. Отговорността при неправилно декларирани данни относно регистрационния номер на пътното превозно средство, категорията му или периода на валидност на винетната такса е на собственика или на ползвателя, като в случай на неправилно декларирани данни се счита, че за пътното превозно средство не е заплатена дължимата винетна такса. Корекции в електронната система за събиране на пътни такси не са възможни.

Данните могат да бъдат въведени на кирилица или латиница, стига графично да отговарят на данните от талона на автомобила. Тирета, интервали или други знаци не се изписват. Знакът за нула (0) и знакът за буквата О не са взаимозаменяеми.

Реклама

Находки, открити при строителството на АМ „Хемус“ се представят на националната изложба „Българска археология 2019“

????????????????????????????????????

През 2020 г. АПИ ще инвестира в археологически проучвания близо 5 млн. лв.

Археологически находки, разкрити при строителството на автомагистрала „Хемус“ в участъка Белокопотиво – Буховци, са част от експонатите в националната изложба „Българска археология 2019“. Традиционната експозиция с най-интересните и впечатляващи проучвания се открива на 14 февруари в Националния археологически институт с музей при БАН.

В изложбата, която ще продължи до 26 април, може да се видят керамична чаша и бронзова фибула от ранната желязна епоха. Находките са открити по трасето на автомагистралата край село Градище в област Шумен. С постери са представени археологическите проучвания край Сливница при изграждането на пътя Калотина – София. Според специалистите изследваният обект са останки от селище и жилищни постройки от бронзовата и ранната желязна епоха. Също с постер в изложбата са представени и разкритите останки от късно-античния храм, открит по трасето на обходния път на Габрово.

През 2020 г. за археологически проучвания на изграждащите се големи пътни проекти на Агенция „Пътна инфраструктура“ ще бъдат осигурени близо 5 млн. лв. За опазване и проучване на културно-историческото наследство по трасето на АМ „Хемус“ между 122-ри и 189-ти километър ще бъдат проучени 15 обекта. Част от тях са селища от праисторията, римската епоха и средновековието, както и надгробни могили.

По направлението на пътя Видин – Димово – Бела – Ружинци – Монтана са регистрирани 8 археологически обекта. По първоначални данни някои от тях представляват селища от II-ро до I-во хилядолетие преди Христа. Има и материали от римската епоха и от османския период. Един обект от късната античност ще бъде проучен по трасето на път І-8 Калотина – СОП.

Реклама

Събчева свика ОД МВР, РД ПБЗН и ОПУ за анализ на усложнената зимна обстановка преди дни

Областният управител Ваня Събчева свика институциите, имащи отношение по овладяване на усложнената зимна обстановка преди дни – ОД МВР, РД ПБЗН и ОПУ за анализ на възникналите проблеми. На работната среща бяха коментирани усилията за по-бързо справяне при обилния снеговалеж по пътищата на областта.

Вече изразих задоволството си от добрата ни съвместна работа и наистина съм благодарна, че вие и вашите служители бяхте на терен и съдействахте с работата си нормализиране на положението. Нашата грижа в такива моменти е да не допуснем да има откъснати населени места, закъсали превозни средства и бедстващи хора. За съжаление възникналите проблеми с електроснабдяването създадоха много трудности във всички общини. Проведох разговор с ръководството на ЧЕЗ и поисках уверението им, че това няма да се повтори. Надявам се и с помощта на местните власти, които с основание също остро реагираха, да сме накарали ЧЕЗ Разпределение да си направят свои анализи и наистина да предприемат мерки за недопускане на това, което се случи – хора да останат без ток дни наред, каза по време на срещата Събчева.

Тя коментира с комисар Владимир Кацарски, старши комисар Милен Маринов и инж. Георги Грозданов как може да се подобни комуникацията между членовете на Областния щаб за защита при бедствия в такива случаи. Всички изразиха становището си, че всъщност големите проблеми в комуникацията са били именно заради липсата на ток и прекъснатото електрозахранване на клетките на мобилните оператори, което е усложнило неимоверно положението, като е попречило получаването на актуална информация от общините и сигнали от граждани и населени места.

