Областният управител Ваня Събчева свика работна среща с представители на ЧЕЗ „Разпределение“ във връзка с възникналите през миналата седмица повсеместни аварии на електропреносната мрежа на територията на област Ловеч. От компанията участваха мениджър управление на активите Бойко Чардаров и Виктор Станчев – главен оперативен директор на ЧЕЗ Разпределение България.
Наясно
съм с това, което вие като дружество направихте, благодарна съм за денонощната
работа на екипите по места, но искам уверение, че това няма да се повтори –
хора да останат без ток продължение на толкова много часове, повече от три
денонощия, нещо трябва да се направи и очаквам от ЧЕЗ бърза реакция, заяви
Събчева.
Причината
за проблемите бе особеното метеорологично явление – обледяване на
електропреносната мрежа, особено в общините Ловеч и Угърчин. На 5 февруари
температурите бяха високи за сезона, заваля дъжд и привечер бързо го обърна в
сняг след падане на температурите. Това бързо образува много лед по кабелите,
те натежаха и това доведе до многото аварии на електропреносната мрежа. По
високите части, в планинските общините, където заваля направо сняг, той беше
сух и не полепна по проводниците, това явление не се случи и там нещата бяха
по-благоприятни, но пък снега беше повече. Затова е в Ловеч и Угърчин се
справихме по-бавно и трудно, докато в Тетевен и Троян нашите екипи успяха
по-бързо да отстранят авариите, обясни Станчев.
Ваня
Събчева представи проблемите на всички общини от областта, изпратени й от
кметовете. Липса на достатъчно техника и липса на достатъчно екипи бяха най-общо
критиките на местната власт към електроразпределителното дружество. На всеки
поставен въпрос служителите на ЧЕЗ дадоха изчерпателен отговор, като се
ангажираха да отговорят и писмено на всяка община и на всеки поставен въпрос.
От
ЧЕЗ са категорични, че в дните на обилния мокър и тежък сняг през миналата
седмица са направили всичко необходимо да организират бързото справяне с всички
възникнали аварии.
ЧЕЗ
не спира тока, както най-често се интерпретират нещата, напротив – ЧЕЗ
възстановява електрозахранването, подчерта Бойко Чавдаров. Той поясни, че в
областта са работили общо 17 допълнителни екипи – 5 в община Троян и 12 в
община Ловеч. По думите му в момента работата на тези екипи продължава, защото
има още много работа докато се нормализира обстановката.
На
срещата стана ясно какви инвестиции е направила компанията през последните години
в област Ловеч и какви намерения има, като бе подчертано, че годишно около 100
млн. лв инвестира тя в страната – толкова, колкото има разрешението на КЕВР. Представителите
на компанията апелираха местните власти да бъдат още по-активни при
комуникацията си с дружеството, да подават сигнали за проблемни участъци и
съоръжения ежедневно, не само в кризи, за да може да се вземат превантивни
мерки навреме. Работим, спазвайки законите на страната и се стараем да решаваме
всеки възникнал или поставен на вниманието ни проблем, подчерта Виктор Станчев.
Той поясни, че не може да даде гаранции, че дългите часове без
електрозахранване в населените места няма да се повторят, ако възникне същата
метеорологична ситуация.
И
при нас предстои подробен и внимателен анализ и преглед на възникналите аварии,
за да видим къде и с какво можем още да подобрим работата си. За нас е важно
нашите клиенти да са доволни и спокойни, но понякога има обстоятелства, които
не зависят само от желанието ни. Благодарни сме на местните власти, на
земеделски производители, които подпомогнаха работата ни в трудните условия с
техника, и поднасяме извиненията си за неудобството на хората, но ги уверяваме,
че и през дните от миналата седмица, и занапред работим с пълни сили и старание
проблемите да се решават по-бързо и качествено.
Областният
управител изрази надежда, че компанията ще се отнесе сериозно към сигналите и
забележките на кметовете на общини и настоя на всеки от тях да се обърне
специално внимание и да се намери бързо решение.
Реклама