Да се поиска от мобилните оператори да се погрижат за съоръженията си с цел недопускане на прекъсването на работата им, се реши на работната среща. Иначе комуникацията в оперативен порядък при кризи е изградена добре между институциите и ако няма технически проблем, тя се осъществява нормално с цел решаване на възникнали ситуации, бяха категорични участниците в срещата. Именно с добрия синхрон между ОД МВР, РД ПБЗН и ОПУ бързо бе овладяно положението и не се допусна хаос по пътищата в областта.

Реклама

Приета е Наредба за изискванията за качеството на твърдите горива, използвани за битово отопление

Министерският съвет прие Наредба за изискванията за качеството на твърдите горива, използвани за битово отопление, условията, реда и начина за техния контрол. Прилагането на изискванията на наредбата ще допринесе за подобряване качеството на атмосферния въздух и защита здравето на населението от вредното въздействие на наднорменото замърсяване на въздуха чрез използването на по- качествени твърди горива за битово отопление.

С наредбата се въвеждат норми за допустимо съдържание на сяра, пепел и влага във въглищата и брикетите за битово отопление. Въвеждат се изисквания за пакетиране и етикетиране на твърдите горива. Определя се редът за оценяване на съответствието с изискванията за качество от лицата, които пускат на пазара твърди горива. Определят се условията, редът и начинът за контрол на качеството на тези горива, както и условията и редът за унищожаване или безвъзмездно предоставяне на арбитражни проби от твърди горива или отнети в полза на държавата твърди горива.

Контролните функции по прилагането на изискванията на наредбата ще се осъществяват от Държавната агенция за метрологичен и технически надзор. Приемането на наредбата е част от последователната държавна политика за подобряване качеството на въздуха и адресиране на проблема с високите нива на емисии на фини прахови частици от битовото отопление на твърди горива. Мярката е и в изпълнение на Решение на Съда на Европейския съюз С-488/15 от 5 април 2017г., с което България бе осъдена за неспазване на нормите за качество на атмосферния въздух. Заложена е и в наскоро приетата от Министерския съвет Национална програма за подобряване качеството на въздуха 2018 – 2024г.

Реклама

21-годишен от Тетевен е задържан с канабис

В РУ Тетевен за срок от 24 часа е задържан 21-годишен местен жител, който на 11 февруари около 15.45ч. е спрян за полицейска проверка и след извършен му личен обиск, в дрехите на лицето е намерена хартиена опаковка със съдържаща се в нея зелена тревиста маса, с бруто тегло 0.50 грама.

При направен полеви тест веществото е реагирало на канабис. По случая е образувано досъдебно производство и работата продължава.

Реклама

Маньо Манев от Черни Вит отпразнува своя 97-ми рожден ден

На 11-ти февруари дядо Маньо от Черни Вит отпразнува своя 97-ми рожден ден. С радост и настроение, изпълнен с непреклонен български дух, той посрещна Тони Стоев – зам.-кмет на Община Тетевен, който от сърце му пожела здраве и дълголетие, като поднесе поздрави и от д-р Мадлена Бояджиева – кмет на Община Тетевен.

Маньо Манев е ветеран от войната и по този повод получи плакет и подаръци от Иван Гетов – председател на Общинския съвет на Съюза на ветераните от войните в България. На територията на община Тетевен все още бойните спомени пазят още двама ветерани от с. Гложене и с. Български извор.

Дядо Маньо е пример за това, че годините тежат на мястото си, но не са достатъчно тежки, за да пречат на духът и вярата, които да ни напътстват по дългия път на приключението, наречено живот!

Реклама

Времето

Тетевен
предимно облачно
18.8 ° C
18.8 °
18.8 °
90 %
1.1kmh
76 %
ср
27 °
чт
28 °
пт
27 °
сб
28 °
нд
24 °